DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAG. MET, Alkmaar. Open en gesloten Auto's. Het dorstige land. No. 170. Honderd dfie eu tarintigste Jaargnng. 1921 ZATERDAG 80 JULL SPAARB0EKJES - Luxe Verhuurinrichtlng. - Eerste klas DR nmninor bestaat ntt 3 blafiea Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon* en Feesidagen, nitgegeven. Abonnemenlsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco dooi het geheele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone AdvertentiEn. Per regel 0.25, bq groote contracten rabaf. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven tranco aan de N.V. Boek- en HandelsdrukkerjJ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Directeur i 6. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 33. HoofdredactearTJ. N. ADEMA. Regent, H regent, t Regent dat 7 giet, Wat zou ik graag naar bw'ten gaan Om in mijn bloote bol te staan. ProYinciaal Nienws UIT NOORDSGHARWOUDE. De wiite kool brachi Yrijdagmurgen aan de veiling 27— 30 per 100 stuks op. Dit wordt ongcveer 10 cents per K.G Vooavaar een mooie prijs. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn van cen heer Kostelijk alhier 10 kuikens gestolen. Het mooiste van de zaak la, dat een zwerv^r, die den nacht op de hooischelf door- gebrac thhad, den diefstal gezien heeft, doch geen' alarm durfde maken. De politie is' er mee in kennis gesteld. UIT ZIJPE. De te veld staande rogge van de plaats ,.De Kleine Vos" 27.51 H.A., gelegen te Sint Maartensvlotbrug, is aldaar door deurwaar- der van Huit te Schagen in het openbaar ver- kocht. Het totaal der opbrengst bedroeg 7457. INTIEME KUNST AVOND EGMOND AAN ZEE. Naar wij vememen zal hedenavond in het Badhotcl „welgelegen" te Egmond aan, Zee, na afloop van den eersten Intiemen Kunst- avond van den Egmondschen Kunstkring (Frcdy Faber-Groneman, zangeres, Cathari- na Trapman, pianiste), als fcestelijk begin van het seizoen een bal worden gegeven. UIT SCHAGEN. Op een verzoek van de firma Tuinman en 1 Voorman om een speciaal tarief voor afname van electrischen krac'htstroom voor hare timmerfabriek werd gunstig beschikt in dien zin dat bij een verbruik van 20000 K.W.U. door de firma aan de gemeente een zuivere winst wordt gegarandeerd van 840. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het Prov. Drankweercomit oem een tap- verbod af te kondigen tijdens de kermis. j In verband met de te verwachten aanslui- ting der gemeente aan de Provinciale Wa- terleiding werd in de Bouwverordening op- genomen de verplichting tot aansluiting van de perceelen1. Besloten werd tot verbouw van de o. I. school en van de gemeentebewaarschool. Aiangeboden werd de gemeenterekening dienst 1920; batig saldo 20730 05 waarvan 11668.47 gewone dienst. Eenige jongelui van hier kampeeren thans in de beboschte duinen bij Bakkum. Het verzoek voor dit kampement werd niet alleen welwillend toegestaan, maar daarbij kregen zij te beschikken over een nortonpomp met overvloedig duinwater, terwijl dicht bij hnn bivak een closet werd geplaatst, waar- 1 door ook aan eischen van zindelijkheid en welvoegelijkheid1 kon worden voldaan. Mej. N. Kots tot heden vroedvrouw alhier is plaatsvervangend vacantie-vroed- vrouw bij den bond van vroedvrouwen ge worden. Te Schagenxienkt men er thans aan een arts als verloskundige te benoemen, die dan tevens schoolarts zou zijn. Alhier is bij de Ned. herv. kerk eene kerkelijke belasting ingevoerd. Men vreesde dat dit de uittocht van vele den tengevolge zou hebben. Het tegendeel blijkt echter. De kerkeraad ontvangt van vele zijden blijken van instemming. Indien noodig, wordt door sommigen zelfs eene verhooging