Alkmaarsche Conrant Woensdag 27 Juli. Feuilleton. Christoffel en Columbus Honderd Oris sn Twlntigste Jaargang, Proylnciaal Nieuws Gemengd Nieuws UIT HOORN. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd o. m. behanaeld een voorstel van B. en W. betreffende de omzetting van de plaatse- lijke arbeidsbeurs in een districtsarbeids- beurs. Van de vereeniging van belastingbetalers alhier was een schrijven ingekomen, waarin verschillende motieven werden naar voren gebracht, die aantoonden, dat het doen blij- ven voortbestaan van een arbeidsbeurs te de- zer plaatse geen raison had. Een der raadsleden, bestuurslid van de beurs, hield een pleidooi voor het blijven voortbestaan der beurs, waarin hij o. a. wees op het feit, dat vele directeuren van beurzen op andere plaatsen steeds met grooten lof ge- wagen van de wijze waarop hier den lossen arbeid geregeld wordt. Door een tweeden voorstander werd be- to ogd, dat, dank zij de arbeidsbeurs, op de lijsten van het Armbestuur veel minder na- men van transportarbeiders voorkomen dan voorheen. Door het bestaan der Arbeidsbeurs heeft men hier controle op de werkloozen- kassen van 48 organisaties. Door de R. K. werd een amendement inge- diend om, met goedvinden der regeering, de be trek king van boekhouder van het Armbe stuur met de betrekking van directeur der beurs te vereenigen. Zoowel het voorstel van B. en W. als het amendement werd met 11 te- gen 3 stemmen aangenomen. Een belangrijk punt was ook de behande- ling van een adres van het Dagclijksch Be stuur der vereniging „Opcnbare Leeszaal", waarin verzocht werd voor een op te richten openbare leeszaal een subsidie uit de gemeen- tekas te verleenen, bedragende 1500 voor 1921, 1800 voor elk der iaren 1922, 1923 en 1924 en 2000 voor de daarop volgende jaren. B. en W. stelden voor eerst voor 1921 een subsidie te verleenen van 750 en te zijner tijd op deze aangelegenheid terug te komen. De commissie van financien achtte een derge- lijke uitgave, in verband met den- toestand der gemeente-financien, ontoelaatbaar. Ook van de vereeniging van belastingbetalers was een schrijven ontvangen, waarin het geven van subsidie aan de op te richten openbare leeszaal op grond van verschillende motieven werd' ontraden. De voorzitter van den Raad hield een' warm pleidooi, waarvoor hem door de S. D. A. P.- leden hartelijk dank werd gebracht. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. met 8 tegen 6 stemmen ver- worpen. UIT HENSBROEK. Tot wethouder dezer gemeente is gekozen i in de vacature Groot de heer A. Schrooder. De heer Corn. Groot, leerling van den heer D. Saal te Alkmaar, slaagde te Rotter dam voor M. O. Teekenen, akte Md'. Een slingerbalwedstrijd gehouden tus- schen „Turnlust" te Alkmaar en U. D. I. al hier werd door laatstgenoemdte vereeniging gewonnen met 3 tegen 9. UIT OBOAM. Op voorstel van de gecommitteerden van do gemeenschappelijke school te Spierdijk heeff de gemeenteraad besloten die nabij ge- legen grond te verkoopen als bouwterrein aan den heer J. Wijte voor 2.50 de vierkante M. UIT OTERLEEK. De schoolfeest-commissie besloot gister- avond in hare bijeenkomst om het schoolfeest dat Vrijdag a.s. zou worden gehouden, op Dinsdag 30 Augustus te houden. Over den brand ineldt men ons nader: Om een uur of negen ton men zeggen den brand meester te zijn. De motorepuiten uit Alkmaar, en de brandspuit uit Heer-Hu- gowaard hebben daartoe veel bijgedragen. De Oterleeker spuiten hadden wel in hooid- zaak het hevigste vuur gestuit, maar de be- lendende perceelen, ook met net gedekt wer den herhaaldelijk door bet vimr aangetast. door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" 63) In de d'rie