ii De Russisdie minister ran bnitealaBd- sche zakan, Tsjitsjerm, heeft t« Warschau met repressaille-maatregelen gedreigd, wan- neer de Pol en den doorvoer van Duitscho waren naar Rusland niet willen toestaan. President Harding en zijn echtgenoote vertrokken eergisternacbt 12 uur uit Port land naar Washington Zij worden heden op het Kapitool verwacht. De Paus heeft een schrijven gericht aan kardinaal Gasparri, waarin alle chris- telijke en andere bekhaafde volken uitgenoo- digd worden, om aan de hongerlijdende be- volkingen van Rusland steun te verleenen. Gemengd Nienws VERHOOGING VAN INVOERRECB- TEN. De minister van financien heeft het ont- werp van wet tot verhooging van het tarief van invoerrechten, na bekomen machtiging van de koningin, ingetrokken. FELLE BRAND. Gisteravond omstreeks 6 uur is een felie brand tot de fabriek te bepalen, deze brandde en Teermaatschappij „Hollandia", Mamer- straat 3 te Amsterdam, gevoed door al het brandbare materiaal, dat aanwezig was, breidden de Vlammen zich snel uit, zoodat de brandweer een oogenblik vreesde voor het naast de vrijstaande fabriek gelegen kantoor- gebouw en woonhuis. Zij wist echter den brand tot de fabriek te bepale; deze brandde grootendeels uit. Als oorzaak van den brand wordt genoemd het rooken door den bedrijfs- chef, ofschoon dit verboden is. DE DORTSCHIE KERK IN BRANDGE- VAAR. Mien meldt uit iDordrecht Zondagavond omstreeks halftietn werd brand1 ontdeW in de houtopslagplaats van den wagenmaiker D. v. d. Graaf, aan het Groote- keiteplein 6, welke bergplaats tegen den Grootekerfcstoren aamgebouwd is. Deze berg plaats heeft een oppervlakte van circa 300 vierk. M. en was hoog opgestapeld met droog werkbout als iepen-, beukenhout enz. In een •ommezien stond de opslagplaats iin lichte laa'te. Door den hevigen wind werden de vlammen zeer siterk aangewakkerd en bestond er emstiig gevaar voor toren en kehk. Met man en macht werd er gewerkt en- dank zij het krachitig optreden was er spoedig veel materiaal ter plaatse. Alle kringen werdien succestfevelijik gealarmmeerd. Stoomspuiten deden verdienstelijk werk de spuiten van het korps ponteniers en1 van't artillerie-magazijn werden eveneens in weriking gebracht. De ge- meente Zwijindrecht bood haar moitorbrand- spuSit aan, em ook deze werd in werkimg ge- steld. Op een gegevem moment zag men de vliammeni lekken aan de kil'ankborden. Het emstigste werd gevreesd. 'Door brandweer en burgers werd1 het vuur in den aanvang ge- smoord. Odk de daMijst van een1 zdjscMp vatte vumr. Nla heel veel moeite werd ook dit bedwongen. Te circa een uur's nadhts was bet grootste gevaar geweken en kon men constateeren, dat toren en kerii veilig waren. De opslagplaats van den wagenmaker is gehed uitgebrand. Naar veriuidt is deze ver- zekerdi bij de Utrechitsche Alg. Brand-waar- borg Maatsdhappdjl voor een bedrag vhn cir ca 13,000. 'De schade is veel aanizien'lijker. Oorzaak onbekend. In den hegiinnc vreesde men ernstig', d'at de kosterwoming ook een prooi der vlammen zou worden, in welker nabljheid het beroemde gouden doopbekken en avondmaalsbeker zijn. Alles werd in veil'igbeid gebracht. De brand was ver in den omtrek ziehtbaar en sdheen zelfs zoo ernstig, dat de Rotter- damsche brandweer informeerde of hulp noo- dig was. Een auto met hoofdlieden spoedde zich naar Dordrecht en bood1 assisfmtie aan. Hot gevaar was intusschen bezworen. iDtai- zeniden menehen lwoonden het sdrauwspel bij. Gistermorgen negen uur gavem nog twee stoomspuiten water. VE'RDRONKEN. Onder Oostkapelle (Walcheren) zijn gis- terenmiddag twee heeren uit Vlissingen met de verloofde van een hunner, wonende te Middelburg, in zee gaan baden. Het ver loofde paar is verdron'ken. 