Afkmaarsche Oourant Woensdag 13 Juli. F e u i 11 e t o n. Christoffel en Columbus emeente, ingevolge der Lager Onder- No. 161. 1921. Honderd Drie en Twintigste Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Overwegende dat het Bestuur der Alk- maarsche Vrijzinnige Schoolvereeniging eene aanvrage heeft ingediend tot stichting van eene bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs; dat de Raad dezer het derde lid van art. 7 wijswet 1920, is gehouden bij de behandeling van deze aanvrage eene beslissing te nemen omtrent de vraag of tot oprichting van een overeenkomstige openbare school zal worden overgegaan dat hun College daarom wenscht na te gaan of in deze gemeente behoefte bestaat aan openbaar uitgebreid lager onderwijs (overeenkomende met het tegenwoordig m.u.l.o.) voor jongens; noodigen de ouders of verzorgers in deze gemeente, welke hun of de aan hunne zorg toevertrouwde jongens van zoodanig onder- wijs wenschen te doen gebruiken maken. uit daarvan kennis te geven ter gemeente-secre- tarie, waartoe tot 16 Juli a.s. iederen werk- dag van 91 uur gelegenheid bestaat. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Stadsnieuws VRIJZINNIG OF OPENBAAR U. L. O.? In het cafe „Central" werd gisteravond in het openbaar behandeld de sedert eenige we- ken hier ter stede aanhangige schoolkwestie. Men kent haar: een groep ingezetenen, onte- vreden over de richting van het openbaar on derwijs en over het gem-is van U. L. O. vol- gens de nieuwe schoolwet, heeft het plan op- gevat een bijzondere vrijzinnige school op te richten voor U. L. O., waartoe die nieuwe wet haar de gelegenheid opent, als slechts 18 leer- lingen kunnen worden gevonden. De afdee- ling Alkmaar van de vereeniging „Volkson- derwijs" verzet zich tegen dit streven en had daarom de vergadering van gisteravond uit- geschreven, waar als sprekcr optrad de heer K. de Vries, lid van den Onderwijsraad, uit Amsterdam, met het onderwerp: „De Alk- maarsche vrijzinnige schoolvereeniging moet haar aanvrage tot stichting van een bijzon dere school voor u. 1. o. weer intrekken De bovenzaal was goed bezet, voor een groot deel door onderwijzend pereoneel. On der de aanwezigen bevonden zich ook de bur gemeester, de wethouders Sluis en Thomsen en het raadslid mevr. Aukes. De voorzitter, de heer J. Cloeck, heette het publick welkom en sprak er zijne vreugde over uit, dat on- danks de warmte zoovelen waren opgekomen. Willen wij den schoolstrijd hcropenen? vroeg opr. en hij antwoordde daar meteen op: Neen, zeker niet, wel willen wij den strijd beginnen, maar niet een, zooals in vroe- ger tijd. Als wij bedenken met hoeveel finan- cieele opoffering de R. K. en Cliristelijken toen hun schoolstrijd streden, verheugt het ons, dat die thans is volstrcden. Wij gaan er mede accoord', dat zij hunne bijzondere school wilden. Maar wij verzetten ons er tegen, dat de vrijzinnigen hunne bijzondere school zou- den krijgen, waarvoor zij strijd noch geld over hadden. Wij willen't Nederlandsche volk niet nog-meer splitsen. Het pogen der vrij zinnigen is niet eerlijk. Zij waren altijd de steunpilaren van het openbaar onderwijs en nu het niets kost, willen zij een ander idee verkondigen. Spr. verheugde zich er over, dat de commissie van toezicht op het lager onderwijs zich eenparig tegen deze bijzon dere school had uitgcsproken Hierna verleende de "voorzitter het woord aan den heer de Vries. Het ligt voor de Isadn, aldus begon deze, dat iemand, die het bekende onderwerp za! mleiden, niet met den voorzitter van gedach- ten daarover verschilt. Maar toch wil ik er wel eenige critiek op uitoefenen. Spr. wees op een fout in de aankondiging dezer vergadering, waarbij gezegd was, dat het onderwerp was: „De A. V. S. moet", enz., in plaats van ,/noest". Over