LAlMDIWEBR. Inleveringvan /deeding en uitrasting. De Burgemeester van ALKMAAR noept bij; dieze op de 1 andweerpl ichtigen dezer meenteHENDRIK OERTRUDIS A SEN), 5e eorop. L. W. Genie en) JOHANNES ANITQNIIUS BRUIN, 5—1—4 L.W.A. om zich op 30 Augustus a.s. des voormiddags ten 934 uur aan te mel'den aan de Cadettenschool alhier, ten einde al3- nog hun Weeding- en1 uitrus tings tukken, bun van rij'kswege verstrekt, in te leveren. De aandaciht van de verlofgangera wordt gevestigd op de navolgende bepalingen van de bij beschikking van den Minister van Oor- log d,d. 7 Mlei 1013, Vie Afd. No. 24 vast- gestelde regeling. „Indien dte verlofgaoger wegens geldige re- den verhinderdl is persoonlijk die inlevering te doen, dan is hij, of zijn c. q. zijne naastbe- staandten, gehouden,, er voor te zorgen dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de der redenenl van verbindering moet lijken uit een bewijs, afgegeven, c. q. gelega- liseerd, door den Burgemeester en' bij de in- levering over te leggen door den- persoon, die de inlevering idOet." Zi| zullen bij de inlevering in Burger/dee ding moeten verschijneni. Overtreding of verzuim van de betreffende bepalingen wordt gestraft op de wijze als is aangegeven in art. 32, 33, 35bis, 35ter en 36 deriandweerwet AManaar, 15 Augustus 1921. De 'Burgemeester voomoemid, A, F. THOM1SEN, loco-Burg. niets te wenschen. De heer Kitz vertelde ons, dat toen een Hollandsch blad (12 dagen oud) in Moskou arriveerde, waarin vermeld stond dat Trotski emstig lijaende was aan longkan- ker, hij juist den vorigen avond eene rede- voering van drie en een half uur had gehou den. Redevoeringen worden er veel gehouden. De voikscominissarissen doen het bi|na dage- lijks. De arbeiders ontvangen thans niet meer alleen bons voor levensmiddelen, tooneelvoor- stellingen (die veel worden gehouden), enz., doch krijgen ook een maandelijkschen toeslag, die varieert van 15.000 tot 20.000 roebels. Zooals gezegd, bemerkt men in Moskou wei- nig van den op het platteland heerschenden hongersnood. Wei hangen in de stad procla- maties aan de bevolking in verband met het gevaar voor besmettelijke ziekten. Het gebruik van ongekookt water is zeer gevaarlijk. De heer van 'Dissel deelde nog een en ander mede omtrent het onder vooratterechap van Lesofsky gehouden Congres, waaraan eerst ongeveer 300 afgevaardigden van 58 landen en later 380 afgevaardigden van 42 landen deelnamen. Het Congrea dreigde een oogenblik op eene mislukking te zullen uit- loopen, daar de Russen vasthielden aan eene bepaling in de ontwerp-statuten, volgens wel- ke de R. V. I. afhankelijk zou zijn van de Derde Internationale van Moskou. Hiertegen verzetten zich de afgevaardigden der vakcen- trales op syndicalistischen grondslag. Ten slotte lieten de Russen dezen eisch vallen. De heer van Dissel'geloofde echter wel dat van Russische zijde pogingen zullen gedaan worden, om de R. V. I. alsnog onder commu- nistischen geest te brengen. Zoover zal het echter niet komen. Of het N. A. S. zich bij de R. V. I. zal aan- sluiten? De heer van Dissel verklaande dat de delegatie het bestuur van het N. A. S. tot aansluinng heeft geadviseerd. Eene be- slissing is nog niet genomen. Deelen wij ten slotte nog mede, dat de rds van Moskou naar Amsterdam 12 dagen duurde. HET TOPPUN1T VAN VERDRAAG- ZAAMIHEID. Een vrouwtje kiwam gisteren verschrikke- lijik verbolgen het politiebureau te Utrecht bin- nenstuiven en eischte dat er pnoces-verbaal zou worden opgemaakt tegen iemand, die haar beleedigende woorden had toegevoegd. Die iemand" bleek haar bloedeigen dochter te zijnEen- beetje meer vedraagzaamiheid in _de wereld1 zou gean kwaad1 kunnen-. GELDZENDINOEN