I If] It e derlandsehen Journalisten-Krlng, la door het uitvoerend comity van het Werelaperscongres, dat in October a s. te Honolulu wordt ge- houden, uitgenoodigd als &n der vice-presi- denten van het Congres op te treden. Van deze bcnoeming werd den heer Hans mede- deeling gcdaan in een schrijven van den Con- pres-president Walter Williams, leider van de joumalistenschool, verbonden aan de Univer- siteit van Columbia (Missouri). De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. van Karnebeek, heeft tot het be- stuur van den Nederlandschcn Journalisten- Kring een schrijven gericht, waarin hij, op verzoek van de Amerikaansche regeering, van het houden van het Congres officieel mede- deeling doet. Het heeft plaats van 4 tot 14 Oc tober. Het Kringbestuur is uitgenoodigd de deelneming aan het Congres te widen bevor- deren MISDADIGE AANRIJDING. „Het Nieuws" voor Abcoude en omstreken schrijft: Zooals de dagbladen reeds meldden, werd de opperwachtmeester der in de voormalige gemeente Water graafsmeer gestationeerde marechaussee, nabij de Duivendrechtsche brug, door een auto aangereden, met het noodlottig gevolg, dat den commandant bei- de beenen gebroken werden. Dat deze aan- rijding echter gevolg was een misdadig op- zet werd in de dagbladpers niet vermeld. Nu ieen week circa te laat de autoriteiten er toe overgingen, een signalement te publi- ceeren van den auto, waarmede de aanran- ding plaats had!, meent het blad dat er ook een aanleiding meer is, om de bijzonder- eden dezer misdadige aanxijding te ver- zwijgen. De commandant der marechaussee, de heer Frederiks, was's avonds met twee zij- ner manschappen er op uitgegaan om te controleeren1 of auto's en motorrijwielen be- antwoordden aan de voorschriften) der Mo tor- en Rijwielwet. Daartoe werd een der marechaussees op de Duivendrechtsche brug geposteerd (die de Duivendrechtsche laan met de Weesperzijde verbindt) terwijl de commandant met den anderen marechaussee post vatte een vijftiental meters verder op de Weesperzijde. Indien nu een chauffeur de brug passeerde, wiens auto niet beantwoord- de aan de voorschriften van het Motor- en Rijwielreglement, en de marechaussee, op de brug staande, was niet meer in de gelegen- heid den chauffeur te doen stoppen, dan zou hij aldus luidde de instructies met zijn electrische lantaarn den commandant een sein geven, Om ruim 11 uur's avonds kwam van de richting Duiveridrecht een auto, welke bleek (aah de achterzijde) met onverlicht nurnmer te rijden. Toen de marechaussee dit bemerk- te, was de auto reeds gepasseerd. In over- eenstemming met de ontvangen instructies, af de marechaussee toen het afgesproken idhtsignaal, waarop de commandant zich met den1 tweeden marechaussee op het mid den van den weg plaatste en de hand1 ophief, ten teeken dat de chauffeur stoppen moest. Deze, natuurlijk zeer goed wetende dat hij in overtreding was, en blijkbaar aan een f>roces-verbaal willenae ontkomen, is toen ijnrecht op den commandant ingereden, die door den schok, door de aanrijding veroor- zaakt, tegen den- grand geworpen werd waar- na de auto over de beide beenen van net zoo laaghartig aangereden slachtoffer zijner ambtsvervulling heenreed, met het treurig gevolg, dat beide beenen op verschillende plaatsen gebroken' werden. De tweede marechaussee wist, door tijdig achteruit te springer, zich te redden. Met gedoofde lantaarns is de misdadige chauffeur toen pijlsnel weggereden