AiKmaarsctie Courant Honderd Drie en Twintigste Jaargang. Yrfidag 15 Juli. N®. 163. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Overwegende dat hot Bestuur dor Alk- maarsche Vrijzinnige Schoolvereeniging eene aanvrage heeft ingediend tot stidhting van eene bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs; dat de Raad dezer gemeente, lngevolge het derde lid van art. 75 der Lager Onder- wijswet 1920, is gehouden bij de behandeling van deze aanvrage eene beslissing te nemen omtrent de ivraag of tot oprichting van een veischillend terrem bewegen, kan 1921.1 volgtrekking, dat dan oofc de postadmlnla- tratie zulke gesloten omslagen in ieder ge- val portvrij moet toelaten. Hier bevindt juch I bet misverstand. De poatadministratie moet uitvoering ge- 1 ven aan de bepalingen betreffende porvrij- dom. Voor de directe belastingen dna ook voor de stukken iter uiitvoering van de ver- mogensbelasfing zijn voor de bedoelde zendingen deze bepalingen vervat in het aangehaalde kon. besluit van 1910. De wet op de vermogensbeiasting echter houdt geen bepaling in, die voor die zendingen port vrijdom verzekert. Schrijft zij nu ten behoe- ve harer administrate voor hare zendingen een vorm voor, die in ihet kon. besluit voor een zeker geval anders is bepaald, dan is hiervan het eenig gevolg, dat een -zending in dezen vorm g£en portvrijdom geniet. Daar wet en Kon. Besl. zich in dezen op van een overeenkomstige openbare school zal worden overgegaan dat hun College daarom wenscht na te gaan of in deze gemeente behoefte bestaat aan openbaar uitgebreid lager onderwijs (overeenkomende met het tegenwoordig m.u.l.o.) voor jongens; noodigen de ouders of verzorgers in deze gemeente, welke hun of de aan hunne zorg toevertrouwde jongens van zoodanig onder wijs wenschen te do-en gebruik maken, uit daarvan kennis te -geven ted gemeente-secre- tarie, waartoe tot 23 Juli as. iederen werk- dag van 91 uur gelegenlheid bestaat. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Gemengd Nieuws DE DROOGTE IN' LIMBURG. Naar me-nschenfa uegen-is schrijft men uit Maastricht aan de Tdg., is het hier niet zoo diroog geweest als tegenwoordig. Reeds we- zici stellen boven de wet nooit sprake zijn, als de postadministratie eenvoudig uitwerkt he gen de wettelijke voorschriften betref- fence den portvrijdom inhouden." QULENIBORO.....ZEEHAVEN. Av een zeldzaamfaeid1 word!) gemeldi dat te Cule-borg voor de eerste rnaal aamgekomeu is ees zeeschip, dat nu een voorspoed'ige reis van 11 dagen van uit Noorwegcn een belang rijke Idling hout afleverde. ONIERZOEK NAAR HET BOER EH UD IS IN NEDERLAND. Prol mr. D. van Blom te Leiden, secreta- rs-peningmeester der voor bovengenoemd doel dor de Maatschappij der Nederland- scne Ltterkunde mgesteide commissie, deelt i omtrent den stand der werkzaamheden het volgendt mede De heer K. Uilkema te Leeuwarden, schrij- ver van „het Friesche boerenhuis", aan wien i het ondenoek is opgedragen en die met ge- noemde commissie geregeld voeling houdt, is thans ruim een jaar aan het werk. Gedu- rmm een jaar aan net werK ken lang is nagenoeg geen druppel regen ge- rende de wintermaanden beperkte zijn arbeid valllen en de thermometer wijst geregeld- een zich tot arckief-navorschingen. Daarvoor en 'hooger cij-fer aan, dan in het1 dr-oge jaar 1911. j clearna werden (ongerekend eenige voorloo- De veldten- zien er uit -alsof de boeren sl'eohts pige verkenningstochten in Limburg) inzon- hooi gezaaid hebben-. Een- frisch groen spriet- je iils nergem-s -te beiken-nen. Hot fcoren is door de warmite wed-er tev roeg rijp. .Men m-oet reeds aan het maai-en, -d'-ach de aren hebben nog geen ikorrels. De boer kan het alleen voor troo gebruiken. De aard-appelvelden