Damrobriek. R. KEUTER Az. Eippen en Konijnen. WONING-1NRICHTINGEN g Ons Raadselhoekje. x x Advertentlen. De vergsttertag werd geleid door den beer uutfen biugememei. A. Glas, oudsten wethouder, die met gebed de j] Na deze woorden ward door dm mrrge- vergadering openda waarna lezing en goed- meester het voorzrtterschap en het tiiterlijk keuring der notulen. Jj ^enteekeu overgenomen, waaxna cowr hem Uit een ingekomen «tuk bleek dat de waar- ongeveer aia voigt werd gesproken. -Het ia inij ailereerst een beiioeite fflijn de van de cnr. nat. school met bijbehooren in deze gemeente is geschat op 36000. i Van den keurineester was ingekomen een controlescaat van melkonderzoek waaruit bleek dat het laagste vetgehaite 2.70, het hoogste 3.30 was, van vetvrije diroge stof was het hoogste cijfer 8.75, het laagste 8.23. De staat wat betreft reinheid was goed, een monster was vuil en ear iets vuil. dank ce brengen aan H. M. ue Koningm en a an de regeering, voor het veitrouweu dat in inij gesteld is door mij- als burgemeester dezer gemeente te benoemen. Voor enkele uren diaartoe beeedigd, benik chans door u, -heer wethouder, geinstalleerd. Ik dank u voor de hartelijke en welgemeen- de woorden. daarbij gesproken. Uit het diepst van mijn hart zeg ik u Van mej. M. Bremer te Anna-Paulowna, die voor deze gemeente als verloskundige be- daarvoor hartelijk dank, noemd was, was bericht ingekomen dat ze Het is mij een hooge eer de plants in te de benoeming niet aannam. nemen-, welke mijn hoog geeerde vader, gedu- Inmiddels was een1 nieuwe sollicitatie inge- rende 30 jaar bekleed en met eere vervuld komen van mej. J. E. Schiefer te Amster,- 1 heeft. Ik voel echter juist daardoor de zware dam, die nu met algemeene stemmen be-j taak om een waardig opvolger te zijn. noemd werd, met ingang van 1 Augustus. Het is niet noodig bier te wijzen op de Van dijkgraaf en heemraden van den pol- ontwikkeling van die gemeente gedurende der Heerhugowaard was een schrijven inge- lien tijd. Dit is op 13 Mei reeds voldoende komeh in verband met de verbetering van gedaan. Ook de nauwe familierelatie ver- de veibindingsbrug tusschen deze gemeenten biedt me daarop nader in te gaan. over de ringvaart. 8 De gedachte om de opvolger van mijn In verband met de noodzakelijke verbete- vader te worden heeft me meer dan eens ring vooral in verband met de veiiigbeid be- i ioen beven-, doch het afsmeken van hulpe en sloot de raad de kosten van deze verbetering j kracht van onzen God heeft me het besluit voor gezamentlijke rekening te nemen metI doen nemen. de gemeente Heerhugowaard. Men was al-j Dat is de hron waaruit ik de krachten ge- 'emeen van oordeel dat deze brug in deso- j put heb. De betrekking is in den tegenwoordigen tijd geen gemakkelijke. De werkzaamheden zijn door de steeds toenemende staatsbemoei- ingen geweldig toegenOmen, zoodat dte vraag meermalen rijst wat bet einde zal zijn. Een reeks van zaken zijn schier elken dag aan de orde waaraan voorheen niet gedacht werd. Dit moet echter niet tot mindere te- vredenheid stemmen, want veelal hangt het nauw samen met groei en bloei van de gemeente. Ik meende dit alleen te moeten memoreeren om aan te toonen dat ik de moeielijkheden gezien heb en weet welk werk mij wacht. Ik ben nu geroepen om de belangen van de gemeente te behartigen en de vergaderin- gen van den raad te leiden. Ik hoop met wijsheid en tact de gemeente te kunnen be- sturen. Of ik aan billijk gestelde eischen zal aten toestand verkeert, Mede in verband mei de noodzakelijke verbetering van de sluis werd besloten een geldleening aan te gaan van ten hoogste 10.000, tegen een koers