DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 179 Honderd drte en twlntlgste Jam-gang 1921 WOENSDAG 3 AUGUSTUS DU ntnnmer bestaat nit 2 blaflea Aboimomentsprijs bij vooniiibctaling per 3 maanden f 2.-, fr. per post f 2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rcgol, grootoro letters naar olaatsmlmte IMeven franco N.V. Bock- on Handelsdr. v.Ii. Hernia. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No 33 Directeur: 0. II. ERAK. IloofJrcdaetour s TJ. N. ADEMA. HERBAALDE OPROEPING. Burgemeester m Wetihouders van Alkmaar roepen, sol'iicitanitan op naar de be trekking van leeraar (leerares) in de Nlatuur- en Sdieiten^ d'ige vakken a an de Hbogere I landelsschooi en de Hand'elsdiagsehool Volledige betrakking; salaris volgens rijks- regelinig. Zij, die reeds solliciteerdbn, blijvew behoudens tegenbericht als sollicitant aange- merkt. Stukkem- uiterlijk 20 Augustus a.s. in te zenden aan den. Burgemeester. Buitenland. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIe. Uit Rosenberg wordt gemeld, dat daar het slot Kostelitz, in den nacht van Zondag door een Poolsche bende van 160 man, onder lei- ding van soldaten van de troepen van gene- raal Haller, is aangevallen, waarbij gebruik werd gemaakt van mijnwerpers. In den nacht van Maandag werd het slot voor de tweede maal aangevallen, waarbij met machinegeweren werd geschoten. De Poolsche partijen in Opper-Silezie heb- ben een volksraad gevormd, welke de belan- gen der Poolsche bevolking zal behartigen, wanneer de geallieerden een beslissing zullen nemen over het olt van Opper-Silezie. De commissie van deskundigen heelt Maan dag in geheime zitting het onderzoel^ van de Opper-Silezische kwestie voortgezet en ach- tereenvolgens de vijf plannen tot verdeeling van Opper-Silezie, welke respectievelijk door Percival, De Marinis, Le Rond, Korfanty en Sforza zijn voorgesteld, bestudeerd. Volgens een vroegere beslissing van den Oppersten Raad zal de Duitsche regeering, op grond van het verdrag van Versailles, tot het transport der geallieerde versterkingstroe- pen naar Opper-Silezie medewerken. In aan- sluiting hiermede zal de Duitsche regeering om nadere inlichtingen verzoeken aangaande het trocpental en den aard van het transport Kattowitz is, nu de Poolsche grens streng is gesloten, aan den Duitschen kant geheel open; er wordt geen enkele pas van'de reizi- gers, die uit Duitschland komen, geeischt. Onlangs arriveerden 250 leden van de Orgesch te Kattowitz met de opdracht, in deze plaats aan'hangers te winnen ingeval van een nieuwen aanval van de Duitsche burgerwacht. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de moorde- naar van den bevelhebber Montalegre te Beuthen is gearresteerd door den Engelschen majoor Koating. De moord'enaar, een, Duit- scher van geboorte, verklaarde tot een ge- heim Opper-Silezisch genootschap te behoo- ren. Volgens de laatste berichten, die te Lon- den ontvangen zijn, blijft de toestand in Opper-Silezie rustig en bevredigenid. Alleen Maandag vielen er ongeregeldheden voor, toen eene bende P'olen eenige schoten loste op de politie bij. Rosenberg, zonder letsel te veroorzaken. Frankrijk heeft generaal Gratier, ate op- perbevel'hebber van de geallieerde troepen in Opper-Silezie, last gegeven, Po'len en Duit- schers gelijkelijk te behandelen1, en Duitsch land spoort zijn vaderlandslievende zonen aan, zich rustig te houden op het oogenblik van de groote beslissing over de verdeeling van 'het betwiste gebied. VERGADERING VAN DEN OPPERSTEN RAAD. Naar it Parijs bericht wordt, zullen, behal- ve de vijf groote allie's (Amerika als toehoor- der), ook