'Betreffende het verdrinken van een jong verloofd paar in zee nabij de uitspanning Oranjezon onder Oostkapelle, meldt men nader: Zondagmiddag waren twee heeren uit Vlissingen, beiden tijddijk opzichter bij de genie aldaar, met hun aanstaanden aan het strand. De heeren en het meisje van een hunner gingen zwemmen. Plotseilng werden zij door een groote golf overvallen. Een der heeren bereikte met groote moeite den wal; de andere, G. geheeten; en zijn meisje, mej. de H., verpleegster in het gasthuis te Mid delburg, werden* niet meer gezien. KONINKL'IJK BEZOEK AAN DE ZEEUWSCHE LANDBOUWTEN- TOONSTELLING. Het dageliiksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatsdhappij heeft bericht ont- vangen dat H. M. de "Koningin de groote provinciate Landbouwtentoonstelling, welke van 12*17 September a.s. op Eet Marine- vliegterrein tuskhen Middelburg en Vlis singen gehouden wordt, met een bezoek hoopt te vereeren. GEEN DURE GRONDAANKOOP. Van de meest bevoegde zijde wordt aan het Nlederl. Cqit. Bureau medegedeeld, dat het in verscMllande bladen voorksomende bericht over aankoop van grond tegen 23 per M2. te Sioest voor het bouwen van een mar&haus- see kazeme, aldaar geheel en al onjuist is en dat het niimmer in de bedoding heeft gelegen bouwterreiin tegen een dergelijkm exorbifant- hoogen prijs te koopem. DE REIS VAN DE KONINGIN EN DE P RINSE'S. Uit Kopenhagem wordt geseind: Koningin Wilhelmiina is Zondag te Sogn aangekOmen en is van plan, naar Finmarken door te reizen, om fete van, het levem der Lap- pen te zien. HUURWOEKER. Voor d en kantomrechter te Utrecht is een kras geval van oventreding van de Huurcom- missiewet behandeld. iDe huurder, slachtotfer van een: niet erg menschllievend huisbaas, was gepensionneerd kapitein van het O. I. L. en liep al tegen de taditig. iDe gtipeoaLeaxasente kapitein w«a op aeo gegeven moment ptetseLkig zijn huia uitgeztt. Om maar ergens ondardak te irijgen, nam bij teen het aanbod van een huisbaas aan, die hem drie gemeubiteerde kamertjes verhuurde voocr 100 per maand of 1200 per jaarl Het gemeubileerde bestond hieruit, dat er een paar ouide kleeden lagen, dat er sitoffige gor- dijirieni hinigen en dat er enkele hoog-noodige meubden in de kamers wankelden. Maar nood brak alle bezwaren en de huur der 'trok 'in de drie kamertjes. 'Hij vroeg her- haaldelijk om verlaging van die fauur, maar dat kon onmogeljk, er was altij'd 100 per maandl betaald. Tofidat de gepensiomneerde kaplitein bij toeva'l er ach'te kwam, dat een vo- rige bewoonster van de kamers slechts 50 per maand' gaf en toon maakte hij: werk van de zaak. De ambtenaar vroeg een boete van' 200 subs. 100 dagen hechtenis. („U. D.") DE HIVEIRSUMISCHIE KEI. Zooals men weet, ligrt een groote kei, die geschat wordt op 13.000 K.G. op de hei tus- scheQ Hilversum en Laren. iDe kei, die door de vereeniging Stad en Lande ten' geschenke aangeboden is aan de Ver. Vreemldielingen Verkeer te HSkversum, is door deze vereeni ging aan de gemeente overgedragen en zal' deze week vervoerd worden naar den1 's-Gra- velandsdhen weg, waar op een* brinkje onder hoog geboomte reedis enkelere kleinere steenen liggen. Hierboven op zal men deze week de Hilversumsdhe