DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i m fteted ®p!b m twlus^lte Hk 172. DINSDAG 26 JULL Dit mnmner ftdste&t nit blades Deze Coaraol word! ELKEEJ A.VQND, behalse op Zon» en Feesfdagnt, "Hg^gpyT- Abonttemenfsprfjs b§ vooruitbetalijag per 3 maandcn vaat Allrrnaa* j 2,franrn doni het geheele Rijk 2250. Aizonderlij'ke en bewijsnummers S cents. Prifs Her geseone Per regel 0.25, bjj grooie contracien rabaf. Groote leiiers nag* planfumtmt* Brieren franco aan At N.V. Boek- en Haadel&drakkerfl y/h. HFim« COSTER ZOOH, Vooidam C 9. Telefoonnummer 3. Telefooanc. Redactle 33. Dlraetenr6. EL KRAK. Hoofdredacteur t 13. N. atibiwa. Buitenland. DE TGESTAND IN' OPPER-SILEZIe. De b laden uit Kattowitz melden, dat de vierde Poolsche opstand in alle bijzonderhe- den wordt voorbereid. Tuschewsky is de aan- voerder hiervan. Het hoofdkwartier van het leger, wat zich het vrijheidsleger noemt, is Gerstochan, maar er zijn voorbereidingen ge- troffen het in de onmiddellijke nabijheid van de O.-S. grens te verplaatsen. De Polen zijn, dank de slappe houding der Franschen en bij gebrek aan voldoende politie, in staat hun voorbereidingen nauwkeurig te treffen. Het spoorwegpersoneel in O.-S. heeft vol- fens een 'bericht aan het Hbl. besloten geen ransche troepen voor O.-S. bestemd1 meer te vervoereh. Het wen-d't zich tot de vakvereeni- ging van sporwegpersoneel in het Rijk met net verzoek, geen Fransche troepen- meer te vervoereu en voor geen middelen terug te deinzen om het transport' van die troepen naar O.-S. te beletten. Volgens berichten uit Gleiwitz werd giste- renavond in een lokaal na een woordentwist met twee Fransche soldaten een arbeider door deze doodgeschoten. Twee Italiaansche sol-: daten trachten de namen der Franschen te weten te komen. -Deze vluchtten de s'traat op en losten vandaar uit talrijke schoten op het lokaal. Vo-lgens een bericht van den „Berliner Lo- kal Anzeiger" breiden de gewelddladen der. Poo-lsche opstandlelingem in Opper-Silezie zich weer uit. Onder den druib van het voortdurend sehrikbewind vluchten de Duitschers in massa uit Loslau. In zijn anfwoord op de Fransche nota van 16 Juli heeft de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken geantwoord, dat van Duit sche zijde nooit gevaar in Polen heeft ge- dreigd, de Duitsche bevolking heeft nooit aan opstand gedacht. Zij verlangt niets vuriger, den eiadelijk weer in rust en vrede te kunnen arbeiden, ongestoord door Poolsche gewdd- daden. Van een ,,uitdagend" optreden door generaal Hofer is de Duitsche regeering vol- strekt niets gehleken. De Fransche nota spreekt van Duitsche „benderi"indien daar- mede de vroeger gevormde en thans ontbon- den zelfsverdedigingsformaties bedoeld war den, dan moet tegen deze kwalificatie, verae- derend als zij is voor verdedigers van hun land, metieslisthrid worden geprotesteer4 Om-trenf de z.g. aanslagen door Duitschers wordt gezegd: lo. De moord op majoor Montalbgre is volgens onze inlichtingen niet door een Duit- scher gepleegd. Geen enkel feit geeft aaniei- ding deze daad in eenig verband te brengen met de Duitsche bevolking of den Duitschen „Sebstschutz." 2o. Het geval te Ratibor betrof een Fran- sclien luitenant die eijn troep Duitsche vluch- v telingen fotografeerd'e. Deze officier heeft o.a. door zijn optreden ten gunste van het overgeven der stad aan de Poolsche opstan- delingen sinds eenigen tijd de Duitsche be volking sterk geprikkeld. De menigte eischte van hem, dat hij zijn platen zou afgeven. Nadat hij in zijn hotel gevlucht was en vandaar hit eerst de bevolking met handgra- naten had bedreigd-, heeft -hij ten slotte de platen gegeven. Mishandeld is hij niet. 3o. Over het geval van kapitein Lux en lui- tenant Duval zou de Duitsche regeering gaar- ne een onderzoek willen instellen. Zij heeft er geen inlichtingen over kunnen fcrijgen. 