AAN DEN EX-KEIZER. De ex-keizer heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat hij niet vrijwillig in Doom ver- blijf houdt, maar tegen zijn wil in verbanning moet leven. Dat deze opvatting onjuist is, blijkt uit een pubiicatie van den meerderhdds- sodalistischen schrijver Kurt Heinig, die na de revolutie op het department van hnandSn was en daar gelegenneid had allerlei materi- aal over de revolutie te verzamelen, dat hij thans publiceert in een boek onder den titel „Hohenzollern". Toen de Pruisische regeering den kdzer niet zooveel geld stuurde als hij wenschte, dreigde de keizer meermalen naar Duitsch- land terugte zullen keeren. Hij betoogde, dat hij' onder geen omstandigheid langer van de gastvrijheid van graaf Bentinck gebruik kon maken, zonder tegen de meest dementaire wetten van beleefdhdd te zondigen. Er zou hem niets anders overblijven dan naar Duitschland terug te keeren en er behoefde niet gezegd te worden welke gevolgen dit zou hebben. Dat moest aan het politieke in- Zicht van het Pruisische staatsministerie worden overgelaten. Interessant voor de Nederlandsche belas- tingautoritdten is de volgende, door Heinig medegedeelde opgave van de geldzendingen welke sedert de revolutie aan den kdzer ge daan werden. November 1918. Uit de huisschatkist 650.000 mark. Januari 1919. Uit het allodiaal vermogen van het koninklijk huis 1 millioen gulden of ongeveer 8 millioen mark. Augustus. Allodiaal vermogen 1.183.535 mark. September id. 6.000.000 mark. September. Opbrengst van aan het Duit- sche rijk verkocnte stukken grond 40 mill, mark. October. Allodiaal vermogen 10 milk mark. In 1919—'20. Verkoop van jachtterrdnen 3.230.000 mark. Dit vormt te zamen een bedrag van 69.063.535 mark. Bij deze geldzendingen is het echter niet gebleven. De hofmaarschalk heeft voor de inrichting van de kdzerlijke woning allerld laten exporteeren. Zoo liet hij 200 kamerther- mometsrs en even veel schrijfstellen komen voor de bediendenkamers. Ook maakt Heinig melding van zilverzendingen. Naar Doom werden 1000 couverts en 1000 borden van zil- ver gezonden, evenals bijna alles wat tot den vroegeren hofstaat had behoord, o.m. een kostbaar avondmaalsstel en een zilveren doopvont, een geschenk van de koningin van Engeland. HAD-JE-ME-MAAR. Maandag is het slachtoffer van de Rapall- lepartij, nadat hij zijn verschillende hechte- nisstraffen had uitgezeten, overgebracht naar een sanatorium voor drankzuchtigen te Beekbergen onder Apeldoom. Hoewel zijn zaak nog in hooger beroep moet worden behandela, is toch toestemming verleend den ouden zwerver voorloopig in een geschikt omgeving te brengen. DIEFSTAL VAN EEN PARELSNOER. Bij de politie te Amhem heeft een logeer- gast uit een hotel aldaar, die thans in Zwit- serland verblijft, aangifte gedaan van diefstal van een kostbaar parelsnoer, lang ongeveer 47 c.M. en bestaande uit ongeveer 100 pare- len. Het slot van het collier wordt gevormd door 3 briljanten in goud en platina, in den vorm van een 8. Het slot is voorzien van een dun gouden veiligheidskettinkje met haakje. De commissaris van politie te Amhem ver- zoekt thans opsporing van het collier en aan- houding van den vermoedeliiken dief. ONiEERLIJ'KE DIRECTEUR. Zooals wij gister reeds onder „Telegram- mm" tnelddteni heeft de Tilburgsche politie te Valkenburg aangehouden A. B. A., direeteur van de Tilburgsche Crediet- em Effectenbamk. Bij eem Maadag door de justitie uit Bredt te zijmen kantore in de Langestraat te Tilburg ingesteld omderzoek zijn verschillende beschei- den im beslag genomem. Gistermorgen Is A. ter beschikking van de justitie gestekf, als ver- dachit vam onregdmatig beheer. ZEEIPOST VOOR N1ED.