in de richting van Diemen. De beide marechaussees hebben toen met veel moeite hun superieur naar zijn woning in de kazerne aan de Kruislaan vervoerd, waar vandaan hij later naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd werd. Naar gebleken is, zal de beklagenswaar- dige commandant zijn beide beenen het eene been werd aan den enkel, het andere aan het dijbeen gebroken hoogsfwaat schijnlijk niet behoeven te missen. Men ver* zekerde echter, dat de patient wel eenige maanden invalide zal blijven. Buitenland NEDERLAND NAAR DE CONFE- RENTIE TE WASHINGTON? Een B. T. A.-telegram uit Parijs meldt: Aan de „Temps" wordt verzekerd1, dat de Amerikaansche regeering het voornemen koes- tert Nederland uit te noodigen ter deelneming aan de conferentie te Washington, hetgeen zou worden gewettigd door het feit, dat Ne- derland in den Stillen Oceaan een bijzonder kostbaar koloniaal rijk onder zijn hoede heeft Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te New-York is het department van Buitenlandsche Zaken te Washington er van in kennis gesteld, dat, behalve de vroe- ger genoemde, verschillende mogendheden gaarne een uitnoodiging zouden aannemen, in het bijzonder Nederland, dat zonder twij- fel groote belangen heeft bij den Stillen Oce aan I ECHTSCHEIDINGS-EPIDEMIE IN BEIEREN. De trouw-epidemie der laatste jaren in Bei- eren schijnt te zijn overgegaan in een echt- scheidings-epidemie. Het bureau voor statis- tiek te Munchen publiceert hierover de vol- gende cijfers: Het aantal echtscheidingen in Beieren be- droeg in 1913: 1159; in 1914: 1266; in 1915: 685, in 1916: 738; in 1917 958; in 1918: 1165; in 1919: 2207; in 1920 3625 Opmerkenswaardig is, dat het aantal echt scheidingen vooral onder arbeiders sterk is toegenomen, ja zelfs verdrievoudigd is en dat de eischen tot scheiding voor het meerendeel uitgaan van de mannen. DE EXPEDITIE TEGEN DE SLAAPZIEKTE Engelsche bladen melden bijzonderheden over de expeditie, die in October a.s. naar Afrika zal worden uitgezonden ter bestrijding van de slaapziekte. Het ligt in de bedoeling tot begin 1924 de anti-nona-campagne voort te zetten ten einde de slaapziekte zoo grondig mogelijk te be- strijden. Het te volgen systeem is de methode van dr. Claude Marshall, die door injectie met „neo-Kharsivan" een serum verkrijgt van welks aanwending belangdjike resultaten worden verwacht. In Mei j.l. gaf dr. Marshall voor het Kon. Genootschap voor tropische geneeskunde te Londen een uiteenzetting, die zeer de aah- dacht trok. Het Tropical Disease Preventi on Committee" wil de kosten betalen van de expeditie, die onder leiding zal staan van dr. Marshall en dr. S M. Vassallo en waaraan o. m. ook veterinaire arisen zullen deelnemen, werkzaam bij den medischen dienst in Ugan da. Het lichaam heeft, om den ruggesteun der regeering te verkrijgen, de toestSnming ver- zocht van het Engelsche ministerie van Kolo- nien. De Belgische minister van Kolonien heeft zijn waimc instemming met het plan betuigd en voor den arbeid der expeditie op Bel-, gisch-koloniaal gebied allerlei faciliteiien toe- gezegd. EEN BIJBEL VOOR 450 POND STERLING VERKOCHT. De familiebijbel van William Burns, dm vader van den dichter, is voor 450 pond ster ling verkocht aan den heer T. C. Dunlop, se- cretaris van de beheerders van de Burns Cot tage te Ayr, waar de bijbel zal worden on- dergebracht. Zeventien jaren geleden werd dezelfde bijbel verkocht voor 1560 