k»i plaatsen. EE'N ZUIGELING SLACHTOFFER VAN EEN BURENTWIST. Zaterdagavond waren de „dames" in de Anjdierstraat te Amsterdam aan het MjVen en zij deden dit op de bekende manier. In de, grootste opgewondenheid slingerden zij elkaar allerlei scheldwoorden naar't hoofd. Een der vrouwen maakte plotsieling een eind aan het bekvechten en nam een blbempot van het kozijn, om deze naar haar tegen- standster te werpen. De pot kwam echter terecht op het hoofdje van een zuigeling, die door een passeerende vrouw in de armen werd gedragen Het wich't werd' deerlijk ge- wond. De moed'er was radeloos. Tegen' de daderes is procesverbaal opgemaakt, terzake van 'het toebrengen van zwaar letsel door schuld. SCHEUREN IN HET ROTTERDAM^ 9CHE STADHUIS. iNladat eerst verscheidene kleine scheuren in de dbklijst van het hardsteen basement van het stadhuis te Rotterdam waren ontstaan, waarvan die links en rechts van den hoofdin- gang al op minder gelufckiiige plants zitten, is n ook &n hardsteenen) blok in het basement nabij' den linkerhoek van den hoofldfingang middendloor gescheurd!, terwijl in dten linker- zijgevdl zich mede sidheuren van ernstiger aard gaan vertoonien. Op enkele plaatsen is dc gevel afgeseheurdt van den bovenhoek der sousterra innamm naar den onderhoek van de venstens der hoofdverdi'eping. MOTORON'GELUK. Door woest rijden met een motorrijwiel met zijspan op de Houtkade te Vlissingen reed de berijder tegen: een paal en werd on- midldellijk gedood. De andere personen ge- raakten bewusteloos. Beiden kwamen uit Hulst EEN ROYAAL GEMEENTE'BESTUUR. Vanwege de regeering is het gemeentebe- stuur van Bussum aangemaand tot bezuini- ging ten opzichte van verschillende plannen, welke in den raad zijn aangenomen. In de eer- ste plaats maakt de Minister van Arbeid te gen het bouwen van 27 arbeiderswoningen van gemeentewege bezwaar, aangezien de bouwkosten ad 6400 per stuk te hoog ge acht worden. Tevens adviseert de Minister minder kostbare plannen voor het bouwen van 48 woningen door de Arbeidersbouwver- eeniging in te dienen. De Minister van Onderwijs heeft bovendien geweigerd de rijksbijdrage toe te kennen voor het verbouwen van de Gemeentelijke Teekcnschool, welke een bedrag vordert van 80 000. EEN MONUMENT. De tijdens den oorlog opgerichte Belgische Herdenkingsbond zal Zondag 28 Augustus te Vlissingen een gedenkteeken onthullen op dat gedeelte van het kerkhof, waar verschillende voor de zaak der geallieerden gevallen krij- gers hun laatste rustplaats vonden. Dit door den Antwerpschen beeldhouwer Arthur Pierre vervaardigde momnument stelt voor ee nstervend soldaat, liefdevol onder- steund door de Zeeuwsche Maagd, als een zieltoogend kind door zijn ontstelde moeder. Het vcege hoofd met den omzwachtelden schedel toont ons een gelaat, tuigend van vlijmende smart, maar tevens van berusting en hoop. De linkerarm, waaruit het leven reeds geweken schijnt. wordt ondersteund door een teedere hand. De ontbloote rechter- arm daarentegen toont zijn forsche spieren en houdt een slagzwaard vast, het zinnebeeld van de groote kracht, die er kan uitgaan van een klcin volk, kampend voor zijn onafhanke- lijkheid. De onthulling zal worden bijgewoond door militaire en burgerlijke autoriteiten uit Belgie, Engeland en Frankrijk en door dui- zenden Belgen Alleen uit Antwerpen wor den er 2000 verwacht Ook wordt reeds een fetal van 18 muziekcorpsen genoemd die me de zul'en komen. SGHOOLKWESTIES. Men schrijft