Ingezonden ntededeeUngen Stadsnieuws. HINDER WET BURGEMEESTER ea WETHOUDER8 van ALKMAAR brengon tar algcsuMM a is: lo. dat zij bij bunae besMteu van 9 vergunning hebben verleend a an: a. den Voorzitter der R.-K. Bakkerij ,0ns Doel" alhier tot bet uitbreiden van eene bakkerij door bet vergroo- ten dier inricbting en het bijplaataen van een tweeden heeteluchtoven in bet perceel Verdronkenoord Wijk C, No. 18; b. de N.V. „Alkmaarsche IJzer- en Me- taalgieterij" alhier tot het uitbreiden van de genocmde inrichting, door bet bijbouwen van een constructiewierk- plaats, waarin een electro-motor van 36 P.K. en verschillende machinerien en werktuigen, in het perceel Wolfpad Sectie B, No. 3588; c. G. P. H-EMELS, alhier, tot het op- richten van een smederij in het per ceel Lindengracht, Wijk A No. 21 2o. dat heden op de Geineente-Secretarie ter inzage is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van D. HOEK- MEIJER, timmerman alhier, om vergun- ning tot het oprichten van eene inrich ting voor machinate houtbewerking, waarin verschillende electro-motoren en werktuigen, in het perceel DIJK, Wijk C No. 10. Bezwaren tegen de sub 2o. genoemde op- ricliting kunnen worden ingediend ten Raad- huize dezer Gemeente, mondeling op Woens- dag 24 Augustus e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk v6or of op dien tijd. Gedurende drie dagen v66r gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingediend, op de Secretarie dezer Ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen keimis nemen. Alkmaar, 10 Augustus 1921. Burgemeester en Wethouders voomoemd, A F. THOMSEN, Voorzitter, loco-Burgemeester. DONATH, Secretaris. staatsmuseum te Weenen kunstvoorwerpen ter waarde van vele millioenen gestolen. De politic heeft thans ontdekt, dat deze naar Amsterdam zijn gesmokkeld en daar ver- kocht. De diet, een zekere Erwin Beck, moet zich eveneens te Amsterdam ophouden en de Weensche politic heeft de Amsterdamsche verzocht hem zoo mogelijk te arresteeren. ALGIEMKONIE SYNODE DER N1EDER- LAN1D90HE HERVOHMDE KERK. XVIII. De heer mr. A. S. de Blecourt heeft bedankt als seeundtusdid der Algemeene Synodale Commissie. In zdjrn plaats wordt benoemd de heer P. Landsman, ouderling te VHssingen. De heer Tammens rapporteert over verschiL lende worstellen, welike berekking hebben op de predikants-tractementen en op den ligger. De president bren-gt dank aan ds. Tammens voor de behandeling der voorstedlen. IDaarna stelt dr. van Nes voor, te voldoen aan het verzoek van den Raad van beheer, tot goedkeuring van het Reglement op de bdp- dragen en van de ontiworpen regeling betref- fende de uitkeeringen. Dienovereenikomstig wordt besloten. Thans is het woord aan den heer van Paassen, omi over eenige wetsvoorstellen te rapporteeren. In de eerste plaats over een vooratel van den predikant de Roode c.s., te Zierikzee, tot wdjzigrng van art 9 Reglement vacaturen, z66, dat de ring -wordt ontslagen van de verpdichting om1 diensit te verrichten in gemeenten, welke on will ig zdjp om1 zich, met andere te doen combineeren. Het voorstel wordt door de commissie voor de nieuwe wets voorstellen -overbodig, ongewenscht en niet behoorlijk geacht. De Synode vereenigt zich met dit gevoelen. De classicale vergadering van Leiden wenscht wijlziiging van de cdjfers, genoemd! in art. 20 Reglement vacaturen. Dit voorstel wordt afgewezen, omdat de kosten, hier ge noemd, van anderen aard zijn dan die, wdke uit de Algemeene kas worden vergoed. !Dan volgt een voorstel van den heer Pi- kaar, overgenomen door 30 leden der classi- fcale vergadering van Zutfen, strekkende om het aantal ouderlingen in de Synode te ver- meerderen. Na de behandeling van de voor- gestekte wijlziging van Hoofdstuk II Alg. Reglement kan op dit voostel niet worden in- gegaan. 