pond aan de heeren Quaritch, uit wier handen het boek nu in die van den heer Dunlop is overge gaan. Een andere antiquiteit, die voor het Burns Museum werd aangekocht, is het volledi manuscript van „The Jolly Beggars", dat oo 450 pond opbracht. Voor een contract, dat de zeldzame hand- teekening van Bum's vrouw. Jeane Armour, bevat. werd 26 pond betaald. In 1788 kon zij nog niet schrijven. maar later leerde zij het. Met een zeer ongectfende hafnd is op het contract geschreven ,Jean Omour" DE VROUWEN WORDEN GROOTER. De vrouwen van onzen tijd zijn veel groo- ter dan die uit vroeger dagtn In Engeland hebben mannen der weten- schap een onderzoek ingesteld en zich de moeite gegeven 1379 jonge meisjes te meten m evencens haad moeders. De moeders had- den een gemiddelde lengte van 1,56 M., de dochters van 1,60 M. Zij hebben Meruit met zekerheid kunnen concludeeren, dat de lengte der vrouw toeneemt. Ook mannen en hun zoons hebben zij' on der de ellemaat doen plaats nemen, doch hier- bij kwamen zij tot het resultaat, dat de gemid delde lengte van den man in de laatste 50 jaar vrijwel constant is gebteven. „OM SPOEDIG RIJK TE WORDEN" In het Grand Central Station te Ney-York staan automaten, waarin met een stuk van 25 Amerikaansche centen moet werpen om vier- ,en- twin tig postzegels van een cent te krijgen. .Ditzelfde kan ook geschieden met een geld- stuk van een cent, nadat er een tram overheen gegaan is. Vier ongens, die blijkbaar spoedig rijk wilden worden, hadden idt ontdekt en weldra waren er in de automaten geen postze gels meer, doch vond de maatschappij, die ze exploiteert, schier niets dan platgereden cen ten. Ecu beambte, die de jongens had gade- igeslagen, bracht ze voor de kinderrechibank. Provinciaal Nieuws UIT HEILOO. De Eerste Rotterdamsche Luchtvaart-On- derneming heeft hare eer gered. Er is ge- vlogen op den laatsten dag; door haar aan- gekondigd van het houden van vliegdemon- straties. Verschillende personen hadden het heusch niet meer verwacht, gezien de vele teleurstellingen, de E. R. L. O. en daarmee een zeer groot publiek bereid. Toen Vrijdagavond de aviateur met zijn vliegtuig arriveerde, kreeg men weer ver- trouwx, maar weer kwam er pech doordat bij de daling de machine tegen het prikkel- draad liep, waarbij de propeler zoo ernstig beschadigd werd, dat vliegen Zaterdag on mogelijk was. Een nieuwe propeller werd gistermorgen uit Rotterdam ontvangen, zoo- dat nog vo6r den middag een reclamevlucht kon worden onderaomen. In den vroegen namiddag kwam reeds een groot aantal kijklustigen opdagen. Men decide ons mede, dat om half 3 reeds 1000 entreekaarten wa- Onder deze kijklustigen bevond zich een achttal personen, die een vliegtochtje wenschten mee te maken. Succes heeft de onderneming dus wel gehad op dezen laat sten (eenigen) dag harer demonstraties. Tegen 10 uur werd de laatste vlucht ge- daan. Er was toen geen bijzonder talrijk publiek meer. In de danstent was het wel wat warm. Bijna waren ook nog gisteren de vliegde- monstraties mislukt. Er werden pogingen gedaan om ze onmogelijk te maken. Twee landbouwers, de heeren Bakker (van Ter Coulster) en Swart, wier landerijen grenzen aan het vliegterrein, waren bevreesd dat hunne koeien bang zouden worden voor het vliegtuig en zij sloegen daarom een aantal palen ter afscheiding van het vliegveld, in de verwachting dat het vliegen' nu onmoge lijk zou zijn. De politie gelastte echter het opruimen