weken, die tusschen het vertrek van het Twist-gezelschap uit het Cosmopoli tan en de opening van het theehuis verliepen, waren er heel wait gissingen gemaakt. Goed- hartige, onschuildige nieuwsgierigheid maakte plaats voor opgewonden nieuwsgierigheid, itoen1 het gerucht rondging dat de directeur van het „Cosmopolifcan" zich genoodzaakt had gezien mijnheer Twist te verzoefcem zijn entourage ergons anlders over te brengen. Zou het werkelijk waar zijn, dat die aardige jonge meisjes, die haast iedereen van aanzien ken- de, wanneer ze in de Hoofdstraat boodschap- pen deden, niet fatsoenlijk waren? 't Scheen haast ongeloofilijk, maar gelukkig was haast niets ongelooflijk. De hotddirecteur in wiens burautje mn eens toevalldg de een dan weer de andere log£ een praatje ging maiken on die door verschillende vasthoudende heeren van de locale pens gein- terviewd werd. liiet zich niet uit zijn tent lok- ken. Zijn geslotenheid gaf veel te denken, evenals die van juffr. Heap, die met een raad- selachtig gezicht maar onafgebroken zat te breien1. Mevrouw Ridding's houdimg sprak aiL. leenl van geringschatting. Waarom zou een miensch zich vender druk make om een paar van die bakvisschen? Albert was weer gekal- meerd; enging daar de gong voor het diner niet? Maar de geruchten ooiitrent de moreele pri- vaat-aangelegenhcden van mijnheer Twist en zijnJ entourage werden ;al spoedig overstemd door geruchten van veeil1 ernstiger aard1. Nle- :uand wist te vertellen waar ze nun ocrapromg amen. Twijfelingen en- gissingen' omtrem mands maraliteit waren1 nset anplezLerig. In. Uit de boerderfj van Kooman aloegm soma de vlammen hoog op, maar iong en oud was binnen en buiten aan't blusschen. -De boer- i derij van C. Kaaij had het ook te kiwaad. Tel- kens vatte het dak vuur. maar de vele wakke- j re mannen speurdai ale't ware elk vonkje. 1 Van de inboedela is veel gered. De getroSe- I nen zijn, als de meesten. voor dezen tijd, te I laag verzekerd. Dat ligt hem niet altijd aan de verzekerden. Sommige maatschappijen hebben bezwaar tegen premieverhooging waar't ge- bouwen met rieten daken betreft. De heer H. Klerk, die een boekje met een bedrag van ruim 700.bij zidi droeg hij was z66 van 't venten thuis gekomen en onverwijld in't brandende perceel van zijn buurman Wagenaar ingedrongen om inboe- dd te redden verloor dit, wat een groote consternatie verwekte. Gelukkig kwam't ver- lorene dies avonds laat, bij 't ordenen van't gcredde goed, voor den dag. Een spaarpot van den oudsten zoon van Wagenaar voorzien van een aardif sonunetje, ging in de vlam men op. Het bezoek van vreeroden van heinde en ver was groot. Velen gingen bij ainkomst dadelijk hulp verleenen. De orde werd1 niet verstoordl Allen waren overtuigd dat hier ge- handeld moest worden. De Alkmaarsche spui ten stonden onder commando van den heer Fraijman. Het gemeentebestuur was to# in den nacht op het terrein. Nog, 't is nu mid- dag van den 26sten, wordt het smeulende hooi bewerkt en bespoten, opdat men zeker kan zijn dat zich de ramp niet herhaalt UIT SCHAGEN. Aan den dienstplichtige J. Ruitenschild, uit deze gemeente, is voorgoed vrijsteliing van militiedienst verleend. DE POKKEN? Onder SdidlinMiout doen zich ziektever- schijnselen voor, (he op pokken wijzen. E>e medici d'aar en te Hoorn, met medewer- king van de respectievelijke burgemeesters doen alle mogelijke moeite het gevaar te loca- liseeren. (Tel.) iDE MlUGGiENlPLAAG TE WATER- GRAAFSMEER. Zaterdiagmorgen ji. varscheen wethouder I. H. J. Vos, vergezeld van twee dames-leden der Gezondheidsoomimissie te Wattrgraafs- meer, om zich van bovengenoemde plaag op de hoogte te stellen. Op den Langeweg wer den eenige