SUAPKAMERAMEUBLEMENT M I L I T I E. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept, lerachtens bekomen aanschrijving, op, den dienstplichtige der gemeente Alkmaar: HERMANUS CORNELIS HEIJEN, van de lidding 1916, alph. reg. No. 66, om zich op MAANDAG 26 SEPTEMBER 1921 bij de 2e Coinpagnie van het Korps "lorpe- disten te Gorinchem aan te rneiden, ten eiade zich voor 4 dagen in werkelijken dienst te be- geven. Alkmaar, 25 Jjili 1921, De Burgemeester voomoemd, W. Q WENDELAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier Gemeente van 23 Juni LI, waarbij zijn vastgesteld: le. Eene VERORDENING tot regeling der belooningen van het onderwijzeno per soneel aan de Handelsavondschool voor han- dels- en kantoorbedienden te Alkmaar (Ge meenteblad No. 754), 2e. Eene VERORDENING; regelende de aanstelliing, het getal der lesuren en de jaar- wedden van het personeel aan de Handels- school met 2-jarigen cursus en de Handels- dagschool te Alkmaar. (Gemeenteblad No. 753). Welke verordeningen, heden algekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente- Secretarie ter lezing zijn nedergelegd en al- daar tegen betaling van resp. 0.35 en 0.80 in afdmk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 26 Juli 1921. Burgemeester en Wethoudera voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voonzitter DONATH, Secretaris. gelen worden genomen oro de bevolMng van Tevensmiddelen te voorzien. Bogdianof, de Sovjet-vertegenwoordiger, die het congres bdjwoomde, traehtte de congres- ledem gerust te stellen d'oor te verklaren, dat de regeering van Lenin een wer in bewerkmg had. voigens welke de heift van den grond, die genational lseerd was aan de vroegere eigenaren zou worden teruggegeven. Tntussche® is er ook te Moskou een steuu- oomite gevormdi, bestaande uit Kamenef, Kras- sin, Gorki en' anriterem. dat besloten heeft de taalk ter bestrdjding van den nood ter hand te nernen, onder de auspicien van het Roode Kruiis. De vafcvereanigingen aldaar hebben reeds een beroep gedlaan op het wereld-prole- tariaait om1 Rusiand te helpen. Te Petrograd wordt de mood oolk met den' dag nijpendter. Sedert 9 Jtuili is daar geen en- kele spoorwagen met voedangsmdddelen aan- gekomen, en er wordt driekwart pond brood per hoofd uilgededd voor drie dagen. Om aan' voedsel te komen hebben de SovjeNautoritei- ten een zotndlerllinge methode bedacM. Ze heb ben vdj'fhonderd werMiedeo van- de voomaam- ste fiabriefcen vrijaf gegeven en die wordeni met itroepen nar het platteland gestunrd om levens- middelen te hialen. De Poetilof- en' Troebopro- katni-fabri'tkeni zijn gestoten. Toch zijin er nog Sovjet-ventegenwoordigers die tracbten die veronfcrustende berichten zoo al niet gieheell tegen) de spreken, dan toch het te doen voorfcomeni of''it niet zoo h^el erg is. Zoo heeft MJostovenko, de Moskouwertegen- woordigtr te Praag, naar aaneiding van de berichten omtrent een hongesnood als gevoig van een miislukten oogst, verklaard, dat de op- brengt van den grand ait jaar grooter is ge- weest dan het jaar te voren. Russische sovjetrepubliek te confereeren over een handelsverdirag tusschen Denemarken en Rusiand. Een zekere Thomas Clanwaring te Sil- verton, die bij een ontploffing, oogeveer vier jaar geled'en, zijn spraakvermogen had verlo- ren, heeft dezer dagen, toen hij te Letchwoith aan het baden was, en in gevaar van ver- drinken verkeerde, plotseling zijn stem terug- gekregen, en luidkeels om hulp geroepen. Ten gevolge van een ontploffing in een hangar te Pola (kust van