nin-g per uur gceiach-t. Hot »chrl<1»fferedit deed daarop eem uitopraak, wiarbl] tfe& f«- huwden arbeidera eea -loonavcriiocpog vsai 15 pfenning werd toegeataan, hetgeen echter door Ibeidle partijeni werd afgewezen. In hoo- ger beroep werd deze uitspraak bevestlgd, doch dloor de arbeidera yederom algewezen Ala gevolg daarvan zijm deze Vrijdag j.l. In stalking gegaan. Bdjna alle bedrijlven omderviindleo nadeelige gevolgen van diiit conflict. •DE OfPSITANID IN) DE O'EKRAIJ-NE. Het aanta-l afdeelingm van opstandelin- gien in de Oekrajine vermeerdtert anel. In 1910 telde men er 45, in 1920 waren er» 70, en nu zijn er 270. Daar zdjf niet openlij-k de roode troepen fcunnen verjagen, doen zij dun best om het bolsjewistische leger te verzwakkan, ite des- organ-iseeren om de rooden aldiua te doen min- achten door de bevolHng. Hun taktiek is om aldbor de roode afdeelingen aan te vallen, wat zij doen met de anelheid des bliksems en op zulk een wijze, diat de verdenlcingen en de wraak der communisten niet op onschuldigen fcunnen valilen. Daarom women zij- ook ge- steund dOor de bevoMng van de geheele Oekrajine Onder de opstandelingen heerscbt eem atren- ge discipline; biji de Miachno-troepen wordt plundering gestralt met den dood. De strijd der communisten tegen; de opstandelingen wordt op vreeselij'ke wijze gevoerd. In alle s ken; waar opstandfelingem zijn waargenomen, worden de dorp-en in een omitrek van 10 mij' len gebombardeerd; van elk dorp worden op zijn minst 25 mannem doodgeschoten. Imdiem dat nog niet voMoende blijlkt, worden de dor- pen verbramd em de inwonera naar SiberiS ge- zomden, terwijl hum landerijlen worden- ver- deeld onder de roode troepen gevangem wor den genomen, worden onderworpen aan vree selijke martelingeni. Met bet doel om zich meester te maken van den oogst in de Oekrajine, hebben de commu nisten- te Rome bdj de 20 divides cavalerie sa- mmgetrokkfin. Het koren wordt met geweld genomen, naar voorloopige opslagplaatsen gebracbt am vervolgens naar Moskou ver- voerd' onder m-ilitair geleidte. Ondanks het strange toezicht weten de opstandelingen- ech ter steeds weer spoorwegen op te breken, brug. gen in de lucht te ila-ten- vliegen, treinenl te la- ten derailleeran. Alle nachten ziet men -het schijnsel1 van branden. Zij stichten brand in de opslagplaatsen- van graan en andere voor- raden, welke de bolsjew-isten uit de Oekrajine willen uitvoeren. KORTE BERICHTTEN. Te Bielefeld 'heeft een 16-jarige jongen, die bij een -koopman in de 'leer was, terecht- gestaan, omdat bij de 42-j-arige dochter van zijn patroon -had- vermoord en daarna, ten ein-de ontdekking van de misdaad te voorko- men, diens huis in brand had gestoken. Bo- vendien had hij zich herhaaldelijk aan dief- stal schuldig gemaakt. In verband met de jeugd van den dader is -hij veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De Tsjeeno-SlowaHsche Senaat heeft de 96 punten welke Zaterdag op de agenda stonden, achter elkaar in verhaast tempo af- gehandeld, zulks in verband1 met de aan- staande demissie van het -kabinet. Een wet beoogend de verleening van een1 crediet van 322 millioen kronen voor militaire doelein- den werd in 3minuut aangenomen. De Duitsche „Reichsanzeiger" miaakt bekend, dat de invoer van rogge, spelt en tarwe van 18 Augustus af weder wijgelaten wordt. Naar uit Sofia wordt bericht, heeft de Bulgaarsche ministerraad besloten, tegen: 25 Aug. de Sobramjia bijeen /te roepen. De bladen te Boekarest melden, dat het fort Catzelu, dat deel uitmaakt van den vestinggordel der Roemeensche hoofdstad en dat vol muni-tie lag, Zaterdag in de lucht is gevlogen. De explosies hielden den ge- heelen nacht en tot in den morgen aan. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Duitsche benden hebben opnieuw een aanval -gedaan op de Engelsche afdeelingen bij Basienowitz (district Olesno). De hoofdcommissie van den Oosten- rijksche N-ationalen Raad heeft de eischen der spoorwegarbeid'ere besproken. Na lang- durige debatten- werd een- wetsontwerp ver- worpen, strekkend'e, om de eischen der arbei- ders in te willigen. Een spoorwegstakimg schijnt dus onvarmijdelijk. Het te Allahabad verschijnende blad „Pion-eer" meldt, dat de Perziscbe regeering een belangrijk succes heeft behaald op de Perzische bolsjewiki in Mamardaran, die niet langer van Russische zijde gesteund schijnen te worden. De bladen te Warechau bespreken het besluit van den Oppersten Raad, en wijzen er eenstemmig met n-adruk op, dat deze be- slissing voor Polen ongunstig is en een nieuw nadeel voor het land beteekent. -De Indische Raad van Justitie heeft den mantri-boekhouder der B.O.W. te Tand- jong-Pandan wegens verduistering van 100.000 landsgelden, overeenkomsfig den- eisch van het H. O. veroordteeld tot zes- jaren gevangenisstraf onder aftrek van den d-uur der voorloopige hechtenis. De Weensche Montagzeitung maakt melding van een aanbod tot het verstrekken van crediet aan Oostenrijk door eene buiten- landsche Banken-groep. Met de opheffing van de buiten-gewone rechtban-k te Halle op 15 Aug. door den Pruisehen Minister van Justitie, is de werk- zaamheid van dte laatste dezer rechtbanken ■in Duitschland geeindigd. De route Parijs^Marseille schijnt een ongeluksroute te zijn. Zaterda-gnacht werden de reizigers door een vreeselijk lawaai in hun slaap gestoord. Er woedde een zware storm en een telegraafpaal was op den trein gevallen. Van venscheidene compartimenten werden de ruiten verbrijzeld en vele passa- giers liepen 4verwondingen door glassplin- ters op. Uit Elberfeld wordt gemeld, dat de Elberfeld en Barmen de meerderheidissocia- listen en de onafhankelijken een overeen- komst hebben gesloten befcreffende een ge- meenschappelijk optreden tegen alle burger- lijke partij-en. Het st. ueorge per aan den Nord-I>eutschen Lloyd toebe- Uit verechtllende plaatsea in ItallS worden botsing«n> tusschen fasdtten en ar- diti gemeld, waarbij &n doode en vereahel- dene gewonden waren te betreuren. In Duitsch Zuid-Tirol is door een buiiten- gewoon zwaar on weer een dij kbreuk veroor- zaa-kt, ten gevolge waarvan 14 huizen zijn verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Het spoorwegstation Grodnertal staat onder water. Nabij 'Brixten zijn de spoorbaan en de straatweg over een aan- zienlijke lengte door het water weggespoeld, Door een brand te Philadelphia zijn vijf menschen gedood en- is een schade ver- oorzaakt van een inillioen dollars in de olie- fabrieken te Pointbreeze, behoorende_aan de „Atlantic Refinery Company". Zaterd'agmorgen werd, naar uit Beu then (Opper-Silezie) gemeld wordt, een geldtransport, dat op weg was naar de mijn ,,'Kardinalsfreude" aoor twaalf roovens over- vallen, die zich van 700.000 miark meester maakten- en naar Schomberg vhichtten. Een groote brand heeft de fabriek van Villeroy en Boek te Metlach in Het Saarge- bied geheel vemield. De in de n-abijheid ge- legen villa van den eigenaar is ook in de vlammen- opgegaan. De schade beloopt 10 millioen mark. Men vennoedt dat stakende arbeidera den brand hebben gesticht. Bij den grooten houtbrand te Stratford (Eng.) is een reusachtige schade aange- richt. Er wordt van de betrokken verz^e- ringmaatschappij een schadevergoeding ver- langd van bijna