4o. Het werpen van een horn dicht hij het ziekenhuis is gedaan door een dronken man De rechter van instrudie SchadWen is mis handeld door iemand, die onschuldig gevan- gen was gezet. De E>uitsohe regeering be- treurt dit, maar kan er niet de politieke con- clusies uit trekken, die de Fransche regeering er aan verbind-t. Fransche beweringen over den- „Selbst- schutz" zijn niet juist; de Duitsche regee ring wijst de verantwoordelijkheid voor deze noodweer-organisatie af. Zij heeft de gedeelten, die in het onibezette deel van Duitschland -kwamen, laten ontwa- penen en zal dat ook in den vervolge doen Dat het commando van de „Selbstscnutz" te O-berglogau gehleven zou zijn, en dat gene raal Hofer zich te Brieg zou bevindett, is niet waar, het commando is ontbonden en gener aal Hofer is via zijn woonplaats Koburg den 11 den Juli te Berlijn aangeko-men. Wei bestaat het eyistige gevaar van een hernieuwden 'Poolschen aanslag. Den 7den Juli heeft een ooggetuige' in tegenwoordig- heid van -den Duitschen minister van buiten- lan-dsche zaken den Franschen gezpnt. uiteen- gezet, dat de P-oo-jsdhe insurgenten de getrof- fen overeenkomst tot ontruiming van zekere gebieden- niet willen nako-men, en de Fransche regeering is hiervan verwittigd. De Duitsche regeering hoopt dan ook, dat de Fransche regeering haar bewering, dat van Duitsche zijde geen gevaar drcigt, zal willen gelopvenzij heeft niet alleen door het aannemen van het ultimatum, maar ook door het reeds grootendeels uit te voeren, net bewijs geleverd, dat het haar doel is, de vriencfcchap- peli jke en. norma-le verhouding te herstellen. Zij heeft enorme finandeele en economische prestaties geleverd, en ook in de ontwape- ningskwestie aan alle eischen voldaanzij wenscht met dit alles voort te gaan. De uit- voering van het vredesverdrag is onder meer afhankelijk van de vraag, of het gelukken zal, de Jolen te dwingen om het najagen van wat huh niet toekomt en het gebruiken van geweld n^ te laten. Een bericht uit Parijs meldt, dat de ver- punt ten opzichte van Opper-Silezie, Haar de Fransche regeering niets liever wenscht dan de meeningsverschdlen, die enkel betrekking hebbea op de te volgea handelwijze, uit dien weg te ruimen. Ten einde aan den wensch van FngHand, betreffende een onmiddellijke oplo-ssing der kwest-ie, tegemoet te komen, zal Briand waar- schijniijk lord Curzon aanbieden af te zien van het voorafgaande onderzoek van het ver- deelingsprobleem door experts, welk onder- i; zoek- door de Fransche regeering was voorge- steld en in Juni door de Engelschen aangeno- men was. Tegeiijkertijd zou Briand aan Engeland vragen't Fransche aanzoek betreffende den doortocht over Duitsch gebied voor de ver- sterkingen bestemd voor Opper-Silezie, te Ber lijn te steunen. (Duitschland1 heeft dien door tocht 'geweigerd op grond van het vredes verdrag). Briand zou er verder in foestemmen den Oppersten Raad- in de eerste week van Aug- te Parijs of Boulogne bijeen te roepen. Volgens berichten cut Rome zou de minis ter van buitcnlandsche zaken de Italiaansche vertegenwoordigers hebben hangewezen, die zouden deelnemen aan het wenk der commis- sie van deskundigen, welke de Fransche re geering helast zou willen zien met een vooraf- gaan onderzoek van de oplossing van het Op- per-Silezische probleem. Men kan uit de benoeming der Italiaansche deskuadigen. opmakeu, dat de regeering te Ro me zich vereerugt met het proces, voorgestaan door Frankrijk. Het valt echter te betwijfeleti of Italie ,kan beschikken over troepen om ter versterking naar Opper-Silezie -te worden gezonden. De Italiaansche meening in zake de ver- sterkingen voor Opper-Silezie zou nauw ver- want zijn aan de Fransche opvatting, -maar wat het zenden van nieuwe troepen betreft zou de Italiaansche regeering zulks niet aan d'urven om redenen van hinnenlandsche poli