k ondergeteekcridrt ten deze gemaclrftgd door eenige toonderdea Alfcmaarsohe belasitingbeta- lendte burgers, tor protesivergadering bijmi in „de Harmonic" en namens deze hande- lende; dat zij ten voile adhaesie betuigen a an den in'houd van het request, Uwen Raad aange- boden namens de burgers, die ten' huize van den heer Proot in vergadering bijeen zijn geweest, en krachtig ondersteunen de verzoe- ken in bedoeld request neergelegd. 't Welk doende enz. M. KATER. F. M. ENOEL, Seer. W. O. LIENESCH. L. FRANKENiBERO. L. SPRUIT. G. WORM. P. TERM A AT. Alkmaar, 23 Mei 1921. Het is ongetwijfeld een ernstig geval wan- neer een deel der burgerij gebruik maakt van haar recht van petitie om aan hare wet- telijke vertegenwoordiging grieven bloqt te leggen betreffende het door haar gevoerd financiecl beleid. Intusschen meenen wij er al dadelijk op te moeten wijzem, dat de motieven welke de ver- zoekera tot staving van hun grieven aanvoe- ren zich bepalen tot algesneenheden en zoo vaag zijn, dat van eenige aanwiizing welke voor de toekomst wellicht een richtsnoer zou kunneni zijn, geen' sprake is. Misschien is het niet zoo gemakkelijk hieraan te voldoen, maar had men niettemin niet mogen vragen •pgave van de gevallen waarin de Raad over de belastingpenningen der ingezetenw te royaal had beschikt? Zonder deze opgave valt het ons moeilijk te gelooven, dat alle deelnemers aan de bekende bezuiningings- vergaderingen te dezen aanzien eenstemmig zouden zijn geweest. Hoe het echter zij, alvorens te treden in een beoordeeling van hetgeen wordt ge- vraagd, dierat in ieder geval door den Raad zelf het antwoord gezocht te worden op de vraag of hij onvoldoende zuinig is geweest. Te Uwer voorlichting willen wij daarbij van 2 kanten uit redeneeren. Vooreerst vragen wij ons dan afJiebben wij te royale voor- stellen aan den Raad gedaan of heeft de Raad in afwijking van onze voorstellen te royale besluiten gen omen? Dat onze voorstellen te royaal geweest zouden zijn, kunnen1 wij niet toegeven; wij herinneren ons geen enkel geval waarin ons College U een niet door de omstandigheden geboden voorstel heeft gedaan. En of de Raad dan niet in afwijking van onze voor stellen te royale besluiten genomen heeft? Erkend moet worden dat de Raad af en toe verder is gegaan dan wij verstandig achttem, maar wij ontkenmera, dat daardoor de finanoien dezer gemeente van beteekenis versleehterd zijn. want een deel dier beslui ten is niet of nog niet tot uitvoering gekomen en bij de overige ging het om bedragen van betrekkelijk geringe beteekenis. Langs dezen kant redeneerende kunnen we dus geen mis- stand bespeuren. En nu van den anderen kant. Bedoelden de ter vergadering aanwezigen wellicht, dat ze zioh met Uw politiek beleid niet konden vereenigen? Bedoelden zij, dat als de Raad maar had bestaan uit person en van een an- dere, van hun richting, dat dan de gemeente veel zuiniger bestuurd zou zijn? Ja, dat valt niet te ontkennen:; er is een samenstelling van den Raad denkbaar, waarbij de uitgaven aanzienlijk beperkt zouden worden. Maar wat beteekent dit? O. i. dit, dat de menschen die zulks zouden wenschen, niet voldoende in. aantal zijn om zoodanigen anderen Raad samen te stellen Aan hen die dan nog ver der zouden willen gaan en zouden zeggen, juist, dat is het, het systeem der raadsverkie- zingen1 deugt niet, zouden wij willen ant- woorden: laten wij daarover liever niet rede- twisten, laten wij, die niet bij machte zijn daarin verandering te brengen gesteld We wilden dat ons daarbij neerleggen en la ten wij ons bepalen tot binnen onzen nachts- sfeer vallende vraaffstukken. Langs