bewoners bezochit en.' gevraagd of r meer mnggen wareni dan vroeger, als ook of er zich bij' de fcinderen meerdere koortsver- schdjnsitlen voondeden. Beide vragen werden onitkennend beantwoord. Aan den Linnaeus- parkweg evenwed krioclden in de vestibules en aan de voorgevels duizenden en duizenden muggen, hoewel de Langpooters, de gevrees- de malariamuggen, verre in de minderheid waren. De klacht, als zou het met grondwafer ge- vulde, onigraven terrein voor dezen weg de broedplaats zijn, lijtot onaannemelijk. ;De oorr zaak'mioet gezocht worden hi1 het volgende: :Die omliggende .terreinen waren voorheen begroeid met hoog, half verdord opgaatsd! gxas. Ze bergden tienduizenden muggers, die door de zandopspuitingen' verjaagd zijn, In verband' met den noordeldjkcn wind zocfrten de muggens een schuilpliaats in de luwte. Zoo ia het te verklaren, dat men op den Langeweg geeuerlei last van de plaag had, 'hoewel de aistand Linnaeuspaxkweg-Langeweg ix-trek- kelijk gerir-g is. MEVROUW BESANT TE AMSTERDAM. Menschrijft ons: Naar we vernemen zal a.s. Dinsdag 2 Au gustus mevrouw Besant, de presideote der fheosofische Vereeniging, in ons land ko men en te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw, des av&nds 8 uur, em openbare voordracht houden over „The re construction of a shattered world". De 73-jarige zet haar arbeid nog steeds on afgebroken voort. Nu kwam zij van Britsch- Indie naar Engeland om voor de. belangeu van eerstgenoemd land, dat haar zoo na ami het hart ligt, alle krachten in te spannen. Van Engeland ging zij naar Parijs, waar zij op't oogenblik het Theosofisch Wereldcongres leidt. Daarna gaat ze spreken in Brussel, om den volgenden dag in Amsterdam een lezing uitsluiitend voor ieden, behevens een open- bare voordracht te houden. Onmiddellijik daarna keert ze weer naar Indie terug, waar haar naast haar veelomvattende werkzaam- heden nog allerlei bemoeiingen wachten in tegendeel, ze bezorgden je, als je je gewaar- wordingen nauwgezet onderzoekt, een beslist aangename sensaitie; ze gaven iets piquan'ts aan een bestaan als dat van de Riddings en juffrouw Heap, dat door zijn langdurige deuigdzaamheid iets diifs gekregen had. De geruchtein' evenwei, die plotsding cprezen en de overige totaal overschaduwden, bezorgden niets dan onust en bezorgdheid. Niemand wist waar ze vandaan kwamen. Opeens waren ze er 't Gebeurde ,in de maand November, die aan Aimerika's oorlogsverklaring voorafging. De gevoelens in Acapulco waren heltig anti- Duiitsch1. iDe groote meerderheid der inwoners, zooweli van de blajvende als van de tijdelijke, waren ten hoogste verontwaardigd dat hun land zich niet onmiddeHijk na het toipedee- ren der Lusitania, bij de geallieerden had aangesloten. Ze konden een dergelijke liaks- heid niet verklaren' en voelden zich vernedierd in hum1 nation alen trots. De Duitschers die to de omgeving woonden' of die voor de winter- maanden uit Oost-Amerika kwamen, werden nog gedul'd, dbch de houdtog die men' tegem'- over hen aannaim, werd' steeds waakzamer en wamtrouwendter, en week op week vermeerder- den de rondgefluisterde verhalen van spion- nen en geschutvloeren en geheime wapenberg- ?laatsen' to de tuinen en kfllders dier ongeluk- igen. Dat er ten minste &n echte spion inde buurt was geweest, die later to Engeland werd doodigeschoten, stand als een paal boven wa ter, en de zenuwen der bewoners kregen dat zelfde onrustige, waanmee de bewoners van andere Tanden' reeds tang vertrouwd1 waren. Die gebmifcelij'ke omverklaarbare lichtsigna- lenl werden gezien; de gebruikelijke onver- klaarbare geheimzinmige auto's vlogen met verboden, dioch onverhtoderde snelheid langs ongewone wegen op