uit Marken: Gisteren werd in deze gemeente geopend een Hervormd Christelijke School. De leer- lingen voor deze school komen deels van de Geref. School en deels van de Openbare School. Deze laatste is daardoor nagenoeg geheel ontvolkt en houdt maar 5 leerlingen over. Het gemeentebestuur gaf voorloopig in bruiklcen 3 van de 4 lokalen der openbare school. Deze lokalen kwamen door de ont- volking toch leeg te staan. Inmiddels is het raadsbesluit tot in bruik- leen geving nog steeds niet goedgekeurd doof Ged. Staten. De opening der school had onder enorme belangstelling plaats. De Herw. Kerk was stampvol, een groot gedeelte der visschers- vloot was in de haven en op het hooiland heerschte groote rust. Thans zijn er in deze gemeente van nog geen 1400 zielen drie scholen en tien onder- wijzers. TRAGI«CHE nUWELIJKVREIS. De Standaard maakt melding van een tragdsch gefiindigde huwelijksreie. „V66r eenige d'agen trad mej. Maria Louiaa de Ren esse, iongste dochter van wijlen graaf Frits de Renesse, te Berloz in den edit met baron A. ,de Villenfagne en het jonge paar gin'g per auto op reis. Dezer dagen, dat beiden in een kerk aan den Rijn de H. Mis hadden gehoord en hun tocht voortzetten, botste de auto op een wa- gen met 2 paarden bespannen. Een der ver- schrikte dieren vloog met de voorpooten in de auto en verpletterde de jonge dame 'aan de zijde van haar echtgenOot! GOEDKEURfNG BESTEKKEN VOOR BOUW BIJZONDERE SCHOOL. Een gemeentebestuur schreef aan den Mi nister van Onderwijs dat de inspecteur van het lager onderwijs van oordeel was, d'at be- stekken enz. voor bouw van gemeentewege eener bijzondere school d'iens goedkeuring vereisditen Het gemeentebestuur was echter van oordeel, dat kon worden volstaan met ingeivolge art. 1 van het z.g. bouwbes/luit de daarin genoemde stukken aan den inspeeeur toe te zenden. De minister antwoordde, dat de bemoeiing van den inspecteur in zake de stidhting van bijzondere 6cholen' zich ingevolge art. 77, vierde lid, der Lager-Onderwijswet bepaalt tot het geven van advies betreffende de daargenoemd'e stukken, Daarentegen werden de bestekken voor den bouw en verbouw van openbare sdhblen ingevolge art. 69, tweede lid, der gemeentewet onderworpen aan de goedkeuring van den inspecteur. Bovenbedoelde tegenstelling blljkt .volgens den minister ten overvloede duidelijk uit de bewoordingen van art. 1, vierde lid, van het Koninklijk besluit van 3 M'aart 1921 (staatsblad no. 95), het z.g. bouwbesluit. Het standpunt door den inspecteur ten deze ingenomen, achtte de minister derhalve min der juist. DE STAKING VAN H1ET HOTEL- EN CAF^-REST AUR ANTPERSONEEL. 'De stakiingsleidiing der beide bonden van personeiel meldt, naar aanleiding van de ge- gevens van Horecaf omtrent het aantal sta- kers, dat zij, die zich te Amsterdam voor een extra-uitkeering hebben opgegeven, reeds in de eerste ploeg het aantal van Horecafs op- gave met 210 oveschreiden. Voor Den: Haag, Rotterd'am en- Utrecht bedraagt dit 622 mder dan Horecaf vermeldt. Ook de getallen van Horecaf, in procenten uitgedrukt, zijn volgens de stakingsleidiing! onjuist. De eerste ploeg van stakers, aan wie uit- keeringen zijn venstrekt, omvat reeds 1643 personen. In de kringen van de kleine cafdhouders en slijters is, volgens de stakingsleiding, bij na- vraag niets van* instemming met de bonding van Horecaf gebleken. In Zaterdagnadht gehouden stakersyerga- deringen ils tot voortzetting van dten strijd be- sloten. 