OVERGANO MAAiK DE LANDWEER. De Burgemeester van Alkmaar Her inn ©ri de verlofgangers der miditie van de LIGH TING 191'5 en vreegere -lidttin-gem, die op 1 Augustus o s. N-AAR DE LANDWEER OVER© A AN, iaani ton verpdichtinig cm zicli IN DEN LOOP VAN DE MAAND AUGUSTUS ter gemeentesecretarie (afdee- lamg MliMrtaine Zaiken) a an te me] den ter imle- vering vam hun zakboekje. Aloniaar, 9 Jlulii 1921. De Butigemeesiter voomoemd!, W C. WENDELAAR. TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kenmis van belanghebbenden, dat de TWEEDE ZITTING van den MILITIE RAAD in het 3e district van Noord-Holland zal worden gehouden ten STADHUIZE te ALKMAAR en wel voor zooveel deze ge- meente betreft op WDE-NSIDAG 3 AUGUSTUS a.s., DBS VOORMIDDiAGiS TEN 10' URE. Vdligens art. 45, 4e zinsnede, der Mllitie- ,wet word't in deze zi'fcting uitspraak gedaan omtrent lo. GeschMheid! voor den dienet van hen, ite wier aanzien het gevoden der genees- kundigen van den' Keuringsraad- niet van tgelijlke strekkin-g is. 20. GeschMheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onder- zoelk is aamgevraagd 3o Vrijstel-linjg van in hctzslfde jaar gebo- ren- breeders. 4o. Vrijsteliing, waaremtrent buiten schuld van hen, wie zij geldt in de eerste zit- ting geen uitspraak kon worden gedaan. 5n Uitsluitend van hen, te wier aanzien se- dert de eerste ziitting eene reden tot uit- sluitin-g bekend geworden is, voor zoo- ver ziji niet reecte hdj onherroepelijk ge worden uitspraak vrijgesteld of onge- schi'kt bevonden zijn. Alktmaar, 23 Juli 1921. De Burgemeester voornoemdi, W. C. WENDELAAR. om ongeveer tien uur begon de heide nabij het kamp van Zedst weer te branden. Het korte regenbuitje van's morgens was al weer ver- geten en met een groote snelheid schoot het vuur vooruit, goed aangewakkerd ddor den sterken wind. In de onmiddellijke nabij-heid' van de bosch- waditerswoning der bezitbng „Wallenburg" begon het vuur zijn verwoestend werk en strekte zich snd uit in de richting van de py- ramide van Austerlitz. Door het draaien van den wind bleef de brand ten Noorden daar- van, waardoor ook het groote hotel van den heer Kolfechoten gespaard bleef. Intussdhen waren de militairen, wel'ke thuis waren, ver- zameld, en met energie trokken ze naar het terrain van den brand, waar ze sdiitterend werk hebben verricht, om de gevolgen van het onheil zoo klein mogelijk te maken. Doordat zoovelen met verlof waren-, kon natuurlijk lang niet zulk een groot aantal manschappen aan het blusschingswerk meedoen als j.l. Vrijdag. Het kader-landstorm van het kamp Vlasakkers, meest jongelui van 16 tot 18 jaar, was al heel vlug erbij, hoewel ook de hu- zaren van het le regiment, de artillerie, de ordonnances. alsmede de manschappen der Rijschool ook direct te vele trokken tegen den gemeenschappelijken vijand. De landstor- mers stonden onder leidmg van de reserve- luitenants Polman Turn en Broekers, terwij-l ook thans weer kolonel Nedermeijer Ridder ^an Rosenthal over het geheel de leidmg had. Deze kolonel, die commandant is van het le regiment Huzaren, tevens garnizoenscom- mandant, werd bijgestaan door zijn adjudant, kapitein Snoek. Als bewijs met welk een am mo ook de cavalerie aan het blusschingswerk deelnam, bliifct wel hieruit, dat ook de paar- den uit de ziekenstallen werden meegenomen. Oorspronkelijk bleef de brand vrijwel even- wijdig aan den hooMweg UtrechtAmers- foort, en het was al spoedig te zien, dat er geen denken aan was, nog iets te redden Door het uitschieten van den wind ging de brandende lijh draaien- en de rechtervleugel