DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAG. MET, Mkmaar. Open en gesloten Auto's. BARKER'S Koffie en Thee No. 182. dfie on ^eset^bbs. im ZATERDAG 6 AUGUSTUS Vacantte-Genoegens. Buitenland. SPAARBOEKJES - Luxe Ferhnnrlnrlehting. - lersta bias Tclefogn 578. Deie GoursnJ votdi HJSES1 iVOND, behalse op Zon- en Faafdagm, nitgrgmm. AboBHemeflfjprjJs bij veoruitbetaling pa 9 maanden cam Alkmaar f 2Lfranco door het geheele Rijk 2JHL AizoitnerlJjke en hawflsnnmmers 8 cents. Telefoonnummer 3. Prj|s da eemate A'dvertenflln. Pa re gel f 0.55, bfj giaote eontraeien rabat, Groote leitors nasi ptr:»f«TwfTnte- Briaen franco aan de N.V. Bock- en Voordam C 9. Telefoanim, Redactie 33. Direeteur: 6. H. KRAK HoufdrBdactflnEi 13. IV. ADEMA. p/h. HEKMa. COSTEK ffi Z00KS, De talrijke tijdelijke adresveranderingen, welke onze administratie te lioteeren heeft, bewijzen, dat vele van onze lezers hun vacan- tie elders doorbrengen. Voornamelijk Juli en Augustus zijn de maanden, dat men graag eens naar buiten wil, dat ook de kinderen vacantie hebben en. het juist daarom zoo goed schiit om het huts te sluiten en binnen of buiten de Hollandr sche grenzen eens wat rust en ontspanning te zoeken. Het doel van den vacantietijd is, daarin alles te doen, wat men gewoonlijk niet doet. Juist om den dikwijls eentonigen dagelijk- schen arbeid te onderbreken, om 'het lidiaam wat meer rust of beweging te geven en in ieder geval om de gedachten eens in andere banen te leiden, heeft men thans eigen huis en omgeving verlaten. En ae verstrooi'ing die men zoekt, de plants waar men ze denkt te vinden en de wijze waarop men van zijn vacantie geniet, zijn fac- toren die geheel afhankelijk zijn van den aard en-de levensomstandigheden van hen die hun dagelijkschen arbeid onderbroken hebben. Het spreekt vanzelf, dat zij die voor hun vacantiereisje over een ruime beurs kunnen beschikken, zich heel wat meer comfort kun nen verschaffen dam degenen die noodge- dwongen naar de goedkoopste hotels en reis- gelegenheden moeten zoeken. En wanneer wij dan ook de verschillende wijzen waarop men thans ontspanning zoekt, aan een korte bespreking omderwerpen, dan zullen wij daarbij trachten de financieele zij- de van het vraagstuk zooveel mogelijk onaan- geroerd te laten. Het is tern slotte duidelijk, dat de man met geringe middelen op dezeifde wijze zij het dan ook op bescheidener schaal zijn va- cantie-ontspanning kan zoeken, als degene, voor wien het kostenvraagstuk geen moei- lijkheden oplevert. w Het hoofddoel der vacantie is „er eens uit" te zijn. Men heeft een jaar lang in meer of minder prettige omgeving, al dan niet ingespannen, gearbeid en men gevoelt de behoefte aan een geestelijke verfrissching, om straks weer met hernieuwde kracht aan den slag te kunnen gaan. De groote vraag is nu waaruit die geestelij ke verfrissching bestaan zal en hier spreekt de portemonnaie een woordje mee van hoe Iangen duur ze zal zijn. Men wil „er uit" zijn. Men zoekt dus een ongewone omgeving en een ongewone bezigheid. Stadsmenschen, die eeh jaar lang in hun meer of minder hooge woningen het straat- rumoer hebben medegemaakt, zoeken de rust en de ontspanning welke het buitenleven brengen kail. Zij trekken naar bosch en hei en voorna melijk naar zee en strand en Laten zich in een zalig nietsdoen door het warme zomerzonne- tje bruin branden. En daarnaast genieten zij van de ontspan ning, van kleine uitstapjes, verkenningstocht- jes in de omgeving en de afwisseling van bals en concerten, welke de grootere en kleinere badplaatsen op meer of minder grootscheep- sche wijze kunnen bieden. De buitenman, voor wien de behoefte aan rust voor zijn geschokte zenuwen in den re- gel niet zoo groot is, trekt naar de