DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 165. tcrd dri© en fewiaft&trtie Si JLULNDA6 18 JULL Dit mnnmer bestaat nlt 8 bladen Deze Courani word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, aiigegeren. Abonnemenisprijs bfl vooruitbetaliag per 3 maanden voor Alkmaar j 2,banco door lid geheele Rjjk 22JQ. AlzonderUike en besrlsjuimsiexs S tenia. Prija dez gewone Adverlenfiln, Per regel 0.23, bij groote eontracten rabat. Oroote letters naar plaafarnimte. BrJesen franco aan de N.U. Boek- en Handeladrnkkerfj HERMa. COSTER ffl ZOOM, Vooxdam C 9. Dlractenr j G. EL gnAir Telefoonnummer 3. Tfilefoonitc. Eedactie 38. HnntaregaetBMi TJ. N. ADEMA. B AKKERSNACHT ARBEID. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter algemeene kennis, dat hij bij besluit van 18 Juli 1921 aan den heer C. J. BOL alhier vergunning heeft verleend tot het als alleenwerkend bakker verrichten van bakkersnachtarbeid tusschen 8 uur dies namiddags en 6 uur des voormiddags in zijne bakkerij aan den OMVAL No. 11. De Burgemeester vooraoemd, W. C. WENDELAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar is opgenomen het besluit van den Raad dier ge meente van 23 Juni 1.1waarbij is vastgesteld eene VERORDENING OP HET KEUREN VAN WAREN, welke verordening, heden afgekondigd, gedu- rende drie maanden ter Gemeente-Secretarte ter lezing is nedergelegd' en1 aldaar tegen be- taling van 0.15 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 18 Juli 1921. Burgemeester en Wethouders vooraoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van Politie alhier, op werkdagen, van des voonniddags 9 tot 1 uur, zich te vervoegen bij den Wacht-Commandant Een paar sokken, 1 knipmcsje, 1 broche, 1 zweep, 1 vulpen1, 2 postduiven, 1 huissleutel, 2 portemonnaies met inhoud, 1 manchet- knoop, 1 gummibal, 1 badmuts, 1 blauwe kiel, 1 kinderschoentje, 1 pakje inhoudende rijwielreparatie-artikelen, eenig Duitsch geld en een boekje (bewijs van lidmaatschap) Mkmaar, 18 Juli8 1921. De fung. Commissaris van Politie, J. H. G. v. w. BERG. Buitenland. DE IERSOHE KWESTIE. De besprekingem tusschen Lloyd George en de Valera zullen heden worden voortgezet. De zaak schijnt grootendeels te zullen draai- en om Ulster. Dit valt althans af te leiden uit het feit, dat de Noord-Iersche premier Craig de volgende vier leden van zijn kabinet drin- gend naar Londen heeft ontbodenLord Lon- donderry, minister van onderwijs, Pollock, minister van landbouw. Alle vier zijn reeds te Londen aangekomen. Sir James Craig neemt nog steeds een diep stilzwijgen in acht Hij zeide: De zaak is van zeer ernstigen aard Van haar behandeling hangen menschenle- vens af. Een zeer geringe indiscretie kan on berekenbaar nadeel na zich sleepen. M. i. is de zaak van den vrede het beste gediend, wanneer iedereen, buiten de officieeel beraad- slagingen om, over deze zaken een streng stilzwijgen bewaart. Het Iersche regeeringsbureau meldde het volgende: Bericbten, volgens welke de Valera aan Ul ster alle beyoegdheden heeft aangeboden, welkee het thans onder de Home-Rule-wee bezit, dienen met alle voorbchoud te worden aanvaard. Er is niets gebeurd, dat de hoop op de oplossing, die door alle partijen wordt gewenscht, den bodem inslaat. Blijkbaar doelt bovenstaande op een mede- deeling van den1 Londenschen correspondent van het te Belfast verscbijmende Unionisti- .sche orgaan de „News Letter". De meldde: „De Valera schijnt te eischen Dominion Home Rule, voor Ierland volgens het Cana- deesche model; Ulster kan alle zelfbestuurs- macht van de tegenwoordige Home-Rule-wet ,oehouden en zelfs nog meer bevoegdheden krijgen, met alle noodige beveEingen, op voorwaarde, dat die bevoegdheden uitgaan van het centraje Iersche gezag Do Sinn-Fein- 1 eiders staan op Ierlan's eenheid. Vervolgens is hij van meening, dat de regeling der voor- waarden hem en Lloyd George aangaat en dat de laatste met Ulster tot overeenstem- ming dient te komen. Ook