DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 186. Eoadcrd irie m tmiitigsfce Jaargaag. DONDEKDAG 11 AUGUSTUS Dlt nmmner bestaat ott2 blades Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke eo bewijsnnmmers 5 eeats. Prfa der gewone AdvedeatiSa. Per regel 0.25, bij groote coatractea rabat. Oroote letters naar plaatsraimte. Brieves franco aan de N.V. Boek- ea HandelsdrakketQ v/h. HERMa. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonmtmmer 3. Telefoonnr. Redaetie 83. Direeteur i 6. EL ERAS. Eoofdrodactenr 1J. S. ADB1YIA. DE BIJEENIKOlMSnr VAN DEN OPPER- STEN RAAD. In de namiddagzitting van Dinsdag heeft de intergeallieerde financieele conferentie be sloten, een commissie in te stelten, bestaande uit de ministers van financien der geal-lieer- de landen, welke bet bedrag der bezettingsr kosten van voor 1 Mei j.l. zal vaststellen. Louebeur drong er op aan, tot uniformiteit te komen biji de uiitgaven en stelde als over- gangsbasis voor, 11 goudinarken par man. De Engdsche delega-tie stemde nog niet in met dit voorstel, Een andere commissie zal een onderzoek in- s'teMen naar de bezettingsikosten sedert 1 Mei 1921. Zdj zall een rapport uitbrengen, dat in volitallige zitting zal worden besproken. IDte Opperste Raad vergaderda gistermor- gen towart over elven tot een uur's middiags. Brand deeldte de leden van de conferentie me- de, dat de deskundigen in zake de Opper-Si- leziache kiwestiie niet voor zeven ujur's avonds met hun arbeid gereed zouden zijn, zoodat het vraagstuik eerst morgen behandeldi zal fcunnen worden. De algemeene indruk te Parijs is, dat in za ke de toekomstige grenslijtn tusschen Duitsch land en Polen in Opper-Silezie, zeer spoedig aligeheele overeenstemming zal zijin bereiikt. Het opti-misme van ParijB ten opzicbte van de vooruiitzichten eener regeling van de Sile- zische kwestie, vindt wecrklank bdj de Brit sche pens. Men gelooft, dat de zitting van eer- gisteren veel gedaan hceft, oni de spanning weg te nemen. De uitwerking van Lloyd Ge orge's speech hffijfct uit een interview, dat iBrt- and na afloop van de vergadering toestond. Hijl verklaarde, dat het voorstel van Lloyd George, om de kwestie opnieuiw naar de ex perts te verwijzen, bMjk gaf van den oprechten wensch, am een billijke regeling van het vraagstuik te vinden. iDe commissie van experts, uitgebreid met de Hooge Gommissarissen, Is opnleuw aan het werk gegaan, op grond van de door Lloyd George voargekelde beginselen en, zooals Bdand opm-erkte, uit hun rapport zal blij-ken, welke gemeenlten omi economische en topogra- fische redenen, niet van de groote steden in't indiustriegebiea afgescheiden1 fcunnen worden. Het rapport zal ook de vraag nagaan, welke spoorwegen noodzakelij'k zajn voor het eom- mercieeli bestaan en den bloei van deze street. Glstenmorgen zette de comimissie haar taak voort en onmiddellijik nadat haar rap port klaar is, zal de Opperste Raad de zaak opnieuw in overweging nemen. De Opperste Raad besprak de kwestie van het nabij-e Oosten. Volgens berichten uit Pa rijs besloot de Raad, dat de geailieerden de houding van stricte neutraliteit zullen hand- haven betreffende de Grieksch-Turksche vij- andelijkheden en den oorlogvoerenden hoe- genaamd geen steun zullen v-erschaffen wat troepen, wapenien of munitie aangaat. Par- ticuliere kooplieden der geallieerde landen zullen echter het recht hebben, de Grieken en Turken op eigen risico van oorlogsmate- riaal te blijven voorzien binnen de