dezer hinderpalen, zoodat het pu- buliek niet opnieuw wear teleuregsteld. UIT HEERHUGOWAARD Aan den dienstplichtige J. Groen, uit deze gemeente, is voor goed vrijstelling van mili- tiedienst verleend. UIT BERGEN. Het Dagelijksch Bestuur van den Berger- meer-polder heeft zich bij adres tot den Raad dezer gemeente gewend, waarbij wordt aan- gedrongen op eene spoedige electrificatie van de Bergermeer, waartoe de gemeente thans verplicht is, nu door het Prov. Electr Bedrijf de H. S. kabel door de Bergermeer naar het Pompstation der Waterleiding is ge- legd. Bij beschikkingen van den Minister van Er werd gespeeld in 11 groepen van 4 per sonen, n.l.: 2 hoofdklassen, drie le, vier 2e en twee 3e klassen. De uitslag is: Hoofdklas- se eerste prijzen P. v. d. Welle, Zuidschar- woude, A. van Nienes, Noordscharwoude; tweed prijzen W. Verkroost, St Pancras; D. Kleen, Winkel, wiji een derde prijs aan P de Groot te Wannenhuizen werd toegekend. In de eerste klasse waren dc eerste prijs- winners P. J. Pronk, Warmenhuizen, C. Tol en C. Koelemeij, beiden te St. Pancras; twee de prijswinners: S. Vos, Bobeldijb, W. Kui- per, Noordscharwoude en Jb. Toepoel, St. Pancras. Tweede klasse: eerste prijswinners: A. Keppel, Noordscharwoude, W. Berkhout, Warmenhuizen, D Ootjcrs, Wannenhuizen, J. de Groot, Warmenhuizen; tweed prijswin ners: G. van Loenen, Noordscharwoude, Jb. Blokker, Berkhout, Langenberg, Bobeldijk en J. Bekker, Noordscharwoude, derde klasse: eerste prijswinners: P. Hos, Warmenhuizen en A. Ooievaar, Wannenhuizen. Tweede prijs winners: A. Danderna, Bobeldijk en P. Ver- gaai, Warmenhuizen. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Nu het damleven gedurende de oorlogsja- ren, vooral in dit gewest, een kwijnend be- staan had, valt er door den onlangisopgerich ten Dambond benoorden het IJ weer een her- leving te constateeren. De bond telt nu 8 af- deelingen, wijl pogingen gaande zijn om op onderscheidcne plaatsen afdeelingen op te richten. Het is vooral de heer A. Renooi te Berkhout, die zeer veel voor de ontwikkeling van het spel deed en nog doet. Wij herinne- ren er aan, dat hij het was, die dit jaar aan den damredacteur van de Alkmaarsche Cou- rant de vraag stelde, of de Bond benoorden het IJ nog teekenen van leven had Het ant- woord was: zich in verbinding stellen met den voorzitter. Welnu, dit is geschied. Aan- pakken, hier en daar, met den heer Renooi simultaan-seances geven, competitie-wedstrij- den gehouden enz. En zoo is er een opgewekt damleven ontstaan waarvoor den heer Renooi een woord van dank niet mag onthouden worden. Na het aanmoedigend succes van gister wordt misschien spoedig een begin ge- maalct om door de hoofdklasse-spelers het kampioenschap van Holland benoorden' het IJ op het dambord te doen; verspelen. Lnchtraart h«t schoone hertterinnetje in haar juiat geko- zen kleedi Haar gelaatsexpressie was meer- malen opmerkelijk zuiver. Nlatuurlijk be- heerschte zij de ral, voorial in de diepstgevoel- de scenes nog niet geheel, maar wat zij als GalatMa presteerde lijkt ons een belofte voor de toekomst. Oinschuldig en naif deed Beppie de Groot als Lycas, eenige malen echter werd dit naive iets te vlak en te monotoon, De jeug- dige acteur FerdL Stemeherg, die naar wij vernemen, aan het gezelschap van Dr. Wil- lem Royaards zal worden verbonden, was wel edit de jeugdige herder Acis, maar hij; zal bij zijn nieuwen directeur, vooral wat gebaar en stembuiging betreft, nog hed wat moeten leeren. Mevr. Ellen Vareno zegdc beschaafd en mooi de koren„Niinfen van bergen en boo- me% nimfen van struiken en stroomen, enz." Na afloop werd' enhousiast geklapt, zoowel voor den leider alsvoor zijn medespelers. Erg druk was het bij deze eerste opvoeringen nog niet. 