Van der Graaf Go. handelsinfonnatiebureau, Incasseeien en regelen achterstallige en betwiste vorderingen. GEVONDEN VOORWERPEW. Uitsluitend fe bevragm a an het bureau van Politie alieen op werkdagen tusschen 9 en 1 uur. (Te vervoegen bij den WAGHT- COMMANDANT.) Een1 pakje imhoudende pillen, enz., een wa- fenmoer, 1 kaatsbal, 3 loien, 1 mantel, I uissleutel, 3 horioges, i aop van een col- lingsas, 1 bal, 1 pakje zeep, 2 rozenikransen, 1 pet, 1 hondenhalsband, 1 rokspeld, 2 rin- gen, 2 portemonnaies met inhoud, 2 kinder- schoentjes, 1 wandelstok, 1 sigarenpijpje, 2 hondan, 1 bril, 1 voetbal, 1 parapluie, 1 slot van een armband of balssnoer, 1 paar handschoenen, 1 blouse net corset, eenig geld, 1 ceintuur, 1 bankbiljet, 1 zakdoek, 1 armbandje en 1 zadeldekje van een rijwiel. Alkmaar, den 28sten Juli 1921. De waam. Commisssris van Politic, J. H. G. VAN DEN BERG. De heer Mendels betoogde dat het con tract zeer gevaarlijke bepalingen bevat. De heer Gremer wees op het gewicht der verbinding voor ons land met Zuid-Afrika. Hij ontkende dat hier van protectie zou kun- nen worden gesproken. Dd heeren Van Nierop en Blomjous zijn tegen het verleenen van steun met het oog op den slechten toestand van de schatkist. Minister van IJsselsteijn meende dat steunverleening een uitbreiding van onze handelsvloten en vergrooting van ons afzet- gebied zal tengevolge hebben. De Minister wem?chte niet de verantwoor- delijkheid te dragen, aan Zuid-Afrika mede te deelen, dat de verwachtingen door het ontwerp gewekt niet zouden worden ver- vuld. Het ontwerp werd aangenomen met 19 tegen 13 stemmen. De Kamer is daama op reces gegaan. Gemengd Nienws. DE OPVOLGER VAN JHR. Mr. D. J. DE GEER. Nu de heer jhr. mr. D. J. de Geer de por- tefeuille van Financien op zich neemt, zal hij aftreden als lid der Tweede Kamer. Zijn op volger het oud-lid mr. J. Ankerman. DE STAKING VAN HET HOTEL-, CAFe- EN RESTAURANT-PERSONEEL. De in den gistemacht te Amsterdam gehou- den vergaderingen van den modemen Bond van HotelpersGneel, in „De Nieuwe Karse- boom" en den R. K. Bond „St. Anthonius'' in het „Gildenhuis", waarin tot de staking be sloten werd, waren, naar het N. v. a. D meldt zeer druk bezochi, zoowel door manne- lijik als vrouwelijk personeel. In de vergadering van den modemen bond voerde de bondsvoorzitter, de heer J. G. van Heusden, het woord. Hij herinnerde aan den strijd, door het kellners- en ander personeel gedurende de laatste jaren gevoerd, om een betere positie te verkrijgen. E>e patroons wil- len het thans tot een uitbarsting laten komen. Wat ons betreft, zeide sprekcr, zoolang het eenigszins mogelijk was, hebben wij, getracht door georganiseerd overleg tot een oplossing te komen en een conflict te voorkomen. Hore- caf wenscht dat echter niet en denkt door be- dreiging met ontslag de staking te breken De patroons beweren, dat het thans een tijd van' malaise is. Indien dit waar is, dan is dit de schuld van de patroons zelf, die een onge- motiveerde prijzenpolitiek hebben gevoerd. De werkgevers noemen de eischen der arbei- ders exhorbuant, maar spr. vraagt zich af of een eisch van 35 per week voor een keuken- knecht te veel is. Thans hebben de keuken- knechten 15 pen week. De zaalchefs verdie- nen thans 175 per maand, waarvoor zij een zekeren stand moeten' ophouden. De eisch luidt 250. Door enkele zaken worden reeds hoogere loonen betaald. De bond eischt afschaffing van het fooien- stelsel. De bewering der patroons, dat dit in Duitschland mislukt zou zijn, is onwaar. De afschaffing