de betee- kenis van dit „raoest" weidde spr. uit. Het was niet bedoeld, ala plicht, maar als wen- schelijkheid en tevens als goed voor de A.V.S. zelve. In dit licht wilde spr. het geval be- zien Heeft „Volksonderwijs" zich te bemoeien met deze zaak? Spr. wilde zich ter beant- woording van deze vraag niet stellen op ma- terialistisch standpunt, omdat hij aannam, dat de A. V. S. dit ook niet deed. Hij veron- derstelde, dat het haar doel was goed onder wijs te geven. En dit kan thans, na de wets- wijziging in rechtvaardigen geest, waarvoor ook „Volksonderwijs" heeft mcegestreden en waardoor alle ouders kunnen krijgen dat on derwijs hetwelk zij voor hunne kinderea be- geeren. In strijd fnet wat er op het congres voor moreele opvoeding in den Haag jaren gele- den door een bekend staatsman werd gezegd, n.l. dat een staat die geld geeft voor ander dan openbaar onderwijs, tegen zich zelf gaat, meende spr., dat niemand, ook niet de Staat, zich mag stellen tusschen het geweten der ouders en de kinderen. En daarom heeft ..Volksonderwijs" gestreden voor de nieuwe Onderwijswet. Maar daarom bleef Volks onderwijs" toch de openbare school de ware school voor het heele volk achten. Van de ge- boden gelegenheid om ander onderwijs te krijgen, moest eigenlijk geen gebruik wor den gemaakt. Het grondprincipe der openbare school is: opleiden tot alle maatschappelijke deugden, eerbied aankweeken voor ieders overtuiging. Spr. wist niet of de leden der A V. S. vrij- zinnig zijn op politick of godsdienstig ge- bied, maar als dit laatste het geval was, dan nog evengoed meende spr., dat zij hunne kin deren zeer goed naar de openbare school konden zenaen, omdat deze toch eerbied leert voor ieders overtuiging. Spr. haalde hiertoe verschillende bijbelteksten aan. E>e openbare school is niet neutraal, zei spr., in strijd met het eenige stuk, dat spr. van de A. V. S. had gelezen. De openbare school is wat de wet haar voorschrijft, dat is haar schoonste beginselverklaring. Het moge waar zijn, dat een goed werk wordt gedaan met de stichting van de school door de A V. S., toch is het onwaar niet een leugen dat het noodig is om voor de kinderen alhier een andere school te stich- ten. Er is geen spreker van „Volksonder- wijs", die zal ontkennen, dat er gelegenheid moet zijn nieuwe scholen te bouwen daar waar geen goed onderwijs te krijgen is Sprekcr ging de beginselverklaring na, door de A. V. S. in dit blad weergegeveni, en vroeg dan of hier in Alkmaar geen onder wijs wordt gegeven, zooals dat in dat stuk bedoeld wordt. Spr. verbaasde er zich over, dat niet een paar jaar geleden reeds in Alkmaar een nieuwe school voor m. u. 1. o. was gesticht. Dat de A. V. S. die kwestie thans aan de or- de stelt, daarvoor bracht spr. haar dank. Het zal blijken, zei spr., dat er wel zoo'n groot aantal leerlingen zal bijeen te brengen zijn, waarop B en W. wachten met de stichting eener school voor u. 1. o Spr. ging na wat de wet zegt over de voor schoolbouw noodige aantallen leerlingen en concludeerde, dat daaruit duidelijk spreekt, dat het openbaar onderwijs torenhoog uit- steekt boven elk ander onderwijs. „Misschien kan het oogenblik van stichting varr vrijzmnig u. 1. o. verschoven worden", aldus dc A. V. S. in haar meergenoemd stuk en dit gaf spr. aanleiding te zeggen, dat dit goed zou zijn en het begin van intrekken van haar plan. Terwille van de eenheid en het waarlijk godsdienstige karakter der openbare school, ook door mej. Buijs in dit blad onlangs ver- dedigd (door spr aangehaald), bepleitte spr. dit intrekken. In het licht van dat karakter, mag men toch zeggen, dat het openbaar on derwijs het hoogst moreele is. In Vlissingen heeft een vereeniging ook eens een poging gedaan tot oprichting van een bijzondere openbare school, maar