van 100 pet., een rente van 7 pet. en af te lossen in 20 jaar. Verschillende veiligheidsbepaiingen wer- den vastgesteld in verband met de motor- en rijwielwet, waarbij de snelheid werd be- paald op 20 K.M. Van oud-burgemeester Slot was een ont- slagaanvrage ingekomen als ambtenaar van den burgerfijken s*and. 5 stemmen werden uitgehracht op den nieuwen burgemeester den beer P. Slot Az., 1 op den beer de Does en 1 op den beer A. Glas, zoodat die beer Slot benoemd is. Van den sluiswachter, den heer D. Beers Gz., die de sluis gepacht heeft voor 1630 was het verzoek ingekomen om een hooger sluis-voldoen, daarop is een antwoord moeielijk geld te mogen heffen voor de grootere mo- raren die inmiddels in de vaart zijn gekomen Hij wees er op dat hij nog geen 4/5 van de pachtsom binnen heeft, waarvan vooral oorzaak het minder aantal vaartuigen dat in verband met bet grooter worden der vaar tuigen geschut wordt. Het schutgeld is nu 15 ct. voor een mo tor van 15 ton en hij vroeg bet schutgeld daarboven met 1 ct. per ton te mogen ver- hoogen en's nachts tusschen 10 en 5 uur dubbel schutgeld. De raad beslooi het tarief voor vaartui gen boven 20 ton te verdubbelen en daar- mede de verordening aan te vullen. Rondvraag werd dezen keer niet gehouden daarop Id te mogen heffen voor de grootere mo-te geven. Ik heb tot den commissaris gezegd dat ik niet een geschoold burgemeester ben doch een burger van Broek, doch daardoor i juist weet een elk wat men aan mij heeft. Ik zal alles doen om den tloei van de gemeente te bevorderen en zal trachten een ieder in alle welwillendheid desgewenscht ter zijde te staan. Ook kan zeker de raad en daad van mijn vader mij van grooten dienst zijn. Ik doe een beroep op uw aller medewerking, gij, die ze ker alien met kracht en energie de belangen van de gemeente wilt dienen. Met velen uwer heb ik reeds op ander terrein samen- gevterkt en daardoor weet ik reeds, wat ik van velen uwer hd> te verwachten. Met de bede in het hart en op de lippen Daarna vertrokken de heeren Vlug en C ut uok ,u uci uai t Cn up ut Slot om den nieuw benoemden burgemeester vraag ik den almachtigen God zijn onmis- die te Haarlem de noodige formaliteiten baren zegen te schenken, waarmee mij de ar- verricht harden van de grens der gemeente af te halen 'en werd de raadsizaal gevuld door de tchtgenooten van de raadsleden en de familie van den nieuwbenoemden burge meester, waarbij natuurlijk in de eerste plaats de grijze vader van den benoemde, d'e oude burgeixieester dezer gemeente. Aan het zuideinde der gemeente was een eerepoort opgesteld evenals in de nabijheid van den toegang naar het spoor. Deze laatste was geplaatst door de Chr. Gymnastiekvereeniging „de Jonge Garde", die bij de aankomst van den burgemeester een mooien stand maakten, waar het rijtuig onderdoor ging. Een der ingezetemen had een djmpje aan zijn woning bevestigd1 als volgt: Huldeblijk aan den burgemeester, Dat u mocht wandelen In de voetstappen uws vaders Met de hulpe van mijn God, Dit zij u toegewenscht Aan u, burgemeester Slot. De omstanders zeiden: dat zal Jan Bak wel gedaan hebben. Het was inmiddels over vieren en de aan- wezigen in dte raadzaal waren in kalme af- wachting op de dingen die zouden komen. Ongeveer half vijf kwam de burgemeester binnen gereden, luide toegejuicht door een groote menigte. De kleine kapel gaf enkele Fanfares, terwijl de burgemeester op harte lijke wijze door enkele autoriteiten werd toegesproken. Op bet raadhuis was het aan het gejuich der kinderen reeds te bemerken dat de nieu we burgemeester in aantoeht was. De kinde ren zongen het „Wilhelmus". De muziek speelde „In naam van Oranje" en zoo kwam de stoet, voorafgegaan door de kinderen van de beide scholen en gevolgd door een drom van menschen voor het raadhuis aan. Op het raadhuis volgden hierop treffende oogenblikken, vooral toen de grijze oud-bur- gemeester zijn zoon de hand ter fehdtatie reikte. Gedurende de vele felicitaties van familie en raadsleden speelde beneden de muziek het „Wien Neerlands bloed" en uitbundige „hoera's" stegen op toen de burgemeester i zich op het balcon vertoonde. Terwijl beneden de kinderen het „Wilhel- j mus" zongen namen boven alien hunne zit- plaatsen in en werd door den heer de Does voorlezing van de benoeming gedaan en toen de verklaring van de te Haarlem afgelegde I eeden werd voorgelelzen speelde reeds weer .- de muziek De heer A. Glas, oudste wethouder en j loco-burgemeester, nam eerst het woord. Hij 1 heette den nieuwen burgemeester van harte welkom, wees op bet gewichtige van het ambt en besprak de goede keuze uit de vele j sollicitanten. beid zeker zal gelukken tot zegen van de gemeente. Met deze woorden aanvaard ik het ambt van burgemeester. De oud-burgemeester Slot achtte het een aangename taak zijn zoon geluk te wen- schen. M et gemengde gevoelens zeide deze heb ik van de hooge benoeming kennis genomen en het is voor ons zeker wel min of meer een reden om de fcorst te doen zwellen. Toch blijft de evenaar in bet huisje. Er zal zeker veel van u gevraagd worden. Er zullen zeker zaken aan de orde komen die in de verste verte niet te voorzien zijn. Ik wijs b.v. op de eenheidsplannen voor den Langendijk. Het is zeker een moeilijk werk waar u tot regeeren zijt geroepen. Daarvoor is de noo dige regeerkracht noodig in onze regeering- looze tijd, waarin de anarchie aan het op- komen is. Daar tegenover zal van u popu- lariteit gevraagd worden, wat zeker wel eenige moeite zal geven. Gezien echter uw persoon en de kracht waarmee ge bezieldl zijt, geeft alle vertrou- wen dat ge de gemeente naar behooren zult dieneh. Het is me Ihoogst aangenaam u, mijn zoon, te feliciteeren met de plaats welke door mij zoo langen tijd ingenomen is geweest. Het is een gebeurtenis, welke, zoo niet eenig in den lande, dan toch zeer zeiden voorkomt. Ik wensch u in deze hooge betrekking alle goeds toe en hoop dat Goa, de almachtige. uw werk zal zegenen en u de kracht zal geven om de taak naar behooren te vervul- len. Wethouder Slot sprak daarna enkele woorden en zeide o.a.: Wij alien weten wel- ken aanslag op onze gemeente gepleegd wordt. Toen we bij den minister waren om de benoeming van een burgemeester te be- spreken werd ons medegedeeld' dat bij de benoeming zeker rekening zal worden gehou den met de mogelijke vereeniging van ge meenten en dat vrij zeker iemand zal be noemd worden die igeschikt is om burgemees ter van den Langendijk te zijn. Daarom vooral heeft deze benoeming ons ten zeerste getroffen. Intusschen is wel den schijn gewekt dat voor de vereeniging dezer gemeenten het grootste gevaar geweken is. U, mijnheer Slot, is uit een groot aantal sollicitanten als burgemeester onzer gemeen te benoemd1. Verschillenden ngezetenen was deze benoeming niet welgevallig, doch de spontane hulde welke u dezen middag is ten deel gevallen, geeft ons wel het geloof en de verwachting dat de meesten zich met de benoeming hebben verzoend. Ik weet met Ihoeveel toewijding ge u steeds voor tuinbouw en handel hebt gegeven en ik twijfel dan ook geen oogenblik of ge zult Ik wensch u, zeide spreker, van harte ge- met d-ezelfde toewijding en ijver u als een Ink met deze benoeming. Ik weet dat in dit ambte veel van u gevraagd zal worden, uw arbeid zal