DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. flonderd drie en trrintigste jaargang 102? 14 JIJLI i*0. 162 DR trammer bestaat nit 2 blaflea Iboynncmeiitsprijs bij vooniiibetnlins per 3 man ml on f 2. ttrjtavon fY.mco N.V. Koek- en v.li. Harms. Cooler Zoon, Voorilam CO, Tel. Admmistr. No. 3. Redaclio No. 33. DONDERBAO Direeiour: G. II. KltAIL. IloofJt-oductourTj. N. ADEMA. fr. per post 1 2.50. Rewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgel, grootorc letters naar plaatsrnimte. 53. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Overwegende dat het Bestuur der Alk maarsche Vrijzinnige Schoolvereeniging eene aamvrage heeft ingediend tot stidhting van eene bijzondere school voor uitgebreic lager onderwijs; dat de Raad dezer gemeente, ingevolge het derde liid van ar't. 75 der Lager Onder- wijswet 1920, is gehouden bij de behandeling van deze aanvrage eene beslissing te nemen omtrent de vraag of tot oprichting van een overeenkomstige openbare school zal worden overgegaan dat hun College daarom wenscht na te gaan of in deze gemeente behoefte bestaat aan openbaar uitgebreid lager onderwijs (overeenkomende met het tegenwoordig m.u.l.o.) voor jongens; noodigen de ouders of verzorgers in deze gemeente, welke hun of de aan hunne zorg toevertrouwde jongens van zoodanig onder wijs wenschen te doen gebruik maken, uit daarvan kennis te geven ted gemeente-secre- tarie, waartoe tot 23 Juli as. iederen werk- dag van 91 uur gelegeniheid bestaat. Burgemeester en Wethonders van Alkmaar W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij besluit van 12 Juli j.l. vergun- ning hebben verleend aan: a. N. F J. KEUSS, alhier, tot het uitbrei- den van een tabaksfabriek door het bijplaat- sen van verschillende electro-motoren en werktuigen in het perceel VIJVERTJE No 8, en b. den Voorzitter van het St. Elisabeths- gesticht, alhier, tot het oprichten van een lift, te drijven door een electro-motor van 5 P.K. in het perceel EMMASTRAAT No. 12. Alkmaar, 14 Juli 1921. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W C WENDELAAR, Voorzitter. E>ONATH Secretaris. Buitenland NAAR DEN VREDE IN 1ERLAND. De Valera werd bij zijn aankomst aan het Eustonstation te Londen levendig verwel- komd. De p-olitie moest hem behulpzaam zijn en hem door de juichende menigte heen naar zijn hotel leiden. Vernomen wordt, dat de conferentie tus schen Lloyd George en de leiders van- Sinn Fein heden plaats zal hebben te Chejuers, het buitenverblijf van Lloyd George. James Craig, de premier van Noord-Ier- land, heeft in een rede te Belfast gczegd, dat hij tot de Valera zou willen zeggen, dat geen vrede verkregen lean worden ten koste van Ulster. Zijn (Craig's) regeering ging naar de conferentie van Londen, omdat een wei- gering verkeerd zou worden uitgelegd, maar men zou niets prijsgeven. Hij vcrlangde naar vrede en zou niets doen om vrede in geheel Ierland te beletten, maar er moest geen repu- bliek komen en er diende niet aan Ulster te worden getomd. In elk geval zou er vrede zijn in Ulster, omdat hij voomemens was dien tot stand te brengen. Er is sedert Maandagmiddag 12 uur, toen de w.ipenstilstand intrad, geen enlcel bericht gekomen van wandaden in Ierland. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIe. Te Schcppinitz, het ho-ofdkwartier van Kor fanty, heeft onder de oogen der Fransche be- zettingstroepen een plecbtige vaandelwijding der opstandelingen plaats gehad. Knielcnd ontving Korfanty het door de stad Lemberg geschonken vaandel, waarna de insurgenten voor Korfanty defileerden. In het „8 Uhr Abendblatt" wordt gem eld, dat de Engelsche en Italiaansche vertegen- woordigers van de Intergeallieerde commis- sie er bij de regeeringen van Engeland en Ita- lie er op aan zullen dringen generaal Lercnd terug te roepen. Het is bekend, dat Lerond verweten wordt medeplichtig te zijn aan den opstand Op grond van de laatste Engelsche en Italiaansche berichten, worden er thans ook in Parijs verwijten gemaakt dat hij door zijn. houding de Fransche bezettingstroepen gecompromiteerd heeft. Zooals het blad verder meldt zullen ook nog andere leiders worden terug geroepen, o. a. de voor de Polen gunstig gczinde ge neraal Le Comte Lisle, de stadscommandant van Bnuthen en generaal Gratier, de opper- bevelhebber van de Fransche bezettingstroe pen. In Bcrlijnsche diplomatieke kringen wordt aangenomen, dat de Fransche regeering even- als de Engelsche niet weer een generaal maar een hooggeplaatst ambtenaar zal uitzenden. „De Matin" deelt mede, dat generaal Le rond, die nog aan de gevolgen van een lichte verwonding uit den wereldoorlog lijdt, aan de Fransche regeering om verlof verzocht heeft or.i naar Frankrijk terug te keeren, om daar een lichte operatic te ondergaan. Generaal Hennecker decide aan een corres pondent van de ..Voss. Ztg." mede, dat naar ziin mecning de Entente-troepen sterk genoeg zullenz ijn om 'n eventueelen nieuwen Poo-1- sche opstand in Opper-Silczie te onderdruk- ken V" nncer er Engelsche troepen, aanw-czig geweest waren, geloofdc de generaal niet, dat er van een opstand sprake zou zijn ge weest 'Bij Neuhof, in het district Ratibor werd Din sdagoch tend een gevecht geleverd' tus schen de Pools-die «n de Duitsdhe plaatselij- k» burg«rwaakt, waarbij vijf P«l« wardm gedood. Er kwamen 200^ vluchtelingen uit Orzosche Nicolai, Pless en Czerwienka te Ra tibor; zij vluehtten uit vrees voor het Pool- sche schrikbewind. Een 'bericht uit Beuthen meldt, in tegen- stelling met bovenstaande, dat in het district Ratibor verschillende OrgeschJbenden terro- riseerend optreden en onder voorwendsel, dat zij wapens zodken, in de woningen der Pool- sohe boeren binnendringen en die plunderen en in brand steken. Uit Gleiwitz wordt door Wolff gemeld, dat de laatste dagen de censuur op de dagbladen buitengewoon zwaar werd gehandhaafd. Al- le berichten omtrent een dreigenden vierden opstand werden geschrapt; insgelijks alle be richten over Poolsche gewelddaden en over de aanwezigheid van gewapende opstandelin gen in het volksstemmingsgebied. DE ONTHULLINGEN VAN PRINS WINDISCH-GRaTZ. Uit Boedapest wordt bericht, dat de voor zitter der onafhankelijke partij. Graaf Theo Bathangi, een bezoek heeft gebracht aan den Franschcn gcvolmachtigde en hem een aan Clemenceau gerichten brief heeft overhan- digd, waarin den gewezen Franschen minis ter-president wordt medegedeeld, dat prins Windiech-Gratz zich bij z n beschuldigingen tegen leden der onafhankelijke partij, die hij van hoogverraad en spionnage ten gunste der Entente beticht, zich op zijn getuigenis heeft beroepen. De zco zwaar beschuldigden vragen nu Clemenceau, zich zoover uit te spreken, of zij gedurende den oorlog iderdaad materiaal omtrent de Centralen aan de Entente hebben verstrekt of op eenigerlei wijze voor de En tente hebben gewerkt. De Fransche gevolmachtigdc heeft den brief in ontvangst genomen met de belofte hem aan Clemenceau door te zullen zenden. DE STRIJL IN KLEIN-AZIe. Officicel wordt uit Angora bericht: Aan het front in het westen van den sector van Broessa heeft een Turksche vliegende colon- ne den vijand aangevallen, die zich bevond ten westen van Broessa. De Grieken trokken zich met verliezen terug. Op de andere fron- ten is het kalm. Uit Konstantinopel wcrdt gemeld, dat de eerste Grieksche aanvallen door de Turken werden afgtslagen de Grieken zouden