Istrie) zijn 50 per- sonen, voor het meerendeel licht gewond. De vorige week heeft Frederik William Stabbins te worie (Belgie) zijn 106den ge- boortedag gevierd. De man is nog een gezel- lig prater, hoewel hij nogal doof is en kan nog niet te kleine letters in de bladen lezen. In het Noorden van Schotland woedt een heide- en boschbrand. Versdheidene Schotsche boeren hebben hurnne bedlreigdle wo- ningen moeten vertoten. Volgena een nericht uit Melbourne aan de Times" werd de Australische staat Nieuw Zuid-Wales geteisterd door hevige regenstor- men, die ten Noorden van Sidney veel schade aanrichtten. Eenige personen kwamen, om door het overstroomen van een rivier De badplaatsen langs het Kanaal van Brstol worden bedreigd door haaien. De „Daily Chronicle" meldt dat de loodsen van Cardiff vier haaien hebben gezien op onge- veer een halve rnijl afetand van Nash Point, die oogeveer vier tot zes voet lang waren. Het „Verkieihrsamt" van de stad Berlijn heeft plannen ontworpen voor tramnet zonder rails wier aanleg 50 percent goedkooper is, dan van die met rails. Het aantal personen te Duisburg, diat door para-typhus is aangetast, is tot 140 ge stagen; tot nu toe zijn 5 personen overleden. In het Keulsche boekdrukkersbedrijf is een staking uitgebroken. Geeischt wordt een loonsverhooging van 100 Mark per week. In alle burgerlijke dagbladen en boekdruk- kersbedrijven van Keulen ligt het werk stil. De jongens en meisjes te New-York hebben een boycot georganiseerd tegen de verkoopers van ijswafels zoodat deze ge- noodzaakt zijn hun waar 50 pet. lager te ver- koopen DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. De berichten over den hongersnood in Rus iand houden aan. Alle nieuwsagentschappen krijgen van hun correspondenten te Reval, Riga, of Helsing- fors verontrustende miededeelingen, waamit blijkt, dai ie toestand wanhopig is. De Londensche „Daily Expres" ontving van een correspondent te Riga bericht, dat dertig miilioen m^nschen uit de Russische hongersnoodgewesten, na zich al geruimen cijd te hebben gevoed met katten, honden en ratten, hun woonsteden hebben verlaten en nu ten einde raad een wanhopige poging doen om streken te bereiken waar geen hongers nood heerscht. Deze algemeene uittocht gaat in drie richtingen, een naar Siberie, een twe- de naar Zuid-RusLand en den Kaukasus en een derde naar Moskou. A het vee, dat de uitgehongerde scharer. op hun weg vinden, wcrdt geslacht en verslondcn en alle graan- voorradtn worden verbruikt. Spoortreinen worden tegengehouden cn geplnderd, z.oodat de geheele treinenloop otredderd is. Soldaten zijn te hulp geroepen om de steden te be- schermen tegen den stroom van uitgehonger de vluchtelingen en op verschillende plaatsen zijn al gevechten geleverd tusschen troepen i door den honger wanhopig geworden I menschenmenigten. Niet zelden gaan deze on- gxregeldheden gepaard met uitbarstingen van haat der to razemij gebrachte Russische volksmassa tegen de Joodsche bevolking. Uit Reval wordt bericht, dat op het con- ;res van Russische landbouwers, dat thans te 1 "oskou gehouden wordt, in de eerste plaats ec hongCrsnoodvraagstuk aan de orde is. Voigens een van de sprekers kon Rusiand het nooit stellen zonder invoer. Zelfs al wordt de evclhcid voedsel die voor de bevolking j! nodig is met drie vijfden venwfhderd, dan ;j i-g blijft cr een tekort van 88 miilioen poea it een poed is ruim 16 kilogram). Aanvoer van jj wcnsmiddelen uit het buitenland is absoluut !j i odzakeMjk wanneer men het Russische volkji voor den