Twpftrilrt» boar wradw «Mmnftha& artBxwtr, UIT GROOTEBROEK. Bij lcoa. besluit is aan den dienstplichtige P. Jong, uit deze gemeente, voorgoed vrijstel- ling van militiedienst verleend. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Bij de Geref. Kerk te Soest is beroepen ds. J. Hoek, alhier. UIT BERGEN. Naar wij vememen heeft de heer C. Beij- neveld hoofd der bijzondere vrijzinnige M. U. L. O. school alhier de uitnoodigmg om zich als hoofd voor een dergelijke school te Zaan- darni beschikbaar te stellen niet aangenomen, zoodat dit uitstekende schoolhooffl voor de school behouden blijft. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Nbord-Holland van 13 Juli j.l. No. 73, is aan den heer J. P. Kreb, alhier, vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein, alleen aan logeergasten, voor ge- bruik ter plaatse van verkoop, voor eetzaal en conversatiezaal van het perceel Breelaan No. 16, alhier. De op Zondag 1.1. door het Plaatselijk Comite der R. Kath. Vereeniging tot bestri ding der tuberculose, „Herwonnen Levens- kracht", alhier gehouden speldjesdag, heeft opgebracht 141,75. UIT OUDKARSPEL. De voethalvereeniging D. T. S. alhier is in het bezit gekomen van een voetbalterrein, dat gelegen is ten noorden van de houtzagerij. Zij zijn nu aldus in de gelegenheid de noo- dige oefeningen te houden. Daar hier twee voetbalvereenigingen zijn is hiermee dus voor een deel in de behoefte voor de voetballende jongens voorzien. Het harmoniegezelschap „Excelsior" Noordscharwoude, dat van het gehouden con- cours te Buiksloot met drie eerste prijzen thuis gekomen is en daar alle 14 mededingende vereenigingen venslagen heeft, zal in de mu- ziektent a s. Zaterdagavond een concert ge- ven, waar o.m. de wedstrijdnummers ten ge- hoore zullen worden gebracht. Dat beloofd dus een mooie avond te wor den. De Gymnastiekvereeniging Hercules is deze week begonnen met het houden van oefe ningen in de atletiek, waarvoor ze door het bekomen van het terrein achter de O. L. school te Noordscharwoude in de gelegenheid zijn gekomen. UIT SCHAGEN. De heer L. Roggeveen alhier is benoemd tot onderwijzer te Leiden.. UIT WINIKEL. De heer G. Middelberg, rijksveldwachter alhier, wordt overgeplaatst naar Amster dam. UIT HEILOO. Gaarne verwijzen wij naar eene adverten- tie in dit nummer, waarin de Gem. Zangver- eeniging .Harmonic" een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te Heiloo annonceert. De heer Hogervorst zal als tenor zijn me- dewerking verleenen. Wij behoeven belangstellenden zeker niet meer op te wekken deze, onder de beproefde leiding van den heer Anderson staande uit- yoering bij te wonen. UIT URSEM. Woensdagmorgen kwam de vrachtauto van den heer Visser van den Meinen Dijk en de melkauto van den Walingsdijk. De chauffeur van de laatste auto maakte zich ongerust voor een naderend ongeval. Zijn voertuig geraakte van den weg, doch door de vastberadenheid van den heer V., die onmiddellijk remde, wist men een botsing te voorkomen. 