kwam naar voren. Toen begon men aan den grintweg Amersfoort-Doom een tegenbrand te stichten, onder de deskundige leiding van den fieer W. H. de Beaufort uit Maarn. De militairen vormden een tirailleurs-linie en stafcen eerst over eenige breed te de hei af, waama een strook van gemidddd ongeveer tien meter werd in brand gestoken. Dit was een zeer omzichtig karwei, daar aan de over- zijde van den weg zeer uitgestrekte bosscha- ges liggen o.a. van de N. V. de Treek, van wel'ke uitgestrekte beplantingen bovenge- noemde heer die Beaufort, houtvester is. En in weerwil van den sterken wind, gelukte deze manoeuvre uitstekend. Met eenzelfde gunstig resultaat werd door de cavalerie hard ge- werkt nabij het Doornsche bosch, dat begin't, waar de l.eusderheide eindigt. Ook d'aar mocht men het bosch behouaen. De zeer sterke wind dreef voorturend dikke reokwolken in de richting van den Doom- schen weg, later onmogelij'k werd. Ontzettend was de aanblik, als men op een dbr heuvelen staande, het vuur zag naderen. Wel probeer- de men nog hier en daar de vlammen te doo ven, maar het bleek alras, dat dit onbegonnen werk zou zijn. Waarbij kwam dat er gevaar voor hemieuwden brand zou blijven bestaan, iindien niet alles tot aan den grindweg af- brandde. Wel is waar werd nu een zeer groo te hoeveelheid hakhout eep preoi der vlam men, dbch de directeur van Openbare Werken te Amersfoort, de heer Beltman, was met de militaire autoriteiten van meening, dat het veiliger zou iijn^ niet te blusschen, hetgeen trouwens onmogelij'k bleek te zijn. Het verbandde terrein is gelegen in de ge- meente Leusden, doch eigendom der gemeen- te Amersfoort. De burgemeester onzer ge- meente, mr. J. C. Graaff van Randwijck, was ook spoedig op het terrein van den brand aanwezig, terwijl de generaal-majoor M. D. A. Forbes Wels, commandant der IVde divi- sie, zidi ook op de hoogte kwam stellen. Het geheele terrein is minstens even groot van op- pervlakte, als dat, daar Vrijdag de brand woedde. Groote tegenstelling met de energieke wij- ze van blusschen door de militairen ge- toond, vormde de houding van bet publiek Bdhoudens enkele prijzensWaardige uitzonde- ringen waren het meest kijklustigen. En om te voorkomen, dat ze tenminste niet in den weg zouden staan, werd de toegang tot het ver- brande gededte, aisoOk tot den Doornschen weg afgezet. Ook het verkeer naar Doom moest langs een anderen weg plaats hebben. Cm de soidatm van water te voorzien, re den eenige auto's van de tamilie de Beaufort ai en aan, hetgeen een uitkonn was, omdat de veldiiesschen ai spoedig iedig waren. Ook de .\mersfoortsche gemeentepolitie, onder lei- dling van inspecteur Labouchere, verleende in verschillende opzich'ten hulp en deze verdient, naast de militairen, een woord van waardee- ring voor haar hard werken. Omtrent de vijf personen, die Vrijdag wa ren gearresteerd1 en overgebracht naar de ka- zeme der ma^echaussees te Leusden, deelde men van bevoegde zijde mede, dat ze bij ge- brek aan bewijs weer vrijgelaten zijn. Ook bij het vliegkamp te Soesterberg in de gemeente Soest is een groot stuk heideveld af- gebrand. ROOFMDO'RD1 TE EESTRUM. 't Was de buren van den 73-jarigen Lieu- we Vriezeniga, die aan den zandweg onder Eestrum woomt. opgevallen, dat,de waning van Vriezenga Donderdagnamiddag gesloten1 bleef^,'s Middags 12 uur had een buunneisje den ouden heer nogf gezien, doch sedert dat 'tijdstip had men hem nfet meer opgemerkt. 