grenzen van het internationale recht. De Opperste Raad besloot verder, gemeen- schappelijke stappen te doen bij de oorlog voerenden, om de vrijheid der zeestraten te verzekeren. DE NOOD IN RUSLAND. DE OPSTAND INi MAROK'KO. Binnen 10 dagen zullen 50.000 man naar Melilla zijn vervoerd en de gamizoenen van Ceuta Tetoean en El Araisj met 30,000 man zijn versterkt. De opstandelingen leveren verwoed strijd tegen de resten van de colon- ne van Navarro, die nog steeds heldhaftig stand houdt op den1 berg Arruit, niettegen- staande hij zware verliezen geleden heeft. Volgens de laatste berichten uit Arruit zijn de vijandelijkheden Maandagmiddag ge- heel opgehouden. De vijand scheen toen minder talrijk te zijn. De toestand van generaal Navarro bij- de Monte Arruit zou ailengs hachelijker wor den. De vliegtuigen gaan voort, zorg te .dra- gen voor de voedselvoorziening. Zij werpen zakken ijs naar beneden, opdat de beleger- den daarmede hun dorst kunnen lesschen. Hoewel de besprekingen van Maura en Romanones met aen' koning geheim zijn ge- houden. weet men toch dat er drie punten zijn benandeld: De organisatie van't leger, de internationale toestand en de financieele kwestie. Maura zou hebben gezegd, dat voor de behandeling van deze kwesties, de kwestie van de gevangenen, die in handen van de op standelingen zijn gebleven, uit d-en weg ge- ruimd diende te worden, en voorta bepaald moet worden, op welke wijze ten opzichte van Marokko zal worden opgetreden, n.l. of een politieke actie, een militaire actie, dan wel beide tegelijk gevoerd moeten worden Maura was van oordeel, dat men zich in Spanje omtrent den- -aard en de uitgebreid heid van een militaire actie in Marokko ver- gist. Spanje kan terwijl het zijn invloed aan de kust handhaaft, het kalifaat steunen, en zijn missie vervullen, zonder aan zijn actie een veroveringszuchtig karakter te verleenen en aan een politieke actie de voorkeur te geven boven een militaire. Maura zou voorts aan den koning hebben verklaard, dat hij er geen enkel -bezwaar in ziet, om met politick onaf hankelijke persoonlijkheden een kabinet te vormen. Het is waarschijnlijk, dat de ko ning, na de voorzitters van de Kamers ge- hoord te hebben, de beraadslagingen zal schorsen. ,De algemeene indruk is dat de huidige re geering zal aanblijven en' burggraaf Erza door een -generaal zal worden vervangen. Van andere zijde wordt verzekerd, dat, wan- neer de beraadslagingen met den koning afgeloopen zijn, de algeheele kabinetscrisis zal uitbreken. IN HET BETW'ISTE -GEBIED. Uit Oppeln wordt uit Duitsche bron ge meld: De opperbevelhebber aan het Poolsche front nabij Opper-Silezie, generaal H-aller, inspecteerde Dinsdag de regimenten der op standelingen. Hij hield een rede, waarin hij de soldaten aanspoorde, zich gereed te hou den- voor den laatsten strijd, die het zwaarst zou zijn, doch waarbij ditmaal het geheele Poolsche leger acbter de opstandelingen zou staan, en ditmaal zou men den eens verover- den grond niet meer prijs -geven. In den Poolschen corridor is nabij -Konitz- Tuchel-Dirschau een uit verschillende divi- sies bestaand Poolsch leger geconcentreerd, waarvan het meer-endeel der troepen uit Congres-Polen ia Thorn is aangekomen Hun aantal wordt op 30.000 m-an geschat. De Tel.