ma DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. so, m. EsMmd 4rie m y&^gtie Jaaa?gang. WOENSDAG 17 AUGUSTUS Gemengd Meuws Btnnonland. DK aosamer bestaat flit 2 Deaden Deze Conrant wordt FT.KEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, aiigegeyen. Aboanemenisprijjs bij veornltbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewtjsnmnmers 5 cents. Prfs dec gewone Advert en tito. Per regei 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieve® franco aan de N.V. Boek- en Handeladmkker^ v(L HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Tolefoonns. Redaeiie 38. Dlreotsttr s G. H. HBAE. HooiflreflaetfiUiJ s TJ. HL ADEMA. Buitenland. REDE VAN LLOYD GEORGE. In bet Lagerhuis legde Lloyd. George eene verklaring af over de pas gdioudea vergadie- rlng van den Oppersten Riaad. Hij zeide, dat de Raadi vooraf de kwestios had geregeld, wdfee de solidariitait der allian- tie bedreigden. Indien deze modbt worden ver- broken doordat elke niogendheid hare eigene bedoelingen nastreefde, zonder zich om de andere te bekonuneren zouden de gevaren voor den wereldvrede op onbereken- bare wijze vermeerderd worden. Het was eene zaak, die groote voldoendng gaf, dat de Op- perste Raad eene resblutie had aanjgenomen, niet alleen, dat de alliantie zou voortduren, maar dat de geest dezer alliantie even sterk was als oottt. Eene kwestie welke den Raadi gnoote be- zorgdheid had veroorzaabt, was die van Sile- zie. Deze kwestie, welke nit geograpthi&ch, eoo- nomisch en statistisdh oogpunt moest toe- sdhouwd worden, had' hem nooit toegesdhe- nen onoverfcomdijke miodelijikheden te bieden. Zij was editor gecompliceerd geworden, doordat er andere elementen waren bijgeko- men. Dit waren groote deelen der Fransdhe openbare meen-ing, welke geloofde, dat het ontnemen der kolenmijnen, tinniijnen en ijzennijnen aan1 Duitschland noodzakelijk was voor de veiligheid van hun land. „Ik geloof, dat dit een hersensehim ds", zeide de premier onder toejuidhingen. De premier gang daarop de geschiedenis na dier Opper-Silezisdhe kwestie van af den tijd van het vredesverdrag en maakte gewag van de volksstemming, waarb'ij ruw gesdiat 7/11 der bevolfcing gestemdi (hadden v66r het blij- ven bif Duitschland en 4/11 voor Polen. 'Hot gesdhil, zeidfe hij, ging om den zeer belangrij- ken industrieelen driehoek. -De steden waren Duatsch, de dorpen Poolsch, rnaar de bevol king als geheele wezenlijke meeixterhdd in dat gebied was Duitsdi. De Italiaanscbe des- kundligen en commissie waren het eens met Brittannie. Aan den anderen kant namen de Fransche deskundigen een verschillend stand- punt in. Noch Italie, nodh Gnoot-Brittannie hadden eenig belang biji de zaak, behalve dat van recht te willen dioen tusschen de partijen. Met de Fransohen was hetzelfde het geval, behalve, dat zij ongetwijMd door de kwestie van veiligheid geleid werden. Nla eenige dis- cussie in den Oppersten' Raad was het duide- lijk, dat eene volkotmen overeenstemming in die zaak geheel onmogdijk was. Onder deze omstandigheden kwam de Opperste Raad overeen, de zaak te verwijzen naar de scheids- redbteriijke uitspraak van den Volkenbond. Het was de helangrijkste kwestie, die tot nog toe naar den Volkenbond was verwezen en ongetwijfeld zoudien de reputable, de positie en de invloed van den Bond aanmerkelijk ver- hoogd worden, zoo hij deze zaak met succes wist af te handelen. Eenig uitstel zou on-ver- mijddijk zija, daar het noodzakelijk zou kun- nen wezen, versterkingen te zenden, om de herhaling te voorkomen van zulke gebeurte- nissen, als in het voorjaar den vrede van Europa verstoord hadden. Eene moeielijke kwestie was die der sanc- tien, ging L'loyd George voort. Duitschland had de zaak der sdiadeloosstellingen emstig opgevat eh de geallieerden gevoelden, dat het verlengen van deze hinderlijke douane-gren- zen aan