t dagen galoten in ds Rustenda Jager em ern stig incident is voorgevallen. ten bestuurslid heeft daar op lage sarcas- ti&che wijze tegen de vreemdelingen betoogd Spr. vraagt oi de vereeniging de bedoeide persoon als beatuurslid zal handhaven, Wanneer dit het geval is, dan zal spr. voor- stellen om de subsidie in te trekiken. Spr. acht het niet verantwoord subsidie te geven 'aan een vereeniging met een dergelijk persoon als bestuurslid. De heer Hoksbergen speet het, dat de heer Baltus deze aangelegenheid in de vergade- ring ter sprake bracht. Wanneer dit incest ge- schiedeu, dan was daarvoor de vergadering van de V. V. V. de plaats. De persoon in kwestie kennen wij alien als iemand die wel eens impulcief handelt. Er zijn meer menschen die ait dben. Spr. maaikte laatst een vergadering mede waanbij een glaasje water aanleiding were voor een gevecht, tusschcn een raadsdid en een wethouder dezer gemeente. Spr. had niet gehoord, dat (dit raadslid zijn verontschuldiging aan den wethouder heeft aangeboden, maar wel vernomen, dat de per soon in kwestie, dit in de Rustende Jager we heeft gedaan. Spr. vend dit voor den persoon moeielijk en een daad van ware moed. Dezdfde persoon doet zeer veel voor de be- vordering van het Vreemdelingenverkeer. Spr. wil nu wel verklappen, dat ook het bloemen- corso op zijn initiatief is georganiseerd. Spr. was voorts van meening, dat die zaak van de baan was. 'De voorzitter wenschte de discussie over dit punt te sluiten. De heer Apeldoorn meenide, dat de zaak, omdat de raad subsidie verleent, wel in den raad besproken behoorde te warden. >De handelwijze van den vioe-voorzitter was niet het glaasje water. De aanleiding was een d'ien dag gepaste hulde van de muzikan ten aan het vorsteilijike huis. Het is bier geen gewoue beleediginig. Daarvoor is de justitie, maar hier behoort de raad in te grijpen. In verband met het incident in: de ^Rusten de Jager" kan de raad het stanpunt niet in- nemen dat de vice-voorziitter in de vereeni ging kan blijven. Er is geen reden om lan- ger subsidie te verleenen aan de V. V. V. wanneer deze baar vice-voorzitter geen conge geeft. De heer Hoksbergen meende, dat de heer Apeldoorn zidh op een verkeerd standpoint stelde. De subsidie wordt niet aan den vice- voorzitter gegeven, maar aan de vereeniging. Wanneer die daad moet wordeni afgekeurd dan is dit aan de V. V. V. zelf. Voor spr. is het gebeurde even wel van de baan. Spreker keurt de handeling ook niet goed, dodh de- ene die haar pleegde heeft zijn veronfschul aging aangeboden. 'De heer Apeldoorn: Wij moeten het afkeu- ren. Het valt mij af, dat de heer Hoksbergen voor de daad opkomt. De heer Hoksbergen: Ik keur die af, maar de persoon in kwestie heeft zijn verontschul diging aangeboden em daarom is de zaak voor mij afged'aan. De voorzitter sloot hierop de vergadering. Spr. vond het jammer dat het gebeurd was Ook hi} kan het gebeurde niet goedkeuren. Morgenmiddag zal in de „Rustende Jager" de bekende Arabische Sprookspreker, die op de Nederlandsche Week te Madrid zooveel succes oogstte en de leerlingen van de Amsterdamsche Schoolvereeniging met zijn Schimmenspel eenige onvergetelijke avonden bezorgde, in de tooneelzaal voor kinderen optreden. Vertoond en verteld zullen worden: „De Betooverde Jongen" en „Bruin de Beer". De schimmen zijn vervaardigd door de kunstschilders Jan Ponstijn en Jo Voskuil. UIT HEILOO. De Land- en Tuinbouwtcntoonstelling, welke 24 Augustus gehouden wordt, zal, wat de inschrijvingen betreft, zeker slagen, Onder de inzendingen ter opluistering munt uit de stand van de Witlooierij