in overwe- ging gegeven. Drie leden bedankten bij deur- waarder exploit. De heer G. Zijlstra, vroeger alhier, is benoemd tot hoofd eener u. 1. o. school te Doesburg. De heer L. Smid, veldwachter alhier, werd voor een-igen tijd benoemd tot rijks- veldwachter te Arnhepi, woningnood was oorzaak dat de beslissing werd aangehou- den, doch thans is deze aangenomen. UIT ZIJPE. Aan den dienstplichtige A. Boekel, uit deze gemeente, is voor goed vrijsteling van militiedienst verleend. N06RDH0LLANDSCH L ANDBOUWCREDIET. Rente °/o. UIT BERGEN. de Kennemer Sportclub, en als het groofste deel der ingeschreven paarden ook opkomt, is het sportieve succes zoo goed als verze- kerd. Begonnen wordt met den Grooten Prijs van Alkmaar, de Derby L., feitelijk een herha- ling van de Derby onlangs op Duindigt ge- loopen. Al deze driejarigen gaan af op 2400 Meter. Luitenant en Lady Hesperus zijn ook thans weer de paarden, die de meeste kans hebben op den eersten prijs en wij zien dan ook in een van deze twee den Derby-win- naar. Als in de tweede course Kassier G. uit- komt, is dit paard menschelijkerwijs gespro- ken de zekere winnaar. Kenneth en Dora ko men zeker na hem in aanmerking. De Heerrijderscourse le klas zal ons, naar wij hopen, doen kennismaken met Dandelion, Nez Rond, Luana en Lizzie Burg. Stal Schuijl heeft met de snelle Luana zeker een mooie kans op de 500. In de Kortebaandraver staan 22 paarden ingeschreven. Gloriette op 730 M. en Vitali ty op 190 M., zijn serieuze candidaten voor den eersten prijs. Mogen, naast de vertoonde sport, mooi weer en een druk bezoek deze draverijeu tot een succes maken VER. v. VRIJZ. HERVORMDEN „EVANGELISCHE UNIE". Het bestuur bericht, dat, de godsdienstige bijeenkomst, Zondag 31 dezer's morgens ten half elf ure, in de Kapelkerk zal geleid wor den door ds. Beversluis van Grosthuizen. DE BRAND TE OTERLEEK. De Burgemeester heeft den Commandant en de manschappen der Brandweer alhier zijn waardeering uitgesproken over de hulp welke zij hebben verleend bij de blussehing van den brand te Oterleek. „DE HALTER". Bij de naticnale wedstrijden van de G. V Telefoon B73. Alkmaarsche Stoom-, Wasch- en Strijkin- richting te Alkmaar. De overeenkomst gaat in op 1 Augustus a.s. HET VERKEER MET BERGEN. Men schrijft ons: Naar aanleiding van de plannen X. IJ. Z. om een rechten weg te maken van Bergen in verbinding met den Kennemerstraatweg, mo- ge wel eens gevraagd worden of wij willen bereiken groote resultaten op het papier of kleine practische resultaten in werkelijkheid. Niemand denkt er in de tegenwoordige om- standigheden aan, een miljoen voor den be- treffenden rechten weg naar Bergen of zeven of meer tonnen voor een tunnel uit te geven. Wil men de groote plannen vastleggen in het uitbreidingsplan, daartcgen is geen be- zwaar: zeker zou het onraadzaam zijn meer finale oplossiingen van verkeerskwesties voor de toekomst onmogelijk te maken maar deze thans uit te voeren Waar moet het geld vandaan komen? Moeten de belastingen nog hooger worden opgevoerd? Neen, Alkmaar behoeft niet stil te zitten; noch Alkifiaar noch de omliggende gemeen- ten behoeve in den financieelen nood da hand en. in den schoot te leggen. Zij moeten trachten te bereiken wat met de hun ten dienste staande middelen bereikbaar is, en wel datgene dat past in de groote uit- breidingsplannen waarvan de algeheele uit- voering thans helaas moet worden stopgezet voor geruimen tijd. Moge „het betere" juist in deze tijden nooit de vijand zijn van ,,het bereikbare goe- de" Thans is voor f 60 f 70.000 een goeden weg te verkrijgen voor het vrachtverkeer van Bergen naar Alkmaar en voor het autover- keer