van het stelsel behoeft de patroons niets te kosten. Volgens het ontweip van den bond wordt een loon van f 40 plus vijf pro- cent geeischt. Spr. herinnerde er aan1, dat de burgemeester zijn bemiddeling heeft aange- boden maar dat de patroons de brutaliteit ge- had hebben deze af te wijzen. De arbeiders- organisaties daarentegen waren en zijn nog bereid elke eerlijke bemiddelingspoging te aanvaarden. Juist omdat het burgemeester De Vlugt is, die uit jarenlange ervaring de vakbeweging kent en' daarin zijn sporen ver- diend heeft, vreezen wij zegt spr. zijn oordeel niet. Het parool van het bestuur luidt: Heden niet aan den arbeid. (Daverend applaus). De strijd zal langer dan twee dagen moeten duren, maar hij zal met kracht wor den gevoerd. De portiers der hotels en andere inrichtingen zullen er niet in worden' betrok- ken, daar deze bewakingsdiensten verrichten. De thans begonnen strijd besluit spr. zal en moet cindigen zander dat er sladitof- fer vallen en binnen enkele maanden zal het fooienstelsel tot het verleden behooren. De rede van den heer Van Heusden werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Voor de vergadering van den'R. K. Bond „St. Anthonius" voerde de heer C. J. Hille- brink het woord. Ook daar werd tot staking besloten. De vergadering werd bijgewoond door den geestelijken adviseur, pater Hulsebosch, die aan het slot der bijeenkomst als zijn mee- ning uitsprak dat het personeel strijdt voor cen rechtvaardige zaak en de strijders opwek- te den strijd op een waardige wijze te voeren In Amsterdam was de staking gisteroch- fend viijwel algemeen. Het personeel. dat binncnkwam, was ongeorganiseerd De geor- gani«etrde kellners enz. scbilderden v66r de cafe's inplaats van daarbinnen. Voor zoover wi konden nagaan bediendc het hotelperso- neti nedenochtend de hotelgasten nog als ge- woonliik. De ochtendbezoekers der cafC's, ui- teiaatd niet talrijk, hielpen1 zichzelf aan een kop koffie of een Fruhschoppen. De staking demonstreerde zich nog hoofdzakelijk in het ronddrentelen van troepjes kellners vo6r de ken Hier en daar werden pogingen onder- nnmen'om ongeorganiseerden door overre- rne te bewegen cok te staken. 't Ging daar- heel eemoedelijk toe. Ook te 's-Gravenhage besloot het hotel-, :^afe- en restaurantpersoneel gistemacht tot staking. Blijkens een mededeeling van den voorzit- fer in de vergadering van den modemen bond blijft Scheveningen voorshands uitgescha- keld. evcnals de zaken, buiten het centrum ier stad Voorburg en Rijswijk. Zoo noodig INGEZOWDEN MEDEDEELINGEN. A'DAJVl. R'DAM. Van onzen invloed als het grootste wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het van zullen echter ook deze zaken in den strijd be- trokken worden: Gistermorgen om 6 uur zouden de ver- schillendc posten worden uitgezet. Medegedeeld werd, dat het cafe „De Poort van Kleef" de eischen van het personeel heeft ingewilligd. Waarschijnlijk zouden nog twee zaken volgen. Te Utrecht heett het georganiseerd hotel-, cafe- en restaurantpersoneel gistemacht met algemeene stemmen tot staking besloten. De Modeme Bond en de R K. organisatie tellen tezamen 190 leden, terwijl er een 25-tal onge organiseerden zijn. Te Rotterdam was gisterochtend de staking zoo goed als algemeen. Omtrent de staking wordt uit Den Haag gemeld, dat wat den omvang der stakers be- treft, er des morgens om kwart over 11 waren ingeschreven 350 stakers, om half 3 des mid- dags 400. Zoo op het oog heeft het cafe-leven niet bijzonder veel verandering oodergaan zegt de Haagsche