DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im ®Ch 178. ilie on J&argsmg. DINSDA6 2 AUGUSTUS DR untnmor bwteat nit 2 ftlaflpp Deze Gourani wordt ELKEbJ AVOND, behalre op Zon. en Feesfdagen, nitgegeyen. Abonacmenispr^s bij vooraitbetaling pa 3 maaaden voai Alkmaar f 2>franco door het geheele Rfik 2^0. Aizoadtiljjke en baw^snammera S cents. PrJjs dec gewone Adseitentiln. Per rcgel f 0.25, bjj groote eonfracten rabaL Groote letters nasi pJcstsrnimte. Brieves franco aan de N.V. Bock- en HandeladtnkkerS v/h. HERMs. COSTZB 0 ZOOI9, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dlreetour: 6. H. EBAE. Telefoonnn Bedactie 33. Hooldradaetenx Tl. K. ADEMA. Buitenland. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIe. Uit Oppeln wordt gemeld, dat de cominu- nistische actie in Opper-Silezie den laatsten tijd weder krachtig wordt gevoerd. De communisten beschikken over ruime geldmiddelen. Zij wenden de oogen voorai naar het industriegebied. De agitatoren ge- ven zich voorai moeite de Engelsche en Itali- aansche troepen te beinvloeden De intergeal- lieerde commissie heeft deswege het verkeer der troepen met de bevolking, hetzij Polen of Duitschers, verboden, en op de overtreding strenge straffen gesteld. Elken dag trekken meer Duitschers het dis trict Rybnik uit. Voortdurend komen Pool- Sche troepen in militaire en civiele kleeding Rybnik binnen; sommigen zijn als Duitsche vluchtelingen verkleed. Ook worden Pool- sche Sokols gemobiliseerd, die groepsgewijze van uit Schoppinitz en Myslowitz Rybnik bin- nenrukken. 1 De uitrusting der bij. Czenstochau en Sos- nowiez samengetrokken Poolsche troepen is, op de munitie na, voltooid. Te Myslowitz zijn uit Kattowitz vier vrachtauto's met Engelsche troepen aangekomen. DE KWESTIE IN OPPER-SILEZIe. De miededeeling, datt de voorloopige moei- lijkhedea tusschen Brittannie en Frankrijk ten opzichte van het houdein van een vergadering van den Oppensten Raad over heit Opper-Si- lezische probleem, uiit den1 weg geruimdi zijn, fe Zatera'ag dbor Lloyd George gediaam, teen hij een ooritogsgedenkteeken onthulde in de kleine stad in Oxfordshire. De premier begon in herinnering te bren- gen, dat in dien grooten oorlog het Britsche rijk 10 millioen man' onder de wapenen riep en dat daarvan bijna 1 millioen geaood en ge- wotnd werden. Deze mannen, van welke de meesten vrijwillig opkwamen, streden niet om den invaller uit hum land te verdrijven, maar om biilijkheid te betrachten tegenover andere landen, die onder den voet geloopen werden door een niieta ontzienden vijand. Daarenfbo- ven wareA de fasten, die op de schouders van de burgers van d'it land gelegd waren, ate ge- volg vap d'en verwoestenden oorlog, geweldig. Die van Frankrijk waren zelfs nog grooter, en dat land moest ook zijn verwoeste provindes herstelten. Het zou onbegrijpClijk zijn, als twee land'en, die zich zulke ontzagilijke opofferingen ge- troost hebben voor de gemeemscbappelijke zaak en door zulfc lijden de algemeene zege voor die zaak behaald hebbep, gingen itwisten over de interpretatie vani een vreae, dien zij met zulke -koston hebben verkregen. Wiiji heb ben onl'angs eenige geschillen met Frankrijk gehad over de uitlegging van 6en) der afdee- lingen van dat verd-rag en wij hebben zeer openhartig tot elkaar gesproken. Openhartig spreken leidit in het algemeen tot goedte over- ednstemming. Het is vcel beter zoo de zaak uit te amken en wij hebben beiden aldus