en pelte- rijenfabriek te Oudorp, kantoor Oudegracht te Alkniaar. Wat het concours-hippique berteft, daar zal de dcelname grooter zijn dan voorgaande jaren De belangstelling er voor wordt zeker in niet geringe mate verhoogd, doordat de heer Olij, uit Haarlemmermeer, heeft beloofd in alle scries (uitgezonderd de vicrde) mee te ri'den en wel in alle series tweemaal en ten slotte met een acktspan. De mogelijikheid schnijt niet uitgesloten dat ook de heer Bult- man, irt Haarlemmermeer, op het concours mededingt. Voor al deze rubrieken zijn mcerdere prij- zen beschikbaar gesteld, waaronder minstens 2 gouden medailles. Goc 'e muziek zal de tentoonstelling en het concours opluisteren. 's Avonds treedt o. m. op een sneldichter met de historie van de Lett. Tot slot wordt een schitterend vuurwerk afgestoken. 7 oca Is men ziet heeft het bestuur kosten noch moeite eespaard om de tentoonstelling te d slagen. UIT BROElK OP LAjNOENDIJK. Door op het laafste ogenblik verkeerd naar links uiiiwijken geraakte Woensdagavond de wielrijder La an uit Heer-Hugowaard in bat- sing met de motor van S. Ballder alhier. Motor en fieis werden deerlijk gehavend terwijl de fietsrijider Laan met een rijtuig moest wordem thudsgebracht, om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Ook de motorrijder S. Balder liep eenige kwetsu- ren op, doch niet van ernstigen aard. De re- gels van den weg schijnem enkelen nog altijd niet bekend te zijn, anders zouden er heel wat minder ongelukken gebeuren. Aan den dienstplichtige J. van Qui ilk, uit deze gemeente, is voor goed' vrijstelling van militiedienst verleend. UIT SCHOORLDAM. E>e heer H. E. Dijken, alhier, komt als no. 2 voor op de voordracht voor hoofd der school te Heerlen (L.) UIT HlEDR-HUOOWAAJRD. De serg.-majoor-instructeur A. W. Tiche- laar, van het 21e reg. infanterie, is aamgewe- zen voor de instructde Van dem Landstorm te Heer-Hugowaard-Zuid. UIT OUDKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- dagavond. Afwezdg was met kennisgeving de beer Melten. De voorzitter deelde ua de opening mede, dat door een aantal bewoners van het nooxa einde dezer gemeente een adres bij de gas- commissie is ingediend, waarin verzocht wordt om een betere toevoer van gas, omdat dat daar bijna niet te gebruiken is. Voorgesteld werd voorloopig op deze ver' zoeken afwijzend te beschikken, waartoe met algemeene stemmen werd be&loten ten vaertal reclames op de H. O. werden in handen van de commissie gesteld. K. van der Plas kreeg 5 maandeu agschrijving we- gens vertrek. De heer Prijs vroeg voor dienst geduren- de de kermisdagen, evenals de rijksveldwaoh ters, 5 per nacht te mogem ontvangen. Nu ontvangt hij daarvoor f 2.50. De vergade ring werd in verband daarmede even ge- schorst, waarna met 6 tegen1 1 stem besloten werd om afwijzend te beschikken. De heer Bakker stemde voor Dr. Vogelenzang zond een schrijven waar in gewezen werd op den ondragelijken stank dien door een lient in de nabijheid van zijn woning verspxeid wordt. Opgemerkt werd dat dit altijd na lang- durige droogte zoo is. De lienten worden zooveel mogelijk schoon gehouden, doch zc kunnen niet gemist worden. Bedoeide lient zal echter door de eigenaars grootendeels gestopt worden Met algemeene stemmen werd daarna de rekening goedgekeurd, met een nadeelig sal- do van f 1738.08y». De rekening van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd met een nadeelig saldo van 264.63H B. en W. stelden daarna voor om het Armbestuur een subsidie te verstrekken ran 2500. De heer Paarlberg wees er op dat veelal steun verstrekt wordt, zoodanig