BergenAmsterdam. Moet men dit aanbod verwerpen, omdat men later misschien een andercn weg zou kunnen maken die een miljoen kost ALKMAARSCH BIOSCGOP-THeATER. Als een bijzonder geslaagd filmwerk mag zeker worden aangemerkt het middeleeuw- tche drama „De Beul van St. Marien, cen stuk werk van de bekende May-fabriek. In alles is getracht het Middcleeuwsche zoo nauw- keurig mogelijk weer te geven. Ieder onder- deel van deze film is verzorgd. De lieftalligt Eva May, dochter van de beroemde filin- actrice Mia May, vervult in de film baar eer ste groote rol en met zeer veel succes Naast haar dienen onmiddellijk genoemd Paul Richter als de jonge beul en verder de nar en de graaf: De jacht- en boschtafreelen, alsook de fraaie v/clicenstudies in de vierde acte toonen dui- ddijk hoe zorgvuldig men bij't opaemen der mooiste natuurplekjes is te werk gegaan. Het verhaa! is naar een sage, en boeit van't be gin tot het einde. Het bijprogramma is als altijd interessant en ook vermakelijk, terwijl, wat het muzikale gedeelte betreft, de heer Kramer zorgt voor uitmuntende pianomuziek. Stadsnieuws. AFWEZIGHEID BURGEMEESTER. De Burgemeester verlaat heden de sta om met zijn gezin de vacantie door te bren gen. AMBTSJUB ILEUM. GEMEENTE-ONTVANGER. De Gemeenteraad heeft den heer G. G. Vonk gisteren, ter gelegenheid van zijn 25- jarig ambtsjubileum, een bloemenhulde ge- bracht als blijk van waardeering voor de nauwgezcthcid waarmede hij gedurende dien tijd de belangen der gemeente heeft gediend. Het College van Burgemester en Wethouders heeft daarbij een brief geschreven aan den ontvanger, waarin het, betreurende dat het zijn gevoelens wegens den gezondheidstoe- stand van den heer Vonk niet mondeling kan uiten, hem zijn bijzondere waardeering ken- baar maakt voor de wijze waarop hij zijn vooral tegenwoordig verre van gemakkelijk ambt waameemt. DRAVERIIEN KENNEMER SPORTCLUB. Zoo zullen dan morgen na een kleine twee maanden rust op ons Gemeentelijk Sportter- rein weer draverijeji worden gehouden door D. O. O. te Utrecht (12-tallen Heeren) werd de 2e prijs behaald door „De Hatler" te Alkmaar met 820 1/i punt. MOTORRENNEN. Nadat het Bestuur van de Verecniging tot bevordering van het Vreemdelingeiiverkeer een aanvankelijk gedaan verzoek om op 7 Au gustus wederom motorrennen te mogen hou- den, had ingetrokken, onderhandelde het met het Gemeentebestuur over motorrennen op 28 Augustus. Thans hebben B. en W. het Be stuur echter doen weten, dat het niet bereid spclers en" -speebters staan Fern zoo''^oeTbr is het Sportpark op dien dag ten behoeve van j zijde en de /otografische opnlmen eKterb motorrennen te verhuren, aangezien het zich r" l - door de met de Kennemer Sportclub gesloten overeenkomst gebonden acht om niet zoo kort voor de draverijen op 31 Augustus een ver- makelijkheid te organiseeren, welke aan de draverijen zoo zware concurrentie aandoet als de motorrennen. CINeMA AMeRICAIN. Een .welverzorgd vacantie-programma deze week. Journaal en klucht, ben evens twee hoofdnummers, een Amerikaansch en een I Fransch Dc Amerikaansche vijfacter: „On- der Valoche Vlag"doet kennis maken met den acteur William Desmond en deze uitste- kende filmspeler heeft gisteravond direct het pleit gewonben. Een leuke verschijning, een kranige sportkerel en 6en, die over een bij zondere gelaatsmimiek beschikt. Zijn mcde- Op het verzoekschrift van het Bestuur der Kerkelijke Kiesvereniging „Onze Ned. Herv. Kerk" inzake de motorrennen, heeft het Ge meentebestuur geantwoord, dat het nu de Raad het houden van verdere motorrennen niet onmogelijk heeft gemaakt gaarne be reid is het tengevolge van zulke rennen ab- normaal versterkt