hongerdood wil bewaren. Andere 1 sprekers richtten tot de Sovjetregeering het verwijt, dat zij op een sociale revolutie aan- bmrt, terwijl het Russische volk van honger terft Met algemeene stemmen nam het con- res cen motie aan, om en deputatie naar het Kremlin te zenden om de Sovjet-regeeerig op le hoogte te stellen van den waren toestand, van de mislukking van den oogst en van de ramp die ongetwijfeld komen moet, wanneer r niet bijtijds de noodige voorzorgsmaatre- PRIMA PITCH-PINE RECLAME MET WIT MARMER f 875. Zi# Etslago M. MEHER ZOON 7 Binnenland EXAMtNS HANDTEEKENEN. De minister van ondferwijs brengt ter alge meene kennis, dat, behouaens onvoorziene omstandigheden, het examen ter verkrijging van de akte van bekwaainheid tot het geven van onderwijs in't handteekenen (lager on' derwijs) zal worden gehouden in het Ge- bouw van de Academie van Beeldende Kun- sten, Prinsessegracht No. 4, te 's-Gravenhage, op 25, 26, 28 en 29 Juli 3, 4, 5 en zoo noodig 6 Augustus a.s., telkens van des morgens 9 uur 10 minuten tot des namiddags 12 uur 30 minuten. POSTERIJE'N. De wnd. Directeur van het Postkantoor Amsterdam brengt ter kennis, dat brievenma- lan zullen worden verzonden le. naar New-York per s.s. „Huttie. Lucken bach" van de Luckenbach line. Medegegeven wordt alleen correspondeu tie, voorzien van eene aanwijzing tot verzea- ding met genoemd stoomschip. Laatste buslichting ten Hoofdpostk a n to re aldaar 27 Juli 9.30 uur's morgens, aantceke- ning tot 9 uur's morgens. Postpakketten ikunnen worden aangeboden aan bureel Pakketpost, Warmoesstraat t-.t 26 Juli 8 uur's avonds. 2e. naai" Paramaribo per s.s. ,Prins (der Ne- derlanden" van den Kon." Ned. Ind. M n- dienst. Efet zeepoSttarief is op deze verzen- ding van toepassing. Laatste buslichting ten Hoofdpostkantore aldaar 26 Juli 12 uur 's avonds aanteekening tot 8 uur's avonds. Postpakketten voor Suriname kunnen wor den aangeboden aan bureel Pakketpost, War moesstraat tot 8 uur's avonds. DEPUT ATEN-VERG ADERING Naar de Stand." vemeemt ligt het in het voomemen Vrijdag 14 October een deputa- tenvergadering te houden ter behandeling o.m. van het vraagstuk der candidaatstelling van vrouwen (rapport commissie-Idenburg) en van de stichtingsactie der ,yDoctor Abra ham Kuyperstichting", verkiezing van een Raad van Beheer, Gemengd Nieuws. DE VEENBRANDEN IN DRENTE. Vrijdag brak in 't veen te Emmererfschei- denveen, Bargercompascuum, Roswinkeler- veen en Weerdingerveen opnieuw een veen- brand uit, vermoedelijk door vuur uit een pijp of sigaar. Terstond is het vuur krach- tig aangepakt en men hoop het te Emmer- enscheidenveen Zondag j.l. meester te wor den. Verbrand is daar 233 stobbe bagger en 5 dagwerk turf. Een wacht, welke geregeld langs het steenen voetpad naar Emmererf- scheidenveen surveilleert, moet 4 k 5 keer per dag brand door een pijp of sigaar ont- staan, dooven. Te Bargercompascuum zit het in het veen achter de ammoniaklabriek. Een huis is daar ontruimd. Zaterdagmorgen leek de brand zich weer sterk te zullen uit- breiden. Het voorloopig onderzoek heeft uit- gemaakt, dat van kwaadwilligheid bij geen der branden sprake is. De Asser Ct. meldt de volgende bijzonder heden over branden in de veenstreek van Drenthe: In de nabijheid van Veenhuizen heeft Za- terdag en Zondag de brand steeds doorge- woed .De brandblusschers zijn steeds actief gebleven. Gistermorgen brandde het nog in het veen. Het vuur is echter ver van de ge- stichten verwijderd en is ook niet erg krach- tig meer, zoodat er gistermorgen van