Aikmaarsche Gourant Vrftdag 19 Aug. tie. 198. 1981. Honderd Drto en Twlntigste Jaafgang, Provindaal Nienws UIT BERGEN De raad vergaderde gister ten 2 ure vo-ltal- lig. Ingekomen: a. een schrijven van de Open- bare Leeszaal te Alkmaar houdende dankbe- tuiging voor de verleende subsidie. b. Dankbetuiging van den heer Filet voor de welwillende toezegging inzake de riolee- ring van de Oldenburglaan. c. Bericht van aanueming zijner benoeming als onderwijzer aan de Uloschcol door den beer ten Brugge. d. Dankbetuiging van mevrouw Zingera van Hoom voor haar benoeming tot onder- wijzeres e. Mededeeling van mevrouw Vas-Dias- Hissing inzake aanneming harer benoeming tot lid voor de commisa-e van toezicbt op bet L. O. f. Schrijven van Ged Staten houdende be- ridit van verdaging der goedkeuring inzake bet besluit betreffende onvoorziene uitgaven g. Goedkeuring door Ged. Staten van het primitief kohier der rioleeringbe 1 asting groM 1028 Alle voor kennisgeving aangeno- men. Ir. Dito Inzake de verordening op het ken- ran van waren. Alsvoren. i Schrijven van Ged. Staten houdende be richt, dat de aanslag in den H. 0. van den beer Schouten was teruggebracht en die van. den heer Zelliger was gehandhaafd. E>e voorzitter decide mede, dat Nijlmegen den beer Zelliger voor deze gemeente als hoofdverblijf ook niet loslaat Bergen doet dit ook niet. In twee plaatsen kan iemand zijn domdeilie niet hebben, zoodat de beer Zelliger een beroep op de Kroon zal moeten doen. j. Een schrijven van den minister van oor- log, houdende mededeeling, dat de meerdere uitgaven voor de inkwartiering worden terug- betaald. Voor kennisgeving aangenomen. k. Een schrijven van den heer Kraakman houdende verzoek een stukje grond bij de sluis te mogen koopen. De heer Apeldoom wist dat de heer Kraak man ecu hoogen prijs wilde betalen en wilde dus alvorens afwijzend op het verzoek te be- schikken inforaeeren naar den pdja. De voorzitter meende dat het ongewenscht was de grond te verfroopen. Wanneer de vaart daar wordt uitgediept dlan kan het land voor losplaats dienen. De raad besloot met algemeeae stemmen, behalve die van den heer Apeldoom, om den grond niet te verkoopen. 1. Een verzoek van het provindaal drank- weercomite om voor de kermisdagen een tap- verbod uit te vaardigen, werd voor kennisge ving aangenomen. m. Een verzoek van de Ned. Ver. tot Afsch. van alcoholhoudende dranken om een bij- drage. B. en W. adviseerden om dit bij de begroo- ting te behandelen. Gonform besloten. n. Een verzoek van de Directrice van de vacantiekolonie Jong Nederland, om de grens van het vrije strand meer Noordelijk te verplaatsen. De Voorzitter wilde dit bij de pol-itieveror- dening behandelen. De heer Bogtman wees crop, dat de grens 130 M. van het drufcke strand is verwijderd. Spr. vindt dat meer dan voldoende. Wanneer het druk is, komen de baders nu al tot paal 32. Wei is spr. ervoor, dat de politie erop toeziet, dat niet binnen het bord gebaad wordt. De heer Bamaart zag meermalen, d'at dit wel gebeurde. De heer Apeldoom. was voor Inwilliging van het verzoek. De Voorzitter zelda, dat het met drukke dagen voor de politic moeilijk is, tegen alles op te treden. Spr. wilde het verzoek behande len bij het vaststd-len van de politieverorde- ning. o. Een schrijven van den heer Postma, in- houdende bezwaren tegen het plaatsen van de bizondere school in zijn omgeving. Dit schrijven werd voor kennisgeving aan genomen.. p. Een schrijven' van Bergen's