dat de menschen er niet half van kunnen, komen Spr. stelde in verband daarmede voor om de subsidie niet op 2500 doch- op 4000 te brengen. De heer Schrieken zou in ieder geval niet voeistoots het voorstel willen aannemen en vroeg of het armbestuur 2500 gevraagd heeft. De heer van Exter antwoordde bevestigend en deelde mede, dat meer gevraagd wordt als het armbestuur niet toe kan. Spr. zou eerst advies bij het armbestuur willen inwinnen Het zou anders blijk van wamtrouwen kun nen geven. De heer Bakker ging volkomen met het voorstel-Paarlberg mee. Het armbestuur zal toch niet meer geven1 dan noodig is. Ze zul len wel niet meer gevraagd hebben in ver band met de gemeentefinancien. Het voorstel-Paarlberg werd ten slotte met 2 stemmen voor verworpen, waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stem- men werd aangenomen. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur werd goedgekeurd met een ontvangst en uifgaaf van 3924. Aangeboden werd' de gemeentebegrooting met een ontvangst en uitgaaf van 73401.41 'A, de begrooting voor het elec- trisch bedrijf met een ontvangst en uitgaaf van 54000 en de begrooting voor het gas- bedrijf met een' ontvangst en uitgaaf van 140.000. Vastgesteld werd de verordening tot rege- ling van het vervolgonderwijs. Bij de rondvraag vroeg de heer Paarlberg of met het oog op de U. L. O. School die 1 September in werking treedt, geen voorstel van B. en W. komt betreffende een, school- geld'heffing volkens klasse-indeeling. De voorzitter wees er op dat de school- geldheffing door Noordscharwoude bepaald wordt, na B. en W. gehoord te hebben. De heer Paarlberg meende toch dat de regeling volgens inkomen aan de gemeenten was overgelaten. De voorzitter beaamde dit, doch dan dien- de de raad met een voorstel te komen, meen de spr. Voor hands is het beter eerst de door Moordscharwoude vastgestelde regeling af te wachten en' dan eventueel een besluit te nemen. Daarmede ging de raad accoord. De heer Bakker vroeg of het vooral met het oog op de behandeling van de begroo ting niet goed kan zijn om bij den minister op een spoedige behandeling van het ont- werp wet inzake vereeniging van gemeenten aan te dringen. Spr. deed een voorstel alls zoodanig. Voor waxen de heeren Schrieken, Bakker en Paarlberg^ tegen de heeren Hart, van -xter en de Groot zoodat de stemmen staak- ten en het voorstel de volgende vergadering weer komt. iDe voorzitter stelde de raad voor om het in de vorige vergadering genomen besluit inzake het aanbrengen van brandkranen dp de waterfciding in te tiekken en te besluiten op alle op de teekening aangegeven punten een spruitstuk te plaatsen om daarop evenL :ueel later een kraan te kunen aanbrengen. Wel was in de vorige vergadering dit voorstel van den heer Paarlberg, gesteund door den heer Hart, verworpen, doch bij een bespreking met den directeur bleek deze er zeer voor te zijn, met het oog daarop dat let later veel moeite en kosten zou zijn als een kraan geplaatst moet worden. Na uitvoerige besprekingen werd het voor stel, met de stem van den heer Schrieken tegen, aangenomen, zoodat nu op de leiding 28 spruitstukken zullen wordien geplaatst. Daarna sluiting. UIT STOMPETOREN. Worden de kermissen tegenwoordig veel minder bezocht dan enkele tientallen jaren ge- leden, de kermisdagen hier waren druk en ge- zellig. Voor't cafe Renses lokteni eenige kra- men jong en oud, terwijl bij cafe Kioikkes ver- schillende aantr* ten waren, waar onder een draaimolan. Het glanspunt der ker mis was echter de uitvoering, die Schermeera anfare Maandagavond gaf op de bovenzaal van den