DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAC. MET, Alkmaar. Open en gesloten Auto's. Provinciale MisOre No. 194. Honderd drie en twiirtigste Jaargang, 1921 ZATERDAG 20 AUGUSTUS SPAARBOEEJES - Luxe Verhuarimlchting. - Eerste bias beatut vM M*dea. Deze Coarant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdageo, uiigegesen- AbonaemenisprQs b(j vooraitbetaling per 3 maanden vooi Alkmaar 2.franco door het gelieele Rijk 22S0. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 tenia. Prijs der gewone Advertentiin. Per regel 0.25, bij grooie coniracien rabai. Orooie letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdmkker« v/h. HERMa. COSTER ZOON. Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dlrecteori G. H. KRAK. Telefoonne. Redactie 33. Hoofdredaoteari T3. N. ADEMA. Gnder dit opschrift doch zonder het vraagteeken gaven dezer dagen de N'eu- we Purmerender courant, R. K.-dagblad voor Punnereind en omstreken, en andere in de pro. vincie verschijinende Roomsch-Katholieke bla den, een hoofdartikel1, waarin eigenlijk niet nicer of minder werd betoogd dian dat de pro vince Nioord-Holland zich niet had behoo- ren in te la ten met de provinciale drinkwater- voorziening. ,yDe huidige provinciale misfcre moge tot wijziging van inzicht, tot inkeer brengen", zoo heette het aan het slot Ik wil aan de publieke opinie naar aanlei- ding hiervan een waarschuwend woord doen hooren. Dat ikomt mi} vooral ook gewenscht voor omdat het betoog van de bedoelde Roomsch- \atholieke bladen geenszins op zichzelf uaat. Deze bladen praten eigenlijk de R. K. sta- tenleden1 Bomans em Michielsen een beetje na, die kort geleden in de statenvergadering uit- voerige beschouwingen hidden, gerichit tegen het provinciaal waterleidingbedrijf, tegen de Erovinciale krankzinnigengestichten, tegen de emoeiingen van het bestuur der provincie Kcordholland in het algemeen. Het meest curieuse was nu hierbij ten slot- e wel, dat de voorziter der R. K. statentrac- tie, de heer Heerkens Thijssen, na een uitvoe- rig debat, waaraan leden van allerlei richtimg deelnamen, de verklaring aflegde, dat de hee- ren Bomans en Miichielsen geheel voor zich zelf hadden gesproken zonder dat daaromtrent vooraf in de R. K.* statenfractie overleg was eem sterk vermoe- statenleden het genoemde sprekers eens waren. Hetgeen maar gelukkig is ook Trouwens, ook de R. K. staten leden hebben indertijd, zonder eenig bezwaar in te brengen tot al datgene, waartegen de heerem Bomans en Michielsen heftig te velde troikken, mede besloten. Bij het P.E.N, is er zeker tnis&re, in finao- cieel opzicht wel te verstaan. Over behooriij- ke stroomvoorziening van de aangesloten ge meenten wordt niet geklaagd en valt zeker ook niet te klagen. Maar met de financial is het ellendig gesteld. Ilk wees daarop onlangs in eenige beschouwingen en kan daaraan helaas toevoegen dat de begrooting van 1922 een te- kort raamlt van bijna 2 millioen gulden'. Bijna 2 millioen1 gulden verlies over een jaar. Dat klinkt fabelachiig en is zoo erg als niemand zich had durven voorstellen. Ingrijpende maatregelen zijn bij het P.E.N, noodig en zullen zeker ook wel worden geno- men. De afdeeling Noord-Holland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, in een voor eenige maanden gehouden vergade- ring de toestanden aan het P.E.N, bespreken- de, mag er op bogen het eerste en krachtig te hebben aan'gedrongen op het nemen van een maatregel, die thans door gedeputeerde sta ten' in beginsel is aanvaard. Het afdeelimgs- bestuur .heeft in opdracht dter ledenvergade- ring bij Ged. Staten en den raad van toe- zicht betoogd, dat om het bedrijf weder op de been te helpen het eenig mogelijke redm'iddel is ten laste van de algemeene provinciale geld- middelen te nemen de in de afgeloopen jaren geleden exploitatieverliezen alsmede een zoo- danig deel van de stichtingskosten dat zonder verder verlies van stroom tegen behoorlijken prijs aan gemeenten, waterschappen en indus- trieelen