Alkmaarsche Gourant De bekllmmlng van dan „Raoeng". F e u i 11 e t o n. Christoffel en Columbus Vrgdag. 12 Augustas. Buitenland Gemengd Nienws H*. 187. 1931. Honderd Drle en Twlntigste Jaargang. (Slot). Acht uur gaan we verder, achter elkaar op het smalle padje en nu komt het zwaarste ge- deelte van den tocht, tenminste voor de paar- dtn. Op verscheideneden. Op venscheidene plaatsen gaat het zeer steil naar beneden met aan weeiskanten een ravijn. Op de „Papan- dajan" is dat ook steil, maar is net pad steen- achtig en kunnen de dieren voorzichtig van den eenen steen op den anderen stappen. Hier is alles zacht en glibberig en glijden de paadden voortdurend weg. Een van ons tui- melt plotseling mtt paard' van het pad af naar beneden Gelukkig wordt het paard in zijn vaart gestuit door een boom en is de berijder in staat er af te gaan. Als we beiden naar boven getrokken hebben, vinden we het nu maar verstandiger om de steile plaatsen' te voet te dalen tn de paarden voor te laten gaan. Na 10 uur kunnen we blijven rijden. Bij een van ons wordt de stemming er niet beter op. Ik vermoed, dat de invloed. van het ongewone paardrijden zich bij hem doet gel- den. Een zeeman hoort ook eigenlijk niet op een paard, maar dit is nu etnmaal zoo. Men zou op ons kunnen toepassen het bekende spreekwocrd van dien schoenmaker, maar als ik dan denk aan onze passagiers, die zich op het zilte nat wagen en daarvan de gevolgen ondervinden, dan is het wel te vergeven dat wij eens op een paard gaan zitten. Om 11 uur passeeren we de verlaten koffie- tuin en kotnen op den meer breeden weg. Be paardjes gaan in den draf ondanks de ver- wenschingen van onzen makker met het slecb te humeur en te 12 uur draven we het erf van denpesauggrahan op. Evenfjes uitblazen maar dan begint de groote reiniging. Het water is hier heerlijk koel, er wordt geplast en gewasschen, daarna worden schoone witte pakken voor den dag gehaald en na een half uur voelen we ons mensch. De mandoer heeft een keurige rijsttafel laten klaar maken. met alle inkredienten er bij, die een rijsttafel een feestmaaltijd doen worden. En hij heeft eer van zijn werk, die mandoer, want er wordt niet veel "overgelaten. V66r we aan tafel gin- gen. hebben we eerst de koelies betaald. De eigenarcn der paarden evenwel niet, want een van hen moet eerst naar den wedono te Soe- kosari. Soembewringin heeft geen jelefoon om een auto te bestellen van Sitoebondo en daar zal de wedono voor zorgep, zoo gauw als hij bericht krijgt. In afwachting van zijn terugkomst gaan we wat rusten op de galerij' De mandoer heeft thee laten zetten en zoo is het hier gezellig. Een mooi uitzicht hebben we voor ons op de helling van den berg met zijn bosschen. Om drie uur snort de auto het erf op cn lean de terugreis aanvaard'worden Alles komt naar buiten om den toewan „sla- mat djalan" („goede reis") te wenschen, in de hoop een „kassi present" (fooi) te krijgen. De mandoer en zijn bedienden worden dan ook niet vergeten en daarna stijken we in en rijden het erf af. De chauffeur heeft een briefje meegekregen van den wedono. waarin hij schrijft dat hij een gulden betaald heeft voor hot telefoongesprek, m. a. w. dien bren gen jelui zeker wel even terug. Om 4 uur rijden we Soekosari binnen en houden stil voor zijn huis. De oude heer is juist uit zijn middagslaapje ontwaakt en ont- vangt ons weer hartelijk. Of we ons geamu- seerd hebben, en of er veel api (vuur) uit den berg kwam. Het is hem anders ook niet erg duidelijk wat we daar aan gehad hebben. Na een kwarfier nemen we afscheid eb bedanken hem nogmaals. Spoedig is de groote post- weg weer bereikt en rijden we voile vaart. We zitten te soezen in de auto, want