tick. DE DUITSCHE REGEERING EN DE SANCTIES. In- een bijeenkomst van de Duitsch-demo- cratische pairtij sprak de minister van justitie, dr. Schiffer, over de positie van het tegen- woordige kabinet. Hij zeide o. a.: „De Enten- te-mogendheden moeten goed weten, als zij oyer de opheffing van de sancties en- de toe- wijzing van Opper-Silezie een besluit nemen, dat de val van het kabinet-Wirth meer betee- kent dan een zuivere verwisseling van pesro- nen. Indien dit kabinet door den druk der ge- beurtenissen gedwongen wordt af te treden, dan zal er geen regeering te vinden zijn, die een ordelijken gang van zaken- kan handha- ven. Dc ontbinding van den Rijksdag zou een versterking van de rechtsche en de linksche partijen meebrengen en de middenpartijen doen uiteenvallen. Daarom- hangt van het lot van het kabinet-Wirth heb lot van Duitsch land af. Niet om der wille van de menschen, maar om der wille vaij den samenhang; en verder hangt ook, daaraan bestaat geen twij- fel, het lot van Europa en het lot van de ge- heele wereld daarvan af. Deze schijnbaar kleine dingen zouden groote, geweldige en vemietigende gevolgen hebben. DE SPANJAARDEN IN MAKOKKO. 'Volgens nieuwe berichten, uitgegeven door het ministerie van oorlog, barstte er een pp- stand pit onder een deel der inboorlingen- troepen, die j.l. Juni door Spanje in dienst warcn genomen. De gebeurtenissen hebben iedereen verrast, generaal Beringuer in de eerste plaats en ook generaal SilVestra, plaat- selijke commandant van Melilla. Generaal Sil- vestra bevond zich juist te Anual, toen de ge beurtenissen daar voorvieleh.' Hij- zal gestre- den hebben aan het hoofd- der Spaansche troepen in deze positie. Graaf Desa verklaarde na den ministerraad, flat v-olgeno berichten van Melilla de oproeri- ge Mooren een aanval begonnen tegen Anual, met zulk een heftigheid, met zulke aanzienlij- ke troepen en zoo goed gewapend, dat de Spaansche autoriteiten versterkingen moeSten zenden en dat de troepen vervolgens deze po sitie ontruimden en daama andere, die ze vroeger badden veroverd, en- zich terugtrok- ken op Dardrins. De terugtocht was moord- dadig. Generaal Beringuer, de booge commissaris, beval om ten spoedigste 2000 man van Ceuta naar Melilla te zenden. Uit Spanje zijn ver sterkingen gezonden naar Ceuta en Melilla. Blijkens berichten uit Barcelona melden de bladen aldaar uit Melilla, dat zich daar nieu we geveehten hebben ontwikkeld. welke voortvloeiden uit aanvallen der rcbellen. De verliezen aan Spaansche zijdcn zouden em- stig zijn. Koning Alfonso heeft, zijn terugkeer naar St. Sebastiaan voor oabepaalden tijd uitge- steld. De ministerraad heeft besolten ver- sdieidene oorlogsschepen naar Marokko te zenden en besloot eveneens, dat de troepen, die naar Melilla op weg warcn, daar zullen - blijven om de bevolking te kalxneeren. DE NOOD IN RUSLAND. Volgens de opgave van het Russische volkscommissariaat voor gezondheid, d'eden zich in de periode Januari-r-Juli 6000 cho- leragevallen voor, v.n. in Noord-Kaukasus, het Dongebied, het Wolga-district en de pro- vincies Tambof en1 Woronesj, De „Wiener Arb. Ztg." die een oproep voor het hongerlijdende Rusland publiceer- de, deelt mee, dat reed's op den eersten dag pl.m. 800.000 kr. bijeenkwam. DE STRIJD IN KLEIN-AZTe. De Turken schijnen zich te hebben her- steld van de hun door de Grieken toege- brachte nederlagen. Zij hebben die eigenlijk nooit als nederlagen erkend en steeds ge zegd, dat de Turksche troepen waren „te- ruggenomen". Thans zijn de Turken ook een offensief begonnen onder de persoonlijke Ueiding van Moestafa K-emal. Zij hebben volgens een 'officieel bericht uit Angora reeds Jenctsj£ir en Afioen Karahissar bezet. Een verbitterde strijd bij- Ankin Kasi is in het voordeel der Turken geeindigd. De Grieken moesten in de handen der Turken tien kanonnen, mitTailleurs en een nog niet nader bekend aantal krijgsgevangenen laten De Turken maakten vorderingen aan het front van Menderes en bezetten het dorp Boudourlou' en de strategische stelling van Altin Tepe. De Turken hebben Toeloeboenar opnieuw yezet.Hit Ism id w/rdt bericht dat den Grie ken aan het Z.