Belgie, Joego-Slavie en Rumenie tot de conference van den Oppersten Raad worden uitgenoodigd. Volgens een bericht uit Londen is een voorstel van Belgie te verwachttn, om de tol- grens DusseldorfRuhrort op te heffen, daar Duitschland begonnen is te betalen. Het bericht'uit Parijs aangaande eene voor- genomen „verdeelingJ' Van Opper-Silezie wordt in de Duitsche pers niet voor geloof- waardig gehouden. OpperSilezie zou dan door verdere onlusten volkom-cn gerui'neerd worden Duitschland verlangt met alle be- slistheid, dat nu cindelijk door den Opper sten Raad een definitief $n ondubbelzinnig besluit zal worden genomen omtrent Opper- Silezie. Het is echter nog niet bekend, wat na de Opper-Silezische kwestie verder nog door den Raad zal worden bchandeld. Men heefi gesproken van de sancties ip Rijnland, van den toestand in het nabije Oosten, van de pro- cessen tc Leipzig, en van de Russische hon- gersnood, maar dat hangt alles meer of min er van af, hoe men opschict met de hoofd- kwestie. die de Raad moet behandelen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Times" verneemt uit Tanger: Het westelijk deel van de Spaansche zone blijft rustig, en men hoopt, dat onder de inboorlin- gen geen opstand zal uitbrckcn. De Moor- sche stammen, die zich onder Railsoeli zoo lang tegen de Spanjaarden hebben verzet. zeggen, er van overtuigd te zijn, dat Raisoel: cenige weken geleden met de Spaansche re geering heeft onderhandeld, en zij zijn ver- oniwaardigd over het feit, dat, tcrwijl zij zich met zware verliezen tegen de Spanjaarden verdedigden, Raisocli vrede p«ogde te sluitcn om zijn eigen bezittingen te redden. Het mee- rendeel van de Moorsche inboorlingen bc- sloot, Raisoeli's bevelen niet meer op te vol- gen doch men durft niet tegen Raisoeli op te treden daar zijn aanhang nog te groot is. EEN CRISIS IN PORTUGAL? Volgens de „Daily Mail" heerecht te Lissa- be* wiir mm jMlitteka crisis, waarbij het militaire element een vooraame rol speelt. E)oor de strenge censuur is het niet mogelijk uit de telegrammen zich een juiste voorstel- ling van den toestand te makeni, doch volgens uit Vigo (N.-W. Spanje) ontvangen berichten, kreeg Zondag j.l., om 4 uur in den morgen, het garnizoen te Lissabon last tot uitrukken en werden verschillende straten afgezet, ter- wijl talrijke patrouilles de stad doorkruisten. Daarbij werden1 op de voornaamste punten en pleinen' kanonnen geplaatst. Gedurende deze militaire voorbereidingen hadden de le den van het kabinet een conferentie met den president van de republiek De huidige premier van Portugal is Barros Queiros. Na den jongsten „coup", in Mei j.l., vormde hij een liberate regeering, welke bij de algemeene verkiezingen, nu ongeveer drie weken geleden, een kleine meerderheid kreeg. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Riga wordt gemeld, dat de hongers- nood in de provincie Zarakoff Samara oor- zaak is van vele gewelddaden tegen de Jo- den. Te Simbrick kwam het tot een pogrom, die door de sovjettroepen onderdrukt werd. De Amerikaansche minister van handel, Hoover, hoofd van de Relief Association, heeft, nu de sovjet-regeering de voorwaarde voor hulpverleening heeft aanvaard, namelijk de vrijlating van alle Amerikanen, die in Rusland gevangen werden. gehouden, aan den Europecschen directeur van de Amerikaan sche Relief Association opgedragen, naar Ri- ?a te gaan, ten einde gereed te zijn voor hulp verleening aan Rusland, zoodra de Ameri kaansche gevangenen zijn uitgeleverd. Volgens berichten van vluchtelingen uit Siberie, die te Riga zijn aangekomen, wordt ook geheel Siberie door een verschrikkelijken nongersnood bedreigd, die veroorzaakt is ooor de buitengewone droogte, terwijl het graan door talrijke brandea vernield is. Een pud meel, hetwelk in Maart nog 35000 roe- oel kostte, kost thans 300.000 roebel. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Let- iandsche minister-president Mierowitz tot eenige journalisten omtrent den hongersnood in Rusland heeft gezegd, dat deze hongers nood van veel grooter beteekenis is dan thans nog kan worden vennoed. Er is een enorme volksverhuizing begonnen, waarvan de ge- volgen niet zijn te overzien. De anarchie staat voor de deur. De randstaten zouden door deze voiksveriiuizing wel eens over- srroamd kunnen worden, en zij moeten op alle gebeurtelijkheden vooribereid zijn. Naar de „Krasnaja Gazeta" meldt, heeft de cholera in Rusland schrikbarend om zich heen gegrepen. De radenregeering heeft aan de plaatselijke bestuursorganisaties het ver- strekken van passen naar de Oekraine, den Noordelijken Kaukasus, Koerdistan en Si berie verboidlen. Ook werden de grenzen der choleragebieden vastgesteld. Deze grenzen mogen slechts door beambten voor gewichti- ge dienstaangelegenheden worden over- schreden. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat Tsjitsjerin in een. draadloos telegram uit Moskou alle in het buitenland in omloop zijnde berichten tegenspreckt, welke gewa- gen van ontzettenden hongersnood in Rus- iand, alsmede van muiterij en- opstandlen1 te Petrograd en Moskou. Het is juist, dat van sommige streken, waar hongersnood heerscht, de bevolking uaaf andefe streken is verhuisd. Dit heeft echter in de grootste orde plaats gevonden. PLANNEN VAN DE BEIERSCHE KONINiGSPAiRTlJ. De „Vorwarts" verneemt uit Miinchen, dat in een vergadering van de Beiersche ko- ningspartij; het volgende beginselprogram- ma bekend is gemaakt: „Onze eenige redding in een afscheiding van Pruisen en aansluiting bij Frankrijk. Alleen van Frankrijk kunnen wij alles krij- gen wat wij noodig hebben, zodals kolen en geld, wanneer wij het tenminste kunnen klaarspelen met een nieuw Beiersch konink- rijk om van Pruisen los te maken. Prins Rupprecht van Beieren staat met zijn per- soon voor alles borg. Ons toekomstig koninkrijk zal geen slaaf zijn van het kapitaal, doch een volksko- ninkrijk zijn. Gnze prins Rupprecht maakt zich op het platteland reeds zeer bemind bij de bevolking. Zoo spoedig als wij een koninkrijk hebben, zullen de levensmiddelen 60 pet. en de steen- kolen 30 pet. in- prijs dalen." HET COMMUNISME IN JOEGO-SLAVIe. Uit Belgrado wordt gemeld, dat nieuwe complotten zijn ontdekt, die ten doel hadden aanslagen te plegen op den prins-regent, den minister-president en den minister van binnenlandsche zaken. De immuniteit van alle communistische af- gevaardigden is opgeheven. Zij zullen aan de justitie worden uitgeleverd. De Nationale Vergadering heeft in een bui tengewone zitting met 190 tegen1 150 stem- men de wet op de bescherming van den staat en de openbare orde aangenomen. EEN) KI.EINDOCHTER VAN FRANZ JOSEPH VEROORDEELD. De kleinidoch-ter van- keizer Franz Joseph, vorstin: Ellisabeth zu Windischgratz, is door den- Weenschen strafrecht'er veroondeeld tot een,' geldboete vaml 30'.000 kronen, subsidiair 10 dagen hechtenis, ter zake van beleediging Toen die advocaat van haar man' op diens ik niet Voor het gerecht voerde zij te barer verant- wooding aan, dat de advocaat met een rij- zweep in de hand in het kasteel was versche- neni. Deze verklaarde echter op zijn beurt, dat hij zulks had gedaan met het oog op het feit, dat zich in het kasteel bij-tende honden bevon- den. Aangezien- beklaagde weigerde haar woorden te herroepen, werd zij