de g volgen van de klimpartij blijven niet uit. V. hebben behoefte aan slaap en zijn blij als we om 5 uur te Sitoebondo zijn De administra- teur van de Panaroekan-Maatschappij is zoo vriendelijk geweest om een boodschap naar boord te zenden en zood'oende ligt, als we te half zes aan den steiger komen, de sloep op ons te wachten. Te 6 uur precies zijn we aan boord terug, waar we onmiddellijk een re- la as geven van den tocht. Sommigen van de door de sehrijfster van Elisabeth and her German Garden" 77) ,,Maar wie vain de twee dan?" vroeg .mijinheer Twist, zich steeds hulpeloozer ge- voelende. Voor't eerate verloor de advocaat zijn ge- duldl „AUebei voor mijn part 1" riep hij schamper uit. „Wees toch in's hemels maam niet zoo'n...'" Wji zweeg plotseling. »i'k meende hiet niet z6<5 erg", hervatte hfji maar kakn. „Zooals u wel begrepen zult heb ben, zou het eindl van dien zin „uil" zijn ge weest Ik herneem die te krasse uitdrukking en. wil - Heeft Mijinheer Twist bleek geen bezwaar te heb ben tegen welk woord de advocaat ook mocht kiezen. Hp verkeerde iin zoo'n toestand van onzekerheid entwijfel, tastte, in geestelijken zin, zoo in't bjtode rond, dat de wetoig vlei- eride benamtog hern totaat ongedteerd1 liet en hij zijn zakdoek uithaal'de om er de kralen zweet mee van zijn voorhoofd te vegen. Een van de Anna's ten huwelijlk wage®? De adVocaalt mocht ze dan gezien hebben, maar hij had ze nooit gehoord, en de ged'ach- te aian hum commentaran als mijnheer Twist aanzoek biji hun inocht doen, bij' een natuur- lijk (maar beiden zouden ongkwijfeld hun opmerkingen bij die gelegenheid ten beste ge ven), deed' de katner voor zijln oogen draaien. „Ik ben vij!f-en-dertig jaar", zei hijl hulpe- loos. „N¥>", antwoordde de advocaat, het niets- waardige van die omstandigheid door een ninachtige schouderbeweging aanduidende. „'En z^ zajn zevenhen'vulde mijnheer fwiet aan. heeren trekken warempel ons rerhaal in twlj- vel, gelooven maar half dat we boven geweest zijn. Maar de kodak geeft een doorslaand bewijs en nu spijt het hun, dat ze niet meege- gaan zijn, want we zijn het er alien over eens, dat het een klimpartij geweest is, die in alle opzichten de moeite waard is. DE EISOHEN DER PARIJSGHE KELLNERS. De Parijsche kellnens volgen het voorbeek hunner Hollandsche collega's en eischen de afschaffing van het fooienstelsel. Binnen eenige dagen zal een vergadering worden gehouden van den bond van hotel-, cafe- en restaurant-personeel, om de eischen nader te formuleeren. Zij wijzen er op, dat hun „pour- boire" inderdaad em „pourmangre" is. Zij willen niet, dat hun inkomsten blijven afhan. gen van de grillen der gasten of den graad van onderdanigheid, welken zij aan dem dae ■en. kellners willen, dat de tarieven der in richtingen met 10 a 12 pet. zullen worden verhoogd, als basis voor hun loonen. Ten aanzien van het wel eens geopperde bezwaar, dat de afschaffing der fooien tengevolge zou hebben, dat de wijze van bediening er niet a P - redie kan klagen. Het personeel is den te- mze beter op zou worden, wijzen de kellners er op, dat het publiek te alien' tijde bij de dl genwoordigen toestand moe en Wil hebben erkencL dat zij evenxeel recht hebben op eer- bied, als andere loontrekkers en met hetzelf- de recht zij het dan ook met inachtneming der beleefdheid hun geest van onafhanke- lijkheid mogen bewaren. De bond van werkgevers in het hotel-, caf6 restaurantbedrijf (de Parijsche Horecaf zou men kunnen zeggen) zijn er echter ten stel- ligste op tegen, om de tarieveni te verhoogen, teneinde de fooien te dekken. Bovendien be- weren zij, dat de kellners vroeg of laat, in- zage zullen eischen van hun boeken. DE BRAND TE