-front op 24 Juli een zwaar echec is toegebracht. ROCKEFELLER VERDEELT ZIJN VERMOGEN. Volgens berichten uit Amerika heeft John D. Rockefeller opgiehouden, de rijkste.man ter wereld te zijn. Fiij heeft n.l. zijp vennogen tusschen zijn,*habestaanden zoo weten te ver- deelen, dat zijp geld aan alle speciale belas- tingen en na zijn overlijden aan -het successie- recht zal zijn onttrokken. HET BEDRAG DER ACHTERSTALLIGE SCH-ULDEN AAN AMERIKA. Volgens de „Petit Pari3ien" bedraagt het totale bedrag van de achterstallige rente op de Entente-schulden aan Amerika 043,5 mil- lioen dollar, waarvan 284 op Frankrijk, 407 op Engeland, 161 op Italie en 34 op Belgie vallen. Tusschen Engeland en Amerika is een overeenkomst gesloten, waarbij Engeland in de eerste jaren 1U, in het vierde jaar en de rest Verder in acht jaar af zal betalen. RASSENIIAAT IN AMERIKA. De" gouveraeur van Caldfomie heeft een emstige waarschuwing aan de bevolking ge- richt tegen de slechte behandelihg van Japan- sche arbeiders. Onlangs was een groot aantal Japansche werklieden in de fmit-industrie door blanke Califomiers op wagens gezet en de stad uitgejaagd met verbod, zich daar weer te vertoonen. De gbuvemeur waarschuwt fen strengste tegen de herhaling van dergelijke gebeurtenissen WANDADEN DER GEKLEURDE TROEPEN IN BORDEAUX. Dt „Echo de Paris" bevat een moordge- schiedenis, waarvan een jonge vrouw in Zuid- Frankrijk, in de stad Bordeaux, het slacht- offer is. Het merkwaardige van het geheefe geval, dat natuurlijk op zichzelf staande kon zijn, is het slot van het bericht, zooals dat in deze Fransche courant is neergeschreven. Daaruit blijkt wel. dat men de klachten van de E>uit- sch-ers in het bezette gebied over de gekleurde troepen overdreven of als ophitserijj be- schouwt, maar zelf weinig van deze soldaten moet hebben. Aan hat slot staat dan„Perez Meyer heeft een volled-ige bekentenis aigelegd, maar Car- coure ontkent en zegt, dat Lily zelfmoord heeft gepleegd na een hevigen woordenstrijd. De moord enaar en zijn drie medep-lichtigen zijn alien Marpkkanen, wier apital zoo groot is in onze stad en die d-e nachtm-errie zijn der bevolking". Duidclijker kan het al niet. En er zullen te Bordeaux wel minder gekleurde troepen lig- gen dan in het bezette Duitsche gebied. v DE ON-TPLOFFING TE BODIO. Volgens berichten uit Bern blijkt de ont- ploffing in de Nitrumwerke te Bodio, kanton Tessino, buitengewoon zwaar te zijn ge- weest. De geheele fabriek ivsewro.est weest. De geheele fabriek is verwoest. Tot gisteravond waren 100 gewonden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Bij het appbl, dat daama onder het personeel gehouaen werad-, bleken echter nog 20 personen te ont- breken, o. m. ook de directeur Belzov ea de ingenieur Schellenberg, die, naar men aan- neemt, onder de puinhoopen begraven zijn. De gebouwen van de Tessiner Elektrizitats- werke, de Gotthardwerke en de Motor A. G. werden emstig beschadigd. Op de Nitrum werke werden ontploffingsmiddelen vervaar- digd; er werkten in normale tijden ongeveer 300 arbeiders. EEN LINKSCHE PUTSCH? De „Berl. Korrespondenz" deelt mede, dat in vele steden als Dusseldorf, Keulen, Bres- lau e. a., onderhandelingen geSouden zijn Qyer een nieuwen Putsch van links. Deze Putsch zou van Fransche zijde met geld en wapenen gesteund worden. Ter officieeler plaatse is naar het Hbld. vemeemt hiervan niets bekend. ONGEREGELDHEDEN IN' ITALIe. Naar de „Corriere della Sera" meldt, zijn ook in Parma bloedige botsingen tusschen fascisten en socialisten voorgekomen, welke het karakter'van een