N. Crt. Wei was het in geen en- kel restaurant bepaald druk, doch met de warmte pleegt't in dit bedrijf steeds slap te zijn. Doordat het niet druk as, kon de bedie- ning gemakkelijk plaats hebben. Slechts in het „Gouden Hoofd"' had men zelf zijn con- sumptie aan de toonbank af te halen. Bij drukte in „Central" zal het publiek ook hier- toe warden- uitgenoodigd, 'De Modeme Bond deelt mede, dat reeds 'n 6-tal zaken aan de eischen der kellners heb ben toegegeven. Omtrent een Donderdagmiddag gehouden huishoudelijke vergadering van de afd. Den Haag van Horecal (vereeniging van wericge- vcrs) dJeelt men mede, dat vrijwel alle le&n waren opgekomen. Meerdere leden zijn nog toegetreaen tot de indertijd gesloten onderlin- ge overeenkomst tusschen de patroons. Alle leden verklaarden zonder eendge reserve ach- ter het bestuur te staan. Geconstateerd werd, dat van het personeel van de za^en, waarin de staking werd geproclameerd, omgeveer 14 j a 15 pCt. is weggebleven. Het centraal bestuur van Horecaf deelt mede,.dat geen enkel verzoek, van wie dan oak, tot bemiddeling bij het bureau is ingeko- men en dat dus ook geen dergelijk verzoek is beantwoord, laat staan afgewezen. Gedurende den avond werd de d-ienst in de cafe's op dezelfde wijze voortgezet als over- dag. Over het algemeen was het in de meeste zaken betrekkelijk stil. Voor „Gentraal" in de* Lange Poten bestond van de zijde van het pu bliek gioote belangstelling. Van werkgeverszijde werden te Amsterdam gistermiddag nog eenige bijzonderheden me degedeeld en stelde men op den voorgrond I dat het onmogelijk was geweest aan de thans j met kracht uitgebroken staking te ont- komen. Tevens wees men er op, dat men tot I zijn spijt het aanbod van den burgemeester 1 om als bemiddelaar op te treden, o. m. hierom niet meende te kunnen aanvaarden, waar het 'j hier geen locaal doch wel een landelijk con flict betreft, waama de secretaris der afdee- ling Amsterdam de verzekering gaf, dat alle groote hotels open waren en alle cafe's open i zullen blijven. f Gezien evenwel den indruk op een ochtend wandeling gekregen, leek dfeze bewering eenigszins aan den optimistischen kant, daar in de cafe's die nog open zijn slechts de eigenaar geassisteerd door een enkelen ktllner en verder door meer of minder nabije j familieleden terzijde gestaan den dienst van het buffet met haar hongerenden en dor- stenden onderhout. De secretaris van Horecaf, de heer Herm- sen, deelde aan het persbureau V. D. mede, dat afschaffing van net fooiepstelsel geen ver- betering in het bedrijf zal brengen, hetgeen men trouwens in Duitschland kan waarne- i men, waar ondanks de afschaffing door de j kellners fooien worden aangenomen. En in Italie is het fooienstelsel opnieuw ingevoerd. Acbter deze staking zien de werkgevers een common istischen achtergrond, want de werk- nemers vragen hun patroons inzage der ad- ministratie en medezeggingschap in het be drijf. De werkgevers kunnen hierop niet in- gaan en zij hebben dan ook alien, die ge- staakt hebben, ontslag aangezegd. Ten slotte deelde men mede, dat er een overeenkomst' tusschen de leden van Horecaf bestaat, dat geen patroon op straffe van ten groote boete, individueel dfe eischen der werk- aemers mag inwiTligen. In een te Amsterdam door de stakers ge houden meeting werd meegedeeld, dat de ta kers bereid zijn met de werkgevers te confe- reeren, doch niet als minderwaardigen. Ah zij hen uitnoodigen om als gelijkwaardigen met hen aan de groene tafel te gaan zitten. dan zullen zij dit niet