den Rijn unfair zou zijn en men kwam oVereen, ze te dioen eindigen. Wat de militaire sanctien betrof, waren de Fransdien van oordeel, dat eenige bepalingen van het verdrag nog niet volledig waren uitgevoerd ten opzichte van de ontwapening en zij stel- den voor, dat deze sancties nog eenigen tijd gehandhaafd zouden blijven. Er werd beslo- ten, eenige der oontrole-commissien te ver- minderen tot de engst mogelljke grenzen. De weikelijike veiligheid van Frankrijk, voegde de Premier er bij, was de ontwapening van Duitschland. Indien zijne bewapeningen een- •maal weg waren, zou het voor dat land -onmo gelijk zijn, zich weder toe te rusten, zonder dat wij dit wisten, lang voordat het eene be- dreiging zou kunnen worden. L'loyd George ging daama over tot de be- bandeling van het Oostersche probleem. Ge wag makende van Turkije en Gridkenland, zeide de premier, dat er rnaar een ding ge- daan kon worden, en dat was, hen beiden de zaak te laten uitvechten. 'De tijd voor bemid'deling was nog niet ge- komen. Wanneer deze kwam, twijfelde hij er niet aan, of het verdrag van Secres zou her- zien moeten worden. Als oprecht vriend van Griekenland hoopte hij emstig, dat de Griek- sche staatsl'ieden niet de geweldige tout zou den herhalen, die Bnlgarije maakte in 1912, door buitensporige eisdhen te stellen. Lloyd George sprak daama over de „vree- selijke bezoeking" van den Russischen hon- gersnood. Er wa.s te Parijs besloten, eene 'intemati- onale, niet intergeallieerde commissie in te stellen, tot het bestudeeren van maatregelen, om de hongerlijdende bevolking onmiddellijk hulp te verschaffen. De meest volledige waar- borgen moeten worden verkregen, dat alle steun, die verstrelct wordt, naar het volk gaat, dat honger lijdt. DE TOESTAND IN OPPER^SILEZIS. Op den in Rosenberg om zijn onpartij- digheid en krachtdadig optreden bij de Duit- sche bevolking beminden Engelschen majoor van politie Cressy is, toen hi] op den avond van 12 Augustus van een reis terugkeerde, een- aanslag met een handgranaat gepleegd De granaat ontplofte, doch richtte geen schade -aan. Onder de Duitsche bevolking heersch't naar aanleiding van dezen aanslag groote verontwaardiging. Een onaangenaam bericht voor Duitsch land is de verklaring van de Parijsche Ex celsior, waarbij onjuist wordt genoemd-, dar generaal Leron-d niet meer naar Opper-Sile- zie zou terugkeeren. De Duitsche pera merkt dieniaangaande op: Dat is veel erger voor Opper-Si'lezi? dan het voortduren' van het uitstel der be- slissing. Lerond, die de voorbereiding der Poolsche opstandige beweging niet wrst te verhinderen, kan niet meer op vertrouwen van Duitsche zijde aanspraak maken. Uit Oppeln wordt gemeld, dat de bij de Poolsche o-pstandsorganisatie aangesloten hulpaotie van de Poolsche Selbstschutz voor mijnen en epoorwegen, waartoe ook de bond van voormalige Haller-soldaten behoort, een manifest heeft verspreid met het opschrift „Te Wapen waarin de Poolsche bevolking van Orvoer-Silezie wordt uitgenoodigd zich niet neer te leggen bij de Parijsche besluiten, zich opuieuw onder de vaan van het oproer en der bevrijding te scharen en met de wa- pens in de hand een eind' te maken aan de Engelsch-Italiaansch-Duitsche bedrogs-ma noeuvre. Korfanty is na een slechts zeer kort ver- blijf to Warscbau, waar hij' met den premier Witos over zijn Parijsche missSe heeft ge- confereerd, bij het Poolsche opstandscommis- sariaat te Gosnowice aangekomen en heeft de leiding weer op zich genomien. Dezer dagen za-1 hij een reis door het ple- biscietgebied ondememen, de Poolsche be volking inlichten omtrent de besprckingen te Parijs en deze, naar het heet, kahneeren, Tot ausver stonden alleen de Franschen hem toe, het plebiscietgebied te betreden. De Etagelschen en Italianen' hebbeni geweigercf en met de onmiddellijke uitwijzing gedreigd, indien Korfanty het