Belang, (hou dende het verzoek, om ouderraden in te stel- len. De voorzitter decide mede, d'at dit reeds was geschied. De heer Bogtman herinnerde eraan, dat de voorzitter mededeelingen zou doen over het openbaar onderwijs. Spr. hooptte, dat geen 2 maanden op het antwoord over de splrtsing der klassen gewacht moet worden'. De Voorzitter zeide, dat dit niet gemakke- lijk is. Wanneer de gemeente 2 leerkrachten aanstelt, kost dit 5000. De bizondere scholen hebben er dan ook recht op, zoodat de kosten voor de gemeente dan 15000 worden. De heer Bogtman vond dit eenzijdig voor- gesteld. Het is mogelijk, dat den der bizonde re scholen zich oplost. Den1 heer B alius ging't onderwijs zeer ter harte. Men dient het financieel belang der gemeente evenwel in het oog te houden. Voor spr. 6taat het vast, dat er toch nog een bizon dere school zal komen. Ook is het nog moge lijk, dat er van de andere kenkelijke zijde een bizondere school bij bornt 'De Voorzitter wilde het o-ndeTwijla zoo goed mogelijk makenMen moet evenwel op de fi nancier) letten en dus niet verder springen dan de stok lang is. In zake het onderwijs staat de gemeente op een keerpunt. Wat B. en W. evenwel kunnen doen, zal gesdhieden. p. Een verzoek van dijkgraaf en heemra- den der Bergermeer om de Meer van electrf- sche aansluiting te voorzien. Dit verzoek werd om advies in handen van B. en W. gesteld. q. Een verzoek van de afdeelfng Berj der S. D. A. P. om' een verordening voor aanstellen van een schoolarts vast te stellen. De Voorzitter zdde, dat deze aangelegen- heid reeds meermalen was besproken. Rege- 1 ingen uit verschillende plaatsen waren aan- •evraagd. Geblekm is, dat de aanstelling van en schoolarts niet zoo eenvoudig is. De ver- fdsning van Alkmaar oordeelde spr. juist Spr. wilde hat eene jaar den eenen dokter, het andere jaar den anderen met de functie be- lasten. Eerat moet evenwel zekeiheid vericre- gen worden, dat de bizondere scholen school- artseH toelaten. De heer Baltui was ran meaning, dat reeds lang tot de aanstelling was bealoten. Spreker begreep de groote moeilijkheden niet In Warmenhuizen werkt de schoolarts reeds lang met suocet. I>e heer Apeldoom wilde Dr Dekker de gemeente-praktijk laten houden en Dr. Blok aanstellen tot schoolarts. De heer Hoksbergen zeide, dat zijn fractie de zaak had overwogen. Het is waar, dat reeds besloten was tot het aanstellen van een schoolarts. Spr. en de zijnen hebben dit meer beschouwd als een toezicht op den hygieni- schen toestand van het kind. De moeilijkheid is, dat men hier 2 doktoren heeft Het gaat niet aan, om het eene jaar den een, het an dere jaaar den ander met de functie te belas- ten. Spr. is er v66r, om de wijkzuster met dit toezicht te belasten. Deze kan wel consta- ieeren oi een kind tuberculeus is, of een an dere kwaal heeft. Zij kan dan de ouders waar- schuwen en die kunnen dan het kind onder behandeling van hun dokter stellen. De voorzitter kon zich met dit voorstel wel vereenigen. De heer Apeldoorn oordedda dit onvol- doende. De heer Baltus moest er de schouders roor ophalen om iemand aan te stellen, die niet bevoegd is Men diende den eenmaal ingesla- gen weg te volgen. Bergen kan dat beetje geld nog wel betalen Men was dan waar men wezen wilde. De heer Bogtman zeide, dat het voorstel een overgangsmaatregel was. Spr. wilde het voorstel in stemming brengen. De voorzitter wilde er eerst met de dokters over spreken. De heer Hoksbergen1 meenide, dat men