geeft hij te kennen, dat ledere oplossing, die hij bevredigend mocht vinden, de bekrachtiging van de DaO Eyreann vereischt." Dit bericht zal wel een deel der waarheid bevatten, doch hoeveel is niet uit te maken De Valera houdt zich ook aan het devies, de H' bemw'rk11^ ^00r voorbarig praten NAAR DE ONTWAPENING De correspondent van de Tel. stelde in een interview met een der hoogste autoriteiten te Washington de vraag, waarom Nederland als groote koloniale mogendheid in het Verre Uosten niet was uitgenoodigd op de ontwa- peningsconferentie te Washington. Allereerst werd geantwoord, dat de uitnoodiging aan de ^groote mogenclheden niet officieel waren. net hoofddoel van de uitnoodiging van Ame- r!.ka ,u;as' deze mogendheden, waarmee Ame- nka tijdens den oorlog geassocieerd was, bij- een te brengen, n 1. Engeland, Frankrijk, Ita- lie en Japan De kwestie van ae ontwapening predomineerde bij deze informeele uitnoodi- ging Indien het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zakcn ook andere staten behalve de bovengenoemde had uitgenoo digd, dan zou elk van hen crop gesteld zijn 'geweest, de conference bij te wonen en wel- licht zouden deze veertig staten, misschien nog wel meer in getal, door hun aantal en verschillende opinies het werk der conferentie bemoeilijken. Indien Nederland alleen was uitgenoodigd, de conferentie der groote mo gendheden bij te wonen, zouden andere klei- ne naties zich beleedigd hebben gevoeld. De gedachfce, waarvan men is uitgegaan, was, de conferentie zoo dodtreffend mogdijk te maken, met zoo weinig mogdijk deelnemen- de staten Er zal van de zijde van Amerika geen be- zwaar worden gemaakt, Nederland tot bijwo- ning der conferentie uit te noodigen, zoodra de kwestie van hd Verre Oosten zal worden besproken AmerEca ziet niet aEeen het groo te bdang van Nederland als groote koloniale mogendheid in, doch zal het buitendien aan- genaam vinden. Nederland, als de oudste be- vriende mogendheid, mee te zien aanzitten. Allen de landen, welke groote belang hebben bij de kwesties van het Verre Oosten, zullen worden uitgenoodigd, zoodra deze kwesties aan de orde komen. Er. is geen enkde reden, waarom de Neder- landsche regeering of het Nederlandsche volk beleedigd zouden zijn, en verder is er geen reden voor dagbladen, om Amerika gebrek aan hoffelijkheid of inzicht omtrent de belang- Oijke positie van Nederland en haar belangen in het Verre Oosten te verwijten. De genoemde hooge autoriteit noemde het verder belachelijk, dat de weigering van; de olieconcessies in Djambi iets te maken had met het niet-zenden van een uitnoodiging aan Nederland. Hij herhaalde, dat er niets tegen is, Nederland tot de conferentie uit te noodi gen, wanneer de kwesties van het Verre Oos ten worden behandeld. Nederland zal yfW uitgenoodigd worden. Mijn zegsman deelde mij verder mede, dat het Nederlandsche gezantschap te Washing ton volledig was ingelicht. Naar mijn meening zullen noch het Neder landsche publiek, noch de bladen, onze sterke positie in deze verbeteren door critiek uit te oefenen op de delicate en verantwoordelijke M) yen het Nederlandsche volk en zijn regeering, die worden beschouwd als Amerika's beste vrien- den. DE ONTHULLINGEN VAN PRINS WINDISCHGRaTZ. In het proces tegen Karolyi en vier zijner mtiemste partijgenooten tengevolge van de beschuldiging van Windischgratz is een opzienbarende wending gekomen. Afg. Abraham, tegen wien eveneens ern- stige beschuldigingen zijn ingebracht, heeft deni minister van justitie verzocht om een vrijgeleide voor Karolyi en1 drie andere po- Etici, daar deze voornemens zijn naar Hon- garije te komen om zich zelf te verdedigen. EEN INT/ERPELLATIE IN DE HONGAAKSCHE NATIONALE VER- GADERING. In de nationale vergadexing interpelleerde Gwensene den minister van binnenlandsdhe zaketn Benicky over wreedheden, die in de omgeving van Kecskemet, n.l. in de gemeen- ten Qrgovany en Tzsak hebben pllaats ge- had. De