't Was in het theater warm, vooral in de zon. De meeste toeschouwers zochten dan ook opzij him plaats tusschen de strui ken. Opnieuw viel ons op, welk een bijzonder mooi natuurtheater wij te Bergen bezitten. Wij twijfelen dan ook niet of bij volgende gelegenheden zullen velen zidi opmaken eeni ge heerlijke uren van kunstgenot op dit ideale plekje natuur door te brengen, Wat er vol gende weken zal worden geboden is zeer -goed en verdient de belangstelliug. Naar ons werd medegededd zal a.s. Zaterdag en Zondag door het gezelschap van Anton Verheyen worden opgevoerd1 „Elckerlijc" (Spieghel der salighdt van dcfeerlyc), een moraliteit uit de I 5e eeuw. Zaterdagmiddag woonden een 60-tal be- langsstellenden de opvoering van Polyphe mus bij. Zij volgden stuk en spel met de groot ste aandadit en waren eathousiast in hun bij- valsbetuigingen. O. Ingezonden stakken. (BuMom v»rai*twoard«®/kheid van. tte Ri&at- tii,Dt opxame at dme rakritk ktwijst gfMts- dat dt RMae&e tr mtde imimd). pe koi Een Amerikaansche luchtvaartmaatschap- lj, die den dienst onderhoudt tusschen New- "ork, Chicago en San Francisco, heeft haar eerste slaapwagen-vliegtuig in gebruik geno- men. In den kop van de kajuit zijn de plaat sen voor den bestuurdcr en den mecanicien, daarachter de electrisch te verlichten salon met zes fauteuils, terwijl hierachter zich de slaapkamer bevindt, waarin zes bedden zijn aangebracht. Nog cn andere nieuwigheid wordt uit Ame- rika gemeld.n.l. dat er pogingen worden ge daan om vliegtuigen met „bijwagens" te la- ten opstijgen. Een of meer vliegtuigen zon der motoren zullen daarbij gekoppeld wor den tusschen toestellen met motoren. Men zou dus „luchttreinen" krijgen of „vlieg"-treinen. Een vraag zal zijn of men er passagiers voor zal krijgen. Boekaankondifing Biihrte und Film no. 12 en 12 (van den nieuwen derden jaargang). Wederom een tweetal interessante nummers. Mooie foto's van tooneel, film, operette enz. nieuwe modes, vacantiereizen. En verschillende zeer lezens- waardige artikelen voor hen, die belaagstel- len in het nieuwste op kunstgebied in Dui'tsch- land. Als bijzondlerheid vermelden wij de origi- neele sigarettenprijsvraag. Hier moet men, als bij een legkaart, verschillende uitgeknipte stukjes samenvoegen tot plaatjes van sigaret- tenmerken. Als prijzen zijn uitgeloofd een to- taal van 10.000 sigaretten, „Het Masker" tijdsclirift voor tooneel en opera zal voortaan den 15den van elken maand versdhijnen in uitgebreider vorm. De twee nummers, die tot nu toe per maand verschenen zullen worden samengevoegd. Wij hopen weldra het eerste groote nummer te kunnen aankondigen. Knnst en Wetenschappen Arbeid, d.d. 15 en 16 Juli 1. zijn ten behoeve van de particuliere bouwniiverheid aan de navolgende gemeenten de daarachter vermel- de bijdragen uit 'sRijks kas toegekend: Alk- maar voor 30 woningen 350(50, Bergen voor 2 woningen 3680, Heiloo voor 1 wo oing 1540. UIT ZUIDSOHARWOUDE De eerste damdag, vanwege den Dambond benoorden het IJ alhier gister in de kolfbaan van den heer P. Kramer gehouden, mag schitterend geslaagd genoemd worden. 