abnormale uren al de gebruikelijke seinen uit zee werden opgemerkt en' star en stijf bevestigd door menschen die toch als zeer bczadigd te boelc stonden. Van Duiiiiachera loan je alias gelooven, altos ver- zake de verovering van zeUbestunr voor In die, een zelfbestuur, dat berust op samen- werking met het moederland. Vooral aan deze zaak heeft zij haar onvermoeide werk- kracht gegeven, recht sfgaand op het doel, dat zij als het eenige juiste ziet en zender daarbij te letten op de gevolgen, die dit voor haar zelve kan hebben. Tijdens den oorlog moest zij op haar 70ste jaar een internee- ring verduren, liever dan van haar streven af te zien. En thans smaakt zij de voldoening, dat de Engelsche regeering de juistheid van haar inzicnten is gaan inzien cn met haar over leg pleegt, terwijl de onderkoning van Indie haar verzocht v66r medio Augustus van haar Europeesche reis terug te keeren, omdat hij het wenschelijk acht met haar sa- men te werken en haar voorlichting te heb ben. DE BOND VOOR ALLEN. Wanneer ik ,De Kampioen" lees, dan staat daar meestal in: een lid mag niet eniz.; nu wijzig ik dit en denk dan: een lid mag niet tevreden zijn voor hij 100 leden heeft aan- gebrachit. En dit beteekent voor mij dat ik altijd en overal leden zie aan te werven. Maar nu heeft het noodlot mij geplaatst tusschen wat men noemt minder ontwikkel- den. En als ik ze dan zoo sta te overreden, dan doen zij mij soms zulke idiote vragen dat ik geen antwoord geven kan. Zou u mij nu niet een weinig kunnen helpen door mij, zoo die bestaan, wat brochures te zendem, dan kan ik, waar ik niet verder kan, hen daarmede overtuigen. Verder had ik nog een' verzoek aan u. Ik ben namelijk maar gewoon knecht bij een kolenhandelaar, dus u begrijpt dat tnijn vrienden en kennissen ook zoo iets zijn, 't zij op kantoor of werkplaats. Wanneer ik nu mijn „Kampioen" te lezen geef om hun te laten zien wat het doel is van den Bond, dan hoor ik zeer dikwijls: Ja zie je, ik vind dien Bond van je heel mooi maar vindt je zelf niet dat er maar heel weinig voor ons soort menschen wordt gedaan? Wat heb ik er aan dat ik weet hoe ik in Zwitserland enz. kan komen, daar kan ik toch nooit naar toe. Zou er nu geeni gelegenheid bestaan, dat er eens iets ingelascbt werd voor de volks- klasse, want eigenlijk moest toch het geheele wielrijdende volk lid van den A. N. W. B. zijn. Hopende dat mijn wensch verhoord moge worden, blijf ik Uw aienaar en Bondslid, H. J. FEENSTRA. v. Ostadestraat 78 huis, A'dam. De Redactie, zegt Henri Polak, stelde bovenstaanden brief in mijn hadnen, met de opdracht hem to „De Kampioen" te beant- woorden Gaarne doe ik het, ten einde aldus de propaganda voor den A. N. W. B. een duw- tje te geven. Indien een arbeider, of niet al te ruim be- zoldigde kantoorman, zegt: „Wat heb ik aan den Wielrijdersbona? Ik ga toch nooit naar Zwitserland en het kan mij dus niet schelen, of ik al dan niet weet hoe er het gemakkelijkst te komen" dan zegt hij een dwaasheid1, die een gevoig is van onbekend- heid met het wezen van (hen Bond. Want de Bond is er volstrekt niet in de eerste plaats op uit, gegoede meiuschtn bij ie staan to hun tochten naar en in het buitenland, doch om iedereen, wie en' wat hij ook moge wezen, vermogend of onvermogend, werkgever of arbeider, hoog- of laaggeplaatste, te bren- gen tot de natuur, te voeren naar andere omgeving dan de dagelijksche, de schoonheid te leeren kennen van net eigen land en daarbij het lichaam aan kracht en gezond- heid te doen' herwinnen, hetgeen 't bij den arbeid om den broode inboeten moest. De Bond wekt niet alleen de. menschen op dit te doen, doch hij doet alles wat noodig is, om het te vergemakkelijken