later haar plan ingetrokken, toen bleck dat c(it den stoot had gegeven tot het voldoende aanpak- ken van het onderwijs van gemeentewege. Zoo kon het ook hier in Alkmaar, en dan moest de A. V. S. heusch niet zoo Ban® adjn om haar plan op te geven of althans te ver- schuiven. Vele bijzondere scholen en echool- tjes zijn niet goed, vooral niet als er goed on derwijs is Spr. wilde niet uitweiden over de kosten, aan die bijzondere scholen verbon- den. Hij zou niet schromen en had nooit ge- schroomd zijn stem te geven voor oprichting ervan, als het gold het onderwijs te verbete- ren. De A. V. S. zal op hare school geen andere boeken kunnen gebruiken dan die der open- bare, wijl zij zich niet kan wenden tot de Chr. of R K. Maar waarom zou zij zich dan afscheiden van de openbare school? Om de onderwijzers? Zeker, daarbij zijn er van alerlei politieke overtuiging, maar is dat een kwaad gebleken? Het wordt wel gezegd, dat zij buiten de school van die overtuiging blijk geven, en spr. vond het gelukkig dat dit nog is toegestaan, al wilde hij dat dit bedektelijk gebeurde, maar dit is een kwestie van tempe rament van ieder onderwijzer. De vraag is of hun overtuiging invloed heeft op hun onder wijs. Als men op elke slak zout wou leggen, zou men wel wat vinden, gelijk spr. met een aardig vcorbeeld duidelijk maaktc, waarbij bleek, dat in een Friesche gemeente een aan- val op onderwijzers was gedaan naar aanlei ding van een later fout gebleken schrijfles van een wethouder in diens jeugd. Spr. ontkende, dat de Ned. Bond van On derwijzers de school zou ondermijnen, om dat hij voor zijn rechten en zijn aanzien hac gestreden. Hij deed dit toch, omdat niemand anders het deed en de ouders zelve zoo wei- nig belang in het onderwijs stelden. Maar wat kan dan het doel van de oprich ting eener bijzondere vrijzinnige school zijn Hooger salaris? Dat mag niet, want dat staat de wet niet toe, op verbeurdverklaring van de rijkssubsidie. Andere soort kinderen? Dat zou kunnen zijn. Nu de wet wat meer be kend is en-meer doordringt dat het mogelijk is schoolbestuurtje te spelen, schijnt het dat men mcent, dat er opeens veel meer luizekin- deren op de openbare school gaan. Maar spr. gaf als zijne overtuiging te kennen, dat bijna iedere moeder Wiel zorgt, dat hare kinderen rein zijn en voor 'n goeflen wenk zijn zij niet ongevoelig. Uit ervaring bij zijn eigen kin deren decide spr mede, dat kinderen uit een ander milieu met juist minder behoeven te zijn. Om dit nader te bewijzen, las spr. een gedichtje voor, een „Brief van Toosje aan haar meester". Spr. meende, dat het in Alkmaar niet an ders staat met de voorstandcrs der openbare school dan met een vriend, die, op het punt staande iets te doen, aan de jas wordt getrok- ken met een waarschuwend,,Bezin je nog was het on en ig v bez eens even". Naar spr.'s overtuigin wenschelijk dat de A. V. S. zich hare aanvraag weer introk. Na het uitspreken der rede door den heer de Vries, werd een korte pauze gehouden. Na heropening kwam de heer Luhbe op te gen de door den heer Cloeck geuite beschul- diiging, als zouden de vrijzinnigen denken op gemakkelijike wijze geld voor een- nieuwe school te kunnen krijgen. Spr. zei, altijd voor de openbare school te zijn geweest als een school voor het heele volk. Maar, zei spr., hebt u niet gezien, dat net ons volk ontbreekt aan karaiktervorming? I iebben vrijz. niet geiiverd voor de candida- tuur-Had je me maar? Er moet naar betere karaktervorming worden gestreefd. Spr is daarom voor oprichting van bijzondere scho len. Aan het kind moet worden bijgebracht, gelijk prof. Casimir dat zegt, het idee van iheihgheid van: geloofsovertuiging, enz. Spr. is tegen standensdholen. Alle kinde ren, die bij ons ikomen, zei hij, zullen op de nieuwe school