een1 millioen pond sterling. Dat is het grootste bedrag nog ooit aan brandverzekering verlangd. In het dorp Pierlawken, in de nabij heid van Soldau, zijn 63 huizen afgebrand. De oogst en het eigendom der bewoners zijn volkomen verbrand. _7~ De veridezihgen voor den Zweedschen Rijksdag zullen binnen een maand worden gehouden. ©emengd ffleuws George Washington, dat vroe- hoorde is Zondag voor de eerste maal na den oorlog te Bremerhaven binnengeloopen waar de bevolking het schip eem geestdrifti- ge ontvangst bereidde. OONTTRAIBANIDE AA'NG-EHO'UDEN. De schipper van- het rijksrecherchevaartuig, ttati-omneerd1 te Oostmahorn, heeft Vrijdag, lisende op de Friesche Wadden, een vaar- tuiig omtdekt, hetwelk bij1 ooderzoek een Duitsch schip bleek te zijo. De lading bestomd uit contrabande. Een hoeveelheid van 2600 liter jenever, geborgem in bemande flesschem, werdi gevomden. Schip en -lading zijm in- beslag •enomein en tot nader order opgebracht naar )ostmahom. MAXUMJU'MiSIN'ElLHEID MORORRIJTUI- GlEiNI EN RIJWIELEN. Gedeputeerde 'Staten van Zeeland hebben de volgkde aanschrijving gericht tot de ge- meontebesturen in die provincie. 7 Omze aamdacht is er op gevestigd, dat het in -adit nemen van eene m-aximumsnelheid voor motorrijituigen- en motorrijwielem van minder dan 20 !K. M. per uur voor de bestuur- dera bezwaarlijfc is en tevens onoood'ig uit een oogpunt van verkeereveiligheid, mede met het oog op het bij- art. 15 der Motor- en Rijwiel- wet gegeven voorschrift. Aangezien het uit practische overwegingen gewenscht moet 'beetem, geene verkeensvoor- schriften uit te vaard-igen, waaraan- redelijker. wijSze niet kan worden void aan, zal het naar ons oordeel aanheveling verdienen, het in acht nemen van een te laag maximum niet meer te eischen. ds gingen- enlkele gemeenterad'en-, die blijildbaar eveneens deze opvatting zijn loege- daani, uit eigen beweging er toe over, de maximumsnelheid' voor motorrijtuigen en mo- torrijwielen- te verhoogen tot 20 K.M. per uur Wij mogen U derh-alve verzoeken, voor zoo- ver zulks nog niet fflocht zijn gesch'ed1, het daarheen te leiden dat de bestaande maxi mumsnelheid voor dergelijke vrkeersmidde- len op d'at cijfer worde gebracht. SPREMEN1 IN! DIERENGELIJKENIS- 9E!N. Maandag 8 Aug. 1.1. vroeg tijdens de ver- gadering van B. en W. van Wormerveer de secretaris van een- polder belet, om namen3 zijn hestuur mede to deelen-, dat dit zioh niet kon vereenigen met dte door B. en W. gedane aanwij-ing van een der wefhoudters tot stem- gerechtigde in zake een watersdhapsiverkie- zing. De bezoeker werd1 ontvangen en zal zich deze ontvangst nog lang heugen Een der wethoudere die zich de mededee- ing dacht te rnoetea aantrekken vergele^k den afgevaardigde bij: „een- koei" en zeide, dat het polderbestuur nooit anders dan ,ge- cnoeid" had. 'De afgevaardigde zelde zich- door deze woorden beleedigd te voelen, waarop dte burge- meester-voorzitter ter verontschu-ldiging van het college antwoordde, d'at hif zich die veron-twaardiging van een buitenstaan- der kon voorattellen, daar men alleen op den d'uur zich in deze ui'tdrukkingswijze kon inle- veni, da-t bedoelde wethouder meesten-tijds in- d-ierengelijkenissen spra-k en zich heden al bij- zondter zaoht uitgedrukt had, daar hyena's en adders vaak als voorbeeld werden aangehaald en laatst de minister van- Arbeid „een stiok- dier" werd! genoemd'. Men zegt, dat voornoemd poldterbesituur aan Gedeputeerde Staten- kenn-is gegeven heeft van het wangedrag van dezen wethouder-dier- kundi'ge. DE DIENIST DER LAMDSG'BBOUWEN. 