ge- handeld met een uitmuntend resultaat. Wij zijn thans, naar ik geloof, op den Aoofdweg naar een overeenkomst. De voorloopige moei- lijkheden, die last veroorzaakten, zijn bijge- legd en er is vastgesteld, dat de geallieerden binnen weinige dagen zullen bijeenkomen, om deze netelige kwestie te regelcn, naar ik .hoop, voor goed Lloyd George ging voort met te verklaren, dat Britt'annie slechte een1 gelijke stem dschte in de uitlegging voor den vrede, waarvoor het zich zullke opofferingen gotroost had. „Wij erkennen1 ten voile, dat de grootere op offeringen vdn Frankrijk het een bijzonder rechit geven, dlat in aanmerking wordt geno- men, dat zijn belangen in eenige van deze kwesties meer onmdddellijk voor de hand Jig- gen; dat het gevaar dicnter bij zijn grenzen en meer zithtbaar is, dat historische red'enen, waarvan sommige van jongen datum1 en- die frw^g zeer versch in het geheugen liggen, zijn P'ieyen hefitiger mafcen dan de onze. Wij zijn bereid, met dlt alles rekening te houden. Fiet Britsche Rijk had' hij at deze zaken; sledhts een zorg, dat de vrede, tot zoo hoogen prdjs verkregen, een werkolijke en een onmiddellij- ke vrede zijn zou. Een uitgestelde vrede was een halve oorlog. Laten wij een vrede hebben, om welfcen te verkrijgen, dit edele bloed is ge- stort. Onze mannen zijn niet gestorven, opdat de natties zouden voortgaan elkaar een fievi- fen haat toe te dragen en nog hloediger con- icten tegen elkaar te organiseeren dan die, waarin zij gevallen zijn. Indien wij'oms steeds beperken, steeds tot geduild' aamraden, steeds op gematiigtheidl aandringeni in de zaken van Europa, is dit, omidlat deze vreesetijke oorlog oas de waarde van den vrede gejeerd heeft." Ten sldtte betoogde de premier nadrukkelijk den vreeselijken aard van eanigen toekomsti- gen oorlog: „Wij moeten zorgdragen, dat wij niet aan onze fcinderen ate erfdeel geooncen- ireerdien haat nalaten, die eenmaat zal uit- barsten, hun geluk vemietigen en van de we- reld eenwvildemis makfen, terwijl de menschen achiterblijiven tusschen de verblijfselen der be- schaving. welke hun eigem dwaasheid vemie- tigd! heeft. Dit is de reden, waarom evenals 1 dc geheele macht van het Britsche Rijk in Augustus 1914 m dsn ooriog werdi 'geworpea thans dezelfde macht in de weegsehaal van den vrede wordt geworpen." In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd Ge orge medegedeeld, dat er met de Fransche re- geering overeenstemming is bereikt en dat de Opperste Raad den 8en" Augustus te Parijs bijeen zal komen om zich uit te spreken over de resultaten van het plebisciet en de rappor- ten der plebisciet-commissie. Het punt der agenda betreft het besluit of er, hangende de beslissing in zake de resiilta- ten van het plebisciet,.versterkingen of geeri versterkingen in het plebiscietgebied noodig zijn. Intusschen stellen de Britsche, Fransche en Italiaansche gezanten in Berlijn de Duit sche regeering er van in kennas dat Duitsch- land bereid moet zijn den doortocht der geal- lieerde striidkrachten door Duitschland te ver- gemakkelijken op elk oogenblik, waarop de Opperste Raad van' oordeel is dat de toestand in Opper-Silezie dit noodzakelijk maakt. Lloyd George voegde hieraan toe dat de Britsche regeering bij de jongste discussies met de Fransche slcchts is geleid door den wensch om een rechtvaardige oplossing van de Opper-Silezische kwestie te verzekeren, in overeenstemming met het resultaat van het