groote stad, waar hij het comfort, het bezienswaar- dige en de variatie kan vinden waarvan hij op zijn rustig dorpje reeds veel te lang versto- kec is geweest. Bij voorkeur logeert hij in de drukste ho tels, dineert in de grootste restauraties, ver- deelt overdag zijn tijdi tusschen een bezoek aan een gelegenheid als Artis en de middag- voorstelling van eem bioscoop-theater en. ge niet 'savonds van een bekcnd tooneelstuk, een opera of een gelegenheidsconcert Hij bereikt zijn vacantie-doel in den regel het vlugste, want is gewoonlijk na weinige dagen zoo moe en zoo beu van het rond- sjouwen en geld uitgeven, dat hij weer naar het rustige, kalme dorpsleven terug begint te verlangen. Er zijn vacantie-reizigers, die iets van den ontdekkingsreiziger in zich hebben. Zij ontdekken een stukje van ons vaderland met rijk natuurschoon en op hun voet- of fietstochtjes in den omtrek worden zij telkens weer getroffen door de schoonheid van het landschap. Zij genieten er van, kaltm en met overleg, zooals- men het meest en het langst geniet van een lekkere cake, waarvan men telkens een klein hapje neemt. En als zij van hun vacantie terug komen, hebben zij in een photo-album een sehat van herinneringen en doen zij hun kennissen een opgetogen verhaal over het mooiia van ona eigen landje en de heerlijke ontspanning van een paar gezonde buiten-weken. Er zijn er anderen en men vindt ze voorna melijk onder de weinig ontwikkelden, bij wie het geldvraagstuk desondanks geen moeilijk- heden oplevert, die er een genoegen in schep- pen in hun vacantie zooveel mogelijk te „ge- nieten" in den kortst mogelijken tijd. Dat „genieten" bestaat dan in het bezoe- ken van alle plaatsen en gelegenheden, waar men als ontwikkelid tnesch geweest behoort te zijn. Zijn zij op de plaats van bestemming aan- gekomen, dan wordt onmiddellijk een auto gerequireerd en mijpheer en mevrouw vliegen met maximum-snelheid door de straten. De chauffeur wijst links en rechts met zijn duim de bekende gebouwen en monumenten aan en de reizigers, die niet half verstaan wat hij zegt, knikken dat zij het begrepen heb ben. Zij blijven tien minuten in Artis en loopen in een half uur het Rijksmuseum door. Zij kunnen dan hun "kennissen wat van de aapjes vertellen en weten uit eigen aansehou- wing, dat er veel schilderijen in het museum hangen. Terwijl mevrouw even naar de „nachiwacht van Rembrandt" gaat kijken, bestudeert mijn- heer al weer het spoorboekje en een half uur later zijn zij weer op weg naar een andere stad. Als zij thuis komen gaat mevrouw met hoofdpijn naar bed en blijkt mijnheer op zijn kantoor zenuwachtiger en prikkelbaarder dan ooit te voren. m Zoo gaat het in ons land en zoo gaat het over onze grenzen. Er zijn er voor wie geen trein te vlug rijdt, er zijn er ook voor wie geen rustig water- to chtje te lang duurt. Er zijn van die rustige reizigers die op een bekoorlijk plekje in het buitenland de lang gezochte verandering van omgeving vinden en er zijn marken- en kronen-bezitters, die er graaf af willen en met vrouw en kroost de helft van hun vacantietijd in een wannen, stoffigen trein. doorbrengen. Het voornaamste wat zij bij hun terugkeer te vertelien weten is het verschil in prijs tus schen een dinertje in Berlijn en in Miinchen. Het spreekt vanzelf dat dit verschillend vacantiegenot verband houdt met den aard en de levensomstandigheden der individual. Want ook onder de minder gegoeden komt dezeifde zucht naar diverse ontspanning tot uiting. Er zijn vaders en moeders, die met hun kroost voor een dagje naar buiten' gaan en in bosch cn veld, op de hei of aan het strand een rustig plekje zoeken, waarop zij met voile teugen van hun vrijheid, van zon en buiten- lucht kunnen genieten. En er zijn