DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Ho. 173 mt mnmner bestsat alt 2 bladen fltottderd drie en tnintigste Jaargang 1921 Abonncmcntsprija blj voornitbctaling per S mnimdon f 2.-, fr. per post f 2/0. Bcwljsn. 5 ct. Adrortontiepr. 25 ct. p. rcgcl, grootore letters Daar plaatsmlmte Bi-icvon franco N.V. Boot- on Handeledr. v.h. Uorms. CAotcr Zoon, Voordam C 9, Tel. Adrainietr. No. 3. Bedactio No. 33. WOENSDAG Biiltenland 87 JTJLI Staten-Qeneraal Binnenland Gemengd Meuws. ssi - NAAR DEN VREDE IN IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat het Sinn Fein-kabinet Maandagavond in het Stad- huis de regeeringsvoorstellen heeft bespro- ken. Onder de zeven aanwezigen bevond zich Michel Collins, de aanvoerder van het Ier- sche republikeinsche leger. Men verwacht te Dublin de invrijheidstelling van de nog ge- vangen zittende Sinn Feinsche afgevaardig- den, opdat ze de bijeenkomst van het Iersche parlement kunnen bijwonen. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Dublin weet te vertellen dat de voorstellen, welke De Valera uit Ierland mee terug heeft gebracht, nog niet aan het Iersche volk zijn medegedeeld. Het meeren- deel der leden van het Kabinet zijn er van in kennis gesteld, doch hun beraadslaging heeft nog niet het stadium bereikt, waarop een antwoord aan Lloyd George mogelijk is. De Valera verzekerde den correspondent dat hij zeer verlangend is de bevolking me- dedeeling te doen van een goeden voortgapg in de onderhandelingen, doch op het oogen- blik, en misschien gedurende eenigen tijd, is 'hij niet in staat mede te deelen hoe de hui- dige positie is of wat het volgende stadium zal zijn. Sir James Craig lieeft Belfast verlaten om een korte vacantie in Schotland te nemen Dit wordt als een bewijs beschouwd dat men geen onmiddellijke ontwikkeling van zaken in Ulster verwacht. Langzamerhand beginnen, naar mate de wapenstilstand langer duurt, moeilijkheden te rijzen bij het stipte nakomen er van. Zoo heeft de commandant der verbindingsoffi- cieren in het Iersche republikeinsche leger een order uitgevaardigd, waarin hij mede- deelt alien verbindingsofficieren in de gebje- den, welke onder de krijgswet staan, te heb- ben verordend niet langer met de Britsche officieren samen te werken bij de handhaving van den wapenstilstand, zoolang deze ze niet in hun functies van officieren van het I. R. A. erkennen. Intusschen beklaagt de waarnemend bur- gemeester van Cork, Barry M.-Egan, zich over het optreden der militaire autoriteiten in zijn gebied. De geest, waarin de wapen stilstand door de onder generaal Strickland's bevel staande troepen wordt nagekomen, brengt de bevolking tot wanhoop. Gewapen- de patrouilles loopen dag en nacbt door de straten van Cork; zij jagen de markten uit- een en houden de postkanforen nog steeds gesloten. De levensmiddelenvoorziening laat alles te wenschen over en de behandeling der gevangenen is. onvoldoende. Minister Chamberlain zeide in het Lager- huis, dat het Engelsche parlement niet voor 19 Augustus en uiterlijk, 26 Augustus op reces zal gaan. Hij gaf verder te kennen, dat het Lagerhuis waarscfaijnlijk einde No vember of begin December weer bijeen zal worden geroepen, om de Iersche oplossing wettelijk te bekrachtigen. Hij voegde daar- aan het volgende toe: De onderhandeling tusschen de regeering en de partijen in Ierland zijn op het oogen- blik opgeschrot, maar niet afgebroken. Wan neer, zooals de regeering hoopt, de onder handelingen leiden tot een voor alle betrok- ken partijen eervolle en bevredigende oplos sing, waardoor