afwijzen. Voorts werd- gezegd, dat overwogen wordt am het parool ui't te geven aan het personeel in de kleinere cafe's in de buitenwijken, tot het sveneens neerleggen van den arbeid. Als een staaltje, hoe hoog de bedrijfskosten kunnen stijgen, deelde men nog mede, dat een strijkje van violist, violoncellist en pianist zooals tegenwoordig in tal van cafC's wordt aangetroffen, den patroons kost minstens '/20 a 30.000 per jaar, aan- auteursrecht, belas- ting en salarissen. Nader meldt men: Wij zijn gistermiddag de verschillende stadsgedeelten nog eens doorgewandeld en zijn tot de conclusie gekbmen, dat inderdiaad deze staking een betrekkelijk groot gebied omvat. Voor verschillende cafe's hangen me- dedeelingen dat de eischen van het personeel zijn ingewSIlIgd en hier zoeken dm ook veim de vertroosting die zij in hun gewone „home'' moeten missen. Gistenniddag werd in de bijeenkomst op het „Park Sdiouwburgterreini" medegedeeld, dat de staking gisteravond .tot de zaken, gelegeis iu de buitenwijken zou worden uitgebreid. Ingevolge bevel van hooger hand werd: niet gedemenstreerd en verlieten de pl.m. 1500 aanwezigen kalm het terrein, de verzekering hunner leiders meenemende, dat, als men een drachtig volhardde de overwinning nog deze maanden zal kunnen zijn behaAld. Liet de staking zich Donderdiagmorgen slecht overzien en bood te Rotterdam de aan- blik van het cafe- en restauratieleven geen ander aspect dan gewoonlijk in de morgen- uren, toch is ook hier feitelijk aan het sta- kingsparool gevolg gegeven. De groote hotels zijn het minst getroffen; doch de cafe's in het stadscentrum boden tegen den middag een triesten aanblik, De buitenzitjes waren meerendeels opge borgen. Van werknemerszijde wordt beweerd dat 60 pCt. van de werkkrachten in staking is ge gaan. Van patroonszijde verzekert men, dat dit cijfer slechts de losse krachten omvat De koksvereeniging La Residence heeft be sloten, neutraal te blijven. Het sellijut dat dit besluit geen algemeene instemming heeft ge- vonden; er liepen althans geruchten dat enkele leden hun lidmaatschap hebben opge- zegd. Enkele groote zaken zijn bepaald gedu peerd. Ook te Utrecht is in de Woensdagnacht ge houden vergadering van den R.K. en Moder- nen Bond besloten, tot staking over te gaan. Nader meldt men uit Utrcht, dat de sta king daar omvat ongeveer 70 man, meest uit de groote zaken rondom het Vredenburg, die thans zoo goed als niets te doen hebben. De firma Kagenaar aan het stationsplein heeft de bondseischen ingewilligd, terwijl de sta- kingsleiding met eenige andere zaken nog in onderhandelingen is DE KDNlI'NGilN NAAR NOORWEOEN. Het Nled. Oorr.-Bureau meldt ons, dat de Ktoningin en dte Prrnses thans het voornemen hebben 3 Augustus met het stoomschip Mero- pe naar die Nloorsche fjorden te vertrekken. DE „fNKT-WERPER. Nog steeds komen klachten in bij de Am- sterdamsche politie over kleeding, welke met zwarte vloeistof is besmeurdl. Men zal zich herinneren, dat eenige jaren geleden, toen ook een ,,inkt"-werper aan den gang was, herhaaldelijk de meening is geuit, dat de zwarte vloeistof afkamstig zou zijn van een bepaald soort van bessen. Anderen sppaken van uitwerpselen van vogels. Thans bereiken ons, schrijft het Hbld., naar aanlei- ding van de nieuwe gevallen, weer eenige in- gezonden stukken, waarin ook van vogels en bessen wordt gesproken. 