er ook, die zenuwachtig en ge- jaagd, beladen met pakjes en koffertjes, met rood-warme, slaperige, heel en half schreien- de kinderen van het eene station naar het an dere draven en den halven dag in een warme, stoffige derde-klas coupe zidizelf en hun medereizigers vervelen. De ware ontspanning, het ware vacantie- genoegen, zit niet allereerst in het bezit van veel of weinig contanten. Het zit in het met zorg kiezen van een andere omgeving en in die omgeving met verstand en met mate genieten van het nieu- we en mooie, welks weldadigen invloed men ondergaan wil. Het is geen kunst zich in tien minuten mis- selijk te elen aan taartjes, maar het is wel een kunst zoo te snoepen en zoo te proeven, dat eik taartje een bron van nieuw genot is. Het is geen kunst om op reis en in de va cantie veel geld uit te geven, maar het is wel een kunst den dag zoo te verdeelen, dat men voor het kleinst mogelijk bedrag de grootst mogelijke uitspanning en afwisseling krijgt. En in werkelijkheid doet het er dan niet toe of men binnen- of buitenlandsch blijft, of men groote of kleine vacantiereizen onder- neemt, of men rijdt of vaart, lichaamsbewe- tong of absolute rust zoekt. Een ieder voelt voor zichzelf het best of zijn vacantie-genoegens van dien aard' zijn, dat hij straks, bij het weer hervatien van de dagelijksehe bezigheden, van een hernieuwde arbeidslust, van een werkelijk geestelijke ver frissching zai kunnen spreken1. NAAR DEN VREDE IN IERLAND. De stilte in de Iersche onderhand'elin'gen is eenigermate verhr oken door de mededee- ling dat het Sinn Fein-pariement-16 dezer bij- eenkomt voor een bespreking van1 Lloyd Ge orge's aanbod en de houding van Ulster. Zou men er eindelijk in slagen een basis te vinden, waarop de onderhandelingen met kans op succes kunnen worden begonnen1? Over de bijeenkomst van het Dail Eireann, wdke den 16en Augustus zal plaats vinden; weet de oorrespondisnt van de „Timies" te 'Du blin te vertellen, dat de vergadering zich met twee, wellicht drie kwesties zal bezighouden. Haar zal worden verzocht de vrorstelien van Lloyd George te overwegen en de beslissin- gen, welke het Sinn Fein-kabinet dienaan- gaande heeft genomen, goed te keuren. Vooris zal zij worden verzocht te beraadslagen over het resultant of, naar men vreest, het ge- brek aan resultaat van' de besprekingen, welke tusschen de republikeinsche leiders en Noord-Oost Ulster zijn gehouden. Ten slotte is het mogelijk dat het Dail Eireann de ern- stige gevolgen zal overwegen, die zouden voortkomen uit de algemeeue staking, waar- mede de Iersche Labour-leaders thans dxei- 'Het is overbodig, zoo meent de correspon dent nadruk te leggen op het feit, dat een staking van dozen aard, in het bijzonder wan neer deze wordt bevochten rondom de positie en de politiek van de Great Northern Rail way, den vredesonderhandelingen op de meest noodlottige wijze in den weg zou staan, Het schijnt daarom niet onmogelijk dat, in- dien de industrieele toestand niet verbetert, De Valera en zijn collega's zullen besluiten tusschenbeide te komen. Aangaande de uitnoodiging, welke De Va lera tot Sir James Craig heef t gericht om in Ierland een bespreking te houden, zegt de „Times", dat het mogelijk wordt geacht, dat Sir James de uitadodiging van De Valera zal afslaan, tenzij De Valera bereid is de status van Nbord-Ierland te erkennen. Inxlien hij zulk een antwoord geeft, zal dit stellig ge- schieden onder den druk van eenige zijner aanhangers te Belfast, die, opgeschrikt door den loop der gebeurtenissen, gekant zijn te- gen elke verzoenende aotie, welke den Noorde- lijkai eiscli betreffende een volledige onafhan- kelijkheid van Zuid-Ierland zou kunnen ver- slappen. Het Britsche publiek zou evenwel