kunnen worden opgenomen. Spr. wil het werken voor die school tot een goed eind1 zien te brengen. Den waarlijk vrijzinnigen met een positie- ven wil heeft het nog nooit o-ntbroiken: aan op- I offeringsgezindlheid. Tot dusver is er echter altijd gesukkeld met de lauwen, en dat idee van lauwheid moet weg. Onze motieven kent de heer de Vries. Ons volk moet meer worden on twikkdd, het open baar onderwijs is te bort, het ihpogere te lan.g. Een motief is ook het pensioen voor onder wijzers, die bij het openbaar onderwijs nog hat voile bedrag niet kunnen krijgen., als zij. door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" 53) Niettemin was de hotelier zelf ook alles behalve op de Twinklers gesteld. Hij kon zijn hotel makkedijk genoeg vol krijgeni en behoef- de geen oonsideriatie te gebruiken met men- schen, die zijn karpetten bedierven. Zoodra om der zijn gasten, die hij1 alien kende en. waar- van de meesten elk jaar terugkwamen, ook maar de geringste diwijfel ontstond aan dte moral iteiifc van nieu w-aangekomen endam moestem die aangekomenen1 veritlrekken. Juf- frouw Heap fcoesterde waarschijnlijk zulk een twijifel. Haar standaard dat moest hij toege- ven, was wet de bijna onboudbaar hooge van de ongetrouwde dame van rijperen; leeftijd, maar mevrouw Ridding had, naar hij be- greep, ook haar vermoedens, en eenmaal ge uite vermoddenis hij wist het bij ondervin- dmg verspreiddten zich door een hotel als de mazelen. Er moest dan ook liiever gehan- dtelld worden. Den< volgenden morgen dus, Hep hij. vlug de ^aP op naar de kamier van mijnheer Twist, die juist bezig was zijn schoenen aan te trek- ken en herimnerde hem op vriendelijken toon, dat hij er misschien niet aan gedacht had zijn fcamers te omtruimert, omdat1 ze op dien dag aan andere Joge's verhntird! waren. „Nlaturlijk heb ik. daar niet aan gedacht," antwoordde mijnheer Twist en bleef halver- wege in zijn rechterschoen sieken. Hoe kon ik ook? U heeft cr nooit een woord van ne- rept." Nooit! van gerept?" riep de hotelier uit. „Zeker wel l Daar. kan. ik me onmogelijk in veig'issen De kamera worden elk jaar door dtezelfde familie op dezen datum betrokken. Mevrouw Hart uit Boston krijgt deze, en mijnheer en mevrouw..." Mlijhheer Twist iuistcrde niet vender. Zwij- -end' reeg zijn laars dicht. W!at hij dus zoo- *eer gevreesdi had, was gebeurd. De twedin- ai hij: warea in eooi vsrkaard daglicbt ge- steld.De meisjes hadden natuurlijk hun tnond weer voorhiji gepraai! Gisteravond hadden: ze hem van hun nieuwe kennissen verteld, maar toen hij hun een beetje over 't gesprokenen urthiooirde, was hem gebleken, dat ze in hooM- zaak over hun oom Arthur gepraat hadden. Hoe verachiolijk oom: Arthur nu ook in mijn heer Twisfsooginoclit wezen alsmensch, be- schouwdfe hij hem itoch als onderwerp van' ge- sprefc als absoluut onschadelijk. Hij was een Engelschman en bevriend met onvervalschte A'merikanen alls de Delloggs en de .Sacks. Maar nu bleek wel, dat ze meer verteld had den. Waarschijnlijk hadden ze over oom Art hur uitgewijd op een manier, die Amerikaan- sche oorem onaangenaain aandeed. Het Ame- rikaansche oor was uiterst teergevoelig. Hij was in Meuw-Engeland geboren en wist er dus alles van. Mijnheer Twist strikte zijn veters zoo drif- tig vast, dat ze in den knoop geraalrten. Waarom had hij ook de stommiteii! begaan met de Anna's in een eerste-ran gs hotel te gaan logeeren? H'oewel een pensioen zou nog gevaarfijkcr geweest zijn. Waarom was de aarts-kwebbeT met haar witten pruifc, die mevrouw Biiton, (mijnheer Twist's gediachtien waren: sonis erg onbillijk) niet eerder bij hen gekomen1? Waarom had die Detlogg er zich ook juist uiitgedraaid? Geergerd rukte hij zijn veters nog vaster in den knoop. „Ilk zou dte kamier wel graag d.adelijk willen laten; opfcnappen, mijnheer Twist," zei de ho telier, steedte uitensf! beleefd.