plebisciet en de voorwaarden1 van het ver- drag van Versailles. De Britsche, Fransche <.n Italiaansche deskundigen zijn de vorige week te Parijs bijeengekomen om de richt- snoercu eener regeling te onderzoeken.. Op een vraag of Duitschland ten opzichte van Opper-Silezie rechtvaardig zal worden behahoeld, antwoordde Lloyd George, dat't de taak der Britsche regeering is er voor te zorgeu dat de Polen en Duitschers op gelijke wijze worden behandeld. Naar verluidt, zal de Duitsche regeering bereid zijn, toe te geven, indien betxefiende het vereoer der geallieerde troepen door den Oppersteu Raad in den geest van de door de Duitsche regeering gemaakte opmerkingen wordt beslist. Briand heeft gisterochtend zijn antwoord naar L.onden gezonden, waarin hij het voor- stel tot het bijeenroepen van den Oppersten Raad te Parijs op den 8en Augustus aan- vaardt. Lloyd George, Curzon en andere ge- delegeerden zullen Zondag uit Londen ver- fiekicen. Naar wordt verwacht zal de bijeenkomst slechts enkele dagen duren, daar aen Brit- schcn ministers dringende werkzaamheden in Londen wachten De Italiaansche premier en de minister van buitenlandsche zaken zullen eveneens te Parijs aanwezig zijn. De Duitsche rijkskanselier dr. Wirth ver- trok gisteravond naar Bremen. Hij zal daar heden voor een groote vergaderiag een rede over Opper-Silezie houden. Aai deze rede wordt in politieke kringen, met het oog op 't feit, dat de Opperste Raad zal bijeenkomen, om over het lot van Opper-Silezie te beslis- sen, het grootste belang toegekend. DE STRIJD IN KLEIN-AZIe. Koning Konstantijn heeft, vergezeld van den eersten minister, zijn plechtigen intocht gehouden in Eskisjehir. Hij woonde het Te Deuin bij en hield vervolgens een wapen- schouwing. De koning verleende tal van de- coraties aan officieren en soldaten, die in de laatste gevechten zich hadden ondersdheiden'. De Nationale Vergadering te Angora heeft de regeering volledige volmacht gege- ven de mobilisatie voort te zetten, een win- tercampagne voor te bereiden, en geen inter- venentie eener geallieerde mogendheid te vragen tot het beslissend einde van ded' hiii- dienaangaande niets aangekondigd Het ge loof dat de wapenstilstand zal worden ge- handhaafd totdat hij in een permanenten vrede overgaat, heeft een aanzienlijken op- waartschen stoot gegeven aan den handel, ■de Industrie, en ook aan fate vancantiegenoe- gen. De Iersche uitgaande wereld wacht met belangstelling op de waarschijnfijke faervat- ting van de representatieve plichten door den onder-koning. Uit Dublin wordt gemeld dat De Valera in een rede op het Iersche Labour-congres heeft verklaard dat de Iersche zaak zich niet in haar .huidig stadium zou bevinden indien zij niet den steun en de solidariteit der La- bourparty had gehad. Farren de voorzitter; zeide dat, indien de Iersche vertegenwoordigers zouden beslui- ten de vredesonderKandelingen te verwer- pen, de medewerking der Labour-partij zul len hebben bij elke daaru't - voortkomende gebeurtenis. O'brien, de Sinn Feinverfegenlwoordiger te Londen,, is heden te Dublin aangekomen Hij had een onderhoud met De Valera. Men geoloft, dat O'brien ate niet-officieel koerier, het lang verwachte antwoord van het Sinn Fein-'kabinet op de vredesvoonstel- len van Lloyd George zal overbrengen. Dit antwoord is reeds opgesteld en op zekere vi- tale beginselen een overeenkomst bevatten. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Generaal Berenguez, die thans over vol- doende troepen en oorlogsmateriaal bescfaikt, zal de volgende week zijn krijgsverrichtin- gen beginnen en tegen de opstandige volks- stammen een strafexpeditie ondernemen. Kolonel San Jurgo faeeft de nabij Sidil Hamed gelegen stellingen bezet. Het vreem- delingen-legioen heeft Nador bezet. De Spaansche kroonprins Alfonso is te Melilla aangekomen. Zondag te Tanger aangekomen person en uit Melilla verklaren, dat de Span j aard en een' linie bezet houaen op ongeveer 4 mijl van de stad, doch dat de -sleutel van de posi- tie zich bevindt te Nador, ongeveer 6 mijl van Melilla, alwaar het Spaansche gami- zoen moedig weerstand biedt. De Spanjaarden zijn thans juist op het punt gekomen, dat zij tien jaar geleden gin gen bezetten. De colonne van generaal Na- varra houdt het op tien mijl afstand nog uit, doch zijn aftocht beet zeer moeilijk to zijn. Naar verluidt zijn de inboorlingen zeer opgewonden en voomemens alle Spanjaar den uit te roeien. Beweerd wordt, dat het gamizoen van Sidi Dris, hetwelk zich' niet kon inschepen, krijigsgevangen werd gemaafct en dat inboor lingen bet Spaansche kamp hebben be di^en oorlog. iet bericht, dat te Inzerli en Sinope (aan de Zwarte Zee) Grieksche afdeelingen aan land zijn gegaan, wordt bevestigd. De af deelingen, die to Inzerli aan land gingen, begaven zich na een' gevecfat op weg in de richting van Adabazar. In dezelfde richting rukt een afdeeling uit Biledik op. Grieksche schepejj doorzochten vaartuigen binnen het bereik van de kanonnen van Samsoen in het villajet Trebizonde) en zetten marine-solda- ten to Qrdoes aan land zonder dat dte Tur- ken schoten. -De Turksche regeering heeft besloten, dte haven Samsoen onverwijld te sluiten voor alle handelssChepen. NAAR DEN VREDE IN IERLAND. Alhoewel er op het oogenblik een stilstand in de 'Britschijlersche onderhandelingen schijnt te zijn ingetreden, houden de Sinn Feiners voortdurend bijeenkomsten in het stad'huis te Dublin om hun faouding tegen over de Britsche regeeringsvoorstellen defi- nitief vast te stellen. De „Times"-correspondeut te Dublin zegt dat de afwezigbeid van beriohten door het publiek veeleer als een hoopvol dan als een ontmoedigend teeken wordt besc"Bouwd. Al gemeen is men1 van oordeel dat, terwijl de kwestie betrefefnde het aanvaarden van 3e voorstellen van den eerste-minister nog han gende is, de basis voor een nieuwe conferen- tie reeds is gelegd of bezig is te worden ge legd. Er zijn nog geen' andere Ieden van het Dail Eiteann in vrijheid gesteld, en er is bezet. Talrijke Spaansche colonnes uit den ver- t en Oosthoek van de Spaansche zone heb ben de Zaffarine-eilanden berejkt. Anderen staken de rivier over en1 zochten hun toe- vlucbt in't Fransche gebied. De vluchtelin gen lieten alle schepen aohter en verkceren in deemiswekkenden toestand. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Volgens een bericht- uit Petrograd doet aldaar het gerucht de ronde, dat de Sovjetregeering aan de leiders der MensjewiM te kennen zou hebben gegeven, dat het haar onmogelijk is, den toestand meester te woidten. De sovjet regeering heeft zich daarom bereid ver klaard, alle partijlen bijeen' te roepen, om ge- meenschappelijk over het lot van Rusland te beslissen. Naar verluidt, zou faet centrale hulpcomite, waarin de botejewiki slechts zeer zwak vertegenwoordigd zijn, de taak der regeering over nemen. Te Petrograd was het Pawtowski-regi- ment wegens