be- langrijkc verliezen hebben geledcn. De Turken hebben mijnen gelegd aan de kust der zee van Marmara, om tc verhinde- den, dat de Grieken troepen ontschepen. D Turksche nationalisten bedreigen de neutrale zone als de Grieken Konstantinopel blijven gebruiken als maritiemc basis HARDING WIL BEZUINIGEN. In zijn Dinsdag gehouden toespraak tot den Senaat drong Harding aan op uitstel van de behandeling van het wetsontwerp tot het ver- strekken van geldclijke uitkeeringen aan oor- logsveteranen, daar het aannemcn van dit voorstel. aldus de president, het financieele evenwicht van het land ten zeerstc in gevaar zou brengen. Hij verldaarde, ten voile doordrongen te ziin van de verplichtingen van het land jegens zijn voormalige soldaten, doch hij was er evenzeer van overtuigd, dat er drie dingen noodzakelijk waren om te kunncn beginnen aan een vcrbetering van den bestaanden toe- stand, namelijk een herz:ening en daarbij inbegreoen een vermindcring van de bin- nenlandsche belastingen, het fundeeren van de Amerikaansche oorlogsschuld en het rege- len van de aan het buitenland verotrekte lee- ningen De president betoogde, dat het onmogeliik was, de nhandel te doen herleven, zoolang de belastingen op het peil van den oorlog ble- ven gehandhaafd en hij beloofde, dat hii alles in het werk zou steHen om de staatuitgaven met vele millioenen dollars te verminderen. DE KWESTIE EER ONTWAPENING. Verzekerd wordt, dat ook generaal Smuts het verzoek heeft ontvangen deel te nemen aan de conferentie te Washington. Jusserand, de Fransche gezant, vertrekt heden van Washington naar Frankrijk, met het doel, naar men gelooft, met de betrokken autoriteiten te confereeren over de voorgestel- de conferentie. De „Daily Express" vemeemt van officieele zijde, dat alle uitgenoodigde mogendheden Harding's uitnoodiging hebben aangenomen. Voorgesteld wordt de bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie te stellen op 11 No vember, den verjaardig van den wapenstil- stand. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken ziet niet in, waarom de be- sprekingen niet zouden leiden tot een plan voor associatie der volken als door Harding bepleit. De Washingtonsche correspondent van de „Momingpost" medlt, dat de besluiten, die de conferentie te Washington eventueel zal nemen, ecnstemmig moeten zijn, terwijl de kwesties, welke besproken worden, niet zul'en worden onderworpen aan een hoofdelijke stemming. De „Times" schrijft naar aanleidink van de omstandigheid dat ambtelijke kringen Lloyd George anwijzen als hoofd van de Britsche delegatie naar de ontwapeningsconferentie en officieele kringen in overweging geven, dat Curzon hem zal vergezellen, dat dit denk- beeld in politieke kringen emstig wordt ver- oordeeld, waar men opmerkt, dat Lloyd Ge orge's fun dies zijn tegenwoordigheid in En geland vereischen, terwijl zijn rol in Vredes- conferentie en Oppersten Raad niet van dien aartf vu dat zij tot vollodig vortrduwwi in hem kan inspireeren bij de vertegenwoordi- gers der andere mogendneden, die nij te Was hington zal ontmoeten. Zoo zal Curzon's hooghartige houding, en diens matig succes in buitenlandsche zaken hem niet bijzonder- lijk geschikt doen zijn voor een taak, waarin voornamelijk eenvoudige oprechtheid en ern- stige en goede wil worden vereischt. De „Ti- mes" noemt lord Grey, Chamberlain en lord Bryce als betere vertegenwoordigers. In verband met den brand in de houtop- slagpiaajsen van de firma Koers te Arnhem mjoldt men nog aan de N. R. Crt.: De brand is omisitreeks half 12 onfdekt in een houten foods, die gedeeltelijk met hooi was igevuld. Van deze loodis sfoegen de vlam- meniji over cp een van de uiterate houtlood- sen, die