de Iersche vrede in het zichf zal komen, zal het noodig worden, de kwes- tie voor het parlement te brengen, doch dit zal waarschijnlijk niet spoedig het geval zijn. 6 Voor het oogenblik zijn slechts de groote lijnen en beginselen van een1 oplossing voor- opgesteld, waarop nog geen antwoord is ontvangen. Wanneer die voorstellen worden aanvaard, kunnen ze de grondslagen vonnen voor een conferentie tot bespreking en rege- ling van de details en daarna zal er een j tijd hoodig zijn, om aan de voorstellen een vorm te geven, doch de regeering hoopt, het wetsontwerp v66r Kerstmis afgehandeld te krijgen. DE SILEZISCHE KWESTIE. De deskundigen, door de Britsche regee- ring aangewezen, om een onderzoek in te ^ehen cn inlichtingen in te winnen betreffen- de de afbakening der grenzen in Opper-Stie- zie. Sir Cecil Hurst, de hea' Tufton eu ma jo or Clarke vertrokken gisteravond naar Parijs In den Oppersten Raad, die nu definitief 4 Augustus te Parijs bijeenkomt, zal de Brit sche ^regeering worden ver tcgenwoord igd Directeur: 6. n. KRAK. onderzoek door deskundigen, doch twijfelde alleen aan het nut Men is te Londen zeer verheugd over deze bevredigende schikking. Het huidige tijdstip wordt in bevoegde kringenTiet meest geschikt geacht voor het nemen eener beslissing, meldt het Hbld. uit Londen1. De deskundigen komen Donderdhg op het departement van b.uitenlandsche zaken te Pa- lloofdrodacteur j Tj. N. ABKMA. rijs bijeen. ien verzekert, dat de Vereenigde Staten ter vergadering van den Oppersten Raad zullen worden vertegenwoordigd door den ambas- sadeur te Londen. In Opper-Silezie zelf is intusschen^ de rust nog lang niet teruggekerd. De bladen melden dat in ac mijnen te Rybnik de algemeene sta king is uitgebroken, tengevolge van een' bot- sing tusschen Duitsche spoorwegarbeiders en Poolsche insurgenten, die den ]>trein Ber- lijnRatibor beschoten. Groote transporten van wapens worden uit de kreis Rybnik en de grensdorpen uit de kreis Ratibor gemeld. De toestand in de kreis Rybnik lijkt naar een catastrophe te voeren De leiding der mij nen is in handen van de bedrijfs- en Vollzugs- raden. Deze staan op het standpunt, dat de Dhitsche wetten door den opstand zijn afge- schaft. Zij geven daarom nieuwe verordenm- gen en matigen zich het recht aan zelfstan- dig arbeiders aan te stellen en te ontslaan. Een1 geregelde bedrijfsleiding is hierdoor on- mogelijk. Het is te Gleiwitz tot een ernstige botsing gekomen tusschen Fransche en Italiaansche troepen. De Italianen zouden met wapenge- weld tegen de Franschen en Polen opgetrok- ken zijn. Een Pool werd gedood; verscheide- ne Franschen door geweerkolfslagen zwaar gewond. In de kreis Kostellitz deden opstandelingen een aanval op den hoofdpost der afweerpoli- tie. Twee uren later staken zij een molen in brand. Uit Kattowitz wordt gemeld; dat de Paus de verzoekem der Poolsche geestelijkheid in Opper-Silezie om de bijzonaere bescherming - over die geestelijkheid op zich' te nemen, en in de plaats van katdinaal Bertram in Bres- lau een anderen kardinaal te benoemen, van de hand heeft gewezea. Dp Poolsche regeering heeft beslofen net Vaticaan de terugroeping van den pause- lijken nuntius, Ogno, te verlangen. DE SPANjAAftDEN IN MAROKKO. De versterkingeu, die de Spanjaarden na den onverwachten overal der Mooren ijliags naar Melilla hebben vervoerd, schijnen de stad te hebben gered. Een officiecl bericht uit Madrid vcrklaart dat tenminste. De stelling van Sidridis, dichtbij; de Mid- dellandsche Zee, verkeert nog in een zeer hachelijken toestand. Men poogde haar te