dezen kant redeneerende komen we dan tot de con- olusie dat de bevolking gedurende deze vier- jarige periode moet trachten zich te schikken in het beleid van dezen door haar gekozen Raad en dat zij desgewenscht kan probee- ren daarna een anderen Raad te kiezen. Moet het vorenstaande nu tot de slotsom leiden dat er niet bezuinigd1 moet worden? Geenszins; reeds meermalen hadd'en wij gelegenheid er den Raad op te wijzen dat gedurende de jaren waarin deze gemeente tot zoo groo.te aflossingen op hare leeningen verplicht is, de uiterste zuinigheid is geboaen en wij grijpen' deze gelegenheid aan om den Raad daaraan opnieuw te herinneren. Wij twijfelen er overigens niet aan of de Raad zal dit met ons eeras zijn. Of we dan ter bezuiniging niet iets kun nen doen? Men probeert het hier en daar met verschillende middelen., Eendeela zijn deze ongeschikt en trouwens onnoodig voor kleinere gemeenten, waarin het geheele be- heer nog wel vanuit het centrale punt is te overzim anderdeels aChten wij die middel- tjes klein en van niet veel beteekenis. Van bel.ang's, slechts, dat bij den R aad en bij ons College de oprechte wenscb tot alle moge- lijke bezuiniging voorzit en dat de noodige kracht aanwezig is om die ook door te voe- ren. In die richting gevoelen wij onzen1 plicht m willen wij trachten dien zoo goed moge- hjk te volbrengen. Maar of er dan toch1 niet plaats is voor een bezuinigingscammissie? De adressanten verlangen niets meer maar ook niets minder dan eene commissie, wier leden geen Raadsleden zullen zijn, m.a.w. dat Uwe Raad zal aanwijzen uit de burgerij eenige personen, omtrent wie elke band met de kiezers ontbreekt, die de uitverkorenen van Uwe Vergadering zullen zijn, als zoo- danig haar vertrouwen genieten, en die nochtans geroepen zouden zijn om wanneer het noodig zou blijkm tegen hare handelin- gen front te maken. Dus eene commissie van dwarskijkers, van controle en toezicht op s Kaads handelingen en wel in het bijzon- der op die rakende de financieele gestie de zer gemeente. Gesteld eens een oogenblik zoodanige commissie ware volgeni ons ge- meenterecht mogelijk, dan behoeft het toch zeker geen betoog, dat hare aanwijzing in geen geval om de zooeven geschetste ver- houding waarin zij tot Uwe Vergadering zou staan, zou behooren tot 's Raads bevoegd- a«ad. Bshooven wij tr dan nog op to wijzen dat im®!, aelfs ha twt grral t&ri tuetaat- ti-.-ii van dm ian ojuiacgoujia fei-at VZag(«a? Men ataU« Raau veor, tut at Burgaiy verkez«a vwrtegenwoeriii- ging, die op vsriangen van een deel dier ourgerij zicn eene commissie toevoegt als de gevraagde. Wat ging hij anders doen dan zachzelven uitreiken een brevet van onbe- kwaamheid, zich plaatsea onder politieke curateele? Dat hij daartoe nimmer zou kun' nen, maar ook nimmer zal mogen' besluiten moest dunkt ons tot de adressanten zelf doorgedrongen zijn. De wetgever heeft en zeer ter edit eene commissie als de ge- vraagde niet gewild. De Gemeentewet toch laat op dit punt geen twijfel over. Hare arti- kelen 54 tot en1 met 57 geven regeU omtrent het benoemen van commissien, zich onder- scheidend in de volgende drie en geen ande- re: vaste commissien van voorbereiding, vad- te commissien van hijstand van het college van Burg, en Weth. en niet-vaste commissien tot uitvoering van een bijzonderen last, maar ten aanzien van al deze drie geldt als uit- drukkelijke voorwaarde, dat de Raad de le den moet benoemen uit zijn midden. Alleen dus leden van den Raad mogen er deel van uitmaken. Het staat den Raad zelfs niet vrij daarin een ambtenaar der gemeente zitting te doen nemen, laat staan