heer Renses, Een talrijk publiek was opgekomen, dat zeer genoot van hetgean ten gehoore werd gebracht onder de uitstekende eiding van den heer A. Vink, Ons fanfare- corps heeft met zijn eerste uitvoering een schitterendl succes behaald, dat zeker direc teur en leden zal aansporen, op den ingesla- gen weg voort te gaan. Als gewocmliik werd op den derden (laat- sten) dag harddraveriji gehouden; niet min der dan 12 paarden namen er aan deei. IDe belangstelling van het publtec gaf reden tot tevredenheidhet genoot van menige mooie, soms spannende rit. De uitslag was, dat de le prijs 60) werd behaald door Hittepetit van D. de Boer te Schermerhom, berijder de eigenaar; de 2e prijs 25) door Lodewijk van C. Spaan te Koedijk berijder de eigenaar; do 3e prijs 15) door Nelly van H. Mulder te Hfeiloo, berijder J. Mulder en de 4e prijs 101) door Zwart van G. Covers te Oter- leelki, berijder de eigenaar. Des avonds wer den de prijzen in cafe Kokkes aan de winners uitgereikt en bleven velen nog enkele uren ge- zclligi bijeen'. Aan de heerm, die met de leiding en rege ling der werkzaamheden waren belast, mag een woord van lof niet onfhouden worden voor de vlugge afwerking van het programma. RIJ KSL ANDBOUWWINTERSOHOOL TE SCHAGEN. In het begin van October zullen de lessen aan bovengenoemde school weer aanvangen Het programma van het onderwijs aan de school is voor iedere belangstellende bij on- dergeteekende verkrijgbaar. Daar de komende tijden wellidht hooge eischen aan den leider van een landbouwbe- drijf zullen stellen, meen ik den landbouwtr in Noord-Holland ernstig in overweging te moeten geven 'hun zoon in de gelegenheid te stellen deze onderwijsinriehting te bezoeken De hier opged'ane kennis zal ma'ken, dat op het bedrijf van de nieuwere inzichten gpbruik kan worden gemaakt, waardoor de financieele resultaten gunstig be'invloed moeten worden. Het onderwijs omvat; kennis van den grond, grondbewericing en grondverbetering, landhuishoudkunde, boekhouden, veevoeding, bemestingsleer zuivelbereiding, melkonder- zoek, beoordeelingsleer van het vee en Wms en oofttedlt, scheikionde, natuurkunde, dierkunde, plantkunde, rekenen en Neder landsche taal. De school 'bestaat uit twee klassen, die tel- 'ker.s in een winterhalfjaar kunnen worden doorloopen. De leerlingen der tweede Masse worden te- eid gestdld een diploma te bekahn als melkcontroleur. Van Rijkswege kunnen toelagen worden verstrekt ter tegemoetlkoming in de kosten van de studie, terwijl door de Holl. Mij. van Landbouw twee studiebeurzen h 200.be- schikbaar worden gesteld. Aangiften moeten zijn ingekomen v66r 16 Sept. a.s. Nadere inlichtingen mondeling des Donderdags te Schagen, hotel de Beurs of op afgesproken tijdstip aan de school. UIT SCHERMERHORN. Door onbekende oorzaak geraakte gister- avond omstreeks 6 uur de motor van een auto, komende uit de richting Rustenburg, nabij de IJzeren Brug in de Schermer in brand. L)oor middel van eenige emmers water uit de naast- gelegen boerderij van den heer Brouwer werd de brand gebluscht. De inzittenden, 2 heeren, 2 dames en een jongetje, kwamen met den schrik vrij. De materieele schade is be- trekkeliik gering Gisteravond had in het schoollokaal een bijeenkomst plaats, de samenstelling van een Oudercommissie ten doel hebbende. De op- komst was echter bedroevend, Aanwezig wa ren de burgemeester, het hoofd der school, de onderwijzeres, de onderwijzer en 3, ziegge. drie belangstellenden De burgemeester las, na opening der bij eenkomst, het reglement der Oudercommis sie, zooals dit bij Kon. Besluit is vastgesteld, bevattende 20 artikelen. De burgemester stelde voor, met het oog op den geringen omvang van de gemeente, de Oudercommissie te doen bestaan uit 3 leden. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van 3 bestuursleden. Als zoodanig werden ge- kozen de heeren J. Klippel, Jb. Govers en S. Kan, die de benoeming aanvaardden. De burgemeester wenschte de commissie veel succes en sloot de vergadering H ARDIDR'AiVEIR IJ TE PURMEREND. De uitslag van de gisteren te Purmerend gehouden draverii op de korte baan was als volgt: le prijs 250) Auto, eig. J. W. H. Geerlings, te Purmerend (K. Snoek); 2e 100) Condor, eig. C. Zwaan, te oorn (P. Kout); 3e prijs f 50) Floris V. eig. J. Schmidt Jr., te Beemster (J. Ver- gaay)4e prijs 25) Heth'a, eig. J. de Wit, te Beemster (C. Bier). In het geheel namen 12 paarden aan de draverij deel: Barone9 (295 M.), Joyeuse 275 M.), Amie (205 M.), Floris V (290 M Edel A (295 M.), Bathilda (295 M.), Condor (295 M.), Ida Sch. (276 M.), Hetha (275 MA, Harroldl (300 M.), Auto (310 M.) en Castro. prijs Hoori Gemengd Nleuws HERMAN GROENENDA'AL. Het Landelijk Comite der I. A. M. V. Sectie Mederland, verzoekt oris het volgende op te nemen: Na de uitspraak in de zaken tegen Albert de Jong en B. de Ligt hebben wij opnieuw Mr. Tideman geinterviewd', om in hun zaken en die van Herman Groenendaal zoo moge lijk nog iets wereldkundig te kunnen maken, wat niet dadelijk aan de oppervlakte ligt. Wij vemamen van hem o.a. Over Oroenendaals gezondheid: Dadelijk na de zitting van den Krijgsraad kreeg Groe nendaal een neusbloedinghij is later weer wat opgeknapt, en het verblijf in het Militai- re Hospi'taal heeft hem zeker niet meer ach- teruit gezet dan zijn levenswijze meebrengt. Zijn den'kvermogen is nog onverzwakt. De asychiatens die een rapport omrtreat ham sa- menstellen, zullen'gemakkelijk werk hebben in belangrijk biijft de vraag omtrent de graad van innerlij- ke overmacht waarin hij1 heeft gehandeld. Ik zie met spanning de beantwoording daarvan door twee deskundigen tegemoet; ik verwacht dat het rapport in. de tweede helft dezer maand aan den Krijgsraad zal worden aan geboden, zoodat de voortzetting der zaak dan naar ik hoop in de eerste helft van September zal kunnen plaats hebbenvan den inhoud van het rapport zal afhangen of wij zullen iverzoeken ook onzerzijds deskundigen te mo- gen stellen. Intussdhen kan ik nog mededeClen, dat het wetsontwerp van minister Pop tot voorzie- ning in gewetensbezwaren van dienstweige- raars door den nieuwen Minister van Oor- log mteschim met enkele wljzigmg is overge- nomen. Alen verzocht mij: in verband hienne- de er bij Groenendaal op aan te dringen weer te gaan etenwerd het wetsontwerp onver- hoopt verwoppen, dan zou hij zijn eetstaking weer kunnen hervatten. Ik vond d'aartoe ech ter geen vrijheid: ten eerste kon men miij den inhoud van het ontwerp niet mededeelenten tweede staat natuuriijk niet vast dat het ooit wet wordt, of ongewijzigd biijft; ten derde verwacht ik van den Krijgsraad een beslis- sing die aan het lijiden van Groenendaal een einde maafct. Wat betreft de vonnissen tegen Albert de Jong en B. de Ligt gewezen, zal het iedereen treffen, d'at de straf van beiden gelijk is aan den tijd, die zij preventief doorbraditen. .De gedachtengang die d'aaruit blijkt is m.i. deze ze zijn schuldig en moeten: dns volgens de Wet gestraft worden, maar beiden zijn ge- noeg gestraft door het opgesloten zijn in het Huis van Bewaring. Volgens deze Rechtbank wordt door de wet niet als eisch gesteld, d'at moet zijn opgeruid tot eenigen bepaalden vorm van strafbare feiten. In het