'De van den weg gestuurde auto werd door middel van een dommekracht weer op den publieken weg gebracht. B«gonnm watt met de IWtiBnCWSng dar subsidievoorstellen. Aan de orde was vervolgens het prae-ad- vies ten aanzien van de verschillende modes en vragen betrekking hebbende op de bemoei- ingen der Provincie met de volksgezondheid en het rapport omtrent de ziekenverpleging in Noord-Holland. De heer Kooiman wees op de uitbreiding van de bemoeiingen van Ged Staten ten op- zichte van de ziekenverpleging. Hij: verdledig- de verder uitvoerig zijn destijds mgediende motie, waarin de wenschelijkheid wordt uitge- sproken, dat Ged. Staten een Provincialen gfczondheidsdienst zullen instellen. De heer Heerkens Thijssen wees er op dat de Provincie ten aanzien van het regelend op- treden bij de ziekenzorg steeds in groote mate de voorzichtigheid heeft hetracht, hoewel zij door subsidieering reeds zeer veel zijdeling- schen steun heeft verleend. Die Voorzichtig heid zal, volgens spr., oolc in de toekomst moe- ten worden betracht. De heer Polak verdedigde uitvoerig de in stalling van een Provincialen geneeskundigen diennt. De heer De Hartogh stelde een wijziging der motie voor, bedoelende de aanstelling van een ambtenaar die toezieht zal houden op de door de Provincie gesubsidieerde vereenigin gen en instellingen en Ged'. Staten van advies zal dienen. 'De heer Hartendorff meende, dat het groo te verschil van inzicht in de onderscheidene voorstellen een beslissing zeer moeilij'k maakt Hij; oordeelde het d'aarom beter het advies van Ged. Staten te volgen. 'Het lid van Ged'. Staten, de heer Michels, concludeerde dat de wensch van de Provin dale Staten is: de instelling van een specialen dienst voor de volksgezondheid, weike onder- gebradit zal worden in de griffie. Hiermede wordt echter niets bereifct, want hetgeen de taak van dien cjienst zal zijn, be- hoort thaos reeds tot den arbeid van Ged. Staten. De heer Wibaut vreesde, dat de nieuwe schakel, welke de provindale ziekenzorg zou de Rijkszorg en de gemeen Binnenland PROVING I ALE STATEN. NOORD^HOLLAN'D. Gistermorgen kwamen de Provindale Sta ten in zomerzitting bijeen onder voorzitter- schap van jhr. mr. dr. A. R6ell, Gommissaris brengen tusschen telijke zorg, de provincie naded zal brengen. Zooals de zaken nu staan, was spr. van mee- ning, dat voor de provindale ziekenzorg geen plaats is. De heer Kleerekoper meende, dat de Pro vincie thans een belangrij'k bedrag voor de volksgezondheid- uitgeeft, echter zonder daar- mede de resultaten te bereikene die men ge- had zoude hebben wanneer de uitgaven meer systematisch werden gedaan. Een deskundig adviseur zou dan ook in deze veel kunnen ver- beteren. N'a nog eenige discussie werd de motie-Kooi- man verworpen met 4717 stemmen. Hieraa werd gepauzeerd. In dc middagzitting is goedgekeurd het voorstel ten aanzien van de door de provin cie te nemen nadere maatregelen tot bestrij- ding der tuberculose. Aan de orde kwam nu het voorstel ten aanzien van een aanvrage van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente van De Rijp om subsidie in de restauratiekosten van bet kerk- gebouw. De heer Loopuit opperde .eenige bezwaren. De heer Kleerekoper zou het college van Ged. Staten in ovcrweging willen geven, de befreffende voorstellen, speriaal dat ten be- hoeve van Koog aan de Zaan, aan te houden, teneinde vervolgens met zoodanige documen- ten bij de Provindale Staten terug te keeren dat dezen een onbevangen oordeel kunnen krijgen of de gelden werkelijk worden be- steed voor een cultuur-historisch dod. De voorzitter decide mee, dat ten opzichte van de aanvraag van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente in het college van Ged. Sta ten geen eenstemmighdd had geheerscht. Na- mens Ged. Staten stelde spreker voor, aldus te besluiten. Goedgekeurd werd o.a. het voorstel tot sub- sidieverleening aan de Ned. Herv. Gem. in De Rijp, voor restauratie van het