BAKOE. Naar uit Kopenihagen wordt gemeld, ver- neemt „Politiken" nader uit Reval, dat nabi Bakoe een gebied van 18 naphtabronnen in brand staat. De brand heeft een zoodanige uitbreiding gekregen, dat er aan blusschen niet meer te denken valt. Alle bewoners vluohten uit het door het vuur bedreidge ge bied. Men vermoedt, dat de brand langen tijd zal blijven; voortwoeden. Deze ramp be- toch al zoo gi'ooten brandstoffennood in teekent een nieuwe verscherping van den Rusland. IETS UIT HET LEVEN VAN EX^KEIZER WILHELM. Mag men een bericht uit Keulien aan de „Chicago Tribune" gelooven, dan schijnt er eep vloek te rusten op den der ex-keizerlijke automobielen. De wagen is op het oogenblik weer te koop maar ondanks de weizerlijke onderscheidingsteekenen komen er nog geen liefhebbers opdagen. De reden diaarvan is de volgende: De machine behoorde eerst aan den ex Keizer en kwam daarna aan den van zijn zoons. Tijdens den oorlog werd er een kind mee doodgereden en de kar verkocht. De vol gende eigenaar, een baron, had hetzelfde om geluk met een man. Ook hij deed den wagen van de hand. De chauffeur van den vierden eigenaar doodde eveneens een voetganger. Dooh het keizerlijke monogram bleef zijn aantrekkingskracht behouden' voor den Keul- schen zakenman, die 3e auto nu kocht en er vrij spoedig me etegen een andere machine botste, waarbij hij gedood werd. De noodlot- tige kar is thans hersteld en wordt wederom te koop aangeboden. Een ander bericht in de „Chicago Tribu ne die zich zeer schijnt te interesseeren voor alles wat den gewezen Duitschen kei zer betreft, deelt bijzonderheden mede over de manier waarop deze tijdens zijn keizer. schap zijn persoonlijk vermogen heeft ver- meerderd. Die bijzonderheden worden ont- leend aan een boek over het leven der Ho- henzollerns dat Kurth Heinig heeft geschre- ven en dat onder de auspicien van de meer. derheidssocialisten is uitgegevea. De schrijver die zijn gegevens geput heeft uit de keizerlijke archieven, doet uitkomen dat toen Wilhelm II den troon besteek, het huis Hohenzollenx bedenkelijk arm was, maar tijdens zijn regeering een van de rijkste famiiles ter wereld werd. In het eerste jaar van zijn regeering zou Keizer Wilhelm ruim ,yN!6", zei de advocaat weer met dezelfde geringschatting. „Mijln vrouw was..." „Ja, dat weet ik we! Dat heeft u me den vorigen keer al verteld. Dat weet ik allemaal wel P' vervolgde mijnheer Twist, warm wor- dende. „Maar dit zijra nog kiederen. Ik verze- ker u, dat dit nog kinderen zijin." „Kom aou zei de advocaat, voor de derde maal met een gebaar van. minachting. Toen sltondi hijl op en stak zijjn' hand! uit. „Enfin, ik 'heb ui nu smijin meening gezegd", zei hij. „U woui die hooren en ik heb haar u meegedeeld. Eh ik zal u ndg lets vertellen, mijinheer Twist. Wie van die beide meisjes u moogt nemien., u zult in iedef geval een liever en mooier vmuwitje krijgen'dan iemand an ders ter wereld, behalve dan1 de man, die't gelukje heeft de andere te veroveren. 'Mooi en lidf zijin feitelijk nog ved te zwakke termen. Ze zal een verrukkelijk vrouwtje, het ver..." iHier vloog mijnheer Twist niet zooveel drift van. zijn stoel op, dat hij de taifel een duw gaf Zijn oogen vlamden. ,,Hloor eens", zei- hiji met verheffing van stem, „ik verkies niet dat u op zoo'n gemcen- zame manier van mijn vrouw spreekt!" XXXVI. Zijn vrouw! Die twee woordjes hadden een merkwaardige uiiwerking op hem. Ze brach- ten zijh heele ziel in beroering. Zijln hoofdi was een chaos van gedacbten en zijln1 chauf- eeren droeg er de duidelijke sporen van. Eer lij de stad uit was, ontkwam hij temauwer- nood aan drie aanrijdingen, en wd1 vijf tninu- ten lang reed1 hij1 aan den verkeenden kant van den weg. Verzonken in de meest verwarrende denkbeelden, merkte hi} de woedende gezich- ten der andere voertuig-bestuurders niet op, terwijl hun' heftige ^esticulaties slechta een vage verwondering bij hem' wekten. Z;ij|n vrouw! 