-corr. schrijft uit Berlijo: Uit Bres- lau wordt gemeld: In koortsachtige haast wacht men in Opper Silezie het resultaat van den Oppersten Raad af. Vooral aan Duitsche zijde is de opwind-ing groot. Aan de Pool- rakteristiek voor de houding van d-e Poolsche sche zijde is de stemming uiteenloopend. Ka- bevolki-ng is het, dat bij de nieuwe bedrijfs- raden-verkiezingen in twee districten, waar de Duitschers vroeger geen kans hadden, de vrije Duitsche vakvereenigingen ditmaal de overwinning hebben- behaald-. HET INTE'RNATIONAAL I.UCHTVAARTVERKEER. Gister werd te Stockholm een conferentie gehouden om de mogelijkheid te bespreken van een -luchtvaartverbinding tusschen Zwe- den, Denemarken, Duitschland, Nederland en Engeland. Nederland was vertegenwoordigd! door den heer van den Berch van Heemstede, se- cretaris-generaal van de internationale lucht- vaartmaatschappij en Albert Presman. MEER VROUW-EN DAN MANNEN. Een- Duitsche doctor heeft uitgerekend dat er in 1914 in Europa 5 k 6 millioen meer vrouwen dan mannen waren verdeeld als volgt: Engeland 1.333.000, Duitschland1 85-0.000, Rusland 700.000, Oostenrijk, Italie en Frankrijk 500.000 en de kleinere landen naar evenredi-gheid. Op -het oogenblik even- wel bedragen die cijfers zoowel voor Rusland als Duitschland 2.500.000, voor Engeland en ItaliS elk 1.250.000. EEN WAAGHALZERIG ME1SJE. Phoebe Fairgraves, een 18-jarig Ameri- kaansch meisje, heeft het wereld-record pa- rachutespringen op haar naam gebracht, door te Minneapolis op een hoogte van 15.200 voet (4560 M.), zich uit een vlieg- tuig neer te laten. Het vliegtuig was zoo hoog dat miss Fairgraves van de aarde niet te zien was toen zij den sprong deed. Otm haar middel -had ziji sen- opgeblazen automo- biel-binnenland, om haar tegen verdirinken te behoeden wanneer zij- in een meer zou zijn gevallen. PARLEMENTSLEDEN EN CIRCUS- DlElTEN. iEen commissie uit het Britsche Lagerhuis houdt zich op het ocgenblik bezig met een wetsontwerp op het )ptreden van kunsten makende dieren. De leden wilden daar wel eens racer van weten, en zoo verscheen daar die heer Vokes met Don, „de dxonken hond", bekend uit Mary Pickford's film „Vadertje Langbeen". De hond mocht echter volgens de grondwet niet ia het gebouw komen en zoo daalde men af r^.ar St. Stephen Square, Waar groote dromnien belangsteilenden voor het -hek 'biilten mee genotea van de dingen die thans volgden. „Mijn hond is een voorbeeld, mynheer," zei de eigenaar tegen commandant Ken- worthy. „De klachten tegen zijn optreden ;aan uit van gehedonthouders, die niet met et nummer op hebben, omdat ik Don ook wel „Anti-Pussyfoot" noem. Maar ik houd van het beest en ben goedi voor hem. „Daarop volgde de voorstellin-g, waarbij- die hond, als een dronken man waggelend, heen en weer liep. De conmissie-leden en de menschen op straat vonden -het prachtig. Dol van jalouzie echter over dit succes van den viervoeter, sprong nu evenwel een vierhandige naar voren, een- chimpans^, die op een klein fietsje stapte en- om de Lager- huisleden begon heen te rijden. Zijn succes was zoo mogelijk nog grooter en die commis sie was overtuigd dat in deze gevallen in ieder geval geen sprake was geweest van wreedneid. STOOMSOHIIP VERGA-AN. Uit eMlbourne komt, volgens de Tel., het bericht, dat het Amerikaansche stoomschip „Canastota", dat Sydney twee -maanden ge leden met een lading benzine verliet en waar van nadien nooit meer iets is vernomen, blijkbaar als verloren moet worden be- schouwd. Er bevonden zioh geen- passagiers aan boord. Bij- het Lord-Howee-eiland zijn ledige benzinevaten- gevondien, waarvan de herkomst met zekerheid kan worden vastge- steld. Zij -behoord-en tot de „Canastota" Aangenomen