'De afdeeling Rotterdam van Horecaf meldt: In de vetrisdiilllendte bij Horecaf aangenomen bedirijtven giaat ailles weer geheel normaal. In het in, de vorige week bij' enkele leden nog be- staandte gebrdc aan: kokS1 is geheel voorzien.- Op dienstaanbiedingen, van welken aard' ook, wordt nergens rneer ingegaan. 'Bij' inriditiingen van bcstuursleden ziet men zoo nu en dan, op drulcke ooganbldkken van den dag, nog wel eens jeugdiige posters verschijnen. Gilstemacht om half een is een poging van stakend'e kelllners om te demenstreeren voor Caiand aan den Cool'singel, door de polifcie belet. Van weiikgeverszijldie wordt gemeld, dat in 'Den Haag gisteren het aantal stakers 291 bedroeg, op een pensoneel van 1336 man. Ruini 20 stakers hebben' sedert het begin van* het conflict het wteric weer hervat en zijn door hiun vroegeren patroon teruggenomen. Vele andere plaatsen zijn door nieuw perso- neel bezet. TOT SIECRETARIS BENO'EMD. IBij Kon. besluit Van 3 dezer is goedge keurd,, dat L. Poppinga, burgemeester der ge meente Stavoren, is benoemd! tot secretaris dier gemeente. KOWIiE BERICHTEN. M'aatregelen ter vennindering van pas- poort-formaliteiten zijta. in- voorbereidiing. De heer Edo J. Bergsma, die Maandag 25 jaren burgemeester van Enschede was, is gehuldigd. In de te Essen gehouden bijeenkomst is definitief bestoten tot oprichting van een bond van .Nlederiandtedie vereenigingen in Dui'tschla'nd, onlder voorzitterschap van kolo- nel Wittert. Prof. Boll and is den laatsten tijd zoo- zeer in beterschap toegenomen, dat hij het Hospital Wallon heeft kunnen verlaten. Op de 'Mlerwede, even' beneden de vlucht- haven van het Mewede-kanaal te Gorinchem, is de 22-jarige dochter van den, schipper Rei- n'idc, van het schip Orient, dat op doortocht was naar Rotterd'am, over boord! geslagen' eat verdronkien. 'Haar lijk is nog niet opgehaald. Een koopman uit Terborg, die Maandag met zijn motorfiets tegen een boom biji Isscf- burg is gereden, is aan de bekomen: wondten overled:en. Gisteren1 is op dten Terwoldschen di]k nabij! Uleerde het 13-jairige meisje L. N. uit Haarltem, dat hiaar afgewaaide hoed wou grijpen, door een met steenen beladen kar overredten en igedood. Te Overveen is overleden mgr. Klonne, oud-hoc-fdredacteur van de Tijd", oud-rector van het Bagijnenhof en het St, Bcmardusge- sticht te Amsterdam. Hij was 87 jaar oud. Provinciaal Nienws urr BERGEN. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft aan den Raad een adres gczonden, waarin verzocht wordt, niet in te gaan op het aanbod van grond voor het maken van een weg van de eerste brug aan den Bergerweg vanaf Alkmaar naar het ka- naal en zulks omdat naar hare meening de ze weg een belemmering zal vormen voor een werkelijk afdoende verbetering. In de gemeente heeft zich gisteravond een commissie uit de gasten en ingezetenen gevormd voor het houden van een bloemen- corso voor kinderen van gasten in inwoners. Dit bloemencorso zal plaats hebben op Woaoadag 17 Augnatiu an. De vereeniging tot beverdori&g van h«t Vreemdelingenverkeer stelde voor het aan- koopen van prijzen 200 beschikbaar, tarwijl de medewerking van het Harmoniccorpa is gevraagd. De deelname wordt gratis opengesteld voor kinderen tot den leeftijd van 16 jaar en wel voor groepen,, paren en enkelingen, zoowel op rijwielen als andere voertuigen. De directie van „de Rustende Jager" zal na afloop de deelnemende kinderen ververschin- gen aanbieden. De commissie