- Mevrouw Hart uit Boston is bizonder..." Ho oris," ze'i mijnheer Twist, o vereirfti ko- mende en zijn groote hriMeglazen strak op den hotelhouder richtende, „die mevrouw Hart uit Boston mag, wat mij betreft, naar den duivel loopen." De hotelhouder betuigde zijn spijt, dat mijn heer Twist zich een dergelijke uitdrukking veroorloofde._ Geen. rechtgeaard Amerikaan zou ooit zooiets doen. En mevrouw Hlaft maar mijnheer Twistl schoof hem de deur uit, en tiwee uur later verllet hij met die Twinklers het hotel. ,,Wat hebben1 jullie toch in Godsnaam ge- zegd1?" vroeg hij op omgeduldigen toon, toen hij in die taxi' tegenaver hen zait, omgevan doer hun- talnjike handbaga-ge. nu nog aanzientijk vermeerderd' en bekroond door den luid-zin- genleni canarie. „)Gezegdi? f" herhaalden dte tweelingen, hem met groote ronde oogen aanstarende. ,)Nou igoed Maar in jeder geval, wat jul lie ook mogen verteld hebben, 't was beter ge weest als je over idS anders gepraat had. Dte verwenschte vogel! Houd dat beest nooit op met schreeuwen De tweelingen1 zwegen. Ze voeldten zich zoo door hoogere jaren niet goed hun werk meer kunnen doen. Wanneer een onderw'ijzer eener openbare school een overtuiging heeft, zal hij. die soma geweld moetcn aandoea om niet met de wet in conflict te Jcomen. Het gewone u.I.o. kan heel goed zijn, inaar het bijzondere beschouwt spr. ais van hooge re orde, omdat het z.i. meer het karakter ont- wiikkelt. Voor 90 pet. hangt dte moraliteit van het onderwijs af van het onderwijzend perso neel. In Alkmaar is het in dat opzicht goed, maar het is in vele plaatsem anders. Hoe zal het gaan, als de onderwijzers eener school elk een andere overtuiging hebben Wat zal er dan van de karaiktervorming teredht komen Het onderwijs moet op hooger peil wordten gebracbt en het geld daarvoor besteed, is niet weggegooid. De heer Verweij was ook lid van de A.V.S., maar alleen omdat er geen gemeentelijke U.L.O.-school is. Als 'hij geen zwarte schoe nen kan krijgen en wel bruine, zal hij toch I niet op kousen gaan loopen. De heer Bijle- veld, die bij spr. was gekomen, had gezegd, dat het met ae vrijzinnigheid der nieuwe school zoo'n vaart niet zal loopen. De heer P. Schipper had den heelen avond geihoord van vrijzinnig en nog eens vrijzin- nig. Hij is niet vrijz., maar rechtzionig. Meer dan 40 jaar was spr. aan de openbare school geweest en hij meende daarover dus wel wat te mogen zeggen. Wat be wijs htebt u, mijnheer Lubbe, vroeg spr., voor uw gezegde, dat de openbare school zou te kort schieten bij1 dte karaktervorming der kinderen? Wij openbare onderwijzere zouden een. blad voor den mondi moeten ne men? Spr. ontkende dit ten stelligste. Als onderwijzers tekort schieten in de karaikter vorming, hendelen zij in strijd met de wet. Wie zou in de school over godsdienstige k*/esties willen spreken Geef het kind wat des kinds is. Absoluut onmogteliik achtte spr. het, dat aan de nieuwe school de onderwijzers alien precies gelijk zouden denken. Deze onderwij zers zouden meer vrijlheid hebben dan die aan de andere scholen Stellig niet, eerder veel minder. Spr. had dit uit eigen erva ring. Nooit had hij ergens meer vrijheid ge- kend dan juist aan de openbare school en nooit had Mj last met de overheid: Ds. Cramer had1 het pijnlijk getroffen, dat de heer Lubbe het had' laten doorschameren dat de godsdienst de peiler voor de nieuwe school zou zijn, Wanneer die school zuiver vrijzinnig moest zijn, zou ieder, het zij Mohamedaan, Boedd- hist of wat ook, er plaats moeten hebben. Als zij niet in dien zin vrijzinnig zou zijn, moet het woord •christelijk er bepaald1 bij. De heer Lubbe, die gelegenheid fcreeg om den heer Schipper te beantwoorden, zei, dat