rumoer in de buurt van de Groote Kerk tijdens de godsdienstoefeningen zooveel mogelijk tegen te gaan. A ANBE STE DI NO. Bij beslissing van den Minister van Oor- log, is bet wasschen van lijfgoederen van de militairen, in garnizoen te Helder, voor on- paalden tijd opgedragen aan de N. V. de eurs zijn zoo fijn verzorgd, dat zeker van een succesnummer kan worden gesproken. „ln Tweestrijd" is een echte Fransche film, die, wat prachtige natuuropnamen betreft, zeker niet achter staat bij't eerste hoofdnum- mer. Rcnee Sylvairc en Pierre Magnier zijn als uitmuntende krachten bekend. Raoul Gail- i «eeft de bijzonder zware rol van Andri, den jongen man, die zulk een grooten strijd heeft te voeren, nog wel niet geheei be heerscht. maar toch, vooral op't laatst. Jn- drukwekkend weergegeven Een opmerkelij- ke verschijning was madame Eve Dorine in de rol van Jeanninc. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat in de Oude Abmachtsschool Tel. 645. Geopend op alle werkdagen van des voonn. 9—11 uur, bovendien des Maandags- avonds van 7—8 uur. Aangeboden: 1 baggerman, 1 banketbak- ker-kok,_ 1 betonwerk-er, 2 bloemisten, 1 boe- renarbeider, 1 boekbinder, 1 chauffeur, 5 KMAARSC1E C01RAIT Als ik op den straatweg langs de rijen der slanke iepen kijk, langs de hooge, rechte stain* men, die hun bebladerdc koppen naar alle windrichtingen vriendelijk buigen als een vorst die links en rechts statig groeten wil, dan voel ik, dat de droogte die boomen heel wat kwaad gedaan heeft. Het is alsof de herst over het land is ge« gaan, Een dichte laag afgevallen en verdorde bla* deren heeft ter weerszijden van den straatweg een lichtbruin tapijt gevormd, dat knarst en kraakt onder den voetstap en waaruit de stoei* ende wind telkens weer wegdwarreleade deel* tjes voor zich uitjaagt. De grond is droog. Diep, heel diep gaat de spade erin en er komt niets dan rul zand naar boven. Uit dien bodem van zand en stof trachten heesters en boomen tevergeefs hun levenssap» pen te putten. Het gras langs de weg*kanten is verzengd, het is tot vertrapt hooi geworden en in het stobgrijze groen der heesters hangen de vers dorde bladeren als het begin der ontbinding van de verdroogde en verschrompelde licha* men, De rozen in het voortuintje, die anders hun frissche geurende kopjes blozend uit de groene kraagjes steken, zijn nu bolletjes van verdorde blaadjes, en aan de ledige steeltjes hangt hier en daar een herfstig bladflardje dat van een langziaam wegkwijnen getuigt. Zoo gaat bet op den weg, zoo gaat het in mijn voortuintje, zoo gaat het ook in het groo» te bosch. Ook daar is het grastapijt, dat andere jaren in de vacantiemaanden zoo heerlijk frisch, zoo groen en zoo zacht kan zijn ook daar is het eert droog, verschrompeld veld van onaanziens lijke hooistoppels geworden en de zon brandt er op, laat er dag aan dag zijn verzengendc stralen overgaan. Hoe wordt dit heele bosch aan een proces van langzame uitdroging onderworpen. Zooals het hier is, zoo is het overal. Uit alle streken van ons land en van over onze grenzen komen de berichten van een lang aanhoudende droogte. Een droogte, die den oogst dreigt te doen mislukken, de bladeren aan boomen en struis ken doet verkwijnen en verdorren. De iepen, die andere jiaren een dicht groen dak hebben, toonen nu een ijle bladertooi, die voor de lichts en warmtestralen der brandende zon geen beschutting meer biedt. Het is alsof de boomen dit jaar vroeg oud zijn, of zij hun kracht en energie hebben vers loren. In de heetgebrande bosschen behoeft slechts 66n onvoorzichtig neergeworpen lucifer, den niet uitgedoofde sigaret te vallen en het vuur grijpt in roode vlamstongen