'Hoe dor was zijn bestaan tot nu toe geweest, wat liefde betrof, hoe hard1 de aoort van kussen, die hdji in Clark ontving. Het war en eigenlijk geen kuaien; eerder atkeuren- 100.000 mark hebben beapaard en daarmee begon hi} aan de beura te speculeeren wat hem als regeerder, die desnoods de prijzen kon opzetten1 en die wel in de gelegenheic was om goede „tips" te krijgen, geen wind eieren legde. Hij was sterk geinteresseerd1 in stoomvaartmaatschappijen en in de Krupp- fabrieken en had kort v66r de revolutie in Berlijn bijna voor vijf millioen gulden aan hypotheken. Een van zijn vooroaamste bron- nen van inkomsten was de brandewijn-sto- kerij, waaraan hij schatten verdiende. DREIGElNDE STAKING TE BRUNSWIJK. Uit Brunswijk wordt gemeld: Onder de arbeiders is een pamflet verspreid, waarin zi; worden aangespoord, de algemeene staking af te kondigen. Deze staking houdt verbanc met de uitsluiting van arbeiders in de me- taalindustrie in Brunswijk. Men acht de positie van den minitter-presi dent te Brunswijk sterk geschokt Ook in socialistische kringen ziet men in, dat hi; niet in staat is, de st a a is a angelegenh eden te leiden. Er bestaan plannen om het geheele kabinet te reconstrueeren. DE SOHADEVERGODING VAN DEN SERVISCHEN HOFTREiIN. Torn de Duitsche troepen indertijd Servie bezetten, maakten zij den hoftrein van ko- ning Peter buit, welke zich te Kroesevac be yond, en reden dezen naar Duitschland als oorlogsbuit. Thans wordt uit Belgrade ge meld, dat deze trein zich op de emplacemen ten van Stuttgart bevindt. Duitschland moet nu, op grond van de bepalingen der schade- vergoedingen, de bruikbare wagens van de zen trein weder in goeden staat brengen en aan den Servischen koning teruggeven, ter wijl de minder bruikbare moeten worden vervangen door salonwagens uit den1 keizer- lijken trein van Wilhelm II, of door nieuwe. EEN BEiSCHULDIGING TEGEN DEN DANZIGER SE'NAAT. Gedurende de bespreking in het parlement van Danzig, van een door de socialisten In- ediende motie nopens de vrijlating der j.l "on der dag op last van den Senaat in het parlementsgebouw gearesteerde comimunis- ten, merkte de afgevaardigde R'aube op, dat de Senaat voortdurend kleine, in civiel ge- kleede Duitsche troepenafdeelingen naar Danzig heeft laten1 komen. Ook herinnerde hij aan de geheime betrekkingen tusschen den Senaat eenerzijds en Duitschland en Beieren anderzijds, in het bijzonder in zake de Opper-Silezische kwestie. De Senaat heeft een tegenspraak doen aan- plakken van de aankomst van Duitsche troe pen te Danzig. Ondanks deze verklaring be vestigt de „D'anziger Arbeiterzeitung" voor de tweede maal en1 met de meeste stelligheid, dat de tegenspraak van den Senaat onwaar is en noemt eenige cijfers, nopens de Duit sche soldaten, die op uitaoodiging van den Senaat Dinsdag j.l. zijn gearriveerd, al. 800 manschappen' van den- rijksweer uit Oost-Pruisen, 480 uit Koningsbergen en 120 uit Marienburg. HET HERSTEL VAN NOORD- FRANKRIJK. De Duitsche vakvereenigingen hebben aan het ministerie van wederopbouw te Berlijn een schrijven gericht, aldus de correspon dent van de Tel., waarin den minister voor wederopbouw verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk de kwestie te regelen, op welke wij ze de vakvereenigingen hot doeltaatigst en met beslissenden invloed kunnen worden inge- lijfd in de voor de leveringen in natura te vormen organisatie. Het schrijven stelt de volgende eischen: 1Btslissende medewerking bij de verlee- ning van opdrachten. 