'De politie meent echter wel diegelijk met een of meer kwaadwilligen te doen te hebben. De vloeistof is onderzocht en schijnt lakspiri- tus te zijn. Echter wordt ook wel eens iets an- ders gebruikt. Thans wordt een bemorsing gemeld in de Lange Leidschedwarsstraat. Daar zijn geen boomen en de kans op vogels of bessen is daar dus veel geringer. Een emstig geval hoore nwij uit de Oos- terparkbuuri.' Een jonge man, diie daar in de omgeving had gefietst, bemericte bij thuis- komst, dat zijn kleeren zoodanig met de vuile vloeistof waren bezoedeld, dat het ondergoed er van was doortrokken. NIJVERHEIDSRAAD. Men deelt aan het Hbl. mede dat dr. F. E. Posthuma bereid is gevonden, om mr. J. C. A. Wyn op te volgen als voorzitter van den Nij- verheidsraad. Hij wil de nieuwe functie voor- loopig alsnog voor niet langer dan een jaar aanvaarden, om in dat tijdsverloop te kunnen nagaan hoeveel werk er aan verbonden is. Zou zij al te veel van zijn tijd vergen, dan zou hij op den duur zich er niet aan kunnen wij- den. HET BEVRDREN VLEESCH. In den Gelderschen Achterhoek is den laat- sten tijd het verbruilj van Argentijnseh vleesch zeer toegenomen. Honderden vieren- deelen worden daar gei'mporteerd. En terwijl elders in vele gevallen na korten tijd het ver- bruik dezer vleeschsoort verminderde, neemt het daar gestadig toe. Het gevolg is dat dit den nekslag beteekent voor menig slager, die uftsluitend inlandsch vleesch verkoopt. REGELING HAVENRESERVE. De afdeeling Amsterdam van den Centra- len Bond van Transportarbeiders heeft de voorstellen van den Loonraad betreffende de reorganisatie van de havenreserve met zeer groote meerderheid aanvaard. Deze reorganisatie komt in hoofdzaak meer op een bijstorting van de wenknemers van het bedrag, dat boven de stortingen door werkge vers, Rij'k en Gemeente noodig is, om de ha ven in arbeids-resc-rve in stand te houden. Ook de Christelijke Transportarbeiders heb ben de reorganisatie-voorstellen aanvaard. DE VEENBRANDEN. Men meldde uit Assen aan de „Msb.": De toestand in de gemeente Emmen blijft zorgwekkend. De burgemeester heeft besloten geen nieuwe uitgaven te doen ter bestrijding van bet vuur, vooral ook ten gevolge van de geringe medewerking der eigenaren. Te Bar- gercompascum breidt de brand zich uit over een oppervlakte van 10 'H.A. De toestand is hier ernstig. Bij Erica is het vuur weer aan- gewakkerd en te Oranjedorp en Zuid Bargum brandt het vrij fel. De Ass. Ct. schrijlft over de branden in Drente: De toestand in de gemeente Emmen is iets verbeterd. In het Noordveen1 en te Oranjedorp en Erica is het gevaar voor ui'tbreid'ing van- den brand voorloopig geweken In Barger- oompascuum heeft de eigenaar van de aldaar liggende brandende vemeri, de heer B-osfcer, eindelijk igevolg gegeven aan de aanmaning oml mede te helpen den brand te blusschen1, daar hij zag, dat, als hij geen hulp verleende, men zijn geheele veen zou1 laten uitbranden. Gistermiddag rukte hij dan ook met brand- Muschmaterialen aan. Over het geheel genomen is de toestand op het oogenibHk vrij gunstig, doch men- kan he- laas nog niet zeggen, dat de brand sterk aan het vennindereu is. Als de wind weer begint op te steken, vreest mien, dat het vuur zich to sssr screft zal gsren uTtapreKteo, zooflet dan aan- blusschen' weer geen denken is. De regen van vannacht heeft maar zeer weinig tot blussching bijgeoragen. HEIDE'BRAND. In het Witterveld (gem. Assen) is een hevi- ge heidebrand uitgebroken. 