doen ontruimen, aan de zeezijde, onder be- schenning van een kruiser, rnaar de ontsche- ping der troepen hiervan werd tcgengehou- den door het hevige schieten der vijanden Generaal Berenguer heeft, gezien de onmo- gelijkheid hen te hulp te komen, de bezetting mans ontheven van de verplichting zich ver- derte verdedigen. Hieruit blijkt, dat de Mooren, eertijds de meesters in Spanje, een algemeencn opstand door Lord Curzon en Balfour Het is niet waarschijnlijk, dat Lloyd George aanwezig zal zijn, daar andere zaken zijne aandacht in beslag nemen. A1 de drie geallieerde com- missarissen in Opper-Silezie zullen' ter be- schikkmg zijn van den Oppcistcu Raad, n.l. Sir Ha1 old Stuart, generaal Lerond en gene- raai de Marinis. Generaal Lerond heeft gisteren Oppeln verlaten, om zich over Praag naar Pariis te begeven. Om Briand tegemoet te komen heeft de Britsche regeering er in toegestemd, dat de Opperste Raad te Parijs zal bijeenkomen. De moeilijkheden, voortvloeiende uit het plan tot het zenden van Fransche divisies voor de bijeenkomst van den Oppersten Raad iietgeen ce Fransche regeering had bepleit, zijn uit den weg geruipid, terwijil daartegen- over de Britsche regeering heeft goedgevon- den1, dat bovengenoemde commissie van des kundigen te Pariis een voorloopig onderzoek zai instellen. De Britsche regeering had nim- mer bepaalde beawartn tegan eaa dorgelijk 'zijn begonnen, hoe nruners zouden zij andeis uan de kust zoo stork zijn. De Soaansche mi- nister van oorlog heeft dit trouwens ook er- kend. De opstandelingen zijn zeer goed' bewa- pend. yerschillende bladen in Madrid zien in de gebcurtenigsen in Marokko een geheime in- menging van buitenaf en sohunigen verida- ren zelfs dat alles er op wijst, dat de kata- sriofe net gevolg is van een Duitsche inmen- ging. Het bewijs daarvoor ontbrcekt echter SCHEEPSBRAND. Een radiogram uit Londen meldt, dat bij een brand op het s.s. ,,Mauretania", dat voor vertrek naar New-York gereed lag, drie der lagere dekken midscheeps werden ver- meld. De belangrijk6te gedeelten van het v aartuig zijn intact gebleven. Er zullen zes a tien weken noodig zijn voor de reparatie van het schip. De schade wordt op 50.000 pd. st. geraamd. De „Mauretania" is de snelste oceaan- stoomer ter wereld. Tijdens den oorlog werd zij als transportschip voor de Britsche, Ca ll adeesche en Amerikaansche troepen ge- bruilct, terwijl zij ook gedurende eenigen' tijd dienst deed als hospitaalschip. GROOTE PROCESSEN IN HONGARIJE. In verband met de gevangenneming in Boedapest van journalisten spreken Boeda- pester bladen over een a.s. monster-proces, waarin niet alleen de zaak der jornalisten, maar ook de hoogverraad-affaire van Ka- rolyi en zijn politieke vrieniden zal behandeld worden. Er zijn nieuwe arrestaties te wach- ten; de regeering. heeft bewijsmateriaal in handen tegen vele vroegere politici, zoowel van het linksche bio als van de christelijke oppositie. DUITSCHE DELEGATIE TE PETERS BURG. Vol'gens ,Trud," een bolsjewistisch vak- vereenigingsorgaan, is te Peterbsurg een Duitsche delegatie aangekomen om de in- dustriewerken aldaar te bezichtigen. De de legate bestaat uit leden van het Algemeene Verbond van Vakvereenigingen en verschil- /lende ingenieurs. PROCES TEGEN EEN PRINS. civiele kamer van het Landsgericht te Potsdam heeft print Eltel Friedtrich, die na den dood van zijn broer Joachim diens zoon- tje, Karl Frans jo/ef, tot zich genomen had, veroordeeld om het kind binnen 4 weken aan zijn moeder terug te geven. De wet waarop prins Eitel rriedrich zich beriep, werd