-INDI8. De wnd. Direeteur v/h Postkantoor Am sterdam' brengt ter kemnis, dat hrievenmalen zuillem worden1 verzomden.: le, naar Ned.-O.-Indifi met uitzondering van Atjeh en Onderhoorigheden Sumatra's Oositikust, Palembamg, Banka, Billiton, Riouw en Westerafd1. Borneo, per. sa. „Rindjani" van den Rotterd1. Lloyd Het zeeposttarief is op deze zendingen van toepassLng. 2. Naar Atjda en Onderhoorigheden Suma tra's Oostkust, Palembamg, Banka, Billiton, Riouw en Westerafd. Borneo per s.s. „Oram- je" van de Stv. Mij. „Nederland". Het zeepost tarief is op deze zemdimgen van toepassing. GlEiLD VERMIST. !Dte koopmam v. d. D., te Haarlemermeer, vervoegde zich Zaterdag bij de bewoners van een im die omgeving staamde woomwagen om handel te drijven met pluimgedierte. Toen de mam weer goed1 em wel vertrokken, kwam hij tot de onaamgename omtdekking, dat zijm geld eem belamgrijfc bedirag uit zdjm jaszak was verd'wen'en. Vermoedelijk is het hem bij zijn bezoefk aan den woomwagen omtrold. BESIMIETTE'LIJKE VEEZIEKTF.N. Een Wjivoegsel tot de St. ct. mo. 158 bevat een staat vam de gevallen van besmettelijke '.'eeziektemi im Ned'erlamd, voorgekomem gedu- remdte de maandi Juli1 1921. Daaraam ontlee- nen wiil de volgaide opgave (de djfers tus- schern haakjes duiden het aantal eigemafen a am, onder wier vee de ziekte voorkwam) momd'- en klauwzeer bij1 de herkauwende dies- ren en de varkems (18)kwade droes en huid- wormi bijl de eoihoevige dieren schurft bij de eenhoevige dieren' en de scha- pen 691 (9)rofkreupel bij1 schapen 133 (13) vlekziekte bijl varkens 141 (68); trichinen- ziekte bij vaikens miltvuur onder af- le 20 (18)homdsdolheid 1 (1). CHANTAGE DOOR POLITIE- AGENTEN. Eenige weken geleden werd te Amsterdam een heer, die met een dame des avonds laat in het Vondelpark op een bank zat, aange- sproken door een man, die zeide agent van po litie te zijn. Hij gaf voor dat het tweetal de wetten der zedelijkheid had overtreden en zag zich genoodzaakt proces-verbaal van het ge- val op te maken. Tegelijk liet hij doorscheme- ren dat hij niet ongenegen was tegen beta- ling van een zeker bedrag de zaak niet verder voort te zetten. De heer vertrouwde een en ander niet, on- derzocht en toen bleek, dat de kerel, die hem had aangerand werkehjk agent van politie was en aienst deed aan het bureau Leidsche- plein. Later werd een soortgelijk geval ont- dekt, waarbij eveneens een agent van het bu reau Leidscheplein was betrokken. Beide beambten zijn geschorst. De zaak is thans bij de justitie in handen. SAMENVOEOING VAN ZAANSCHE GEMEENTEN. De burgemeester van Krommenie, de heer H. Klerk, heeft in een der laatste nummers van ,,De Zaanlander" een uitvoerige nota ge- publiceerd betreffende de plannen tot samen- voeging van de Zaansche industrie-gemeen- ten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Krommenie. In de conclusies van deze nota zegt de samensteller ervan overtuigd te zijn, dat bij een vereeniging van de bovengenoemde gemeenten de bedrijven op ruimer schaal en economischer kunnen wor den geexploiteerd, dat de gemeenten econo mischer kunnen worden uitgebouwd, en daar- door in de toekomst grootere bloei en verhef- fing van alle standen moet komen. Menschen zijn te vinden, die met rijpe ervaring en hoo- ge ontwikkeling zich aan net modern gemeen- tebeheer kunnen geven, aldus de schrijver, die ten slotte concludeert dat vereeniging van de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie tot (ten gemeente noodzakelijk en gewenscht is. Bij een samenvoeging zou, naar het oordeel van burgemeester Klerk, Zaandijk moeten worden aangewezen als centrum aer nieuwe gemeente. ONEERLIJK POSTCONDUCTEUR. Sedert