geregelden slag aanna- men, die meer dan 2 uren duurde. Een groot aantal gewonden werd weggedragen. Te Grassetto hebben communisten van uit een hinderlaag een troep van 50 fascisten aangevallen, van wie een gedood werd, ter- wijl van de aanvallera verscheidene gedood en gekwetst werden. TREINROOF., Uit Ohalons sur Saone wordt gemeld, dat drie gemaskerde individuen in de buurt van Chagny eeni aanslag hebben gedaan op een sneltrein, die te middemacht het station Dijon liad verlaten. Zij drongen een wagon eerste-klasse binnen en plunderden alle rei- zigers. Een officier werd gedood. De bandie- ten brachten den trein tot stilstand en ver- dwenen daarop. DE NIEUWE BIBLOTHEEK TE LEUVEN. Donderdag zal de eersie steen gelegd worden voor de nieuwe universiteitsbiblio- theek te Leuven-, waarbij ook de koning en de koningin, -prins Leopold en prinses Marie Jos6 tegenwoordig zullen zijn. De bouw ge- schiedt voor rekening van een Amerikaan- sche commissie, wier voorzitter, Nicolaas Murray Buttler, de eerste steenl-egging zal verrichten, waarna kardinaa-1 Mercier den zegen zal uitspreken. DE NOOD IN RUSLAND. Naar uit Washington wordt bericht, sein- de Hoover in zijn kwaliteit van voorzitter der Relief-commissie aan /Maxim Gorki als beroep op de Vereemgde Staten, om de millioenen Russen, die door den hongerdood worden bedreigd, te helpen, dat een absolute voorwaarde voor een eventueele Amerikaansche hulpverlee- ning de vrijlating der nog in Rusland ge- vangen gehouden Amerikanen is. De Frankfurter Zeitung" bericht, dat de Noorsche regeering van het Storthing ver- zocht, 700.000 'kronen toe te staan, om een grooten voorraad gezouten visch en zalm als geschenk naar Rusland -te kunnen zen den. De regeering is ook bereid, voor de zendihg zorg te dragen. Ook in Duitschland worden pogingen ge daan, om een snelle en groot opgezette hulp- verleening in het leven te roepen. De rijlcs- regeering zal dit streven zoo veel mogelij-k steunen en bevorderen. EEN NIEUWE BRITSOHE EISCH? Een'telegram uit Hamburg aan de „Vosi- sische Zeitung meldt, dat de Engelsche aamiraliteit bij1 haar regeering er op aan- dringt dat het eiland Helgoland weer aan Groot-Brittannie zou worden afgestaan. Eveneens loopt het gerucht, dat de Engelsche gedelegreede bij den Raad van den Voiken- bond binnenkort een- motie zal indienen, waarbij voorgesteld. wordt Helgoland aan Duitschland. te ontnemen. Van Entente-zijde is tot duswer dit bericht nog niet bevestigd. BRANDEN-DE PETROLEUMBRON- NEN IN MEXICO. Brandweermannen, door asbest beschut, hebben gister een poging gedaan om een der brandende oli-ebronnen van Amatlan te be- reiken, ten einde de kraan te sluiten, waar- door de olie-afvoer wordt geregeld. Indien dit mislukt, zal men trachten door het gra venvan onderaardsche gangen het vuur te oestrijden. Tweehonderd man zijn bezig met den strijd tegen het vuur. Men' hoopt den irand binnen drie weken meester te zijn. Al- e bronnen in fle nabijheid zijn door aarde bedekt om te voorkomen dat ook deze vlam vaften. NBRAAK OM POLITIEKE REDENEN. Na bedreiging der bewoners hebben 7 m- dringers zich 3 koffera met papieren en acten toegeeigend uit de woning van den vroege- ren Russischen overste Freyberg, wonende te Charlottenburg. De president Van politie te Berlijn heeft voor de arrestatie van de roovers der docu- menten een belooning van 10.000 mark uit- geloofd schrijft het Hbl. Men vermoedt ech ter dat de dieven, die ongetwijfeld in op- dracht der sovjetregeering hebben gehan- deld, zich reeds in het buitenland bevinden. Nog deelt hetzelfde blad' mede dat kolonel Freyberg nauwe relatiea bad met voist Awa- lof! Bermondt en met Duitsche monarchis- tische kringen. De bride autobestuurders, die de roovers vervoerden, hebben zich aangemeld; zij dachten, dat gerechtsbeambten een huiszoe- king bij den kolonel ded'en, waarin