geoordeeld met meer van toepassing te zijn. Prins Eitel Friedrich werd tot de geza- menlijke kosten veroordeeld. EEN MINISTER ALS M.UNTEN- VERVALSOHER. De „Munch. Justizrat Neithardt" heeft een verklaring van Frauerdorffer gepubli- ceerd, waarin deze den Justizrat verzocht, zijn aandenlcen te zuiveren. Deze heeft zich tot 't O. M. gewertd met't verzoek het on derzoek door den dood van Frauendorff niet als gesloten te beschouwen, maar ten einde brengen. DE ONBEKENiDE SOLDAAT> Vertegenwoordigers van den Franschen bond van doofstommen, hebben hulde ge bracht aan het graf van den onbekenden soldaat te Parijs. Daar werd een bronzen plaquette neergelegd van den beeldhouwer Nomai, die zelf doofstom is. Mad. Rossard, eveneens doofstom, had een gedicht gemaakt, dat door een lid van het comitG met gebaren werd vertolkt. „Niets ontroerenders was denkbaar zegt de „Matin" dan deze hulde der zwijgenden aan hem, die door de poort' der glorie het eeuwige stilzwijgen was hinnen- gegaan." - TOETREDING TOT HET ONTWERP- VERDRAG VAN WASHINGTON. Thans zijn ingediend zes wetsontwerpen betreffende voorQehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Was hington, betreffende: le. beperking van den arbeidsduur in verheidsondernemingen tot acht uren dag en acht-en-veertig uren per week; 2e. de werkloosheid 3e. den arbeid voor vrouwen*v66r en haar bevalling; 4e. den arbeid van vrouwen gedurende den nacht; 5e. de vaststelling van den lecftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid in nijverheids-onderne- mingen; 6e. den nachtarf iid van jeugdige personen werkzaam in de nijverheid. Elk dezer wetsyoordraditen gaat vergezel van den authentieken Franschen en Enge schen tekst van het ontwerp-verdrag en van een Nederlandsche vertaling ervan. OORLOGSMISDADIGERS. In de lijst der Fransche oorlogsmisdadi gers, door het „Deutsche-Freiblatt" te Ber lijn gegeven, venneldit de .Gazette de Lau sanne" dfen naam van den hertog de Ven dome, als luitenant bij, het 2'4ste regiment Fransche dragonders. Het blad zegt, dat het onmogelijk is, dat de hertog deel uit maakte van het Fransche leger met het oog op de wet van 1886. Het blad meent, dat de lertog van Vendome een aacklacht zal dienen wegen9 lastering. na formatiebureau ite Parijs blijkt, dat de regee ring van Angora het onderwijs in het Duitsch op de Turksche scholen heeft vervangen, door dat in het Fransch. De recherche te Boekarest heeft terroris- ten igearresiteerdi, die een gededte van den spoorweg hiadden onidtermijod waarlangs de kqninklijke trein zou rijdeu, wanneer de Ko- ninig en K'ouingin naar rrakrijk gaan. Op het jubileumcongres te Kbpenha- fen waarbij de Deensche soc.-democraen un 25-jarig bestaan vierden, hidden van de buitenlandsche gasten de Engelschen Macdonald en Henderson, de Hollander Troelstra, de Zweed Branting, de Duitscher Otto Wels, en de Belg De Brouckere, een toespraak, Reuters bijz. dienst meldt uit Sydney, dat er tengevolge van overstroomingen in NieUw Zu id-Wales l>onderden dakloos zijn. Tal van personen komen. De aanklacht tegen den voormaiigen Berlijnschen politie-preaident von Jagow, wegens het deelnemen aan de Kapp-Putsch, is thans bij het „Reichsgericht" te Leipzig ingediend. Met het oog op de vacantie bij de gerechtshoven, zal de behandeling der zaak intusschen zeker niet v66r October a.s. beginnen. Volgens een bericht uit Warschau zou de 'Hongaarsche, in Russischen dienst over- gegane communist, Bela Kun, bij een po- ging om in Polen communistisehe proapgan- dat te organiseeren, in faechtenis zijn geno men. Tengevolge