vertoo-men nieis da,n- wat vcrd-ord loot. De 'lcoeien1 staan order het bladerd-ak van den eenigen boom, die in de wei is, -te sm-ach- ten naar water. Hun waterbak is leeg en wa ter wordit hum sllechls in kleine mate toebe- dieeld De weid-e heeft de kleur van de hei ge- kregen. De akkers zien er zwartbruin uit. Water ziet men bij-na nergen-s en, uren kan men loopen voor men een beekje tegenkomt, derheid Zuidoost-Friesiand, Drente, Gelder- land, Noord-Holland (met inbegrip van Ter- scheliing, Texel en Wieringen) en- Zuid- Holland (met een deel der eilanden) onder- zocht. Reeds vroeger was h-et overige Fries- land (met Ameland) door hem bestudeerd i Veel mattriaal(in den vorm van plattegron- den, doorsneden en fotografieen) is reeds bijeen, met name betreffende Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland en Noord- Holland. Voor dezen amer staan Noord-Brabant, Zeeland en Linturg mede op het program. De commissiekoopt het onderzoek nog ten minste twee jarei te kunnen voortzetten. Be- waardoor dit beroemde achilderstuk voor ons land bewaard blijft met de bestemming in het Rijksmuseum te Amsterdam te worden geplaatat, zal ongetwijfeld door ons geheele volk op hoogen prijs worden geatold. Den heer Deterding komt allereerst van de zijde der Regeering een warm woord van hulde en erkentelijkheid toe. Ook uit deze daad bleek dat de schen-ker, ondanks jaren lang verblijf in ihet buitenl-and, Nederlander is gebleven in merg en been. DE OUDEROOMMISSIES. De Ouderavonden kennen wij reeds ver- scheidene jaren in ons land. Maar die sa- menkomsten voldeden eigenlijk weinig aan het doel. Er kwam wel eenige voeling door tus- sch-en ouders en onderwijzcrs, maar allengs nam de belangstelling af; de besprekingen hadden niet veel te beteekenen. Thans is daarin wat verandering gekomen in de Onderwijswet zijn nu Oudercommissies opgenomen. Echter de wijze, waarop dit in- stituut er kwam,, was wat vluchtig. De ouder commissies zouden uitstekend kunnen wer- ken, doch de regeling heeft voor het oogen- blik naast haar groote nut ook haar gebre- ken. In het N. v. d. D. worden bedenkingen ge- opperd door een inzender. Men doet goed, bij de gestes van het nieu- we instituut zich steeds zijn wordingsgtschie- denis voor oogen te houden, schrijft hij. Dc onderwijzers worden op een avond naar school geroepen voor een samenkomst, waar- om zij niet hebben gevraagd, maar die ze niet mogen verzuimen. De ouders komen op, ten deele om te vememen welke rochten hun in den schoot zijn geworpenMaar al spoe- dig komt de ontgoocheling. Wat zal de bteekenis zijn der commissie? Het kondnklijk besluit zegt: ,_Zij vormt een schakel tusschen ouders en onderwijzers, ge- meentebesturen en schooltoezicht, en heeft ten doel, de goede verhouding en samenwer- king van school en huis te bevorderen". En hoe is haar bevoegdheid gedacht? Het- zelfde besluit zegt, dat de voorzitter der com missie vragen mag stellen aan hoofd en on derwijzers en deze die vragen zullen hebben te beantwoorden. Voegt daaraan nog toe, dat gemeld-e voorzitter zich met vragen of op- merkingen kan wenden tot burgemeester en wethouders en het schooltoezicht.... Het is duidelijkmacht heeft de Oudercom- missie niet; ze kan niet hopen anders op dan den waarto een weinig.drabbig nat. Voor mensch j Ke tea^dit en d-i-er een, verschrikking. Houdt deze drooigte -n-og eenigen tijd ami-, dan kan het niet uiitblijven, of zij zal nood'lot- tige gevo-Lgen na rich slepen. Versch voedsel voor het vee is er bij-na niet meer. Op som-mi- ge pilaatsen- moet men de koeien met kostbare haver voeden. Men1 zal verpllicht worden zich van een gedeelte van den veestapel ;te ontdoen door afelachting. Reeds nu voeren de