en het zoo aantrek- kelijk mogelijk te maken. De schrijver van den aardigen bnel, die hier boven afgedrukt is, weet niet wat hij den menschen in zijn omgeving zeggen moet, als zij hem vragen wat de A. N. W B. dan toch wel doet. Laat ik hem eenige argunien- ten aan de hand doen: De Bond brehgt de menschen uit de duffe stad naar heide en' bosch, naar strand en duin, naar rivieren en plassen, naar dreven en beem- den; wijsf hun den' weg daarheen' door wegwij- zers op elk punt, waar dwalen mogelijk zou wachten. Er was ndets, hoe sluw ook, dat de Duiitsche samenspanners niiet kondeai' udtden- ken, en niets wat ze niet eenmaal uitgedacht met onwrikbare standvastigheid en misda- dig geduld ten uitvoer brachten. En) in deze broeikas van geruchten, deze ongezoade atmosfeer van achterdocht, ver- schemenl die Twinklers en Ideten verdacht hun Fs roJlen. Mien behoefde slechts weinig informaties te nemen om te weten te komen, dat enop geen van die jonge-damesscholen to' den omtrek ook maar een paging w,as gedaan hen geplaatst te krijgen; of eigienilijk totaal geen' informa ties een eenvoudig praatje met de direc trices van die onderwijs-inrichtingen was vol- doende, een ferloopsche vraag op de lezingen' en ontwiikkelende avonden door de meer ern- stige en weeigierige bewoners op touw gezet. Van de wintergasten namen er niet velen aan die bijeenkoinsten' dee1!. Juffrouw Heap echter wel. Juffrouw Hleap bezat een rustelooze ziel, rusteloos onwlat ze gekweld werd door een voortdurenden dorst, een1 verlangen naar, ze wist zelve niet wat. De goddelijke genade was het niet; daarvoor voelde ze zich nog veel te werelidfech. Misschien was het een verlangen naar geestetlijke ontwifckeling. In ieder geval besloot ze't to die richting maar eens .te pro- beereni en' dus bezocht ze de ontwiikkelende avonden. Hier ontmoette ze dat deel van' Aca- pluco, dat niet bridge't en er prat op gaat niets geen' begrip van polo te hebben, het deel dat to geestesbeschaving gelooft en zich dlaar- op en> op Bociaal werk toelegt; to het kort: het mindier welgestelde dteel van Acapulco. Voor geen enkele voordracht hadden de Twunklers zitih, laten tosdmjven, ze vol'gden geen enkden curaus. Juffrouw Heap, andere zoo rap van tong, bewaarde op de voordrachtavondeni zoo'n ge- heimiztonig stilzwijgen, dat haar rnedebezoe- kers ad' heel gauw evenveel achterdocht gingen koesteren alls de oppervlaikigste togds to die hotel® en lianidihiuibaea. Het onschuildige uiter- adjn; waarschuwt hen overall waar zij eenig ge vaar zouden kunnen loopen- vergemaikelijkt hun tochten, door het aanleggen van wielerpaden (vaak door prachtige atreken, die andere ontoegankelijk zouden zijn), door het financieel ateunen van verkeersverbeteringen, het uit den weg ruimen van allerld verkeers-belemmeringen. door het aanwijzen van wandelwegen, die loopen door aan de groote massa onbekende gewesten, door bosschen en landgoederen, die hij voor hen heeft weten te ontsluiten; behoedt hen tegen kleine onheilen, door het plaatsen van honderdtallen reparatie- kisten en voetpompen; verschaft hun betrouwbaar onderkomen ra alle prijzen in hotels en restaurants; zorgt voor deugdelijke reparateurs, stal ling voor rijwielen en andere voertuigen, verkoop van benzine, enz. vergtmakkelijkt het verke^r te water- stelt beschikbaar voor zeer bescheiden prijzen, prachtige atlassen, beschrijvingen van routes, plattegronden van steden, aan- wijzingen voor fietsers, hoe zij tochten kun- n -r maken z->nd r last te hebben van -"it sndle verkeer <Jer automobielen; geeft een blad uit („de Kampioen;') dat alles geeft waarin de toerist in net algemeen de rijwieltoerist in het bijzonder, belang