niet goed begrijipen, waarom de eerste-minis- ter van Noord-Ierland zou weigeren De Va lera te ontmoeten op voorwaarden, die geen moeilij'khedeni opieveren voor den eersten mi nister van Giroot-Brittannde. Een dergelijke houding zjou van schandelijken invloed kuin- nieni zijn ten; opzichte van Ulster's positie in' de oogen van 'Engefland en' het rijk. N06BDH0LLANDSCH LAldDBOUW CREDIET. Reate °l DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Te Madrid werd1 een nationale inschrijving geopend voor de soldaten in Marokko. Gemeldt wordt dat de colonne van generaal Navarro nog steeds heldhaiftig de stelling op den berg Arruit bezet houdt; hij zou stand blijven houden, indien versterkingen niet te lang uitblijveni, ofschoon de inboorlingen de besdiietingen hervatten. Ala die versterkin gen den bedreigden troep nog mnnr kunnen bereiken en dan, of zij er rijxSg kunnen ko men! Dat de inboorlingen den strijld niet zacht- zinnig voeren? blijkt uit het volgende: Onmiddellijk na de ontruiming van het vliegkamp van Zelouan, alsmede van de Fran- ciskaansche kerk en de pastorie te Nador door de Spaansche troepen, begonnen de opstan- delingen te plunderen en staken zij alle ge bouwen in brand. Een luitenant en acht soldaten, die uit Ze- louan ontsnapt zijn, en's nachts aankwamen, rapporteeren dat de verdedigers van Zelouan op voorstel van de Rif-bewoner3 de wapens hebben uitgeleverd, mits men hen vrij zou la ten uitgaan. Korten tijd later openden de Ma- roikkanen eahter het vuur op de ontwapende soldaten1 waarvan slechts enkelen wisten te ontsnappen. De overige werden gedood, onder wie de commandant van de stelling. is uitsluifend eerste kwalitelt. Voidoet aan da hoogsfe eischan. EERSTE ALKMAARSCHE ELECTRISCHE KOFFEEBRANDERIJ EN THEEHANDEL. HET COMMUNISME IN JOEGO- SLAVIe. Aan het einde van de zitting der Nationale Vergadering, waarin werd besiotee tot op- heffuig van de parlementaire immuniteit van 59 conununistische afgevaardigden, nam de politie de bestuunsleden van de conununisti sche partij in hechtenis. O'p grondi van de nieuwe wet op bescfaer- ming van den staat zijn alle gemeenteraden met eea communistische meenderbeid ontbon- den en zullen in deze gemeenten nieuwe ver- kiezingen plaats hebben. Men houdt in Joego-Slavie blijkbaar - niet van halve maatregelen. De vraag is echter of het gelukken zal het reeds welig opgeschoten bolsjewistische zaad te vertikken. Nu wegens den hongersnood in Rusland zoovele duizen- den een heenkomen zoeken in de omliggende landen, zullen er ongetwijfeld ook in Servie rasechte bolsjewiki verschijnen, die natuur- lijk niet zullen nalaten propaganda voor hun- ne ideeen te inaken. DE INVLOED DER SCHADELOOS- STELLI'NG. Het Pruisische mindsterie van handel con- stateert, op grond van mededleelingen der Pruisische Kamers van. Koophandel, dat de invloed op den handel van de vervulling van de schadeloosstellingen in Juli weer gebleken is door verdere d'aling van den koers der mark, door toenemende duurte, door stijging van den prijs der grondstoffen, door loons- verhoogingen en daardoor verhooging der productiekosten. STAKERS EN WERKWIL'LIGE'N. J Tengevolge van een loonsverlaging zijn de s aribeiders van de Chemische Productenfalxriek te Rnisch'broeck bij Biussel, in staking ge- gaan. Dt staking omvat 200 man. Een h<m- derdtal arbeiders zet het werk voort. Woens- j dagavond1 hebben stakers, ten getale van 150, de wericwil'lige arbeiders aangevalien. De politie moest tusschenbeiden komen. Er zijn geen arrestaties gedaan. 