bestaat uit de heeren: J. En- gers, C. J. Hoksbergen, H. Peters, O. J. Ver- kerk en P. Meijer; de jury uit de dames Me- vrouw J. Hartliebj mevr. M. Boendexmaker, mevr. M Lansdorp, mevr. Dr. Blok en de heeren C. Nannes Gorter„ C. J. Hoksbergen en A. Jeen. De optocht zal de volgende route nemen: B reel aan tot Guurtjeslaan, Guurtjeslaan, >Komlaan, Hoflaan, Raadhuisstraat, Kerk- straat, Schoolstraat, Loudelswegj Groote Dorpsstraat, Kleine Dorpsstraat, waarna de prijsuitdeeling in de tooneelzaal van „de Rustende Jager" zal plaats hebben, UIT BERGEN AAN ZEE. Forienbouw kinderen. Wij laten hier den uitslag volgen van den Fortenbouwwedstrijd op het strand te Ber gen aan Zee op j.l. Vrijdagmiddag, welke ge houden is alleen voor kinderen van de bad- gasten van Bergen aan Zee. Er waren 19 groepen van 8 kinderen. le prijs groep 12e prijs groep 2; 3e prijs groep 3; 4e prijs groep 75e prijs groep 10 6e prijs groep 15; 7e prijs groep 9; 8e prijs groep 179e prijs groep 6; lOe prijs groep 14; lie prijs groep 12; 12e prijs groep 8; 13e prijs groep 19; 14e prijs groep 16; 15e prijs groep 4; 16e prijs groep 1117e prijs groep 18; 18e prijs groep 13; 19e prijs groep 5. Er hebben ongeveer 152 kinderen aan deelgenomen in den leeftijd van 7 tot 14 jaar. Alle kinderen hebben een prijs ontvangen, er waren dan ook in de concertzaal van het ho tel Nassau-Bergen" de prijzen tentoonge steld, waama de kinderen groepsgewijze mocliten binnenkomen en hunne prijzen uit- zoeken. UIT OUDKARSPEL. Door de ziekengelduitkeerende vereeniging „Hulp in Nood" werd Maandagavond ten lokale van d'en heer Vis de gewone half- jaarlijksche ledenvergadering gehouden wel ke slechts door 11 leden bezocht was. De voorzitter sprak daarover zijn leedwe- zen uit, doch het was niet de schuld' van de aanwezigen. Na lezing der notulen werd door den voor zitter medegedeeld dat voor de volgende jaarvergadering aftredend zijn de heeren, J ojman en J. Ruis welke zich beiden weer herkiesbaar stellen. 'Door de bode werd medegedeeld, dat 8 nieuwe leden zijn toegetreden, 8 leden heb ben bedankt, 5 leden zijn vertrokken, 3 leden zijn overleden, 2 leden de voile uitkeering hebben genoten en daardoor zijn afgeschre- ven en 1 lid uit een* andere afdeeling is over- gekomen. De heer W. van Dok bracht daarna een uitgebreid verslag uit van de gehouden bondsvergadering welke door hem als afge- vaardigde bezocht was, waarvoor hem na- mens de vergadering door den* voorzitter dank gebracht werd. In verband met dit verslag werd er door den beer Paarlberg opgewezen, dat er niet uit blijkt, wat het resultaat geweest is van het voorstel dat door deze afdeeling op de jbeschrijvingsbrief gebracht is. Medegedeeld werd dat het niet op de be- schrijvingsbrief voorkwam omdat de secreta ris van den bond meedeelde, dat het hoofd- bestuur niet voor elk puntje bijeen kon komen. Opgemerkt werd dat de ledenvergadering in het laatst van Januari gdhouden was ter wijl de bondsvergadering pas 21 April plaats had. Als het punt tijdig door den se cretaris veraonden was, was er voor het hoofdbestuur alle gelegenheid het bij het vaststellen van de beschrijvingsbrief te be- handelen. De heer van Exter trok de conclusie, dat het of door den secretaris niet tijdig was in- gezonden of het door den bondssecretaris achterwege gelaten was. Hoe het zij merkte de voorzitter op, het was in de bondsvergadering niet behandeld. Uit de rekening van den penningmeester, die door