minister-president Bethlen wees er op, dat hier sprake is van buitensporigheden, die onmiddeliijk na ddn val der commune begaan zijn, teen de verontwaardiging over de reeks van; gepleegde moortlen van het roode regime tot uiting kwam. De inter- pellant zelf was toen minister van Binnen- landsche zaken en heeft bij de vervolging der schuldigen geenszins alle middeien aange- wand1. Zijn optreden van thans is een toewijs van zijne benoeling, het huidige Hongarije, hetwelk geweldige vordteringen op het gebied' der consolideering gemaakt heeft, hij het buitenland in discredriet te brengen en eene omwenteling teweeg te brengen. Ondanks de ze duidelijlce politieke bedoeling zal de regee ring niet nalaten, de schuldigen onmeedoo- gend te vervolgen en geene schending der wettelijke orde te diilden. Het antwoord van den1 minister-president werd met groote meerdterheid goedgekeurd. DE DUITSCHE OORLOGSMISDADI- GERS. Uit het breedvoerig vonnis, geveld tegen Dittmar en Boldt, de beide Duitsche duik- boot-officieren, die een Engelscb hospitaal- schip in den grond boorden, kan nog het volgende worden medegedeeld: Het ge- rechtshof houdt het voor duidelijk bewezen, dat de „Landoveiy Castle", zakelijk be schouwd, in strijd met het volkenrecht is ge- torpedeerd Het schip stoomde binnen de zo ne, waarin torpedeering niet was toegelaten. De Duitsche regeering, zoowel als het op- percommando der Duitsche marine had or ders uitgevaardigd, dat schepen_als deze niet getorpedeerd mochten worden. De comman dant der duikboot, Patzig, kan' geenerlei om- standigheden, die hem' veroorloofden het schip in den grond te boren, aanvoeren. Veeleer was het hier, zooals de deskundige ook heeft verklaard, het algemeene wantrou- wen aan beide zijden, dat de eene oorlogspar- tij doet gelooven, dat de ander handelt tegen het volkenrechtde commandant der duikboot ,'zag hierbij over het hoofd, dat hij grondiger .onderzoek had moeten insteUen. De beschuldiging in dit proces is echter, dat beklaagden, na de torpedeering deelna- men aan het dooden van menschen; die in booten ontkomen waren van het gezonken schip. Het gerechtshof is overtuigd, dat van de booten, op zijn minst drie zich bevonden buiten de gevaarlijke zone van' het zinkende schip. Deze booten zijn met opzet beschoten fin wel met het doel om getuigen uit den weg te ruimen, die de fout van den duikboot- commandant hadden kunnen bewijzen. Het gedrag van commandant Patzig wijst, dat hij de vernietiging der readmgs- booten zocht te verhekneiijken voor zijn su 'perieuren. Hij heeft in het scheepsjoumaal van het geheele voorvai niets gemdd, wat in strijd was met zijn plicht Hij stelde zelfs een onjuiste route op en vervalschte dus een oor- konde. Uit het vuren blijkt, dat het alleen te doen was om de reddingsbooten en wie daar- in zaten. Weerlooze schipbreukelingen, die opgehouden hebben vijanden te zijn, mogen onder geen omstandigheid' gedood worden. Er is geen twijfel aan, of beklaagdien heb ben geweten van het onrechtmatige en misda. dige optreden van hun commandant, van wien zij zeer goed wisten, dat hij een began font wilde verbergen. 'In het feit, dat de commandant de verant- woordelijlcheid draagt en dat er een zeer groo te mate van vastberadenhcid, zelfbewustzijn tn onverbiddelijk optreden' noodig is voor de ondergesdiikten in een duikboot, om zich te verzetten tegen een dergelijk bevel, heeft het gerechtshof verzachtende omstandigheden ge- zien. Bij de strafmaat werd overwogen, dat het hier een zeer zware strafbare daad geldt, met vernietiging van het leven van weerlooze ochipbreukelingen en dat taliijke menschen daarbij zijn omgekomen. Vooraamelijk echter bracht de smct, die door deze daad op de Duitsche marine en in het bijzonder op den duikbootoorlog, is geworpen, het gerechtshof ei toe de hoogste straf van vier jaren gevan- genisstraf toe te kennen DE STRIJD IN KLEIN-AZIE. Volgens een particulier bericht uit Smyrna zou Koetaja