door de recht- bank veroordeeld. EEN EXTRA-RIB. Eem vrouwelijke patient in een der New- Y-orksche hospialen klaagde over voortduren- den pijn) in den- rech.tersohouder, roden waar- om nien- haar met X-stralen ondierzocht. Dit onderzoek wees uit, dat de vrouw een extra- rib bezat, welke de oorzaak was van1 een bui- tengewooni pijnlijke neuritis in dm rechter- schouider. Volgens mediri is dit een zeer zeldzaam voorkomend geval en men1 hoopt door verwij- deritog een einde te ma-ken aan den pijn, PAUS LEO XIII. Ujt Rome wordt gemeld, dat de Romeinsche katholieke vereenigingen zich tot de regee ring hebben gewend met de vraag, of zij bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van paus Leo XIII van de San Pietro naar het Lateraan en de daaraan verbonden- plechtig- heden vciligheidsniaatregelen wil garandee- ren. Op het Vaticaan verwacht men niet, dat de overbrenging van het stoffelijk overschot bij nacht zal gebeuren, in alle geheimzinnig- heid, evenals bij de overbrenging van het lijk van paus Pius IX geschiedde, wiens stoffelijk overschot bij- de overbrenging door anti-cle- ricalen toch bijna in de Tiber Werd gewor- pen. Integendeel hoopt men, dat de regee ring met groote statie aan de ceremonien zal deelnemen. Reeds thans staat het vast dat, de partij der popilari zich met 20.000 katholie- lcen bij den stoet zal aansluiten. Aan de over brenging, die waarschijnlijk op 7 September zal plaats vinden, zullen de paus, de kardi- nalen en ook het corps diplomatique deelne men. HOTELBRAND IN ZWITSERLAND. Zbndagavond te mi-ddermacht ontstond brand in het Grand! Hlotel „Villars" te Ollon in -het kanton Waadt. De brand breidde zich van het hotel uit tot het park, waardoor even- eens het naburig hotel „Muvran" vlam vatte. De brand werd gebluscht door militairen van een- naburig fort. Alle hotelgasten zijn per- soonlijk o-ngedeerd. De schade bedraagt twee millioen francs. DE FRAN,SCHE TREINB-ANDIETE'N. Ghairier, de eenige van- de drie Fransche treanbandieten, die levend in handen- van- de politie is gevallen, heeft bij zijn verhoor ver- kl-aard, dat -hij zich met zijn be-ide medeplich- tigen Bertrand en Thicnnas aan verschillende overladen. -Hij was uit Amerika naar Sorento gekomen om herstel te zoeken van zijn ge- schokte gezondheid. De doktoren, die hem Za-terdag onderzochten, constateerdeh buik- vliesontsteking. Caruso bleek te zwak voor de operatic. EEN INVAL IN POOLSCHE BANKEN. Naar uit Warschau wordt gemeld, heeft de Warschausche politie, bijgestaan door ambte- narcn van het ministeric van financien, een inval gedaan in alle Poolsche groote banken. Geconstateerd werd, dat er tussehen alle groote banken een uitgebreid smokkclsysteem in vreemde valuta bestond. Naar aanleiding hiervan zijn tal van banken en wisselbanken gesloten en de firmanten gearresteerd. Ook te Krakau en Teschen is het onder zoek begonnen. DE VLIEGTOCHT NAAR DE NOORDPOOL. Reuters bijz. dienst meldt uit Washington Edwin Naulty, de natuurkundige, die in de aviatiek belang stelt, heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt om in September een vlucbt oyer dc Noordpool te ondernemen Hij stelt zich voor van Point Barrow (Alaska) te ver- 'trekken, zich naar Spiitsbergen te begeven, en van daar uit naar de Noordkaap. Onderweg zal hij waarnemingen doen in den Oceaan met betrekking tot de lucht- en ijsstroomingen. De vlucht zal worden gedaan in een aeroplane, welke vier personen zal be- vatfen. Het vliegtuig zal 100 mijl. per^iur af- leggen-, terwijl er benzine voor een onafge- broken vlucht van 50 uur wordt medegeno- men. Het ligt in het voornemen verscheiden lan- din-gen