's Avonds 8 uiur ging men eens kijkende dcu- ren waren gesloten. Niets kwaad3 vennoeden- de keerden de buren erug. Doch den volgen- dien) dag, dUs Vrijdag, toen Vriezenga den ge- heelen d'ag niiets van zich had laten zien, to- Cde buren, die op ©en afstaud van een. paar derd meter van hem' wonen, er nog eens op uit en vonden de deuren nog gesloten. Veldwaehter Kuperus daar ter plaatse werd met een ien ander op de hoogte gebracht. 't Was inmiidldels half negen in den avond ge worden. Kuperus verschafte zich toegang tot het huisje. In de woonkamer vie! hem eerst niets geen bizonders op; totdat hij1 op den vloer een groote plas bloed zag en vandaar bloedSporen naar net achierhuis, waar hij het lijk vond van Vrtezenga. Kuperus kwam tot de ontdekking, dat Vriezenga was veimoord. Het hoofd van- dien verslagene was deerlijfc gc- wond. Het voorweip, waarmee deze afscbuwe- ijke verwonding was tofgehracht, werd door hem niet gevonden Uit de bloedsnorta viel op te merken, dat de verslagene aan de voeten uit de woonkamcr naar het acbterbwas gtsleepi. Vermoeddi] c is een worsteling aan het m!s- drijf vooraf teg aan, daar een km op van de kid van Vriezriga op den vloer werd gevon den1. Ook mag worden aangenomen, daar de oudle heer gekleed was, dat deze op klaarlich- ten dag is vertmoord en dat de dader met over- leg is te wterfc gegaam, daar het lijk met een zafc was bedekt en- dat in de woohkamer niets overhopp was gehaald Veldtvachter Kuperus waarsdmwde den burgemeester van Tietjerksteradeel en in een oogenblik w'as het raderwerk van justitie en politie in werking gesteld. Vrijldagnacht halfdrie trok rijksvddwachter Visser, van Leeuwarden, met den politiehond „HbidaM, een Duifcschen herdershondi, er op de fiets op uit. Nia een tocht van anderhall- uur werd „Heidia" oogenblikkelijk aan11 werk gezet en, naar mag worden' aangenomen, met suoces. Aan de voeten van den vermoorde werd „Heida" „ludiiif gegeven. En toen began de speurtocht. Ongeveer 4 K.M. ging't door rog- ge- en havervelden, door groenland en houtge- was. Eindelijk, een aardappelveld, had- de bond eenig spoor gevonden. Op eenige plaat- sen begon- „Hteida" te graven en apporteer- dc* zijn meester successievelijk 30. De bond vervoigde zijn speurtodht en bleef ten slotte voor de achterdeur van een huisje staan blaf- fen. Veldwadhter Kuperus had1 zich inmiddels bij Visser gevoegd. Beiden gimgen de woning binnen en namen den 21-jarigen Pieter Kooi- stra gevangen en brachten hem naar de wo ning van Vriezinga, £>e burgemeester van Tie'rjerksteradeel, bijgestaan' door zijn- chef- veld-wachter Krettje en door Kujperus, nam Kooistra een voortoopi-g verhoor at, dat echter geen resulitaat opleverde. B-ezw-arende omstan- digheden voor hem zijn edbter, dat bloedlvlek- ken op zijn kleeren werden gevonden en dat men hern op de piliaatsen weike de bond aan- ga-f, heeft gezien. 'Daarmee was het voonloopig onderzoek af- -geloopen, in afwachting van de ko-mst der justitie. De aangehoudiene werd! in een open hok ach-ter de woning van Vriezenga opge- boigen, bewaakt door een marechaussee. De grootste onversch-i'l-ligheid legde hiji daar aan den dag. Ruimi 10 uur Zaterddgmorgen kwam de jus titie per auto uit Leeuwarden. Het waren- mr. Lasonder, subsituut-officier van justitie; mr. baron van- Imhoff, redhter-oommissaris en mr. Bevera, griffier. Met hen kwam mee recher- cheur Winkel, voor -het nemen van vingeraf- dirulkken. Voor hen waren daar ook gekomen de le luitenant der mardchaussee Alphen met wachtmeester Brink, marechaussees van de brigade Quatrebras met hun wachtmeester Kamphuis en verschillende rijks- en gemeen- teveldwachters. Het onderzoek der justitie