daar- mee niet verder kwam. Spr. was v66r het ne- men van een beslissing De zuster heeft reeds gezegd, dat ze werk te kort heeft en dat ze het prettig zou vinden, wanneer haar meerder werk werd opgedragen. De- heer Bamaart kon zich met dit plan wel vereenigen. De heer Apeldoom vond het nieta dan half werk, Wanneer men een schoolarts wil, moet men dczen aanstellen, maar geen wijkver- pleegster. De heer Bamaart meende, dat men den eenen geneesheer niet kon passeeren voor den anderen. Met de stemmen van de heeren Baltus en Apeldoom tegen werd besloten, de wijkzus ter met het werk te belasten. r Een verzoek van de Ned. Bouwvak- Organisatie, om terug te komen op het be sluit tot afscheiding van het werkloosheids- besluit 1917 Zal bij punt 8 behandeld worden. s. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat het bestuur van de St Ursuiaschool geen 1000 aan de ge meente moet terugbetalen maar 40, omdat gebleken was, dat aan de openbare school geen 6 maar 7 leerkrachten- verbonden waren. De heer Bogtman oordeelde dit niet juist Art. 6 der L O. wet van 1892 zegt, dat reke- ning gehouden moet worden met het aantal leerlingen op 15 Januari. In dit geval van 1919 en toen waren er geen 7 maar 6 leer krachten. De voorzitter was van meening, dat deze bepaling niet gold voor het aantal leerkrach ten. De heer Bogtman wilde de school niet onfc- houden wat haar toekwam. De minister be- richtfe echter eerst dat ze 1000 moest te rugbetalen en zeide nu dat dit f 40 is. Spr. vemam gaame waardoor dit verschil van zienswijze is ontstaan. De voorzitter wist dit niet De heer Apeldoom stelde voor te beslis- sen, dat de school de 1000 moet terugbeta len. Blijkt evenwel dat de school volgens de wet recht heeft op de 960, dan is spreker er voor dit uit te betalen. Na onderzoek bleek, dat in Maart 1919 een 7e leerkracht was aangesteld. De heer Hoksbergen begreep niet hoe de minister er aan was gekomen, dat de open- bare school in 1919 7 leerkrachten had. Dit bleek nu niet geheel juist. De heer Bowman oordeelde het in ieder geval noodig ae zaak te onderzocken. De voorzitter zegde een onderzoek toe. t Een schrijven van de V. V. V., houden de het verzoek om niet op het aanbod in te gaan om voor het maken van een weg van het lste bruggetje aan den Bergerweg bij \lkmaar grond te koopen voor een1 weg naar het Noord-Hollandsch Kanaal. Zal behandeld worden bij het betreffende punt. u. Een schrijven van den heer J. Apel doom, houdende het verzoek om aan de St. Ursuiaschool ontheffing te verleenen voor 64 rioolbelasting De voorzitter zeide, dat de school ge- taxeerd was op 1600 huurwaarde. Volgens de verordening is de school de belasting ver- schuldigd. De heer Apeldoom zeide, dat de directeur van de school het onbillijk vond. De school heeft de gemeente al jaren ontlast van uitga ven. Het volgend jaar valt de school er bo- vendien toch buiten. Onpartijdig moet men zeggen „de school behoeft het niet to beta len". De heer Swaan was't daannede niet eens. De R.-K. hadden zich eigener beweging afge- scheiden. De voorzitter stelde voor het verzoek in handen te stellen van B en W. De heer Hoksbergen wees er op, dat vol gens de nieuwe L. O. wet deze uitgave ook in de exploitatie wordt opgenomen. De gemeen te zal dan toch hebben te betalen. DC Raad dient zich echter af te vragen of de R.