geruimen tijd werden brieven met geldswaarde gestolen uit postwagens van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij. Een brief met zilverbons, waarvan nummers en serieletters bekend waren, werd nu te Spiike- nisse gepost en bij aankomst te Rotterdam bleek de brief rerdwenen te zijn. De zilver bons werden teruggevonden in de portemon- naie van den dienstdoenden postconducteur. Deze bekende, in verhoor genomen, den brief geopend te hebben, het geld er uit gehaald en brief en envelop verbrand te hebben. Op het hoofdbureau van politie verklaarde hij nog, reeds maanden lang zich aan soortgelijke misdrijven te hebben schuldig gemaakt en nog denzelfden morgen een brief uit Goeree afkomstig te hebben weggemaakt, na zich eenige daarin geborgen zilverbons te hebben t'oei e ontrouwe postconducteur is overge bracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. CONGRES VAN VEENARBEIDERS. Gisteren vergaderden te Emmen afgevaar digden en ledeh van den Modemen en Neu- tralen Bond van Land- en Veenarbeiders, ter bespreking van de heerschende werkloosheid. Een paar honderd personen waren aanwezig. De Christelijke Bond besloot niet mee te doen, doch hield gisteren terzelfder uur een congres te Erica. De Roomsch-Katholieke houdt dit'Zaterdag a.s. te Klazienaveen. Na langdurige besprekingen werd met algemee- ne stemmen aangenomen de volgende mode: Het congres van veenarbeiders enz., van oor deel dat ingrijpende maatregelen moeten wor den getroffen om in den nood der veenarbei ders te voorzien, protesteert tegen de stopzet- ting der gemeentelijke werkverschaffing, den uitgeoefenden loondruk en tegen de langzame uitvoering der plannen in zake wej kanalen en dergelijke, dringt met klem bij de Regeering en gemeentebesturen en werkge- vers aan met den grootst mogelijken spoed de uitvoering van werken te bevorderen en be- sluit deze motie op te zenden aan de Regee ring, Tweede Kamer en gemeentebesturen en te publiceeren in de pers. EEN A'ANRAMDER. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd een aan den Schiedamscheweg onder Vlaardringen wonende dame in haar bkl vast- gegrepen en door een manspersoon gedlwon- gen geen alarm te maken, doch te zeggen waar haar geld geborgen1 was. Zij kon edifer het electrische schellkoord: grijpen en haar dienstbode wekken. Intusschen ontstond tus- schen haar en den inbreker een worsteling waarbij zij' bloedend verwond werd'. Getracbt werd haar een' prop papier in den mond te stoppen, wat niet gelukte. Toen de inbreker bemerkte, dat de dienstbode naar benedlen kwam, vludhtte hijl. !De in beslag genomen proppen papier bleken patronen te zijn van een k'leennaker, wat aanleiding gaf den kleer- maker Blom, wonende Vrouwensteeg te Rot terdam, te .arresteeren. Alhoewel de aan ge- houdene aanvankelijk: ontfcande, viel hij toch spoedig door de mand en kon zijn ontkenning niet volhouden, vooral daar hij geen verkla- ricg kon geven hoe er bloedvlekken op zijn jas waren onistaan. BRAND. De Haagsche brandweer werd gistemamld- dag gealarmeerd voor een zwaren binnen- brana in een perceel aan de Comelis Jol- straat, in een uitbouw waarin eene kleederma- kerij was gevestigd. De bewoners van het per ceel waren afwezig. Vermoed wordt dat de vlam van een gascomfoor waarop een strijk- ijzer stond zich aan kleedingstoffen heeft me- aegedeeld. Het uitbouwtje met kleedingstoffen en kleedingstukken brandde uit. DOODELIJK ONGELUK. Maandagmorgen werd te Duizel zekere J. Wynen, een schilder uit Stratum, tengevolge van verkeerd uitwijken, door de tram van 12.26 u. naar de Belgische grens, aangere- den en medegesleurd. Zijn deerlijk geschon- den lichaam kon slechts met moeite onder de machine worden uitgehaald. Hij laat een we- duwe met 3 kinderen achter. OP HOL. Maandag had te Babberich een tragisch ongeluk plaats. Terwijl vrouw Derksen en vrouw Bouwman per rijtuig een zuigeling ten doop gingen brengen, sloeg het paard op hoi. De vrouwen werden uit het voertuig geslin- gerd en met ernstige wonden naar het zieken- huis vervoerd. Het kindje lag een eind verder aan den weg, doch kwam er wonder genoeg zonder letsel af 625-JARIG BESTAAN EENER CILDE. Maandag had te Biadel (N.