te doen op het Poolijs, doch indien dit onuitvoerbaar wordt bevonden, zal Naulty de geheele Vluchit van 1500 mijl naar Spitsber gen zonder te landen afleggcn. Indien de vlucht slaagt, zullen er andere worden on-dernomen, met het doel een defihi- tieve vestigin-g voor magnetische waarne mingen in de Pool in te richten. Naulty's zoon, Leslie, vertrekt naar Euro- pa om plannen op te maken voor de voortzet- ting van de vlucht van de Noordkaap via de Skandinavische hoofdsteden naar Londen. VROUWELIJKE BURGEMEES- TERS. Dte Beligische Kamer heeft zonder d-iscus- sies het ontwerp aangenomen, waarbij vrou- meni het recht krijgen het ambt te vervullen van burgem-eester, wethouder, ontvanger oi secretaris. Gehuwdie vro-uwen moeten machti- -ging hebben van hum, ecfatgen-oot. Zij kunnen niet aan het hoofd vain de politic staan. EX-KONING KARL. Blijkens een verklaring van den Hon-gaar- sch'oni gezant te Belgrado zijn a-lie geruchten omtrent dlan1 ilcrugkeer van ex-koning Karl hieirvoor indertijd veroordeeld tot verschillen de s-tra-ffen en in de gevangenis te Greno-ble opgesloten. Charrier, die teringachtig was, werd echter naar een sanatorium in de buurt van Greno ble gezo-nden, waar Mji tot Mei j.l. bleef, toen hij, kwijtschelding van zijn straf kreeg. Ter- stond stelde hij zich in verbinding met Ber trand1 en na eenigan tijd vonden- alle drie bandieten elkander weder op vrije vOeten te- rug in het Quartier Latin, in de buurt van de rue Cuj'as. Zij besloten toen tot de ihbraak bij Ninie Lieutot te Manseilte, waarvoor Ghar- ri-er de noodige aanwijzingen gaf. Den 22sten Juli kwatnen zij andermaal biieen in het cafe Soufflet. Thomas opperde het plan van den aanslag op den sneltreih, Bertrand en Char rier wilden er eerst niet van weten. Eindelijk werd men het eens, en den dag daarop na- men de drie bandieten plaatsbiljetten- voor den sneltrein van 7 uur 55, die ZOndlag diefstallen had schuldig gemaakt. Zij waren msec Hibngarije volkomea ongegrond! Deze is door den tegenwooro'ijgen politieken toe stand! volkomea buiitemgesloten. EEN INCIDENT. Tfavas meldlt, dat Vrijdag het volgendte in cident zich heeft afgespeeld in den trein Ber- ,lijin)'Bremen. De Fransche kapiteiin L'ange- vin, lid van de eointrotecommissie voor het vliegwezen, sprak Fransch, hetgeen een mede. reiziger aanleiding gaf, hem op onbeschof- 'ten toon te verzoeken Duitsch te spreiken. Toen, de Franschman enkele oogenblikken later een sigabeife opstaik, werd) d'eze hem door een' twee- den reiziger uit den mond geslagen. De kapi- -tein, diie zag, dlat de geheele coupe tegen hem in opstand kwam, trok aan de noodrem, toen de thedin SpandJau naderd!e. Een politiebeamb- tc kwam -in- den wagen ein dfwong den' offi- cier, zonder idens uitlegging aan te hooren, uit te stappen. Op den politiepost, waar hij naam en- kwa- liteit opgaf, wist hij tenslotte gedaan te krij natuurlijke machten gedreven, keert Rusland naar het kapitalisme terug. Lenin, Trotzki en andere sovjetleiders erkennen, de veran- derde omstandigheden en richten zich daar- naar. Door de inbeslagneming van den grond door de Russische boeren wettelijk te bekrachtigen, hebben de bolsjewiki het kapi talisme gevestigd op een veel beteren grond- slag dan zij in staat waren te vernietigen. Zij, beseffen dit thans, en zijn bereid er naar te handelen". OANZENLEVERPASTEI. In Straatsburg heeft zich een commissie gevormd voor de oprichting van een monu ment ter nagedachtenis aan den heer Close, kok van den maarschalk van Contades, de uitvindcr van de „phte de foies gras aux truf- fes du P^rigard". Geen commissie van smulr papen en gastronomen, maar