-K. het onderwijs particulier hebben ingericht om de gemeente een voordeel te bezorgen of om hun kinderen gescheiden te houden van die van andersdenkenden. Spr. meende dat het laatste het geval is. Spr. stelde daarom voor om op hetverzoek van den heer Apeldoom afwijzend te beschikken. De heer Apeldoom zeide dat het onjuist was, dat de R.-K. niet willen dat hun kinde ren in aanraking komen met die van anders denkenden De R.-K. richtten bun1 onderwijs apart in, omdat zij willen, dat het onderwijs gegeven wordt in christelijken zin en dat ge- schiedt op de openbare school niet De heer Hoksbergen betreurd# dit. Spr. wilde over de zaak niet verder discuaieeren. Men krijgt dan een debat over opvoedkunde en gcloof, De foorzitter wide, dat het verzoek niet kon worden ingewilligd. De Raad kan wel besluiten aan de school een dergelijk bedrag cadeau te doen. De heer Bamaart stelde voor het verzoek nog eens in de wethouderavergadering te be- spreken. De voorzitter bracht het verzoek in stem ming. (V66r de heeren Apeldoom, Baltus en Oldenburg. Tegen de heeren Bogtman, Swaan en Hoksbergen). De heer Bamaart stemde bianco, zoodat de zaak in de volgen- de vergadering nog eens ter sprake komt. Hiema eindelijk punt 3 der agenda: Aan- bieding der gemeente-rekening dienst 1920, balans, winst- en verliesrekening van het ge- meentelijk electrisch bedrijf, alsmcde der To kening van het Burgerlijk Armbestuur. Besloten werd de raadsleden te ben omen tot leden der commissie belast met het nazien dere gemeenterekening. De voorzitter deelde mede, dat nader was gebleken, dat er geen nadeelig, maar een voordeelig saldo was op de gewone inkom- sten van J 1764,57. Op de buitengewone uit gave was een nadeelig saldo van 26328,48' Dit kwam omdat een tijdclijke leening afgelost was geworden en kwam in orde door de de- finitieve leening van 200 000. 4. Voorstel tot het verleenen van een ver- hoogd crediet van 1000 voor besproeiing der wcgen en een crediet van pl.m. 150 voor den aanleg van een brandkraan aan de Eeuwigtlaan hoek Mosselenbuurt. Conform besloten. 5. Voorstel tot aanstelling van1 eene on- derwijzeres voor handwerken aan de open- bare school voor U. L. O. Tot aanstelling werd besloten. Over de eenige solllcitante zullcn tnlichtin- gen worden ingewonnen. 6. Voorstel tot onderhandisdie verhuur van een gedeelte van het Wijkgebouw aan de fem. wijkzuster en afd. Bergen van het Witte mis en tot verhooging der jaarweddem van de wijkzuster en de vroedvrouw. De voorzitter deelde mede dat B. en W. voorstellen het traktement van de wijkzuster met 150 te verhoogen en de woninghuur op dit bcxlrag te stellen. B. en W. willen de vroedvrouw 100 meer salaris geven en 2 jaarlijksche verhoogingen van 50. De heer Hoksbergen oordeelde het salaris voor de wijkzuster voorgesteld beneden het niveau. Zij krijgt straks ten hoogste 1850 en moet daarvan nog 150 woninghuur be talen. Spr. stelde voor om haar, ook met het oog op het toezicht der scholen, 1900 te ge ven, benevens 2 jaarlijksche verhoogingen van 50. De voorzitter wees er op, dat de zuster 75 vergoeding Voor een rijwiel ontvangt, benevens 67,82 bijdrage voor haar verzeke- ring. De heer Hoksbergen: „Dat moet ze ook weer uitgeven." De heer Bogtman ging accoord met het voorstel. Met het voorgestelde salaris voor de verloskundige kon spr. zich wel vereeni gen De heer Baltus was ook v66r het voorstel- Hoksbcrgen. De heer Apeldoom begreep de houding van de leden van „Bergen's Belang" niet. Zij wil len slechts verhoogingen toekennen bij ae be- grooting en komen nu met hun eigea stand- punt in strijd. De heer Hoksbergen1: „De leden van „Bargen's Belang" zijn niet onfeilbaar. 