zeker dte meening over de karaktervorming kan verschillen, maar aan elke school moes- ten onderwijzers van eenzelfde overtuiging zijn, Dan weidde spr. nog verder uit over een en ander, maar dte heer Gloeck, meenende dat dit geen verband' hield met de vragen van den heer S., verzocht hem zich daarbij te bepalen en toen de heer L. ook de tweede vraag niet recbtstreeks beantwoordde, gaf dte voorzitter het woord aan den heer de Vries. De heer de Vries beantwoordde hierop de verschillende sprekers, zijn spijt erover uit- sprekende, dat ds. Cramer inmiddels was ver- trokken. Sp-r. achtte het onjuist, dat de heer Lubbe een smaad zou hebben aangedaan aan het Christendom, door weg te laten het predi cant „christelijk." Spr. verheugde zich over de strafpredifca- tie van den heer Schipper aan het adres van den Iheer Lubbe. De heer de Vries ontkende, dat in bijzon- der onderwijs iets hoogere zit er is daaren'te- gen in het element van §Cheiding. Spr. constateerde, dat de heer Verweij voor- stander is van het openbare U.L.O. en zijn kind niet naar het bijzondere zal sturen, als er van gemeentewege voldoende gezorgd wordt voor U.L.O. Dat-eenmaal ons Nederlandsche volk, goed op de hoogte van de tegenwoordige onder wijswet, daarop zal terugkomcn, achtte spr. vaststaande, het zal vragen om de openbare school. Spr. zette nogmaals uitcen-, dat hij bleef wenschen, dat ieder kind onderwijs krijgt zooals zijne ouders dat willen. Noodig achtte tpr het, dat ona openbaar onderwijs z66 wordt verzorgd, dat het een kern vonnt, opdat naar de bijzondere scholen niet meer gevraagd word! Een bijzondere school op te richten met t doel onderwijzers met vol pensioen te kunnen ontslaan als ze oud of ongeschikt worden, achtte spreker verkeerd. Een onderwijzer kan kort na zijne benoeming van overtuiging ver- anderen, en wat dan? „Dan zal hij als karaktervol man bedan- ken", zei de heer Lubbe. Neen, zei de heer de Vries, dan zal hij1 zeg gen, dat hij onderwijs zal geven, zooals het behoort. Daarom kan juist de heer Schipper goed onderwijs geven, omdat hij cen karakter vol man is. Spr. brak hierop een lans voor het open baar onderwijs, dat zich steeds meer zuivert van daar niet passende elementen. L>e heer de Vries kwam er tegen op, dat de heer Lubbe, ter kenschetsing van't karakter der openbare lagere school, had gezegd, dat de onderwijzer Fochteloo bij 's heeren Lub- be's aanneming als lid der kcrk had ontkend, dat Jezus ooit had bestaan. Als de heer Foch teloo dat had gezegd, was dit toch niet ge beurd als onderwijzer in de openbare school (de heer L. was toen al boven zijne school- jaren) en was dit geen bewijs voor mindere karaktervorming dier school. Spr. was overtuigd, dat de openbare school wel degclijk zich toelegt op de karaktervor ming en dat zij dit ook in Alkmaar doct. In het -belang van het kind en het onderwijs sprak de heer de Vries de hoop uit, dat er ge- meentelijk U.L.O. zal komen en geen bijzon- der. Als het beginsel van het buitengewoon U L O werd doorgevoerd, wat zou er dan te- recht komen van het onderwijs aan hen, die het buitengewoon U.LO. niet kunnen vol- gen? De heer Cloeck wilde niet ingaan op het- geen de heer Lubbe aan spr.'s adres had ge zegd over de geldkwcstie en hij hoopte, dat de aanwezigen bij zich zelve zouden u-itma- ken in hoeverre „Had je me maar" te maken had pet een vrijzinnige school te Alkmaar. Spr vestigde de aandacht op het z. i. noodr zakelijke om aan de gemeentc-secretarie op te geven. dat men is v66r cen openbare U.L.O.- school. Met woorden van dank aan spreker en de baters sloot spr. de bijecnkomsit. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 4 tot 9 Juli zijn in het bad- huis van het Witte Kruis genomen: 93 kulp- baden, 87 regenbaden lste klas, 249 regen- badten 2e en 3e klas, te zamen 429 baden. Gemengd Nienws. ep gegriefd: door wat ze als een groote on- ichtvaardigheiidi bcschouwden, dat ze zelfs di reel geen poging dedert ziich te verdedigen maar hem met! bcleedigde, gegriefde blikken 'bleven aanikijiken. Langzamerhandi waren' ze heel veel van mijnheer Twist gaan houdten en dus deed zijn ontstemming hum pijn, Ja, Anna Rose hield' zooveel van hem, dat ze hem zelfs een knap- pe man vond!. Een week geleden had ze dit openlijk tegen Anna Felicitas uitgesproken, en torn Anna Felicitas, dlie't niet mot haar eens kon zijn, er op zweeg, was Anna Rose driftiig gaan betogen', dat er een soort van uiiiterlijike schioonheid, maar ook een soort van hoogere schoonheid bestond, en dat mijnheer Twist de laatste soort bezat. Ze was oneindiig meer waard, vond Anna Rose dan die mooie uiterlijike d'ingen.; krulbaar eh een rechte neus en all dlie mailJighedten, -omdat ze echt blij-vend was; en daifi blijvende zat in de uitdlruikking van: 't 'gezich t, in: 't spel der trekken, niet in den. vonn. Anna1 Felicitas kon niets van dat „spel der trekken" zien. Nu, in de taxi gezeten, keek ze hiem1 nog eens rustlig aan, terwijl hij. boos uit het raampje tuurde, maar hoewel hij nu blijk- baar ernsfiig ontstemd was, „speeldenl" zijn trekken toch niet, vond ze. Niet dat het haar toils schelen. kon! Ze hield van mijnheer Twist en yertrouwdte hem, en ze zou er zelfs nooit over hebben gedacht, of hij1 trekken had of met, alS Anna Rose er den- laatstten tijd niet zooveel over gepraat had. En- ze kon niet nalatten, er aan te denken, dat dtezelfde Christoffel,die nu haar mond zoo vol had van ..zijn hoogere schoonheid", aan. bo-ord van d'e Si Lucas van mijnheer Twist gezegd had, diat het God1 ze ker was gaan- vervajaa ham tie maken. tosa Hiji aan zijn hootfd genaderd was. Maar Christoffel was ajtijd een- idealist geweest. Oip haar elfdte jaar had ze al een bevito- ging gehad voor hun koeisier. Anna Felicitas lad1 nog nooit een bevlieging gehadi, en naar aanleiding van Anna Rose's warme bewondte- ring voor mijnheer Twist, vroeg ze zich af, wanneer zij toch eens ooit zooiots zou gaan gevoelen. 't Werd werkelijk tijd, en ze hoopte vurig, _dafi haar achterlijkheid op dit punt maar diet het gevol(g zou zijn van hartefoos- heid. Maar hoe kon- ze er ook mee beginnen, als ze niemandl ontmoette, die voor „een bevlie- ging"_ in .aanmerking ikwam? Zwijgendi zat ze in de taxi, met Christoffel even1 zwijgend naast zich, beiden door hun neergeslagen wimpere naar mijnheer Twist turende. Anna Rose sloeg hem met een beltee- digd1 en angstig gezicht gade, ongeveer als een trouwe bond, die zomdicr reden een schoip van zijn baas heeft gehad, terwijll Anna Feli citas hem meer objeotief beschouWde. Ze voel- de een. op-rechte genegenheid voor hem, maar cen genegenheid, die (ze was er eemigszins tot haar spijt van overtuigd), nooiit haar ver- stand de baas zou worden. Niet omda-t hij ook :ai_ zoo oud was natuurlijk, want je kon wel heel oude menschen llefhebbcn, te beginnen met dat standaard-voorbeeld van ouderdom, de lie.be Ooit neen, 't kwam alleen doordat ze zooveel van- hem' hiteld. Hoe zou je met mogelijikheid senfimeniteel verliefdi kunnm worden op iemand, idie je zoo echt aardig vond1? Die tweede begrippen le- ken haar niet goed' dfe oo-mbineeren, nu ze er eens echt kaitm over nadacbt. Hoe vreemd het ook mocht schijinien:, gelbofde ze toch, dat T,an te Alice op Oom Arthur vcrliefd moest zijh igeweest, maar echt van hem houden dat had ze stellig nooit gedaan. En dcliebe Gott nu: Je had den lieben Oott lief, maar't zou toch wat al te kras zijn, als iemaind zei, dat hij van den lieben Gott hield Zoo ongeveer waren Anna Felicitas' over- peinzingen in de taxi, terwijl ze het voorwerp van