verbod overireedt. de in Juli gesloten ontmimingSovereenlkomst Zooals bckend is moet Korfanty ingevolge evenials generaal1 Hofer, Opper-Silezig ver- Iaten,. DE SPANiJAARDEN IN MAROKKO. De Spaansohe ministerraad heeft besloten om de in het Melillagebied aangevangen operaties tot het breken van het daar opgc- fcomen verzet voort te zietten in het belang van de veiligheid van Spanje. -De regeeriag zal het parlement zoo spoedig mogeljk ver- zoeken, zich over deze kwestie uit te spreken De Cortes (Kamers) zullen in September door de nieuwe regeering worden bijeengc- roepen. Het officieele communique, dat Maand'ag- avond uit Melilla is ontvang-en, meldt, dat op den heuvel Sidi Amaran een stelling is ingericht welke het schiereiland Tres Farces beheerscht en een uitmuntende steun biedt voor den eventueelen opmarcsh. Tegen de Beni Boeg Affar is een' operatic uitgevoerd door een' sterke colonne, sam-engesteld uit alle wapenen. De numeriek zeer sterke vij-and bood -heftigen tegenstand, doch werd met zware verliezen teruggeslagen. T>e Span- jaarden maakten talrijke gevangenen. DE STRIJD IN KLEIN-AZIg. Volgens berichten van het Grieksche front is het Grieksch offensief opnieuw begonnen. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, zouden de Grieksche troepen Ismid bezet hebben. DE ONTWAP'ENINGS-GONiFEREiNTIE. Briand zal persoonlijk aan de ontwape- ningsconferentie deelnemen. KONLNIG PETER OVER LEIDEN. De Servische koning is gister overleden. Koning Peter I van Servie werd den 1 len Juli 1844 te Belgrade geboren als oudste zoon van prins Alexander Karageorgewitsj en diens echtgenoote, Persida Nenadowitsj. 'Den 11 den Augustus 1883 trouwde hij met prinses Zork-a van Montenegro, die den 16den Maart 1890 te -Cettinje overleed, na hem een docbter, Helene, en twee zoons, George en- Alexander, te hebben geschoniken. Sedert Maart 1895 leefde Peter temggetrok- ken te Geneve. Alleen deed' hij van zich hoo- ren door een mislukte poging tot opstand van Rade Alavan-tie te Sjabate, den 5den Maart 1902. Een j-aar later, toen in den nacht van 10 op 11 Jfuni koning Alexander van Servie en koningin Draga werden ver- moord, besteeg hij- den Servischen troon. Den 24sten' Juni betrad hij weer Servisch grondgebied en den volgenden dag legd'e hij den eed' op den grondwet af. Den 9den Oc tober 1904 w-erd hij- gezalfd. Tot Juni 1906 toe had hij groote moeilijkhedeen met de mo- gendheden, omdat hij- niet alle koningamoor- denaars verwijderd had uit hun invtoedirijke posities. Onder zijn regeering maakte Servig met Bulgarije, Roemenie em Griekenland den oorlog tegen Turicije mee eni nu en dan tegen de eigen bondgenooteni van 1912 '13. Een jaar later, 28 Juni 1914, wierp een Servisch onderdaan de bom, die den wereld- oorlog ontketende en' bet leven kostte aan aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk en diens echtgenoote. Toen ServiS in den- oorlog onder den voet werd jgeloopen, vl'ucht- te Peter, via Albanie, naar Italie, dat bij na een- reis vol avonturen, in den' barren' winter bereikte. Met zijn jongsten zoon vestigde hi; zich later hi' Zuid-Frankrijk. Na het herstel van Servig, thana vergroot en Zuid-Slavig geheeten, of officieel: het koninkrijk der Ser- viers, Kroaten en Sl-owenen, nam zijn jong- ste zoon. Alexander, het regentschap waar D-en ouasten zoon, George, had men' niet willen hebben, wegens zijn ongehoorde ruw- heid en wildheid. WEER EEN NIEUWE REPUBLIEK. De arbeiders in het gebied van Baranya (dat Zuid-Slavie aan Hongarije moet af- staan) hebben de republiek uitgeroepen on der presidentschap van Michagl Karolyi. In een groote vergadering wezen de spre- kers er op, dat de bewoners van Baranya goe- de Hongaren zijn en de inlijving bij Honga rije wenschen, maar eerst dan, wanneer de regeering van Horthy zal zijn afgetreden en in Hongarije weder geregelde