on- middellijk gevaar geen sprake meer was. Er zijn geen- huizen verloren gegaan. Emmen heeft opnieuw veel angst doorge- staan. Bij harden wind en droogte is er ech ter weinig aan te doen, dat het vuur steeds voortwoekert in de venen. Ergerlijk is het, dat verschillende veen- eigenaars zifch vrij onverschilflg toonen en niet alles deden wat strekken kon tot beteu- geling van de ramp. Terwijl men er door inspanning van krach- ten in slaagde te Emmer-Erfscheidenveen en Roswinkelerveen het vuur meester te worden, zoodat het gevaar daar gistermorgen gewe- ken scheen, stond het in andere deelen der gemeente anders. Te Bargercompascuum en omgeving breid- de het vuur zich uit. Het liet zich gistermor gen aanzien, dat daar groote schade zou worden aangericht. Plaats 13 van den heer H. Boaker brandde fel. Het vuur tastte daar een oppervlakte van 4 H.A. aan. Huizen en i te veld staande rogge en aardappelen zijn in gevaar. Huizen werden oqtruimd. Het vuur naderde tot 20 m. korenvelden, tot 10 m. baggervoorraden en tot 30 m. bij huizen. Te Klazienaveen1 woedt de brand o.a. op de veenplaats van Alb. G.-Dokter. Ook daar I moet men voor uitbreiding vreezen. Noordelijker bij' Valthe, Valthermond en ten Oosten van Exloo en Odoorn bestaat ook gevaar voor uitbreiding van den brand als droogte en harde wind aanhouden. DE REIS NAAR NOORWEGEN. Naar het „U. D.' vemeemt is dr. J. HI G. Carstens, kinderarts te Utrecht, uitgenoodigd als geneesheer voor Prinscs Juliana met de f Koninklijke familie de reis naar Noorwegen mede te maken. DREIGBRIEF. Eenige dagen geleden is te Etfcen die groo te boerderij van J. M. afgebrand. Een dag daarna ontvingen drie landbouwers in de buurt van M. een brief, waarin gezegd werd1, dat zij, wilden zij hun huis niet zien afbran- den, ieder 500 op een aangewezen p1aats moesten aeponeeren. De politic werd gewaar- schuwd en thans is in verband hiermee aan- gehouden en naar Breda getransporteerd M. v. d. S., die de vprige week uit de gevangenis te Rotterdam, waar hij 14 maanden wegens diefstal van vee had doorgebracht, ontslagen was. EEN INDRI'NGER GEARRESTEERD. Het stadscentrum van Roosendaal werd Vrijdagavond in rep en roer gebradit door een allerbrutaalst indringen van een vreemd sujet in het fclooster van de Zusters in de Mo- lenstraat aldjaar, schrijft de „Msb." De man een Zuiderling van type met iets over zich als 'n zigeuner, gekleed in grijs costuum en met een grooten grijzen deukhoed op bad aangescheld en vroeg aan het bel- meisje om Moeder-Ovenste te spreken. Op haar mededeeling, dat hij dan aan de fcloos- terdeur moest aanschellen, wijl bij thans zich aan het Mariapensionaat aanbood, liep hij het meisje omver en stapte met groote passen de gangen in, waar hij werd aangesproken door een eerw. zuster, die hem teredit wilde wijzen. Doch plotseling dreigde hij: nu met een revolver, waarop het meisje en. de zuster de vlucht namen. Een aantal geestelijken en particulieren, die in de aangrenzende schoollolcalen bezig wa ren met de inrichting van een Missietentoon- stelling, werden gewaarschuwd en begonnen, tezamen met de te hulp geroepen politie, een onderzoek, dat meer dan een uur duurde. Toen de indringer aan den achterkant van't gebouw trachtte te ontkomen, viel hij in han- den van de politie, die het terrein geheel had afgezet en den arrestant nu overbracht naar het politiebureau omstuwd door een groote menigte, die dreigend opdrong. Onder de dui- zenden en duizenden, die lahgen tijd in span ning hadden gewacht op de aanhouding, gig een