in een Jaagen rij lang den Rijn lig- gen. Eer de brandweer ter plaaise was, ston- den reeds twee loodsen in lichte laaie. Het was zeer moeilijk, water te krijgen, daar aan dte overzijde van den Hijn geen waterlei- ding is en die lage waterstand van den Rijn •w zeer jxjxnociijjjtte. Na geruimen 7 slangen het vuur worden a r dat de wind gunstig was, 1 men de meest nabijzijndie loodsen zoodanig nat houden dlat het direct gevaar voor over- slaan verminderde. Inmiddels hadden werklieden een groot ge- dedlte van dteze loodsen' onliruimd, waarna po gingen werdten aangewend, om bij deze lood sen het vuur te bespuiten. Intusschen moest de brandweer ook haar aandacht bepalen op de in de onmiddellijke nabijheid gelegen arbei- derswoningen aan den Stadsbrokkenweg. De ze zijn echter buiten gevaar gebleven. 'De brand heeft ruim twee uur gewoed. Thans is men heii vuur nagenoeg meester, hoe- wel de autospuit nog voortdurend water geeft en men van alle zijden bezig is, door het ontruiimen van dp loodsen een scheiding te maken tusschen het vuur en' de nog oubescha- digde loodlsen. Omtrent de juiste djferB betreffende de schadte is nog niets te zeggen. Alles is door verziekering gedekt bij de Nationale Waar- borg Maatschappij. DE DUITSCHE RIJKSWEER. Volgcns het ,.8 Uhr Abeldblatt" zouden al le begrootingen en plannen tot nieuwe orga- nisaties van het rijksweerministerie, teneinde verdere moeilijkheden met de Intergeallieerde Commissie te verwijden, aan deze ter goed- keuring worden voorgelcgd. Dit beduidt dus, dat de rijksweer geheel onder controle van de Entente staat. MAXIM GORKI. Naar de „Temps" weet mede te deel en, zal Maxim Gorki een tourne door West-Europa maken. Het officieele doel van deze reis is den steun aan de Russische gel eer den te or- ganiseeren. In werkelijkheid echter zou Gor ki van de sovjets de opdracht hebben gekre- gen, om propaganda te maken onder de in- electueelen in de entente!anden, in het bij- zonder in Frankrijk en Engeland. BRANDEND SGHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Maandagavond! is op de hoogte van de Scilly-eilanden het Amerikaansche stoom- schip Western Front", dat op weg van Florida naar Londen was, in brand geraakt en ten slqtte in de lucht gevlogen. Geduren de vier uiir deed1 bemanning al het mogelij- ke om de vlammen meester te worden, doch toen had een ontploffing plaats, waardoor het schip verloren was. De kapitein werd op het oogenblik der ontploffing over boord geslingerd, doch kon nog worden gered. Alle leden der bemanning, met uitzondering van een, die vermist wordt, werden door een Engelsch stoomschip opgepikt en te St. Mary aan land gebracht. Verschillende hunner hadden verwondingen bekomen. DE ONTHULLINGEN' VAN- PRINS WIN- DISCHGRaTZ. Nlaar aanleiding van de onihullingen van prins Windischgrafz zal w'gens het Hbl. te gen een groot aantal persomem, men spreekt van vele hond'erdem, waaronder natuurlijk in de eerste plaats Karolyi, een vervol- girng wegens hoogverraad"worden imgesteld. Ook tel van leden der huidige Nat. Vergade- ning en de meeste Ffongaarsche politici van naami zullen ter verantwoording worden ge- rpiep-eni. in het bizonder de leden van het ka- binet-Wefcerle, cm ook Windischgrafz zelf, daar hij het oude regiem niet heeft verdedigd, doch zich in de eerste dagen der revolutie naar Zwiiserfand heeft begev-en. dachtmaking, welke hij zonder schijn van be- wijs in db werdid slingerde. Briand meende, dat het Rijksgerecht de beschuldigenden slech-ts overeenkomstig de aanklaciht had -te veroordeelen, en dan zou voorzeker de ha-ndel- wij-ze van heii Rijksgerecht werkelijk te laken zijn. Maar dit is niet zoo. Ook artikel 228 stelt