Anna Rose's verheerlijking door haar wimpers hem gadlesloeg. Ze benijdde Anna. Rose, die door de kracht van haar eigen 'ide- alisme, als een bloem dagelijfesdi meer onit- look. Toen' met dien koMteer ewhkteniu, kaar HET INCIDENT IN DE TWEEDE KAMER VOOR DE VRIJLATING VAN GROENENDAAL. Men seinde gistermiddag ran de Tel.: Toen de voorzitter der Tweede Kamer he- denmiddag om half twee nauwelijks de zit- ting geopend had, trad een dame de verga- derzaal binnen en begon Iuidkeels te betoo- gen voor de vrijiating van Groenendaal. Op last van den voorzitter werd zij door den ka- merbewaarder en eenige boden de z,aal uitge- leid, waarbij zij aldoor nog bleef voortgaan met protesteeren en uit te roepen dat Groe nendaal vrij moest zijn. De dame bleek te zijn mevr. Stoop, geb. Snouck Hurgronje uit Dordrecht. Het geval verwekte in de Kamer kolossale consternatie. Dat had wel niemand verwacht. dat bij de eerste wederbijeenkomst van do Twede Ka mer hedenmiddag, 's Lands Vergaderzaal zou pebezigd worden voor het manifesteren tegm de gevangenhouding van den principieelen dienstweigeraar Gromendaal, althans zeker met door iemand, die, als geen deel van de Kameuitmakende, geen recht had de vergader zaal tc betreden, nog minder te beproeven er een redevooring te houden. Eene vrouw heeft dat middel aangegrepen hedenmiddag, naar men weet. Nog geen twee tellen, nadat de presidmt, mr. Koolen, de zitting had geopend zag men een zeer net gekieede dame met Iichten man tel en chique hoed, de vergaderzaal binnen- treden en voortselnrijden naar den voorzitters- zetel. oogen- en- Moosden haar wangen oo-k zoo. 'Mis schien deed het er wel niet veel toe. wien of wat je liefhad1. Misschien, ovcrpednsde Anna rehcitas verder, het ernstige onderwerp met voorzichitiigen eerbied: naderendc, Warn de quaintiitete van: iemands licfde er wel meer up aan1 dan de qualitedt van het voorwerp er van Met dial m-ijinheer Twist niet van de allerbes- te kwaliiteit was, behalve dan zijn gezicht. Maar, wat deed' em gezicht er feitelijk toe? Die koetsier was om zoo te zeggen: enkel ge zicht geweret, z6o knap was hij, maar ook zoo zonder eenige landere aanbeveling. Hii kon niet eens rij'dm, en. haar vadier had: hem at heel gauw de deur uitgeschopt. met de kracht m> beslistheid van Junkers waar't op scbop'pen aankomt, en Anna Rose badl dim- middag bij de thee hartstochtelijk over h-aar boterhammetjes gesnikt. Hoewel mijnheer Twisit halstarriig m- m'et em boos gezicht uit het raampje keek, schijn- baar geheel verdiept in zijn onaangename gedach-ten1 en in 'it gem ze voorbijsnorden, wist, hij' echter maar all te goed:, dat hij voort- durend wendi waargmomen. Maar :hij wilde de -oogen. der -tweelingm n-iet ontmoeten. Hij wilde zich in die artieke moment niet la-ten ver- sirikkm in de argumenten der Anna's. Haas- t'g, want er was niet heel veel tijd over- -Icgde hij wat hum nu te doen stand. Sedert de hotelier hem de kamere had o-pgezegd, was het niet tussdhen hem en de tweelingm tot een uitleggihg gekomen hij begeerde ook geen nadere uitlegging. Kortaf had hij hen ver teld, dat ze moesten- pakken, hun verbaasde vragen onbeantwooid: geliaten, m- hen met een miinimum-werspilHiing van tijd in de taxi' gestopt. Ze warm nu op weg n-aar't station om mevrouw Biiton af te halen, hoewel, haar :-rain, uiit Los An-gel-os, niet v6or ruim zes uur moest .a-ankomen. Enfim, 't station was in ieder geval em veiliige plaats om de tweelin gm en -hum bagage te dieponeeren tot ze er was. Hij, had er wat voor over gehad, als h'ij de tweelingen even gemakkelijk als hun baga ge in bewaring had kunnen geven van em nommentlje voorzien, veilig op em' plank ge- zet -tot ze zouden warden opgecischt. (Wordt VMPmtknO-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5