personen, die tot het bestuur der gemeente in geenerlei be- trekking staan. Wij behoeven ons dan ook niet te verdiepen in de vraag, wdke de ver- houding van een zoodanige commissie zou behooren te zijn tot de organen van het ge- meenitebestuur en welke bevoegdheden haar zouden moeten toekomen, m.a.w. of zij een uitsluitend adviseerend, dan wel een uit- voerend karakter zou moeten dragen, en in het laatste geval met een zekere beheers- taak! Meent Alkmaar's burgerij dat de Raad hare belangen niet op richtige wijze behar- tigt, dan staan haar andere middelen ten dienst om te trachten' daarin verbetering te krijgen. Artikel 8 der Grondwet waarborgt aan ieder het recht van petitie, d.i. het recht om verzoeken, mits schriftelijik, bij de bevoeg- de macht in te dienem, een recht dat het te- vens verleent aan wettig bestaande lichamen ten aanzien van onderwerpen tot hunnen bepaalden werkkring behoorend. Zoodra aan een vereeniging van personen rechtspersoon- lijkheid verleend is mag zij zich onder de wettig bestaande lichamen rangschikkeni en ontleent haar bestuur daaraan d'e bevoegd- heid .tot het, mits daartoe gemachtigd, na mens de vereeniging indiencn van verzoek- schriften aan de bevoegde macht. Eeni derge- lijke vereeniging zou er eene kunnen zijn met een werkkring, als waarvoor adressanten eene bezuingingscommissie vragen. Dat dit denkbeeld niet nieuw is moge blijken uit den in ons land gestichten bond van belasting- betalers, van welken bond in verschillende gemeenten afdeelingen zijn gevestigd. Van den arbeid van dezen bond kan men zich eenigszins eene voorstelling maken, als wij mededeelen dat zich onlangs de afdeeling den Haag met een drietal adressen tot den Raad dier gemeente richtte houdende ver- zoek niet in te willigen de aanvragen om a. de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een school met den bij- bel te Scheveningenb. een subsidie te ver- leenen van 30000 aan het Alg. Haagsch Instituut voor tandheelkunde en c. eene sub sidie toe te kennen aan de R. K. Arbeids- beurs voor jongelieden van 13 tot 18 jaar. Wij voeren dit slechts aan om aan te toonen hoe men elders door gebruik te maken van het petitierecht tot bezuiniging op uitgaven tracht te komen, een weg die des noodig ge- acht ook hier zou kunnen worden ingeslagen. Op grond van vorenstaande beschou win- gen stellen wij U voor aan adressanten te benchten, dat de Raad van plan is de noo dige en- mogelijke zuinigheid te blijven be- trachten doch dat hij niet bevoegd is een bezuinigingscommissie als gevraagd in het leven te roepen. DR ANKiB ESTRIJDING. B. en W. schrijven in Bijlage No. 115: Wij zijn Uwer Vergadering nog praead- vies schuldig over een voorstel van den heer G. Veen en 3 andere Raadsleden en over een drietal verzoeksehriften alle betrekkelijk de drankbestrijding. Het voorstel van de vier Raadsleden waaraan de afdeeling Alkmaar van den Volksbond voor Drankmisbruik adhaesie be- tuigde bedoelt een verbod uit te vaardigen om van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan- dagmorgen 10 uur sterke drank te verkoo- pen, ook in societeiten. Nu dient al dadelijk te worden' opgemerkt, dat dit voorstel voor een deel verder gaat, dan de wet toelaat Met een tapverbod voor societeiten immers zou de Raad, voorzoover het hier werkelijk lokaliteiten betreft, die uitsluitend ten dienste staan van besloten gezelschappen, zijn wet- telijke bevoegdheid overschrijden. Immers, hetzij men let op de formule „openbare orde" in de Gemeentewet, hetzij op de woorden „voor het publiek toegankelijk" in de Drank- wet, de societeiten zullen er wel steeds