44 Dammcrs namen aan den wedstrijd deel, en- kele laatkomers moesten worden afgewezen. OPENILUCHTSPEL TE BERGEN. Het Klassiek Toonee, Leider Albert Vogel. Polyphemos, herdersspel in twee bedrijven van Alb. Samain, vertaling Herman Poort. Tdkenjaar als het werkelijke seizoen te Bergen begint stelt ook burgemeester van Reenen zijn fraai open lucht-theater weer ter beschikking van serieuze artisten. Zaterdag- en Zondagmiddiag werd de rij der uitvoerittgen geopend door „het Klassiek Tooneel" onder leiding van Albert Vogel, on zen meest beroemden d'eclamator. Een drietal zeer jeugdige artisten staan hem bij de op voering van Polyphemos ter zijde en de heer Vogel kan alleszins tevreden zijn over zijn leeriingen. Albert Samain heeft in dit korte herdersspel een uitstekend werk geleverd. Ge- noten hebben wij van de schoone metrische vertaling van Herman- Poort. Polyphemos is de woudreus, levend in een idyilisch land- schap. Hij de forsche, sterke man met het lee- lijfce gelaat, leeft gelu-kkig en tevreden, tot hij in hedge liefde ontbrandit voor de schoone herderin Galaihea. Dan komen ook zijn slech- te begeerten en eigenschappen te voorschijn en als hij bemerkt dat Galathea van hem niets wil wetea, doch den jongen en schoonen herder Acis bemint, brengen jaloezie en haat hem tot het uiterste. Eerst dan gevoelt hij ook zoo schrijnend, welk een straf zijn ver- wenschte leelijkheid is. Heimelijk bespiedt hij het j'onge geluk der twee gelielden Galathea en Acis. Reedis heft hij zijn knots op.... doch er is toch nog een beter gevoel in hem, dat ten slotte overwint. N'og langer echter het geluk dezer twee jeugdige menschen te moeten aan- zien, is hem onmogelijk. Hij; steekt zich beide oogen uit en wendt zidh geleid door Lycas, een herdersknaap en breeder van Galathea, naar de zee, die hem steeds heeft aangetrok- ken. Een tamelijk sober gegeven, dat echter den dichter in staat stelde, de menschelijke gevoe- lens in boeiende taal uit te beelden. Albert Vogel gaf een indrukwekkende ver- tolking van Polyphemos. In grime en gdbaar uitstekend, terwijl zijn zeggea der verzen weer grooten indruk maakte. Bijzonder ver- heugde ons de jeugdige nieuwelinge EleooOra van Stekelenburg. Zij gaf zoo echt jeugdig wij en los, zeer mooi van dictie, die ral van EEN RECTIFICATIE. Mijnheer de Rediacteur! Gaarne gaf ik het onderstaande in overwe- ging en vraag uw beradwilligheid voor plaatsing in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. De verkeersagent is er. Nu de tram in plaats voor achier het Scharloo om, de paar- den van den heer Hoed niet voor maar in den stal aangespannem, en drie vierde gevaar geweken, de gemeentekas rust, de bewoners rust, de bloedende moederharten gerust en mijn gemoed gelucht krijgt rust. Uw getrouwe lezer X_ Marktberichten. ALKMAAR, 18 Juli 1921. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 10 koeien en ossen 400675; 25 vette kalveren 90180; p. ned. pond 0.650.90; 36 nuchtere kalveren per stuk 18—/ 30; 15 vette schapen 45— 52.50; 380 vette varkens p. ned. pond 0.94—/ 1.08. ALKMAAR, 16 Juli 1921. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 15 paarden 150450; 17 koeien en ossen 450650; 36 nuchtere kalveren 1630; 33 vette schapen 2S48; 20 lammeren 2430; 4 vette varkens per ned. pond 0.601.20; 42 magere varkens per stuk 5374; 153 biggen 10 w. 18f 35; 3 bokken en geiten 5 tot 8. Boterprijs van 16 Juli: Hoogste markt 1.35; rniddelmarkt 1.30; laagste markt 1.25. Aanvoer 1588 kop. Kipeieren 11.50—/ 12.50 per 100 st. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 16 Juli 192-1. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor Bloemkool le soort (per 100 st.) 2.20— 7.50; 2e soort 1—/ 1.10. Roode kool 58.90; Aardappelen: Julia muizen 6.50—/ 6.60; Schotsche muizen 3.7010.30: Schoolmeesters 2.80—/ 11; Blauwe 5.10-/ 8.80; Eigenheimers 4.60—i 6.70; Drielingen 2.80—/ 6.90; Kleine 2.70; Koksianen 5—/ 5.40; Due 4:10-/ 5.20; Negen- tigvoud 4.605.30; Tuinboonen 4.40; Slaboonen 42, Zilvernep 13.20 tot 15.50 alles per 100 K.O. Aanvoer - 14145 at bloemiwl; 40300 K.O. roode kool, 235 K.G. zilvernep; 261.600 K.G. aardap pelen; 45 K.G. slaboonen; 1'50 K.G. tuin boonen. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 16 Juli 1921. Heden besteedde men voor: Schotsche muizen 3.80—/ 4.20; Kok sianen 2.702.90; Kleine Schotsche 3.503.90; Blauwe aardappelen 3.40 tot 4. WARMENHUIZEN, 16 Juli 1921. Zilvernep 13.80—/ 15.70; Schotsche Muizen 412; Schoolmeesters 3.80— 10.30; Drielingen 2.6O—f 5.70; Duken 3.705.50; Koksianen 6.50; Julia 6.50; Negentigyoud 5.40; Bloemkool 4.50—/ 6.60. Totaal aanvoer aardappelen 56625 K.G. ZAANDAM, 15 Juli. Veilingvereeniging „de ZEa^ta-eelr. Aardappelen 57.10 per 100 K.G.; en 18 ct.; postelein 2464 ct. per ben omkommers 412 ct. per stuk; pieterselie 25 ct. per bos; selderie 513 ct. per bos; bloemkool IX9 ct. per stuk; tuinboonen 6296 ct. per zak; doppers 510 ct. per pond; aalbessen 2130 ct. per pond; klap- bessen 15—17 ct. per pond; citroenen 5— 5.20 per 100; peren 15^—17 ct. per p.; andijvie 1.406.30 per 100; snijboonen 2629 ct. per pond; slaboonen 26—31 ct. per pond. NOORDSCHARWOUDE^ 16 Juli. Schotsche muizen 6.30—/ 10.60'; Julia 66.10; Koksianen 4.805.20; Duken 4.40—/ 7.40; Schoolmeesters 4.709.80; Eigenheimers 2.90—f 7; Blauwe aardappelen 7.40—/ 7.70; Drie lingen 2.607.10; Zilveruien 4.10; Drielingen 8.50—/ 8.60; Nep 13.70 14.70;tuinboonen 2.80f 4; peulen 15.10, alles per 100 K.O. Boswortelen 7.80—/ 9 per 100 bos. Bloemkool 3.80—/ 5.90; 2e soort 0.05 tot 1.20 per 100 stuks. PURMEREND, 15 Juli 1921. Afslag- vereeniging „Beemster, Purmerendl en Om streken". 3017 zak aardappelen 1.62 per zak (25 K.G.); 1061 zak slaboonen 7.45 per zak (16 K.G.); Snijboonen 3.20—/ 5.05 per zak (15 K.O.); 4711 zak tuinboonen 0.66 per zak (15 K.G.); peulen 10—f 13.10 per 100 pond; doperwten 5.109.50 per 100 pond; peren 0.23—/ 0.30 per K.G.; appelen 0.16—/ 0.50 per K G.; roode aalbessen 0.39'f 0.60 per K.G.; klapbes- sen 0.954.10 per mand; frambozen 0.801.10 per K.G.; aardbezien 0.42 tot 0.75 per K.G.; augurken 0.35— 0.90 per mand (6 K.G.); roode kool 001 -»d 06 Z fssinqs ooi Jrad OQ'SI krop; rabarber 5.50—f 9.30 per 100 bos; wortelen 11.20 per 100 bos. Handel vlug. PURMEREND, 16 Juli. Afslagvereeni- ging, Beemster, Purmerend en Omstr." 2783 zak aardappelen 1.58 per zak (25 K.G.); 983 zak slaboonen 4.79 per zak (25 K.G.); snijboonen 3.355.05 per zak (25 K.G.); 4749 zak tuinboonen 0.74 per zak (15 K.G.) peulen 2.906 per 100 pond; doperwten pond; peren 0.24—/ 0.50 per K.G.; den 0.310.45 per K.G.; roode 4.50—/ 6.90 per iOO aafbessen 0.32—/ 0.70 per K.G.'; klap- bessen 0.95—/ 3.90 per mand; aardbezien 0.72 per K.G.: augurken 0.33—/ 0.51 per mand (6 KG.); bloemkool 6 per 100 stuks; si a 4.50—/ 5.10 per 100 krop; X H.L. uien 2.60 per X H.L. Handel matig. Zeet^dlngen STOOMV A ARTLIJNENL Stoomvaart Mij. Nederland. Bi'lliton vertr. 