'Dte minister van waterstaat heeft ingesteld een- commissie, aan welke wordt opgedragen rich op de hoogte te stellen van de wij-ze, waar op de dienst der La-ndsgtebouwen thans werkt, van- de bezwaren, welke aan deze wijze van werfcen mochten zijn verbonden, ten einde c. q. vervolgens voorstellen voor reorganisatie te doen en met name daarbij te beantwoorden de vraag in hoeverre het wenschelijk is en bij- oevestigende beantwoording, op wel-ke wijze particu-liere architecten te doen dteelnemen aan het tot stand komen van belangrijke Rijks. gebouwen. Iln- die commissie is o.a. benoemd tot lid en voorzitter de heer dr. E. J. Beumer, lid dter Tweede Kamer en tot lid dte heer C. L.^SchuT- ler tot Peursum. hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, te Allkmaar. DE AMSTERDAM'SCHE ONDERW1J- ZER CE70N. Men- herinnert zich het geval-Ceton. Deze communistische onderwijzer had verlof ge- vraagd' voor een studiereis naar Rusland. Hij wildte daar de eenheidsschool bestudeeren en kon d-an tevens voor zijn partij bet internati- onaal congres van de revolutionaire vakver- eenigingeo bijwooen. B-. en- W. weigerden het gevraagde verlof. Da heer Caton gtng otettamin naar Rusland. B. enl W. stelden daarop aan den raad' voor dan onderwijzer Ceton te ontalaan. Door too- doen- van dte communisten in den raad kon de ze voordracht niet afgehandeid wordten voor- dat de heer Ceton terugverwacht kon^ worden Verleden week is hij .uit Rusland terugge- keerd1; heden- is de vacantie aan zijn school uit en dus dte de heer Ceton gewoonweg weer voor de kl as kumnen gaan staan. Om d'it te voorkomen hebben B. en W. den heer Ceton doen- weten, dat hem de toegang tot de school wordt ontzegd in- afwachting van de beslissing van dten gemeenteraad op de ont- slag-voordracht. SOIKEROOG'ST INI NEDERLAND. De laatste berichten van den suikeroo-gst in Nlederland- luiden bevredigend. De rijkelij-k ge vallen neerslag in de laatste dagen- wetti een verhooging dter -laatste raming van opbrengst van den oogst welke op ruim 300.000 ton gesteld kan worden. HARTJE'SDAG. De Amsterdamsche straatjeugd heeft ter wtederom naar hartelust den Hartjesoiag gevierd. Des avondis werd! in alle voTksbuur- -ten- oip groote sch'aal vuurwerk af gestoken. Het is -begrijpelijik dat de brandweer de 'h-an- den- vol had', want niet mindter dlan 17 maal mOest zij ui-trulkken, om kleine brandjes, die op sVaat of in woonliuizen door het afsteken van het vuurwerk waren- ontsiiaan, te blus- schen. BIEZOrNHGIN'G. 'Een commissie, bestaande uit den minister van- financien, jhr. mr. De Geer, dten secre- taris-generaal in- algemeenen dienst, mr. 'Kan, en den thesaurier-generaal bij -het depante- ment van financien; nir. Trip, heeft dezer da gen een conference gehouden- met vertegen- woordigera van al-le departementen omiot een zeer ingrijpende bezuiniging op de Sitaaitsbe- grooting te geraken, desnoods door wettelijke voorzieningen. WIELRIJDEN. Bij de Ned. Kampioenschappen! te verriT- den op de Tilburgsche haan, weigerde de bel^ende rijder Peeters in de fin-ale voor ama teurs te starten. De baan deugde volgens hem niet. Maar hij heeft er zijn serie en demifinale wel op geredeni en klaagde niet De wedstrijdcommissie heeft aan het be- stuur van den N. W. B. voorgesteld Peeters voor een jaar te schoraen. MISHA'MDELTNG- OP EEN POLFTIlE- BUREA1U? De Courant schrijft: Maandagochtend vroeg kregen wij1 van een onzer bekenden de mededeeling, d'at Donder- dag 4 Aug. een man dusd-anig op het politie- bureau Warmoesstraat m-ishandeld zou zijn, dat hij Zond'agmorgen aan de gevolgen daar- van overleden was. Toen we hieromtren-t bij den commissaris van dat bureau, den heer van