kerkgebouw. De heer Hendrix vcrklaarde namens Ged. Staten dat dit college geen 'bezwaar zou heb ben tegen bet verleenen van een vacantiebij- slag van 20 voor provinciaal personeel, dat een salaris geniet van ten hoogste 3000. Ook kan het college zich vereenigen met het voorstel van de desbetreffende commissie om een georganiseerd overleg in te stellen op de wijke als bij de voorbereiding van het ambte- naren-reglement. De heer Pothuis zou de grens voor den va- cantiebijslag van 3000 in 2400 willen ver- anderd zien. De heer Van Rooijen kan zich hiermee ver eenigen. De heer Kleerekoper acht het ongelukkig, dat een provinciale regeling op de rechtsposi- tie .van het personeel niet tot stand zou kun nen komen omdat er nog geen Rijksregeling is. Hij zou wenschen, dat Ged. Staten na mens de Provindale Staten een krachtig be- toog deden ho'oren, opdat de Kroon niet de goedkeuring onthoude aan het provindaal ambtenarenreglement. De heer Van Rooijen was van meening; dat de regeling van den rechtstoestand der pro vinciale ambtenaren niet spoediger tot stand zou komen, als men aan den wensch van den heer Kleerekoper voldeed. De heer Hartendorf merfcte op, dat de heer Kleerekoper ook hier weer zijn geliefde metho- de volgde, om alle ontstane stagnatie te schuiven op de schouders van de regeering. De heer Pothuis vereenigde zich met het voorstel van den heer Kleerekoper. De voorzitter meende, dat het veel kwaad zou stichten, nu weer een betoog tot de regee ring te ridhten. De heer Kleerekoper merkte op, dat hij niet als lid van de Tweede Kamer zat, maar dat hij verdedigde de provindale bevoegdheid opi op wettige wijze een ambtenarenreglement te maken. Hij stelde nu voor, zijn rroxnrel^fc peramael. Z3j vStte over dfit pmo- advies haar tevredenheid, maar had eenige .bedenkingen tegen de klassificatie. In da toe komst moet daarop gelet worden. Daama kwamen de wenktijden van het Prov. ziekenhuis nabij Santpoort ter sprake. Ook vroeg mej. van den Bergh, of er eeni ge vrouwen in de comoiissie voor georgani seerd overleg gekozen kunnen worden. Dat is, zoo werd geroepen, een zaak der or- ganisaties. De heer Van Lennep (Ged. Staten) decide mede, dat plannen in bewerking zijn, om de klassenverpleging te Santpoort te wijzigen en de klassen te verminderen. De eerste genees- heer-directeur is bezig, deze plannen uit te werken. In de volgende begrooting zullen de resultaten daarvan wel blijken. De heer Loopuit waarschuwde tegen de eventueele opvatting, als zou een ziekenhuis een bedrijf zijn, waarvan de kosten door de ontvangsten gedekt moeten worden. De punten 54 tot en met 59 (behelzende polderregiementen) werden goedgekeurd. Bij de behandeling van punt 60, betreffen- de een voorstel tot het verieenen van een sub sidie aan de N.V. Alkmaar-Packet te Alk- maar, vroeg de heer De Hartogh een betere verbinding met de ei'landen Teredhelling en Vlieland. Speciaal wensch te hij een goede verbiding met Den Helder. De voorzitter antwoordde, dat hiemaar wel eens een onderzoek kan worden ingesteld. E)e heer Ketelaar (Ged'. Staten) vreesae evenwel, dat 'hiervan wegens de vele kosten niets zou •kunnen komen. Het subsidie werd tenslotte toegestaan. Het voorstel tot het uitgeven in erfpacht van grond onder Castricum aan de vereeniging /omera Buiten te Amsterdam, werd nomen. nM te fcramtn ctoan, dan stelt «Je masnSeritwM der commissie aan Prov. Staten voor, de mo- tie-Kooiman c.s., zij het eenigszins gewijzigd, aan te