bezet zijn. NIEUWS UIT RUSLAND. Volgens de Finsche bladen hebben de bolsjewisten het voornemen vier dread noughts naar de Moermankust te zenden, benevens tien destroyers en torpedobooten. De bolsjewisten hebben daar reeds tien be- wapende handelsschepen, welke het centrum zijn van de propaganda in Skandinavie. De Russische patriarch heeft een beroep gedaan op den aartsbisschop van York om onmiddeliijk brood en geneesmiddelen te zenden naar het door hongersnood geteister- de Rusland, waar een groot deel der bevol- ring gedoemd is tot den ondergang. Maxim Gorki heeft eveneens een beroep gedaan op de Etiropeesche en Amerikaan sche volken, waarin hij zegt dat millioenen door den hongersnood bedreigd worden. STAKING TE LODZ. Het „Hamburger Fremdcnblatt" vemeemt uit Warschau, dat in het industriegebied van ;Lodz een staking is uitgebroken, waarbij on- geveer 100,000 arbeiders zijn betrokken. De -eischen zijn van' economischen aard, maar staan onder sterken bolsjewistischen invloed. De arbeiders verlangen een loontoeslag van 10 pd De werkgevers zijn genegen over de eco- nomische eischen in onderhandeling te tre- den, maar weigeren volstrekt op politieke ei schen in te gaan, zooals het invoeren van be- drijfsraden. Ook de groote verkeersstaking, die voor eenigen tijd is uitgebroken, duurt voort. De hoogere eischen van de electriciens zouden de begrooting met 20 millioen mark meer belasten, wat het stadsbestuur met het oog op de reeds bestaande zware schulden, een bankroet noemt. De tramritten zouden dan van 20 tot 40 mark verhoogd moeten worden. Volgens de „Vossische Zeitung" is het in Lodz reeds tot onlusten gekomen. Stakende demonstranten kwam.en in conflict met politie te paard en te voet, die van de wapens gebruik maakte en verscheidene arrestaties verrichtte Gok in Posen kwamen onlusten voor; in eenige straten werd getracht de winkels te plunderen. PUTSCHPLANNEN IN DUITSCH- LAND. Het „Hamb. Abendblatt" raeldt, dat er een nieuwe Putsch van rechts wordt voor- bereid. Hoewel de leider der Duitsch-nationalen te Breslau den rijkskanselier de verzekering heeft gegeven, dat zijn partij niet streeft naar het met geweld ten val brengen der regeering, worden er te Meissen en omge ving op de landgoederen der graven1 Fran- kenberg, Tillewitz, Sauraa-Jeltsch em Strach- witz dingen voorbereid, die voor de regee ring geenszins eem geheim mogen zijfl. wan- i neer zij meent, deze plannen niet ernstig te moeten opvatten, dan zou zij wel eens spoe- j dig op andere gedachten gebracht kunnen I worden. De Opper-Silezisehe Selbstschutz faeet j weliswaar te zijn ontbondem, doch hij blijft j bijeen em ontvangt nog steeds soldij. Deze geldem worden thans door de Beiersche ko- I ningspartij: opgehracht. Men heeft hier dus niet met een D.-nat. onderneming te doen, maar met een van de Beiersche en Pruisische koningspartijen. De organisator dezer troepenmacht is kapitein Ehrhardt, bij wien zich verscheiden prinsen bevinden, o. w. een Brunswijksche en eeniige Beiersche. De kern van de troep ligt tusschen Lambsdorf, Nindtscb en Miin- sterberg. Men verwacht, dat de verdeeling van Op- per-Silezie het aftreden der regeering ten gevolge zal hebben en dat een nieuwe zal worden gevormd. Men meent, dat dan de gelegenheid gunstig zal zijn om de republiek ten val te brengen en de monarchic te her- stellen. Generaal Hofer staat'hier buiten. Hetzelfde blad meldt uit Meissem: Hier komen onophoudelijk officieren aan, bevel- hebbers van het Beiersche corps Oberland. Onder hen bevinden zich de bekende kapitein v. Kessel, graaf Platen en leden der Beier sche hofhouding. Het corps zou naar Ber- lijn moeten oprukken, de regeering verj agen en een Beierschen prins tot koning uitroepen. De regeering zou dan naar Zuid-Duitsch- land worden overgebracht. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIg. Vrijdagavond hadden duizenden Opper- Sileziers aan den oproep van de vereenigde bonden van „heimatstreue" Opper-Sileziers gevolg gegeven om in een imposante demon- striatie tegen de door de Entente in uitzicht gestelde beslissing inzake Opper-Silezie te protesteeren, meldt het Hbl. Lang voor het officieele aanvangsuur was de groote zaal van de Philhannonie te Berlijn tot de laat ste plaats gevuld. Prof von Hamack heette als voorzitter de aanwezigen welkom. Als sprekers traden o. a. op de dichter Bernard Hauptmann, geheimraad prof. Kahl, als vertegenwoordiger van de Duit sche Volkspartij, rijksdagafgevaardigde dr. Hertel, de bekende hoogleeraar in het vol kenrecht prof. dr. Schucking als vertegen woordiger der Duitsch-democratische partij. Tenslotte nam ook de minister van justitie dr. Schiffer het woord. Rijkskanselier Wirth heeft Zaterdagmid- dag verschillende sprekers, o. a. Gerhard Hauptmann, geheimraad Kahl en prof. Schucking, ontvangen en hun zijn dank be- tuigd. De toestand in O.-S. is nog steeds niet kalm. De benden blijven zich roeren em de omtwapeningsactie heeft dus volstrekt geen bevredigende resultaten opgeleverd. De intergeallieerde commissie heeft poli tieke amnestie verleend aan de menschen, affcomstig uit het plebisciet-gebied. DC am nestie strekt zich uit tot gewelddaden ge- pleegd voor 6 Juli. Zij zal niet toepasselijk zijn op hen bij wie na 17 Juli wapenen zul len wordem gevonden. Uit Hindenburg wordt gemeld: Op taliijke mijnen in de districten Hindenburg, Gleiwitz en Beuthen werd Vrijdag weer de Poolsche vlag geheschen. De arbeiders werden met wa- pengeweld verhinderd aan den arbeid' te gaan. Het station te Ruda aan den hoofdspoor- weg Gleiwitz-Kattowitz is door Poolsche op- standelingen bezet, die gewapend op het sta tion patrouilleeren. Havas meent te weten dat Briand de Duit sche regeering heeft doen weten, dat hij met deze accoord gaat om een missie van deskun- digen, diplomaten en ingenieurs, naar Opper- Silezie te zenden, ten einde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de verdeeling van het plebisciet-gebied. Daar de nieuwe commissie den economi schen toestand, welke door de voorgestelde verdeeling zou worden geschapen, nauwkeu- rig moet bestudeeren, is het waarschijnllijk, dat de hoofden der geallieerde regeeringen pas in September de Opper-Silezische kwes tie met eenig nut zullen kunnen behandelen. HET OOG ALS KRACHTBRON. Eenige dagen geleden is melding gemaakt van een ontdekking van dr. Charles Russ, welke op het ophtalmologisch congres te Ox ford vertoond zou worden, n.l. een instru ment, dat in beweging gebracht zou worden door den blik van het menschelijk oog. De „Daily Chronicle" publiceert nadere bijzon- derheden hierover Dr. Charles Russ blijkt zich vier jaar lang te hebben gewijd aan dit onderzoek. Hem in- teresseerde de vraag, of het niet mogelijk was dat er de een of andere waarnemende kracht uitgaat van den blik onzer oogen. Na eenige experimenten, kwam hij ten slotte op het idee van een glazen cylinder, waarin hij een fijne spiraal van dun koper- draad hing. Deze solenoide wond hij op den cylinder van celluloid. Het werd opgehangen aan een vezel van ongesponnen zijde, die in- gesloten werd door een lange glazen tube, welke door een zwaar deksel van eboniet ge- stoken werd. Een kleine magneet hield de solenoide vast en het apparaat was in contact met de aardfl door een draad. In December 1917 merkte de dokter, dat wanneer hij aanhoudend keek door een ven- stergleuf aan den eemen kant van het opge hangen voorwerp, dit in beweging geraakte in een' van het oog afgekeerde rich ting Wan neer hij naar het centrum keek, hield de bewe- ging op, en als hij den blik op de andere zijde richtte, bewoog het zich1 in tegengesteldfl rich ting Na dien tijd heeft dr. Russ getracht om eenige fout te omtdekken die deze verschijnse- len veroorzaakte. Vooraanstaamde weten- schappelijke mannen moeten bij verschillende demonstraties tegenwoordig zijn geweest, maar geen heeft nog eenige fout kunnen