20 Arbeiders werden gewond. DROOOLEG'G I'NG VAN ARGENTINI§. Naar de „Ntew York Herald" uit Buenos Ayres verneamt, is daar de eerste stap op den weg naar de „d!rooglegging" van Argentinie gezet. Er is n.l. een voorstel bij de Earner in- gediend, om den invoer van sterken drank ge heel te verbieden. Bovendien wil men de ver- vaardiging van absynth, whisky en brande- wijn in het land zelf verbieden. SOVJET-RUSLAND EN DE KEMALISTEN. Uit Weenen wordt van betrouwbare zijde gemeld, dat de Russische generaal Broessilof met twee hooggeplaatste offideren van den Russischen generalen staf te Sivai is aange- komen om van d'aar naar Angora te vertrek- ken. Een'Turksche delegatie is naar Moskou vertrokken, teneinde het Turksch-Russische verdrag te ratificeeren. TREIN'EN OVERROMPELD. Te Nikolsk in' Siberi'e zijn twee Japansdie treinen aangevalien. De eene trein vervoerde het lijk van den Japanschen kolonel Miwa die bij een vorigen aanval was gedood!. Het lijk werd echter door Japanners bewaakt. Tot de reizigers in den trdn behoorden eenige Ja- pansche studenten, van welke editor niemand werd gedeerd, Bij beide aanvalleri werden eenige Russische passagiers gedood. DE MOORDENAAR VAN MAJOO'R MONTALEGRE. De Berlijnsche bladen bevatten een mede- deding van de intergeallieerde oomimisaie te Oppeln, waarin verklaard wordt dat de mijn- werker Leo Joschko, den 3len Juli te Ereuz- berg gearresteerd, uitdrukkelijk beken.d heeft, dat hij de tnoordenaar is van den Framschen majoor Montatogre. Joschko, 20 jaren oud, is geboren. uit Duitsdie ouders hij maakte deel uit van een geheime vereenkging in Op- per-Silezie. Na den moord vluchtte hij naar Breslau. VROUWEN IN CIVTELE DEENSTEN. In het Engelsche Lagerhuis is na een be- raadslaging over het toelaten van vrouwen tot de civiele diensten met algemeene stem- men een resolutie aangenomen waarin wordt bepaald, dat over drie jaren de vrouwen tot de civicle diensten in het Vereenigd Eonink- rijk op dezeifde voorwaarden als de mannen zuiien worden toegelaten. De kwestie der gelijkheid van betaling zal later worden overwogcn. IN ZES MAANDEN MULTI- MILLIONNATR. i 'De Duitsche .politie heeft den laatsten tijd invallen gedaan in de kantoren van vele bcokmakerefirana's, die tegenwoordig in Ber lijn prospereeren. Het ddel was vast te std len, of deze ondernemingen, die enorme dividen- den maken in sommige gevallen 50 tot 100 pet. in zes maanden aan haar belas- tingverplichtingen hadden voldaan. De in vallen leverden interessante gegevens op. Er werden enorme .geidsommen in beslag geno men, maar bij lange niet genoeg voor de be- lastingen die betaald hadden' moeten' worden. Een typisch voorbeeld van dit soort van za- ken doen is de finna Max Elant en Go., die dertig millioan mark aan haar clienten uit- betaaldl heeft, zonder aftrek van belasting. Max Elante, de oprich ter van deze instal ling^ was' eenphotograaf van beroep. Toea hij on den1 afgeloopen winter naar Berlijn kwam, was hiji zoo arm; dat hij zijn fototoe- stel moest verkoopen. Hij probeerde inet op de renbaan qn d!e for- tuin was hern gunstig. Hiji kreeg goede tips en- had1 spoedig een groote reputatie op de renbaan. Men sloot graag posten bij hem1 af en spoedig was hij in staat een vennootschap met een kapitaal van 6000 mark te sticfaten. Dit steeg weldra tot 3 millioen mark en op het oogenblik van den inval bedlroeg het niet minder dan 20 millioen. Elante had' ondertusschen een cato, waar hij fraaie kantoren inrichtte met een cafe voor clienten bened'en en prachtige kamers boven waar druk gewed weird. Elante betaalt steeds prompt uit en schijnt geregeld' boek te hebben gehouden,.. Hij' heeft een eigen rensial en legde zich ook op fokkerij toe. raj is op verschiliende Duitsdie renba- nen befcend om zijn pracht-auto. Als waar- borg voor de betaling der belasting heeft hij den autoriteiten dte beschikfcing gegeven over zijn bankconto, ten bedrage van 10 millioen. MILITAIR