nemen. PROCESSIES. Het voorloopig vexslag der Tweede Kamer meldt hierover o. a.: Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde wijziging van art. 170. Z.ij hadden met het oog op het karakter van de proccssies in het algemeen een principieele bedenking. Naar hunne meening moest de uitoefening van den godsdienst beperkt blij- ven tot gebouwen en beslotcn plaatsen, de godsdienstoefening moet niet op straat wor den gebracht. Naast dit principieele bezwaar koesterden deze leden ook nog een practische bedenking, vooral in ons land met overwe- gend Protestantsche, althans niet Roomsch- Katliolieke bevolking Vele andere leden hadden tegen het Regee- ringsvoorstel geen bezwaar. Verscheidene hunner juichten de grootst mogelijke vrijheid Mfjhheer de RsriactCTtr. Nu d&dtrt undteago teekende, dat degene die in die kiosk zit, kaar- ten verkoopt en met de contrdle niets heeft te maken. Daar zijn controleurs voor, die staan aan't eind van dien koker en' moeten zoiv gen, dat niemand zonder kaart passeert. Het verdere, zooals: dient tot schoor, enz., zal ik maar, onbeantwoord laten. Achtend, M. DEKKER. ZeetfltUngen STOOMVA ARTLIJNE N. Stoomv. Mi}. Nederland. Bawean arr. 18 Juli v. Amsterdam te New- York. Rembrandt (uitr.) vertr. 18 Juli v. Suez. Saparoea (thuisr.) vertr. 18 Juli v. Gibraltar Ambon arr. 20 Juli v. Kosichang te IJmuiden Koningin der Nederlanden (uitr.) arr. 19 fu- li te Genua. Kon. Ned. Stb. Mi). nunner juicnten ae grootst mogelijke vrijheid awz. lyea. Mi}. op iydcr gebied, toe. Godsdicnstige optochten kmaar arr. 18 Juli v. Portland (O.) te Bel- behooren niet onmogelijk te worden gemaakt, 1 j?rt" daar andere optochten onder de noodige C.astor vertr- 1? Juli v. Cadix n. Melilla. aange- De zitting werd hierop geschorat tot ochtend. IN van Ged1. voorstel Staten dm prae-advies ap der Koningin. handen van stellen. De voorzitter antwoordde, dat hiertegen bij Ged. Staten geen bezwaar bestond. In de eerstvolgende zitting zal dan het prae-advies worden uitgebracht. Ged. Staten namen het amendement-Pot- huis over om den vacantiebijslag te geven op salarissen tot 2400. Daartoe werd besloten. .Mejuffrouw A. C. van den Bergh voerde het woord naar aanleiding van het door Ged. -Staten uitgebracht prae-advies op haar motie inzake gelijke salarieering" van mannelijk en DE ZIEKENVERPLEGING NOORD-HOLLAND. Hoewel met zeer veel belangstelling en waardeering kennis genomen hebbend van het overzieht van den toestand der ziekenver pleging in de provincie Noord-iHolland, het- welk Ged. Staten aan de Provinciale Staten aanboden, zagen verscheidene leden dter be- treffende Staten-commissie zich toch genoopt, uitdrukking te geven aan een gevoel van te- leurstelling voor zoover botreft de conclusie, waartoe eene studiie van deze aangelegenheid Ged. Staten gevoerd heeft. Men zou het op grooten prijs gesteld heb ben, indien eveneens gegevens verstrekt had den kunnen worden omtrent den ziekteoe- incie; gevraagd werd, hoe he, staat met b.v. de vier groote volksziekten typhus, kanker, malaria, tuberculose. 