DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. '190 Abonncmonteprijs bij mrnttbetaUng per 3 maandcn f 2.-, ft. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. AOvertenttepr. 25 ct. p. rcgel, grootere letters naar plaatsmlrate Bneren franco N.V. Book- en Dandelsdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redaetle No" 33 P Buitenland HoMerd dri« en twintigate jsaurgnng DIJCSDAO Directeurs G. II. ERAK. noofdr-oJactour s TJ. N. ADEMA. AUGUSTUS NAAR DEN VREDE IN IERLAND. In de inleidfag van de voorstelleh aanj Ier land verklaart de Engelsche regeering aldus de coit. vail' de Tel. dait zij; de overtuiging heeft, dat het lersche volk een even volledige ui'tdrukkmg van zijn politieke en geesttelij'ke iddalen' biinnen de grenzen van' het keizerrijk mag geven als eenige andere der fcalrijke sta ten, die behoonen tot de Briltsche kroon. De Britsche regeering wenscfat een gehifckige op- lossing niet alleen tor bevomdering van de rust in Gixtot-Brifctannie en Iedand en1 !het overige rijk in zijn geheel, diocfa ook Voor den vrede in de geheele wereld eta spedaal in datt deel der wereld, waar de Ieren hun tefliuis hebben gevonden. De Engelsche regeering noodligt Ierland uifc, plaats to nernien in de rij van vrije naties, welke onder de regeering van' zijnfe majesteit staan. De Engelsche regeering s'telt voor, d'at Ierland den Status van dominion zal aan- vaarden met alle dlaaraan verbonden be- voegdlheden en pofevilegiles. Onder aanvaarding fairiVaa wordt verstaan, dat Ierland een volledige autonomic zal ont- varagen bij de vastsfellimg van zijn belastin- gen en finlaneieele aangelegenbeden, dat bet zijn eigen rediterlijke macht en rechters zal handihaven, dat bet zijn eigen militaire maobt voor de verdedigimg van zijn territoir zal on- derhoudan evenals een- eigen politirniadrt, dat bet land den Britschten postdienst zal1 oveme- men en al de zaken, die hienmede verband houden, alsinede bet ondetrwij's, den land booiw, dfe mijnen, boschbtehteer, fauisvesting, ar- beid en warkloosheid, verkeerewezen, bandlel, openbare gezondfaeid en ton slotte, dat bet al le bevoegdheden, en previlegies zal uiitoefemen, waarop bet autouome ze1 fbestuur is gelba- seerd. Zondter bet keizerrijk als geheel aan to fasten behoudien de dominions elk faun afzon- derlijkheid en 'ten gevolge de Britsche eeriheid een equivalente positite onder de naties. Dien- tengevolge hebben zij met van bun fadividu- alirteit afstand to doen', maar van eenige be- voegdlheid en favloed evenals al de naties, die tot de groote groep behooren. De Britsche re geering is bereid om orimiddtellijk gevolg to geven aan deze regelfag en wel op de volgen- de voorwaarden, die haars inzieos van vitaal belang zijn voor de wdvaart en veiligbeid van Grcot-Brittannde en Ierland beidte: Groot-Brittannie en Ierland zulletn de ver- dediging van bun gemeenschappel ijke belan ge zoowel to land' als te zee wmterfoeerig rege- len. In verband met Ierlandis geografische lig-1 en erin toestemmen: om' te worddn! geredu ging, die door de natuur is bepaald en door f ceerd tot een positie van hulpelooze afh'anike- geen ."^afsman kan wordlen! veranderd, is bet 1 lijkheid. Het is duideiij'k, zegt De Valera dat noodzakelijk, dat alleen bet koninfcrijk Enge-1 wij dc aanvaarding van zulke voorwaarden zelf over, om door onderliinge onderbandelin- gen tolt bet besluit te komen of Ierland geheel en door een enkel licbaam b^tuurd zal wor- detn;, of dat Noord- en Zuid-Ierland twee af- zonderlijijoe bestuurslichamen zullen hebben." Deze voorstellen warea geteekeod' door Lloyd George. In het eerste dleel van zijn amtwoord noemt E)e Valera bet Engelsche voorstel tegenstrij- dig op verschillende puntcn. Het beginsel van- Ierlandis onafbankelijk- 'heid wordt, waar bet enkele