2. Naleving van de voor de werkverschaf fing aan werkloozen geleende beginselen. 3. Waarborgen dat bij de uitvoering van opdrachten door de betrokken industrie de overeengekomen loon- en arbeidsvoorwaar- den worden nageleefd. 4. Controle op de prijzen voor alle, uit den wederopbouw voortvloeiende leveringen in natura EEN GEWEZEN MISDADIGER. De Fransche bladen bevatten het verhaal van een misdadiger, die 20 jaar geleden naar Guyana werd gedeporteerd, uit het bagno wist te ontvluchten, een geheel nieuw leven in Europa begon, gelukkig trouwde in den Elzas en thans wederom gearresteerd is, en zijn lot in een gevangenis te Parijs zit af te de pikken. Altijd afkeutrend. ALtijd alsof hij niet genoeg gedaan had of genoeg geweest was of genoeg zou doen of zijn. Zijln vrouw! Mijnheer Twist voelde opeens een1 krachtig veriangen in zich opkomen om iemand te omhelzen; een vriendelijk, zacht we- zen, dat zich wilde laten aanbidddn. Ze be- hoeifde hem niet eens lief te hebben hij wist wel, dat hijl ziehi niet tot de soorlt van mannen kon rekenen1, die hartstocht weikken. Ze behoef- de alleen maar vriendelijk te zijn en wat van hem) te houden en toe te staan, dat hiji haar liefhad en1 voor haar zorgde. Zijln eigen vrouwtje! Hoe heerlijk, hoe mooi was die gedaohite! Ja, maar de Anna's... Telkens als Mji zich de Anna's in dit ver- band voorstelde, hrak mijnheer Twist het zweet uit. Hij) kon me met een huwelijfesvoor- stel komen1 zeker alles begon. er op te wijzen, dat hiji er toe zou moeten besluiten, maar zouden de tweelingen niet allerlei te- genwerpingen maken en dan? Die adVocaat soheen maar te denken, dat hij ze zoo maar onmiddellijk' trouwen konniet allebei naltuur- ijk, maar edn van henhij zag ze altijd meer- voudig in zijln geest. 't Is waar, hij hoefde er maar een te vragen, Goddank! maar hij kon zich wel zoo ongeveer voorstellen wat die eene, en wat d'e andere die stellig vlak in de buiurt zou zijln zou hebben te... neen, hij con1 t zich niet voorstellen; hij wilde't zich "iever maar niet voorstellen; niet indenken! Mijinheer Twist fcreeg het hoe langer hoe warmer en een aansnorrende auto schuurd'e ang® rijn spaibord. De chauffeur vloekte als een ketter tot de wagen voorisuisde, en inijn- leer Twist, door de botsing halverwege den weg gesleurd. eindelijk tot het besef kwam aan welken kant hiji had gereden. De la an, die naar 't huis lei'dde, lag stil en slaperig in dte middaghitte. Waar Anna Feli- citas en Elliott's morgens zoo heeriijk koel in de schaduw hadden gezeten, was nu niets te zien dan het plat neergedrukte gras en de geknakte bloemen in die biakmde zou. Ze wsa wachten. Een kind van Montmartre, lichtzinnig, be- dorven door slechte kameraden, maar in den grond niet slecht, maakte Jules Carel op 20- jarigen keftijd deel uit van een beruchte bende, de Sacristaines, zoo genoemd omdat haar leden zich voomamelijk schuldig maak ten aan ibraken in kerken en kloosters. Het ging lang goed met de bende, doch eindelijk slaagde de politie van Montmartre er in, de leiders te arresteeren. Onder hen was Jules Carel, die tot 10 jaar dwangarbeid en le- venslange deportatie werd veroordeeld Na niet te beschrijven beproevingen slaagde hij er in, met zeven zijner lotgenooten, de straf- kolonie te ontvluchten en Europa te berei- ken. Hij zwierf daar van dorp tot dorp, van stad to atad, totdat hij eindelijk een betrek- king kreeg als kellner in een klein hotel. Van dat tijdstip af lachte de fortuin hem toe. Sue! klom hij op. Van kellnertje werd hij ober, van ober maitre d'hotel en als zoodanig is hij in de voornaamste hotels in Engeland en Ameri- ka werkzaam