stelt in hetgeen hij weten moet; reikt zijn leden een handboekje uit, dat, steeds „bij", een vriend en een gids is voor den toerist, overal in het land en ook daar buiten; heeft een kantoor vol menschen, die plannen ontwerpen voor groote en kleine tochten in het binnen- en buitenland, op wel- ke men zich volkomen ver laten kan; heeft overal consuls, die, zoo noodig, de teden met raad en daad bijstaan; is de behartiger der belangen, de pleitbe- zorger van den toerist bij1 de overheid van stad en land; waakt tegen het bederven of vernielen van hetgeen er aan schoonheid is op het land, in het dorp en to de stad. En dit alles voor een contribute van enke le centen per week. Een sigaar minder per week gerookt en de contribute aan de prach tige organisatie, die A. N. W. B. heet, is be- taald en men heeft er meer nut en pleizier van dan van duizend sigaren. Daarbij is de Bond een democratsch lichaam. Hij kent geen rang en geen stand. Hij vraagt niet naar geld of goed. Alle leden zijn voor hem gelijk; zij hebben gelijke plich- ten en gelijke rechten. Niemand wordt in den Bond ontzien of bevoorrecht, omdat hij geld heeft; niemand wordt er geminacht of mis- kend als hij het niet bezit. In deze ongelukkige tjden van ruwheid en onmenschelijkheid, van terugval tot bar- baarsche toestanden en roekelooze vemiel- zucht, van grove winzucht en wrange be- geerte, is een instelling als de A. N. W. B die slechts het zachte, het goede, het schfione betracht en bevordert, die slechts iivert voor hetgeen vereent, veredelt en verheft, te be- schouwen als een stuk beschaving, dat ge- steund en hooggehouden moet worden. Als de briefschrijver nu deze argumenten benut heeft en hij is nog niet geslaagd, de hardhekkigen te overtuigen, dat hij spreke en er zullen nieuwe wapenen voor hem ge- smeed worden. Maar ton extra-argument wil ik hem nu toch wel reeds aan de hand doen. Hij is arbeider, waarschijnlijk lid van zijn vakvereeniging en1 weet dan "hoe in onze kringen gedacht en gesproken wordt over degenen, die buiten de organisatie blijven staan. Hij weet dan hoe wij hen noemen, die wel de vruchten plukken van het streven: en werken der vakvereeniging, doch zich geen enkel offer, pereoonlijk noch geldelijk, daar voor willen getroosten. Welnu, hij bedenke, dat ieder, die wandelt, fietst, tuft, zeilt of roeit, geniet van hetgeen de A. N. W. B. ot stand gebracht heeft en voortgaat tot stand te brengen. Wie nu al dus geniet, doch niet bijdraagt, wie wel neemt, doch niet geeft, zoo iemand staat ge lijk met den ongeorganiseerden to-de-wachf- sleeper van hetgeen de vakvereeniging heeft weten te verwerven. Hij vrage nu zijn recakitranten medear- beiders, of zij op het terrein, dat de A N. W B. bestrijkt, de rol willen spelen, die zij in het industrieele leven verafschuwen. NED. R.-K. VER. VAN KLEEDINGFA- BRIKANTEN. 'Dezer dagen hield de R.-K. Vereenigtoig lijfc en1 de to' het ook vallende jeugid dter ver- dachten werd van nul en geener waarde ge- acht. Nutteloos om op cherubijnen te gelijta als die cherubijnen een' Dui'tsch type hadden. NluftMoos, nog bijna kinderen te zijn, als die tinderem Mijkbaar Dui'tsche kinderen' waren En dergelijke onsdhuldige kenteekcuen hadden immere juist waarde voor de bevordertoig van de misdadige 'Duitsche doeleinden. 