-B.) de vle- ring plaats van het 625-jarig bestaan der St. Willibrordusgilde. De geheele streek vierde mede feest. Ongeveer 30 oude gilden waren ondanks het s'lechte weder aanwezig. Er hadden optochten plaats en er werden wedstrijden in vendelzwaaien, tromm'elroffe- len, standaardrijden enz. gehouden. De fees- telijkheid' werd geopend door dr. Deckers, lid der Tweede Kamer, waarna de heer Win- termans, afgevaardigde te Eindhoven een feesfrede hield, en de heer FLeskens die slul- tingsrede uitsprak. PLUI MVEEOONG'RE S. I. Het eerste deel is verschemen van de hande- lingen van het eerste werekt-pluimvee-con- gres dat van 59 September te's Gravenha- ge gehoudto zal worden. Het bevat de prae- adviezem en. mededeelingen, die op het con gres uitgebracht en' gedaan zullen worden. Met iobegrip van eenige prae-adviezen, die te laat zijn ingekomen en in een appendix zul len verschijnen, zullen ongeveer 75 rappor- ten (prae-adviezen en mededeelingenl) uitge bracht worden', die in een viertal secties, ieder nog weer in afdeelingen verdeeld, zdjln onder- gebrach t en wel als volgt: Eerste sectie: le afdeeling: Proefnemingen, onderzoek, wetensch'appelijke teelt en hare practische toe. P 2e afdeelling: Broed-, opfok-, voederings- en algemeene bedrijfsmethoden. Tweedte sectie. le afdeeling: Staats- en' andere officiede actie, met inibegrip van wederopbouw. 2e afdeeling: Arbeidsveld der vrouwen in de pluimvee-industrie. 3e afdteeling: Internationale en nationale eierhandel, pluimvee-cooperatie en organisa- tie van pludmveevereenigingen. Derde sectie. 'Hygiene en ziekten'. Vierde sectie. le afdeeling: De training en gewenaehte hoedanigheden ran pluimveeleerkrachten, on- derwijskundig en demonstratief werk. 2e afdeeling: Qriganisatie en invloed van tentoonstelliegen en legwedstrijden. Tengevolge van' het felt, dat reeds in geen' tien jaar een mtemationale bijeenkomst van plu'imveebevorderaars heeft plaats gehad (met uitzondering van de Conferentie te Lon- den in Maart 1919, biiteengeroepeo 'hoofd'za- kelijk om den wederopbouw van den wereld1- pluimveestapel en de daar a an verbonden maatregelen fe bespreken) en het laatste Inter nationale pluimveeoongres nog vtn veel oude- ren datum is, bestond er een1 wezmlijk gevoel- de behoefte aan een wereld-pluimvee-congres op het gebiedl dier pluimveeteelt. Deze behoef te en wenschelijkheid werden nog'aanmerke- lijk verhoogdi door het feit, dat juist gedhran- dc de laatste 10 tot 12 jaren zoo emorm veel tot Stand' gebracht en1 ontdefct is, verband hou- d'endte met de pluimveeteelt en er in al die ja- reni zoo weinig gelegenheid geweest is om daaraan algemeene bekendheid te geven. Thans, nu de verhooging van productie der verschillende takken van' volksbestaan en dus oofc de bevordering dter pluimveeteelt weer van groote beteekenis is gewondee, zijn tengevolge van' die omstandigheden de prae-adviezen van bizonder veel1 belang en beteekenis geworden. Het congres-bestuur is er in geslaagd, met medewerking van dte verschillende nationale comites, om prae-adviezen te verwerven van' nagenoeg alle vooraanstaande mannen der geheele wereM, die zich met de verschillende takken van