't Is ons gebleken, dat in gelijke plaatsen als Ber gen 2000 salaris aan de wijkzuster wordt gegeven." De heer Apeldoom meende, dat men, nu de zuster meer salaris moet hebben voor het schooltoczicht, men beter een schoolarts had kunnen aanstellen. De heer Hoksbergen wees er op, dat het salaris van de zuster toch op een hooger niveau moest worden gebracht. Het voorstel van den heer Hoksbergen kwam hierop in stemming en werd aangeno men met de stemmen van de heeren Bamaart en Apeldoom tegen. Het voorstel van B. en W. om de huur op f 150 te stellen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, eveneens dat om het salaris van de vroedvrouw met 100: te ver hoogen. B. en W. stelden hierop voor, om aan het Witte Kruis het wijklokaal voor 1 te ver- huren, om daarin de hoogtezon te plaatsen, opdat deze voor het algemeen belang be- schikbaar komt. De heer Hoksbergen verklaarde, dat de fractie het adres met belangstelilng had ge- lezen. Spr wilde gaame het verzoek om een iokaal af te staan voor het bergen van verple- gingsartikelen inwilligen, doch was tegen een contract van 10 jaar. Spr. wilde van jaar tot jaar verhuren. Dit werd goedgevonden. Spr. ging er ook mede accoord om aan het Witte Kruis een Iokaal te verhuren, om daar in de hoogtezon te plaatsen, doch onder be paling, dat die voor alle plaatselijke doktoren beschikbaar is. Ook biermede vereenigde de Raad zich. Spr. wenschte voorts, dat het door de ver- eeniging te maken progressieve tarief door den Raad werd goedegekeurd. Conform besloten. Voorts oordeelde spr. het gewenscht, dat bepaald werd, dat B. en W. kunnen bepalen, dat, behalve de leden, ook arme menschen, niet-leden. met de hoogte^pn behandeld kon- den worden. Ook tegen deze bepaling had de Raad geen bezwaar. Voorts zal onderzocht worden of de wacht- kamer niet voor Iokaal voor de hoogtezon kan worden ingericht Aan B. en W. werd voor een en ander een crediet van 1000 verleend. 8. Behandeling van een schrijven van Ged. Staten inzake onttrekking aan de Tegeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. De voorzitter zdde, dat B. en1 W. hun in- genomcn standpunt wilden handhaven. De heer Hoksbergen zeide, dat de fractie de zaak onder de oogen heeft gezien. Spr. en de heer Bogtman zullen stemmen v66r aan sluiting, onder voorwaarde, dat de gemeente algefheel recht van controle krijigt in overleg met de vakvereenigingen. Spr. meent, dat het adres juist is, in de veronderstelling dat men nog niet uit de malaise is. De voorzitter meende, dat de contrdle er reeds is. De heer Hoksbergen wilde dat de arbei- ders dan niet weigereni in een ander vak iets onder het standaardloon van hun vak te werken en meende, dat zij1 die hi zoo's geval werk weigerden behoordea te worden uitge- sloten. De heer Apeldoom geloofde niet, dat de ar- beidcrsorganisatiee daartoe kunnen medewer- kett De heer Hoksbergen- wilde alleen de ge- vallen adhterhalen waar dluidelijk die onwil blijkt. De heer Swaan vroeg of er van den winter al eens menschen voor productief werk zijn afgewezen. De voorzitter moest dit voor de vaHieden bevestigen. Spr. vond het ontzettend als een mensch, die werken wil, geen werk kan be- komen. Met de werkloosheidsregeling kon spr. zich echter niet vereenigen dat het nadeelig zal worden om hen, die geen® S- leidsregeling ligen. Hij meende, [een- Spr. werk Icvcren, uit de kas uit te keeren, wilde