de vermindering van het brood- rantsoen aan het muiten gestagen. Het ge- lukte den commandant, de muitende soldaten te kalmeeren. Den volgenden dag werd het regiment naar een veld gebrach^ onder voor wendsel, dat aldaar oefeningen zouden wor den gehouden. Daarop werd het veld door betrouwbare communistisc'he troepen omsin- geld en alle soldaten, die bij' de muiterij als belhamete waren opgetreden, werden dood- geschoten. In de afgeloopen dagen hebben te Moskou emstige onlusten plaats gehad. Dientenge- volge moest te Moskou de staat van beleg worden afgekondigd. De raad van volks- commissarissen heeft een decreet afgekon digd, waarin het aan vluchtelingen uit de districten, waar hongersnood heerscht, ver boden wordt, zich naar Moskou te begeven. Buitengewoon veel vluchtelingen hebben hun kinderen in den sfeek gelaten. Alleen in hen gouvemdnen't Samara zijn reeds veertigdui- zend kinderen door hun ouders verlaten. Uit Reval en Riga wordt gemeld, dat de positie der Sovjet-regeering door den1 hon gersnood emstig is geschokt. Op de laatste bijeenkomst der volkscommissarissen zou Lenin voorgesteld 'hebben, een coalitieregee- ring te vortmen. E>te eenige taak van deze re geering zou de bestrijding van den hongers nood zijn. Trotzki heeft zich echter fiiertegen verzet. Naar verluidt, zou Lenin een buiten landsche reis gaan maken, waardooj Trotz ki en de militaire partij aan het roer zouden kom'en. Op de jongste zitting van het uitvoe- rend comite kondigde Trotzki den oorlog te gen Europa, voomamelijk tegen Polen aan, en betoogde hij, dat de levensmiddelen mei geweld moeten worden gefaaald. De kapita- listen, aldus Trotzki, zullen' Rusland eerder laten verhongeren dan het brood te leveren. In de eenste plaats moet met Polen worden afgerekend. wij moeten het bestraffen; aldus Trotzki, en het brood faalen, dat wij noodig hebben. Volgens een bericht van de ^Associated Press" heeft de Sovjet-regeering de voor- waarde van Hoover aangenomen om de in Rusland vastgehouden Amerikaansche bur gers vrij te laten. Als eerste vrijgelatene kwam te Riga mevrouw Harrison, een be- kende Amerikaanschejournaliste aan. Naar de ,,Kurjer Warszawski" veraeemt, zijn in verschillendte Russische gouvememen- «ten besmettingscentra van Aziatische pest geconstateerd. De Poolsche regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen om te voorkomen, dat de besmetting op Poolsch gebied wordt overgebracht. Het Berlijhsche bureau van den bond van leden der constitueerende Nationale Verga dering van Rusland heeft aan alle volken en regeeringen een1 oproep gwricht, waarin op hulpverleening aan het noodlijdende Rusland wordt aangedrongen. In dezen oproep wordt gezegd, dat het't beste zou zijn, wanneer de hulpactie werd opgedragen aan de re geeringen van de landen, die tijdena den burgeroorlog neutraal zijn gebleven. Volgens een bericht uit Moskou neemt de hongersnood in Oost-Rusland diagelijks vree- selijker vorm aan. Talrijke dorpen zijn geheel uitgestorven. De wegen, die de vluchtende bevolking faeeft genomen, zijn met duizenden lijken bedekt. In faet Wolga-gebied is de toe stand zoo vertwijfelemd, dat zelfs 'n omvang- rijke faulp van den staat zonder uitwerking zou zijn. Ongeveer 6 millioen personen, die faet Wol ga-gebied faadden verlaten, zijn op weg naar Mosikou. Op 20 Juli bereikte de meniigte Tam bow. Aldaar werden de winkels en magazij- nen geplunderd. De paarden van de brand- weer en de