boeren, uit vrees voor den duren winter meer vee naar dc markt, waardioor de vleeschprijzen aanmer- kelij-k gedaald zdjin. Aardappelen, het volks- voedsel, zuilen er dit j aar niet veeil zijn, het weinige koren zal duur verkocht worden. De beken zijn uilgednoogd, Gelukkig zijn op verscihiille-nde boerderij-en in Zuid-Limburg puitten van 80 -tot 130 meter diep, w-aardoor zij voldoendie water leveren. Zu-lk een put dienst dan om de geheele omgeving van water te voorzien en- is als een oase in de woestijn. j Op sommige pilaatsen moet men het water een uur ver h-alen. Men vent er -mede lamgs de huizen. 25 cents em meer betaalt -men reeds voor een- ernmer. Zijn- de puten van, de gemeen te, dan staan er dozijmen menschen in file, ge. wapend met allerlei emmers, kainnen en -ton- nen ond-er toezicht van1 den veldwachter, om- op -hum beurt water te tappen. In verschillent de gemeenten is het reeds verboden om water anders dan voor de cosasumptie te gebruiken, en- oven de grens unmet er nog enger aan toe zijm. In Aiken; bijvoorbeeld- mogen de fotognafen zelfs geen water gebruiken voor de afspoding der tote's; straat sdirobben- doet men reeds weken1 niet meer, en -in Malmedy is geen drup pel water, zoodat de iogeergasten zelfs in de beste hotels, als zij- wasdiwater noodi-g heb ben, dit zelf moeten halen van- een bron op een twintig m-inuten afstand. Wij meldiden reeds, dat de beddUng der u u Maas 'laag.was. Thans kan men op sommige naast hun wo-ning gelegen moestu-inties \<ui olaatsen door de M-aas loopen, zo-nder dat wa:ter te voorzien, want hoe waterrijk de bo- ict water hooger dam d'e kme komt. Scheep- jt j. .J vaart is dam ook niet mogelijfc. Ook 'het water eeni ge provinciate bvturen, door bijdragen van landbouw-, oudhidkundige en geografische organisaties, alnede door particulieren financieel mogeli, gemaakt. Haar budget sluit echter niet di met moei'te en haar se- cretaris-penningmster is daarom te alien tijde genegen gelci voor het doel der com missie in on-tvangste nemen. DE DOORWADBARE MAAS. Men schrijft uit aastricht Sedert menschenijgen-is is de Maas niet zoo laag geweest alhansde boeken bij den peilschaal-opnemer m de Maasbrug wijzen geen enkelen datum an die een lageren wa- terstand aanteekent. Eigenaardig is, dat de 1-aagste waters-tand drteekent van een paar jaar geleden, n.l. 14 s-pt. 1919 toen de peil- schaal aan de Maa3lug 40.49 N.A.P. aan- wees. Thans staat ze eeds op 40.2C en nog a1 tijd daalt faet water. Orie van de negen bo- gen der Maasbrug ligen geheel droog en door twee anderen sijptt nog slechts een du.i straaltje water. Groote olekken van den kie- zelbodem der Maas, zets van meer dan 400 vierkante meter oppervlkte, liggen gdieel -bloot. Overal ziet men jmgens en ook groote menschen, gewapend met hen-gel en keteltje langs de oevers en dp d< gevormde eilandjes bez-ig met vissdien.- Ter hoogte van Borgharen loopen de kin- aeren door de geheele rivier, het water komt hun nog niet tot aap de knieen. lets verd'ero-p, tegenover de Smeennaes, aan de Belgische grens, heeft de anders zoobreede rivier nu nog maar het aanzien van een beekje, waar men gemakkelij-k met een p-olsstok zou kunnen oversp-ringen. En lan'gs- de oevers -komt aller- wegen -het landvol-k met wagrns en tonnen om water te halen voor het vee in de weiden, dat anders van dorst zou versmachten, en om d'e van dern in Zuid-Limburg anders ook is, thans mogei'ij-K. uoK met water beginnen reeds verscheidene outten diroog te S,!fE I feSSS1? der Stedllij. peilers van de Maasbrug droog. Men- kan dan ook d-udddij'k de zandbanken aan de opper- Vlakte zien. In Guilpem,1 is vee in de weide gestorven, vermoedelij-k door die groote hi-tte. In- Maas tricht is