Soest, informeerde, bleek ons, da-t de politie van het geheele geval nog niefs afwist. Deer d-agen is een uitgebrcid onderzotek in gesteld1 en van bovengenoemde autoriteit ver- namen we het volgende: Donderdagavond om zeven u-ur werd' op den- hoek van de 9t. Olofs- -poort een- man, Mfeier geheeten, 35 jaar oud en van beroep typograaf, aangetroffen in ver- regaanden staat van dironkenschap. De poll- tieagent, die daar ter plaatse surveilleerde, -achtte -het veiliger den man naar het bureau te brengen. Meier verzette zich volgens ge- tuigenverklaringen en- volgens de verklaring van den- agent niet en strompelde door den ijeamlbte aan dten- arm vastgehouden, naar het politiebureau. Verschillende personert hebben deze arrestatie en overbrengiog bijgewoond en alien verklaren, dat de man kalm meeliep. Slechts 6en juffrouw deelde mede, dat de arres. tant vlak voor het bureau- door drie agenten op het achterhoofd en op het gezicht was ge stagen. Deze getuige staat echter alleen, zoo- d-at vrijwel vaststaat, dat op straat niets is ge- jeurd. Meier werd! naar de kamer van den wach- oommandant gebracht en daar volgens de gewoonte, om eventueele pogingen tot zelf- moord te voorkomen, van boord, d-as en bre- tels ontstaan. Toevallig was een inspecteur aanwezig, en- deze, zoowel als de brigadier, verklaart, dat Meier, door 6en agent kalm- werd binnengebracht. Ook bier verzette h-ijl zich niet. Daarna werd1 hij naar de eel gebracht, die een verd'ieping -lager gelegen is. De agenten, die hem- weggeleid hebben, verklaren, dat niet iet minste geweld gebniikt is en dat d'it ook absoluut niet nood-iig geweest was, daar Vteier zich kalm gedroeg. Uit een onderzoek bu-iten het bureau kwam men tot de conclusle, d'at Meier, ten gevolge van huiselijke onaangenaamfaeden, een paar dagen ,,aan den- rol" geweest was. Zoo had hij' diem d'ag zes glazen bier ge-dronken (mis- diien nog meer) waardoor hij wartaal was j'aan spreken-. -Uit zijn woorden viel op te ma- cen, d'at hij! vechten- wilde. Of dit drei-gement op dten- agent of op burgers sloeg, is niet uit te maken. In elk geval blijkt hij kort voor zij-n arrestatie in een cate geweest te zijn, waar de tapper hiem echter geen bier -meer wilde ver strekken. De typograaf heeft tot des avondis elf uur rustig in dq^d gezeten. Thuisgek^ren klaagde hij over pijn in het onderlichaam. Hij deelde zijn vrouw med'e, d at men- hem aan -het bureau geschop t had. Dit zeide hij ook tot andere personen, o.a. tot zijn zusl-er. Zijn verklaringen waren echter verward-. De pijnen namen toe en Zaterdag werd hij, na het bezoek van een-ige doktoren naar bet 3innen-Oasthuis vervoerd. -Hier is hij- na een- smartelijk lijden Zondagmorgen om zeven uur overleden. Naar verluidt moet zijn blaas ten gevo-lge van een stomp, stoot, trap of val gtebarsten zijn. Meier was bij de politie bekend' als iemand, die graag wel- eens desni achts op straat mocht scharrelen en- zich meermalen aan drank te mi-ten gin-g. -Nooit gaf hij echter aanstoot en zijn verhoudiing tot de agenten uit de buurt, die hem nu- en dan spraken, was goed. Tot zoover de feiten-. Op het lijk is sectie verricht. De ontvreden- leid tegen de politie wordt in de buurt van de Warmoesstraat niet onder stoelen en bamken gestoken-. DE OEME'ENITE WORMER I'N MOEI- LI-J'KHEDBN. De -gemeente Wormer verkeert in- finand- eele moeilij-kheden. De begrooting voor 1921 is nog steeds niet goedjgdkeund. Een bedrag van 36,000, hetwelk nog ongedekt was, sou volgens God. dtaten uit de inkosnrtenbalss- ting moetan komen. Doch de raad -kon zich daarmede niet veraenigea, omdat die belas- ting d-an