zal kunnen worden geleverd. Daarin zullen dan ook Amsterdam en H'aarlem, die eigen electriciteitsbedrijven exploiteeren, in den vorm van1 belasting hebben bij te dragen, hetgeen indertijd billijk moet worden geacht. Gedeputeerde staten stellen nu aan de staten voor bet bedrijf met een1 bedrag van ongeveer 6i/? millioen in eens te ontlasten. Het is mi} intusschen als lid va® de voor onderzoek de zer voorstellen ingestelde staten-commissie be- kend, dat ook dan nog belangrijke stroomver- hooging moet plants hebben. De vraag ver- dient daarom overweging of niet nog verder moet worden gegaan dan gedeputeerde sta ten' wenschem. Die zaak komt weldra in de statenvergadering aan de orde. Maar nu wensdh ik den lexer aanstonds een vraag te steHen. Eerst nog de opmerking, dat ik de finanoieele misfere aan het P.E.N, in geen enkel opzicht wensch te verbloemen. Er is daarvoor trouwens mijaerzijds ook geen enkele reden en het provinciaal bestuur denkt daaraan ook geenszins, doch betracht zeer prijzenswaard volledige openbaarheid. .'Maar zou men nu inderdaad met het badwater te- vens het kind willen uitwerpen? De toestan den aan het P.E.N, moeten worden verbeterd, het bedrijf moet nit den1 financieelen nood wor. den gehblpen, maar de stroomvooTziening zelf moet toch immers blijven doorgaan! Ook gemeenten, die nog niet geelectrificeerd zijn moeten dat zoo spoedig mogelij'k worden. Voor een tiental jaren waren het alleem Amsterdam, Haarlem en zeer enkele endere bevoorrechte gemeenten, die electrischen stroom hadd'en. Men dacht er niet aan' dat ook het platteland nog eens ooit in dit voor- recht zou kunnen deelen. Door de bemoeiing der provincie is dat mogelijk geworden. Is dat niet een zegen en mogen wij de provincie daar- voor ai*t ten hoogsts dainkbaar zijn? Wat FIRMA J. ASJES Ez. RIJTUIGFABRIEK. IIEILIGELAND. Levart ait voorraad alio soorton RIJ- TUIGEN en WAGENS onder gar an tie. praat men dan nog over het al of niet princi- pieel wenschelijke van provinciale overheids- bemoeiing. De gang van zaken bi} het P.E.N, had een betere, veel betere, een veel betere, kunnen wezen. Maar dankbaar mogen wij, be- woners yan't platteland en de kleine provin- ciesteden, in elk geval zijn, dat de electrificatie in Ntoord-Holland zoo snel is doorgevoerd, al moeten wij dan ook het verlies van eenige mil- lioenen, die door de geheele provincie dan nog wel 'kunnen worden gedragen, ernstig betreu- ren. Het is te hopen dat het provinciaal waterlei- dingsbedfijif geleerd' ook door de ervarin- gen van het P.'E.NL minder fouten zal1 ma- ken. Miaar tegen het parool: geen provinciale overheidsbemoei ing, zou ik zoo vierkant moge. lijk mi} willen stellen. Aiken met behuilp van de provmcie kunnen het platteland en de kleine provinciesteden ein- delijk bekomen datgene wait de kleine gemeen ten niet kunnen ondernemen an de groote stad1 reeds voor lang deelachtig is geworden. Purmerend, D. KOOIMA'N. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. Lloyd George heeft in het Lagerhuis bij het voorstel tot verdaging van het Huis tot 18 October een korte verklaring afgelegd over de Iersche kwestie. Hij zeide, dat al wat de regcering te zeggen had, vervat was in zijn twee brieven aan de Valera. De regeering had de politiek toegepast van al haar kaarten op tafel te leggen. Zij was tot de uiterste grens gegaan van de concessies, die zij kon doen. Zij deed geen voorstellen, waarop te beknibbclen viel, zij bood alles aan wat zij kon geven, teneinde den vrede en de welwil- lendheid van het Iersche vol'k te koopen. In Ierland bestond twijfel, niet zoozeer aan de voorstellen zclf. doch of het ons werkelijk meenens is. Dit is een zaak van toelichting, cpheldering en uitwerking zonder dat de voorwaarden zelve worden gewijzigd. De grooie lijnen der voorstellen kunnen niet worden verandcrd; de grondslag kan niet worden gewijzigd. Met het oog op de omstandigheid dat het Huis op het punt staat te worden verdaagd, aldus ging Lloyd