gejuich op, schrijft het blad, toen de indringer onschadelijk was gemaakt. O'P RU Ti NG'SM ANIFE ST. Naar aanleiding van de hanklacht tegen den heer B. de Ligt wegens opruiing deze, wordt veryolgd, wijl hij gezegd zou hebben: ik rui jullie op -om te weigeren kazernes en gevangenissen te bouwen, oorlogsmateriaal te vervaardigen en in militairen dienst te tre- den hebben ruim 200 raannen en vrouwen uit verschillende plaatsen, voorgangers en leiders van syndicalistische, anarchistisdie eiT an arch o~d>mmunistische kri ngen een mani fest verspreid, waarin zij openfijk tot dezelfde daden verklaren op te ruien als de heer De Ligt: BRAND. Gistermorgen is te Delft door onbekende oorzaak een uitslaande brand uitgebroken ten liuize van den kleermaker C. van de L., op het Oude Delft. Het fraaie.pand is geheel uitge- brand. Ook het woonhuis van mevrouw de wed. van B. is gedeeltelijk afgebrand en heeft voor de rest aanzenlijke waterschadp gekre- gen. De bewoners van beide perceelen waren af- wezig. Het personeel van de kleermalloer heett zich met moeite kunnen redden. De stoom- tram heeft door den brand ongeveer lx/% uur vertraging gehad. EEN KRANIGE REDDING. Zondagmiddag hadden te Kijkduin twee mannen uit Loosduinen zich bij het zwemmen te ver in zee gewaagd. Zij konden niet meer naar. het strand terug door de zware bran ding. Op hun hulpgeroep ging de heer J. Los, een lid van de club De Baagsche Waterrat- ten, in zee met een reddingsgordel aan een lijn. Daar de drenkelingen te ver waren af- gedreven, werd de heer Los teruggehaald Opnieuw ging hij in zee, waama hij spoedig een drenkeling gered had. Ten derde male ging de heer Los door de branding, om ten slotte ook den tweeden drenkeling te redden. Een van hen had reeds het bewustzijn verlo ren hij was echter spoedig weer bijgebracht In een kastie op het strand te Kijkduin zal thans eyn reddingsboei met lijn geborgen worden.'Zondag a.s. zal gedemonstreerd wor den hoe de lijn gebruikt moet worden, STIJGENDE BOTERPRIJS. In Friesland stijgt de prijs van de boter ge- ducht. Te Heerenveen verleden week met 80 ct. per Kilo, tot 3.40. De oorzaak moet :de droogte zijn. WAARDELOOS. Een winkelier in de gemeente Opstenand had nog 4000 pond koffiesurrogaat uit den oorlogstijd. Hij heeft het nu waardelooze goed je op de mestvaalt geworpen AANRANDING. Zondagavond werd mej. V. D. uit Geffen, terwijl zij zich op weg naar huis bevond, op den weg tusschen Oss en Geffen op een een- zaam gedeelte daarvan door een man aange- vallen welke niet nader te noemen handelin- rren met haar wilde plegen. Na een lange worsteling nam de aanrander de vlucht, zon der in zijn opzet te zijn geslaagd. De politie doet onderzoek naar den man, wiens signale- ment bekend is. ONTUCHT. Naar het ha is van bewaring te Middel- burg is oveigebracht een 59-jartge onderwij- zer, wegens onzedelijke handelingen met een 13-jarig meisje, gepleegd te Domburg. MISDAAD? In den polder onder Leur is de 30-jarige Jac. Rovers uit Breda verdronken gevonden. riet lijk had verseheidtne woodea aan hals, handen en in de zijde. De politie stelt een on derzoek in. NOG EEN VOEDSELWEIGERAAR. Naar gemeld wordit bevindt zich in de Infanterte Kazerne te Amsterdam een dienst- weigeraar, genaamd Freek van der Putte, die de laatste dagen1 weigert ieder voedsel tot zich te nemen. EENHEID IN VAKBEWEGING. Het bestuur van het Nederl. Verbood van Vakvereenigingen had tot de besturen van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond en het Nationaal Arbeidssecretariaat een