de commissie was nagezien en in orde bevonden, bleek, dat over bet eerste half jaar aan contributie was ontivangen 1281.08. De uitgaven waren "aan uitkee- ringen 793.50 aan bodeloon, bondsaf- dracht enz. 286.86, totaal alzoo J 1080.36 zoodat het saldo 200.72 was. Daardoor is de reservekas gestegen tot 1960.66. Door de bode werd medegedteeld, dat 115 uitkeeringen zijn gedaan aan 30 verschil lende personen. Het aantal ziektedagen was 615. Nadat door de bode nog voorlezing was gedaan van de verschillende personen aan wie uitkeering verstrekt was, werd als lid in de commissie voor het nazien van de volgen de rekening benoemd de heer J. van Exter. Omdat door sommige leden wel eens aan- merking gemaakt werd op het betalen van contributie tijdens de uitkeering, meende de bode nog goed te doen er even op te wijzen, dat art. 26 van de statuten o. m. zegt: Het betalen van contributie moet regelmatig ge- schieden, dus ook bij ziekte. Daarna werd de vergadering gesloten. Zondag hadden op het terrein van D.T.S. alhier drie voetbalwedstrijden plaats met den volgenden uitslag: D.T.S. I tegen D.F.C. I te Dirkshom met 6—1 in het voordeel van T.T.S.; D.T.S. II tegen Z.V.V. I te Zuid- soharwoude met 12 in't nadeel van D.T.S. Blauw-Wit II alhier tegen Heiloo I en II met 15 in het nadeel van Blauw-Wit. UIT VENHUIZEN. Aan den dienstplichtige L. Visser, uit deze gemeente, is voorgoed vrijstelling van mili- tiedienst verleend. UIT OBDAM. De afdeeling West-Friesland van het Wit- Gele Kruis heeft tot haar geestelijk adviseur benoemd pastoor Nex te Spierdijk. UIT HENSBROEK. Te Alkmaar heeft tusschen „Tumlust" al daar en ,U. d. I." te Hensbroek een slinger- LaatstgenoflHide balwedstrijd plaats gehad. vereeniging won met 1-3. Toen de heer D. K zijn nieuw glewear wilde probeeren, sprong het wapen uiteea en verwondde hem ernstig aaa de hand, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroe- pen. UIT OUDE NIEDORP. Dat het voor moto'rberijders en rijtuigen gevaarlijk is bij hoeken, ondervond de heer T. O. van Nibbixwoud, Deze kwam Zaterdag kalm om den hoek bij het raadhuis alhier aan- rijden ,toen juist van tegenovergestelde rich- ting de heer W. S. met een zwaar beladen wagen met meel aankwam. T. O. wist van zijn motor af te springen' en de motor stoof onder het paard door tegen een hek. Wonder boven wonder liep alles goed af uitgenomen de motor, die zag er raar uit. UIT iHOO'RN, 'De tweede dag van den 'Muzkkiwedstrijd te te Krommenie was voor de Hanmoomie-carp- sen beStemd. iDe uitsdag van den M'arsdiwedStrijd was: le prijs en medaille van: den .Comimissaris der Koningin Apollo", 'Hoom met 99% ptunt. IBdji net Conoouis werd toegekandi: le AJdealimg: Apollo", Hoarn le prijs met 109 parnten. Telegrftrnmen van heden OPRUIING. DEN HAAG, 9 Aug. De Haagsche recht- bonk veroordeelde heden wegens opruiing B. de Ligt, publicist te Katwijk, tot 27 da- SM en A. de Jong, stenograaf te Dsn aag, tot 29 dagen gevangenisstraf, bei den met aftrek van preventief. Stadsnieuws ORGELBESPELING GROOTE KERK. De llde orgelbespeling a.s. Donderdag 11 Augustus door den heer Jan Zwart, heeft tot programma o. m. op veler verlangen de groo te Orgel-Symphonie van Guilmant, voorts werken van Bach, Handel-Thorley, W'idor en tot slot een finale over Ev. Gez. 50„Hallelu- ja, lofgezongen" van den concertgever. De kerk, die te 7 uur wordt geopend, is vrij toegankelijk. Men zij er nog eens aan her- innerd, dat de bespelingen in