van het breken van een ijzeren bruggetje tusschen d'e vrouwenbaden te Solothurn (Zwitserl'and) vielen veertig jonge meisjes in't water. Acht er van zijn gezmnen zijn omge- m- ONGEREGELDHEDEN IN ITALIA Thans komen uit Roccastrade berichten over hog verschrikkelijker wandaden van de ascisten dan te Sarzana. In de nabij Gros- seto gelegen1 plaats wias eefl fascist gedooc °p een „propagandareis". Uit wraak bezoch- ten 60 fascisten alle boerderijen in den om- trek, doodden alle boeren, die in het bezit werden gevonden van wapenen of van een bewijs van lidmaatschap van de communis tisehe partij, en .verbrandden de boerderijen. I Naar verluidt, zijn er 12 communisten ge dood en 17 boerderijen verbrand. DE TEGENSLAG VAN LANDRU. De laatste poging van Landru, om aan zijn bescfauld'iging te ontkomen, is op een mislukking uitgeloopen, schrijft de ..Times1 correspondent te Parijs. In Maart j.l. was hij er in geslaagd, dat alles, wat tot dien tijd was verhandeld, nietig werd vericlaard, wegens het verzuimen eener kleiner formal! teit ten aanzien van twee der gehoorde ge- tuigen en de zaak werd van Parijs naar Marseille verwezen. Thans heeft de spits- voudige en vindingrijke Landru wederom gewezen op zakere technische fout bij de wijze van behandeling zijner zaak, 'doch Zaterdag is zijn beroep hierop verworpeni en zijn zaak zal tegen het einde van October of begin November te Versailles plaats vinden. Alsdan zal Landru meer dan 2% jaar in de gevangenis hebben doorgebracht. DE REGENMAKER HATFIELD. Hatfield, de Canadeesche regenmaker, heeft aah de bepal'ingen van zijn contract met de United Agricultural Association voldaan, en d'erhalve zijn 2000 pond sterling verdiend. De „Times" verneemt uit Torento, dat er een regen van vier uur is gevallen, waarmede de hoeveelheid van vier inches' tijdens den zo- mer werd bereikt, welke Hatfield volgens zijn contract moest leveren DE STRHD IN KLEIN-AZIe. Het offensief der Turken, waarvan gisteren een en ander werd gemeld, scbijnt in1 het zand te zijn verloopen. De Grieken waren sterker en hebben blijkens een officieel telegram uit Athene het Turksche front doorbroken en de Kemalistische strijdmacht in1 tweeen gesplitst. De regeering te Angora, bevreesd over den opmarsch der Grieken, heeft haren zetel reeds vcrplaatst naar Siwas. KORTE BERICHTEN Hit Mn nuaidiadleelitalg van hat Turksch in- verdronken. In verband met de drukkersstaking te Keulen zijn de burgerlijke bladen uitgeko- men in d'en vorm van 6en gezamenlijk „Nachrichtenblatt". In Baden, Wurtemberg en de Rijn- Pfalz duurt de hitte sinds weken voort. De boomen zien er uit als in den herfst. Water- gebrek dwingt tot groote spaarzaamheid. In het bijzonder heeft Mannheim groot ge- brek aan water. De uitwisseling der ratificaties van het verdrag van Trianon heeft gisteravond op het Fransche ministerie van buitenl. zaken plaats gehad. OPLOSSINO DER KABINETSCRISIS. Naar thans met zekerheid kan worden me degedeeld; is de kabinetscrisia door minister Ruy8 de Berenbrouck opgelost in den zin van reconstructie van het tegenwoordige ka binet, ten aanzien van twee portefeuilles. Mi nister De Vries zal als minister van financiea worden vervangen door jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer, en thans bur- gemeester van Arnhem, terwijf de plaats van luitenant-generaa! Pop als minister van oor log, zal worden ingenomen door den heer J. J. C. van EMjk, thans directeur van de topo graphische inrichting, die tevens zal optreden als minister van Marine. De heer de Geer is, naar men weet, Christelijk-Historisch, terwijl de hc£r Van Dijk behoort tot de Antirevoluti- onnaire partij. De benoemingen van de beidie nieuwe ministers ,die zullen, in'gaan Donder- dag 28 dezer, zijn binnenkort te verwachten. DE INTERNATIONALE ARBEEDS- GONFERENTIE. In een brief aan de vakcentralen deelt mi nister Aalberse omtrent de benoeming van den arbeidsvertegenwoordiger. voor de a.s. internationale arbeidsconferentie mede, dat in aansluiting met de met de organisaties ge- voerde besprekingen, door het Alg. Ned. Vakverbond en het bureau van' .de R.