cavalerie werden gesiacfat en1 op de plaats opgegeten. Naar aanleiding vanr de te Riga ver wachte onderhandelingen maakte de Ameri kaansche diplomatieke vertegenwoordiger een telegram van president Harding dekend, dat alle Amerikaansche weldadigheid1 voor Sov- jet- Rusland verboden is, zoolang met de ge- vangen Amerikanen vrijgelaten zijn. Een radio-bericht uit Moskou zegtHet Al- Russisdhe uitvoerende comite heeft een oproep uitgevaardlgd met het opscbrift Lenin en Kalinin". Volgens ingekomgn berichten staat de sov jetregeering voor een emstige faramdstof- cnisis die tot staking van het spoorwegverkeer en tot gehede ineenstarting van het economi- sche leven kan voeren. De oorzaak hiervan, is de grenzenloOze anarchic, dfe corruptie en het niet-uitvoeran van die bevelen der sovjetregee ring. Volgens een aader telegram zijn tot Sep tember 12 millioen pud zaadkoren noodig Voor onmiddellijke hulp zijn milnstena 2% millioen pud noodig. CONFLICT BURGERLIJK EN MILITAIR RECHT. De rechter te Dublin stond uitstel toe van de uitvoering der bevelschriften tot dagvaar- ding van de generaals Mac Ready, Striddand en Cameron, als gevolg van de beslissing der regeering om twee Iersche gevangenen, die ter dood veroordeeld waren, in- vrijheid te stel len, terwijl hun hooger beroep hangende was. De rechter merkte hierbij op, dat er zeker geen minachting voor het hof bedoeld1 was, maar de militaire autoriteiten hadden ver- keerd gehandeld. DE JAARDAG VAN DEN OORLOG. Ter gelegenheid van de 7-jarige herden- king van het uitbreken van den oorlog is Zondag v. m. in' den Berliner Tiergarten een groote demonstratie gehouden door.de meer- derheidssocialisten, onafhankelijken, enz. on der de leus „Nooit meer oorlog Aan de de monstratie namen omstreeks 70.000 personen deel. Er werd door 30 redenaars het woord gevoerd. Incidenfen deden zich niet voor. In Hamburg vond Zondag v.m. ook een de monstratie plaats onder de leus „Nlooit weer oorlog." Op de Moorweide hadden zich onge veer 15000 menschen verzameld. Tien rede naars hielden toespraken. De demonstratie verliep zonder incident. WOUDBRAND IN DE VOGEZEN. De ^traatburgsChe bladen melden uit Manm&nsen, dat er in de Vogezen een! ge- weldige woudbrand is uitgebroken, d'ie zich uitbreidt over den iheelen bergrug tot aan den Hartmannsweilerkopf. De heele streek is een groote vlammenzee, die de Rijnvlakte des nachts verlicht .alsof het,dag is.. In 'het tijdens den oorlog met handgranaten bezaaide terrein hebbm on- afgebroken ontploffingen plaats. De brand- weer is volkomen machteloo^. E'LECTRISOHE TRAM VER- ONGELUKT. Te North Shields in faet noorden van En- geland is een dectrische tram, doordat de trolley van den draad schbot en de tram daardbor niet meer te houden was; van een steilen weg naar beneden tot bij de rivier ge vallen en-tegen een cafe omgeslagen. Er zijn vijf dooden en twin tig gewonden te betreu- ren. DE HIITTE IN NEW-YORK. In New-York zijn op ten dag vijf personen door de ihitte bezweken em zeventien andere door een zonnesteek getroffen naar het hos- pitaal gebracht. De laatste dagen bedroeg de temperatuur in de scfaaduw 102 graden, hoewel de offideele schadUw-thenmometer, boven in White Hall, die aan den koelen wind van de haven is blooigesteld, slechts 88 graden aan wees. Een rechercheur, die in een cafe voor over treding van de dirankWet moest waken, werd krankzinnig van de wanmte en maakte amok. Hij sloeg dertig personen bewusteloos, en sleepte ze ten voor ten naar een achterzaal, alvorens op straat naar nieuwe slachtoffera te zoeken. Onder de slachtoffera waren vela vrouwen en kinderen:. AMERIKAANSCHE ECHTSCHEIDIN- GEN. 