deze maand (niet zooals voorheen te 8 uur), half acht aanvangen. Een programma tegen kleine vcrgoeding en een eollecte komen ten goede aan Let restau- ratiefonds der Groote Kerk. RI JKS TUINBOUWINTERSCHOLEN. Blijkens mededeeling in de Ned. Staats- courant van den DirecteurGeneraal van den Landbouw, wordt ter kennis gebracht van hen, ide tot den cursus 19211922 van eene der Rijkstuinbouwwinterscholen wenschen te worden toegelaten, dat de data van aanmel- ding voor de toelatings-examens aan die in- richtingen o. a. als volgt zijn vastgesteld: Rijkstuinbouwwinterschool te Alkmaar voor of uiterlijk op 14 September 1921idem te Hoom voor of uiterlijk op 1921. 1 September KANTOOR-, SCHRIJF- en TEEKEN- BEHOEFTEN levert zeer voordeelig L. FRANKENBERG, ALKMAAR. B E'ZU'I NIGINGSOOM MISS IE. B. en W. schrijven in Bijlage No. 117 Den 27sten Mei stelde Uwe Vergadering om bericht en raad in onze handen de beide volgende verzoekschriften: Aan den Raad der gemeente Alkmaar geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, ten deze gemachtigd door Alkmaarsche belastingbetalende burgers, ten getale van 60 vergaderd ten huize van den heer Proot, en ten d'eze handelende in hunnem naam, dat zij zich overtuigd houden, dat de te- genwoordige Raad dezer Gemeente te royaal beschikt over het gehevene en- alsnog te heffen belastinggeld der ingezetenen, en dit aanwendt voor allerlei dingen, die niet di rect absoluut noodzakelijk zijn; dat zij 'het betreuren, dat de Gemeenteraad niet met dm meesten ijver bezield is, om, met terzijdestelling van elke niet direct hoog noodige uitgaaf, allereerst te komen tot gelei- delijke daling in korten termijo, van het op te breneen totaalciifer van den Gemeentelijken Hoofdelijkcn Omslag; dat zij er van overtuigd zijn, dat, zoolang dit cijfer voor een plattelandsgemeente abnormaal hoog niet gunstiger is, de toe- vloed vap inwoners en daardoor Alkmaar's bloei wordt tegengehouden dat zij wijzen op de teekenen, die thans reeds aanduiden, dat een- verlaten der stad door kapitaalkrachtige menschen aanstaan- dje is; dat zij het ten zeerste betreuren, dat niet de evolutionaire, doch de financieel-revolu- tionaire wijze wordt aangegrepen, om Alk maar's bloei te forceeren; dat zij gevoelen, dat zoodoende langza- merhana het tegenovergestelde bereikt wordt en1 Alkmaar terugtreedt op den weg, die moest voeren nam* vooruitgang en kraohtige ontwikkeling; dat zij hesluiten, hunne gevoelens ten bate van het algemeen belang, bij geheel de burgerij, met gepaste middelen ingang te doen vinden, en ten slotte onverwijld (Jwen Raad in kennis te stellen, dat mitsdien: voor- alsnog elke niet direct strikt noodige geld- udtgave, ook al wordt deze door leeningen gedekt, door de Alkmaarsche burgerij wordt ;eacht in strijd te zijn met het bdang dier urgerij, derhalve in strijd met het alge meen belang; dat zij met nadruk Uwen Raad vrpgen onverwijld over te gaan tot de benoeming van een Bezuinigingscommissle, wier leden zullen zijn geen Raadsleden, en welke Com missie rekening zal kunnen houden met de jaren,geen ukgaven zullen worden gedaan jar engeen uitgaven zullen worden gedaan voor eventueele verkeerswegen. t Welk doende enz. M. KATER. I. F. M. ENDED, Seer. 3B. W. G. LIENESGH. L. FRANKENBERG. L. SPRUIT O. WORM. P. TERMAAT. Altaaar, IS Mei '21. Aan den Raad der gemeente Alkmaar gevem net ver&chuldigdea eerbied te lnvaeer

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2