16 Juli v. Amsterdam n, Java. Jan Pieterez. Coen vertr. 13 Juli v. Batavia n. Arnst. Java (ui'tr.) arr. 12 Juli te Sabang. Johan de Witt (thuisr.) vertr. 15 Juli v. Gi braltar. Ko>n. Ned. Stb. Mij. Orion arr. 16 Juli v. Amst. te Rott. Cassio vertr. 16 Jul! v. Amsterdam naar Ant- werpen. Erato arr. 17 Juli v. Kopenhagen te Amster dam. iris arr. 16 Juli v. Amsterdam te Hamburg. Minerva vertrok 13 Juli v. Rosario n. Las Palinas. Oberon vertr. 16 Juli v. Amsterdl. n. Smyrna. Kon. Holl. Lloyd. Eemland vrtr. 16 Juli v. Amsterdam n. New York. Salland arr. 15 Juli v. Rott. te B.-Ayres. Zeelandia, v. New-OMeans n. Amst., vertrak 15 Juli v. Havana. Kon. West-lnd. Mculd. Helder vertr- 16 Juli v. Cuxhaven n. Am sterdam. Orestes vertr. 13 Juli v. Valparaiso n. Cal- lao. Stuyvesant (uitti.) vertrok 14 Juli' v. Barba dos' Hall. Amerika Lijn. Moerdijk, v. Rotterdam n. San Francisco, ar riveerde 15 Juli te Londen1. Schiedijk vertr. 15 Juli v. Baltimore n. N. Orleans. Holland-Australia Lijn. St. Albans Abbey (thuisr.) vertr. 12 Juli v. Brisbane. Holland-Oost-Afrika Lijn. Nethley Abbey vertr. 16 Juli v.. Amsterdl. n. Hamburg. Holl. Oost-Aztt Lijn. Alchiba (thuisr.) vertr. 14 Juli v. Sabang. Holland West-Afrika Lijn. Zaansitraom arr. 16 Juli v. Hamburg te Am sterdam. Rott. Z.-Amerika Lijn. Algemb arr. 15 Juli v. Hamburg te Rott. Rott. Lloyd. Medan, v. Sydney n. Duinkerken, arr. 14 Juli te Port Natal. Patria (thuisr.) vertr. 14 Juli v. Colombo. Tambora (uitr.) arr. 14 Juli tel Padang. Wilis vertr. 16 Juli v. Rotterd. n. Batavia. Rotterdam—Australia Lijn. Morton Abbey (uitr.) vertr. 15 Juli v. Port Said. Stv. Miji Oceaan. Bellerophon, van' Japan n. Aimst., arr. 13 Ju li te Penang. Hector, van Hankow n. Rott., vertr. 12 Juli v. Port Said. Hyson arr. 16 Juli v. Manilla, l.v. Londen te Rott. Geachte Redactie, Uit een beschouwing, voorkomen in de „Ho« telhouder" van 16 Juli 1921, nam ik kennis van een passage in het verslag van een door mfj gehouden rede te Alkmaar, -welk verslag voor« kwam in de „Alkmaarsche Courant" van 7 Ju= li j.l. en waarin mi) het volgende in den mond wordt gelegd: „Als lid van den Hoogen Raad van Arbeid kon hij (van Heusden) mededeelen, dat in Oc* tober voor de kellners de 9=urigo werkdag en voor vrouwelijk personeel de 8jurige werkdag ingevoerd zal worden". Wegens de verkeerde conclusie in werkge» verskringen, daarover vernomen en om de on» juistheid van het daarin vermelde, wfjs ik er op, van wat daar wfel gezegd is en hierop neer komt. Op een interruptie, of ik wist, wanneer de Arbeidswet voor het Hotelbedrijf in werking zou treden, antwoordde ik het volgende: „Vraagt men mij, wanneer de wet voor ons personeel in werking kan treden, zoo kan dit door mij niet worden gezegd. Als lid eener Commissie, toegevoegd aan den Hoogen Raad van Arbeid, is mij daarvan niets bekend. In patroonskringen verfuidt het, dat dit Oc» tober a.s. zal zijn, welke bewering niet onwaar* schijnlijk kan zijn, gezien de patroons een beter gehoor vinden bij de Directie van den Arbeid, dan het personeel of hunne bonden. Het is evenwel niet uitgesloten, dat ook voor dit bedrijf gelijk voor de winkelbedrijven het vrouwelijke personeel en de koks den 8« urendag krijgen en het overige personeel den 9surendag. Uw Redactie dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. G. v. HEUSDEN, Voorzitter Bond ,van Hotelpersoneel.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6