vitale punten be- treft, op vreemde wijze veronachtzaamd. De Engelsche regeering beroept zich d'aar op bet recblt om tusscbenbeidle te ikonim in lersche aangelegenbeden en control® uit te oefenen die de lersche leider niet kan aanvaardeai'. Iedandis recht om zijn eigen weg te Idezen en zijn eigen lot te bepalem, moet als onaantast- baar worden erkend. Voor dit redit zijn ge- durende eeuwen' van onderdlruikking groote offers gebracbt. De Iersdhe leider kan op deze punten gean compiomis en geen tusscben- komst van den Britscfaeii' of eenigen anderem buitonliandscben stoat of staatsgroep dien- aangaande dulden. Het lersche volk is van meeniilng, ddt het nationaal bestaan bet best kan worden ge- waarborgd door politieke losmaking en alge- iheele vrijheid van het imperialistiscb organis- me. Het lersche volk gelooft, dat dit niets anders zou opleveren, dan raimpzalige oodo- gen, zware lasten, sodale ontevredenheid, al- gemeene onirust en moeilijkheden. Ierland1 is evenals de kleine staton van Eu- ropa, bereid zijn onaffliankelijikbeid to aan- vaardlen op de basis van moneel redit. De Va- leTa bescfaouwt den dominion-status voor Ier land als illusoir. De vxijfaeden, die de Engel sche dominions gen'ieten, zijb niet zoozeer te d'anken aan de wettdijke bepalingen of ver- dragen dan wel aan den enormen afstand, die hen van Groot-Brittannie sdteidt en< die Britsche inmenging in faun aanigelegenbeden praddsch onmogelijk maakt. De meest uitvoerige waaiborgen met inbe- grip van het recht om zich af te scheiden zou- den nood'ig Zijn om voor Ierland! een gelijken graad van vrijheid te verzekeren als de domi nions, Evenwel wordt in de voorstellen geen melding van1 dergdijke wlaaxhorgen gemaakt. Inplaats daarvan wordt de natuurlijke toe- stand omgekeerd!. IerlandS aaxdtijkskundige ligging met betrekking tot Eugelamd wordt als basis genomen voor beperkingen, waar- van in zake de. bestoandie dominions nooit sprake is geweest. Het Heinere eiland moet militaire waaiborgen aan het grootere geven en erin toestemmen' om' te warden' Uit Dublin wordt gemeld, dat het aUgemeen gevoelea is, dat ondanks dte afwijzing, die E>e Vdlera's antwoond aan Lloyd George in- faoudi, de kans op een vrede volstrekt oiet is weggenomen. Men verwacfat alles van de ver- gadering van de Diail Eireann, die gister ge- opend zou worden. 1 Volgens de algemeeae verwacbingen' zal de Dail Eireann toestemmen in een voortzetting van de onderhaniddimgen en er loopt een ge- rucb't, dat de kiezera zullen wooden uitgenoo- digd tot een stemming over de aanvaarding of verwexping van de voooistellein van Lloyd George Lie brief van Smuts aan 'De Valera is een Indrukwekkende verraaning om de voorstellen der regeering te aanvaarden. Generaal Smuts berinnert er aan, dat sir Jiames Craig, de premier van Ulster, zijn po sitie onder de bestaamde weigeving niet wil opgeven. Smuts geeft De Valera den raad, Ulster voorloopig met rust te laten en alles te coneentneeren op het verfcrijgen! van een constitutie voor de overige 26 graafschappen en Ulster later door economische bandeci er toe te brengem, zi'cfa aan te sluiten. Men1 zou de geheele oplossing in gevaar brengen als men eer'st de vereeniging van geheel Ierladd en daarna de zelfstandigbdd wilde verfcrij gen. DE OPSTAN1D IN MAROKKO. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Ma- rokkaansche opstaudelingenieider AMel Krim aan het faoofd van ongeveer 10.000 Rif-Kabylen naar Melilla oprukt. DE NOOD IN RUSLANiD. De op bet einde der vorige week te Ber- lijn bijeengefcomen conferentie van Interna tionale vakvereenigingen' besloot, een milli- oen mark beschikbaar te Btellen, om Rusland te ondersteunen. Uit Riga wordt gemeld, dat de onderhan- delingen over de Amerikaansche hulpactie voorloopig zijn afgebroken, omdat nog niet alle in Rusland geintemeerde Amerikanen in vrijheid zijn gesteld. Als leider van dte hulpexpeditie van het Duitsche Roode Kmis naar Rusland is de bekende specialiteit op hygienisch gebied, professor Muhlens uit Hamburg, aange- wezen. Maxim Gorki heeft Andr6 Morizet, bur- land de controle zal hebben' over die zeeen ronidom' Ierland en Groot-Brittannie, en dat door den' Ierschen staat alle rechten en vrijhe- den aan' de Britsche marina zullen worden toegekend, als in de lersche havens en op de lersche kuste® noodig zullen zijn in verband met de marinedoelei nden,. Om te bevorderen, dat de actie tot beper- king der bewapenihgen, die thians in de we reld gaande iis, op geenerlei wijze wordt be- lemmebd, wordt bepaald, dat Ierlandis territo- riale strijdknacfaten beperkt zuben bliiven. bin- nen zekere grenzen', verband boudende met de militaire sterkte van' de andere deelen der eilamden. Verder wordt gestipuleerd, dat Groot-Brit tannie alle faciliteiten: zal gemieten, nood'ig voor de ontwifckeling en de verdtd'iging zijner luchtvJaartroutes. Verder wordt vastgesfeld, dat yrijwilldge recruteering dlezer strijdkrach- ten in Ierland zal zijn varoorioofd, in bet bij zonder voor de venmaarde Ierscfae regimen- tor,, die zoo langdurig en 'voorbeeldig (hebben gediend in alle deelen der wereld. Het lersche volk za»I volledig autonoom zijn in belastinglcwesties en1 financieele aangele genbeden, doch bet is noodzakdlijfc am een terugkeer tot den oudeto strijd tusschen de bri de eilamden' to voorkomen eni vooral om de mogelijkheid van een rampzaligem faandds- ooriog te vermijden. Daarom moeteni de Brit- sdhe en lersche regeeringen werteenkomen', geen besohermende redh'ten of andere bescher- tningen op den fcransitahandei in te stellen tussdhen alle deelen van de Britsche eilan- den. Het lersche volk moet erin toestemmen om de verantwoordelijkfarid te aanvaarden voor een deel van de huidige staatssehuld van het Vereenigd K'onimkrijk en van de verplichting tot betaling van een deel der penstoenen ten gevolge van den grooten oorlog. Verder stolt dte Engelsche regeering voor, dat de voorwaarden1 voor een- overeenkomst tusschen Engelamd en' Ierland zullen worden neergelegd in een verdnag, De vorrn van dit verdrag zal afhangen van Ierland ztelf. Het moet politieke erkenning van de bestaandte bevoegdheden en previlegies van het parle- men-t en de regeering van Noord-Ierland in- houdea. Deze bevoegdheden kunnen alleen beperkt worden met toesfemming van de leren zelf. E)e Engelsche regeering hoopt, dat de nood'zakelij'khefd van- een krachtige samen- werking tusschen' dte Ieren van alle klassen door geheel Ierland zal worden erkend. Doch onder geen1 voorwaardte kan zij- toes stemmen in voorstellien-, die een burgeroorlog in het binnenland zouaeni bevordieren. Zulk een burgeroorlog zou niet alleen Ierland, maar ook Groot-Brittannie en geheel bet Britsche rijk bedreigen. In het geheele rijk heerscht de innige wensdh, dat dte tijldl van strijd voorbij moge zijn en dat een pplossing gelsdie regeering laat het dus aan die Ierrn vam kw*»ite sal wordm gwomdm. Da Bm- niet aan ons volk kunnen voorstellen. Een wederzijdsche overeenkamst voor het gemakkelijk maken van een) luchtverbinding evenals voor spoorwegen' en anderie verkeers- mdd'dtelen zal ongetwij'feld tot stand komen. Naituurlijk zouden alle verdragen en overeen- komsten voor ratificatite aan den nationalen wetgever in' de eerste plaats en aan Ierlanc in zijn geheel in de tweede plaats moeten wor den voorgelegd'. De kwesitie van Ierlands aan- sprakelijkheid voor een deel van dte huid'ige staatssehuld van het Vereenigd Koninfcrijk will dte lersche leider overlhten aan een chaam van arbitrage, bestaande uit drite le- dem, n.l. een voor Ierland^ een' voor Groot- Brittannie