nam geruimen tijd in beslag en- voorbereidingen werden ge- troffen voor de lijkschouwing. Naar vernomen wordt was de vermoed'elij- ke dader pas uit de gevangenis voorwaarde- lijk ontsilagen, waar hij voor een zedenmis- drijf was opgesloten geweest. ONVERANTWOORDELIJK. Tijdens schietoefeningen van den Vrijwilli- gen Landstorm op den Driehuizerweg te *Nij- megen had Woensdagavond een 20-jarige landstormer uit Nijmegen de onvoorzichtig- heid een aldaar wonenden 12-jarigen jongen J. Toonen genaamd, met een losse geweerpa- troon aan te schieten, waardoor de knaap aan den buik werd' getroffen, meldt het N. v. d D" Aanvankelijk liet de verwonding zich niet ernstig aanzen, maar in het RoomsdiJKath. Ziekenhuis, waarheen de jongen was overge bracht, bleek Donderdag eene operatie nood- zakelijk. Donderdagavond is hij overledeu VALSCHE AANGIFTE. Vrijdag werd door een bewoner van de Duyststraat, te Rotterdam, aangifte gedaan dat bij' hem was ingeliroken en /7000 gesto- len. Dit is gebleken een valsche aangifte te zijn geweest. De man had bij een vrouw een bezoek gebracht en daar was hem het geld afgeperst ddor eenige personen, waarop hij dezen den weg had gewezen om het zooge- naamd bij hem te komen stelen am tegenover zijn vrouw verantwoord te zijn. Daarop deed' hdji aangifte van den diefstal, doch de politie kwam spoedig acbter het geiheim van de zaak. TYPHUS TE DELFT. Het aantal typhus-gevallen in deze stad is in de laatste dagen gestadig toegenomen. Tot hedern zijn 19 igevalen geconstateerd, ierwijd1 nog een zieke in observatie is. E)e lijders worden, vo-or zoover ze daartoe bereid' zijn, overgebracht naar een afzonder- lijfce barak in het gasthuis. De oorzaak van de ziekte is te zoebeni in het gebruik van besmette melk van den melk- verkooper v. d. S., op het Zuideiedte dhier. Diens huis is onder bewaking gesteld. De burgemeester waarschuwt de ingezete- n-en! voor het gebruik van ongekookte melk. ZWARE BRAND. TE ZEVENAAR. Zodagmorgen vroeg is' te Zevenaar brand uitgebroken, waardor een blok van vier wo- ningen bijn a gehed- in de ascfa werden gelegd'. E)e bewoners fconden zich slechts met moeiite redden. Ondanks den sterken wind wist de brandweer de belenddide perceelen te bfihou- den. De oorzaak van den- brand- is on-bdeend. Geen der bewoners was tegen brandsthade verzekerdde huizen- wel. Van een -gezin werd hoegenaamd- niets gered. DE HOUDING DER WERKGEVERS. Het Centraal Bureau van „Horecaf", de werkgeversorganisatie in het hotel-, cafe- en restaur antbedrijf, zet in een- uitvoerig expose zijn standpun-t uiteen in het dreigend" conflict in het hotel-bedrijf. Volgens deze uiteenzet- ting zou over loon- en arbeidsvoorwaarden en afschafling van't fooienstelsel bij: de laat ste bespre-kingen met de personeel'bonden in uli -nog geen spra-ke -geweest zijn. Eischen hierover zijn nog niet aan Horecaf gesteld, al is daarever de aangekondilgde actie gegrond. Voorts wordt onitkend, dat «a September 1919 da -looneni niet welder verhoogd- zouden zijn. D-e thans aangenomen- houdi-nig van de per- soneelbonden zou aarileiding kunnen zijn voor Horecaf om van nu af een vender overieg te weigeren. DE MIDDAGHOOGTE. Onder voorzitterschap van dr. A. H. de Hartog, uit Amsterdam, werd Vrijdagte Lei den de 7e jaarverg;adering gehouden van den Bond van Vereenigingen ,,De Middaghpog- te". DE GROOTE STILTE OP DOORN. De Dui'tsche opera-zanger Walther Kirch- hoff uit Berlijn doet volgens de ,,-Daily Te legraph" in het weekblad „Roland von Berlin" verslag van een bezoek, dat hij 29 Juni aan den ex-feizer te