wordt, dat de geheele beman- ning is omgekomen. DE lE-RiSOHE KWESTIE. In het Engelsche Hoogerthuis verklaarde de minister van justitie bij een beschouwing over den toestand' in Ierland, welke had ge- leid tot de etegenwoordige onderhandeling-en dat de pogingen der regeering om met ge- weld de -beweging daar te onderdrukken zooals wel bekend' was, groote teleurstelling hadden gebracht. Eenige weken geleden scheen -er geen hoop de moeilijkheid te overwinn-en, anders dan door nog krachtiger militaire pogingen. Toen kwam het bezoek des -konings aan Ierland en- weldra bleek, dat er mannen in Ierland waren van genoeg aanzien, en in staat en bereid om met de re geering te onderhandelen. Indien de regee ring had geweigerd om in besprekingen te treden, dan zou dat hebben beteeken-d, dat wij voor onbepaal'den tijd onze actie met trni- litairen en politie moesten voortzetten en- nog meer mannen d'aarbij- gebruiken. Ongelukkig wees alles er reeds op, dat deze wanbopige noodzakeiijkheid ons wachtte, maar zonder de goedkeuring van het volk kon zulk een oote en kostbare actie niet worden volge- louden. Het is duidelijk, dat de m-acht van Groot- Brittannie, indien zij in't werk ges-teld wordt zonder genade, met de nood-ige kracht en op- offeringen, een einde kon hebben gemaa-kt aan het oproer in Ierland. Maar wie kon zeggen, hoe lang dit kon duren -en welke op- oferingen van mannen1 en geld d-aarvoor noodig waren? In deze omstandi-gheden was hij overtuigd, dat het Britsche parlement en het land met overweldigende meerderheid zouden goed-keuren, dat de regeering had toegestemd in onderhandelingen. Omtrent het vrijlaten der gevangenen, zeide de minister, d-at, nu de regeering een- maal was besloten tot onderhandelingen, het ook noodzakelij'k was, dat zij de hinaerpalen voor de besprekingen uit den weg ruimde, en de vrij-tating der gevangenen) werd daar- om tocgestaan om de discussies te vergemak- kelijken. Hij was overtuigd, dat, als de voor- waarden openbaar werden gemaakt, het parlement het er mee eens roup zijn. Terwijl de regeering zoo ver mogelijk gegaan was om tot een werkelij-ke verzoening te komen, had zij echter tevens onwrikbaar vasigehou- den aan de voorwaarden, noodig voor de le- vensbel-angen en de veiligheid van het Brit sche rijk. DE OORUOO OE6INDIGD! IH. N. veraeemt uit Londen do. 10 dezer: De koning heeft heden de verordening ge- teekend, waarbdjl de ooriog officieel geeindigd wordlt verkl-aard op 31 Augustus. Dit besluit zal van algemeene toepassing zijn met uitzon- dering wat betreft de verhouding tot de Otto- maansche rijk. 'Het belang er van ligt in het feit, dat verschillende financieele contraden en transacties, welker vervulling afhankelijk was van het eind-tgen van den ooriog, nu ge- liquideerd kunnen worden. •RARE CHINEEZEN. De „Times" verneemt uit Shanghai dat de publieke verontwaardiging. zoowel van Chi- neezen als van vreemdelin-gen- ten zeerste is gewekt door de voortdurende extra heffing van douanerechten en speciale post-, spoorweg- en tetegramtarievea'. Dit geschied-t zoogenaamd ten behoeve van den hongensnood- in net noor- den van China, hoewel die reeds een imaand voorbiji is e alle particuliere hulpyereenigin- gen hun- werk reeds hebben geeindigd. Het- corps diplomatique keurde deze extra belasting, zonder zel-fs de Kamers van -Koop- handel te raadplegen, goed, orm de vier ini'lli- joen dollar leening voor den hongersnood te garandeeren, doch deze belasting bracht min- stens 