George voort, kunnen wij ons niet verhelen dat er verontrustende verkla- ringen zijn afgelegd en- dat er zelfs een paar verontrustende fciten zijn aan te wijzen. De mogelijkheid van een overeenkomst be- sprckend, zeide Lloyd George, dat het de plicht der regeering zou zijn, het vergelijk aan het parlement voor te leggen en daaraan zonder verwijl wettelijke kracht te verleencn, daar uitstel gevaar zou opleveren. Zich bezig houdende met wat hij noemde de „onaange- name gebeurlijkheid" van verwerping van de voorstellen, zeide hij dat in dit geval het land zou Icemen te staan tegenover de emstigste gebeurtenis, waarvoor't ooit was geplaatst. Verwerping zou een onloochenbare uitdaging zijn van het gezag der Kroon en de eenheid des rijks Indicn deze verwerping definitief is, zou het uitvoerend bewind stappen moeten doen, die niet zouden kunnen worden gedaan zonder raadpleging van het parlement. De regeering, aldus ging Lloyd George voort, wensch te oprechtelijk den vrede en'be- eindiging van de misverstanden tusschen twee volken, die met elkaar in vrede, eensgezind- heid' en genegenheid dienden te leven. In weerwil van de verontrustende feiten hoopte hij, dat het verstand de overhand zou behou- den en de Iersche leiders niet de grootste ma te van vrijheid, die ooit aan hun land was aangeboden, zouden afwijzen en niet de ver- antwoordelijkheid op zich zouden laden van hernieuwing van een conflict, dat ontbloot zou zijn van alle glorie door de afgrijselijkheid, die het zou overschaduwen. Aequiih gaf uitdrukking aan de algemeene instemming met de voorstellen der regeering Het Huis is tot 18 October verdaagd, doch kan eerder worden bijeengeroepen zoo de ge- beurtenisseri in Ierland dit noodig maken. Door Sinn Fein-kringen is medegedeeld, dat het D'ail Eireann Set antwoord op de Britsche voorstellen den 22sten Augustus, dus Maandag a.s., in geheime zi'tting zal behandelen. Zouden we nu werkelijk in den loop der volgende week een beslissing mogen ver- wachten op de voorstellen van Engeland no- pens den vrede in Ieflano? De „Westminster Gazette" verneemt van zijn correspondent te Belfast dat men zicih daar afvraagt wat er gebeuren moet, als Sinn Fein de voorstellen der Britsche regee ring afwijst. De stad is vol geruchten. Zoo wordt er beweerd en' dit heet uit invloed- rijke unionistische bron ie komen dat de regeering bereid is met de leiders van Sinn Fein verscheidene der beperkingen in de voorstellen te bespreken. Twee daarvan, de kwestie der republiak «rt het recht van af- scheiding, wil het Britsdie kabinet in ieder geval handhaven." De rest kon echter bespro- ken worden en veranderd, wanneer voldoen- de overtuigende argumenten door de Sinn Fein-leiders naar voren werden gebracht. Of deze opvatting juist is, zal nog anoeten blij- ken, maar in de hoofdstad' van Ulster is men' er in ieder geval van overtuigd. De optimis- ten. beschouwen dit als het overtuigende be- wijs, dat de deur voor verdere onderhande- lingen nog niet gesloteni en re dus nog reden tot hoop is. Volgens den Loodenschen correspondent van de te Belfast verschijnende „News Let ter", zou het kabinet intusschen ook al de wrijving besproken hebben1, die ontstaan zou, wanneer Sinn Fein de onderhandelingen af- brak en den' wapenstilstand opzegde. De re geering kan geen stappen nemen1 voor een formeel bericht van Dait Eireann was ont- vangen en in ieder geva! zou men het ver- breken van den wapenstilstand aan Sinn Fein overlaten. Lloyd George moet nog hoop hebben en- over het algemeen schijnt men' van oordeel te zijn, dat de onderhandelingen nog maanden konden duren en in dien tij'd de wapenstilstand zal worden ge&erhiedigd. De jongste redevoeringen van De Valera hebben te Londen bezorgdheid veroorzaakt Men vreest thans de mogelijkheid1, dat de on derhandelingen worden afgebroiken, Naar de bladen melden, is de publieke opinie in Ier land niet volstrekt vertrouwend, maar toch optimistisch wat betreft het tot stand komen van een vergelijk. Deze hoop is gebaseerd, bp de wetenschap, dat 90 pet. van de be- volking van Zuidelijk en Westelijk Ierland tevreden is met de algemeene streikking van het regeeringsvoorstel. 