'De classilkale vergadering van Meppel wil art. 1, ,al. 2, Reglement vacaturen aldus le- zen: „2#. door de vestiging van een nieuwe pred'ikantsplaats, waarvoor het geheele trac- tement gevonden is, tenzij de nieuwe predi- kantsplaats gevestigd is in een bestaanae ge meente, waar de arbeid door den pastor loci of de pastores loci tot aan de vervulling van de nieuwe pred'ikantsplaats op gelijke wijze als v66r de vestiging daarvan kan worden waar- genomen." 'Geoord-eeld wordt, dat hier, bij welwillend- heid van weerszijden, geen verschil behoeft te rijzen, zoodat wetswijziging onnoodig is. Daarna volgen weder eenige voorstellen van de heeren dr. de Vrijer, Klein Wassink en Boer. Het eerste bedoelt, art. 52 Reglement vacaturen te wijzigen, zoodat een predikant ten minste 4 jaren op zdjn eerste standplaats moet vertoeven, terwijl in art. 14 in plaats van ,d-rie", „tien" jaren zat worden gelezen. Dit voorstel wordt verworpen. Evenzoo het andere voostel dier -heeren, strekkende tot aanvu Fling van art. 60 Reglement op de vhca- turen, met betrdkking tot den ligger van het predikantstractement. Editor wordt besloten, aan de synodale commissie op te dragen. de moeilijkheden, welke zich met betrekking tot den ligger voor- doen, te overwegen en voorstelleni te doen, welke strekken zullen om deze moeilijkheden weg te nemen. Afgewezen wordt een derde voorstel van genoemde heeren tot wijiziging van art. 43, al. 3 Reglement vacaturen. Zij heeft betrekking op de vergoeding van reis- en verblijfkosten aan candidaten, die worden uitgenoodigd in va-caturen te predikem. De heer Flieringa dient een motie in van dezen inhoud„De algemeene synode is van oordeel, dat de nieuwe liggefc, die volgens art. 1 van het Reglement op de pred'ikants- tracementen ter goedkeuring aan de provin- ciale kerkbesturen worden aangeboden, moe- ten bevatten -het minimum-tractement, zonder eenige bepaling daaomtrent met betrekking tot aen dienstdocnden predikant". Deze motie wordt met 11 tegen 8 stemmen aangenomen ke Na de behasctdfng ran dees door den heer van Paaasen -aan de Synode voorgelegd, ia het woord aan den heer Tromp over een verzoek van den kerkeraad van Rot terdam tot wijziging van art. 3 Alg. Regle ment, in dien zin, dat iemand, die de gemeen te verlaat. miaar er zijn zijn hoofdbedrijf ,blijft uitoefenen, in het bezit zal bldjvea van zijn stemrecht. 'De meerdeiheid der rapporteerdende com missie acht deze bepaling niet mogelijk, maar zou gaarne zien toegestaan, dat kerkeraads- leden, die naar naburige gemeenten verhui- zen, tot het einde van him diensttijd, hun amibt mdgen bl-ijVen vervullen. Ntoch aan den wenschi van Rotterdam, noch aan dien van de meerdeiheid der commissie kan worden vol- daan. DRONKEN KINDEREN. Te Rotterdam zijn aangehouden vier jon- ens van 9 tot 12 jaar, die hadden ijigebro- en in den Doelen en daar 21 flesschen Oran- jebitter hadden gestolen. Zij hadden deze ver- borgen in een pakhuis bij den Doelen, waar zij zich aan den inhoud der flesschen hadden te goed gedaan, met het gevolg, dat zij; bij, de ontdekking stomdronken waxen. BRAND Te Oudepekela zijn gistenniddag het ge- meentelijk werkhuis met alle bijgebouwen en een dubbele behuizing, bewoond door De Groot en Hulzebos, afgebrand. Alles was laag verzekerd