-K. Vak- organisatie de wensch te kennen is gegeven, dat de aanwijzing van den arbeidersvertegen- woordiger voor bedoelde conferentie zal ge- EERSTE KAMER. In de avondvergadering van gister deelde de voorzitter mede, dat de controle-afdeeling bssloten heeft onmiddellijk na de openbare vergadering het wetsontwerp-Bomans in de afdeelingen te onderzoeken. De Kamer kon dan heden, te 11 uur's ochtends in openbare vergadering bijeenkomen ter afdoening van verschillende wetsontwerpen, terwijl men verwacht, dat Donderdag a.s. het wetje-Bo- mans te II uur in openbare behandeling zal kunnen komen. De vergadering werd daarop vertfaagd tot hedenochtend 11- uur. BEZUINIGING. De minister van onderwijs heeft de volgen de adnschrijving gericht aan de besturen van door het rijk gesubsidieerde inrichtingen van onderwijs. De wettelijke regeling van het onderwijs is deels herzien, deels nieuw tot stand1 gebracht en door de daarbij gestelde voorwaarden is de gelegenheid tot ontwikkeling op uitgebreid |i terrein, alsmede een behoorlijlke 'bezoldiging van het personeel kunnen tot stand komen. Dt alles heeft van het rijk gedurende de laatste jaren zeer zware offers gevraagd en f stelt de schatkist ook voor de twikomst voor zeer belangrijke uitgaven, Het is u hekend, dat aan den anderen kant de be^tingen vrijwel de grens van de draag kraclit der bevolking hebben bereikt en drei- gen die te overschrijden. Daarbij komt, dat de ingetreden algemeene malaise het zoo goed als zeker maakt, dat de opbrengst der belas- tingen volgens de thans vigeerende wetten in stede van toe te nemen, zich in dalende lijn zal bewegen. f Deze toestand maakt het hepaald' noodza- celijk, dat de grootst denkbare zuinigheid wor- de betracht in het beheer van inrichtingen die met steun van het rijk worden in stand ge- louden. Het moge er toe leiden, dat bij voort- during door u ernstig word6 nagegaan, in aoeverre door doeltrerfende maatregelen de uitgaven kunnen worden verminderd, zonder dat aan het onderwijs zelf schade worde toe- gebracht. Onder deze omstandigheden acht ik !iet geraden, u, zooals reeds in mijn circulai- rcs van 26 Februari, 2 Maart en 13 Juni j.l 'letreffende het nijverheids- en handelsonder- wijs geschiedde, nogmaals met klem en na- druk te verzoeken, thans geen plannen in overweging te nemen, die tot uitbreiding van gebouwen, lokaliteiten, cursussen, schoolper- soneel enz. moeten leiden. Ik zal alleen in de uiterste noodzakelijkheid schieden op voordracht van het bureau van de R.