'De schietbanen met kogelvangers werden bedreigd. Daar er geen water aanwezig is, fracht men den brand te stuiten door bet graven van greppels. DE BUKSEM INGESLAGEN. Gistemacht sloeg de bliksem in ten land- bouwschuur van den heer Ten- Wolde te Mep- pel Zij brandde geheel af. Een koe en drie kalveren kwam om De boerderij bleef behou- den. Ook sloeg de bliksem in de boerderij van Wentink te Braamt, gem. Bergh. De vader en vier zoons werden door den bliksem getrof fen, gelukkig niet doodelijk. De boerderij brandde totaal af Gistemacht sloeg het hemelvuur in een boerderij, staande te Rechteren, gemeente Dalfeen, en trof den man en de vrouw van het gezin, die beiden gedood werden. Ook het oudste zoontje van veertien jaar werd ge- raakt, doch kon zich nog uit het brandende perceel redden. De twee andere kinderen, een jongetje van 4 jaar en een kindje van 4 maan den, kwamen jammerlijk in de vlammen om. i Nader wordt vemomen, dat het 14-jarig jongetjt, dat bij hetinslaan van den blvicsem in een te Rechteren onder de gemeente Dalf- sen staande boerderij van de fimilie Mannes van den Bosch werd getroffen, thans ook is overleden, Te Oosterholt zijn de kapitale boerenerven van A. van der Kamp door den bliksem ge- j troffen. Het huis, drie hooibergen en een groote steenen schuur zijn afgebrand. Allten het woonhuis was verzekerd. Gistemacht woedde een hevig onweer van 10 tot 3 uur boven Zwolle en omgeving. Aan den Molenweg te Zwolle ontstond brand in een hooiberg. De daamaast staande boerderij van G J. Kltin ging mede in de vlammen op. Gisteravond brandde te Monnikendam tij- dens afwezigheid der bewoners het huis van den heer Sistermans af Dit perceel, bewoond door den heer H. Verkooyen, is geheel tot den grond afgebrand. Niets werd gered. Ook eenig geld ging verloren. Oorzaak is nog on- 'bekena. De boerderij van Schuurmans, eigendom van baron van Heeckeren van Marhulzen, is totaal itgebrand. Ongeveer 100 vim rogge werden een prooi der vlammen. Het vee is ge red. RUMOR IN CASA. In de gemeente Gendringen is een protest- vergadering gehouden tegen het bestuur der Ghristelijke Schoolvereeniging, dat zeer ei- genmachtig optreedt en' als lid ieder schrapt, die het bestuur niet welgevallig is, zonder dat de betrokkenen daarvan kennis kregen. Een dergelijke bejegening ondervonden o. m. dr. Van Dorp, predikant, en mr. dr. A. R. v. d. Laar. Toen laatstgenoemde oniangs een vergadering als lid bezocht werd de vergade ring eenveudig gesloten en verlieten bestuur en personeel de zaal. In de protestvergadering werd een motie aangenomen, uitspfekende dat het niet aan- gaat dat zes leerkrachten en zes bestuursleden zich de heele school toeeigenen en waarbij verder wordt verlangd, dat de wederrechtelij- ke schrapping van leden wordt te niet gedaan en het bestuur zich aan een herkiezing onder- werpt. De ondergrond van deze kwestie is een po- litieke. De tegenwoordige voorzitter behoort tot de Christ.-Hist. partij, de uitgeworpenen tot de partij van mr. dr. A. R. v. d. Laar. GEKOELD VLEESCH Naar de Rott. Ct. vemeemt, vertoeft te Rot terdam op het oogenblik de heer Philip Ar mour uit Chicago, een der groote vleeschhan- delaren iut Amerika, welke een bezoek brengt aan de inrichtingen van de N.V. van Staay's koel- en vrieshuizen. Het zou in de bedoeling liggen groote hoe- veelhedcn Amerikaansch vleesch in Europee- sche koehluizen op te slaan. Tengevolge van de groote droogte slacht men in Amerika vee op grooter schaal dan gewoonlijk zooals trouwens ook in West-Europa het geval is. Vandaar dat er op het oogenblik een zekere overvlocl is van geslacht vee, welke echter naar alle waarschijnlijkheid eerlang door een schaarschte, als wij' ook tijdens den oorlog ge- kend hebben, gevolgd zal worden. Vandaar dat de Amerikaansche vleeschhandelaren ook in Europa omzien naar opslagraimte voor't bewaren van gekoeld vleesch. LUIT.