Door watergebrek bestond er eenigen tijd groot gcvaar voor ongeveer een millioen kilogram stroo van de cartonfa- briek Erika. DOODELIJK ONGEVAL. Maandag geraakten de paarden van den landbouwer W. de F. te Zuidzande op hoi Hij had daarbij het ongeluk tusschen de hol- lendc paarden te vallen, welkcn hem de borst intrapten. De ongelukkige, die levenloos werd opgenomen, is 52 jaar en laat een vrouw met drie kinderen achter. VLIEGENDE GASTEN. De Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij voor Ncderlana en Kolonien heeft een vlieg- tocht georganiseerd op 17 dezer tusschen Rotterdam en Vlissingen. De burgemeester, mr. A. R. Zimmerman, een vertegenwoordi-ger van de Kamer van Koophandel, de administratcur van de K. L. M., de heer A Plesman en een vertegenwoor- diger van de N. Rott. Ct., zullen van daar naar Vlissingen vliegen, waar zij de gasten zullen zijn van die gemeente Van daar zullen de Commissaris der Koningin in de provin- cie Zeeland. mr. H. J. Dijckmeester, de burge meester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, eenige andere autoriteiten en de vertcgcnwoordiger van een ander blad naar Rotterdam vliegen, waar zij: de gasten van deze gemeente zullen zijn. DE VRIJHEIDSBOND. Men meldt datoover enkele weken, na de groote vacantiej'ae propaganda voor den Vrijheidsbond over geheel Noord-Brabant zal beginnen Er heeft zich, in overleg met het centraal bestuur van den Vrijheidsbond in Nederland, te Breda een centraal propaganda- comite gevormd, dat een actie over geheel Noord-Brabant voorbereidt en reeds uit vele streken van de provincie bewijzen van sympa- thie en medewerking ontvangen heeft. EEN VERGISSING. Op voorstel van het chr.-democr. raadslid Van den Brug werd te Gouda indertijd be sloten de kermis droog te leggen Het verbod tot verkoop van sterken drank in het klein werd uitgevaardigd voor de tap pers en per abuis niet voor de slijters. Het gevolg van die maatregel is geweest, dat reeds den eersten, kermisdag verschillende pro cesses ver baa 1 wegens openbare dronken- schap zijn opgemaakt en in totaal de politic gedurende de kermisweek veel meer moest in- grijpen cn verbaliseeren dan vroeger. De heer v d. Brug, zelf lid der commissie voor de sfrafverordeningen, heeft in de raads- zitting welke de vorige week werd gehouden, zich bekiaagd over de redactie der verordc- ning. Hij achtte zich belachelijk gemaakt fen als raadslid fen als drankbestrijder. De voorzitter vermoedde, dat door den grootcn spoed waarmede de verordening is ontworpen, de fout begaan is Aan het ver zoek om intrekking of schorsin-g der verorde ning door den heer Sanders, lid van de S. D A. P gedaan, kon de voorzitter geen gevolg geven DOOR EEN MOTORRIJDER AANGEREDEN. Te Valkenswaard (N. Br.) reed een motor- rijder uit Eindhoven, in staat van droniken- scha,p, een, inwoner van Valikensiwaard aan, welke ziwaar werd gekwetst en bewusteloos opgenomen. De motorrijder werd gearres- teerd. DE POLITIE-KWESTrE TE BREDA. De gemeenteraad van Breda besloot, met 13 tegen 4 stemmen, geen gevolg te geven aan het verzoek, vervat in het adres van het ;FLoofd- bestuur van don Algemeeneni Bond van Podi- tie-pereoneel in Nederland', om een nieuw on- derzoek te doen instellen naar het ontslag van den palitie-agent J. H. Slmite en de te- rugstelllin-g in rang van den agent J. BLa- -kenburg. BIELOOFD, MA-AR... DE MINISTER WIL ZUINIG ZIJiN. De minister van Marine a. i. had aan de zeilclub „De Veerhoop" (Fr.) toegezegd, ae wedstrijden door het zenden van een paar watervliegtuigen. De