-K. Vakorganisatie. Door dit bureau is inmiddels als vertegenwoordiger voorgedra- gen de heer P. J. Serrarens. Verder -wordt medegedeeld, dat door de drie Iandarbeidersorganisaties als technische adviseurs van den vertegenwoordiger zijn voorgedragendoor den Ned Bond van Ar beiders in het land-,tuinbouw- en zuivelbe- drijf dc heer P. Hiemstra, door Chr. Landarbeidersbond de heer J. A. Knetsch en door den Ned. Bond van blocmist-, tuin-, veen- ea landarbeiders de heer A. J. Loerak- ker. DE DROOGTE EN DE OOGST. Verschenen is een overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 20 Jul! ji., samen gesteld naar gegevens verstrekt door de correspondenten. van de directic van den landbouw en door het Kon. Ned'. Meteorolo- 'gisch Instituut. Hoewel de droogte voor het gras zeer na- deelig wordt genoemd en de stand van sont- mige andere gewassen als boekweit, vlas, kla- verzaad en tabak onvoldoende is, kan zoo leest men daar o. m. niet worden gezegdi, dat de oogstvooruitzichten over het algemeen bijzonder ongunstig zijn. Granen vertoonen in het algemeen een goeden stand. Rogge ea tarwe zijn boveh het normale. Wintergerst gaf een bevredigend gewas. Erwten laten' in de streken, waar zij het meest worden verbouwd, een goeden stand zien. De stand der suiker- bieten belooft een bevredigenden oogst en: ook de stand der consumptie-aardappelen is in de voornaamste cultuur-centra vrij goed. POSTERIJEN. De waarn. directeur van het Postkantoor te Amsterdam brengt ter kennis, dat brieven- malen zullen worden verzonden per zeepost naar Ned. Indie met uitzondering van Atjeh en ondcrhoorigheden Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Biliton en de Westeratdeeling van Borneo per stoomschip „Sin<joro" v^n de Rotterdamsche IJoyd. Laatste buslichting ten hoofdpostkantore aldaar op 29 Juli, 8 uur natniddags, aan tee- kening tot 6 uur namiddags. Groote hoeveel- heden drukwerk veel vroeger. Postpakketten voor Ned.-Indig en Egypte aan bureel Pakketpost Warmoesstraat tot 8 uur namiddags, groote hoeveelheden pakket- ten veel vroeger. van het .bestaande kostencijfer dier school ten gevolge zullen hebben. Garantien tot het aan- gaan van leeningen van byuwkapitalen zullen niet dan n strikt noodzakelijke gevallen wor den toegestaan. Ik vertrouw, dat uw bestuur den ernst van den toestand beseffende, niets zal nalaten om de regeering te steunen n haar pogen, om de dreigende moeilijkheden te overkotnen. DE HETDE'BRAND 'BIJ AM'ERSFOORT. Naar het Hbl. verneemt, wordt net optre- den,' mn den Kadeanl-andisitonn met toegevoegd) personeel bijf idfen brand op de Leusderheide ten zeerste geprezen door de militaire autori teiten; die aileii' zonder onderscheid den Ka- derlandstormi grooten lof hebben togezwaaid voor de onverschrokfcen en enCrgieke wijze, waarop de leden vart dit opleidingsinstituut hebben' meegeholpen' deze ramp te beperken en te localiceeren. In verband hiennede heeft de imspecteux van den: Vrijwiltigen Landstorm, de fcolonel van den Generate® Staf J. L. ten Bosch, een dagorder uitgeyaardigd, waarin hij den, Ka- derla,ndstonn zijn hulde betuigt voor dit lof- waardig optreden. De Minister van Oorlog heeft een bijzon- dert tevredenheidsbetuiging gericht tot de troepen van het gamizoen te Amersfoort en omgeving, welke hebben deelgenomen aan het tegengaan van de bosch- en, heidebranden in de omstreken dier stad. DE VEENBRANDEN. Omtrent de branden in Drente ontleenen wij nog aan de Asser Ct. In de gemeente Emmen is de toestand al- lengs allertreurigst geworden.* De brand in het veen bij Bargercompascuum woedt no<r steeds voort en oreidt zich uit. Vele velden met gewassen zijn reeds vernield. Gelukkig werden er nog geen huizen aangetast. Steekt de wrnd weer op, dan moet men voor groote tutbreidmg vreezen. Dat de veeneigenaars Dokter en Bosker niets tot bestrijding willen meehelpen, wekt verontwaardiging. De bur- gemeester acht den' toestand ernstig, hij be- schikt over onvoldoende hulp en onvoldoen de middelen om, den brand, die te Barger- r nij- per ■dri

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1