'Niemand gelooft, dat het Dail Eierana de ontzaglijke verantwoor- delijkheid voor de verwerping van het voor stel op zich zal nemen, zonder dat eerst het volk wordt geraadpleegd. En indden het volk in de gelegenheid wordt gesteld, zonder druk van bovenaf zijn cord-tel uit fce spreken, dan zal, naar men aanneemt, het voorstel worden aanvaard. Het Irish Bulletin", het officieele orgaan van Sinn Fern, pubiiceert een critiek op den brief van generaal Smuts aan De Valera, waarin werd a'angespoord de Engelsche voori- NO0RDHOLLANDSCH L ANDBOUW CREDIET. Rente 4 70. waarden aan te nemen'. Het blad zegt, dat de Britsche voorstellen zes voorwaarden bin- dende verplichtingen aan. Ierland opleg- gen. Geen dominion zou ook maar voor een oogenblik een van deze zes voorwaarden dul- den. De eerste der zes voorwaarden bepaalt, dat de Britsdie marine de contrcle zal hebben over de Iersche wateren en havens. De vierde schrijft de controle over de lucht haven Ier land zoowel voor militaire als voor civiele doeleinden. 'Deze beide voorwaarden, aldus het officieele orgaan van Sinn Fein, sluiten n oodzakd ijkerwijs in zich de bezetting van Ierland door het Britsdie leger. Saamgeno- men zouden zij Ierland militair afhankelijk mdken' van Engeland. Betoogd wordt dan, dat Ierland niet ge- zegd kan worden zich „af te scheiden" van een gezag, dat het nooit ehkend heeft. Voorts wordt nog gezegd, dat de vijfde voorwaarde, dc verpliditing van vrijen handel met Enge land, niet vereenigbaar is met de „volledige autonomie ten aanzien van bdastingheffing en financien", aan Ierland eveneens aangebo den. Formed heeft de koning een veto en suprema'tie ten aanzien der dominions. Voor deze bestaan zij feitelijk echter niet meer, maar voor Ierland zou dit wd het geval zijn. Of men na lezing van bovenstaande, nog opti mistisch mag zijn ten opzichte van de bon ding, die Sinn rein zal aannemen tegenover de Engelsche voorwaarden? DE VOLKENBOND EN DE OPPER- SILEZISCHE KWESTIE. De opstandelingen 1 hoeveelheid sanitair-, DE SP'ANJAARDElN IN MAROKKO. Het blijkt meer en meer, dat de Spanjaar- den in Marokko een harden dobber hebben. De opstandelingen zijn zeer goed bewapend en hun aantal schijnt steeds grooter te wor den. In Spanje lijkt de lust om dienst te nemen voor Marokko niet erg groot, waar- om zouden anders in Engeland oua-militai- ren worden uitgenoodigd tot dienstneming in een Spaansch vreemdelingen-legioen Aangeboden word't een- soldij van 3 shil ling per dag en bovendien 25 p. St. voor elk' jaar dienst. Er hebben zich al velen aange- meld, meest werkloozen. Een wdinig aanbe- velenswaardige manier van bestrijding der weikloosheid! Intusschen, Spanje kan nog heel wat mannetjes gebruiken, want de regee ring erkent zelf, d'at de opstandelingen de Spaansche stellingen pnder vuur nemen, een bewijs, dat zij zich vrij sterk gevoelen. >ben een belangrijke int«idance-, genie-, spoorweg- en luchtvaart-materiaal buitge- maakt, hetwelk zi} ten deele vernietigden. Het percentage der gesneuvelde officieren is veel grooter, dan d'at der manschappen. 'De beweging kost den Spanjaarden ook belangrijke financieele offers. Zij is nog maar goed en wel begonnen en nu reeds vraagt de regeering een' buitengewooo cre- diet van 119 millioen peseta's ten behoeve der campagne. DE STRIJ'D IN KLEIN-AZIg. Het Grieksche staf'bericht meldt, d'at de op- marsch wordt voortgezet en dat een, belang rijke striidmacht Turksche cavalerie, die te- genstand bood, in oostelijke ridhting is te- ruggedreven. Bij zijn terugtocht vernielde de vij and zooveel mogelijk bruggen, spoorwe- gen en andere wegen. Alsof dit nu ieis bij- zonders was. Van vernielingen door oorlog- voerenden hebben wij in de laatste jaren zooveel gehoord! Het Grieksche eskadier in de Zwarte Zee heeft twee Turksche