veel te hoog zou worden en voor die in-wonera niet meer te dragen. Nu is de begrooting weer van Ged'. Staten- niet goedgekeurd terugontvangen, met de ver- lichtende mededeeling, dat van de 35 000 het rijk en de provincie 20.000 willen bijdra- gen. In de laatste raadsvergad-ering kwamen de begrooting en de desbetreffende brief van Ged. Staten weer in behandeling. De voorzitter steldte voor, om- ook op dit bemiddelingsvoor- stel van Ged. Staten niet in te gaan, d-aar naar zijn meaning ook hiervan de verantwoor- delijkheid door den raad niet kan worden ge- dragen. Een van dte wethoudera merkte op, dat dte ongunstige financieele toestand voor een goed deel veroorzaakt werdi, doordlat het overgroo- te deel- dter bevolking uit arbeidtere bestaat, wier draagkracht niet groot is. Derh-alve zal volgens hem dte gemeente nooit uit de moeilijk- heden komen, indien de hoogere bestuuracol- leges niet hel-pen. Volgens spreker hebben ook die col-leges sdhu-ld aan die moeilijfchedten. Besloten- werd', de begrooting on-gewijzigd terug te zenden. Met d'it al zal net j'aar 1921 bijna verioopen zijln, alvorens de begrootin-g voor d'at dienstjaar is goedgekeurd. Hierbij -komen- nog dte moeiliikheden- wegens ;ehrek aan de noodige kasgelden. Het gevolg iervan- was, dat onlangs verschillende uitbe- talingen niet konden p-laa-ts hebben; ook amb- tenaren moesten- wachten. Dte gemeente heeft echter nog van het rijk te cntvangen een bedrag van 80.000 als buitengewone onderwijssubsidie. hetwelk reed's lahgen tijdi geleden is toegezegd. Ook is de be* lastingverordening nog niet -goedgekeurd, zoodat de biljetten voor dte plaatselijke inkom- stenbelastin-g nog niet uitgerei-kt konden wor den. De tokening van 1920 sloot met een nadee- lig saldO van ongeveer f 60.000. DE KE'L LNER SSTAKINO. Het cen-traal bestuur van Horecaf zou gisteren opnieuw vergaderen, om de kwestie van -het tegenwoordig bestuur van dten mo- deraen bond nogm-aals onder dte oogen te zien. -De politie is, speciaal op het Rembrandt- pltein, tot scheipe maatregelen tegen het posten overgegaan. De posten werden van de cafe's verwijderd gehoudten en een paar malen veegde de politie op tamelijk gemoe- delijke wijze, het plan schoon. KORTE BERICHTEN. - De Duitsche ex-kroonpri-ns is Vrqldag j.l. van burgemeester Kolff vergezeld, van zijne reis naar Doom op Wieringen teruggekeerd. Telegrantmen yaw heden TRAM ONTSPOORD. DE LEMM-ElR, 16 Aug. Gisteravond is d-e tram van 10.40 uur loopende van Jou- re naar de Lemmer, nabij de Lemmer ont- spoord, tenigevolge van het tusschen de rails zitten van een koe. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Hederv- morgen was de weg nog versperd. De ma chine staat dwara over den weg. DE KF.I.LNERSSTAKING OPGEHiEVEN. AMSTERDAM, 16 Aug. Het hoofdbe- stuur van den bond van ihotel-, cafe- en restaurantpersoneel en het hoofdbestuur van St. Antonius heeft de kellnersstaking in alle plaatsen opgeheven. GEARRESTEERD. VA'LK-ENIBURG, 16 Aug. De voorma- lig bankdirecteur Akkermans uit Tilburg is alfaier gearresteerd. Stadsnieuws DE WETHOUDE-RSVERKIEZING. Zooals wij reeds berichttem, besloot de afd. der S. D. A. P. de Soc.-Dem. raadsfractie te machtigen tot de verkiezing van den heer J. Westerhof tot wethouder mede te werken-, wanneer met een of meer burgerlijke raads- fractie's over bepaalde punten overeenstem- ming verkregen kon worden. A-an de raadsfractie's van den Vrijheids- !)ond en die van den V. D.