minister heeft thans meegedeeld om der zuinigh-eidswille genoodzaaikt te zijn de toe- zegging in te trekkeij. DB PARACHUTE WEIGERDE. Te Aipeldoom zijn Vliegdemonstraties ge houden, alls onderdeel van de sportfeesten,, ge- organiseerdi door de V. V. V. Apeldoom Vooruit. Zondagavond heeft er bij die de- monstraties een emstig ongeluk plaaas ge- had. De 21-jarige parachutist Hamer, uit Twello, sprong op aanzienlijke hoogte uit een tweedeklker. De parachute weigerde en de man viel met een razende snelhei-a naar beneden. Per rijlwielban-card is hij naar het ziekenhuis vervoerd:bij ,aanfcomst aldaar was hij overle- den Reeds acht maal had hij met goed ge- wlg een parachute-spron-g gemaakt. DOODSLAG. Onder Beek bij Princenhage is het lijjk ge vonden van den 33-j arisen ongehuwden ar- beider H. Ludjten. net lijlk vertoont eene ga- pende wonde aan het hoofd. Zondagavond is de verslagene met een aantal1 'kameraden in een caffe geweest, alwaar stevig is gedlronkcE. In de nahijheid van het lijlk lag een zwen- gel, vervaardigd van hout en fjzer. De justitie stelt een onderzoek in. De georoeders M en J. F. en Naange houden als verdacht van doodslag te Beek, bij Prinsenhage, hebben, naar de Br. Ct. meldt, een volledige bckentenis afgelegd. Het zijn .drie boerenjongens uit Beek, over wier ge- drag nooit emstige klachtcn werden hoord. Zij moeten hebben giehandeld om ,den invtoed van drank. ONTSPORINO. V6or het station Heerlen ontspoorden Maandagmiddag drie wagons van een perso- nentrein uit Maastricht Er cmtstond alleen materieele schade. ZUINIGHEID AAN OORLOG. Vanwege het departement van oorlog wordt medegedeeld, dat de plannen tot den 'bouw van een marechausseekazeme in de om- geving van Soest en Baam geensizins zijn op- gegeven, doch dat men zoekt naar een ge- schilct terrein daarvoor, tegen een redelijken prij®., LIJKEN AANGESPOELD De lijlcen van de onder Oostkapelle bij het zwemmen verdronken heer en dame zijn aan het strand te Vrouwepolder aangespoeld; zij lagen ongeveer 100 M van elkaar. DE REIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. De ,.Merope" is Maandag in de Sognofjord en Balholmen aangekomen en zou gisteren naar Gudvlangen vertrekken. VERDRONKEN. Maandagavond geraakte te Voorburg het 9-jarig zoontje van schipper de G. uit Hoek van Holland spelenderwijze in de haven. Hoewel men het knaapje spoedig op het dra ge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken HULDIGING MOESKOPS. De wielrenner Piet Moeskops, die Zondag j.l. te Kopenhagen het wereldkampioenschap behaalde, zou hedenmiddag te 3 uur 47 min. van het station H. IJ S. M. in Den Haag worden afgehaald, waama men met muziek voorop in optocht naar „Hollandais" zal trekken. waar bij door een- commissie uit de Haagschc wielersportliefhebbers zal worden gehuldigd REIMERSWAAL. Er zullen pogingen in het werk gesteld worden door het bestuur van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschap- pen te Middelburg en dat van den Geschied- kundigen Kring te Bergen op Zoom, om de laatste overblijfselen van de verzonken stad Reimerswaal of Roemerswaal aan de Scheldt voor verderen ondergang te -bewaren en zoo mogelijk toegankelijk te maken. INIBRAAK. Er is ingebroken- ten hu-ize van de familie de Man Malho, op den Heemraadssingel te Rotterdam, die zich op't oogenblik te Sche- veningen bevindt. De inbrekers hebben zich uit een in aanbouw zijlnd huis -met befaulp van een ladder in den tuin lateo zakken, hebben daarna na het sousterrain een ruit ingesla- gen en zijn zoo in huis