'Deze leden waren van meening, dat naasi hetgeen het Rijk thans doet en in de toekomst mogelijk nog zal doen, en naast de bemoeiin gen van de gemeenten, wel degelijk een groot arbeidsveld open blijft voor de provinciale overheid. Daartoe is echter een volledig inzicht in toestanden en verhoudingen noocteakelijk; om dit te verkrijgen, en om vooral daar, waar J aanleiding daartoe bestaat, de gemeenten aan te sporen tot het treffen van bepaalde maat- regelen, blijft men' de instelling van een pro vincialen geneeskundigen- en gezondheidls- dienst geboden achten. Hierbij werd echter j dadelijk opgemenkt dat het geenszins de be- doeling is, hiervan een uitgebreiden tak van dienst met een grooten staf, een soort pro- a vinciaal bedrijf, te maken; integendeel stelde men zich voor, dat volstaan zou kunnen wor den met een inspecteur, bijgestaan, zoo noo- digi door een, hoogstens twee assistenten, die verbonden zouaen worden aan de provinciale griffie, Gedeputeerde Staten van voorlichting en advies zouden dienen, en door persoonlijk contact met de gemeentCbe- sturen deze laatsten zouden kunnen voortstu- wen en raden bij't treffen van al zulke maat regelen als bevorderlijik kunnen zijn aan een goeden gezondheidstoestand in de geheele provincie; al mag worden aangenomen, dat de groote steden in dit opzicht met gerustheid aan zichzelve kunnen wodden overgelaten, anders is idt met 't' platteland, waar, 't kan niet worden ontkend, de locale overheid dik- wijls nog erg slap is. Minder juist werd gevondfen, dat Ged. Sta ten bij de behandeling van een onderwerp als het onderhaviige 'het geldmotief aanvoereni. Het aanwezig lid van Ged. Staten wees er op, dat de verstrekte statistiek een vrij juist beeld geeft van de maatregelen, genomen ter voorkoming van ziektenvoor eene beoordee- ling van den ziektetoestand zijn andere gege vens beschikbaar, doch in dit opzicht staat de provincie Noord-Holland zeker mede aan de spits. Naar zijne meening ligt de taak hierbij grootendeels bij de gemeenten, voor zoover niet bij het Rijk, en de provincie kan die taak niet ovememen van de gemeenten, doch doet overigens wat mogelijk is, waarbij dit lid wees b.v. op de provinciale waterleiding, op het oefenen van invloed op woningtoestanden etc. Hij zette aan de hand van de in de voor- dracht verstrekte gegevens nogmaals de mo- gelijkheid uiteen van eene provinciale bemoei- ing met de volksgezondheid, die and'm zou zijn dan de nu bestaande. Wanneer te eeniger tijd de noodzakelij'kheid zou blijken van 'n aparte afdeeling Volksgezondheid aan de pro- vincale griffie, iets, wat wel eens is overwo- gen en waartoe het z.i. zeker zal moeten ko men, behoeft niet te worden getwijfeld, dat Ged. Staten die niet zouden invoeren. Dit on derwerp hangt echter ook min of meer samen met de werkwijze van't College zelf, waarvan verandering nog in overweging is. Hierop vooruit te loopen schijnt hem niet goed' ter- wijl ontijdig mgrijpen van de Provindale Staten zeker niet aanbevelenswaardig is. Met deze opmerkingen en met de geheele zienswijze van Ged. Staten konden een paar leden zich volkomen vereenigen. De commissie sprak als 'haar oordeel uit, waarborgen steeds kunnen worden gehouden Voor het houden van proccssies in overwe- gend Protestantsche streken bestaat, hunne meening, geen gevaar. Het zou niet zijn in het belang van de Roomsch-Katholieke Kerk zelve, proccssies te houden in gemeen ten, waar deze aanleiding zouden geven tot verstoring van de openbare orde. De bestaan de bepaling leidt echter tot onbillijkheden, vooral door de interpretatien, die daaraan door den Hoogen Raad zijn g^geven, dienten gevolge zijn er tal van overwegend Roomsch- Katholicke streken, waar geen proccssies kunnen worden gehouden, terwijl in gemeen- ten. waar dat wel kan geschieden, de proees- sies in grootte en aantal beperkt zijn tot die, 1 welke in 1848 aldaar