begeerig naar zijn weerlooze prooi. Hoevele hectaren bosch en veen gaan thans niet door onvoorzichtigheid verloren, hoeveel met zorg gekweekt natuurschoon is dezer das gen niet een prooi der alles verterende vlams j men geworden. j Niet genoeg kan thans tegen een roekeloos met vuur spelen worden gewaarschuwd, niet genoeg kan iedere wandelaar ervan doordrons gen worden, dat de kleinste onvoorzichtigheid niet alleen een brok natuurschoon verwoest, maar bovendien leven en eigendom van boschs en duinbewoners ernstig kan bedreigen. En niet het minst ook tegen over hen, die hun bosschen en buitenplaatsen voor vrije wandeling van het publiek beschikbaar stellen is men verplicht alles na te laten waaruit ook maar op eenigerlei wijze gevaar en schade zou kunnen ontstaan. Kwam nu de regen maar. Kwam nu het leven herbrengende vocht nu eens in forsche stralen neerschieten, de grijze stoflaag van boomen en heesters wegspuiten. Er zijn gewoonlijk behalve tuinders, lands bouwers en fabrikanten van parapluies niet ■seel menschen die naar regen verlangen. Maar bij dit verschrompeld natuurschoon zou men gaarne eenige vacantiedagen voor een paar' flinke regenbuien willen ruilen. De grond snakt naar water. Diep, heel diep zal het er in door moeten dringen, om elk wors teltje, elk vezeltje de verfrisschende lafenis te kunnen brengen. Wat zou het gras met voile teugen drinken, hoe zouden de bezwijmde, naar den grond ges bogen varens zich oprichten en^ weer fier hun waaiervormige blaadjes spreiden. Zou al dat bruine en schijndoode weer ops leven? Zou het hooi weer gras kunnen worden, het malsche, sappige, zachtgroene gras, dat tot voor kort in de morgenuren de vloeibare dias mantjes van den dauw op zijn dunne sprietjes deed trillen? Uit verschillende plaatsen komen berichten van grootere en kleinere regenbuien, al dan niet met heftig onweer gepaard. De regen schynt in aantocht Even, Donderdagavond, onder dreigend ges rommel van naderend onweer, kwam\een klein buitje wat lafenis brengen. Ternauwernood drong het water in den ruls len grond, maar het stof Werd van de kruinen van boomen e» heesters geregend en het was of de natuur even in een badkuip gestapt was, een oogenblik het hoofd had ondergedompeld en schoon en frisch een weldoenden aanblik hood. En gisteren, tegen den avond heeft het, met voor deze tijden koppige vasthoudendheid doorgeregend. Er is wat water gevallen en de dorstige grond heeft het gretig ingezogen als iemand die lang, te lang reeds gebrek heeft geleden. Het is helaas nog van te korten duur ges weest Dat er nu meer en afdoende regen mocht komen. Het wordt al een prettige gedachte in de gezellige huiskamer te zitten en dan te kijken naar de waterdroppels die zigszag hun weg langs de vcnsterruiten zoeken, boven in het huis het gezellig rikketikken op het dak te hooren, en het geklok van het wegvliedend water te beluisteren als het in kleine beekjes door de dakgoot naar een verren regenbak wordt weggevoerd. En dan de geheele natuur te zien opleven, een dorstige met voile teugen te zien drenken, te zien hoe dieper en dieper het water in den ruls len bodem dringt, de geur weer te ruiken van de bladeren, die, van de stoflaag ontdaan, weer in kleurschakeeringen van geel en groen zullen prijken. Wij wachten op den regen die een weldaad zal zijn. En voor den kleinen boy spelen wij op de piano alvast het prettige kinderliedje van Speenhoff: UIT HOORN. Alhier zal van 1318 September een winkels week worden gehouden waaraan verbonden feestelijkheden zooals optochten en hippisc'he feesten. Het comite bestaat uit leden der vols gende drie vereenigingen: ..Hoornsch Belang", ..Hoornsche