geenszins aanklacht en veroordeeling aan elkaar gelijk, maar verlangt slechts be- straffimg, ingeval die aangeklaagde werkelijk schuldig wordt bevonden. H'et blijft geoor- loofd de gevelde vonnisscn verkeerd te noe- men, maar een eerlijk streven naar gerechtig- heid te ontzeggen aan alien, die ze hebben uitgesproken, daarloe heeft hij geen reoht. In een opziohi alleen kan men met Briand de processen -te Leipzig theaterstuk, drama, maar niet comedie, maar ved eerder -tragedie noemen, namelijk in zooverre, dat Duitsch- land' alleen zijtne oorlogsmisdadigers ter ver antwoording rocpt en zich nidi! eens beperkt tot de in de liist verjnelde personen, doch hen, die met grond verdacht word'en, uit eigen be- weging vervolgt. Zal Briand diegene zijner landslieden. aanklagen, die hem word'en opge- geven als verdacht van corlogsmisdaden? Doet hij dit niet, laat hij er dan tenminste van afzien, door zijne uitingen den volkenhaat te vermeerderen, die door net woelen in een vree- selijk verleden tengevolge van de processen -loch reeds telkens opnieuw wordt aangewak- kerdl. DE FRANSCHE VLAG. Heden, 14 Juli, de Fransche nationale feest- dag, zal weder op de gebruikelijke wijze de Fransche vlag worden geheschen op de Fran sche legatie en het Fransche consulaat te Ber- lijn. De poiltiepresident aldaar heeft maatre- gelen getroffen ter verhindering van gebeur- tenissen zooals verleden jaar zijn voorgeval- len. Men herinnert zich, dat toen de Fransche vlag werd neergehaald. Vergaderingen en betoogingen voor de Fransche legatie en het consulaat zullen worden belet. EEN MILITAIR DePoT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Tengevolge van het ontvlammen van gas is het depot van Merein Pommier bij. Sois- sons gedeeltelijk in de lucht gevlogen. In het depot bevonden zich 450 ton explosiestoffen met ongeveer 10.000 granaten, waaronder 100 kisten pyrietgranaten. LoeBE BELET TE SPREKEN. De voorzitter van den rijksdag Loebe, hield to Halle a. d. Saale een politieke rede- en aan den Wolga hongeropstanden zijn uit- gebroken. De boeren verlaten hunne wonin gen met hun laatste have en gocd. Militairen worden gereed gehouden tot oderdrukking van den opstand. In regeeringskringen wordt de toestand als zeer emstig beoordeeld. KORTE BERICHTEN. Acht voomame Amerikaansche finan ciers zullen heden te Berlijn aankomen, om zich, volgens het Berliner Tageblatt, vooral bezig te houden met stabiliseering der Duit- sche valuta. Ingevolge den eisdh der intergeallieerde controle-commissie heeft morgen o-pnieuw !het ontslag plaats van 150 a 190 Duitsche offi- oieren. In D5rso vemielde, naar uit Berlijn wo-r-d't gemeld, een door met lucifers spelen- de kindteren veroorzaakte groote brand! 24 groote gebouwen. Ook de gemeentekas en alle arohieven der gemeente verbrandden. De employe's der Berlijnsche bamken heb'ben het door het rijksministerife van arbeid bij scheidsrechterlijke uitspraak vastgestelde loontarief van' de hand gewezen. Een nieuwe staking van de bankbedienden sbhijut aiet uit- gesloten. De brooddistributie wordt 15 Aug. ia Duitschland gedeeltelijk opgeheven. De Kathol ieke Vl aamsche Kamergroep heeft zich bij de stemming over de algemeene begrooting, als uiting van ontevredenheid, van stemming onfhouden. In Jutland (Denemarken) woedt een' emstige veenbrand, die reeds tal van huizen verwoestte. De uits'ag van de stemming, gehouden onder de leden van den Engelschen bond van machine-constructeurs, is, dat de regel- matige loonsverlaging werd aanvaard met een meerderheid van 66176 stemmen, n.l. 175.145 v66r en 108.969 tegen. Op eene plaats bij Randers werden, naar uit Kopenhagen wordt gemeld, 5 boe- renhofsteden met 8 