10 millioen dollar op; indien (zooals gemeld wordt) deze heffing tot Maart a.s. zal duren, zal zij minstens twintig millioen dol lar hebben opgebracht. Daahentegen heeft de Chineesche regeering slech-ts vier mi-ltioen dollar bijgediragen voor den hongersnood de andere zes millioen ver- dwemeni bijl de mandiarij|nen te Peking. Intusschen hebben ook Anierika en andere landen nog groote sommen bijeengebfacht. KORTE BERICHTEN. Te Stettin dreigt een broodoorlog te zullen uitbreken. De stedelij'ke levensmidde- len-commissie heeft den prijs van een brood vastgesteld op M. 4.20. De bakkers verlang- den echter een minimum van M. 4.40. De commissie handhaafde echter haar besluit, waarop de bakkers besloten, van Vrijdag af geen brood meer te bakken voor den ver- koop op broodkaarten. De Fransche operbevelhebber te Mainz heeft aan de stad Oberlahnstein -garnizoens- plicht voor een- Fransch regiment opgelegd, waarvan de kosten ten laste van Duitsch land komen, met inbegrip van het bouwen eener kazerne en van officierswoningen. Het Bu-lgaarsche gezantschap spreekt officieel tegen, dat de ex-koning Ferdinand in Bulgarij zou zijn doorgedrongen om een revolutie te ontketenen. De Oostenrijksche hoogescholen heb ben de universiteitsgelden voor buitenlanders tienmaal en de examenkosten vijfmaal zoo hoog gemaakt als totnogtoe. Evenwel kun nen bij uitzondering enkele buitenlanders worden toegelaten, met gelij-kstelling met in- heemsche studenten. Volgens de blad-en is er reeds een aan- vang gemaakt met de ontruiming van West- Hongarije. D-en 2S Augustus neemt Oosten rijk net bewind over. De minister van binnenlaudsche zaken- te Belgrado heeft -bevolen all'e ambtenaren en beambten, die in betrekking tot de com- munistische partij- stonden, of nog staan, te ontslaan. De rechter van instructie heeft van de politieke autorit-eiten verlangd dat alle vroegere communistische afgevaardigden worden uitgeleverd. De Amerikaansche gevangenen- uit Rusland ziijin, naar verluidt, de grens reeds Maandag gepasseerd. Brown en Careli, ver- tegenwoordigers van Hooyr, zullen er geza- menli'k voor zorg dragen, dat de voorraden mark in denzelfden tijd van't vorige jaar. Tijdens een botsing tusschen politie en gepeupel, hetwelk de partij koos van eenige misdadigere, die de politie wilde arresteeren, werden gisteren te Madrid twee vrouwen gekweist en liepen 10 andere personen, waaronder 4 politieagenten, verwondingen op. Men meldt uit Rome, dat volgens be richten uit Smyrna de Gridken aldaar ver- sterkingen hd>ben ontvangen. Anderzijds wordt uit Constantinopel vernomen, dat aan het Turksche front een groote bedrijtvigheid heerscht. Mostapha Kemal schijnt voorne mens te zijn, het bij Angora tot den beslis- sendea slag te lates- komen. Naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt, ia het berichlt dat Maxim Gorki te Ber- lijn zou zijn aangekomen, onjuist. -De Perzische provinde Chorasan heeft zich onafhankelijk verklaard. De revolution- naire beweging is geleid door Mahomed- Taki, den vroegeren imlitaixen gouYesrneur van de provinde, die door de -huidige Per- zische regeering van zjjn ambt ontheven was. Naar wij vemem-en bestaat het voorue- men om in het voorjaur 19-22 te Kopenhagen een tentoonstelling te houden van Neder- landsche producten. Volgens een telegram uit Moskou via Reval aan ,,Stockhol!m8 Tidningen" woedi er in een olie-district van -Bakoe een reusach- tige brand. Er ia volslagen gebrek aan mid- del en om het vuur te