laatste zit het zwakke punt in deze beslissing: maimers wanneer opruiing ook aanwezig i& zoodra word't aangespoord' tot het plegen van een ongeoortoofden daad van onbepaalden vorm, dan kan dit tot votkomen wiUekeur leiden. Vond deze opvatting van het art. 131 Wetb v. Str. verder ingang, dan zou een actie tot wijziging van dit artikel op touw moeten wor den gezet. (Het al dan niet geoorloofd zijn van een daad is uit den aard der zaak niet te beoordeelen, als men niet een naar inhoud en vorm (die &n geheel uitmaken) bepaalde daad op het oog heeft). DE PRIJZEN VAN AARDAPPELEN EN GROENTEN. Etet bestuur van het N. V. V. heeft het vol- gend adres gericht tot den minister van Land bouw: Op de jongste vergadering van ons Ver- bondsbestuur werden uitvoerige besprekingen gehouden over het vraagstuk der aardappel- voorziening van ons land, naar aanleiding waarvan besloten werd' het navolgende ter kennis van Uwe Exoellentie te brengen.. iDe voooruitzichitiett van den komenden aard- appeloogst zijn verre van gunstig. Terwijl in het voorjaar de nachtvorsten aan het gewas heel wat schade hebben gedaan, is het later de lang aanhoudende droogte geweest, die het vrijwel zeker maakt, dat de opbrengst aanmer. kelijk gerioger zal zijn dan voorgaande ja ren. Vrijwel uiit alle streken, waar aardappe- len wooden' verbouwd, word't geklaagd over het kleine beschot. Deze mededeelingen vinden haar bevesti- ping in het overzicht, dat de directie van den andbouw onlangs gepubliceerd heeft over den stand der landbouwgewassen op 20 Juli j.l. Daaruit blijkt toch, dat de stand der aard- appelen wordt aangegeven door het cijfer 57.1 tegen 76 in het voorgaande jaar. IDat be- teekent, dat de opbrengst van den aardappel- oogst voor dit jaar ongeveer 25 lager gesdiat wordt dan voor 1920 net geval was. Het feit, dat de met aard appelen bebouwde oppervlak- te dit jaar 2 grooter is dan in 1920, is op de totaalophrengst van weinig invloed. Ook verschillende andere landbouwgewas sen, als snijboonen, spercieboonen en peul- vruchten, hebben zeer sterk onder de droogte geleden:, ten geyolge waarvan de opbrenigst veel en veel geringer zal zijn dan andere ja ren. Hlet zijn met name d'eze gewassen, welke naast den aardapptl het voornaamste voe- dingsmiddel van de Nederlandsche arbeiders- bevolking uitmaken Daarbij staat het wel haast vast, dat in de naaste toekomst het aardappelverbruik in ons land, eenerzijds ten gevolge van de groote werkloosheid, ander- zijds door de scharschte en duurte van ande re veldgewassen, veel grooter zal zijn dan voorgaande jaren. Reeds nu zijn de prijzen, zoowel van de aardappelen als van vorenge- noemde groenten, aanmerkelijk hooger dan n correspondeerende zomermaanden van- voor gaande jaren. Uit dit alles blijkt, naar de meening van ons bestuiur, dat, indien van regeerimgswege geen afdoende maatregelen worden genomen, het gevaar zeer groot is, dat er in het aanstaande voorjaar eea aanzieniijk tekort zal ontstaan van de meest noodzakelijke levensmididelen, welke op onzen bodem1 worden geteeld1. In het bijzonder zal dit het geval zijn met aardappe- len', het hoofdVoedsel van een zeer groot deel onzer bevolking. Uit verschillende streken van het land1, met name uit Zeeland, de Z.-Hollandsche eilan- den, Groningen en Drente, de provincies der- halve waar de meeste aard!apf>elen verbouwd worden, bereikte ons de laatste d'agen bericht, dat met koortsachtigen ijver rijpe en onrijpe aardappelen worden gerooid, welke naar net buiitenland1 worden uitgevoerd. Wanneer deze uitvoer op dezelfde wijze doorgaat, zal een groot deel van de winteraardappelen inplaats van te dienen voor binnenlandsch verbruik, in het buitenland worden geconsumeerd. 