toestanden heerschen. DE NIEUWE KOERS IN RUSLAND. Uit Riga wordt gemeld, dat door een de creet van de volkscommissarissen de verkoop van reeds genationaliseerde huizen, evenals het terugkoopen daarvan door de vroegere eigenaars is toegestaan. Een ander decreet staat de vervaardigiag en verkoop van alco- holhoudende drank er., met een alcoholgehalte van ten hoogste 14 pCt. toe. Op een flesch van deze dranken zal 'n belasting van 15000 roebel worden gelegd. NAAR DE VREDE IN lERLAN'D. Het republikeinsche parlement, Dail Eireann, kwam gister te Dublin bijeen in de historische zaal van't Mansion House, waar wij len Pamell enkele van z'n2machtigste rede voeringen voor de Iersche vrijheid heeft ge- houden en zijn portret boven den stoel van den voorzitter hing. In de vergaderzaal wa ren behalve de leden van Dail Eireann een paar duizend menschen aanwezig. Toen De Valera en de andere leden van het kabinet binnentraden, had er een geest- driftig tooneel plaats; iedereen verhief zich van zijn zetel en juichte gedurende enkele minuten als het ware waanzinnig. In het Iersch werden gebeden gelezen en aan elk lid van het parlement de eed, welke trouw zweert aan den vrijen Ierschen staat, afgenomen. Tijdens een redevoering zeide de Valera, dat de Britsche voorstellen niet juist Ierlands eisch tot afscheiding van Britannig hadden weergegeven. Hij verklaarde, dat alleen op den. grondslag van erkenning van de repu bliek de regeering kon onderhandelen met een vreemde mogendheid. „Wij houden aan dit beginsel vast en zullen er voor sterven, zoo dit noodig is." De Britsche voorstellen' zullen in een geheime zitting van het Dail Eirean besproken worden en zoodra het ant- woord klaar zal zijn, zal er een nieuwe open- bare zitting plaats hebben. VOOR KAARTSPELERS. Wij lezen in de Londensche bladen dat de South Eastern and Chatam Railway die ook den dienst tusschen Londen en Folkesto ne onderhoudt in den intemationalen trein als nieuwigheid heeft ingevoerd wagongedeel- ten, waar de reizigers zich den tijd kunnen dooden met kaarspelen. Elke afdeeling heeft vier zetels. Een andere nieuwigheid is dat men in alle klassen vooraf een zitplaats kan bespreken tegen betaling van een shilling. EEN MONARCHISTISCHE VERTOONING. Maandagavond had te Munchen de zooge- naamde regimentsdag van het voormalige Beiersche lijfregiment plaats. Uit geheel Beieren waren vertegenwoordigers van de lijfregimentvereenigingen naar Munchen gekomen en een goede regeling had er voor tot een rao- Des mor- gens vond in de voormalige Hofkerk een plechtige hoogmis plaats, die werd bijge- woond door ex-koning Ludwig, ex-kroonprins Rupprecht en prin9 Leopold, alien in gene- raalsuniform. Na afloop van deze mis bracht een deel van de voor het kerkgebouw verza- melde volksmenigte den leden van de konink- 'ijke familie een ovatie. Er werd o.a. geroe- pen: „Leve de koning". ONTPLOFFING IN EEN ELECTRISCHE CENTRA'LE. In het hoofdketelhuis van de electrische centrale te Tschechnitz bij Breslau heeft eec ontploffing plaats gehad, waardoor de lers van de kolenbunkers braken. De geheele inhoud, ongeveer 3000 ton, etortte in het ke- telhuis, alles onder zich bedelvende. Een ar- beider werd zwaar gekwetst, en sfcierf spoe dig aani zijn verwondingen, terwijl twee an deren onder de neerstortende massa bedolven en nog niet zijn uitgegraven. Door de kracht der onploffing werd ook het aangrenzende ketelhuis tot instorting gebracht. De oorzaak van de ramp is nog met vastgesteld. SPOORWEGSTAKING IN DUITSCH LAND. Naar de diredie der spoorwegen officieel bekend maakt, heeft de spoorwegsiakimg rich thans uitgebreid tot de stations Hannoversch Miinden, Gottingen, Nordheim, Kreiensen, Seesen, Warburg en Scherfeld. Eenige passa- gierstreineni moest en geschrapt worden, doch overigens wordt het geheele verkeer gaande gehouden. HET ANTI-BOLSJEWISME