Doom heeft ge bracht, als eerste vreemdeling, die na den dood der keizerin den drempel van huize Doom heeft overschreden. De keizerlij'ke gastheer, die de generaals- uniform droeg met het grootkruis IJ-zeren Kmis en het kruis „Pour le Merite", greette den zanger met de woorden ,/t Is heel vrien- delijk van u om een eenzaam mensch te ko men opzoeken." Aan het diner, dat aan klei- ne, ronde tafeltjes gereverveerd werd, werden bijna uitsluitend militaire onderwerpen be- spro-ken en vooral de gebeurtenissen in den slag bij Jutland. Geen woord over politick echter, Na het diner zong Kirchhoff, met -kor te onderbrekingen, drie uur lang. Dit was de eerste maal sedert 1914, dat de ex-keizer een kunstenaar -hoorde zingep. De verteller zegt hiervan „Toen i-k begon te zingen hoorde ik in de duistemis stemmengefluister komen door een openstaande deur. Daar zaten de bedienden van deh keizer: kamerdienaars, dienstmeis- jes, tuinlui en fcnechts. Die waren d'olblij, dat de groote stilte op Doom vebbroken was en dat weer muziek door de zalen weerklonk. In die aangrenzende kamer was licht opgesto- ken. Ik verzodit toestemming om in die rich ting te mogen zingen en de keizer, die tot dat moment naast mij gestaan had, ging toen ook bij de bedienden zitten. yriendelijk wrzocht de Jceizer hen te blijven zitten en zij bleken alien zeer op hun gemak. Daarop werd wijn rondgediend en iedereen kreeg een glas. Wij dronken elkaar toe; de rust van dat uur werd door geen enkelen wanklank verstoord. Gene- raal van Gonthard bracht toen drie bo'kalen tot den rand gevuld. De 'keizer hief zijn bo- kaal tegen ons beiden, musici, op en wij dron ken den heerlijksten Rijowijn." Kirchhoff moest Lowe's „Prinsz Eugen" driemaal zingen en de begelei-der moest eeni ge militaire mars-chen spelen, w.o. uit den tijd van Frederi'k den Groote. In de rustpoozen spra-k de keizer „met opmerkelijk begrip" over Wagner's muziek. Eerst toen de dageraad aanbrak ging hij naar zijn slaapkamer en zond Kirchhoff door bemiddeling van zijn kamerheer, zijn „portret uit d'agen van verga- ne glorie. REEDERSVEREENIGING TE IJ MUIDEN. In de algemeene vergadering van de Ver- eeniging van reeders van visschersvaartui- gen te ijmuiden heeft een langdurige gedadh- tenwisseling plaats gehad over de groote moeilijkheden, waarmee het bedrijf in zijn ge heel te kampen heeft, zoowel door omstandig- heden van binnenlandschen als van intema- tionalen aard. De commissie, die naar Enge- land is geweest om de moeilijifcheden, die de Hollandsche visschers in Grimsby ondervin- der, te bespreken en uit den weg te ruimen, heeft rapport uitgebracht omtrent haar bevin- dingen. Besloten is, aan vertegenwoordigers van Engelsche belanghebbenden, die daartoe den wensch hadden te kennen gegeven, te be- richten, dat zij gaame zullen worden ontvan- gen om overieg te plegen omtrent intematio- nale regelingen, die tot verbetering van den toestand zouden kunnen leiden. Getracht zal worden, langs vriendschappelijken weg de Duitsche reeders te overtuigen, dat geen of al- thans zeer wein-ig Duiteche schepen de Hol landsche havens moeten bezoeken, omdat daardoor onhoudbare toestanden in de Ne- derlandsche visschershavens ontstaan. Het bleek, dat zooals thans de toestanden zijn, de komst van iederen Duitschen trawler het stil- leggen van een Hollandschen trawler ver- oorzaakt, en waar de Duitsche trawlers hier slechts aan enkele vischlo-ssers een weinig werk verschaffen, wordt daardoor aan een ge- DE riJNSI 0PG1MAAKTB VINDT U BIJ M. MEIJER ZOOS heele bemanmng en vele werknemers