'Bij faet igerecfaMiof te 'New-York Is door een vitouw een eisch- tot echtscheiding inge- dlienid, op grond van faet feit, dat faaar echige- noot een ware manfe had voor het golf-spd. Zij was de vrouw van een rijken fabrikant en vertelde diea: rechter, dat haar man zobveel afan golvrn deed, dat zaj' slechts een zeer on- laafcs in zijn leven innam. Ten Ijl soms maanden achifereeni nliet jmeer met faaar aan dezelfde tafel zitten. In I Aprfi j.L igiing faijn aar Engeland, om de m- termationate golfwedstrijdfen bij te wonen em gedurende zijln afwezigheid gal faiji faaar silechits 14 dollar per week om van te leven. Hij1 was lid van arie venscfailende golfclubs en gilng dikwijls naar Atlantic City, Nbrtfa- Caroliina of Pinefanrst, om daar zijn geliefd spel te beoefenen. Eeni 'andbre diaime; een dochter van den ge- wezen gouvemeur van Oklahamaj huwde julist voor dlen ooribg met 'n rijken' olifekoning uit dien staat. Spoed'ig daarop kwam ziji voor hot eerst in New-Yoric, waamai zij als ver- pleegster naar Europa overstak. !Nla een' vier- jarig verblijf in de Oude Wereld kon zij' er niet meer toe komen, naar Oklafaama terug te gaan. Ziji weigerde dan ook, haar man te vol- gen, reden waarom' dleze een eiscfa tot edit- scheiding tegenl faaar faeeft ingediend. GROOTE BRAND. In faet Joden-stadtskwartier van1 Grodno is een' groote brand uitgebrokeni, v)aardoor meer dan 50 woningen vehbrand werden. De ex- plosie, welke ontstond door een, door de com munisten, aangelegd wapen- en eiscbte een groot aantal slac AARTSBTS'SCHOP M ANNIX. ,Dr. Mannix, aartsbisschop van Mel bourne, die naar men zich herinnert een be- zoek aan Engeland heeft gebracht, doch van de Britsche autoriteiten geen vergunning kon erlangen zich naar Ierlanb te begeven daar men den invfoed zijner Iersche sympa- thien vreesde (hij is Ier van geboo-rte), is op zijn terugreis" naar Australie op faet Thursday Island aangekomen. Aan de toe- geschoten interviewers verklaarde hij slechte dat het thans tijd is om te zwij'gem. Eenige Ieren verwelkomden faern met de 'Iersche vlag, en poogden een' betooging op touw te zetten, hetgeen de autoriteiten in- tijds wisten te verhinderen DE R ADFU MVOO'RR A AD DER WERELD Naar een mijn-autoriteit in d Joum. of the Americ. Association" mededeelt, bren^en de Vereenigde Staten de laatste jaren meer radi um op dan het overig deel der wereld. Het to- taal van dien' voorraad zuiver radium op 't oogenblik schat hij op 100 tot 110 gram, waarvan in Noora-Amerika 20 h 25 gram voor medische doeleinden beschikbaar zijn De oorlog heeft een groot gedeelte van het aanwezige radium opgeeischt su het zal zaak zijn, zoo beioogt de schr., alle kraditen u: te spannen om met den kostfcaren voorraad zui- oig te zijn, temeer waar het zich laat aanzien dat de Amerikaansche vindplaa^sen in Co lor adb en Utah binnen noogotens 10 jaar zulen zijn uitgeout. IN JOEGO-SLAVIg. De Serv ische regeering heeft aan de Engel sche de uitlevering verzocht van Sima Parko- vitsj en Paul Pavlowiisky, leidere van de communistische partij, die zich twee maan- den geleden in het geheim naar Moskou heb ben begeven en zich thans in Engeland be- i vinden. ALIMAAISCII COIRANT

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1