gekomen. Het geheele huis is doorzocht. Beneden, waar de heer de Man Matho, die directeur is van, wn BelgisfE Nlederlandsche Hianddmaatsdhappij, zijn ikantoor heeft, wordt niets vermist. In het woonhuis is nog al huis gehouden; wat er gestolen is kan nog niet met zekerheid worden- opgegeven. Een -koffertje, waarin twee doozen met tafellzilver, een revolver, een binocle, zij- den dassen, tafelmessen, voriken lepels, siga- renpijpen, seheeimessen enz. gisternamiddag door den heer W. W voor zajn woning op den Beuikelsdijk gevonden, is door den besto- lene hebkend als uit zijn huis herkomstig. 'Hij is tegen inbraak verzekerd. Geld is er niet ge stolen. DE NEDBRLANDSOHE KOLONlIeN OP IDE JAARBBURS. Ten! einde het mogelijk te maken, dat Ne- derlandsch-Indie op de jaarbeurzen te Ut recht op waardige wijze vertegenwoordiigd zal zdjn en, in verband met de intemationasatie van de Beurs, aan bezoekers uit binnen- en buitenland de economische waarde ervan te kunnen^ dem-onstreeren, heeft, in opdracht van een aantal Indische cultuurmaatsdhappijen en mjveiheidsondernemingen en met belangrijken steun van de regeeing, een commissie, door het bijeenbrengen van een bijdrage in het bouwlcapitaal, de beschikking verkregen over een ongeveer 750 M2. goote ruimte op de eerste verdieping van het vaste Jaarbeursge- bouw te Utrecht, welike ruimte ingericht zal worden' voor een perm-anente uitstalling van een collectieve koloniale inzending. DE KONINGIN. 'Naar men uit Rotterdam verneemt, zal de Koningin Zaterd-ag 10 September een bezoek brengen aan Rotterdam. Men sein-t uit Nieuwediep: De torpedobooten „L. 5" en rrZ. 6" zijn naar Noorwegen vertrokken ter aflossing van de be'de torpedobooten, welke het stoomschip „Merope" begeleiden. Men meldt uit Middelburg: Het doel van de 'Koningin en Prinses Juli ana bij Haar bezoek aan Walcheren op Don- derdag 1'5 September, is het in oogenschouw nemen van d'e Provinciate Landbouwtentoon- stelling, die van 12 tot 17 September wordt fehouden op het vliegterrein nabij1 Vlissingen. )ien dag zal H.'ML de gelegenheid1 hebben kennis te maken met de mooiste exemplaren van den veestapel to Zeeland, terwijl zij ook de steeds typ-ische ringrdjderij1 to Zeeuws cos- tuumi te paand zal kunnen aaaschouwen. Voor die Prinses zal het't eerste bezoek aan Zeeland zijn. DAT KOMT ERVAN! Een bewoner der Tuinstpaat te Amster dam deed bij de politie aangifte, dat uit zijn jas, welke hi] op 1 Augustus tijdens een veeht- partij in d< Tuinstraat htd uitgdrokken, era bedrag groot 500 is ontvreeoid POSTERIJEN. Dfe wnd. Directeur ran bet Poatkantoar A'dam brengt ter kennis, dat brievenmalen per zeepost zullen worden verzonden naar Ned.-Oost-Indie, met uitzondertog van Atjeh en onderhoorigfaeden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Banka, Riouw en de Westeraf- deeling van Borneo per s.s. „Kawe" van de Rott. Lloyd'. Laatste buslichting ten hoofdpostkantore alhier 12' Aug. 8' uur's avonds, aanteeke- ning tot 6 uur's avonds. Aan de bijfcantoren kunnen aangeteekende stukken worden aange boden tot 3.30 'a middags. PostpaMcetten voor Ned-Oos-Indife en Egypte 'ktunnen worden aangeboden aan bu- reed Pakketpost Warmoesstraat tot 8 urn's avonds. Groote hoeveelheden druikwerkein en posfpakketten aanmeikelijk vroeger. Voorts brengt genoemde wnd. Directeur ter kennis, diat een brievenmaal zal worden ver zonden aan New-York per s.s. „F. J. Lucken- bach" van de Luckenbach line. 