gebruikelijk waren. Zeer vele leden hadden er overwegend be zwaar tegen, dat door de bepaling van art XV der additioneele artikelen de processies, welke tlians geoorloofd zijn, worden onttrok- ken aan het toezieht, bedoeld in het tweede lid van artikel 170. Andere leden betuigden echter hunne in- stemming met deze bepaling, omdat het hier verk re gen rechten betreft, die niet zonder meer kunnen worden opgeheven. Zij hadden echter bezwaar tegen, dat deze! bepaling er onder de additioneele* artikelen is opgeno men. Enikcle leden zouden ook voor de nieuwe prdcessies het preventieve toezieht van het 2e lid van artikel 170 willen zien vervallen Naar hunne meening bestaat voor dergelijk toezieht geen aanleiding. Tegen verstoring van de openbare orde en rust behoort door olaoende macht van politic en marechaussee te worden gewaakt. Toezieht van de Kroon op de Kerkgenootsehappen. Eenige leden vroegen, of het wel noodig is, dat artikel 172 vervalt en maakten bezwaar daartegen. Gemen^d Nieims. dat het wenschelijk is, de behandeling van al le zaken; de volksgezondheid betreffendC, op te dragen aan eene te stichten afdeeling „Volksgezondheid" der provinciale griffie, welke afdeeling te stellen ware onder leiding van een deskundigen ambtenaar. Mocht door Ged Staten toezegging daar van kunnen worden gedaan, dan verklaarden de aanwezige voorstellers van de motie-Kooi- mari c.s. zich bereid, omtrent intrekldng dia- motie met hunne medevoorstellers in overleg te treden. Meenea Ged. Staten bedoelde toezegging DE MAZELEN. Purten (o.d. Veulwe) heerschen onder 1jereri. jn, „bevige mate de mazelen, meldt de „Msb." Klassen van scholen, die andere 30 leeriingen tellen, zijn ontvolkt tot 5 kinderen toe. AUTO-ON'GELUK. De heer G. Bosnian, woonachtig te Delft, directeur van de Hanzebank te Loosduinen is Zaterdagavond op de fiets in Den Haag bij de Witte Brug door een autooverreden Vreeselijk venninkt werd hij naar het zieken huis getransporteerd, waar hij kort daama bezweek. DE VERGIFTIGINLG TE HEERENVEEN Op last van de Just'itie te Heereniveen zullen de beide lijkjes van de tengevolge van vergiftiging overleden kinderen van den winkelier Pasveer, gerechtelijk geschouwd worden. EEN GRAPPEMMAKER? Te Leiden is aangehoudlen een 22-jarige jongen, die in verschillende plaatsen van ons land abonne's had trachten te werven voor een blad; dat alleen in zijn- fantasie be stond. Ook te Leiden had hij die practijk uitgeoefend en deswege is hij aan een der bureaux van politie gehoord, als verdacht van valschheid in geschrifte em poging tot oplichting. Geld had de jongen niet aange nomen en hij zeide, dat hij ook niet de bedoe- ling had gehad zichzelf te verrijken: het was slechts een „grap" geweest, iets als een tijdpasseering. HET KNAGEND GEWETEN. De ,,St. Ct." van Maandagavond bericht, dat bij den inspecteur der directe belastin- gem, invoerrechten en acrijnzem te Bred'a, lste afdeeling, onder letters N. N., 4.415.50 is ingekomen, wegens te weinig betaalde be- drijfsbelasting. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst geens zins; dat de Redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u mij een weinig plaats- ruimte toe te staan in uw veelgelezen blad Bij voorbaat u beleefd dank zeggende. Het is naar aanleiding: „Hek bij het Sport park", voorkomende in uwe courant van Za- terdag 16 Juli j.l., waar B. en W. advies hebben ingewonnen bij, de Commissie van Bijstand van het Sportpark op mijn request dato 17 Mei 1.1. Ik las daarin eenige omjuist- heden. Eerstens heb ik niet gevraagd het raster- werk, dat mijn perceel van het Sportpark scheidt, te doen wegnemen. Wel heb ik ge vraagd het rasterwerk met het hek zoover te rug te brengen, dat het gelijk is met de gevels van de rij huizen aan de Nieuwpoortslaan. Ten tweede heb ik gevraagd ae kiosk, die bij mijn ramen staat, te doen verplaatsen naar de overzijde, waar een tolinde muur is. en waarvan' niemand eenige schade of last heeft. Wat de kiosk betreft zegt de Commissie van Bijstand van het Sportpark, alsook de heer Hoek, die in deze ook advies heeft ver- sterkt: Deze is z66 geplaatst, dat de inzitten- de het publiek goed kan zien aankomen, zoo dat hij er voor zorgen kan, dat niemand zon der kaart passeert." Nero vertr. 19 'Juli v. Danzig n. Amsterdam. Juno ar. 17 Juli v. Smyrna te Samos. Straibo arr. 18 Juli v. -Amst. te Kopenfaagen.. Kon. Hotl. Lloyd. rnsia arr. 19 Juli v. New Orleans te Amst. Kon. West-1 rid. Maild. Aurora vertr. 16 Juli v. New York n. W.-In- d'ie. Commewijne vertr. 11 Juli v. Paramaribo n. Amsterdam. Holland Amerika Li}n. Nieuw-Amsterdam arr. 19 Juli v. New York te Rotterdam, Westerdijk arr. 18 Juli v. Rott. te New York. Holland-Oost-A zie Li}n. Alderamin (uitr.) vertr. 18 Juli v. Hamburg. Radja vertr. 14 Juli v. Yokohama o.' Hamb. H oUartd-W est-Afrika Li}n. Poseidon (thuisr.) vertr. 16 Juli v. Teneriffe. Holt. Z.-Afrika Lifn. Randfontein vertr. 16 Juli v. Durban na De- lagaobaai. Mirach (thuisr.) vertr. 18 Juli v. Bahia. Rot. Lloyd. Arakan arr. 15 Juli v. Hongkong te Saigon. Tabanan (uitr.) vertr. 18 Juli v. Suez. Wadai vertr. 18 Juli v. Newcastle n. Rott. HoUand-Britsch-Indi'i Li}n. Aldebaran vertr. 18 Juli v. Calcutta naar Rangoon. Tamora (uitr.) arr. 19 Juli v. Amtw. te Rott. Stoomv. Mij. Oceaan. Bellerophon, v. Japan n. Amsterd., vertr. 14 Juli v. Penang. Dardanus ar. 19 Juli v. Java to Amst. Lycaon, v. Japan' n. Amsterd, air. 14 Juli te Shanghai. Mentor, v. Japan d. Amsterdam, vertr. Juli v. Shanghai. Teiresias, v. Rott. n. Japan, arr. 14 Juli Shanghai. Idomeneus, v. Amsterd. n. Batavia, arr. Juli te Gibraltar. Machaon, v. Japan n, Rott,, vertr. 15 Juli v. Port Said. Teenkai vertr. 18 Juli v. Amst. n. Batavia via Cardiff en Liverpool. 14 te 18 Marktberichten. WARiMENHUIZEN, 19 Juli 1921. Witte kool f 5.50; Zilveraep 15.40; Schotsehe Muizen 6.90—/ 13.30; School- meesters 4.50—/ 8.20; Drielingen 3— 7.10; Eigenheimers 5.60—/ 7.70; Kok- siahen 6.10f 6.20; Negentigvoud 5.80 tot 5.90; Graafjes 13.70; Bloemkool 1.80. Aanvoer: 45900 K.G. aardappelen 150 K.G. Nep; 2000 K.G. witte kool. BOVENKARSPEL „De Tuinbouw", 19 Juli 1921. Heden besteedde. men voor: Bloemkool I 2.90—/ 12.75; II 0.75— 4; Roode kool 6.258.25; Slaboonen 4.80—/ 5.90. ZWAAG, 19 Juli 1921. Vailing Bangert en Omstreken. Roode bessen 2831 ct.; witte bessen 30—33 ct.; prolefic bessen 35—40 ct.; ap- pelen 13—20 ct. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiline), 19 Juli 1921. In de heden gehouden veilingen werd betaaldvoor Bloemkool le soort (per 100 st.) 3.60 12.50; 2e soort 0.60—/ 3.20. Wortelen 4.6012.20 per 100 bos. Roode kool 7.208.30; 2e soort f 4.504.90; Gele kool 10; Aardappe len: Julia muizen 7.30; Schotsehe muizen 5.80—/ 10.20; Schoolmeestere 3.20 10.20; Blauwe 6.70—/ 8.40; Eigenhei mers 4.707.40; Drielingen 2.60 7; Kleine 2.702.90; Graafjes f 10.20—/ 15; Koksianen 5.606.40; Due 6.10f 6.40; Negentigvoud 7.30; ZilVernep 16.60—/ 17.60; Gele nep f 6.80; Tuinboonen 3.20; Slaboonen f 4346, alles per 100 K.G. Aanvoer: 24650 st. bloemkool89425 K.G. roode kool. 200 K.G. gele kool. 3880 bos wortelen, 1630 KG. zilvemep, 169.500 KG. aardappelen. 