en een dlerde, b.v. de president van de Vereenigde Staten, wanneer deze daarin zou toestemmen. De kwestie tussdhen de poli tieke minderheid en de groote meerderheid van fatet Iersdhe volk moet aan- het lersche volk zelf voor oplossing worden overgelaten. De lerache leidere zijn niet van plan, dwang toe te passen. De Valera rindigdte met te zeggenDe weg tot vrede en overeenkomst ligt voor u open- In het an'twoord van Lloyd George wordt gezegd: Ten eerste: dat faij omtrtent de fundamen- teele principes geen twijfel wil laten- bestaan Er is een groote kwestie, waarop geen enkele Engelsche regeering een compromis kan slui ten en dat is de wensch der lersche leiders, het recht te hebben, zidh los te maken van dte Britsche kroon. Nooit kan dte Engelsche re geering dit recht erkennen. De geografisrfie ligging en geschiedtenis hebben sedert eeuwen het lot van Ierianti en Groot-Brittannie ver bonden. Dit beheerscht de kwestie der Engel sche en lersche rdaties. De Engelsche regee ring kan niet .toestemmen in arbitrage over eenige kwestie, die alleen Engelamd1 en Ier land aangaat, door eenige vreemde mogend- heid'. Met groote vold'oeninlg constateert dte Engelsche regeering, dat De Valera erkent, d'at op Noord-Ierland geen dwang 'kan uitge- oefend wtenden. De regeering is gaarne be reid, medte te werken tot een overeenkomst tus schen Noord- en Zuid-Ieriamd, maar loan ook, op di* punt geen buitemTandische arbitrage aanvaarden. E>e eerste minister van Noord-Ierland, Craig, heeft aan Lloyd George een schrijven doen toekomen, waarin hij verklaart, niet van zine te zijhi, zich tte mengem in de bepalingen van het vergelijk tusschen Bri'ttamnie en Zuid- Ierland, terwijl hij uitdrukfcirag geeft aan de verwachting, dat Sinn Frin <fer)i states quo vlam Ulster zal eerbiedigen en zich van in menging zal omffaouden in1 de rechten van Ul ster. Craig voegde er aan toe, dat geen omtmoe- timg met de Valera mogelijik zou zijn, vooxdat deze zou hebben ericenid, d'at Noord- Ieriand' geen andere rnadht zal erkennen, dan die van den fcomimg en het parlemeni wan het Ver- reeds uit een vorig bericht is gebleken, opge lost. Dit geschiedde, dank zij de verklairia- gen van een Weensch meisje. Zij heeft aan de politic medegedeeld, dat korten tijd na den diefstal een- jong student, wrens eene arm verbonden was, haar een d'iamant had gegeven welke hem bij zeide, door een1 Rus geschonken was. De diamant is herkend als een van de steemen, die uit het museum waren gestolen. Zij waren' uit het faelft van een gouden zwaard genomen, dat aan keizer Franz Jozeph had toebehoord. 0e politie, op dit spoor verder gaande, ontdekte, dat de vader van dezen student de reliquieen naar Nederland had gesmokkeld, waar zij verkocht zijn. Onder de gestolen reliquieen bevinden zich een prachtige 16e eeuwsche kabinetkast, die voor den oorlog op 600.000 gulden werd geschat, alsmede gouden zwaarden, bezet met diamanten, miniaturen van keizerin Ma- ria-Thri"esia, cameeen, beeldjea en een histo- rische veldmaarschalkstafwelke aan keizer Franz I heeft toebehoord. De dieven faadden zich den nacht voor den diefstal in het museum verborgen en om la ter te ontkomen, hadden zij' een ruit gebro- ken. Een van de dieven moet zich daarblj hebben bezeerd, want er werd een bloedspoor gevonden, dat lriddte van het gebroken ven- ster naar de kamex, waar de reliquiefin zijn gestolen. staat uit dirie gedeelten, naroelijk verdttisterisg van een bedrag van 100.000 pdsi., een aa- menzwering om den staat t« bedriegea voor een bedrag van 400.000 pd. st., en, tezamen met den vice-gouveraeur van den staat en em anderen Jreer, verduistering van eea bedrag at. aan rente van puM'irir pd. aeur een- gestort, borgstelling van wera Wj op vrija dit en nifest doen toekomen, waarin gezegd wordt Een hongersnood heerscht in Rusland, zoo als het nog nooit gekend heeft. 