wetensch'appelijke en practische bevordering en toepassing der pluimveeteelt bezighouden en het zich' tot een levenstaak ge. steld hebben dte daarop betrekking hebbende vraagstukken tot oplossing te brengen. In de eerste afdteeling der eerste sectie wor den' de volgende prae-adviezen btehandedd: Professor J. L. Frateur, direeteur van het Instituut voor huisdierkunre te Leuven, geeft in zijn prae-adVies „De verbetering van. het plUimveeverband in verband met de wereld- voedselvoorziening" een1 uitvoerige uiteenzet- ting van' de maatregelen, die volgens dtezen geleerd'e er toe kunnen leiden om niet alleen den omvang van den wereldpluimveestapel te vergrooten, doch1 vooral de gemiddeldte pro- dUctiviteit der hoenders te verhoogen'. Profes sor Frateur is de meaning toegedaan, dat eieren van zeer veeli belang zdjn voor dte voe- ding van dte kinderen, zwakken en oud'en van dagen en tut dit oogpunt het ruimschoots be- schikbaar zijn van dit artikel van veel ge- wicht is. Het prae-advies van professor T. Ham mond, „Eenige reoante ond'erzoekingen op het gebiedl van dierfijke poductie" geeft een uit- eenzetting van den aard der productie. de wij- ze, waarop dteze plaats heeft en de factoren, die op dte productie van invloed' zijn of kun- nenl zijn. Een grondfge bekendheid met deze facto ren is noodzakelijk om uit proefnemingen de juiste som te kunnen trekken, terwijl de be- kendlheid daarmede bovendien het vaststellieni van het resultaat vergemakkelijlkt. In het prae-advies ,,Vochtigheid en het broe- d'en" van den oud'-hoogleeraar A. P. Chat- tock geeft deze een zeer. uitvoerige beschrij- ving van zijn proefnemingen op het gebied van' vochtigheid bij het broedten, een ond'er- werp dat dte aandacht van honderden bezig- houdt en voor tienduizendten groote fokkers van belang is, nu overal op zoo groote schaal machinaal gelyroed wordt, waarbij de kwestie der vochtigheidsregeling nog onvoldoende is opgelost. in tegenstelling met dte andere daar- mee verband houdendte kwesties, zooals iso- latie, warmte-regeling enz., waarin men een groote technische volmaaktheid1 heeft bereikt. Professor Qiattock geeft in zijn prae-ad1- vies op zeer duidelijke wijze de vele facto ren aan, die van invloed zijn op de vochtig heid van dte lucht in de broedimachine. Het is juist alleen' dte grondige kennis der factoren, die tot een oplossing van dit vraagstuk kan leiden. Mocht men er afdoende in slagen deze moeilijkheid op te lessen, dan zou dit de pluimiveehoudm dter wereld jaarlijks vele rnil- lioenenl besparen' en het machinate bedrijf ved winstgevender maken1, daar een in verhouding tot het natuurlijk broeden ongewoon sterfte- cijfer der kiemen in alle stadia van dte betbroe- ding, doch vooral vlak voor het uitkomen, nog altijd een der moeilijldieden is, waarmede men te kampen heeft. In „Mendtelisme, de bedrijfspluimveehou- derij en de sportfokkerij" behandelt professor R. C. Punnet, verbonden aan de universiteit te Cambridge, niet zoozeer de Mendelsche leer, als wel de beteekenis daanvan en geeft in zijn rapport een zeer belangrijfce besdirij- ving omtrent de mogelijkheid om aan de hand van aan het geslacht gebonden erfelijkhe'd van sommige factoren, de teelt van scheikui- kens toe te passen, een methodie, welke de pluimveehouders in staat stelt om bij de ge- boorte, afgaande op de kleur van het dons, de haantjes van de bennetjes te onderschedden, zoodat deze weggedaan kunnen worden Waar het opfekken van haantjes steeds met verlies gepaard1 gaat, is bet voor den bedrijfs- pluimveehouder van zeer veel belang zich voor dit verlies te kunnen hoeden. „In'tersexualiteit bij vogels" is een rapport van den heer A. Ohapptelier, waarin