de -nieuwe prise d'eau -aan den Kas- tanj-eweg in- gebruik gesteld, en dat -is goed, want ook daar bego-n- mem im de bovenwonin- gen reeds het gebrek aan water te gevoelen. Mensch en diier sraacht maar regen. Geen womd-er, dat de devote bevoiking van Limburg door bidden den- vurig gehoopten regen tracht te verkrijigem-. UIT HET TRANS-PORTBEDR1JF. Naar de „V'Oonvaarts" meldt, heeft de mi nister van arbeid aan het gemeemtebestuur van Rotterdam en Amsterdam rgeegedeeld, dat de regeering bereid is een subsidre-rege- 1-ing -te -treffen- voor de havenreserve. Voorwaarde is ech-ter, -dat de werkgevers a-lLereerst een deel voor hun rekening nemen en dat de gemeente ten minste een even hoog subsidie verteen-t -als het rijk. Weihouder Heyk-oop heeft het bestuur der Scheepvaartvereemiging Zuid en dte afdee- -lings-besturen der haven-arbei-dersjorganisa- ties t-o-t een bespreking hierover ui-tgenoodi-gd- op-, Donderda-g a s. STRAFPORT. De Algemeene Secretaris der P. en T schrijft: „Met een enkel woord wor-de een misver stand opgehelderd. De ontvanger der regis- tratie, die in het strafport belang stelt, wijst op art 3-3 der wet op de vermogen-s- lelasting, dat voorschrijft aan- de aang-es-la- enen gesloten waarschuwingen en aanma- iagen te verzenden. Hij trekt hieruit de ge- ke waterleiding overvloedig water geven-, m-aar tooh ziet de geheele bevoiking redkhal- zend naar regen uit. In alle -kaken wordt vu rig om regen gebeden. HITTE, DROOGTE E-N DIINKEN. Het Centraal Bureau van dei V-olksbond tegen Drankmishruik vestigt bij te heerschen- de -hi-tte en dro-ogte de aandacht oj het groote n-adeel van al-cohol- en biergebruk, voo-rna- mdijk voor hen, die zwaren arbeic te verrich- ten, hebben. Slechts even zal men r z-ich mis- sdh-ien door -op-gefrischt -gevoelen. j-aar wel- d-ra -treden loomheid en slaperighed-, vaak in hevige -mate, op. K-o-ude thee, a-1 dan niet met eenveindg ci- troensap,, koude koffie, kamemelk, ijn thans bij voorkeur de dranken voor hen, die hun werk onder de verzengen-de stralender zon moeten verrich-ten; men vermijde voral het drinken van niet-hetrou-wbaar, ongekokt wa ter. Een in Engeland redds lang bekerien en beproef-den v-olksdrank, verkrijgt me door een eetlepel havermeel met 1.5 L wate te to ken. HET „STRAATJE" VAN VERM1ER AAN HET RIJK TEN GESCHEAKE GEGEVEN. Het Haagsche Corespondentiebureau neldt De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen- bericht, dat hij gisterec de mededeeling heeft ontvangen, dat de heer H. W. A. Deterding het beroemde „Straat- je" van Vermeer van -prof. Six -gekocht en aan het Rijk -ten geschenke aangeboden heeft. Met grooten dank aan den gever is dit sch-itterend aanbod aanvaard. Dezi na tionals daad schrijft ons de Minister door overreding invloed te oefenen gang der schoolzaken. E>e Oudercommissie is er; ze gaat aan den arbeid ter verbetering der verhouding van school en huis (voor zoover noodig) en ter bevordering eener goede samenwerking. Zoo noodig ook ter wegneming van bepaalde aan de school klevende gebreken. Op het gebied van haar inwendige zending kan ze, voor zoover goede wil aan weerszij- den de leiding heeft en wederzijdsche waar- deering den toon aangeeft, wel iets bereiken. Is het gevaar den-kbeeldig dat bij andere conjuctum de commissie verwijdering brengt en verwarring sticht? Maar het schijnt ons, in t' algemeen genomen, 'n voor- deel, dat er een weg is gebaand, waarop en- kele malen per jaar school en huis elkaar zul len ontmoeten. Grieven te uiten is altijd beter dan ze te verkroppen. Van bestaande waar- deering behoort nu en dan blijk te worden gegeven. En waar't op den duur blijken mooht, dat men el-kaar niets te zeggen heeft, is de zekerheid daarvan