dan liever productief werk. Da too- stand is nu ongezond. De premies voor het bouwen zijn niet voor dengene die bouwt, maar voor de bouwvakarbeiders. Spr. gunde hen dit, maar de toestand- zal door strijd ge- zond moeten worden. De premies houden op, dan wordt er niet meer gebouwd en zullen de loonen moeten- dalen. De hetr Apeldoom zou het standpunt van den voorzitter deelen, wanneer de Raad bij machte was productief werk te verschaffen. De heer Bamaart meende, dat de arbeiders moesten inzien-, dat er reactie kwam en dait zij een- spaarpotje moesten maken. De heer Baltus betoogde, dat dit niet mo gelijk was. De heer Hoksbergen meende, dat het niet aanging om voor een klein deel dat simuleer- de alien te straffen. De heer Baltus stelde voor om met ingang van 1 November bij het werkloosheidsbesluit aan te sluiten. V66r aansluiting met 1 November 1921 stemden de heeren Hoksbergen, Bogtman, Baltus en Apeldoom, zoodat du® tot aan sluiting was -besloten1. 9. Adres van de Vereeniging „Bergen's Belang" inzake de drinkwaterleiding en het tarief niet te aanvaarden, doch voor v66r handhaving van het oude tarief in overleg te treden met Alkmaar. Dc voorzitter oordeelde de zaak een moei- lijke kwestie. Om te procedeeren is de toe- stemming van Ged. Staten noodig en het be drijf is van de provincie. De heer Bogtman herinnerde aan de over- name van de K. E. M. door de provincie. De K. E. M. trachtte de contraden te wijzigen Dit gelukte niet overal. Met de waterleiding bestaan er ook contracten, waarin staat dat geen waterfevering geweigerd mag worden, en de provinde bdbandelt de contraden als vodjes papier. Spr. meende, dat hd op den weg ligt van de abomte's om te wdgeren, volgens het nieuwe tarief te betalen. De heer Hoksbergen zou gaame zien, dat overleg gepleegd werd met Alkmaar, om de zaak inaerminne te regelen en hoopte, dat intusschen een plaatselijke vereeniging in Bergen zich er voor spande de abonne's aan te sporeu de kwitanties volgens het nieuwe tarief te weigeren. De voorzitter zeide, dat Alkmaar reehts- kundig advies heeft ingewonnen. Dit is nog niet ingekomen. De heer Hoksbergen wees er nog op, dat de gemeente tot 1985 recht heeft op 500 per jaar. De voorzitter was bereid in overleg md Alkmaar te treden. De voorzitter: ,.Zij kunnen zeggen: „Laat je maar afsnijden De heer Hoksbergen: „Dat mogen ze nid volgens art 10 van hd contract. Tegen de K E M. heeft men gezegd: „Wij houden- ons aan het contract" en moden dit ook hier doen." De voorzitter: „Er ia verschil tusschen een contrad en een conceasie, doch wij zullen met Alkmaar in verbinding treden." 10. Adres van de N.V. Bergerweg1" te Alkmaar, inzake verkeersvcrbetering met Alk maar. Het verzoek hield in, om vanaf het lste bruggdje bij Alkmaar langs de vaart naar het Noord-Hollandsch Kanaal een weg te ma ken, om het groote verkeer langs de Handels- kade tc teiden. In behandeling kwam ook het adres van de V. V. V. om op dit adres nid in te gaan. De voorzitter toonde den raad een teeke- ning van het plan. De grond alleen moet ruim 16000 kosten. Zonder hoofdelijke stemming werd afwij zend op het schrijven1 beschikt 11. Behandeling van een schrijven van Ged Staten inzake de ovemame in eigendom en onderhoud van Bergerweg en Groeneweg De voorzitter decide mede, dat Ged. Staten een aanmerking op het besluit hebben. Zij willen n.l dat ook mod uitkomen dat de kunstwerken onder bruggen niet worden cvergenomen. Zij willen het besluit wel goed- keuren, doch afgescheiden van de verlichting der Meer. E>e heer Apeldoom deelde mede, dat Maandag hd bestuur van de Bergermeer ver- gadert. Als raadslid ging spr. met een ded van de voorwaarden accoord, doch de Ber germeer heeft ook te beslissen. Spr. wilde, alvorens Ged. Staten te berichten, de beslis sing van de Bergermeer afwachten. Aldus werd besloten. Goedgevonden werd overigens hd onder houd van de kunstwerken uit hd contrad te schrappen. 