'Het behoeft geen betoog, dat een tekort aan aardappelen, on een dergelijke manier ont staan, waardoor de levensomstandigheden van de arbeidende bevolking, welke thans reeds zoo ernstig door werkloosheid wordt geteis- terd, nog meer wordit verzwaard, tot ernstige excessen aanleiding zal kunnen geven. Ons bestuur meent d'an ook tot Uwe Excel- lentie het dringende verzoek te moeten rich- ten, den uitvoer van aardappelen zoo lang te verbieden, tot vast staat, dat d'e voorraden in ons land groot genoeg zijn om de eigen bevol king tegen redelijkan prijs van' dit voedSel te voorzien. Wij' zouden het op prijs stellen, te dezer za- ce spoedig de meening van Uwe Excellence te mogen vernemen. DE FINANCIEieLE POSITHE VAN DEN EX-KROONPRINS. Het Berliner Tageblatt" deelt een en an- der mede over de financiedc posttie, waarin op let oogemblik de Duitsche ex-kroonprins ver- keert. Een' en ander is ontleend aan' het boek van Heinig: „Hohenzolleni". Volgens deze mededeelingen moet de financieele positie van den gewezen kroonprins niet al te rooskleurig zijn. „MeermalenM, zoo vertelt Heinig in zijn book, heeft de ex-kroonprins zijn vader van zijn financieelen toestand1 op de hoogte ge- liracht. In het midden' van 1919 werd den ex- keizer medegedeeld, dat het op zichzelf niet groote vermogen van den ex-kroonprins en van de ex-kroonprinses zoo goed' als opge- ;eecrdi was. Ziiln verblijf in Nederland kostte hem veel geld.. De hem door zijn vader ver- strekte bedragen waren voor btjzondere, doch noodzakelijke veiligheidsmaatregelen gebruikt en de ex-kroonprinses had toen uit eigen mid- delen reeds 25.000 gulden moeten bijpassen. De kosten' van het over brengen van de meu- belen en den overigen inventaris en de definir .tieve ontruiming van het ipaleis te Berlijn wer den op 250.000 mark gesChat. Een zomer- kuur van de kinderen en den ex-kroonprins, volgens voorschrift van den dokter, kostte voorts 2.5.000 mark. IBovendieu werd door de omwenteling aan de goederen van den ex- kroonprins aanzienlijke schade toegebracht. Behalve een tamelljk bedrag aan baar geld bepaalt zich de totale waarde van alle effec- ten uit's kroonprinsen bezit tot een bedrag van ongeveer 150.000 mark. Zoo lag het voor de hand', dat er hitmen afzienharen tijdl finan cieele moeilijkhedem voor de ex-kroonprins zou den aanbreken. Daarom verzocht hij zijn va der om een half millioen mark als voorschot, ofschoon later toch naar andere middelen moest worden1 uitgezien. Wilhelm II liet zich hiertoe echter niet over- halen'. Zijn zoon moest maar zien, hoe hij: met zijn midkielen uitkwam. De ex-kroonprins heeft zijn vader Later herhaaldelijk opnieuw verzocht, hemi een voorschot te verleenen, te- meer, daar de nieuwe Duitsdie regeering er geen bezwaar tegen maakte, den ex-keizer de middelen voor diens 1 evensonderhoud te ver- schaffen. De kroonprins moest trouwens ook voor zijn kinderen voldoende geld op zij kun nen leggen om hun1 een onbezorgde toekomst te kunnen' verschaffen. De ex-keizer toonde niet de mlinste lust in een verdeeling van zijn vermogen, reeds tijdens ziiln leven, ten' behoo ve van zijn oudsten zoon. iDe voormalige kroonprins vond, als zajtn vader zijn erhaalde veraoeken steeds afwijzend beantwoordde, in 'de „KapitaHluchlerleiaite- rungsfirmia" Grusser Co. een willig werk- tuig. Wanneer men bedenkt, dat de ex-keizer zich' door de Duitsche regeering reedS 69 mil lioen mark uit zijn vermogen naar Nederland heeft iaten sturen, moet deze afwij'zende hou- dingi tegenover een aanvrage van een betrek- kelijk geringe som zeker vreemd aandoen. GENOOTSCHAP VOOR DE JOODSOHE WETENSGHAP IN NEDERLAND. In de jongste bestuursvergadering werd in plaats van den heer S. Seeligmann, die als voorzitter periodiek aftrad en- als zoodanig niet onmiddellijk herbenoembaar was, de heer dr. L. J. Palache te Leiden tot voorzit ter aangewezen. 