schepen, met miunitie ge- laden, buit gemaakt. Goenaris, de Grieksche premier, zou heb ben verklaard, dat de Grieksch-Turksche oorlog vermoedelijk voor Novemlber zal ge- eindigd zijn. De toestand van het G$rieksche leger is zoo, dat de vijand binnen vier weken zou zijn verjaagd, en dat het Grieksche leger binnenkort kan worden gedemobiliseerd. Als aan deze hoopvolle verwachting maar niet de bodem wordt ingeslagen door een toch nog a'itijd te verwachten tegenstand der Kemalisten. Vooralsnog is het moeielijk te gelooven, d'at dezen zich zoo maar gewonnen zouden geven. DE NOOD IN RUSLAND. Hoover, de Amerikaansche voedselregelaar, bericht, dat te Riga volledige overeenstem- ming is bereikt ten aanzien van het zenden van levensmiddelen naar Rusland. Er zijn reeds toebereidselen gemaakt om een schip met voedingsmiddelen van New York naar Danzig te zenden. Hoover heeft een brief van president Harding bekend gemaakt, waarin deze zegt dat Amerika het plan der comimis- sie van adxninistratie zal steunen. Een nieuw oniheil komt nog de ramp in Rus land vergrooten. In West-Siberie werd n.l. de oogst vernield door een sprinkhanenzwerm. Door den grooten nood en de bedreiging door cholera en andere ziekten komt men in Rusland tot drastische maatregelen. Zoo moe ten, volgens een bericht uit Kopenhagen, al le door de cholera aangetaste gouvernemen- ten tot een „doodenzone" verklaard zijn. Aan de bevolking zou op straf des dO'Ods venbo- den zijn de grens daarvan te overschrijden. Een bericht, te verechrikkelijk om het zoo maar te gelooven. Blijkens een in „Het Volk" afgedrulct mani fest spoort het Partijbestuur van de S D. A. P. de leden dier partij aan om een uur loon te storten ten bate van de slachtoffers van den nood in Rusland. Verwaeht wordt, dat de internationale commissie, die de Roode Kruisconferentie te Geneve heeft georganiseerd tot het verieenen van hulp aan Rusland, binnenkort te Parijs Zal bijeenkomen DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. De Poolsche vakvereenigingen schijnen zich niet te houden aan de afspraak met de Duit- schers om de bevolking op te wekken hare kalmte te bewaren. De Duitsche bladen, die zich tot plaatsing van den betreffenden op- roep hadden verplicht, hebben deze al ge plaatst, van de Poolsche nog geen enkele Zou het den Polen geen ernst zijn om de rust te handhaven Zij schijnen wel raar te mod- deren in Opper-Silezie, omdat zij vreezen dat de beslissing van den Oppersten Raad inzake Telefoon 572. de grens van het volksstemmingsgebied niet in hun voordeel zal uitvallen. Maar waarom dan een volksstemming, als de uitslag aiet beslisscnd zal zijn? DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Amerikaansche senator King verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „United Press", dat het noodzakelijk is president Har ding te verzoeken, den oud-president Wilson als Amerikaansch afgevaardigde naar de ont- wapenmgsconferentie te zenden. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft van China de formeele aanvaarding ontvangen van de uitnoodiging tot een conterentie over de Stille Zuidzee. De Chineesche delegatie zal uit honderd leden bestaan HET HONGAARSCHE LEGER. De minister van defensie heeft bij het parle ment een wetsontwerp ingtdiend, volgens het welk Hongarije in de toekomst slechts over een leger van 35000 man zal beschikken. De landwcer, wier uitsluitende taak het is, de binnenlandsche orde te handhaven en de grens te beschermen, is georganiseerd over- eenkomstig de btpalingen van het verdrag van Trianon en bestaat uitsluitend uit soldaten, die zich vrijwillig verplichten tot een dienst- tijd van twaalf jaar. DE POLITIEK "VAN LENIN. Van de Ru^sische grens wordt gemeld De Raad van Volksconimissarissen keurde den wederinvoer en den verkoop van brande- wijn goed. Evenzoo werd het tot nog toe ge- nationaliseerde verkeer op de waterwegen voor het grootstt gedeelte voor den particu- lieren handel vrijgegeven. Een aiider decreet