-Bond werd het vol gende schrijven verzonden: Namens de Sociaal-Democratische Raads fractie hd>ben wij de eer u mede te deelen, dat ons, op eigen voorstel, in de Donderdag 11 Augustus j.l gehouden ledenvergaderin-g der afdeeling Allonaar van de S. D. A. P. met algemeene stemmen volmacht is gegeven om in de vacature mr. D. Sluis een door ons aan te wijzen lid onzer fractie tot wethouder te doen verkiezen, indien door een overeen- comst met u bepaalde dingen tot stand -kun- nen worden gebracht. In verband hiermede noodigen wij u be- leefd uit tot een bijeenkomst met onze fractie op Dinslag 16 Augustus 1921, des avonds 8 uur, in „De Unie", Kooratraat, of op een in wederzijdsch overleg nader te bepalen tijd en plaate. Onzerzijds zullen yoot een eventueel com- promis in bespreking worden gebracht: 1. Gemeentelijke schoolbioscoop, met ge- bruikmaking der bestaande bioscopen. 2. Gemeentelijke gehoorzaal met ruime gelegenheid tot vergaderen voor alien. 3. Zuigelingenkeuken, zoo noodig of gewenscht door verhoogde subsidie aan het „Wilte Kruis." 4. Gelijke rechtspositie voor arbeidera en ambtenaren. 5. -Georganiseerd overieg. 6. Ruime vertegenwoordiging der arbei- dersklasse in het Burgerlijk Armbestuur en verder daar waar zij nog niet of niet even- redig is vertegenwoordigd. 7. Gemeentelijke Melkcentrale. Plannen daarvoor in gereedheid brengen en bij eco- nomische mogelijkheid tot uitvoering er van fiver te -gaan. Daarnaast zullen wij gaarne vernemen wat uwerzijds ten- deze wordt gewenscht om tot overeenkomst te kunnen geraken. De Raadsfractie van den Vrijiheidsbond vergaderde gisteravond en besloot het vol gende schrijven aan de Soc.jDem. Raads fractie te zenden-: „In het bezit van uw schrijven van 12- Au gustus heb ik de eer u te berichten, dat wij bereid zijn mede te werken tot de benoeming van een lid van uw fractie tot wethouder in de vacature van mr. D. Sluis. Wij wenschen echter op geenerlei voorwaarde in te gaan. Het college van het Dagelijkseh Bestuur moet de zaken der gemeente op de mewt veretaactege m btllq-ke wjjro bebaodeka en doaa wat bersikbaar u. Of daarbij de door u geneamde zakan kunnen tot stand gebracht worden, zullen wij moeten af wachten. Tedien aanziea behoudeu wij, ons onze volledige vrijheid voor. r doende toegelicht en daaMa eene bespreking njhei Wii achten hiennede one ztandpunt vol- toe| overbodig. w..g door den voorzitter. -De Vrijz. D-em. Raadsfractie kon over het schrijven niet vergaderen aangezien mievr. Aukes hufiitenslands vertoeft. De heer Cloeck zond als antwoord echter een schrijven van den vol-gendea inhoud: In antwoord op uw schrijven d.d. 12 dezer diene, dat het mij- niet mogelijk is namens de fractie te antwoorden, omdat mevrouw Au kes niet in Al'kmaar is. Ik was in de gelegenheid- kennis te nemen van het antwoord namens de Raadsfractie van den Vrijheidsbond' aan u verzonden en kan als mijn meenin-g zeggen: ,,-Dat ant woord is in overeenstemming met mijn op vatting." Naar ons reeds bekend was besloot de afdeelingsvergadering der S. D. A. P. om wanneer de linksche raadsfracttes niet op het schrijven ingingen, een dergelijk schrij ven ook aan de rech-tsche raadsfracties te zenden, aan welk besluit, zooals wij heden vera amen, uitvoering is gegeven. Wij hadden heden' over de bovenvermelde antwoorden een onderhoud met den heer Westerhof, die opmerkte, dat z. i. dte ant woorden niet logisch waren, omdat van voorwaarden in het schrijven niet wordt ge- rept. Het schrijven behelst slechts een uit- noodiging tot een bespreking over de punten en een verzoek om mede te deelen wat hun- nerzijds gewenscht wordt. De wemoudersverkiezing kan Donderdag over een- week met dit al verrassingen op- leveren. Wanneer ook rachts voor geen overeen komst met de soc.