12. Adres van den heer P Blokker inzake onttrekking aan den openbaren dienst van een gedeelte van hd Spaansche Pad De voorzitter deelde mede, dat de heer Blokker den grond ook gaame accepteerde, onder de verplichting dat hij de boomen nid zal rooien. De Raad keurde hierop hd verzoek goed, zoodat de heer Blokker toch eigenaar wordt van hd door hem gewilde stukje grond. 13 Adres van den heer J. P. Kreb, hou dende verzoek tot wijziging der verordening houdende verdeeling in wij ken van het maxi- maal aantal drankvergunningen. Overecnkomstig hd verzoek werd goedge vonden, dat een vergunning naar de Bree- laan verplaatst mag worden. 14 Aanwijzing van een voor de verkiezingen van van het Hoogheemraadschap Noord-Hol landsch Noorderkwsrtiar". Bij 3de stemming gekozen de heer C. Bogtman, na herstemming met dm heer Bal- aus. Bij lste stsauniog verkragen de keeren Van Reaaen en Taapke ieder 1 stenL de heer Bogtman 2 stemmen en de hear Baltus 3 stemmen. 15. Voorstel tot regeliag van de gsfiew- kundige annenpraktijk De voorzitter zeide, dat voor het Burgerlijk Armbestuur een verhoogde subsidie voor 1921 gevraagd wordt van- 600, om het mo gelijk te maken, dat de geneeskundige hulp voor alle armen betaald wordt door het Bur gerlijk Armbestuur Spr. lichtte toe, dat het Burgerlijk Armbestuur in overleg kan treden met de andere Armbesturen over de personen die gratis geneeskundige hulp wenschen. De heer Apeldoom begreep niet waarom het noodig was om de bestaande regeling, die goed werkte, te wijzigen. Spr. stelde aan- houding tot een volgeade vergadering voor, om dan beter ite kunnen oordeelen. Spr. zag er nog geen voordeel voor de Armbesturen in. De heer Hoksbergen was van meening, dat de heer Apeldoom zich vergiste. Het N. H. Armbestuur had een rekening voor genees kundige behandeling aan haar armen van 600 en heeft daarom het Burgerlijk Armbe stuur subsidie gevraagd. Dit zegde 300 toe, doch deze toezegging werd ingetrokken, omdat net Burgerlijk Armbestuur van B. en W. een wenk kregen dat dit niet mocht zon der goedkeuring van den Raad.. Spr. stelde voor, aan Dr Dekker te vragen om voor de600 die hij voor de vaccinatie en den dooaschouw ontvangt, ook de annen praktijk er bij te nemen. Het gaat alechtg over enkele oude menschen. De heer Apeldoom begreep niet wat er te gen was om net voorstel aan te houden-. De heer Hoksbergen was daar niet tegen, doch bteef van meening, dat zijn voorstel het meest economisch was voor de gemeente. De voorzitter oordeelde het in strijd met de acte van aanstelling. Het gaat niet aan eea fun-ctionnaris iets buiten zijn aanstelling op te leggen. Spr. oordeelde het voorstel van B. en W het beste, Dit was ook met de doktoren besproken en; deze konden er zidh mede yar- eenigen De keuze van den dokter blijft dan aan de patienten. v i ecu discussie over de wijze waarop het Armbestuur van de Ned. Herv. Gemeente in deze had gehandeld, werd ten slotte besloten de zaak nog eens onderling te bespreken met de Armbesturen van