buiten moeten vallen. Wij deelden dit als onze mee- ning reeds mee in bijlage 135 van 1920. Ten overvloede kunnen wij thans nog wijzen1 op een in denzelfden geest gevallen' em zoo juist gepubliceerde beslissing van den Hoogen Raad van 4 April 1921 betreffende de De- venter-keimis (Zie Weekblad voor de Bur- geriijke Administratie no 3749). Hoe de rechterlijke macht overigens over de wettigheid van een tapverbod denken zal is vrij twijfelachtig; een principieele beslis sing in hoogste ressort is daarover nog niet gevallen. Wel heeft de Minister van Arbeid zijn zienswijze bij een algemeene circulaire kenbaar gemaakt en is dienovereenlkomstig bij Koninklijk Besluit van 7 Mei 1921 Staats- blad No. 721 een verordening der gemeente Hoogkerk vemietigd, maar een duidelijk richtsnoer wordt bij een en ander niet aan de hand gedaan; een tapverbod voor den ge- heelen Zondag schijnt onwetti'g, dat voor een gedeelte van dien dag of voor den Zaterdag middag niet; men ontkomt niet aan den in- druk van opportunisme al ligt de fout hier meer bij de gemeentewet, dan bij de Kroon en iedere speculatie schijnt wissel- vallig. Wij hebben onder deze omstandigheden naar feiten gezocht, die meer houvast geven en meenen deze gevonden te hebben' in een overzicht van de aantallen processen-verbaal wegens openbare dronkenscnap, in deze ge meente in de laatste jaren epgemaakt, het- welk wij br} de stukfcen voegwi. Hiendt hiqkt A&a bet vclgtcde: bet aantal prectssm-ver- baa.1 vsrtoonde over de laatste drie jaren tot 1 Jan. 1921 een sterke toensming; de getal- l«n wareu: voor 1918: S3; voor 1919: 128 en voor 1920: 205. De meeste vielen op Zondag, dan Zaterdag, dan Maandag. Ten einde den invloed van den vrijen Zaterdag middag op het drankgebruik te beoondeelen, zijn de cijfers over 1920 gesplitst en afzon- derlijk opgegeven voor de tijdvakken vdor en na 24 October 1920, den datum, waarop de Arbeidswet 1919 in werking is getreden. liierbij nu blijkt dat niet alleen het aantal over alle dagen van laatstbedoeld tijdvak te zamen verminderd is, maar met name het aantal processen-verbaal op Zaterdag een aanmerkelijke vennindering heeft ondergaan Nu geven wij dadelijk toe, dat dit tijdvak feitelijk te kort is om ten aanzien van het drankgebruik reeds de conclusie te wettigen, dat dit door den vrijen Zaterdagmiddag af- genomen is, doch wel meenen wij te mogen zeggen, dat het door dien vrijen middag niet is toegenomen en d'eze conclusie wordt door de cijfers over 1921 vrijwel bevestigd. Der- halve valt niet op goede gronden vol te hou- den, dat er sinds den 24sten October 1920 in Alkmaar een' bijzondere reden bestaat voor een tapverbod op Zaterdagmiddag. Wij noemd'en zooeven reeds het jaar 1921; de cijfers van dit jaar, waarvan het over zicht is afgesloten op 18 Juni, zijn merk- waardig, omdat zij een- zoo sterke daling van het aantal processen-verbaal aanwijzen, dat het vertnoedelijk totaal over dat jaar niet alleen beneden dat van 1920, maar zelfa be- neden dat van 1919 zal blijven. Wij aarze- len niet als voomaamste oorzaak dezer ster ke daling de verhoogde drankacdjns te noe- men, een omstandigheid, waarmee de voor- stellers van het tapverbod ten tijde dat zij hun voorstel deden natuurlijk nog geen re- kening konden houden, maar die niettemin thans haar gewicht bij de te nemen' beslis sing in de schaal legt. Wij meenen, dat er onder deze omstandig heden voor een tapverbod op bepaalde dagen of uren van de week geen aanleiding be staat. Tegen een zoodanig verbod op lctings- dagen hebben wij geen' bezwaar, waarom wij U het voorstel daartoe doen. Wat nu het verzoekschrift