nevengebouwen en de school der plaats door een brand vemield. Volgens een telegram uit Washington is het expeditieschip „Maud" van den Noord- poolvaarder Ronald mundsen door een Amerikaansch kustwachtvaartuig gevonden en naar de Siberische kust in veiligheid ge bracht. Naar het voerbeeld van Zv/eedsche firma's zijn nu ook de Deensche reederijen voomemens vaartuigen aan Duitschland te voering, waadn hij drondedTngc'^sten^der j verpachten. Van Duitsche scheepvaartfirma's zijn aanbiedingen ingekomen, die met het oog op de lage loonen goede uitzichten voor de bevrachting aanbieden. Bij de conferentie van Duitsche en Fransche deskundigen deelde Guggenhamer verwijderen, ontstonden er hevige vechtpar- a?tWj0T^T-van Duitschland mede op het tijen. Het resultaat was, dat Lobe zijn rede- 1 voorstel der Franschen aangaande de scha- Duitsche staatspartijen hekende. Een groot aantal communisten, die zich in de zaak be vonden, poogden herhaaldelijk door interrup- ties en lawaai den redenaar het spreken on- mog-elijk te maken. Toen men poogde hem te VERWLAiRING VAN DE'N DUITSCHEN 'MIINIISTER VAN JUSTITIE. In dte democrattische club hield dte Rijksmi- nister van Justitie Scliiffer eene rede tegen: de ionvri.endelijkhedcm en due den laatsten tijd dtoor Briand tegen Duitschland geuit worden, en die, ma aanneming van het ulimatum, het- welk in hoofd'zaken' zelf reeds vervuld is, slechts als eene steeriis vernieuwde oplaaiintg van1 haat en hartstocht zijn op te vaiiten. De Rijksregeerinig had1 tot nog toe de grooiste reserve im acht genomen, maar de jongste ui'liingen van Briand oversdhred'en de gren- zen, die door de zelfachting aan de Duitsche teruighouding getrokken waren. Schiffer betoogde verdier: „Wanneer Briand het verliep der processen te Leipzig een schan. daal, eene parodie op de 'gerechtigheid, een theaterstuk of eene comedie noemt, dan aar- zal ifc niet hem te zeggen-, dat hii op eene on- verantwoordtelijke wijze met dte door zijner me- demenschen omgaat. Briand ontzegt de eer aan hot hcogste Duitsche gerecihiBho'f door de bewering, dat er ecu theaterstuk, dterhalve af- gesprokem spel wordt opgevoerd, woe var- voering niet kon voltooien. Hij verliet met het bestuur van de meerderheidssocilalistcn, on der wier auspicien de vergadering was be- legdd, ten slotte de zaal, waarna ae vergade ring uitcenging. ZEVENTIEN DAGEN IN EEN BERGKLOF. Een kantoorbediende uit Londen, die sedert 17 dagen in het Lake District, in het N.-W. van Engeland, vermist werd, is met een ge- broken enkel in een kloof teruggevonden. Hij ijlde eenigszins tengevolge van de ontbering, die hij had doorstaan. Op een dag, dat het regende en mistte, was hij in de kloof geval- len. Dat hij levend werd teruggevonden, wordt toegeschreven aan het mooie weer. Hij slaagde er in water op te vangen dat door spleten in de rots sijpelde. EEN AANSLAG OP PILSUDSKI. ,,Berliiigske Tidende" vemeemt uit War- schau Op den Poolschen minister-president Pil- sudski is en aanslag gepleegd. De aangele- genheid wordt met ae grootste geheimzinnig- heid behandeld Men weet voorloopig slechts dat een man Pilsudski's studeervertrek bin- nendrong en meerdere schoten op hem loste Verschillende personen zijn gearresteerd. Ook zou de politie een sam-enzwering voor de omverwerping van de huidege regeering op bet spoor zijn. STAKING VAN LANDBOUWERS. De landbouwers uit de omstreken van Keu- len znij in staking gegaan. Zij willen naar de stad geen vruchten en groenten meer leveren. De oorzaak is te zoeken in het feit, dat deze boeren fruit en groenten tot woekerprijzen verkocht hadden en daarvoor beboet waren of gevnngenisstraf haden gekregen. DE DIENSTPLICHT IN ITALIe. De nieuwe