geweest. Ten slotte vestigde hi; zich in den Elzas. Hij was een ander mensch geworden. Eeriijk was hij de laatsfe 20 jaren door de wereld gegaan, en terecht mocht hij met voile tevredenheid op dezen tijd terug- zien. In den Elzas trouwdt hij' met een flinke vrouw, ten oorlogsweduwe met twee kinde- ren, en hij nam zich voor deze de beste op- voeding te geven, welke maar mogelijk was, en vooral er eerlijke menschen van te maken. Dat was hem echter niet voldoende. Ook zijn kameraden van vroeger herinnerde hi} zich. Hij schreef hun, niet om zich andermaal in den poel van misdrijf en zonde te storten, doch om hen vooruit te helpen,, te bekeeren, tot een beter leven terug te brengen. Zij ant- woordden hem echter dat het „te laat" was. Toen bekroop Jules Carel de lust om nog eenmaal Montmartre terug te zien, zich een- maal in Frankrijlc te wagen, En hij ging. Tal van oude herinneringen kwamen bij hem op, toen hij door de wel bekende steegjes slenterdo, de vriendelijke pleintjes zag, en een kop koffie dronk in het een of ander oud die- venkroegje Heel het verleden ging aan hem voorbij. Doch nog een ander mannetje wan- delde daar Balequerie, het hoofd van de re cherche op Montmartre. die alles weet, en al ien kent en met de sluwheld van de vos, de volharding van een wezel heeft. Hij zag den ontsnapten dwangarbeider, die 20 jaar lang een eeriijk leven had geleid en1 herkende hem Handen omhoog! luleo Carel wacht thans zijn lot af. Zal het rerht ziin loop hebben, of bestaat er nog een ander, hooger recht? EEN BEDiREIGINO. 'Gedurende de zitting van den Oppersten Raad te Parijs kwam er een dame naar een van de politie-agenten die op de Quai d' Or- say de wacht hield en zei: ,,'Geef me je re volver, dan zal ik Lloyd George doodsch ten „M'n revolver is niet geladen," antwoord de de agent, maar ga maar even met me mee." En hij geleidde de dame, die gewillig mee- ging naar de dichtstbijzijnde politiepost, van waar men haar zond naar de afdeeling voor zenuwpatienten van een der ziekenhuizen. et bleek een1 Iersche vrouw te zijn. Er za een onderzoek naar haar verstanaelijke ver mogens worden ingesteld. EX-KEIZER KARL. Uit Weenen wordt gemeld1: De tusschen Italie en Spanje gevoerde onderhandelingen over de toekomstige verblijfplaats van ex- keizer Kadi zijn nog niet geeindigd. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat zij op 31 Au gustus, den dag waarop zijn verlof om zich in Zwitserland op te houdeni, afloopt, reeds zullen zijn. Daarom gelooft men, dat de Zwitsersche bondsraad zijn verlof tot ver- blijf in Zwitserland zal verlengen totdat een beslissing zal zijn gevallen. HET MINIMUMrCOSTUUM. Het probleem hoe een vrouw tot aan het middel egaal bruin kan worden, houdt op het oogenblik Deauville bezig. Een eigenaardig- heid van de badpakjes daar en eldere is na- melijlc, dat zij van hals en rug toch altijd nog meer bedekken dan het avondtoilct en dat ieder in de balzaal dus zien kan hoe het bad- costuum was. Onlangs is nu een Ameri- kaansch meisje op het Casino verschenen in het gewaagdste toilet dat men daar en men is er heel wat gewend nog gezien had. De achterzijde van het toilet bestond1 tot aan het middel uit niets de voorkant uit twee kleine natuurhjk al lang geleden naar huis gegaan ze h.ad het immers zoo drukl Heimelijk wensdilte hij, dat ze nog niet naar huis was gegaan en dat Christoffel ook ergens anders mocht zijln, zoodat hij: hijl zijn terugkomst niet alles tegelijk het hoofd' zou hebben te bieden. Hij had behoefte om eens rustig Ite denken voor vier uur; want dan moest hij't met zich zelf eens zijln, of hij die „Open Armen" zou sluiiten en zoo „die Duitsche Miefc" op een af- stand te