betreft van het Kruisverbond, R. K. vereeniging tot bevor- dering der Christelijke matigheid en- bestrij- ding van het alcoholisme, merken wij qp, dat er op het oogenblik niet voldcende aan leiding is om het te dezer stede geldend slui- tingsuur te vervroegen tot 11 uur des Za- terdags en des Zondags en tot 10 uur op andere dagen. Volledige sluiting op de lotingsdagen vraagt het te voren genoemd Provinciaal Drankweercomi'te altematief met het hier- voor besproken tapverbod. Wij meenen dat Uwe vergadering met ons van oordeel zal zijn, dat van deze twee het zoo d'iep ingrij- pende gebod van sluiting zeer zeker het minst aanbevelenswaardig is. Immers zoo- wel de vier leden, welke U voorstelden van Zaterdagmiddag 12 uur af tot en met Maan- dagmorgen 10 uur een tapverbod voor ster- ken drank uit te vaardigen, als Uwe verga dering, zij het reeds eenige jaren geleden en in een vorige samenstelling, hebben, gesteld voor de keuze tusschen sluiting en tapver bod, blijkbaar het laatste het nieest wensche- l}Jk scvwkSw. tfeften Mk de varar- Senhag, vastgMtcld bij rasdsMsiuit van 13 Februari 1917 {gam. Wast 632); de Miaw- ter van Binnenlandsche Zaken had taaa in overweging gegeven voor de dagen, waarop het leger zou worden gedemobliaeerd van de in art. 7 gegeven bevoegdheid tot sluiting gebruik te maken. De Raad gaf echter de voorkeur aan een tapverbod, waarvan toen kort te voren door den Hoogen Raad bij ar rest van 18 December 1910 in beginsel de wettigheid erkend was. Wij deelen deze voor keur ook thans nog. (Wordt vervolgd.) UCHTOP1 Hedenavond voor rijwielen en andere voer- tuigen te 9.06 uur licht op. CORRESPONDENTS. K. A. en C. R. alhier. U wordt in uw inge- zonden artikeltie hier en daar nog al per- soonlijk tegen den heer B. Het komt ons daarom noodzakelijk voor, dat het met uw, beider voile naam onderteekend wordt. Na goedkeuring daarvan uwerzijds zullen wij tot plaatsmg overgaan. Red. Alkm. Crt Ingezonden StuJfckeii. Batten verantwoordiUjkhcid pan de Rtdao- Mm. Dm opnanu. deze rubriek bewijst geens- dot de hvuattte er mede ins(imt). Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een plaatsje in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. West-Graftdijk is toch «rt aardig dmrpje van Nederland, dat benoorden het IJ door vele hengelaars en ook vreemden wordt ba- zocht, en dan wordt ear wel ears gezegd: dit dorp ligt aan het Noord-Hollandsch Kanaal, maar verbinding voor verkeer heeft men hier niet, dus zoodoende is het vreemdelingenver- keer ook van weinig waarde, te meer, daar de plaats zelf er zich niet toe leent De stra- ten zijn zoo smal, dat onmogelijk op enkele verkeerspunten twee rijtuigen elkander kun nen passeeren. Och, kom, dat is immers geen belangrijk nieuws, dat weten de burgers zeer goed. Ook zijn zij alien zeer goed op de hoogte van de Algemeene Politieveroraening van de gemeente Graft, want er wordt hier gehandeld naar het eigen ik, dat aan niets denkt, zelfs niet aan gevaar. Zoo zie ik op verschillende plaatsen hooischelven staan, welke nog geen Meter van den weg zijn, die zijn zeker gevrijwaard voor brandgevaar. Ik kom op veel plaatsen, maar dat zie ik nergens zooals hier. Daar is't streng verboden. Er was een boer, die ik dit zeide, en ik kreeg tot antwoord: Al wt verbrandt, verrot niet Dat is Hollandsche taal, maar niet voor alien. Wat ligt er toch in den weg om verbetering te krijgen voor verkeer in't dorp. De weg kan immers verbreed worden. Ruimte is er genoeg en de brug over de sluis kan verbe- terd worden van ligging en van sterkte. Toch, dit moet zoo lang als men daar doorreen gaat, want