een- van ernsti- ge lieden, die bij de uitvinding veel geld heb ben verdiend. Immers, deze heeft te Straats burg een zeer ge\^||itige industrie doen ont- staan: v66r 1914 ging er voor ongeveer 20 millioen per jaar aan ganzenlcverpastei om. DE ZAAK FR'AUENDORFER. Uit M'aagdenburg wordt gemeld: Een arestatie, welke in verband wordt gebracht met de zaak van den Beierschen minister van Verkeer Frauendorfer, heeft te Eeopolds- hall groot opzien verwekt. De directeur van het Anhaltsche Muntenkabinet, dr. Johannes Mann, is wegens verduistering van munten, die aan den staat Anhalt toebehoorden, en een waarde hadden van 750.000 mark, ge arresteerd en in voorloopige hechtenis ge- steld. Ook dr. Mann heeft in d'e gevangenis zelfmoord gepletgd KORTE BERICHTEN. Te Borgerhout bij Antwerpen zijn vier personen gestorven na het eten van pa-ling. Een vijfde is steivende. Dertig andere perso nen, die eveneens van dezelfde paling gege- ten hadden, zijn ziek geworden, dodi verkee- ren niet in levensgevaar. De metaalbewerkers in Bielefeld zijn Maandag door de werkgevers uitgesioten, omd-at zij naar aanleiding van den jeugd- dag der sociaal-democratie, de werplaatsen met roode en zwart-rood-gouden- vlaggen getooid hadden. Te Geneve was het Donderdag j.l. da warmste dag sedert 1870. De thermometer wees 100 gr. Fahrenheit aan in de schaduw. De Engelsche bezetting, die in 1919 in Keulen en een groot deel van den omtrek van die stad lag, was den laatsten tijd grooten- deels door Franschen vervangen. Naar de „Rheinische Zeitung" thans verneemt, za! eerlang de Britsche bezittingszone weer aanzienlijk worden uitgebreid. Keulen en Bonn worden weer uitsluitend door de En gelschen bezet. Binlienland HOFBERICHT. Op last van de Konin-gin, brengt de direc teur van het Kabinet der Koningin ter alge meene kennis, dat gedurende Hr. Ms. verblijf in het buitenland de aan de Koningin te rich- ten brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit, op de ge- wone wijze per post kunnen worden ingezon- den. of bezorgd bij het Kabiniet der Koningin te 's-Gravenhage. Gemengd Nienws 24 tran; vcrtrot, PU Z 16 eerste klasse in het eerste rijtuig acbter de lo- hem stapten- de lastgeving in verband met dte toe wij zing der Idntteren haar op haar slot kwam bezoekeni, ri^ zaj ham- toe: „Mat zul-k een zv/ijn spreek rijtuig comotief had ingenomen. Na he twee anderen in, in het laatste compartment van de eerste klasse. Te Lyon- verlieten die drie kameraden den trein en dronken ko-ffie aan het buffet van het station. Toen; spraken zij tevens af, dat de aanslag terstond na het ver- trak van den trein uit Lyon- plaats zou vinden. Thomas en Bertrand vermomden- zich in' de W. C. van den trein, terwijl Gharrier in een der zijgangen- van Weeding verwisselde Daarna werd de aanslag gepleegd, en nadat de bei'de andere bandieten aan Charrier, die in de zijgang op wacht ston-d, hadden ver- teld, dat alles afgeloopen was, en aan' de noodrem was getrokken, verlieten dte bandie ten den trein. M AX HoLZ. De communist Max Holz, de roover uit het Voigtland, die dezer dagen naar de ge vangenis van Moabit werd overgebracht, heeft bij1 monde van zijn verdediger, Dr. Broh-, er tegen geprotest-eerd, dat hijy hoe- wel in voorarrest, zijn burgerlkleeren heeft moeten verwisselen tegen gevangenisklee- ding en dat -hij- zijn eel slechts -geboeid mag veilaten. Bij zijn verhoor blijft 'hij een hardhekkig stilzwijgen bewaren. Hij weigert een verkla ring af te leggen met betrekking tot de hem ten laste getegde daden. Hij wil de door den rijkspresident ingestelde buitengewone recht- banken niet erkennen en; zal bij de