te verkiezen b-oven't v-ermoeden. Wat de uitwend-ige zending betreft, dc Ou dercommissie kan slechts vragen, van advies dienen, maar daaimee is nog niet gezegd, dat ze zonder invloed zijn zal Ook de plaatse- lijke schoolcommissie is een adviseerend lichaam, maar deed in men-ig geval goed werk. Wat de Oudercommissie tegen heeft, is dat ze op den weg naar de autoriteiten steeds de plaatselijke schoolcommissie voor zich heeft. Hoe zal de Oudercommissie van school X op aandacht mogen hopen nadat een schoolcommissie haar oordeel reeds heeft uitgesproken Ouders hebben dat gevoeld en het heeft hun in enkele plaatsen er toe gebracht hun medewerking aan de vorming van Ouder commissies te weigeren. Maar aan den an deren kant heeft de gedachte aan eigen zwak- heid gedreven tot het zoeken van samenwer king met andere Oudercommissies. Te voorspellen wat de toekomst in dezen brengen zal, heeft geen zin. Slechts dit mag worden gezegd: wat de Oudercommissie brengen zal voor de openbare school, zal af- hangen van de toewijding der wederzijdsche partijen in het besef, dat school en huis el- kaars steun noodig hebben, nu meer dan ooit te voren. DE HERZIENING VAN DE ARBEIDS- WET. Het v-oor-ontwerp tot wijzigi-ng der arbeids- wet bevat all-erlei bepalingen op belangrijke en minder belangrijke punten. De voornaam- ste zoulden wij als vo-lg-t kunnen samenvait-ten. 'In -de eerste -plants zijn er een- paar zuiver technische veranderiingen: voor broodbakke- rijeni geld-t, dat ook ma 24 October 1921 ver- gunnin-g voor nach-tarbeid kan worden ver- T-eendi (i-n bijzondere o-msta-ndligheden). Wat dus -oo-rspron-kelijk alls een overgan-gs- maatregel bedoeld was, wordit nu een defini- -tieve bepaling. Ten tweede kunnen volgens het voor-o-n twerp vergunn-imgen tot verlen-ging oi verschuivin-g van den arbei-dstijd colledief warden verleend, niet meer aan bepaa-lde om- dernemingen ieder afzonderlijk, maar aan ge heele bedrijfstafcken (bijv. voor kleedermalke- rij-en, banketbakkerijien enz. enz. wegens -sei- zoensdrutote)of wel de d:stricts-hoofden kun- tien algemeene machtigingen tot het geven van vergunningen aan- ondcrnem-igen of be- drijfstakken k-rijigen-. Di-t wat de technische herzieningem betreft. Van die meer belangrijke materieele wijzig-im- gen n-oemen wij- in de eerste plaa-ts de allerbe- la-ngrijikste De Minister van Arbeid kan, ook zonder dat zich „bi}zondere omstandighederi' of „opeenhooplng van werk" vodrdoen, toestem- mlng verleemn om krachtens onderling over- leg tusschen af te 'atroons en arbeiders van de wet wifken. Editer geld-t als grens 25-00 werk uren per j-aar (dus ruim 48 per week) voor de bedrijven, die nu 45 uur per week mogen- werken, en een overeenkomstige verru-iming voor de -andere. Het -terzijide stellen- van dc wettelijke bepa lingen door „onderling overleg" (d1. i. collec- ttef arbeid*contraot) kan dais niet plaatt heb ben zonder meer: de Minister moet er foe- stemming voor geven. Verwachit wordt, dat ,,overwerkvergunningen" dan gewoonfijk niet j meer noodig zuiU-en zijn. Veel aandiacfet is besteedl aan de broodbak- kerifen, die ook indiexdaad verruim'ing van de wet hoog noodig hadden. Die bakkers-patroon gcdacht -is naiuunlijk aan kleine of maddel- ma-tsge ondtememsnge® mag op Zon dag zijn vuren aanhouden, roggclmood uit den oven halen, banket bakkea enz. Op het platte- land mag 's morgens om 5 uur (in plaats van om 6) met bakken worden begonnen. Bel am^ rijk is ook, dat in plaats van op Za- terdagnuddag ook op Vriidagmiddag of 's Vrijdagnachts mag worden gebahken, en verder het verbod, om brood (hetzij versch of oudbakken) v66r 9 uur 's morgens te ver- voeren en v6&r 10 uur te verkoopen (dit, om het jachten en die