moeilijk zijn en de verantwoording is groot. De taak van wethouders en raads leden is echter u naar vermogen te steunen. Met dezen steun, uw eigen kracht, doch vooral met de hulp van uwen en onzen God zult u zeker in uw moeielijk werk slagen. Uw kracht is meermalen op ander terrein naar voren gekomen1, dat geeft ons de ver wachting voor de toekomst dat u een waar- goed burgemeester aan de gemeente geven. Ik hoop dat u spoedig zult zien, dat de vrees ongegrond geweest is en dat ge nog jaren onze gemeente Broek zult'kunnen be- sturen. De heer J. Bakker sprak den burgemeester namens den Raad toe. Hij hoopte en ver- trouwde, dat de vergaderingen steeds in de- zelfde harmonie zullen plaats hebben als dit met den vorigen burgemeester het geval was. Ik twijfel niet, zei spreker, of we zullen el- „JLangentlfJk &n", Deze eenheM tmMChen wt niet, doch wel wenschen we „Bxoek den" met zijn burgemeester. De heer de Doee, gemeente-ontvanger, sprak de hoop uit, dat de sain en working even aangenaam zal zijn al die steeds met den va der van den nieuwen burgemeester geweest is. Gij, onze nieuwe burgemeester, zijt volko- men bekend met het hoofdbedrijf der gemeen te en dit doet ons veronderstellen, dat de lei- ding in goede handen is. Het Broeker volk is een goed volk. De idee- en en theorieen van den tegenwoordigen tijd zijn hier nog in den aanvang en dit zal zeker met uwe leiding in goede banen komen. Bij den aanvang der raadszittingen wordt in het gebed gesproken van een diep gcvoel van on ze onafhankelijkheid, we hopen dat deze onaf- hankelijiklieid in lengte van dagen zal behou- den blijven. De burgemeester gaf hierna in een kort woord uiting van het hetgeen hem op het hart lag en dankte alien voor de gesproken woorden. Veel zal ik niet meer zeggen, zei spreker, de stonden die ik nu doorleef zijn zoo gewichtig en hoogst ernstig, dat, als de edachteni niet op papier verzameld zijn, het oogst moeilijk is de juiste woorden te kie- zen. De ontvangst zoowel bij1 de aankomst in j de gemeente als hier op het raadhuis is me eigenlijk te hoog, te groot en te veel. In de laatste woorden door den heer de Does ge- sproken is eigenlijk alles uitgedrukt. Ik weet in het leven te moeten gaan staan als afhan- j kelijk van God, van wien ik dan ook in de j eerste plaats mijn steun verwacht. Daar n iemand meer het woord wenschte, werd voor de eerste maal de raadszitting door den nieuwen voorzitter, burgemeester P Slot, gesloten. Beneden was nog een groote menschen- massa bijeen en dc kleine kapel liet nog lustig haar tonen schallen. Verschillende ingezetenen kwamen per- soonlijk hunne felicitatie aanbieden, waar- voor tot 7 uur tijd was- gegeven-. CURSUS VOOR ZAAJKVOERDERS. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 659. Stand Zwart2, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 23 24 29 Wit': 17, 21, 25, 27, 30, 32, 35, 38, 40, 43, 45, 47, 48. Wit: 18, 19, 24, 35, 39, 40 speelde wit: 1. 28:39 2. 39 30 3. 9 18 Zwart kan nu op 2 1. 39—33 2. 40—34 3. 18-13 4. 1914. Zwart kan nu op 2 manieren op 30 19 wint 14 1 en 123; op 10 19 wint 24 13, (zw. 30—34) 35—30 (zw. 34 25) 13—8 (zw. 25 —30), 8—2 (3034), 2—11 (3440), 11—39 niet 50 (40—45), 3950 wint. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 660 van P. KLEUTE Jr., Den Haag. Oplossing 1. 27—22 1. 18 16 2. 48—42 2. 12 21 3. 40—34 3. 29 40 4. 35 :44 4. 24 :35 5. 44—40 5. 35 3:44 6. 43—39 6. 3 7. 38: 9 7. 14 3 8. 25: 5 Deze ontleding is wel winnend, doch er blijven van zwart vooral te veel stukken over, om van een mooie oplossing te kunnen spre- ken. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, P. Dekker en D Gerling alhier. INTERESSANTE STANDEN. ■De volgende standen zijn van den heer P. Kleute: In den eersten stand speelde wit 4338, dreigende door 3832 zwarfs dam af te ne men Om dat te verhinderen, speelde zwart 4632, doch verloor toen: Zwart: 12, 13, 16, 23 en dam op 46. Wit: 24, 27, 33, 35, 39, 43, 44 Men spele uit dezen stand de volgende zet- ten: 1. 43—38 1. 46—32? 2. 33—28 2. 32 19 (3 sch.) 3. 35—30!! 3. 19 21 (3 sch.) 4. 28 26 (3 sch. dam). Schijnbaar eenvoudig, rnaar inderdaad heel mooi! In den tweeden stand: dig opvolger zult worden van uw vader, den I kaar verstaan. Dikwijls wordt gesproken over Zwart: 7,8,9,10,17,28. Zwart: 1.2, 3,7,9,12,20,39. Wit: 18, "19, 23, 26, 28, 31, 33, 36, 44. Oplossingen in te zenden voor Woensdag 20 Juli, bureau van dit blad. Oplossingen der raadsels uit't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Madagaskar. 2. Maassluis. M r at Frans Vaassen Maassluis Ier/and Goawe bfg s 3. De prijs der rozen daalt aanmerkelijk. (Rozendaal) Geef mij dien bal, TCarel. (Balk) Het was geen walk, maar een arend, dien hij scboot. (Alkmaar) 4. Komt tijd1, kornt raad. Krom, dijk, dak, mot, Tom, taak. Voor kleineren. 1. Me(e1), (ka)lk; melk. 2. Klok, huis; klokhud-s. 3. A, dam; Adam. o T T O T A A L T A A 1 O L 1 E OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1Mij-n geheel wordt met 8 letters geschre- ven en noemt een republiek in Europa. 3, 7, 4 is een knaagdier. 4, 5, 8, 1 is een voorjaarsbloem. 3, 2, 6 is een platvisch. 2. Wel lichaamsdeel wordt met een letter er 3 Schrijf onder elkaar 1een beroemd Romeinsch veldheer. 2. een groote handelsstad in ons land1. 3. een rivier in Spanje. 4. een rivier in Frankrijk. De beginletters vormen van -boven naar beneden gelezen den naam van een Nederlandsch dichter uit de 17d'e eeuw. Mijn eerste is water, mijn tweede een huisdier en mijn geheel leeft in ipijn eerste. Voor kleineren. Verborgen bloemen. Kees van Marie liep hard weg. Ik dacht stellig, dat die jas mij niet zou passen. ■'De koude is over; oost is de wind niet meer. Welke brandbare vloeistof maak je van roe-t m peul. Laddierraadsel. 4. 1. 2. 3. X 1 sport een boomsoort. X X X X X X 2. sport een stad in Noord- Brabaat. 3. sport een knolvruchtje. 4. sport een lichaamsdeel van een vogel. 5. sport de naam van een maand 6. sport een mooie bloem. 7. sport een vruchtje, dat in het wild groeit. 8. sport een knaagdier. 4. 9. sport een verzamding vee. De woorden bestaan alle uit vijf letters en de middelste letters vormen van boven naar beneden gelezen den naam van een koninkrijk in Europa. Ik ruik sterk en als ik gebruikt word, maak ik mijn omgekeerde gestalte dicht. NOG EENIGE VR-E'EMDE KIPPEN- SOORTEN. Een vori-ge maal hadden we het over eenige bekende sierrassen- als H'ollandsche Witkui- ven, Japansche 1-amgstaartige hoenders en kortbeenige Ghabo's. We hadden er nog bij -kunnen voegen on-ze fraaie dwergen, dte zwar- te en wi-tte Javaankrielen, dat eiganilijik mini- atuur-vormen zij'n van onze echte Hollandsche hoenders. Maar de categorie van sierhoenders is bij- lange na niet uitgeput. Er zijn nog heel wat rassen, die door zeer bevallige vormen, sdhoone kleuren en buitengewone eigenaardig- h-eden een eerepl-aats Lnnemen onder de sier- hoendters. Daar hebben we de Padua's, middelmatig ■oote, sierlijke ki-ppen-, vl-ijtige legsters van elderwitte, fijnsma'kende eieren. Ze dragen als onze Hollandstehe Witkuiven eveneeens een fraaie kuif op den kop, bolrond bij de henoen, overvallend- naar alle zijdten bij de hanen. Zij missen- het bleekneuzige, dat onze overigens zoo scboooe HWlandsche Witkuiven eenigw- gr< hei - mate mfesfaat want dte Padua's dragen een zwaren volbaard, waarin ztelfis de kin-leUen van den haan voor een deel schuil gaap. De kleur van de kuif komt bij de Padua s overeen met de k-leur van dte overige veeren. Er zijn ge heel witte,, geheel zwarte, goud- en zilverla- ken en -ook Oi-am-ois Padu-a's. Bij de goud- en zllverlakensche zijn alle veeren lijn zw-art ge- zoomdi; de Ghamo-is hebben de kleur van gemsleer, en schijaen vooral geliefd bij Fran- sch-e liefhebbers. Wegens bun goed verborgen k-opversierselen kunnen ze heel wat kou ver- dlragen, m-aar zooals trouwens alle kippearas- sen zouden ze veel1 te lijdten hebben van een vochtigen, fcillen- bodem en een tochtig ver- blijf. Uitsluitend goed- en gehetel overdtekte rennenl met een fl-ink geven tileerd- n-ach-thok zijn noodig om deze dieren gezond en ook fraai in vedtering te houden. Geheel in tegensttelling met de vroeger ge- loemde lanigstaar-tige Japa-nsohe hoenldere, hebben dte Cochins, de Wyandottes, de Brah ma's zoowel in- grooten als in den krielvonn slechts zeer geringe st-aarflengte, hoe minder hoe beter, hoe soepteler -hoe f-ijner. Het lidiaam is dus kort en bezi-t dat eigenaardig afgeron- de model, waarvoor wij in onze taal het ware woortl missen en dat ik den Engelschen mis- gun in hun „eobby". Ja, er zijn sierrassen. zoo rond van vormen, dat me ze als zuiver bolvormig kan denken. Bijvoorbeeld de eigen- aardige bolstaart-hoenders, die -geen op zich- zelf staand ras vormen, maar meer als ab- normaal- gevormd te beschouwen zijn. De staartwervtels zelfs ontbreken voor een deel, zoodat ze van ach-teren -geheel bolvormig zijn. Mjooi is dit nu niet bepaald te noemen, even- mi-n als eigenilijto de scfaipperkes met hun staartloos ach-terdeeltje mooie hondjes zijn. Geheel tegenover de Bolstaarten staan de hooge, snialle, steltlooperige Elngelsche Veehtkrielen, ddertjes biji wel-ker beschouwing men zich afvraagt, waar.ze toch eigenlijk hun lange stokbeeneni laten als ze op't nest moe ten zitten om een etje teleggen of te broeden. Het laatste doen ze dan ode maar hoogst zei den, daar hebben de hun plaatsvervangsters voor, onder dte breede, mollige verre nichten. Aan haar lot overgelaten, zouden die hoog- beenige dieren, door dwa-ng en teeltkeus ver- kregen- biji een inspanning van vele jaren lang, weer zeer gauw uit de reeks der rassen ver- dw-ijnen!; ze zouden- zich slecht kunnen voort- planlen en in stand- houden. Zooals men weet hebben Oochirs en Brah ma's een extra voetbevedering, bestaande uit stijve veeren, die het grootste deel van het loopbeen en- van de teenen bedekken. In de vrije natuur kom-t onder de wilde hoendersoortem iets1 dergelijiks voor bij; het Sneeuwhoen, een bewoner van- hooggebergten in de nabij'heiidJ der sneeuwgrens en verder in -1 dc -landen welke binnen den Noordp-oolcircel liggen. Het is duidtelijk dat voor dezen vo-gel een dicht en warm veerenpak een behoefte is. Tot aan de n-agels der teenen1 is alles sterk be- vedterd, zoodat dte pooten veel -op hazenpooten gelijken. Een -groot geluk voor het sneeuw hoen is zijn j-aarlijksche kleurverandtering, want in den zomer zijn de veeren bruin als de ro-tsen, waarop hij; leeft, maar in den winter past hij; zich door zijin sneeuwwit pak geheel aan de omgeving aa-n. Als we di-t in aanmerking nemen, zouden we ook al onze hoenderrassen met voet-bevede. ring thuis kunnen brengen in de koudtere ge- west-esn. We treffen ze aan bij, de Cochins, Brahma's, Meehelschm, Kraa-ikoppen. Fave- rolles en vooral bij de Sabelpoot-krielen. Evenals alle wijzigingen, die de fokkers in de hand gewerkt ihiebben, is cok deze meer eigen