'Het Russi scire volk heeft uw hulp noodig. Ik roep uw steun in". TUSSCHEN GRIE'KEN EN TURKEN IN KLEIN-AZIe. Het Grieks'che legerberidht van 12 Augus tus meldt, dat eenige vijandelijke patrouilles in de nabijheid van Negri met zware verlie- zen door de Grieken1 zijn) teruggeslagen. Langs de rest van het front heerscht rust. Een bericht uit Smyrna meldt, dat het Grieksche offensiei weldra zal worden her- vat. Men bevestigt, dat het Turksche leger nie: v66r den winter tot het offensief gaan Het Turksche 6tafbericht meldt, dat in de streek van Keupri-isfar een Grieksche val is afgeslagen. De rationale vergadering te Angora heeft em telegram van Moestafa Kemal ontvan- gen, waarin gezegd werd dat dte vijand voor Eskisjehir is tot stand gebrariit, dat de mili taire positie van dte Turfcen voortrefftelijk is en dat er niets valt te vreezen. De Grieksche generate staf spreekt laatste bericht, uit Turksche bron, tegen zegt: Sedert de verovering van Eskisjehir heeft er geen enkel gevecht van beteekends plaats gevonden. Er werden slechts eenige schermutselingen met kleine Turksche afdee- lingen gelevera. Een hervatting van de militaire actie van het Grieksche leger met Angora als onmid- dellijk doel schijnt zeer aanstaande. Er wordt een groote bedrijvigheid geconstateerd. 'De ,,,Times" vernerint uit Kongtantinopel Volgens berichten uit goede bron heeft Is- med pasja, de bevelvoerder van het Westelijk eger der nationaliteten, fa amtwoord op cxi- tiek, in de nationale vergadering te Angora op zijn leiding van den laatsten veldtocht geuit, medegedeeld, dat er verraad werd ge- pl'eegd door een aantal offdeieren die than® onder sdherp toezicht staan Het gevolg hiervan was, dat de Grieksche geheime dienst goed was ingelicht aangaan- de de legersterkte, positie en de plannen van de Turicen. Deze mededeelmgen veroorzaak- ten groote sensatie. Er is reden aan te ne- men, dat het opperbevel der nationalistische troepen besloten heeft, achterhoede-gevechten te leveren, doch een algemeemen veldslag te vermijden, totd'at het nato nalistische leger in de buurt van Angora zal zijn aangekomen. De nationalisten zijn van plan, daarna de loofdstad te ontruimen, indien zij daartoe worden gedwongen. Anderzijds zijn de Grieken zeker niet voomemens, Angora voor angen tijd te bezetten. Wanneer zij de stad aanvallen, zullen zij' dit alleen doen met het doel al het beschikbare oorlogsmateriaal en vooral het rollend1 materieel in handeni te krijgen. DE MUNSEUMDIEFSTAL TE WEENEN. Het raadsel van den diefstal, dat verleden jaar in het keizerlijk museum te Weenen gepleegd, en waarbij een aantal juweelen en reliquieen werden gestolen, voor meer dan twaal'f millioen gulden aan waarde, is, naar EEN VENUSBEELD GEVONDEN. Te Gyrene is Noord-Afrika hebben ai'bel- dera op dte plants waar zich vroeger amtieke baden bevomden, een Venustoeeld opgegraven. Het beeld moet uitstekend1 zijo bewaard ge- bleven; ook het hoofd bleef ingeschonden, wat zeldzaam voorkomt bij de opgravingen van den laatsten tijd!. IHlet is een vondst van buiten. gewoine waarde. DE OPPERSTE RAAD. 'De Opperste Raad is Zaterdag gesloten De kwestie van de opheffing der militaire sancties in het 'Rijnland zal, naar verwacht wordt, op de eerstvolgende zittfag van den Raad worden besproken, welke, naar men hoopt, bfanenkort andermaal bijeen zal ko men. Het frit, dat het Britsche voorstel om de economische sancties aldaar, met in gan g van 15 September op te heffen, door dem Raad is 'aangenomeu, geniet te Lumcten alge- meeme fastemnfag. i 'De bladen wijzen er op, dat niet alleen een bron van prikkeling van 'Duitschland is verwijderd, doch dat tevens een einde is ge maakt aan de buitenlandsche fameniging in den