on-gelijke ooncurrentie bij het maken van versch brood voor hct on-tbijt te doen ophouden). Voor dc batkkerijem is ten slotte bepaald, diat nachtarbeid in het groot- bedriff (met 50 werklieden of een ketting- oven) weer door den minister toegestaan kan worden (van 10—6 uur) mils geen arbeidier meer dan 6 dagen in dirie aichtereenvolgende weken nachtarbeid doet. Wat meer vrijheid is gdaten voor werk zaamheden, die buiteni het ti-genlijke fabrieks- wenk valilen (voorbereidend- werd of arbeid na het eiigenlijke werk)bij K. B. kan- wooden bepaald dat hiervoor -ten hoogste 12 uur per week door m-a-nnen en 6 uur door vrouwen rna-g worden gearbeid- dan. overigens in het be- d-rij? geoorloofd is. Verder kan ook onder een-i-gszins minder nauw ge-trckkcn beperkingen dan tot nu foe nach-tarbeid of verlengdie arbeid wordien toe gestaan voor mann-en, wanneer dit noodzake- lijk is (bijvoorbeeld voor het reinigen, poetscn en herstelll-en van itramwa-gens en auto's, maar -ook voor bewerki-ng van visch, sehaa-ldiieren etc.). In continu-bedrijven- kan in overleg met de arbei-ders eenigsz-ins afgeweken. worden van de werktijdregc-ling, rni-ts de foesta-nd voor de arbeiders niet ongunstiger wordt dan. con form de wet. Ook voor jongens en meisjes beneden 16 jaar kunnen „overwerk-vergunmdngen" wor den verleend, zoowe-1 op kan-toren a-ls fabrie- k-en-. Verder zijm eemigszims ruimere bepalingen- gemaakt voor het haringspetenvoor werk in cafe's en restaurants (het aantal van 26 verpilich-te virije Zomd-agen wordt ierugge- bracht to-t 17) en- voor het restauratie-perso- meel- van de spoorwegen. Het technische spoorwegpersoneel zal- in het verwlg gedeel- telijk (voora-1 voor zoover het in de groote werkplaatsen -arbeudit) onder de arbeidswet vaillem en niet 1 anger onder een afzonderlijke reigeling. Verplegend personeel kan 2 dagen in de week a-ls rustd-agen -krijgen-. Voor kan- toren- kunnen in- het vervolg rusttijden worden voorgeschreven. Wij vcrmelden ten slotte, dat overwerkver- gunn-ingen, mach-tigingen, vrijstelliingen etc., ten alien- -tijde voor intrekking -of wijziging va-tbaar zullen zijm, wat tot nu toe niet faet -ge val' was. -Hbl. DE OPBRENGSTEN ONZER AARDAPPELAKKERS. In het Tij-dschr. der Nederl. Hei-demaat- schap-pij schrijft W. H. Wisselink over boven genoemd -onderwerp. Hij wijst crop, dat land- b-ouwers een opibrengst van een pond- aard appelen per stam niet te hoog vinden, doch daaren tegen nooit rekenen op een opbrengst van 400 H.L. per H.A., een hoeveelheid die tooh verhoudingsgewijze overeenkomt met 1 pond per stam. Met 180 a 200 H.L. zijn zij reeds tevreden. De vraag hoe de opbrengst verhoogd kan worden, is dus zeer zeker van groote beteeke- nis, te meer wanneer men in aanmerking neemt, dat in 1919 in Nederland 180.000 H neemt, dat in 1919 in Nederland 180.000 H.A. met aardappelen bezet waren. Een meer- venstaand'e berekening ni-et te veel, meent de schrijver, zou dus reeds een verh-ooging van de aardappelopbrengst met 18 millioen -ten- gevolge hebben. 'De vraag van de verhooging der opbrengst besprekende, besehouwt dte schriiver achter- eenvolgens den grond en de bemesting, en daama den aardappel, die als poter gebruikt wordt. Voor een goede opbrengst is in de eerste plaats noodig, dat de grond' voor den winter diep los gemaakt wordt. De voordeelen daar van zijn, dat in diepen -lessen grond- de wor- telen der aardappelen zich gemakkelijk ver- spreiden, dat men tot de -gewenschte d-iepte kan rekenen op een gezond bacterienleven en dat de grond- in den winter gamakkelijker het hemelwater tot zich neemt. In de tweede plaats is een krachtige -bemes ting noodig, als de grond uit zichzelf al niet zeer vruchtbaar is, daar de aardappel veel stikstof noodig heeft Goede stalmest en groenmcst voldoen uitstekend. Verder moet men-, a-ls de grond niet te nat is, tijdig poten. Met al deze maatregelen zal de opbrengst echter in ve'e gevallen niet hooger zijn, dm ongeveer 200 H.L. per H.A. Dat -komt omdat de opbrengst niet in de eerste plaats be- heerscht wordt door d'e genoemde factoren, maar door dte afstamming van den pootaard- appel en den gez-ondheidstoestand van de aarda-ppelplant.