stond den terugkoop toe van genationaliseer- de huizen en grondbezittingen. DE KWESTIE VAN WEST-HONGARIJE. De houding van Oostenrijk in het West- Hongaarsche vraagstuk en de afwijzing van elk comprcmis heeft te Boedapest een verbit- terde stemming veroorzaakt. Zoowel Oosten rijk als de Entente worden beschuldigd in Hongarije de hoop op ecu compromis gewekt te hebben, die thas nog onvervuld is. Dage- lijks hebben demonstraties van de bevolking plaats tegen de afscheiding van West-Honga- rije. Ondanks het streven van de regeering, komen steeds meer stemmen op voor repre- sailles tegenover Oostenrijk. DE BANKBILJETTENPERS IN RUSLAND. De Sovjet-regeering heeft van 1917, toen zij aan het bewind kwam, tot einde 1920, voor 1203 milliard roebel papiergeld uitgegeven, welk bedrag thans tot circa 1400 milliard is gestagen. Om zich een-denkbeeld te vormen van ait ontzaglijke bedrag, bedenke men maar eens, dat in 1900 het totale bezit van Rusland werd geschat op 63 milliard goud- roebcsl en het totale bezit van heel Europa op duizend milliard. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIe. De arbeiders in de werkplaatsen van den „Peninsular"-spoorweg legden den arbeid neei'. Zij1 steenigdein eerst het kantoor van den - opzichter te Bombay en staiken daarna de werkplaatsen in brand? die zoo goed als ver- nieldf zijn. De autoriteiten joegen d« rebel!en uiteen en bluschten den brand doch het zal niet mogelijk zijn', de werkplaatsen thans weer te openeni. Heeren-Modemagazijn W0LTERIN8-WACKERS YERPLAATST naar da overzijde MIENT 9, Alkmaar, DE REPUBLIEK BARANYA. De Joego-slavisohe ministerraad besloot tot de onmiddellijke ontruiming van Bara- nya. De sympathie met de nieuwbakken re- publ'iek ging dan toch niet zoover, dat de Joegoslavische regeering een conflict met entente wilde uitlotken. Met het oog op een eventueel verzet der bevolking tegen het bin- nenruklken der Hongaren, houdt de regeering te Boedapest een sterke troepenmacht gereed. HET GESCHIL TUSSCHEN BEIEREN EN HE.T DUITSCHE RIJK. De Beiersche ministerraad, onder voorzit- terschap van den minister-president von Kahr, hield zich gistermorgen bezig met het afwijzend antwoord der rijksregeering in zake de graancontrole. Voor zoover reeds thans valt na te gaan, zegt het Hbld., zal Beieren het conflict met't Rijk niet op de spits drijven, maar zich schik- ken in den door deze weigering in het leven geroepen toestand. te meer daar ook de Ka- mer van Koophandel te Munchen alle pogin - ALIMAA1SCIE CODIAHT De fungeerexide president van den Raad van den Volkenbond heeft Quinones Deleon, ver» tegenwoordiger van Spanje, uitgenoodigd de functie aan te nemen van rapporteur der bub tengewone zitting, die tot taak za lhebben aan den Raad een objectief overzicht te geven van de feiten, teneinde den Raad op de hoogte te brengen van de moeilijkheden, waarmede de Opperste Raad te kampen had bij het nemen van een besluit ten aanzien van Opper«Silezie. De aanwijzing van den Spaansche gezant als rapporteur bij den Raad van den Volkenbond voor de Opper»SiIezische kwestie is hier met voldoening ontvangen, zegt de Parijsche cor< respondent van het Hbld. Men meent, dat de Spaansche diplomaat, wiens land moeilijkheden ondervindt in Marokko en misschien zelf be» hoefte zou hebben aan buitenlandschen steun, beter dan iemand anders in staat is, de bizon» derheden van den toestand in Opper«Silezie te begrijpen. De ..Temps" sehrijft: In dm persee®. van eij* vertegenwoordiger zal Spanje de gelegenheid hebben een belangrijke rol te spelyi en op be» sliste wijze kunnen bijdragen toi bet uit den weg ruimen van de verschillen tusschen Enge» land en Frankrijk en den vrede te consolidee* ren. Wij zijn er verheugd over, dat deze histo» rische zending hem wordt aangeboden op een oogenblik, dat de regeering en het volk van Spanje een voorbeeld geven van vaderlands« liefde, hetwelk wij toejuichen. voorheen fa. Schneiders.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1