brief ge- richt betreffende eenheid van de niet-confessi- oneele vakbeweging: Namens het Nationaal Arbeidssecretariaat is thans aan het bestuur van het N. V. V. geschreven dat z.i. deze eenheid niet mogelijk is, aangezien de sdch- ting van andere vakcenfralen, naast het Na tionaal Arbeidssecretariaat, niet anders dan na rijpe en emstige overweging is geschied, dit een gevoig moet zijn geweest van diep- gaande verschillen, welke het samengaan in een vakcentrale niet mogelijk maakten, en niet gebleken is, dat dusdanige wijzigingen van de verschillende beginselen en grondgedachten hebben plaats gehad, dat de vroegere ver- schilpunten thans niet meer bestaan. Over eenheid te beraadslagen, zander dat er een hoofdbasis is, welke door alien als grondslag wordt aanvaard en voor wat de taktische konsekwenties betreft, ook zal war den toegepast, acht het N.A.S. onvruchtbaai en tot niets leidend. DOOR ZIJN HOND GERED. Dezer dagen begaf een bocrenarbeider te Mierlo zich in het Eindhovenschc kanaal te waterhoewel hij niet kon zwemmen, waagde hij zich toch naar het midden, waar hij spoe dig in de diepte verdween. Op zijn hulpgeroep kwam zijn bond toe- loopen, welke in de vaart sprong om zijn baas te helpen, De drenkeling wist zich, aan het dier vast te houden en- werd zoo naar den kant getrokken, hiermede aan een wissen dood ontsnappende. NOODLOTTIGE SPRONG. Zondagmiddag was de tram, die om 2 uur uit Haarlem vertrekt, de Oost-Einderbrug bijna genaderd, toen een zich daarin bevin- dend omstreeks 20-jarig meisje op de nood- lottige gedachte kwam uit de in vollen gang ,zijnde tram te sprmgen. De treurige gevol- gen bleven dan ook niet uit, want nauwelijks op den grond gekomen, sloeg ze schuin neder en geraakte ondei* den volgenden wagen. Vreeselijk verminkt, doch nog teekenen van leven gevend, werd ze door vorbijgangers opgenomen en de woning ,,Oost-Einde" bin- aengedragen, alwaar ze al spoedig overleed. Door dr. van Aalst, die inmiddels geroepen was, werd last gegeven de ongelukkige per brancard naar hare woning te Haarlem te vervoeren. Nader wordt gemeld, dat een1 der breeders van het slachtoffer eerst met goeden uitslag den gevaarlijken sprong had gewaagd, waar op zij zelf dezen roekeloozen daad met den dood moest bekoopen. De machinist, di$ van het ongeval niets had bemerkt, was doorgere- den. DE IJ S VER GIFTIGI NO TE MEPPEL. Naar men uit Meppel mededeelt, is, na het onderzoek omtrent het geval van ijsver- giftiging aldaar het volgende gebleken -. Ofschoon de voorraad ijswafels, die op 9 Juli vermoedelijk aanleiding gaven tot de vergiftigiiigsgevallen, geheel was vefjbruikf, werd de brij, die voor den volgenden dag reeds was gereed gemaakt en voor den ver- koop door de politie in beslag werd genomen ter onderzoek, opgezonden naar het centraal laboratorium te Utrecht. Onwaarschijnlijk was het niet d'at ook die nieuwe massa, ge- feven het heete weder, door nog aanwezige atillen zou zijn geinfecteerd terwijl de nieu we ijswafelmassa, met uitzondering van de melfc, uii geheel dezelfde grondstoffen was bereid; zooals uit het verhoor van den ver- kooper, afgenomen door den burgemeester en den inspecteur der volksgezondheid was gebleken. Bovendien waren ter onderzoek aangeboden eenige monsters ontlasting en braaksel benevens bloed van tien patienten. Daar ter afkoeling afgewerkte huiden- blooterszout werd gebruikt, verontreinigd met haren en dierlijk afval, werelen ook hier- van monsters tdr onderzoek opgezonden. Proefnemingen op dieren genomen, wezen uit dat