-GENERAAL BURGER. Naar het Hbl. vemeemt is de luitenant-ge- neraal J. Burger, gouvemeur der residentie, commandant van het veldleger, bevorderd tot commandeur in de Orde van aen Nederland- schen Leeuw. Verder vememen wij dat den luitenant-ge- neraal Burger voomoemd met ingang van 1 Augustus e.k. veervol ontslag uit den militai- ren dienst is verleend onder bijzonderen dank voor de uitnemende d'iensten door hem gedu rende tal van jaren in verschillende gewich- ige betrekkingen aan den lande bewezen. SCHRIFTELIJK GEDANE VRAGEN. Vraag van den heer Embden aan den mi nister van justitie, betreffende de gerechte- lijke vervolging in verband met het spoor- weg-ongeluk nabij Breukelen op 15 Novem ber 1920: Op 15 November 1920 heeft nabij Breu kelen een spoorwegogneluk plaats gevonden, dat den dood van een reiziger ten gevolge heeft gehad. De machinist van den aanrij- denden trein is deswege strafrechtelijk ver- volgd geworden. Terwijl de dlagvaarding beklaagde o. m. ten laste legde, dat hij „hoogst roeke- loos onvoorzichtig, nalatig en onbed'acht- zaam" gereden heeft, heeft de arrond'isse- mentsrechtbank te Utrecht bij vonnis van 13 Maart j.I. hem vrijgesproken. Ofschoon het arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 29 Juni j.I., waarvoor de zaak in hooger beroep gediend heeft, o. m. overweegt, dot wettig en overtuigend bewe zen is, dat beklaagde „hoogst onvoorzichtig, nalatig en onbedachtzaam" gereden heeft, heeft dit hof den beklaagde tot geen zwaar- dere straf veroordeeld dan tot voorwaarde- lijke hechtenis van een maarid. Uit den' aard der zaak hebben deze straf- vervolgingen zich geconcentreerd op de vraag, of ttee befldRagtle sdtaWg was en, zoo ja, in welke mate. Acht de minister van justitie: in boven Vermel de feiten, in de overwegingen van het vonnis en de verdere overwegingen van het arrest, in de verklaringen van den beklaagde en van den getuige Schuur, vermeld in het ver- slag van het Handelsblad van 1 Maart j.I. en in de motieven, waarop de adVocaat- ^eneraal bevestiging requireerde van het vrijsprekend vonnis, waarvan een verslag is te vinden in de Telegraaf van 22 Juni j.I., geen grond gelegen om te overwegen, of niet tegen een of meer superieuren, welke dien machinist dit hem nagenoeg onbekende baanvak hebben doen berijden, een strafver- volging behoort te worden ingesteld? KORTE BERICHTEN Het eindversliag is verschenen over het voarsitel' van wet tot het ncmen van miaatre- gelen tor voorkoming van de inlijving der voorloopig vrijge®tel<to dienstplichtigen der lichting 1921. Woensdagmorgen is in Musis Sacrum te Amhem het Volkszangcongres uitgeschre- ven door den Nederlandschen Volkszangbond, gehouden. Telegrammen yan heden PROF. BAVINCK t AMSTERDAM, 29 Juili. Hedenmorgen is overleden, 67 jaar oud', Prof. Dr. Her man' BavinCk, Eerate Kamerlid, Hooglee- raar der Vrije Universitei't. GROOTE BRAND. WAAILWIJIK, 29' Juli. Een groote brandi uit uitgebrokien to Sprang. Er staan- acni wonmgen en de schoenf abriek van den heer Zwart in- brand. DE STAKING IN HET CAF6- EN RESTAURA'NTBEDRIJF. AMSTERDAM, 29 Juli. De staking iu het Cafe- en Restauratiebedrijf duurde he den nagenoeg onveranderd voort. In circa 60 zaken wordt gestaakt en het aantal stakers bedraagt 15 a 1600. Een 9-tal patroons, niet aangesloten bij H. O. R. E. C. A. F. hebben de eischen der werknemers ingewilligd, zoodat voor hen de staking is opgeheven. De