in de ne- venbedrijven het brood ontnomen. Aan het hestuur is opgedragen, alle moeite te d-oen om hierin verbetering te brengen. Tevens zijn in deze vergadering besproken de lasten, die de sociale wetten aaq het be drijf opleggen. Het groote bezwaar is, dat dit bedrijf in c[e onmogelijkheid verkeert, bij den afzet van het product met deze meerdere kos- i ten rekening te houden, zooals dit in andere j bedrijven, waar het ten laste der afnemers kan worden -gebracht, geschiedt. Het bestiiur heeft ten slotte gezegd, dat er een commissie zal worden benoemd, aan weike zal worden opgedragen te onderzoeken, in hoeverre maat- regelen kunnen worden genomen om den af zet van het product zoowel in het binnenland als door uitvoer te bevorderen. H'ET PROV. .WATERL.BEDRTJF IN NOORD-HOLLAND. Het Hbl. schrij-ft: In een artikel over „De nieuwe tarieyen van het „Provinciaal Waterleidingbedrijf" in „De Zaanlander" lezeri' wij, dat, practisch gesproken, de prijs van het water den klei- nen gebmiker -op 0.75 per M2. komt. Voor het kleinste huis n.l. rekent men 50 M2 vloeroppervlakte en een watergehruik van 12 M3 per kwartaal. Dit theoretisch verbmik komt neer op 940 Liter per week, of 135 Liter per dag, d.i. circa 13 14 emmers van 10 Liter. Deze 50 M3. worden berekend tegen het op het eerste gezicht zeer billijke tarief van 0.25 p. M3. Aangezien men echter van die 13 emmers toegestaan gebruik er ten -hoogste 3 of 4 ge- bmikt en de rest toch betalen moet, -komt de prijs per M3. practisch neer op 075 a 1 Van dit standpunt bezien, is het dus zeer begrijpelijk, dat men hier niet, zooals b.v. in Haarlem of Den Haag, water voor huishou- delijk gebruik over den meter kan betrekken. Een prijs va 0.75 k f 1 per M3. durft zelfs een provinciaal bedrijf niet te berekenen. Men taxeert nu echter eenvoudig het ge bruik 3 k 4 maal te hoog en laat dan met een- royaal gebaar slechts f 0.25 per M3 be talen, bij een minimum prijs van 0.40 voor industrieele doeleinden. De Zaanland'sche Waterleiding, indertijd een onderdeel van de Maatschappij tot Ex- ploitatie van Waterleidingen in Nederland, en nu over gen omen door de Provincie, was een goed rendeerend bedrijf met tarieven voor -huishoudelijk watergebruik van circa 1/3 van de nu ontwoipen regeling. In Zaardam werd door den heer Francken met £en of twee bedienden de geheele admi nistrate gevoerd Thans zit op datzelfde bureau een perso- neel van 15 man, prijs. van het water is tweemaal zoo duur en in het eerste halfjaar van zijn bestaan heeft het Provinciaal wa terleidingbedrijf een te kort van 25.000. Moraal: Een tweede P. E. N.? MACHTSMISBRUIK. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de „Msb." Bij een architect hier ter stede waren op di-ens verzoek een viertal leerlingen van de Noodvakschool als schilders te werk gesteld. Dit strookte echter niet met de wenschen van de organisatie der schildersgezellen, die geen ander belang dan het eigenbelang kent. Dus gelastte haar bestuur dat de jongens moesten worden ontslagen, anders..... Noodgedwongen voldeed- de architect aan dien last. De vraag rijst echter, of aan een dergelijke dictatuur der organisaties niet een einde moet worden gemaakt. F. F. BRUYNING. f Te Wageningen is overleden de heer F. F Bruyning, directeur van het Rijksproef- station voor Zaadcontrole, off icier in de-ord'e van Oranje-Nassau. MOTOR-VREES, Speenhoff d-ith-t in het Rott. Nbl. Door de Rotterdamsche straten Rent de motor-moordenaar. Kuierende stadgenooten, Rent ge mee.... in den brancard? Zenuwziek van de benzine, Van de olie en het