beldng- rijke mededeelingen worden gedaan omtrent intersexualitelt, een vraagstuk, dat voor de pluimveehouders volstrtekt niet van belang ontbloot is, wijl het voor hen wenschelijik is, dat deze eigensdhap niet in eenige mate van ontwikkeling onder hun plulmvee aanwezig is. wijl het vast staat, dat het productievermo- gen er door venmindert en ten slotte geheel ophoudt bij belahgrijke afwijiking van het vol- komen of 100 pet. .mannelijk of vrouwelijk zijn. Eenige nieuwe inzichten betreffende dier- lijke voting" is de titel van een prae-advies van den heer Ch. Crowther, M. A., Ph. O. In dit rapport wordt't thans belangrijke vraag stuk der vitiaminen besproken, een vraagstuk, dat ook gebleken is voor de pi uimvee-voeding van betedcenis te zijn. Professor Ch. Voitellier, zoon van den be- roemden Franschen pluimveefokker van dien naam, geeft in zijn prae-advies „De waarde van eystematische teeltkeuze voor dte on twikke- ling der legkrachf, de waarde van tedikeu- ze weer voor de verfiooging der tegfkraidht en behandelt daamaast alle factoren, die van invloed zijn op de legkracht en het leggen. Een populaire besdhouwing omtrent de er- felijfcheidsleer wordlt gegeven door professor dr. William A. Lippencott, in zijn rapport ge- titeld „De hulp der erfelijkheidsleer biji het foikfcm van plumrvee", daaraan nog eenige waardevolle gegevens toevoegende voor den practised en foikker. Verder wordt de erfelijk- heidsleer zeer ui'tvoerig behandteld door den bekenden Engelsdhen mendelist, majoor C. C. Hurst, F. L. S., in een prae-advies getiteld „Over erfelijkheid van eierproductie bij witte leghorns en witte wyandottes en hare toepas sing bij de pluimveeteelt." Dit prae-advies be handelt de kwestie der erfelijkiieid van leg kracht op zeer uitvoerige wijze en beteekent een belangrijke aanvuliing van de reeds be staande gegevens, des te waardevoller door de goede groepeering dezer mededeelingen. Professor James Diydten, die aan een hoo- gere onderwijsinrichting te Orgeon verbon den is en eveneens naam gemaakt heeft als wetensehappelijk onderzoeker op pludmvee- teeltgebied, heeft voor dit congres een prae- advies opgesteld, getiteld „Dte voedingswaar- de van pluimvee en eieren". Dit is een on- derwerp, waarop niet genoeg de publieke aandacht kan gevestigd worden, wijl aan de beteekenis van melk en eieren uit een oog- Eunt van voedingswaarde en verteerbaar- eid'eerst in de allerlaatste jaren volkomien reoht wedervaren is, welke verbeterde ziens- wijze grootendeels is tot stand gebracht door liet vermaarde werk van professor Mc Col- luxn „The new nutrition", waarin eieren en melk als de meest onontbeeriijke voedings- middelen worden- beschreven. Professor H. L. Kempster, verbonden aan de universiteit van Missouri, behandelt: „Het verband van carotin-kleurstioffen met pluimvee". Hij toomt duidelijk aan, dat van allte carotin-kleurstoffen slechts xantophyil door dte hoenders gebruikt wordt en wat vooral voor de practische fokkers van veel beteekenis is, dat het verbleeken van geelgetinte witte oorbellen, bek en loo'pbee- nen van geelvellige hoenders alleen een aanwijzing is van voortduxende vruchtbaar- heid en niet van hooge eierproductie, zoodat de pluimveehouders in dit opzfcht bij het trekken van condusies voorzichtig zullen moeten zijn en niet blindelings bij" het vast- stellen van hooge legkracht op den graad der verbleeking van beenen en bek moeten afgaan, wijl het geen onfeilbaar teeken van hooge eierproductie is. Professor Ales. Chigi, direeteur van het een_korte medede^ling, getiteld ,yDe wilde pluimvee-proeffokstation te R-ovigo, biedt in voorouders der tamme hoender- en duiven- soorten'-' eenige