176 K.G. slaboonen, 75 K.G. tuinboonen. NOORDSCHARWOUDE, 19 Juli. Schotsehe muizen 6.2013.60; Julia f 6.10—/ 7.80; Koksianen 5.70—/ 6.20; Duken 5.706.10; Schoolmeestere f 5.50—/ 10; Eigenheimers 6.10f 8.70; Gladblaadjes 10.60; Blauwe aardappelen f 6.10—/ 8; Drielingen 3.207.20; Kleine 2.10—/ 2.60; Zilveruien 5.50 5.60; Drielingen f 8.709.10; Nep 14.6015.40; Roode kool f 7.609; witte 6; Peulen 10.30; Tuinboonen 4.70—/ 5.40, alles per 100 K.G. Bloemkool 5.806.20 per 100 stuks; 2e soort 1.20—/ 1.70. PURMEREND, 18 Juli. Afslagvereenl- ging „Beemster, Purmerend en Omstr." 3436 zak aardappelen f 1.62 per zak (25 K.G.); 1439 zak slaboonen f 5.766.70 per zak (15 K.G.); snijboonen 3.60' 4.75 per zak (15 K.G.); 2085 zak tuin boonen 0.94 per zak (15 K.G.); peulen 4.50 per 100 pond; doperwten 2.20— 4.90 jier 100 pond; peren 0.17—/ 0.36 per K.G.; appelen 0.22^0.52 per K.G.; roode aalbessen 0.40—/ 0.66 per K.G.; klapbessen 1.85—/ 3.80 per mand; perzi- ken 7 14.10—/ 18.80 per 100 K.G.; aard^ bezi6n 0.790.91 per K.G.; bloemkool 4.8017 per 100 stuks; roode kool 7.9017.90 per 100 stuks; sla 2.90 per 100 krop; rabaxber 7.60 per 100 bos; Handel zeer vlug. met dikke tenoren en eeherpe soprsnen, en tk weet niet hoereel at gerezen zjjn, want -t lu§t> te my niet te controleeren. Mijn verhaal wordt eentonig. Er kwam een koor uit Haarlem, Zanglutt, di« recteur Jan Booda, 't hoorde niet in deze afdee» ling, maar 't verstoutte zich er toe en 't ver« plichte koor eindigde een toon te hoog. 't Wordt nog eentoniger, maar't is haast uit. Er kwam nog een koor uit Haarlem, een knap koor, een mooi koor, Polyhymnia genaamd, on» der directie van Willem Hespe en 't zong zijn verplichte koor een toon te hoog. Natuurlyk was er gradueel verschil in op« vatting en uitvoering. Zoo had Hespe weer zijn mooie lijnen, zijn zorgvuldige climax, zijn ver» deeling van tinten en halftinten. En zoo had Jan Booda ook een voldoende opvatting, maar van Hespe kan hij nog heel wat leeren. Ik schreef in mijn Zondagmiddagscritiek over Den Uil van dr. Alphons Diepenbroek. Ik moet hetzelfde zeggen over In Speeulo van Philip Loots, gezongen door de Haarlemsche vereenb ging Zanglust. Jan Booda kan dit heerlijke Ma= drigaal, een der schoonste van onzen ontslapen stadgenoot, omvatten, noch dirigeeren, zijn koor kan't niet zingen. 't Wlas een beleediging van de nagedachtenis van onzen grooten com< ponist. Meer wil ik er niet van zeggen, want ik zou me te kwaad maken en dit past den criti» cus niet. Polyhymnia zong als vrij werk „Tranen" van Roeske en ofschoon de diapason zich in rij» zende richting bewoog en eenige lichte deraille< menten vielen te constateeren, was't toch een verdienstelijke prestatie. De uitslag van dezen slechten wedstryd was: le prys Polyhymnia, Haarlem, alg. it. en fe« licitatie van de jury roor de aublieme opvat» ting van *t verplichte koor (dus niet voor de yertolking); 2e prys Katendreoht's Gem. Koor, alg. st. 3e prys: Zanglust, Haarlem, 32 st. 4e prys: Mendelssohn Bartholdy, Den Haag. Eerewedstrijd tusschen de eerste prijswinners der drie afdee« lingen: le prijs Concordia, Westzaan, alg. st 2e prys Polyhymnia, Haarlem, alg. st. (Wleer een toon gerezen). - f \wrfr in r\a

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6