't Zou vol komen' to overeenstemming wezen met het Duiitsche mationialc karakter, dat karakter van voorbeeldielooze arglistigheid, twee zulke jon ge meisjes met dergeSijlke ktodergeztebten over den Oceaan te zenden1 om het onzichtbare, reusachtige net te helpen weven, idlat weldra over geheel' Amerika zou worden' dichtgetrok- ken. Toen die achterdocht slechts eenmaal, bij het dienkendie deel van' Acapulco had' postjgevat. nam dit de vcrklaring van de aanwezigheia der Twtokilere zonder de minste moeite aan, gewend als het was, voor alles dadelijk tekst en ui'tleg to kunnen' geven. Vender was er nog de advocaat, tot wien mijlnheer Twist zich gewend had inzake het voogdijschap. HSji zei niets, maar hield zich overtuigd1 dat de meisjes Duitsch waren en mijinheer Twist dit feit wenschte te verbergen. 't Viefli hem tegen' van Trekpot-Twist. Hij' had hemi veretandiger geacht. Waarom moest die omstandigheid verborgen worden? Amerika was immere een neutraal land, waarin Duit- schere konden' komen en gaan' zooals ze wil- den. Waarom al die tongen in bewegtog te brengen? Zelf een sluw en1 scherpzinnig za- kenman ikon hiji niet geloovcn to: den goedhiar- tigeni eenvoud' en1 de groote betangeloosheid van mijinheer Twist. Had iemand er hem1 op gewezen, dan zou hiji het voor een pose heb ben' gehouden. tamers, een man1 die geld roaaikt van' eenige beteekonis, is niet goedhar- tig, eenvoudig en betagdloos hij is hard en berekenend. De advocaat stand voor het geval. Hoe ton mftnhaer Twist zaofa vnaihooJa en zaota far- van T^mescocfecMe-fabrflcanten te Anwter- dam haar j aarvergadertog onder voorzitter- schap van dlesn heer F. wT Caesar, directeur der Nl. V. Fend. Veerkamp Co'® Iingeritt- en Blou®enfabriek. Een ®tatutenijwqzigtog standi op tie agen da, stipklende tat verruiming van het terrein der Vereeniging. Van organi®atie van fabri- kanten' van damesoonfectie werd de Vereeni ging uitgebreid tot eene organisatie, die het engros-kked'ingbedrijf in al zijn branches om- vat, terwijil een1 interne indeeliing werd ge maakt naar de onderecheidene vakgroepen. De eenheidi van belangen, op vele punten, der klmMngfahrikanten van welke vakgroep ook maakte deze reorganisatie tot eene, door het belang der fabrifcanten gebodenv noodzakdijkheid', terwijl de vereduaidenheia van belangen pp.vele andere punten een in- wendige groepeering naar de verechillende branches (heerenoonfectie, damesconfectie enz.) voomschrijft. far verband met deze re organisatie werd ook de naam der Vereeni ging veranderd in: Ntederlandsche R. K. Vereeniging van Kleedtagfabrikanten. Ten slotte werd het vraagstuk der Werk- loosheidsverzekering besproken. Als leiddraad diende hierbij een aantal vraagpunten, aan1 de Vereeniging toegezonden door de Alge- meene R. K. Werikgevere Vereeniging. Deze kwesfie, die temgevolge van de bij' de Regee ring bestiaande plannen voor de wedegevers uitermate actueel is geworden', werd' to een' zeer geanimeerd debat van verschillende kan- ten bekeken en bediscuseerdna een uitvoeri- ge gedachteniwisseling, waarhij het voor en tegen' zoowel uit idieeel als uit materieel' oog- punt werd gewogen en gewaardeerd, kwam ac vergadering tot de volgende oonclusies. I. iNorimiale WerMoosheid en crisis-werk- loosheid' dienen atoonderlijk geregeld te wor den. II. T. a. v. de nonmale werkloosheid (daar- onder begrepen seizoen-werkloosheid) moet een wettelijke verplichting tot verzokenng ko men. De uitvoering moet geschieden door de betrokkeni belanghebbende erocpen. Tegen crisis-werfclooshdd is geen verzeke- ring mogelijk. HI. T. a. v. de nonnale werikloosheid (daaronder begrepen seizoen-werkloosheid) moeten' de kosten gedragen worden door werk- nemer, werkgever, 'Staat en Gemeente. IV. De contrftle moet worden uitgeoefend door het bestuur van- het verzekerings-fonds, welk bestuur de vertegenwoordigilng moet zijn van degenen, die bdjdragen in de kosten. DE' BREOASCHE POLTTIEZAAK. De „Bredasohe Courant" bevat over de bekende Bredasche politiezaak een „laalste woordl" waarin wordt gezegd, dat aan beide zljden