behande- ling zijner zaak voor den Berlijnsehen rech- ter blijven zwijgen. Hij eisoht een behande- ling voor een bevoegde rechtbank te Plauen-. CARUSO f De beroemde Italiaansche tenorzanger En rico Caruso is gistar te Napels ploteeling Dili igevail zafi wel weer aanleiding geven tort1 het zendteni van npta's en stell-ig het Fran sche publi-ek niet gunstiger stemmen1 voo{ Duitschland. EEN HANDE L S E XPEDITIE NAAR SI'BERIe. Maandag zijn uit Liverpool twee schepen vertrokken om deel te nemen aan de handels- expeditie naar 'Siberie, die door de All Rus sian Cooperative Society is georganiseerd. Er zullen nog drie andere schepen aan de expeditie deelnemen, w. o. twee Britsche schepen, die uit Hamburg en Noorsche ha vens zullen vertrekken. In't ijsgebied zal de expeditie geleid worden door een van de grootste en nieuwste ijsbrekers. Kapitein Sverdrup, die zich aan boord van den ijsbre- ker zal bevinden, is uitstekend bekend met de vaart op de Karazee en de Siberische ri- vieren, want hij was d-e rechterhand van Nansen -bij de tochten van dezen Poolreizi- ger. De schepen hebben een algemeene la ding aan boord en zullen waarschijnlijk met Siberische producten terugkeeren. Naar de „Daily Chronicle" verneemt, hopen zij diep door te dringen in het Russische Poolge- bied, wellicht tot Omsk en Krasno-jarsk, een afstand van 2000 mijl. De Poolreiziger ka pitein Rextine zal faydrographische en baro- metrische opnamen doen ten behoeve van technische doeleinden. RUSLAND TEiR-U'G NAAR HET KAPITALISME. De Amerikaansche senator France van Maryland, die na een tocht van vier weken door Sovjet-Rusland te Riga aankwam, deel- d-e aan een correspondent van de „New York Times" zijn indrukken als volgt mede: „Door een onweerstaanbare strooming der VERJAARDAG KONINGIN-MOEDER. Mlem sdirijft uit dm Haag Ter gelegen'heid van dm verjaardag van de KoningiiL-Mioader wapperde gister van' de openbare gebouwen van rijk, provincie en ge- meente de vlag. Ook vele particulieren, in- zonderheid in de binnenstadi, haddten de na tionale driekleur uitgestoken. Dte trams wa ren weder op de bekende wijze gepavoiseerd Het fraaie zomerweder en het traditioneele Oranjezonnetje ontbrakm ook ditmaal niet en lokten tegen het middaguur heel wat wand©- laars naar die binnenstad, waar 's middags op het Lange'Voorhout vanwege het Haiagsch Comite voor Volksfeesten em muziekuitvoe- ring werd'gegevm. De felicitatie-registers ten paledze werdm druk gefeekm'd. Gisteravond had in dte Groote Kerk em or- gelbespeling plaats, terwijl in het Ma'lieveltf em vuurwerk werdl afgestoken. DE MIJNWERKER9STAKI'NG. Men meldt uit Heerlen De staking aan de mijn te Kerkradfe blijkt volgens de gegevms van het Stakingsbureau zoo goed als algetoem. Te ongeveer 6 uur's middags warm van dm Christelijkm Mijnwerkersbond pl.m. 700 sta-kers ingeschrevm. Van- dm Nteutralm Bond pl.m. 450, van dm Nederi. Mijnwer- kersbond pl.m. 120 m 950 ongeorganiseer- den. Op het Dui'tsche staikingsbureau zijn inge- schreven 450 stakers, zoodat het conflict pl.m. 2670 stakers am vat. Met den dienst van 6 uyr'smorgens d'aaldm 21 mijnwerloers af. Hierbij inbegrepen eenige schol-ierm der mijn- school. Met den dienst van 2 uur daaldm slechts 2 scholieren af. De staking heeft em ordelijk verloop. Men ziet niet meer arbeiders bij dm weg dan ge- woonlij-k. Ui t sympathie met de stakers hebben eenige cafehoudters dm prijs van het bier van 12 op 10 ct. per glas gebracht. De staking had gisteren em kalm veri-oop. De Duitschers hebben van de Duitsche po- 'litie verlof gekregen, da grans te oversdirii COORAMT

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1