-dem. fractie te vinden zal zijn. dan zal deze aan de vericiezing van een wethouder zeker niet medewerken, aangezien de afd zich op het standpun-t steldte, dat er dan geen overwegingen aanwezig zijn om de -oppositie voor een- deel prijs te geven. STEDELIJK MUZIEKKORPS. Directteur: de Heer H. A. Maas. GONCERT op WOENSDAG 17 AUGUSTUS van 8 tot 10 uur in den H-out. P r o g r a m m a. H. A. Maas Ami'citia-Marach. Dten leden van- het Stede- -lijk Muzkkcorps toegewijd. W. A. Mozart Ouverture tot de opera „Don- Juan." A. Thomas Fantasia uit de opera „Mignon." Sam. Vlessing Boertige optocht. (Cor tege burlesque). P a u z e. G. Meyerbeer M'arche aux flam-beaux. Keler Bela Ungarische Lustspiel- ouverture. Joh. Strauss Seid umstehlxm-gen Milli- onen! Finale. Verzoeke tijdens de muziek-uitvoering de stilte te bevordteton. BADH'UISWITTE KRUIS. In de week van 8 tot 13 Aug. zijn in het bad-huis van het Witte Kruis genomen: 73 fcuipbaden, 76 regenbaden lste kl-as, 190 re- genbaden 2e en 3e Has, te zamen 339 baden. LIGHT OP! Voor rijwielen en andere voetuigen heden- avond te 8.53 licht op. Provinciaal Nieuws l. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. PREMIEBOUW. Bij besdiikkingan van den Minister van Ar beid van 12 en 13 Augustus, j.l. zijn ten be- hoeve van de pa-rticuliere bouwn-ijverheid aan de n-avolgende gemeen'ten de d'aaraCh'ter Ver mel do bijd-ragen uit's Rijks kas -toegediend: Alkm-aar voor 3 wonin-gen 6000.— Wijk aan Zee en- Duin voor 2 woningen 3360.—. Gastricum, Koedijk, Oudorp en Zijpe, aan elk voor een woning respectievelijk 1750 - 1360,- f 1400,- en 1150.—. HET BLOEMENCORSO TE BERGEN. Morgen zal Bergen een ongeken-den dag doorma-ken. De belangstelling voor het des- middags te houden bloemencorso voor kin der en is zeer groot. In tal van gez-innen wordt er de laatste dagen hard gewerkt om de pakj-es voor de kleinen in orde te maken. Per special-e vracht- auto worden vandaag de benoodigde bloe- men uit Aalsmeer gehaald. Gis-ter waren reeds 120 Hnderen voor het bloemencorso ingeschreven die tezamen een 50 nummers zullen voorstellen. Het Harmo- niecorps heeft zijn medeweriung toegezegd Van verschillende zaken en personen kwa men vooris nog prijzen en bijdragen voor het feest, waarvoor de deelname geheel gra tis is, bij de commissie in. Met het oog op de groote deelname is de route eenigszins bekort. De Loud-elsweg en de Dorpsstraat zullen slechts voor een deel bereden worden, daarentegen zal de tocht nu ook gaan langs de Oldenburgstraat en den Russenweg. Wij willen nog geen geheimen vertelTen, maar mogen nu wel zeggen, dat men- morgen veel interessants te zien krijgt. Wie even kan bezoeke morgenmiddag Bergen. Verlorert en gevonden voorwerpen. Verloren: Een zwarte meisjescape met letters J. W.; een badhaniddoekeen wit trico kindertruitjeeen heeren-parapl uie met wit- gtebogen1 knop; een koperen broche waarin portret; een zwarte cape; een zwarte heeren poitemmonn'aie, waarin banikbi-ljet van /10, en eenig klein geldeen go-uden h-alskettinkje met hanger, waarin gekleurd portret; een li- la zij-den -mantel met donlkeren rand; een zil- veren damestasch, waarin een zflveren beura- ie met f 10,- k f 12.- en- em sleuteltje; een heeren-parapluie met donkerbru'in gdrogen handvat; em zeekijker in lila etui; een lees- boek getiteld „Uit het -ievm mijner oudte vrieniden" van W. Heimburg. Oevonden: Een goudten- dames-armbanid- horlo-ge; een gouden (of zwaar verguld zil- veton) sch a-kel armbandeen -leesboek geti teld ,,Goud Elsje" van Marlittem pak, in- houdiendie 4 boeben-, -waarvan 2 van Jules Vcr-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2