aardig dan mooi. In ieder geval is bij het houden van hoenders met beenbevedering een buitengewone zorg onvermijdelijk, daar bij- vervuil-ing der voetveeren alle m-oois era! gaat. Een groot voordeel ervan is echter, dat zulke fcippetjes gerust in een -tuintje kunnen rondloopen, zoeder veel schade aan te rich-ten. In het bui-tenland dragen deze dieren ook den naam tuinhoenders. De roodbonte en zwart- bonte Nederiandsche Sabel-pootkrielen zijn wonderfraaie diertjes, een schi-ttering van kleuren- en- -teekening, waarom de Franschen ze gedoopt hebben- met den naam Millefleuns. In Belgie komen ze in ;gdijke kleur en vorm voor, maar hebben bovendiem een baard, die onder de bin en aan beide zijden van den' kop heenlioopt en aan; zu-lke diertjes een eigen-aar- dig, uiladhtig v-oo-rkomen geef-t. Niet alleen in 1-ichaamsvormen: onderschei- den vele rassen. zich van elkander, m-aar ook in bouw en- tigging der veeren. Bekend zijn ook hier dte Japansoh-e Zijdehoentjes, met zeer soepele veeren-, zoo zacht als zijde. De kam dezer Negerhoentjes is niet rood, maar heeft de kleur van rijpe moerbeien en dte oorschel- pen zijn prachtig blauw. Vtel en- zelfs het beenvlies is zwarit-achfig. Het vl-eesch heeft ook een- meer zwarte tint, maar is gewoon eetbaar. Op den kop staat een fraai kuifje achiter den kam.. Dte been-en zijn zwart, igoed bevedterd) en vijfteen-ig. Dte hennetjes vooral hebben- een aangenaam vooikomen-, zijn aller- beste b-roedlsters en- goud waard om- fijin g«- vogelte groot -te brengen, bijvoorbeeld fazan- ten, patreizen- en kwartels. 'Behalve sierhoenders met zijde-, wol- of haarachtige veeren, -treft men er no-g aan met zoogen-aamde verkeerde veeren -of krulveeren. Elke veer is gedraaid, zoodat de -geheele vo gel er uitziet, alsof alile veeren verkeerd waren i-ngep-lant. Deze fcrulveerigheid1 kom-t bij som- mige rassen. voor als Pada's, Witkuiven, Chabo's en kan -nog niet volkomen opgehel- dehd worden. Zelfs is er een ras met naakten- 'hals, het bloote vel gelijikm-atig rood, strekt zich, uit om den heelen hals, van -kop tot sch-ouders. Dit is het Zevenburgsche Naakthalshoen, dat on-danks zijn decol-lectee een -goedte legkip is. Men ziet, dat men- wel eens verlegen. zou kunnen staan als't op kiezen aankom-t. Het aantal rassen is zoo groot, dat aan iedens smaak voldaan kan worden. 113 VERDRONKENOORD 115 BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ BE0DENMAKER1J, Na gehouden schriftelijk examen is 30 Juni en 1 Juni j.l. het mondeling examen gehouden te Amsterdam ter verkrijging van het Rijks« diploma van den Zaakvoerder eener coopera« tieve inkoopvereeniging of bedrijfscooperatie. Deelgenomen werd door 15 leerlingen van de gehouden cursus in Noordholland, uitgaande van Hollands Noorderkwartier, L. T. B. en Coop. Bond van Coop. Landbouwvereenigin* gen in Noordholland, Van de 15 candidaten zijn geslaagd de -hee* ren: A. de Haan te Beemster; G. Benit te Hoogwoud; J. Koster te Wognum; G. Tiet te Hoorn; Ph. Meijer te Wormer; J. Schagen te Westwoud; P. Sijm te Zwaag en P. Druif te Hauwert. Een der Noordhollandsche cursisten, de hr. J. Hazenberg, inmiddels naar Gelderlan-d ver« trokken, slaagde voor de commissie te Arnhem. Hoewel een oproeping voor de nieuwe cur» sus, die vermoedelijk dit najaar zal plaats heb» ben, nog niet heeft plaats gehad, melden zich nu reeds weer nieuwe leerlingen aan. Een verblijdend verschijnsel voor de commiss sie, welke zich zeer veel moeite voor bedoelde nuttige cursussen getroost. slaan CO CO voor een werktuig-, <iat in elke timmer- dooa te vindten is?

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6