Duitscfaen handel, en Duitschland der- halve beter fa staat zal zijn, om zijn ver- plichtingen, voortvloeiende uit de schadeloos- stell'ing, te vervullen, terwijl deze opheffing tevens van gunstigen invloed zal zijn op de voorwaarden tot stabiliseering van net land. De bekende Duitsche pacifist, dir. Hans Wehberg, sehrijft in de „MitteiIungen der Deutschen' Liga fur Volkerbund", betreffen- d'e de procedure, welke de volkenbond'sraad bij zijn onderzoek der Opper-Silezische kwes tie zal moeten volgen, dat het advies kan worden gebaseerd op net door den Oppersten Raad bijeengebrachte materiaal. De bonds- raad zou ecnter het recht hebben, partijen1 te hooren. Indien dit zou geschiedien, zou Po- len, als lid van den bond, en zoo het zich daarmede eens zou verklaren, zonder meer moeten worden gehoord, terwijl over het ver- hoor van Duitschland door den Volken- bondsraad eerst een besEssfag zou moeten worden genomen. Het hooren van Duitschland zou echter noodzakelijk zijn, omdat de eenzijdige beoor- deelfag, welke het gevolg zou zijn van het verhoor van slechts teen partij, in strijd zou zijln met grandbegfaselen van.' het procesredht. De eenstemmigheid> welke voor beslissin- gen1 van den Volkenbondsraad in beginsel is voorgeschreven, zou volkens het oord'eel van dr. Wehberg niet onvoorwaardelijk noodza kelijk zijn, indien slechts sprake' zou zijn van een advies. IN OPPER-SILEZIe. De Duitsche fatergeallieerde oommissie in Opper-Silezie heeft een versterking van dte compagnieen der volksstemmfagspolitie fa alle gemeeniten gelast. De vertraging der beslissfag omtrent Op per-Silezie heeft als ernstig gevolg voor de Ehiitsche bewonens van het volksstemmings- gebied, dat faunne zenuwen nog 1 anger op de proef gesteld worden en voor het geheele Duitsche Rijk, dat d'e Rijksdag, die op 6 September moet bijeen komen, om over d'e belastingvoorstellen te beraadslagen, de be- handeling d'aarvian tail moeten uitstellen tot lij zekerheid heeft over het lot van Opper- Silezie. VERDUI'STE'RING VAN STAATSGEL- ■DEN. ouverneur Na een opwfadenden dag is de goi vani dm Amerikaanschen staat Illinois, Len Small,' gearresteerd. 'Hij: werd beschuiM'igd van verduiistermg van.' staatsgelden, dloch hij tield vast aan' de wettige verdediging, dat hij, als gouyerneur, immuuxi was, en voorts be- riep hij zich op de oude theorie, dat hij de fac to en pro tempore koning van den staat was, en dat de koning geen kwaad kan doen. Het ;erechitshof van den staat nam laatsge- noemd argqpiena echter niet zeer serieus op, en de redder verldaardte, dat de theorie, dat geen kwaad kan doen, „oude mid- Se onzin" is, die in de Vereenigde Staten1 niet gangfbaar is, en ook bijna elders heeft afgedaan, De beschuldiging tegen den gouverneur bs- van' 150.000 eigendom. Nadat de gouvern. 10.000 pd'. st. had voeten gelaten, DE OOSrTENRIJKSCHB POLITIEK. De Oostenrijksche minister-president heeft voor de hoofd-commissie van buitenlandsche aangtelegenhedteo een1 uiteenzettfag gegeven van1 den pelitiefcen toestand. Hij1 verklaarde, dat het onderhoud' met de Tsjecho-Slowakij- sche politid heml had overiuigd van de harte- lijkheid en vredelievendheid tuigd van de har- telijkheid en den vredelievandten geest van de zen. Hiji bad dte verzefcerinig ontvangaa, dat de 'Kleine lElntente in gemot deele was ge- ricbt tegen een bepaald land. In Eeptemfcr a s. sail' een nieuw oariterhoudi plaate hebbto mert dent Tsjechisdsm: miatster van Buifwi- ilandsohe Zaken, 'Dr. Bnesj, waar de thans ge- voerde bespreltingen deffaitief tot em eindte gebracbt zullen' worden. Eprekende over de bebtekktagen met Hgnga- rlje verklaarde de premier, dat die overdracht ran West Hlongarije op 27 Auguatus moet hebben plaaits gevonden. De oncterhaiadtelliu- gen' met 'Hongarijte worden voortgezet, doch