- Een goede opbrengst is slechts mogelijk bij faet gebruik van gezonde po-ters. En- dat de opbrengst zoo gering is, is te wijten aan ziekte, niet, zooa-ls vroeger wel gemeend werd, aan degeneratie van dte soort De voornaamste zie-kten waaraan de plan- ten lijden zijn de bladrolziekte en het top- bonf. Het pootgoed m-oet door dten landbouwer zelf onderzocht worden, hefgeen zeer goed mogelijk is, als hun dte verschijnselen der ziekten en de factoren dter besmefcting worden geleerd. DE DROOGTE. Men meldt uit Wijk bij Duurstede aan het Hbld. Tengevo-lge van de tangdurige dioogte en de felle hitte zijn de weilanden zoo kaal, dat er voor het vee weinig of niets meer -te halen is, en er nu a-1 bijgevoederd moet worden. Men schrijft uit Steenwijk Tengevolge dter aarihoudtende droogte ziet het er voor de -landbouwers in deze en de om- 1-iggende gemeenten treurig uit. De weiden zijn als in den winter: kaal, bruin en geheel doodde slooten zijn -geheel droog, zoodat het vee miets te atea of te diiakao -kseti m *r van afscheidlng dter landen geen sprake meer is. Sommige boeren hebben, teneinde raad, him vee in het nog ongemaaide hooi-land gedre ven; doch ook daar is al zoo goed als niets meer te grazen; anderen htebben het op stal gezet en voeren afgemaaide, groene haver. Men schrijft uit Twenthe: De langdurige dioogte brengt ook in deze streken aan de te veldstaande gewassen en de wei- en hooilanden onberekenbare schade toe. Op zeer veel akkers is hct aardappel loof reeds stervende en van greet der knollen -is geen sprake meer. De graankorrels zijn al even- min tot voldoenden wasd-om gekomen. Het zaaien of uitplanten van allerlei voedergewas- sen en hakvruchten voor het vee is onmogelijk geworden. De weilanden zijn voor't groot- ste gedeelte geheel verscfareeid, zoodat de die- ren met hooi en ander voeder moeten bijgevoe derd worden. De melkopbrengst daalt dan ook overal sterk. En de hooioogst is zeer te- gengevallen. Van de bonencu-ltuur komt bit ter weinig terecht. Het watergebrek in de weilanden neemt sterk toe. Uit Allerlei put- ten, kuilen en slooten moet drinkwater voor het vee worden aangevoerd. Na de verzengen- de zonnehitte overdag daalt des nachts de temperatuur dikwijls tot enkele graden boven het vriespunt. Mede als een gevolg van de barre droogte in deze hooge, zan'dige streken laten de vruchtboomen reeds nu hun onrijpe vruchten val-len. EEN ZWARE OPLICHTING. Namcns de Handelmaatschappij Rotor is bij de Haagsche po'litie aangifte gedaan van oplichting van 100.000 sigaren, vermoedelijk door W. L., in Den Haag. DOOR EEN AUTO GEDOOD Op dte Amsterdamsche Vaart, onder de ge- meen-te Haarlemmerliede, tusschen de Rotter- molen en de Liebrug, is gisteren een fietser door een auto overreden. De man was ter-' stond dood. De auto is voorloopig door de po- litie in Haarlemmerliede in beslag genomen. Uit de papieren van den overledene heeft men opgemaakt, dat hij J. A. van W. uit Amster dam, was. ZWARE BRAND TE ARNHEM. Men meld't uit Arnhem aan het Hbl. In verband met den brand op de terreinen van de N.V. Houthandel firma G. T. Coers is gebleken, dat de oorzaak van den brand niet aan hooibroei is te wijten. Dinsdag werd d'o-or den hooiopzichter het ho-oi, dat op den zolder 'boven het