IN RUSLAND. Volgens een bericht uit Berlin aan de „Echo de Paris?' wint die anti-bolsjewistische beweging in Rusland steeds meer veld. De opstandelingen worden aangevoerd door grootvorst Dimitri, een zoon van grootvorst Paul, die een broeder van wijlen tsaar Nico- laas II was. Hij is in 1891 tie Moskou gebo ren. CARUSO's ERFENIS. Naar de „Daily Mail" uit Roma vemeemt, zijn de erfgenamen van Caruso het eens ge worden over de verdeeling van de erfenis. Zijn dochtertje Gloria krijgt de helft; de andere helft wordt verdeeld tusschen de weduwe, den broeder van Caruso, en twee buitenechtelijke zoons. Alle erfgenamen zijn overeengekomen, een jaar geld bijeen te brengen voor de stief- moeder. Ook zijn zij voornemens, een bedrag te bestemmen voor een stichting voor behoef- tige ktmstenaars. Mevrouw Caruso, die kort geleden een be- zoek bracht aan een tehuis voor verlaten Idn- deren te Napels, en destijds aan dat tehuis 10.000 lire schonk, heeft thans opnieuw 100.000 lire aan de stichting geschonken, ten bate van kinderen, die er een muzikale oplei- ding zullen ontvangen. KORTE BERIOHTEN. De Iersche spoorwegarbeidera en de maatschappijen zijn tot een overeen-komst ge- raaikt, waardoor een sitafciing zal kunnen wor- dlen vermeden. De partijen besloten, om de kwestie aan arbitrage te onderwerpen. HCt Poolsche ministerie van openbare ;ezondheid spreekt tegen, dat er pestgeval- len in Polen geconstateerd zouden zijn. worden uitgevoerd? 2. Zoo ja, kan de minister dau toezegging d'oen, dat in het belang van bedodd onder- wij® in den vervolge maatregeleo worden ge- trofferL dat door het tijdig verleenen van voorscnotten van Rijkswege aan de besturen van land- en tumbouwwintercursussen, deze besturen op tijd- aan hun land- en tuinbouw- onderwljzers net salaris kunnen uitbetalen? Van aen1 heer Abr. Staahnan aan den mi nister van arbeid: 1. Is het den minister bekend, dat de kinl- ne hier te lande door slechts 6&i fabrikamt In den handd wordt gebracht en deze zeer groote Winston er mee behaalt, terteijil de prija van dit geneeamiddd buitensporig hoog geworden is, zoodat de bestrijdiag van ma laria hierdbor sterfc belemmerd wordt? 2. Zoo ja, is de minister dan in staat en bereid", tegen- dit euvel maatregden te tref- fen? i, Op vragen van den: beer Kruyt betreffen- de herstel van het -tetegraJlsch vierkeer tus schen Nederlandl en Rusland, heeft de minis ter van waterstaat, mede namens z^n arnbt- genoot ran buitealandache zakten, geant- woord: Het tdegrafisch verkeer tusschen Duitsch land en Sovjet-Rusland fs. blijkbaar een aankondiging In het Post-Nachrichtenbl att no. 39, uitgegeven door het Rijkspostminis- terie te Berfijn, hersteld en heeft plaats via KoningsbergenRiga. Langs dezen weg kunnen (zooals la nan- gdcondigd in de Stct. van 9 Mei 1921, no. 88, blad 5), op risico van den aFzender, van Nederland uit, telegrammen verzonden wor den naar geheel Europeesch Rusland, be halve de gouvemementen Bes«arabi8 en Minsk, doch wd naar de stad Minsk; verder naar de Ukraine, Siberia, Noord-k.aukasi8, Aserbeidsdh an en de Russische Republiek in het Verre Oosten, bevattende de gouvern menten Zabaikalskaja, Priamunskaja e Primarsk-aja. Bijzondere telegrammen moeten in staanbare +aal gesteld zijn bedraagt f O.' le Het twee en 'n halfjarig dochtertje van den vlieger Ericson uit Toronto heeft reeds 3000 mijlen door de lucht afgdegd. Australie is de eerste 'Britsche over- zeesche bezitting, die een eigen marinevlieg- dienst gaat vorrnen. De vorige week is in Engeland het eerste watervliegtuig voor ge- noemde marine, 'n Fairey, van stapel geloo- pen. De „Vossi9che Zeitung" vemeemt uit Washington, dat president Harding de ver- wachting koestert, dat het vredesverdrag met Duitschland nog v66r h-et bijeenkomen van de ontwapenjingsoonferentie te Washington in behandeling kan worden genomen. erald" vemeemt, heeft Isadora Duncan reeds genoeg van het geven van dansonderwijs te Moskou. Nadat zij drie weken aldaar heeft vertoefd, verzocht zij, naar Frankrijk te mogen terugkeeren. Het blad herinnert even aan de geestdrift, waarmede de danseres naar Rusland was vertroldcen. De Polen ontmimen Wilua. De stichter der Al-Duitsche partij1 in Oostenrijk, Georg SchSnerez, is te Wee overleden. De beliasting op den uitvoer van graan in Roemenie is opigeheven. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat daar eene algemeene staking is Uitgebroken. De Fransche bladen zijn ontevredlen over de wijze van verdeeling van het le Duitsche milliard. In AlbamiS is een o-pstand uitgebroken. De graaninvoer naar Duitschland is vrij. Het tarief bedraagt f 0.25 per woord. ver- SOHRI'FTELIJKE VRAGEN. De volgende vragen zijn ingediend: Van den heer Bulten aan den minister van landbo-uw, nijverheid en handel: 1. Is het juist, dat pas in het begin van Augustus aan de besturen van land- en tuinbouwwinitercursussen twee-derde Van de door goedkeuring der cursusbegrootingen in uitzicht gesteld'e subsidies betaalbaar ge steld werd en dientengevolge aan de betrok- cen land- en tuinbouwonderwijzers ook pas in begin Augustus twee-derde van de nun toekomende bel'ooning voor het geven van onderwijs aan die cunsussen gedurende het tijdvak October 1920—Maart 1921 kon MONJD- EN KLAIUWZEER. Stand1 van het mond- en klauwzeer in ,Ne- derland', gedurende de week van 31 tot 7 de zer: Aantal Provinciftn Veebeslagen Gem. Drente 1 i Geldierland 2 2 Noord-Holland 1 l' Zuid-Hol'land 5 2 Totaal 9 6 DE REfIS VAN DE KONINGIN EN DE PR'INSES. De Koningin en de Prinses zijn Maandag- tnorgan van Drontheim naar Molde vertnok- ken en gaan van daar naar Merck en Gei- ranger. Hletp lan, ook een- bezoek -te brengen aan Pkunarken, is o-pgeheven. De volgende week keeren de Koningin en de Prinses in het vaderland terug. DE REVOLUTIONAIRE VAKCENTRA- LE INTERNATIONALE. Dezer dagen zijn uit Rusland teruggekeerd de afgevaardigden van het N. A. S. naar het de vorige maand te Moscou gehouden con- gres van revolutionaire vakcenixales. De hee- ren Van Dissel, seaetaris van het N. A. S. en Kitz, secretaris van het P. A. S., die deel uitmaakten van de delegatie, hebben eeni ge mededeelingen gedaan omtrent hun be- vindingen in het land, dat na geleden te heb ben onder het Tsarenjuk prijs werd gegeven aan de revolutionaire woelingen en welks be volking thans bedreigd wordt en reeds gedeel- telijk getdsterd wordt door hongersnood. De heer Kitz verbaalde van den toe- stand in Moscou, waar men van den hon gersnood niets merkt, maar de economische toestand ook volgens hem slecht is. Toen hij te Moscou aankwam, waren de winkels leeg; nergens was iets te krijgen. Nu de Vrije han del zoo goed als hersteld is, komt hierin eeni ge verbetering. Tegen zeer hooge prijs zijn verschillende artikelen weer te krijgen; zoo kost een Rus- sisch pond (vier ons) boter 28000 Sowjet- roebels. Het zijn voomamelijk levensmiddelen en kleedingstukken, welke te koop worden ge- boden. De menschen loopen te Moscou groo- tendeels op bloote voeten; schoeisel is er zoo goed als niet. De enkelen, die zich de weelde van het dragen daarvan kunnen veroorloven, ontdoen zich, wanneer het plotseling-begint te regenen op straat daarvan en gaan Bloots- voets verder. Wat de arBeidsomstandigheden betreft, decide men mede, dat deze slecht zijn. De woningbouw staat sinds het uitbreken van den ooriog stil, zelfs bouwblokken, welke half gereed ziin, worden niet afgemaakt. Wei heeft de Sovjetregeering een plan tot electrifioaitie van Rusland...... op papier. De gezondheidstoestand' van Trotski, die, daar hij Volkscommissaris van oorlog is, bij het volk minder gezien is dan Lenin, laat ALIHAAKSCII CODRANT

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1