dbovea. Generaal Badoglio, chef van den staf van het Italiaansche leger, die een- reis door de Vereenigde -Staten maakt, heeft verklaard, dat ItaliS de wereld in ontwapening voor- gaat, door het aantal legercoipeen van twaalf tot negea- te verminderen. De Engelsche koning Albert is Dins dag per vliegtuig van Qstende naar Deau- ville vertrokken. Nabij Tancaville moest het vliegtuig wegens een defect aan den motor een noodlanding dden- te midden van de Sei- nemoerasen. -De koning kon de rein per auto naar Havre voortzetten. De employes van dertig drukkerijen in Bordeaux zijn in staking gegaan, daar zij weigeren in loonsvennindering toe te stem- men. De stakers, ten getale van 800, dreigen de krantenzetters in het conflict te betrekken als zii geen voldoerting krijigen. len, c en, onmiddellijik onderweg gaan naar usland. De Berlijnsche communistische „Ar- beiterzeitung" deelt mee, dat de centrale com missie der communistische arbeiderspartij verklaard- heeft, dat principieel een breuk met Moskou bestaat. De dringendste eisch van het revolutionnaire wereld'proletariaat is de communistische arbeiders-internationale op te richten. Daarvoor is noodig aaneen- sluiting van alle revolutionnaire partijen en bonden, die tegen. Moskou zijn De Duitsche uitvoer naar Engeland be- droeg van 1 Januari tot 30 Juni van dit jaar voor l'l,799,000 mark tegen 495,493 levensmiddelen, die in Baltische havens lig- an 8 Augustus af zullen de loonea met 5 pet. worden verminderd in de fabrie- ken van het centrum (provinde Henegouwen BelgifiL De mijnwerkera zullen dan in vier maanden 20 pet. in loon zijn achteruitge- gaan. De fabrieken van Ooppte te Haine St. Pierre zijn stopgezet; het geheele personeel is ontslagen. Het blad ,,'Der Deutsche" rernca-it van wel ingelichte zijde, dat de vol ledige storting van het eerste milliard in gaud voor 31 Augustus a.s., zooals door het Londen- sche ultimatum werd bepaald, verzekerd is. Uit San Fransico wordt gemeld, dat het stoomschip „San Jose" met 36 passa giers en een -bemanning van 36 koppen, op het San Pablo Rif aan den grond- is geloo- pen. Volgens den 'kapitein ligt het schip op net oogenblik rustig, maar er bestaat gevaar, dat het doorbreekt. Alle passagiers zijn van boord gehaald. Alle in de Hamburger oliefabrieken werkzame arbeiders, legd-en Dinsdag het werk neder, nadat hun eisch van 25 pet. loonsverhooging was afgeslagen. Er zijn 10.000 arbeiders bij de staking betrokken. Volgens betrouwbare berichten zal de ontruiming van WestHongarije door de Hongaarsche troepen op den avond van den 26en Augustus plaats vinden. De overdracht van het bestuur aan de Oostenrijksche auto- riteiten wordt den 27en en 28en voltrokken. De „Matin" veraeemt uit New York, dat volgens aldaar ontvangen berichten-, zich in het munitie-depot te Hires-jima (Japan) erastige ontploffingen hebben voorgedaan. Het aantal dooden en gewonden zou meer dan 200 bedragen. -Uit Zuid-Afrika wordt gemeld, dat de loonkwestie aan de Randmijnen is opgelost, doordat de mijnwerkers het jongste aanbod van de Kamer voor de mijnen om het loon met 1 shilling en 6 pence per dagtaak te verlagen, hebben aanvaard. De communist Ferri uit Hamburg, die wegens den aanslag op de Siegessaule te Berlijn tot 8 jaar tuchthuisstraf werd ver- oordeeld, is naar het tuchthuis Lichten-berg bij Torgau getransporteerd. -Hij zeide, dat hij vast en zeker in October weer vrij. zou zijn, daar de politieke toestand dan een keer zou hebben genomen. Uit