vet, Komt het monster aangedonderd, Kauwend op een sigaret. Die niet wijkt, wordt neergerammeld. Door den knalpotstank-barbaar. Dood-gedoemde Rotterdammers, Zoekt uw plaats in den brancard Vangt -hem met vereende krachten En verzendt hem naar Maasoord, Waar hij bij de allerergstcn In een veilig dwangbuis hoort. Roitlerdammers uit net Westen En de Mafhenesserlaan, Fluks de lasso in de handen - En ged'ucht op jacht gegaan. Moet het kinderlevens kosten Door dien ruwen onverlaat? Eischt voor uw belastingduit^n Veiligheid langs weg en straat. DEEN'SCHE LANDBOUWCO'NSU L E N- TEN IN ONS LAND. Onder leiding van de heeren C. J. Droo- gendijk, P. G. Meijers en J. Sybesma respec- tievelijk rijkslandbo-uwconsulenten te 's-Hage en Noord Groningen en rij-ksveeconsulent te Groningen1 hdb'ben een 40 tal Deensche land- bouwconsulenten een bezoek gebracht aan de boerderij van den -hr. S. E. Wolring te Hom- huizen, speciaal voor paardenteelt (Olden- burger) en blaarkopvee. Aan de kweekerij van Dr. Mansholt in den Westpoldcr is een lang bezoek gebracht. TV plaaitse werd ons het vo-lgende meegedeeld1. Vele landbouwver- eeni'gingen in Denemarken stdlen zelve een consulent aan voor landbouw en veeteelt. On der het gezelsdhap waren twee vee-consulen- ten, en een voor pluimvee. De meeste belangstelling toonden de Deen sche bezoekers voor de gewone Gren-inger granen: gerst, haver en tarwe. Trouwens in Denemarken heeft men meer beperkten ver- bouw van gewassen. Met genoegen werd ken- nis genomen van de verbeterde Deensche wannwatewnefhode, waardoor steen- en stuif- brand .alhier tot de geschiedtenis behooren. Van den Westpolder kwam men te Zout- kamp om de sluizen tebezichtigenverder gaat de rets naar Leeuwarden, Amsterdam, Wageningen, Belgie en FTankrijk. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is een hevige veenbrand uitgebroken te Exlooerkijl. (Di-.) Te Breda had een betooging-van politie- agenten plaats. waaraan door 1300 agienten uit het geheel land werd deelgenomen. In een vergadering van den Loonraal te- Rotterdam is ten aanzitn van de reorganisa- tie der havenreserve overeenstemming be- reikt. Telegrammen van hedon DE HE IDE BRAND BIJ AMERSPOOlRT. 'A'MERSFOO'RT, 25 Juli. De Amers- foortsdhe- en Leusderhei zijn nagenoeg ge heel verbrand- door het opnieuw ontvlam- men- van hfet smeulende vuur, tengevolge van den sterken wind, weike gistermorgen opsta-k. Op -het oo-genblik brandt het nog slechts op enkele plaatsen, doch een beetje wind -kan onmiddellijk weer uitbreid-ing aan 'het element geven. Het vuur is ongeveer 300 M. van de Pyramid© van Austerlitz gestuit door z.g. tegenbranden weike onder deskundige leiding worden aangestoken. Behalve het gamizoen verleent ook cavale rie hulp. Op het oogenblik ^meult het vuur voort in de richting van Zeist en aan den Doornschen grindweg. No. 22-108,/ 5000. No. 14164, 2000. Nos. 6437, 6481, 1500. Nos. 21270, 21842, 1000. Nos. 2793, 400. Nos. 1891, 3979, 6174, 200. Nos. 6455, 8279, 17503, 100. Stadsnieuws Dit voornemen sp-ruit niet voort uit poli tick© overwegingen-, doch is ontstaan doordat Mr. -Sluis deni -tijdi, dien- het wethouderscbap vordert, voor zijiu juridiscfae prak-tijfc niet meer kan missee. Mr. Sluis zal, zooals wiij vema- men, dam ook niet -als raadslid bedanken. ONTHULLING BURGEMEESTER- RIPPINGBANK. Zaterdagmiddag 3 uur had de onthul-ling van de burgemeester-Ripping-bank plaats. De bank is geplaatst op het z g. eilandje tusschen de herteokamp en de Harddraversilaan in en honderden waren reeds vroegtijdig -op dit ei landje aanwezig, om