al zegt't polderbestuur van Graft: Zij is nog in goeden staat, toch geloof ik, al ben ik een leek op dat gebied, dat zij slecht is en voor elken rijder een slechte berijdbare 'lek is. Er is hier ook wel eens een bespre- ing gchouden over dempen van Bamesloot en Klooslerhaven, maar daar is het altijd bij gebleven. Zoo las ik laatst op het gemeente- aanplakbord: Schouw over wegen. Toen Tan 9 Augustus 1921. Opgave van Noordbollandsch Landbouwcredlet. Eoers van heden te dacht ik en ook andenan: Nfju konrt het; maar ja, wij zijn leekea. Neen, koor, nog geen verbetering, want de heerexr zijn zeker bij het begin van het dorp omgeketrd. Ik hob er ten minste dien dag niets van gezien. Toch kan't plaats gevonden hebben. Het mankeert hier anders onder de dorpsbewoners niet aan liefhebbsrij, want je hebt hier bijna alles, b.v.: gymnastiekvereeniging, fanfare, 7^ng cn toonedvereeniging en nog wel meer, en voor alles groote medewerking, maar om tot ver betering van het een en ander te komen, b.v. tot verbetering van den Hccrenweg, dat ligt in het duister, daar de burgers zelfstandig toch niets doen, zelfs niet handelen naar de Algemeene Politieverordening der gemeente Graft. U dankend voor de plaatsruimte, B. petro®m! Vorlge koers. 398/9 95T/s 423 301J 1731/* 1491/* 120 1351/* 157 44 467* 1704 491 1048/* 54* 107/g 52* 89* 189 220 1248/8 70 1161/8 119 86* 14* 63* 350 427* 312 360 101 pl.m. 1.30 144* 145 39* 423 305 171* 149* 122 132 44 461 154-5f 494 105 54 124* 345 426 315 360 100 pl.m. 1.45 94 145-4 165 38*. 9 425 305 1721/* 132* 461 156 493 225 124 70 117 118 pl.m. 2.- pl.m. 2.15 t Exclaim. pl.m. 2.30 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 9 Augustus. Medegedeeld door het Nedcrlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond van 10 Aug. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand vn den barometer 766.1 te St. Mathieu. De laagste stand van den barometer 73' te Haparanda. VERWACHTING. Zwakke tot matige wind uit westelijke richting, meest zwaarbewolkt, later wellicht regen of onweer, iets wanner overdag. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: Dirk de Boer, 69 jaar. Willam Frederik Hendnk Mul'lar, 63 jaar. Gemalia Lievet^ dag, 32 jaar. Marktberichten. ALKM A ARSCHE EXPORT-VEILI NO. ALKMAAR; 8 Augustus. In de heden ge- houden veiling werd betaald voor: Aardappelen 8.50—/ 11.30 p. 100 K.O. Drielingen 4—/ 5.20 per TOO K.G. Andijvie 3.80—/ 7.20 per 100 stuks. Appelen 0.10—/ 0.38 per K.G. Augurken 0.12—/ 0.72 per 100 K.G. Bloemkool I 14.60—/ 28.90 per 100 st. Bloemkool II 57 per 100 stuks. Gele kool 12.60--/ 14.20 per 100 K.G. Groene kool 5.20—/ 8.90 per 100 st. Kropf'a 2.60—/ 9.80 per 100 stuks. Komkommers 614 per 100 stuks. Perziken 0.1010.25 per stuk. Peren 0.12—/ 0.35 per K.G. Postelein 0.35'0.60 per ben. Rabarber 4.308.20 per 100 bos. Roode kool 9.60—/ 12.30 per 100 K.G. Selderie 2.30—/ 4.80 per 100 bos. Spinazie 0.81—/ 0.92 per 100 K.G. Snijboonen 0.52—/ 0.96 per K.G. Spercieboonen 3558 per 100 K.G. Tomaten 0.14—/ 0.33 per K.G. Uien 7.209.80 per 100 K.G. Wortelen 9.8018.20 per 100 bos. AMSTERDAM, 9 Augustus 1921. De aardappelprijzen waren heden: Andijker blauwen 7f 7.35; Andijker bonten 7.258; Zeeuwsche eiigenheimers 66.50; Zeeuwsdhe blauwe eigenhei- mers 6.80—/ 7.25. Aanvoer 5 ladingen. BOVENKARlSPEL „de Tuinbouw", 8 Aug. 1921. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 28.50; II 613; III 0.75—/ 2.40; Roode kool 8—/ 11Wit- te kool 14.50—/ 15.50; Slaboonen 4.90 tot 6; Snijboonen 6.40. W'lJDENES, 8 Aug. 1921. Veiling Tuin- dersbelang. Fr. suikerpeer 9—10 ct., idem II 6—8 ct. Aanvoer 5000 K.G.; Goudbal 99H ct.; Dirkjes 89l/« ct.; Slaboonen 1416 ct.; Augurken 30—40 ct.; Appelen 92934 ct. alles per pond; Perziken 1 9—10 ct., II 6—7 ct.; Komkommer 815 per stuk; Snijboonen 50—58 ct.; idem II 3040 ct. per 100. PURMERENID, 9 Aug. Op de heden' ge- faouden markt waren a an gevoerd: 19 stapels kleine fabriekskaas 81 met rijksmerk 86; 41 stapels boerenikaas 82,50, met rijksmerk 86; 3 stapels com- missiekaas met rijksmerk 85; 2 stapels middelbare kaas met rijksmerk 79; 5 sa nds Goudsdhe kaas met rijksmerk 75 1117 K.G. footer 2.95—/ 3.15; 723 vette runde- ren'1.30 per K.G.1-70 melk- en gelde- koeien 350f 700; 35 stieren; 14 paarden 200—/ 400; 73 vette kalveren f 1.60 2 per K.G.; 211 nuchtere kalveren 20 58; 436 vette varkens zouterij 1.10 1.16, Slacht 1.161.25; 70 magere varkens 25—/ 60; 294 biggen 12— 30: 695 schapen 40—/ 55 385 lamme- ren 20—/ 28 37 bokken. WARMENHUIZEN, 8 Aug. 1921. Nep 20.20; Schotsdhe muizen 910— 10.60; Schoolmeetser 9.10—/ 9.70; Drielingen 2.906; Eigenheimers 8.10 tot 8.90; Blauwe aardappelen 11.40. Aanvoer 17250 K.G. aardappelen; 225 K.G. gew. nep. BROEK OP LANGENDiIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 8 Aug. 1921. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor Bloemkool le soort (per 100 st.) 12.70 tot 26; 2e soort 1.40—/ 11.20. Wortelen 8.90-/ 11.90 per 100 bos. Roode kool 8.90i—11.40, 2de soort 5.40—/ 5.70; Gele kool f T4.30-/ 16.20 Wifte kool 13.20—/ 15.20; Aardappelen: Schotsche muizen' 9.20—/ 1T.40; School- meesters 8.80—/ 111.10; Blauwe 8.10— 11.20; Eigenheimers 5 50—/ 11.10; Dridingen 3.70^-/ 4.60; Kleine 2.90— 3; Koksianen 9.90; Due 9.20—/ 9.90 Gele nep 20.10; Uien 14.60, alles per 100 K.G. Aanvoer: 12000 st. bloemkool; 185250 K.G. roode kool; 8650 K.G. witte kool; 1110 75K.G. gele kool; 21000 bos wor telen; 150£Fgi^uien; 50 K.G. gele nep; 70.000 KG^^thrdappelen PURIMERENID, 8 Aug. Afslagvereend- ging „Beemster, Purmd-end en Omstr.' 1925 zak aardappelen 2.4234 per zak (25 K.G.); 1358 zak slaboonen 6.24 per Zak (15 K.G.); Snijboonen 3—/ 10 50 per zak (15 K.G); Peren 0.16—/ 0.65 per K.G.; Appelen 0.08f 1.08 p. K.G.; Roode kool 15.10—/ 17 per 100 stuks. Handel zeer vlug. ZWAAO, 8 Aug. Veiling Bangert en Om- strekec. (Ontvangen per draadlooze telefoon.) STAATSLEENINGEN. 6 Nederl. '19 B ANK»I N STELLIN GEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpn. INDUSTR. OND. BINNENL. Insulinde Oliefabr. INDUSTR. OND. BUITENL. Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult VorsteaL Dito actions Compania Poerworedjo Orion D-ordtsche Petr. Gee. Holl. Olie Oude Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd, Rubber Nederl. Rubber totercontin. Rubber Kolonijle Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi SGHEEPVAARTEN. Paketvaart Oude Boot Hofl. Stoomboot SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm. Marine nref. TABAKKEN. Oude Deji Senemban Meden Dell Batavie Besoekl AMERIKA. Southern Rails Uniea pacific 948/8 1441/* 147 a/* 1655/8 26 26 1547/8 1547/, PROLONGATIE vorige koers 3, heden 4 pCt WISSELKOERSEN. Vddrbeuri 38* 422* 303-5 171* 132* 461 159 492* 124 37* 423-4 305 171* 132* 461 158 495 124 36* 424 302 172 L. 132* 461 188* 496-5 Berltjn Brussel Londen New-York Parijs Weenen Zwitserland Vorige koeri. 399* 24 37* 11.78 3 221/* 2535 0.34* 54.35 koers op heden 4.00—4.021^ 24.60-24.65 11.85- 3.201/,- 25.4714—25.5214 0 34-0.36 54.70- VREEMD BANKPAPIER. Duitsch Bankpapier (rood) 4.08* 4.09-4.1114 Oostenr. Bankpapier (ongestempeld) 0.25 0.26— Idem (gestempeld) 0.36 0.31—0.33

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 3