fouten zijn begaan. In de eersfe plaats is het blad het heelemaal hiet eens met den Algemeenen Bond van Politie- personeel waar deze't voorstel, dat om het gelncrimineerde feit met carnaval Simits en Blakenburg geen straf verdiend hadden. Zij hebben1 op zijn mtost een diaad bedreven, die een ermstig politie-agent niet past, en aller- minst wel deze twee, die toch als leidere van een grooten bond een' voorbeeld van trouwe plichtebetrachting moeten geven. Zij hebben gefraudieerd, dat staat vast. En daarom waa een straf onvermijdelijk. Een andere vraag is echter: Is de straf aan Smite (die een stafregister achter zich had) en Blakenburg (die een zuiveren staat van d'ienst had) niet te zwaar? Is zij' vraagt het blad misschien niet toegepast onder den indirufe van- een zekere mentaliteit (plaa'selij- ke mentaliteit) ten opzichte der beide gestraf- teni? En dan wil het ons voorkomen', dat deze straf voor de gelncrimieerde fedten beslist te zwaar is. De „Bredasche Crt." kan zich daarom ver eenigen met de acEe (niet steeds met de wij ze waarop) die de Alg. Bond van Politieper- soneel voert voor een betere rechtepositie der agenten. De Gemeentewet dient op dk punt zoo spoedig mogelijk gewijzigd, zoot'al de agent van politie nog' een hooger heroep heeft dan dat van' den plaatselijken burgemeester ONGEWONE HITTE. Men klaagt to Nederland over de „vreese- lijke" hitte, men jammert, men blaast en puft den geheelen dag. Men zucht „ach ea wee" over de warmte, die nog nooit, zegt men, zoo hevig is geweest, wat natuurlijk bij elken heeten zomer herhaald wordt. Zijn wij nu niet wat al te pessimistisch, door te denken, dat het nergens zoo heet is als bij ons? Laten wij eens het onderetaande bericbt le- tuiin bezitteni en1 toch- een' dwaas zijn? 't Is waar, hiji had' een eigenaardig soort van ge zicht als je onder den neus kwam een ge zicht voor een famiilievader, vond de advo caat, een goede huisbaker, water- en melkge- zicfat. De advocaat luisterde met belangstel- ling naar al de praatjes zonder zelfs iete te zeggen. Ofschoon een gehuwd mam, waren zijn gevoelens op het punt eer niet afge- stompt door den' drang naar pereoonlijke vrij- heid en de nood'zakelijfcheid1 van voortdurende zolfverdediging, die het leven van de met vrouwen gezegenden dl'kwijls zoo moeiilijk ma ken'. HSjj zweeg eerlijk, zooals hij' beloofd had, maar hiji luisterde en kwam tot het eindresui- taat, d'at dr. Twist of een ongelooflij'ke ezel was, of dat er werkelijk iete aan zijn verhou- dtog tot de tweeliegen haperde. Wat hij: niet wist en wat niemand wist, was, dat het met zooveel. haast to gereedheid ge- brachite huis, een thee-gelegenheid zou wor den. Evenals de heelc wereld, nam hij' de le zing die de courant van de zaak geg-ven had, voor waar aan, en alleen de verwachte komst van de eerwaardoge. bejaarde woduwe mijnheer Twist's moeder hidd de geruch ten en' verzinsdB nog eenigsztos to bedwamg, want Trekpot-Twisfs familie was zoodra zijn ui'tvimding insloeg to hed' de Ameri- kaansche pers uitvoerig heschreven en zui- ver op de graat bevonden. Allerlei tijidsdirif- ten1 en couranten hadden kiekjes opgenomien van het huis te Clark, waar hij geboren was en waarschijnlijk eenmaal zou overlijden. Met eenige verwondering las mijnheer Twist dat zijn innlgste wensch1 was in het oude ho me" te mogen sterven en bekeek hij de af- beddtog van het hoekje op het Qarksdie kerk. hof, waar 'hiji ter aarde besteld zou worden, met een ingezet plaateje van zijn vadere grafetean, waarop men duddelijlk kon ondter- scheideni, dat hiji „de Opstandtog en het Le ven" was. fStaadi wonefgd) E®. 178. 1981.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5