'De heer Seeligmann werd tot vice-vborzitter benoemd, Besloten werd gedurende den komenden winter een reeks wetenschappelijke voor- drachten te houden en tevens werd de door het Genootschap uitgesohreven Prijsvraag voor-een bilbliographie betreffende dte ge- schiedenis der Joden in Nederland vastge steld. Indien de geldmiddelen zulks toelaten, zal binnenkort het eerste bulletin van het Genootschap verschijnen. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BAKKERSB'EDRIJF. Door den Alg. Ned. Bond van Arbei- ders(sters) in het bakkerij-, chocolade- en suikerbewerkin'gsbedirijf zullen in de vier grootste plaatsen van ons land betoogingen gehoudea worden voor betere arbeidsvoor- waarden en tegen de wijzigingen der 'Ar- beidswet, zooals zij door de regeering zijn ingediend. KORTE BERICHTEN. Klein-fabrikauten in de sigarenindustrie hebben ernstige bezwaren tegen de Tabaks- wet. Marktborichten. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 18 Aug. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 17.20 tot 26.90, 2e soort 5.60—-/ 12 20. Wortelen 6.10—-/ 8.50 per 100 bos. Roode kool 6.109.50, 2de soort 4.60—/ 5.50; Gele kool 8.20—/ 11.70; Witte kool 6.80—/ 9.40; Aardappelen: Schotsche muizen 10; Schoolmeesters 8.209.60i; Biauwe 6—/ 9.20; Eigen- heimers 4.808.401; Drielingen 3 5.10; Kleine 2.80—/ 3.10; Due 5.60 tot 8.50; Bonte 7.20; Bieten 4.80; Zil- vernep 26.70; Gele nep 14.30—/ 15.40; Drielingen 11.1012.40; Uien 14.50 tot 15.50; Slaboonen 46, alles p. 100 KG. Aanvoer: 2500 st. bloemkool; 203500 KG. roode kool; 30250 K.G. witte kool; 51350 K.G. gele kool; 11300 bos wortelen; 9680 K.G. uien; 1250 K.O. gele nep; 31600 KG. aardappelen; 700 K.O. bieten1; 130 K.G. Slaboonen. BOVENKAR'SPElL „de Tuinbouw", 18 Aug. Hieden besteedde men voor: Bloemkool I 12 50—/ 15; II 8; III 1—/ 4; Roode kool 6—/ 7.50; Witte kool 89.50; Gele kool 9A 11.25; Slaboonen 6.30—/ 7.50. WARMENHUIZEN, 18 Aug. 1921. Roode kool 6.708; Gele kool 9.80 tot 10.30; Witte kool 6—/ 6.40; Uien 14.40—/ 14.90; Nep 14.60—t/ 15; Drie- 'ingen 13f 13.30; Schoolmeesters 7.90 tot 8.80; Drielingen 2.10—/ 3; Blauwe aardappelen 8.609; Graafjes 10.20, dnejimers eimera 7.50. Aanvoer: 4875 K G. aardappelen; 6075 K.G. uien; 15550 K.G. roode kool; 4800 K.G. gele kool; 8000 KG. witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 18 Aug. Julia 7.50; Schoolmeesters 7.10 10.10; Eigenheimers 4.90—/ 8.20:; Blauwe aardappelen 88.40; Drielin gen 3.80>f 7.60; Spercieboonen 38.60 cot 40.30; Zilveruien 8.40—/ 8.80; Drielingen 10.40—/ 10.70; Nep 19.80 tot 20.10; Grove Uien 14.30—/ 15.60; Drielingen 13—/ 13.50; Nep 14.20— 15.30; Gele kool 9.30—/ 13.70; Roode kool 7.30—/ 9.20; Witte kool 6 10- 7.40 alles per 100 K.G. Boswortelen 6.40—/ 9.60 per 100 bos. PURMEIR'E'NID, 18 Aug. Aflsagvereenl- gmg „Beemster, Purmerend en Omstr." 719 zak aardappelen 1.65—/ 2.20 per zak (25 KG.); 264 zak slaboonen 8.10— 9.80 per zak (15 K.G.); snijboonen 3 13.50 per zak (15 K.G.); tuinboonen 0.99 per zak (15 KG.); peren 0.09— 0.69 per KG.; appelen 0.10—0.62 per C.G.; roode kool 7.90f5.80i per 100 s'tuks; V-, H.L. uien 2.403.80 per Y> T.L. Handel zeer vlug.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6