VERTOON VERBODEN. Volgens de bladen heeft de centrale inter- geallieerdC commissiie besloten de opridhting vani onderoffid'erssdiolen. in Oosfenrijk te verbieden, atemede miliitaire oefeningen van troepen-afdeelingen! grooter dan' 'n bataljon. Ook zou zij tusschenbeide zijn gekomen' wat betnaft de ooncentratie van troepen aan de aarsche grens. litieel' wordt verklaard, dat er geen onderofficierescholen zijn opgericht, maar op het mihisterie van oorlog zegt men niets te 'weten betreffende het verbod van excercities of de troepen-concentoatie. De berichten over een dreigend herleven van het militairisime in Oostenrijk schijinen de intergeallieerde commissie toefa ook niet te zijn ontgaan. OpmerMijfc, dat de heeren' zich zoo zeer het besirijden van het militairisnie ten doel stel'lenhij anderen. IDE ONITHULEINGEN VAN WIiNDISCH- GRaTZ. Uiit Boedpest wordt omtrent de on+hullin- 'gen van prims Windischgratz, waarbdj dteze zich' om. ook op een rede van Clejmemceau be- riep, gemelld. dat Qemonceau in een telegram aan den oud. voorzitter der voormal'ige onaf- 'hankelij'ke partij, graaf Batthyani, heeft me- degedteeM; dat er geen woord waar is van (het- geen Windischgratz hem in den. mond heeft geiegid. •H 4 10* DE VERDEELING VAN OPPER*SILEZIe. De „Temps" spreekt het bericht tegen dat de Opperste Road, gegeven de moeilijikheid, die hij ontmoeten zou om tot overeenstemf ming te komen omtrent de verdeeiing van Op» per«Silezie, er toe zou overgaan het industrief gebied gedurende een zeker aantal jaren onder geinteralJieer of internationaal bestuur te Iaten. Tot een dergelijke beslissing had men slechts kunnen komen, indien zoowel Duitschland als Polen geneigd geweest waren er in toe te stem, men. Het verdrag van Versailles todh spreekt niet van een verdeeiing in drieen, of van een tijde. lijk internationaal gezag, doch schrijft voor dat de verdeeiing tusschen Polen en Duitsch. land za lplaats hebben tcrstond na het plebis. ciet. Voor een andere oplossing zou noodig geweest zijn dat men daaromtrent eerst met alle betrokkenen tot overeenstemming zou zijn gekomen. Nu blijkt dat bei'de regeeringen der betrokken landen er tegen zijn, en de onmid> dellijke liquidatie wenschen, kan er geen spra. ke van zijn er niet toe over te gaan, aangezien dit immers ook in't belang is van de drie allies. Er zal dus in ieder geval de volgende week een definitieve grens moeten worden vastgew steld. EEN BRITSCHE BEDREIGING. Er is te London een zeer onaangename in. druk gewekt door de beriohten, welke officiee. le kringen hebben bereikt aangaande moord. partijen en deputaties van Grieken, welke sys. tematisch zouden plaats vinden tusschen Sam. sun en Trebizonde aan de Zwarte Zee. Dit doet vreezen dat de extremisten in An. gora de overhand krijgen. De voortzetting van zulk een campagne dreigt een wijziging te zul. len brengen in Engeland's houding tegenover de Turksohe eisc'hen in geval van een Britsche bemiddeling tussdhen de Turksche en Griek. sche oorlogvoerenden mocht worden gedacht. In dit verband wordt er de nadruk op ge. legd dat de regeering te Angora, ondanks haar formeele verbintenis de Britsche gevangenen vrjj te laten, tot dusver slechts heeft gesteld, terwijl de Britsche regeering 30 Turksche ge. vangenen heeft vrijgelaten. Eenige Britsche of. ficieren zijn 18 maanden in Angora vastgehou. den. DE WEDEROPBOUW IN FRANKRIJK. Naar het HbL verneemt is de Fransche ver» tegenwoordiger Tannery, die hier nut Rathe, nau heeft geconfereerd, naar Parijs terugga. keerd. T)e besprekingen, die over de leverin* gen in natura liepen, hadden e enbevredigend verloop, ofschoon op eenige punten nog geen resultaat werd bereikt

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1