'Mledtegegeven- wordt alleen corresponden- tie op verzoek der afzendere, blijkende uit eene aanwijzing op de stukken gesteld'. Laatste buslichting ten hoofdpostkantore albier 12 Aug. 12 uur's avonds aan'teeke- ntog tot 8 uur's avonds. PostpaMcetten kunnen worden aangeboden aan bureel Pakketpost Warmoesstraat tot 12 uur's middags. FOOIEN EN PR1JZEN. Als aanvulling op medededingen omtrent de werking van het ,,geen fooien" systeem to Duitschl and, schrijft een der medewerkers van het Hbl. Ik was to Juli enkele weken in Duitseh- land to een uitnemend hotel, dat om zijn hooge liggtog en dOor zijn populariteit bij een goede taiel en' goede wijnen mtonende bewoners van het nog steeds rijke district, waar het gelegen is, de „Schieber's Himmel" ;enoemd wordt. Het restaurant was soms aast in de eerste plaats gevuld door dag bezoekers, die rijke verteringen „a la carte" maakten de pensiongasten met het vaste menu kregen pas in de tweede plaats de aandacht der kellners. Welnu, in dat hotel werd op de prijzen der kamers eerst 16 pet. gezet als belooning voor -het fetage-personeel. En op de totaal- rekening nog eens 10 pet. voor „bedienmg". Op de kamerprijzen dus totaal 25 pet. Om prettig bediend te worden in concurrentie met de Schieberengeltjes, moesten elken dag aan de tafelbedienden extra's ,gegeven wor den. En torn wij weggingen uit het hotel, stonden opgesteld eni kaarsrecht naast elkaar de oberkellner, de portier, de huis- knecht, de kofferknecht en de liftjongen. De portier had reeds doen vennoeden, dat hij een wekelijksche fooi verwachtte: hij deelde niet in de 10 pet. werd ons verzekerd. En het bleek de gewoonte de garderobe-juf- frouw en de telefoonjuffrouw en het kamer- meisje ook een extra te geven. Nu iets over prijsverschillen. Wij weten al, dat wij to Duitschland artikelen, die wij evenals de Duitschers uit een vreemd land moeten halen, -voor een zeer veel lageren prijs kunnen krijgen dan to 'Holland Schweizer Kase is in Duitschland gosdkoo- per dan hier, via Rotterdam mgevoerde ba- nanen zijn het ook. Maar zulk een stork voorbeeld als de res- iauratiewagen van den prij'zensprong bij de grens geeft, is toch nog wel een extra vermel- ding waard. V66r de grens kost het diner zoo ongeveer 35 marken. En een' halve fleseh werkelijk zeer goede Bordeaux-wijn kost 21 mark. Bo- v—Hi en heeft men het voordeel dat het vaste menu tevens h la carte is: wanneer men voor de visch 9 Mrk. bedankt, beta alt men 9 Mrk. minder. Na Oberhausen wordt het laatste Duitsche menu geserveerd en in Emmerik is het afgeloopen. En in Arnhem begint de Hollandsche exploitatie. Dezelfde wagen. Dezelfde koks. Dezelfde kellners Voor een goed deel hetzelfde eten, Maar het menu kost nu vier gulden. Dat is 100 Mark of bijna drie maal zooveel als een uur of wat geleden. En dezelfde uitnemende wijnen, die men in Duitschland krijgt, zijn niet meer te 'krijgen. Het typisch Hollandsche fleschje „Medoc" of „St. Julien" kost nu.... 3.25, dat is 80 Mark. En is slecht, veel minder goed dan de wijn een paar uur gele den in Duitschland geserveerd. Toch is de wijnbelasting to Duitschland waarlijk ook hoog. Daar komt dan nog bij, dat in Duitsch land het fooien uitdrukkelijk verboden ia. In Holland niet integendeel. Hoe ik die valuta-kwestie ook bekijk, het is mij een volkomen raadsel, waarom in den- zelfden spoorwagen in Emmerik voor een halve fleseh goede Bordeaux 21 Mark ge- vraagd wordt, in Arnhem voor een -halve fleseh slechte Bordeaux tachtig Mark. BLOEMBO'LLEN. De Nieuwe Leidsche Courant meldt: Gisteren werd op de Bloembollenbeurs te Haarlem een telegram gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat dit jaar door Duitsch land een invoer van bloembollen wordt toe gestaan van 500.000 K.G. In de kringen van belanghebbenden heeft dit bericht grooje voldoening gewekt, wat verklaarbaar is, als men nagaat, dat het vo- rig jaar slechts een uitvoer van 150.000 KG. was toegestaan. TENTOONSTELLING .,HOFWIJCK" TE AMSTERDAM. De voorbereidende werkzamheden voor deze tentoonstelling zijn reeds in een verge- vorderd stadium gekomen. De belangstelling in deze tentoonstelling is groot, hetgeen blijkt uit het groote aantal medailles en kunst voorwerpen, dat bij het tentoonstellingscomi- te is ingekomen, zoowel van autoriteiten als van particulieren. O. m. zijn medailles ont vangen van H. M. de Koningin, H. M. de Ko- ningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en't Gemeentebestuur van Amsterdam. De medailles en kunstvoorwerpen zijn ten- toongestcld to de vitrine van Hide's Sigaren- magazijn, Nieuwe Vijzelstraat, hoek Wete- ringschans Hoewel het droge weer van dezen zomer niet bevorderlijk was voor den groei der ge- wassen, belooft deze tentoonstelling van door amateur-tuinders gekweekte bloemen, vruchten enz. iets goeds te worden. VERDACHTTE ZIEKEN. Zeodagavend is uit Santos aan d«a FW aangekomen het Engelsohe stoomsdwp „9»- bar" raa da Royal Mail Steam Packet Gom- pany.( Htet schip dat to Bahia gdost heeft, waar in Juni peat is roorgekomea, haid twee verdachte zieken, leden- van de hemanntog aan boordl. Het had1 de gele vla-rr in +nr> is aan de quarantatoeinrich'ttog te Maassliuis opgehou- den, maar kreeg van den waamemend qua- rantaine-arts verlof naar Rotterdam op te stoomen. AMe maatregelen zajn -genomen en voor- zorgen getroffen alsof men met pest te doen heeft, hetgeen echter nog igeenszins vast staat. Het sdhip ligt onder politiehewaking; alle gemeenschap met den wal is verbroken en aan boord zijn voor. de controle twee man van den ontsmettingsdienst. De -beide pa-tien- tea zijn oYergebracht naar de nieuwe barak a an den 'Bergweg, die voor dit doel speciaal is ingericht. HOE „HET LEVENP HISTORIE MAAKT. ,,'Het Leven" van 2 Aug. 1.1. vertelt zijn le- zers het volgende: „Efen van de directeuren der Ned1. Spoor- wegen in Utrecht kent men dezen heer zeer goed1 kwami dezer dagen door de con trole van de lste klas wach'tkamer. De controleur tikte beleefd aan z'n pet en ging to stapje ach.teru.it om meneer den direc teur door te iaten. Maar meneer de directeur, die niet in z'n „hium" was dien ochtend, gaf den controleur een ongenadig standje: „Komt er niet op aan, wie ik ben, of je me kent of niet, je mooigt hier niemand doorla- ten, zonder dat je z'n kaart, of z'n vrijkaart, emfin z'n middel om door de controle te fco- men, gezien helbt, dat staat toch to je instruc- tie?" 'De controoleur kreeg to kleur en meneer wilde naar den trein stappen, die net v66r stond), op't punt van weg te gaan. „Pardon, meneer", zei de controleur toen ,toag ik even uw biljet zien?" „Zeker, zefcer", zei meneer de directeur, en greep to z'n jaszak, „eh... en., he, ik dacht.. ja mto ikaart heb ik zdker thuis Iaten liggen... enfin...". ,,Wil u u dan eerst van een geldig plaats- bi-ljet voorzien, meneer? Ik laat hier niemand door zonder geldig bewijs!"