aan- toonen. Door tal van voorzorgen werd voor- komen, dat op het toestel warmte-invloeden, trillingen of andere mogelijke bewegingsoor- zaken inwerkten en toch slaagde de proef. De medewerker van de ^Daily Chronicle", die van zijn bezoek aan dr. Russ uitvoerig verslag geeft, wijst er in dit verband op, dat de „kracht" van den blik van't menschelijik (em dierlijk) ook nog steeds onverklaard bleef hoewel ieder ze heeft waargenomen. Hij her- innert er aan, dat't tot ons bewustzijn door- dringt, indien iemand, diem we niet hadden opgemerkt strak naar ons ziet, dat im't alge- meen de dieren den' blik van het menschelijk ook niet kunnen weerstaam en ook somtmige diersoorten, als slangem, met hum blik kracht uitoefenen. De vraag, die zich dam aanstonds voordoet, is deze of deze kracht „meetbaar" is, of b.v. trElingen zijn aan te toonen, die door het zien veroorzaakt worden. ONTPLOFFING' VAN VUURWERK. Ter gelegenheid van het vieren van de Quatorze JuiMet door de Fransdhe bezettings- troepen te Mainz geraakte bij het afsteken van het vuurwerfc een vuurpiji op de tot de Fransche Rijnvloot behoorende Rheinstein in brand en bracht daar ongeveer 200 andere raketten tot onfploffing! Naar verluidt, wer- den daarbij 10 Fransche soldaten en een Fransch officier zwaar gewond. Op het schip zelf brak brand uit, welke intusschen spoedig 1 gebluscht kon worden. Verscheidene gekwets- ten sprongen in het water. Zij werden echter terstond gered. EEN ONTPLOFFING. In het munitie-depdt te Stefansdorf nabij Neisse is een benzinetank met een daaraaast- staande foods in de lucht gevlogen. E>rie per- soneu zijn gedood en vijftien gewond. Door den enormen luchtdruk zijn te Stefansdorf daken afgerukt en in den geheelen omtrek zijn de vensterruiten vernield. Men vermoedt, dat de ramp door zelfont- branding is ontstaan. KORTE BERICHTEN Het Politick Correspondentie-bureau te Weenen meldt, dat het eerste Oostenrijk- sche handelsschip te Wolgast in Ponrmeren de vlag heeft geheschen. Het schip zal van- daar naar de Middellandsehe Zee vertrekken. Stakende arbeiders te Kobe in Japan hebben de dokken van Kawasaki in bezit ge- nomen en F uitvoerend comite der arbeiders omvergeworpen. Men vreest dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Volgens een bericht uit Athene is het Italiaansche stoomschip „Onoria", een schip van 2580 ton, nabij Koop Matapan gezonken, nadat het in brand was gevlogen. Da beman- ning is te Patras aan land gegaan. Te Brassel is Zaterdag het internatlo- naal congres van militaire geneesheeren en apothekers in tegenwoordigheid van den ko ning en den minister van landverdediging, floor graeraal Wybin geopend. Verechillende landen zijn vertegenwoordigd. De onderhandelingen tusschen de Duit sche en Fransche regeeringen1 over de leve ring van houten huizen voor Noord-Frank- rijk, hebben geleid tot een bestelling van 66 woningen met plaats voor 87 huisgezinnen Deze huizen zullen met den meesten spoedig gebouwd worden. In het mijngebied van Spanje heerecht een levendige opwinding tengevolge der loonsyerlaging, voorgesteld door de maat- srhppijen. De mijnwerkers willen, gesteund door het kantoorpersoneel, de algemeene sta king proclameeren. Nt - Ju de mogendheden den vrede van Tri- anon hebben geratifiseerd, zal de intergeal- lieerde militaire commissie schifcfcingen ma- ken om de Duitsche gebieden1 van West-Hon- garije over te dragen aam Oostenrijk. Vanuit Berlijn wordt tegen gesproken dat er relaties zouden bestaan tusschen' het Duitsche ministerie van buitenlandsche za ken en de Turksche regeering te Angora. Het geheele Wol fa-district, de koren- schuur van Rusland, heeft door de ontzet- tende droogte zoozeer geleden, dat de oogst is mislukt. Dit beteekent een direct gevaar voor het leven van ongeveer 25 millioen Russen. De bekende Duitsdhe comTnunisten-lei- dler H81z is onder groote voorzorgsmaiatre- r*U-K 7

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1