zij nog versterkt werden door het frit, dat een der roovers de uniform van een politiebeambte droeg. IDe auto'3 faadden geen- valsch nummer, zooals men eerst dacnt, maar droegen het wettelijk nummer. Door de verhalen der i- chauffeurs is de politie op een bepaald spoor gekomen, zoodat zij hoopte binneni niet al te langen tijd de daders te vatten. Of het ge- lukken zal de documenten1 ook terug te vin den, is te betwijfelen; waanschijinlijk zijn die reeds in veilighrid gebracht. Het staat trouwens niet vast dat het hier een bolsjewistische aanslag geldt; ook ande re kringen kunnen, bij) deze papieren belang hebben gehad. IN PRECIES VERKEERDE RICHTING. Proefnemingen hebben te Philadelphia plaata gehad met een nieuw traanverwekkend gaa, door een Amerikaansch legerofficier uitso» vonden. EEN BESCHULDIGINO TEGEN EEN AMERIKAANSCH GOUVERNEU'R. Len Small, de gouvemeur van drii staat Illinois in de Vereenigde Staten, benevens Sterling, de onder-gouvemeur en nog een banikier worden beschuldigd van verduiste- ring van openbare gelden tot een bedrag van 3.200.000 dollar. Small heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zijn onschuld betuigt en zegt dat zijn vijanden hem politick willen vermoorden. KORTE BERICHTEN. De paspoorten visa tusschen Engeland en Frankrijk zijn gisteren opgeheven. Uit Moraviseh Ostrau "wordt gemeld, flat aldaar een groote industrie-crisis heerischt. De Wittkowitzer Eisenwerken heb- ben dientengevolge 1500 arbeiders ontslagen en zijn voqrnemens om met 1 Augustus nog 15.000 werklieden te ontslaan. -Gravin Markievicz, de Sinn Fein-mi nister van arbrid die rind 1520 tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld is gister vriigelafen. - De besprekingeni der gemengde Finsch- Russische commissie zullen eerstdaagsch worden faervat. De Italiaansche Kamer heeft met 302 tegen 136 stemmen en 3 onthoudingen het regeeringsprogramma van Bonomi goedge- keurd eni het vertrouwen in het Kabinet uit- gesproken. Te Weenen, verlhidt, dat de Entente Oostenrijk een crediet van 6 maanden zal verleenen. Uit Kopenhagen is een Deens-che h.m- ddscommissie naar Stockholm vertrokken, ten einde daar met den hand)elsgedriegeerti.'!, d °T ALIMAAISCII C01RANT t Een 200>tal politieagenten stelden het gepeu« pel voor en werden door een handjevol van hun kameraden, voorstellende de gewapende macht, met gasbommen bestookt De aldus aangevallenen bleken absoluut niet tegen da onaangename uitwerking van het gaa bestand en moesten er tegen wil en dank van« door gaan. Het gas. dat niet vergiftig is, doet namelijk degenen, die het inademen, in over» vloedige tranen uitbarsten, zoodat de aange» vallenen de eerste paar minuten vrywel on» schadelijk zijn gemaakt. Die Amerikanen mogen knappe menschen zijn, maar in dit geval zoeken zo het in precies de verkeerde richting. Een kleir. beetje menschenkennis s. v. p. Want die aldus uiteengedreven vyanden of op« roerlingen komen natuurlyk terug, nydiger dan ooit Neen, als men een uitvinding op dit gebied wil doen, moet er een gas worden gevonden, dat geheele legera en revoluties aan 't Inch-* maakt Dan is ineens alles uit en voor Innge" tijd. Men stelie zich maar eena voor, dat in de loopgraven aan den Uzer en ds Marne bcids partyen telkens weer in onbedaarUjko Iachbui» en waren uitgebarsten. Of dat een Kamerbewaarder met zoo'n spuit« jt rondloopt in der parlementen en Raadszalen wanneer de stemming begint te bederven. Nu aan t werk: wie 't onweerstaanbaar schaterlachs-gas uitvindt, heeft de wereld gered. i RIJKE PETROLEUMVELDEN ONTDEKT. Agenten der regeering van Britsch Columbia berichten de ontdekking van het rjjkste petro* leumveld van het vasteland in het uiterste N. van Canada op 1000 mylen ten O. van den ukon. Het veld heeft eene oppervlakte van 100 bij 100 mijlen.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1