houden. „J,a, die ber....rde 'Duitschers wareni schuld aan alles," meende mijnheer Twist, in woede uiltbarstende. Zij en hun ver- vloekte oorlog... Biji het hekje stond Anna Rose den weg af te Mjfcen; ze zag bleek kwam het dbor de weerschijn van de seringen-berceau? „Elllen- dig!" dadht mijnheer Twist, „al dadelijfc bij 't hefc door een van hen te worden opgewacht. Geen minuut fijld dus om' te denken." »0riep Anna iRlose, zoodra hi}' remdle, want ze had; hem foegewenkt te stoppen, toen rfj een poging deed' in eens door naar den stal te rijden, „was ze niet met u mee?" „W'ie niet?" vroeg mijnheer Twist. Anna Rose werd nog bleeker. „Dan is ze ontvoerdi!" „W!at beddel je?" vroeg mijinheer Twist, laar verwonderd uit zijn Ford aankijkende. „Ontvoerd," herhaalde Anna Rose, met angstige, ronde oogen, want van uit haar kin- dericamertijd had ze diep verborgen1 doch jereed1 to eeni oogenblik van paniek weer om- oog te springen1 de ovehtuigtog bewaard, dat de voornaamste bezighedten en1 amuse- menten: van de niet-deugdzame Amerikanen oestondeji uit lynchem en- ktoderen en jonge meisjes ontvoeren. Als ze niet van je hidden werd je gelycht, en al® ze te ved van je hid den ontvoerdi. Anna Felicitas to haar argeloo- ze schoonheid1 moest dlus nood'wendig *ont- voerd zijn. De een of andere Amerikaan had zijin weliustig oog ongelukkig op haar laten vallen en Anna Felicitas uit^kozen voor rijn1 snoode doeletoden. Wdke andere verklaring driehoekige slipjes, die door parelsnoeren over de schouders werden opgenouden. On danks dit costuum, dat het niet meer te ver- minderen minimum van bekleedtog uitmaakte en dat de reden was dat de oudste en ver- woedste baecaret-spelers hun kaarten neerleg- den en hun lorgnetten opzetten, was het meis je overal boven het middel egaal bruin. Men vermoedt dat ze ergens op een stil plekje gebaad en zich daarna op het strand in d zon gekoesterd heeft De polo-spelers van Deauville hebben besloten dezen nirnfen- badplaals te ontdekken Paardrijden langs het strand in de vroege ochtenduren is er plotse ling; zeer populair geworden. SLAVINNEN IN DE LAMPONGS. „Minak Njoekang" vestigt er in de ,,Kaoem Moeda" de aandacht op, dat er thans in de Lamponga nog vele vrouwen zijn, die als slavinnen leven. Die vrouwen zijn zij, die de mannen tot tweede vrouw tot zich nemen. Het is daar gewoonte, verklaart schrijver, dat een dochter van gegoede ouders. bij haar hu- welijk een meisje, verwekt bij een tweede vrouw, mee krijgt. dat de man dan tot 2de vrouw aanneemt. Dit heet althans zoo, maar in werkeliikheid dient dat meisje als hulp to de huishouding en wordt zij behandeld als een slavin Velc mannen wier vrouwen geen slavinnen van de ouders meekrijgen, nemen dan een tweede vrouw om als zoodanig dienst te doen. Ze komen zelfs op Java, trouwen daar onder mooie beloften een vrouw, nemen haar naar hun land mee, waar ze reals een lste vrouw hebben, en die vrouw ondergaat het zelfde lot als de andere tweede vrouwen der LampongerS) Schrijver noemt het bestaan diet 2de vrouwen zeer ellendig. Het Europeesche bestuur treedt in den laat- sten tiid wel streng op tegen dit slavenstelsel, aangezien er in geheel Lampong slechts 6 Euroooesche bestuursambtenaren zijn, terwijl er nop" vele Tnlandsche ambtenaren zijn. die ze'f nog die zoogenaamde ,.binf dapoer" dier tweede vrouwen zeer ellendig. SEN BiESTE WEODE'NISCHIAP. Een' Ier in Amerika heeft met twee Engel- schen om '5000 dollars gewed dat hijl op een todit van New-Yodk naar San Francisco to een maand tijidl duizend me;sjes zal kussen. Van alle vervoenniddelen, behalve van trei- nen1. njaig worden gehruik gemaakt, doch er mag niet voor worden1 betaald. Dat mag al leen voor voedsel en onderdak. Het drietal is Dinsdag op weg gega'an. De beidfe Elngelschen zullen, vermoedelijk de telling van1 de zoenenl controleeren. VLAAMSOHE UI. 