de Ned. Herv en def R. K. Gemeente. De voorzitter deed hierop mededeeling van een schrijven van Alkmaar inzake de levering van gas aan de gemeente. Gevraagd wordt of de gemeente berdd is te onderhandeien over aansluiting. De voorzitter meende, d'at eerst moest wor den uitgemaaikt of het gewenscht was, dat hier gas kwam. B. en W. Ttebben reeds over wogen om de zaak in een vergadering van in- woners te bespreken. Z.i. zijn er vele nadee- len aan het hebben van gas in de gemeente verbonden. Niadeel voor het electrisch bedrijf vreest spr. niet. De heer Bogtman oordeelde de groote kwestie de kostprijs. Het gas heeft evenwel ook zeer veel voordeelen. Voorzichtigheild is echter noodig. De electridteit neemt ook voor het koken een groote vlucbt. De heer Apeldoom meent, dat ook met Warmenhuizen wel in onderfiandding getre- den kan worden. De voorzitter zdde, dat ook door den direc teur van Warmenhuizen een aanbieding was gedaan. De heer Hoksbergen was overtuigd, dat gas voordeden zal bieden. Spr. is er niet voor om het gas van gemeen- tewege hier te distribueeren. Spr. zou er voor zijn onder bepaling, dat Alkmaar hier levert 50 pet. duurder dan de gasprijs in Alkmaar. De heer Apddoom voelt daar ook voor. De voorzitter meende, dat in deze wijze van doen eenig gevaar schuiilde. Een bereke- ning volgens de kolenprijs is meer ge wenscht. De heer Baltus had veel menschen gespro- ken, die het gas zeer missen. Spr. zou willen onderzoeken of het mogelijk is een dgen fa- briCk te stichten. De andere heeren oordedden dit ten zeerste ongewenscht. De heer Bogtman wilde weten voor welke prijs Alkmaar in de gemeente wilde distribu eeren. De heer Hoksbergen betoogde dat een clau- snle gemaakt kan worden, dat de gemeente het recht heeft het net over te nemen. Met 6 stemmen voor verklaarde de raad zich in beginsel voor een levering door Alk maar aan de bewoners. De heer Baltus bond Zich niet gaame aan anderen. De heer Bogtman was geen voorstander, omdat hij meent dat de electridteit, de toe- komst heeft. De voorzitter deelde mede, dat de duiker in de Bergenmeer vemdeuwd wordt. De heer Mosch-meijer is genegen de duiker op een diepte van 1.80 M. onder A. P. te leggen, in- plaats van 1.40 M. mits de gemeente de kos- ten van het dieper leggen voor rekening van de gemeente komen. B. en W. zijn d'aar voor en- stelden voor diensovereenkomstig een overeenkomst aan te gaan. Aldus werd besloten. De voorzitter deelde hierop mede, dat de kasgeldleening groot 8000.bij1 het land- bouwerediet was geplaatst voor 5.9 pet. Bij de rondvraag bracht de heer Hoksber- het plaatsen van veTkeersagenten (spr. ad daarmede personen op het oog, die me« daarvoor in de drukke maanden tijdelijk aanstelde) op drukke kruispunten, als bij Dr Dekker en de Schoolstraat ter sprake. De heeren Baltus en Apeldoom oordeelden dat de hooge hqg van den heer Bakker aan den Loudelsweg het meeste gevaar oplever- de. De voorzitter zeide, dat B. en W. een re eling van het verkeer overwegen en den .eer Bakker reeds hadden aangesChreven. De heer Swaan keurde het af, dat de heer van Elk aan den Geestweg de benmen als op- slagplaats gebraifcte. De voorzitter zal er naar laten kijken. De heer Baltus wees er op dat de raad jaariijks aan de V. V. V. een tamdijk groote subsidie verleent. Dat dit nuttig en noodig was, daarmee was men het ten alle tijlde eens. Het toeval heeft «r loe geleid, dat er eeaige

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5