gegevens omtrent dit ont- staan of althans het vermoeddijke ontstaan. Het prae-advies van den heer R. Houwink H;zn.: ,yDe wilde hoenderrassen, hunne on- derlinge verwantsehap en hun verband met de tamme hoenderrassen" behandelt deze kwestie en brengt verschillende nieuwe ge gevens, zooals ook verwacht mocht worden, wijl de heer Houwink beter dan tct op heden iemand anders, succes gehad heeft bij het kruisen van de bestaande wildte hoenderras sen en er zelfs in tegenstelling met de reeds lang gevestigde meening in geslaagd is aan te toonen, dat de wilde hoenderrassen bi] onderlinge paring vruchtbare baste pr'"" kunnen opleveren, iets wat van groote be teekenis is en de mogelijkheid insluit om nieuwe tusschenvormen te scheppen. GROOTE BRAND TE VE'NLO. Gistermorgen ontstond te Venlo door eene tot heden ombekende oorzkik, brand in de houtloodsen, annex zagerif en schaverij van de firma Muldters te 'Bterik. In een ommezien stonden werkplaatsen' en houtloodsen in l'ich- tel'aaie. AangewaJcfcerd door een flimlken wind1 werd1 de aan de zagerij grenzende touwslage- rij van de Gebr. Overman, te Venlo mede een prooi1 der vlammen. Htet terrein der ramp be- slaat een oppervlakte van 40 A. De brand weer, tracbtte het vuur meester te worden, doch alles brandde tot den grond af. 'De scha- de is enorm. Alleen de voorraad hout wordt geschat op 70.000i gulden zonder de gebou- weni en de machines, hierbij de schade der fa. Overman niet gerekendl. Het 15 man sterke personeel der fa. Mulders- kan doorwerken. VIERDE NEDERLANDSCHE KLOMPENJAARBEURS. Te Epe werd Dinsdag de vierde Neder landsche Klompenjaarbeurs geopend door den Burgemeester, in tegenwoordigheid van den Rijks Middenstandsadviseur. Er is veel aanvoer en bezoek uit verschillende plaatsen. De omzet is zeer bevredigend. RECHTSTOESTANDS- EN PENSIOENWET. De.afdeeling Polderpersoneel van den Ne- derlandschen Christelijken Bond van Perso neel in Publieken Dienst, vergaderde in Juni 1.1. ter bespreking van Rechtstoesf&nds- en Pensioenwet. Met het oog op de a.s. behandeling van de Pensioenwet zijn sedert vragenlijsten ver- spreid, ter verzameling van gegevens a. g. diensttijd, al of niet aanwezige pensioenaan- spraken enz. Deze gegevens zullen aan de leden der Tweede Kamer worden overgelegd, om een zoo gunstig mogelijke regeling van pensioen- aanspraken voor het Polderpersoneel te ver- krijgen. DE RUSSISCHE STAATSSCHULD. Havas publiceert den tekst der tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen gewissel- de documenten, nopens de Russische staats- schuld. Frankrijk stelde op 25 November 1920 een overeenkomst voor, welks principe was gebaseerd op de gedachte? dat Rusland de algemeene verplichting op zich zal nemen, alle buitenlandsche schulden te betalen en dat alle staten, welke vroeger deel uitmaakten van het Russische keizerrijk, een gedeelte dezer schulden zullen overnemen, hetwelk evenredig zal zijn met het verkregen grondgebied. Daartoe zullen de noodige waarborgen moeten worden verkregen, zonder zich daarbij in de binnenlandsche aangelegenheden van Rusland te mengen. De documenten geven een historisch over- zicht van de daarop gevolgde besprekingen tusschen de beide regeeringen en herinneren aan de door Engeland met de sovjet-regee- ring gesloten overeenkomst. Ook wordt de naaruk gelegd op de verklaringen van Lloyd George in het Lager huis, waarin verzekerd wordt dat Frankrijks eischen bij de algemee ne besprekingen nopens het sluiten van een definitieven vrede met Rusland, een krachti- gen steun zoude vinden bij de Britsche regee- ring. De Fransche nota van 6 April 1921 geeft

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2