't Keusterice was onlangs getrouwd en1 di- neerde met zij® vrouwtje to't restaurant. Te gen1 't inidden van't maal IkWam een groote en schoone vrouw binnen en stuurde den jongen man 'nen gevaarlijken1 glimlach. Jozef, wie is die vrouiw? vroeg de jonge gehuwde 'Nhi, om d'e hemelsohe deugd, antwooTdde 't Keusterke, plaag mij toch niet, ik zal al last genoeg hebben met haar uit te leggan wie gij 'x' ALGEME'ENE SYNDDE DER MEOER- LAND'SCHE HERVORMDE KERK. XX. Goed|gekeurd wordt een concept-schrijven aan de kerkeraden, opgesiteld door den secre- taris, waarin wordt aangedrongen op betere bezoldigtog en- pensioenregeling voor de in dienst zijnde godsdienstonderwijzers. Gisteren1 is kennis genomen van een rap port van den' heer Franke over het wegnemen vani de bepaling to de reglementen i^teffien1- de de onvereenigbaarheid' van het Kamerlid- maatscliap met het predikambt. De oommissie wil ophefftog van de bepaltog, onder voor- waarde, d!at de betrokken predlkant toestem- mtog krijgt van den kerkeraad' en: van het classifcaal bestuur Velke zich moeten hebben overtuigdl dat to de vervulltag van het amhts- werfc op bevredigende wijze wordt voprzien. Dr. van' Nles wil niet in eenige waar'deering treden van de politiek als zoodanig maar wil rich verzetten tegen. de condusie. Op ander standpunt staat dr. Aalders. De secretaris vraagt, wat er nu eigenlijk is veranderd sindb 1906. Hij kan geen reden tot wdjziging vinden. Er zijn mensdien die gods- dienst en politiek een achten, en anderen die zeggen: het zijn twee. Tot de laatste behoort hij. 'De vice-president, de heer de Haan, zou zou er mogelijk zijln voor het lange wegblij- ven' van Anna II, die anders toch nooit van haar plichten afmaakte. Dait wil zeggen, ze was nooit laag genoeg geweest zich alleen iets van den hals te schuiven. Als ze ooit 'n plicht ontweken, deden ze't immers altijd to combi- natie! Toen de odhltend verliep en A. F. niet kwami opdagen, had Anna Rose zich trach- ten gerust te stellen met het denkbeeld, dat ze met mijnheer Twist naar Acapulco moest zijn gereden, hoe vreernd, hoe oanaltuurlijk, hoe afkeurenswaardig en laaghartig zulk een plichtverzaktog ook mocht genoemd worden; maar nu de auto leeg terug kwam behalve dan met mijnheer Twist hield ze zich over- tuigd, dat het ergste gebeurd moest wezen: haar mooie, haar dierb^re Columbus was ont- voerd! Mijnheer Twist ontstelde ook, want hij be- greep, dat mevrouw Bilton verdwenen was. Zeker docrdat hij haar nog zoo kortgeleden ezien had, dacht hij niet aan Anna Felicitas. laar dat mevrouw Bilton zou ontvoerd zijn, cwam hem itoch wel het toppunt van misdadl- gen Amerikaanschen ondernemingslust voor. ,yDan zullen ze haar wel hebbai dienen te cnevelen een prop in den mond gestopt icbben," bedacht hijl, zich in't geval inden- icende. „Wat?" glide Anna Rose, alsof ze met een reep geslagen werd. „Een prop to den mondi? Knevelen?" en het hekje opemrukken- de, vloog ze op den Ford af en riep to doods- angst: Columbus knevelen!" ,Griep mijnheer Twist verlicht en Iteleur- gesteld tegelijk, „meen je haar? Nu maar, als je je daar bezorgd over maakt, kan ik.je wel vertellen..." Hiji zweeg plotseling; onnoodig haar verder iets te vertellen want daar, om de bocht van de laan, blootshoofds en zoo vergenoegd en op haar gemak alsof ze geen urenlange af- vvezigheid, geen in de war gestuurde huishou ding en geen angstige Christoffel op haar ge- weten had, verscheen de verloren gewaande. (VPVwdt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5