... Em meneer de directeur, barstend1 van woe- de, zag z'n trein voor zto meus wegrijden, v66r hij den chef to't vizier kreeg om diens tuschenkomst in te roepen." Leuik tochzooto hooge oome er fijn tus schen genomen, schrijft „De Maasbode". Heel- Utrecht wijst natuurlijk dien- heer met den vinger aan. Hoe komt „Het Leven" aan zooto kostelij- ke grap? Toch maar -actueel Alleen maar jammer dat wij de grap reeds een week te vo-ren in een Engelsch humoris- tischi tijldsdirift van 23 Jiuli waren tegenge- komen, nog wel met een plaatje er bij. IDe „Msb." neemt het „historisch" verhaal- in het oorspronkelijke over en besluit dan Alleen, dat Utrecht was bij- „Het Leven" van oorapronkeffijken aard. HET STAANGELD. KORTE BERICHTEN Onder de gemeente Heel (Limburg) zijn gisteren ruim 20 hectaren dennenbosch en berkenhout afgebrand. Tusschen Lierop en Mierlo (N.-Br.) heeft heeft gisteren een groote bosch- en heide- brand gewoed. Te Heeze (N.-Br.) is gisteravo-nd de bor- stelfabriek van den heer Boon afgebrand. De fabriek was verzekerd. Te Winschoten is ter beschikking van dc justitie gesteld W. L. uit Musselkanaal, die aldaar R. met een paaltje op het hoofd heeft gestagen, tengevolge waarvan deze is overle- den. Te Oostburg is een voerman, door het op hoi slaan van het paard, onder den wa gen geraakt. Hij is aan de gevolgen overle- den. Te Stoppeldijk heeft een kind bij het z g vuurtje stoken emstige brandwonden gekre gen Het is spoedig overleden. De „Merope", met H. M. de Koningin en H K H. Prinses Juliana aan boord, is 8 Augustus in de Sognefjord aangekomen. Aan de Interparlementaire Conferentie te Stockholm nemen 6 leden van de Nederland sche Staten-Generaal deel. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 1 tot 6 Aug. zijn to het badhuis van het Witte Kruis genomen87 kuipbaden, 87 regenbaden le klas, 195 regen- aen 2e en 3de klas, te zamen 360 badan. wordt door 21.000 arisen erkend als bit baste vereterkingsmiddei voor Zenuwen en Llchaam. Het jongste nummer van de Nederlandsche Nenverheid vestigt er de aandacht op, dat sinds 16 Juli de Nederlandsche spoorweg» maatsohappij-en des Zaterdagmiddags de uren van 16 uur bij de berekening van den ter» mijn, waarbinnen het laden en lossen van spoorwegwagons moet zijn geschied, buiten be. schouwing Iaten. Het blad brengt in herinnering, dat het Ver» bond van Nederlandsche Fabrikantenvereeni. gingen verzocht had, dat, in verband met de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, op dien dag voor het niet lossen van spoorweg. wagons geen staangeld zou worden berekend, welk verzoek aanvankelijk van de hand werd gewezen. Ook pogingen bij den minister van waterstaat aangewend, om dit staangeld afge* schaft te krijgen, hadden geen succes. Nadat ook de Nijverheidsraad nul op het request had gekregen, heeft het Verbond zich met een ver» zoekschrift tot de Tweede Kamer gewend, en werden vragen omtrent deze aangelegenheid tot den minister van waterstaat gericht door het Tweede Kamerlid, den heer Zijlstra. Deze vragen werden onbevredigend beantwoord, doch de commissie voor de verzoe'kschriften, in welker handen het adres van het Verbond werd gesteld, verklaarde in haar verslag aan de Kamer, dat het verzoek van het Verbond om op den Zaterdagmiddag geen staangeld te heffen, alleszins ibillijk moest worden geacht. Overeenkomstig haar advies heeft de Kamer daarop dit adres aan den minister van water, staat gezonden, met verzoek om inlichtingen. Het departement van waterstaat heeft, aldus de Nederlandsche Nijverheid, waarsohijnlijk na het ontvangen van dit verzoek van de Tweede Kamer begrepen, waarom het ging, en gevoeld, dat er toch wellicht eenige aanleiding was, ten aanzien van dez'e kwestie eenigen aandrang op de spoorwegmastschappijen uit te oefenen.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2