de gezonden ijswafelbrij geene scha- deiijkc btstanddeelen 'bevatte, wat eveneens bevestigd werd door het scheikundig onder zoek. De gebezigde stoffen zijn dus geen oorzaak der vergiftiging. Bij bacteriologisch onderzoek van het huidenWooterszout werden wel 'bacterieen gekweekt maar geen ziekte- kiemen. Het bloedonderzoek van zes patienten bleek in verdunning 1 op 50, den bacillus enteritidis Gartner te agglutineeren. Op grond van de uitkomst van het onder- zoek van ontlasting en bloed der zieken meent men de ziektegevalleni te moeten op- vatten als besmefctingen met den bacil ente ritidis Gartner. De behanddende geneesheeren waren reeds van den aanvang af de meening toege- daan dat men hier te doen had met een sterk bactericide werking. Metaalvergiftiging geeft ook als verschijnsel diarrhee en bra- ken, doch alle patienten hadden bovendien hooge koortsen, welk ziektebeeld reeds dade- lijk wees op een' acute bacterie-werking. De opvatting der geneesheeren wordt dus door de resultaten van het onderzoek beves tigd. DE DRO06TE. In den regenarmen herfst van verleden jaar was te Winterswij'k reeds groot watergebrek ontstaan. Nu dat tekort niet aangevuld is, is het watergebrdc thans nijpend geworden. De meeste pdmpen geven geen water meer en die nog werken, doen dat fragmentarisdi, zo'odat de uiterste zu inigheid geboden is. On langs heeft het gemeentebestuur zich genood'zaakt gezien bij bekkenslag te waarschuwen tegen l waterveitwisfrng. Wrt Is thans zelfs vefbo- den de stoepen te schrobben of de straten te besproeien, wat bij de aanhoudende droogte een verbazende storverspreiding in de hand werkt. De gemeentepompen liggen aan den v ketting en zijn van s morgens negen uur tot 's middags vijf uur gesloten. De distributietijd herleeft weer. Oedurende de uren, dat deze pompen niet afgesloten zijn, ziet men groote sdharen mensch^n zich bij de pompen verdringen om 'n emmertje water machtig te worden, Men moet „in de rij" gaan staan! Geen wonder, dat de ontstemming hier ter plaatse groot is, nu de meeste omliggende gemeenien zich terugtrekken voor deelneming aan het waterleidingsplan voor Oostelijk-Gel- derland. AUTO-BOTSING. Vrijdag j.l. is nabij Muiden', waar het Mer. wedefcaniaal het breedst is, een auto, waarin mevrouw Sdmeevoigt de echtgenoote van prof. Schneevoigt, die naar men weet de zo- merconcerten, van het Rtsidentie-orkest in de Kurzaal dirigeert benevens een1 Zweedsche familie gezeten waren; in voile vaart in bot- sinig gekomai met een van tegenovergeste Ide riditing naderijde auto. Eerstgenoemde auto kwam daarbij' in het kanaali terqcht, terwijl de inzittenden in het water geworpen werden. Door voorbijgangers konden zij: echter intijds op het drogt worden gebracht, zoodat zij' met den1 schriA vrij. kwa- men. Die auto was begrijpelijkerwijs zwaar beschadigdl. HULDEBLI'JK JAARBEGRSIBESTUUR. In de kringen' van handel en industrie be staat het plan om) ter gelegtnheid van de plechtige opening van het Eerste Jaarbeurs- gebouw te Utrecht aan den Raad1 van Beheer een gesehenk aan' te bieden, als blijk van waardeering voor datgent, wat in het belang van' Neerlands handel en industrie is bereikt. Reeds is een commissie van uitvoering be- noemd!. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK (4de Zitting). De vi,ce-president bracht verslag hit over de registers van den secretaris. Er bleken in- gekomen te zijn 1539 stukken en uitgegaan 1878. Hij stelde voor den secretaris dank te betuigen voor den emst en de toewijdling, waarmede hij zijn werk verricht. Voortgegaan werd met de aangelegenhe- den van de Generate Kas. Het bleek, dat is ontvangen 55.737, waaronder 4279 ge- kweekte rente. Te betreuren is het, dat nog tal van gemeenten geen bijdragen geven aan de Generate Kas„ die zoo gezegend werkt, wanneer wij bedenken d;at oak dit jaar weer 49.931 kan warden uitgekeerd voor al lei lei behoeften. Voor de kas tot behartiging der godisdiensti- ge belangen der Hervormde Nederlanders in het buitenland werd 2848 ontvangen aan giften en bijdragen, tegenover 2686 in het vorig jaar. De gewone jaarlijksche remises werden overgemaakt voor de Hervormde Ge meente te Anweiler en voor het comite van de Waldenzen; daarentegen moest het voor de kerken in Lithauen bestemde bedrag weder gereserveerd worden, daar' verzending nog niet mogelijk is. Daarna werd de zitting met dankgebed ge sloten. 5de zitting. De president opende de zitting met het voorlezen van Fflippensen 2 en ging- daarna voor in gebed. Overgegaan werd tot de benoeming van een predikant-lid van de Alg. Synodale Commis sie. Benoemd werd ds. r. Tammens te Zuid- broek. Als secimdus werd gekozen ds. D. Zoete te Letnmer. Tot ouderling-lid werd benoemd de heer Kr. Timmers, oud-ouderling te Klundert; tot zijn secundus m. Seerp Gratama, oud-ouder ling van de Waalsche Gemeente te Den Haag. Tot lid van het Algemeen College van Toe- zicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen werd benoemd dr. G. J. Weglaod te Veere en tot zijn secundus dr. W. van der Beke Callenfels te Wamsveld. Tot leden van het bestuur van „Valkenhei- de"-werden herbenoemd mr. J. Ae A. Lisman t (e Den Haag en mr. W. F. E. Spiering te Breukelen. I ot lid van den Raad van Beheer voor de predikantstractementen werd herbenoemd mr. J. H. Bybau te Roermond. Aan den ring Terschelling-—Vlieland werd voor een half jaar dispensatie verleend van art. 23 van het Reglement op de vacaturen voor Vlieland, als op elken Zondag om de veertien dagen, wanneer door den Ring tie predikdienst niet zal worden vervuld, de dienst in de gemeente wordt gehouden. DE DROOGTE. Tuinier (tot zijn zoontje die huilend den tuin komt ingeloopen)Wat loop je daar midden op het pad te huilen, kwajongen! Maak dat je tusschen de boonen in komt. Daar is het meer noodig. GEORGANISEERD OVERLEG RIJKS AMBTENARE N De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft Donder- dag vergaderd. Ingekomen was cen brief van den tijdelij- ken voorzittep van den ministerraad, waar- uit bleek, dat de regeering voomemens is, de taak van de commissie van advies voor de arbeidsvoorwaarden van rijkswerklieden over te dragen aan de controlecommissie; het ar- beidersreglement voor werklieden in 's Rijks dienst zou echter van kracht behooren te blijven, tot de rechtstoestand in werking is getreden. Voo'rts was van den fijdelijken voorzitter van den- ministerraad een brief ingekomen, waarin de regeering haar standpunt ten aapzien van een algeheele salarisherzicning uiteenzet.NDe regeering acht een gedachten- wisseling over de grondslagen van de tegen- woordige regeling zonder practische betee- kenis, aangezien, naar haar oordeel, is te volstaan met een technische herziening, in den zin van een systematische afdoening van de gerezen bezwaren in het kader van het tegenwoordige besluit: de regeering wijst er met nadruk op, dat zij bij deze tech nische herziening een ook maar eenigszins beduidende verhooging van het totaal der aan wedden te besteden bedragen in geen 1 I

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2