worden bemoeilijkt door het felt, dat Hcmga- rijte dikwijls Van standpunt veTandert en on- langs nieuwe vooxstelleii heeft gedlaan, welike de minister tor fceobiif van de oommisBie fcracht. iNa breedvoerige dfehatten nam de commfesie een resolutie aan, waarin wordt verklaard. dat de Oostenrijksche regeering de ondterhan- delingen moet voortzetten, opd'at dte over dracht van West-Bongarije binnen den door de vredesverdrageo van St. Germain en Tria non vastgestelden termijn, eindigende 27 Augustus, zal' hebben plaats gevonden. Naar later uit Weenen wordt gemeld heb ben dte regeering en de partijen het nieuwe voorstel van Hongarije tot verdeelfag van West-Hongarije geweigerd. AANSLAG DIP EEN DUITSGHEN D-TREIN. LUt Erfurt wordt gemeld), dat glsterennsdi'li l uur 45 min., op het trajectc Erfurt- Weimar em goederentrein Is ontspoordl Vijf- tien wagons zijn zwaar beschadigd. Ete wa gons vielrn van. den spoordiji af. Persoonlij- ke ongelukken kwamen' niet voor, docih dte ma- terieelte schade is aanzienlijlk. Beide epooriij- •nieri zijn versperd. 'Na onderzoek fateeikl, dat van bride rails de verbindingsstufcken warm verwijderd. Msa vermoedt, d'at de daders een aanslag op dea D-trem Frankfort'Berlijn hadden' beoogd. Deze trein moest spoedig na den goederen trein deze plefc passeeren'. DE' WILNA-KWESTIE. 'Kolonel Chardigny, voorzitter der Volfceu- bondls-commissie voor Litusche aangelegenbe den, 1® te Warsdiau aangekomen. Hij heeft een onderhoud' gtehad1 met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Skirmun'de. Een Litausche bende, aangevoerd door het hoofd' der politie van dte stad Szyrwiut, heeft een1 aanval oudemomen op de in de aeutrale zone gelegen1 dorpen' Awizanize en Romar- zuntze. Een man werd gedood <sn vijf anderen weggevoerd. Volgens berichten uit Kowno worden aldaar Litausche frunctireurs-afdeelingen gevonnd. Ieder der ledeni ontving een geweer, 100 pa- tronen en twee handgranaten. Deze afdeelin- lingm zijln voorzien van machinegeweran en kanonnen, BRAND IN EEN SOLDATEN-TEHUIS Een groote brand is uitgebroken op't ma- noeuvre-terrem bij Zossen, waar de gebouwen van het aldaar gevestigde soldaten-tehuis ge heel afbrandden. In het gebouw waren fa bi- osopop en verscheidene groote zalen voor amusement der manschappen. Allies was van hout. 'Donderd'ag zouden de grixmwen aan het Roode 'Kruis worden overgedragen om voor hospit a a 1 -doeleinden te dimen. Even' voor de overaradht stond alles in vlammen. Er kon niets gered worden. De schadte is aanzien- lijk. Uit een onmiddellijk fagesteld onderzoek is gebleken, dat de brand gesticht is, DE DUITSCHE FOONOMISCHE R1J1KS- RAAD. Dm 18den Augustus kornt de schadeloos- stelltogscomm'issie van den economischen rij'ksraad bijeen om de rapportm te overwegen van dte sub-commissies over de ontwerpen tot verhooging van enkele verbruiksbdastingen en wijlziging van de kolenbelasting. HULP AAN OOSTENRIJK. Het financieele Wemsche blad ,,'Die Bor- se" publiceert em open brief aan Avemol als vertegenwoordiger van dte hulpactite van dten Volkenbond voor Oostenrijk, waarfa gezegd wordt, dat indien de Entente haar belof ten mtet betrekking tot de crPdietfaulp niet onmid dtellijk nakornt, zij met dte cneditetm slechts dte begrafeniskosten kan bestrijdeo van de ar- men van Oostenrijk Spoted'ige hulp kan het staatsgezag krachti- ger maken. Oostenrijk kan niet meer wachten De terneergeslagenheid bedreigt het zwa'kke herstd-werk. Indiien1 Avenol gaat de brief verder nog iets van Oostenrijk wil ziten te- rechtkomen, dan moet hij1 spo.edig hulp bieden alvoren® d'e gansche economic verstikt STAKING VAN GEMEENTE-ARlBEI EffiRS. pe gameemte-arbeiders te Bremen hebben onlamgs een loonaverhoogfag van 60 pfaa- COURANT is

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1