minister van oorlog bereidt voor de organisatie van het leger een wets- ontwerp voor, volgens hetwelk de verplichte militaire diensttijd tot 8 maanden wordt ver- tminderd en daardoor de jeugd vooraf mili- tair ge-oefend zal worden HET MONSTER VAN DEN HONGER INRUSLAND. Van de Russische grens wordt gemeld: De Moskousche bladen „Isvestia" en- „Praw- da" geven de aanstaande hongercatastrophe openlijk toe. Alleen in het Wolga-gebied ko men de bladen op een deficit van 100 milli- oen pud De beide bolsjewistische bladen stel len vreeselijke feiten voor oogen. De mislukte oogst dreigt talrijke gouvemementen van Zuid-Rusland in een zeer moeilijken toestand te brengen, moeilijker dan vroeger ooit h°t geval is geweest. De catostrophe zal in vele steden een groote sterfte tengevolge hebben. Uit Moskou wordt gemeld, dat m verschei- dene gouvemementao van Middan-Rusland deloosstellingen en gaf den wensch der Rijksregeerign te kennen naar eene spoedige regeling der leveringskwestien. De onder- handelingen schijnen tot een gunstig resul taat te zullen leiden. Er is ingebroken in het Britsche consil ient te Hamburg. De brandkast is aan den eenen kan-t geopend en er is 150 pond sterling Engelsch geld en 8000 mark Duitsch geld gestolen. De daders schijnen zich verw-ond te hebben bij het openen der brandkast. Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, maakt de cholera talrijke slachtoffers in Cis- Kaukasie en Zuid-Rusland1. Men vreest, dat de epidemie naar Anatolie zal overslaan.. Uit Stockholm wordt gemeld dat een der Maandag gearresteerde communisten toegeeft dat zij -groote aankoopen van waipens verri-cht- ten voor een bolsjewistische revolutie die zou oodemomen worden in Finland, Zwedten en Noorwegen. Een beri'cht uit Amerika meldt dat een bombardements-vliegtuig dat boven't vlieg- veld van Langin zweefde, op een groep auto- mcbielen is neergekomen. De motor ontplofte en deelde het vuur mede aan een auto. Er zijn zeven dooden en een vijftigta! gewonden. De voorloopige cijfers der volkstelling van de Vereenigde Staten gaven in het najaar een cijfer van omstreeks 92 milli-oen aan. De thans gepubliceerde definitieve cijfers zijn aanzienlijk hooger: het totaal bliikt 117.859.359 te bedragen. Uit Italic komen weer eens verschillende berichten over bqtsingen tusschen fascisten en socialisten. Te Viterbo was- een doode; te Imo- la werd een pers-oon gedood, een doodelijk ge- won-d en velen gekwetst. Te Brandizzo werd een fascist vermoord, te Turijn insgelijks een. 13 em en gd Nieims. DE IJSVERGIFTIGING TE MEPPEL. Dr- C. W. Broers, directeur van het Cen- traal Labor-atorium van de Volksgezondheid te U'iirecht, deelde ons omtrent de vergiftiging door ijswafels te Meppel het volgende mede Voor zoover dat ui t de berichten in de kran- ten is op te maken, hebben we te Meppel te doen ifT">(' i- j-- met een bacterieele infcciiie, verspreid-, -uwj icomijs. Dit roomijs wordt gemaakt uit melk en z.g. ijspoeder, dat is rncel met suiker en wat vanille; dieze bestanddeelen worden samen gekookt en na afkoeling wordt het roqiruijs in bakjes van- biscuit of tusschen bis- cuit-koekjes te koop aangeboden. Ik stel mij dten> gang van zaken aldus voor. Vrijdiags is de ,goom" gemaakt en daarbij is deze besmet met een zi ekieverwekkende bacte- rie. Men heeft toen den „room" tot d'en vol- gndien dag bewaard' en tengevolge van de hoo. ge zomertemperatuur zijn de bacterien weel- derig gegroeid'. Zatediaigs is de „room" ge- koeld tot reomijs cn zij is toen bij een feest in greets hoevsaiheid verkoeht. De gebruiW* ALIMAARSCHE CIUKAHT t..~iixr;;iiJi diPloo^Telliniypni ftn eraf d^n

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1