de plechtigheid bij te wonen. Door den voorzitter en- den secretaris van het huldigingscomite uit de burgerij;, Mr. A. J. M. Leesberg en de heer Tj. N. Adema, werden de heer en mevrouw Ri-pping per rij- tuig van de woning van den wethouder Thortisen afgehaald. Nadat een korte rijtocr door de met vlaggen versierde straten ge maakt was, werd naar Den Hout gereden. Bij aankomst op het terrein, waar het huldi gingscomite zich bij den ingang had opge- steld, trad een in het wit gekleed 6-jarig doch- tertje van Mr. Leesberg den heer cn mevrouw Ripping tegemoet om mevfouw Ripping b-loe- men aan te bieden, een huldiging die ten zeerste werd gewaardeerd. Onder de genoodigden merkten wij op burgemeester Wendelaar, de wcthouders, den gemeente-secretaris en vele tegenwoordige en oud-raadsleden. Mr. Leesberg sprak van-af een bij de, met de stedelijke kleuren omhul-de, bank neergezet ge$toelte de volgende rede uit: Zeer geachte Heer en Mevrouw Ripping, Dames en Heeren. In de Raadszaal dezer stad mocht ik U na- mens de Alkmaarsche burgerij op 28 Octo ber 1919, uw laatste officieel optreden als burgemeester, deze woorden zeggen: ,,'t Vaarwel is niet voor altijd: Uw liefde voor deze stad en burcht geven haar recht er op een blijvend monument van U te bezitten Om dat te onthullen hopen wij U uit te noo- digen en zoo spoedig het kan weer te zien". Dat spoedig is, door omstandigheden, on- afhankelijk van onzen wil, \lA jaar geworden, maar thans is het oogenblik aangebroken, waarop de belofte in vervulling zal gaan en daardoor wordt de dag van heden, dit uur, tot een plechtigheid, een stuk historic in 't openbaar Alkmaarsch leven. Oiji ziet hier om U heen Gemeentebestuur, de Raad, de le- den van College en Raad van B. en W., die met U samenwerkten, het geheele gemeente- personeel, de burgerij, mannen en vrouwen van elkc rieh'ting en overtuiging, samengeko- men tot het uitsluitend doel U en- Uwe vrouw te huldigen en te danken. Wij willen hier fundeeren1 in steen steen, omdat hij veel langer duurt dan een m-ea- sehenleven de roem'en faam van een man, die twintig jaar lang als opperste magistraat het bestuur der staa waardig heeft gevoerd. En wat wij tijdens Uw bestuur, Burgemees ter Ripping, aan dankbaarheid te kort scho- ten— zoo is het openbare leven wilden wij door't stichten van een monument aan- vullen en blijvend- doen zijn. De goede en merkwaardige daden van Uw Bestuurstijd-perk liggen vast in de woorden gesproken bij Uw afscheid. Echter een dient er naar voren gebracht, omdat zij ons ingaf de keuze der plaats van huldiging de Hertekamp onder Uw Bestuur gesticht tot een blijvend sieraad- der Gemeen te. De Hertekamp was de aangewezen plaats Het zal U goed doen te hooren, dat louter Alkmaarders wrochten om dit gedenkteeken te doen verrijzen het ontwerp draagt den kunstzin des heeren Mac Donald, toen direc teur van Gemeen fewer kende waardioe beeld- TWEE VJSSCHERS VERDRONKEN. IERSEKE, 25 Juli. Zondagavond omstreeks negen uur viel een mosselschipper van boord. Op zijn huplgeroep sprong een ande* re visscher, goed zwemmer, hem na, doch beiden dreven met den sterken stroom af. De pogingen, weike gedaan werden om de twee visschers die in gevaar verkeerden, hulp te bieden, hleven vruchteloos. Beiden zijn oppassende huisvaders in den leeftijd van omstreeks 30 jaar. HOOFDPRIJZEN ST A ATSLOTE RI J. WETHOUDER Mr. SLUIS TREEDT AF. Naar wij vememen ligt het in het voornei» men van Mr. Sluis om binnenkort voor de func» tie van wetfhouder te bedanken.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2