Middenstandsvereeniging" „Haa* ze". Gisterenavond vergaderde het comite ter vaststelling van het programma en het benoes men van subcommissies. De Donderdag gemelde boschbrand langs de spoorbaan tusschen Jan Jacoblaan en Jachts pad was Vrijdagmiddag nog aan het smeulen, terwijl nu en dan de sterke wind de veenlaag opnieuw in vlammen stak. De om het geheele terrein gegraven greppel was het eenige middel om uitbreiding van den brand te voorkomen. Een tiental wachters, die den geheelen nacht van Donderdag op Vrijdag hadden gewaakt, moesten ook 's nacbts de telkens opnieuw uits slaande vlammen, die de omgeving geheel vers lichtte, uitdoven. De in den namiddag ingetreden regen zal wel de laatste hand aan het bluschingswerk moeten leggen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Een grijze wollen omslags doek; een slappe witte stroohoed, een blauw koralen rozenkrans. Verloren: Een bruine damesportemons naie, een groene gebreide kindermuts, een kos ralen beursje met zilveren ketting enz, een gous den broche, een blauwsgroen emaille ibroche, een gouden ketting met swastika, een zilveren horloge met ketting, een zilveren beursje met eenig geld, een gouden vingerhoed, een zilves ren broche (bloemmodel en bezet met eenige steentjes), een grijs jongensjasje, een gebrand zilveren damesarmbandhorloge met ketting, Donderdagavond omstreeks 8 uur kwam op den Zeeweg op de helling van het Vlagduin, een in de richting Bergen rijdende auto in bots sing met den motorrijder J. G. v. d. St. uit Bergen, die in tegenovergestelde richting kwam aanrijden. Het Simplex motorrijwiel werd zwaar besdiadigd, terwijl de vooras van de auto verbogen, en aan de banden schade werd bekomen. De motorrijder kwam er met een paar schrammen af, en het mag een wonder heeten, dat geen ernstiger ongeluk heeft plaats gevonden. Naar verluid, reed de auto rechts van den weg, en had signaal gegeven, doch zag de motorrijder de auto pas op het laatste oogenblik, waardoor hij zijn tegenwoordigheid van geest verloor en begon te slingeren met het bekende gevolg. AUTOREIZEN DOOR ONS LAND. De Directie der AJkmaarsche Auto*Maat* schappij Nassauplein, die kort geleden met veel succes de autobusdienst op Bergen en Bergen aan Zee opende, deelt ons thans mede, dat zij, in samenwerking met de Algemeene MotoraOmnibus en VrachtsAuto»Maa.tschappij te 'ssGravenhage, per groote Gezelschapsauto's reizen door het land organiseert. Hoewel thans een zeer groot gedeelte van het Hollandsche publiek de vacantie in het Buitenland doorbrengt, aangelokt door Batten* landsch natuurschoon en valuta, gelooven wij, dat dit plan der N. V. AJkmaarsche Auto* Maatschappij bij velen zal inslaan, die een der mooiste gedeelten van ons eigen land voor wei* nig geld willen zien. Wij raden deze liefhebbers dan ook aan, zich met de Directie dezer Maat* schappij in verbinding te stellen. Voor een gering bedrag (zie de advertentie in dit blad) reist men in comfortabele reisauto's door ons land, Iogeert en eet, terwijl men 's avonds nog gelegenheid in overvloed heeft, van de natuur en van het Limburgsche bier te profiteeren. De 5*daagsche tocht gaat van den Haag over Breda, Tilburg, Eindhoven, Roermond, Maas* tricht, Vaals, Valkenburg, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Wageningen Doom, Zeist, Utrecht, Woerden, Leiden, den Haag. De 3»daagsche tocht gaat van den Haag over Leiden, Utrecht, Soesterberg, Amersfoort, Apeldoom, Deventer, Zutfen, Dieren, Velp, Arnhem, Apeldoom, Ede, Scherpenzeel, Pyra* mide van Austerlitz, Zeist, de Bildt, Utrecht, Woerden, Leiden den Haag.,

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1