afdeeling Am sterdam van de H. O. R. E. C. A. F. hield hedenmorgen een ledenvergadering ter be- spreking van den stand van zaken. DOODELIJK ONGELUK. STEIN (Limburg), 28 Juli. De 49- jarige S. gehuwd en vader van 5 kinderen viel met het hoofd omlaag van den hooi- zolder op den dorschvloer. Hij werd dood opgenomen. LIEFDESDRAMA? OUDERKEiRK, 29 Juli. Uit den Am- stel zijn opgehaald de lijken van een vrouws- eni manspersoon; vermoedelijk heeft mm hier te doen met een liefdes- drama. Stadsnieuws. EEN JU'BILEUM. Een verdienstelijk hoofdambtenaar onzer gemeente, de heer G. G. Vonk, kon heden op een 25jarige trouwe pliehtvervulling terug zien. Nadat in 1895 de vroegere gemeente-qnt- vanger geschorst was en wegens wanbehecr moest ontslagen worden, werd de heer Vonk op 17 October 1895 tot waamemend ont- vanger benoemd. Op 1 April 1896 volgde de definitieve be- noeming en op 29 Juli 1896, dus heden 25 jaar geleden werd de heer Vonk als ont- vanger beeedigd. Sindsdien heeft hij tot voile tevredenheid en met liefde voor het eigem werk zijn taak op de meest nauwlettende wijze vervuld. Wie eenigszins bekend is met de nauwkeu- rige administratie welke de arbeid van een gemeente-ontvanger met zich meebrengt zal het werk van dm heer Vonk zeer zeker weten te waardeeren. Tot voor korten tijd heeft de ontvanger steeds met zijn personeel de localiteiten on der het Stadhuis betrokken. Thans resideert hij, zooals bekend, in het door de gemeente aangekochte pand in de Langestr'aat, waar hij een rustige werkka- mer tot zijn beschikking heeft gekregen. Met het oog op zijn helaas minder gun- stigm gezondheids'toestand is dit zeker eer- groote verbetering geweest. Het is mede doordat zijn zenhwgestel rust behoeft, dat de jubilaris gemeend heeft door dezen dag uitstedig te zijn zich aan de emoties die een zilveren jubileum met zich brengt te moeten onttrekken. Wij twijfelen -er evenwel niet aan of velen zullen schriftelijk gaame van de gelegen- heid gebruik maken dezen verdienstel'ijken en alom gaame gezienen hoofdambtenaar hun beste wenschen te dom toekomen. 25 JAAR PIAN'O-ONDERWIJZERES Onder groote belangstelling heidacht rnej. Wilhelmina S. Schillings heden den dag, waarop zij v66r 25 jaar zich hier ter stede vestigde als piano-leerares. Deze dag is de jubilaresse tot een onvergetelijke gemaakt. Zoowel van oud-leerlingen als van leerlin- gen ontving zij fraaie bloemstukken en ge- schenkm, even zoovele bewijzen van de waar- deering die mej. Schillings van- hare leerlin- gen geniet. Wij v/enschen mej. Schillings toe, dat zij nog vele jaren hare taak moge vervullen. EEN ONOELUKJE. Hedenmorgen ongeveer half elf liet em loopknecht van bet filiaal van Vroom en Dreesmann in de Houittil em groote rol pa pier van den schouder glijden. Mogelijk was het pak hem te zwaar, mogelijk ook was het op de plaats van bestemming, hoe het echter zij, de rol papier gleed van den schouder van den jongen man en het ongeluk wilde dat ze juist terecht kwam in em van de groote spiegelruiteu van de zaak, met het gevolg, dat de ruit brak. Een tamelijk groote menigte menschen ver- zamelde zich; de nieuwsgierigen werden door een agent van politie op een afstand ge- houden, wijl het gevaarlijk was al te dicht bij de kapotte ruit te komm. Er zaten n.l. nog groote stukkm glas in, die door dm sterken wind heen en weer werden bewogen en zoo- domde dus wel eens geheel los konden gera- ken en de nieuwsgierigen treffen. Verzekering dekt de schade.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2