stalgebouw was opgeslagen, ge- pei-Id en ondter getui-gen van de N.V. Hout handel firma Goers geconstateerd, dat er geen teekenen van hooibroei waren, De hoe veelheid hooi bedreeg ongeveer 15.000 K.G. De -brand is Woensdagmorgen plo-tseling ui-t- ebroken. Men heeft geen rooken van het iooi waargenomen, zooals dat anders bij hooibroei geschiedt. Vermoe-d wordt, dat men kort voor net ui-tbreken op den zolder is ge weest met vuur of licfat. E>oor de recherche is -teratond een onder zoek begonnen dat nog voortduurt. Voorts moet gebleken zijn, dat -in het hooi geen zout is gemengd, hetgeen bij groote warmte steeds aanbevelenswaardig is en waardoor het ho-oi in hoedanigheid wint. TYPHUS TE ZEV-ENB-ERGEN (N.-BR.) Het aantal -typhus-gevallen te Zevenber- gen (N.-Br.) neemt gestadig toe. Het Roode Kruis afd. Breda heeft kribben gezo-nden voor de pat-ienten. HET ONTWERP-BEGROOTING ONDERWIJS IN DEN- VOLKSRAAD. Bij de behandeling der begrooting van on derwijs bestrijdt de heer Den Hollander de meening, dat het gouvemementsonderwijs an- -tigodsdienstig is. De instelling van schalkel- scholen is vo'ld-oende -bewijs, dat de Indische regeering het goed meent met het Indische onderwijs. De Hollandsdi-inlandsChe school moet worden gehandha-afd zoolang geen bete- re inri-cfating is ingesteld. -Het onderwijs-de- partement zi-t aan alle zij-den in het m-oeras. Het Europeesch onderwijs is vrijwel uitge- put, het onderwijspeil zakt, evenals het ver- trouwen der ouders. Het departement -is voor verbetering vatbaar. Het kind van den ar- men Indo-Europeaan is geheel aangewezen op het overheidsondterwijs. Het eenige redimi-d- del voor het Indo-E-uropeesche kind. Buitenland VARKENSJACHT IN PARIJS. De Parijzenaars hebben dezer dagen -kun nen g-enieten van het onverwachte schouw- spel eener varkensjacht in het centrum der „ville lumiere". E-en met v-a-rkens geladen boerenwagen, die op weg was naar de markt, kantelde in den Faubourg St. Martin en de dikhuiden, die uit den wagen tuimelden, lie- pen weldra full speed over straat. Fietsrijders en met lasso's gewapende po- litie-agenten gaven aan het geheel een aspect van een Wild-West tooneel. De vroolijkheid der omstanders steeg ten top, toen een var- ken, dat in een lasso verstrikt was, zoo hef- tig tegenspartelde, dat de cowboy-diender languit over de straat tuimelde, terwijl de spekdra-ger zich ijlings uit de voeten maak- te. Het duurde twee uur, voor het 1-aatste var-ken „binnen;' was. JACK JOHNSON OP VRIJE VOETEN. Uit Leavenworth (Kansas) wordt aan de „Daily Mail" gemel-d, dat de bekende neger- bokser Jack Johnson Zondag j.l. uit de ge- vangenis is ontslagen., n-ada-t hij tien maan- den had gezeten wegens overtreding der „White Slave Law". De ex-kampioen ver- klaarde voornemens te zijn, wederom in den ring te gaan voor eenige jaren, om zich daarn-a in Califomie te vestigen. „Het pu- bliek wil, dat Dempsey wordt verslagen", zei-de hij, „en het weet dat ik de man ben, die dat kan doen". Naar men zich wellicht zal -herinneren, werd de vroegere wereldkompioen-zwaarge- wicht veroordeeld wegens het vervoeren van vrouwen voor immoreele doeleinden, van den eenen staat naar den and-eren, Zijn eerste vrouw, een blanke, pleegde zelfmoord. EEN SCHIP MET ZEVE'NTIG PASSAGIERS ZOEK. De lotgevallen van het schip der Ameri- -kanasche Munsonlijn, de „Muna-lbro", die in Amerika algemeen de aandacht trokken, ma ken thans in nog -hoogere mate de belangstel- ling gaande, daar er, naar uit New York aan dte Engelsche bladen wo-rdt gemeld, Vrijdag j.l. geen draadlooze verb-inding kon worden verkregen met de „Callao", ook een schip vaa dit Munsoalijo, die dea Juni uit Bue-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5