Munchen wordt gemeld, dat aldaar wegens de prijsstijging van verschillende Ie- vensbehoeften voorid-urend loonconflicten ontstaan. Zoo zijn gisteren in de voornaam- ste bouwbedrijven te Munchen de arbeiders in staking gegaan. Ook in den groothandel heerscht tusschen werkgevers en werknemers oneenigheid over de loon-en. De „B. Z.'am Mittag^' is door de be- zettings-autoriteiten in het jongst bezette ge- bied van Dusseldorp, Ruhrort, Duisburg en ALIMAAISCIE GODRANT m Bij de bestrijding van hongersnood en Cho» lera rekent Rusland niet uitsluitend op de hulp van het buitenland; integendeel, volgens de berichten der Sovjebbladen 6pannen de Russen zelf alle krachten in, om zoo mogelijk een uitibreiding dezer rampen te voorkomen. Zoo meldt de „Krasnaja Gazeta" d.d. 29 Juli j.l., dat het centraal comit6 van den bond van saniteitspersoneel voor alle bij dezen bond aangesloten organisaties, alsmede haar afdee» lingen en plaatselijke commissies, den oorlogs* toestand heeft afgekondigd. Het geheele ge» neeskundige personeel wordt geacht, voor den strijd tcgen de Cholera gemobiHseerd te zijn. Te Bakoe is, naar de „Izwestia" meldt, onder voorzitterschap van den bekenden bacterio* loog, prof. Sjirokogorof, een bijzondere weten» schappelijke raad opgericht ter bestriding van de cholera, die in eenige streken van de repu» bliek Azerbeidzjan bijzonder hevig wordt. Ook zal de raad zich bezig houden met bet ne» men van maatregelen ter bestrijding van de malaria. Er heerscht echter nijpend gebrek aan kinine, en de regeering der repubbek heeft thans besloten, professor Sjirokogorof naar Constantinopel te zenden, om aldaar 500 K.G. kinine te koopen. De napbtacommlssie van Azerbeidzjan stelde hiervoor een hoeveelbeid petroleum voor uitvoer beschikbaar, die te Constantinopel tegen kinine zal worden ge» ruild. Doch niet de cholera baart de regeering de meeste zorg; hoofdzaak is natuurlijk de be« strijding van den hongersnood. De voornaam» ste taak rust in dezen op de schouders der Al» russische commissie voor hulpverleening aan de hongerlijdcnden. Deze heeft, naar d.d. 3 Augustus uit Moskou wordt gemeld, aan alle boeren en arbeiders der Russische raden»repu< bliek een oproep gezonden, waarin er op wordt aangedrongen, dat ieder naar zijn beste krachten steun zal verleenen aan het deel der bavoIking, dat bet slaohtoffer van de mialuk' king van den oogst is geworden. Een delegatie van arbeiders en boeren uit bet gouvernement Stavropol heeft een wagon levensmiddelen voor de hongerlydende kinderon bijeenge» bracht. Da Zemstvo^afdeeling ta Koersk heeft be» sloten, zesduizend kinderen, uit da hongerlij» dende gouvernementen op te nemen. Het meeste heil verwacht men van een doeb matige en intensieve bebouwing van den grond. Het landbouw*volkscommissariaat houdt zich bezig met de organisatie van het uitzaaien van het winterkoren in de gouverne> menten, waar de oogst is mislukt. Men is voornemens, in het Wolgagebied, de Tartaron* repubbek en andere gouvernementen ongeveer V/t millioen desjatien met winterkoren ta be* zaaien. De Sovjet»trein voor landbouwpropaganda, de „Lenin" genaamd, is dezer dagen van een reis door de noodlijdende gelbieden t© Moskou teruggekeerd. Merkwaardig is ten elotte een 'beslult van den Raad van Volkscommissarissen, om ten dienste van het bandelsverkeer, bankbiljetten ter waarde van 25.000, 50.000 en 100.000 roebels in omloop te brengen. V gri hoi

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1