heeft zQn lessen hervat. Wij brengen ter openbare kennis, dat bob ons College is ingekomen een verzoek van A C. ME1JER, wonende te Alkmaar, om vetrlol lot den verkoop van alcoholhoudende dran- ken, anderen dan sterken drank, in de bene- denzaal van het perceel ACHtERSTRAAT. No. 26. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen bij ons tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bezwaren war den ingediend. Alkmaar, 20 Augustas 1921. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, A. F. THOMSEN, Voorzitter, loco-Burgemeester. DONATH, SecretarIs. sol utile aan Uit hoofde van haar levendiige belangstel ling voor nuttig en practisdh werk verklaar de oonferentie dat de interparlementaire nnie met nog meer kraeht en volharding op het gebied van internationale sameniwerking moet arbeiden ten1 einde de bewiaipening te beper- ken en den wereldvrede te waarborgen. HET TARIEF VAN HET ELECTRISOH LICHT. Het bestuur van de centrale crisds-commisr sie voor den middenstand te Amsterdam, waarbij aangesloten de Amsterdamsche neu- trale, roomsch-katholieke en,' christelijke mid- denstands-organisaties, heeft den gemeente- raad verzocht, de tarieven voor het gehruik van electrisch licht voor winkels, werkplaat- sen en kantoren in overeenstemming te bren gen mot die van de geheele Amsterdamsche bevolking DE „U ITG ETRDKKENEN." Het Dagelijlksch Bestuur van het Nederl Verbond van Vakvereenigingen heeft een ires gezonden aan den minister van Binnen- landsche Zaken naar aanleiding der circu- laJre va 18 Juni betreffende het laten afloo- pen van den steun van het Rijk aan de uitjge- trokkcn leden der vterkloozenkassen. Het adres noemt deze beslissing „onmenschelijk hard'', te meer nu door dfi aanihondende droogte er groo'te schaarschte dreigt van ver schillende inheemsche groenten, tengevolge waarvan de orijizeo zeer sterk zullen stijgrn. Vender protesteert het adires nadrukkelijk te gen de taktiek van dien minister, om de on- dersteuning der uitgetrokken werklooze arfbei- ders af te schuiven op de gemeenten. En het adres besluitt: „Wat de gevolgen hiervan kunnen zijtn, of de werkloozen zidi deze Ibdhandeling al dan niet gewillig zullen laten welgevallen, bl'ijve hier onbesprolkm. Wij' dreigen nidt. Wij waar- schuwen slechts. Uwe 'ExceTlentie gelieve edi tor te bedenken, dat een hongerige maag niet redeneert, maar handelt. IDait i!s tijdens de oorlogsjaren, torn er ook iin ons landl af en' toe gebrek was aan de meest noodzakdijfce le- vensmiddelen, meer dan eens gdbleken. Toen was het edhter oorlogstijd. Toen waren de omstandigheden wfil eens xnadhtiger dan de wil om afdoende te hdpen. Toen was het dikwijls geen1 kwestie van geld. Nu wel Thans kan door het beschifcbaar stellen van enikele millioenen, die gemakkelijk te vihden zijn yooikomen worden, dat een ded van onze arbdddnde bevolking tot het pauperisme af- zakt. En ook voorlkomen worden, dat het de komende wintermaand'en in verschillende dee- len van het land tot exoessen zall komen." DE MILITAIRE WEDUWEN- ENi WEEZENPENSIOENEN. De Staatscommissie, belast met het doen van voorstellen tot herziening (invoering) van een pensioenregeling voor de weduwen en weezen van militairen van alien rang van land- en zeemacht, heeft hare werkzaam- heden geeindigd en' hare voorstellen in den vorrn van een' Ontwerp-wet aan de Regeering ingezonden. Aan dit ingezonden Ontwerp- wet ontleent „De Telegraaf" het volgende: Er wordt opgericht een weduwen- en wee- zenfonds voor militairen en gewezen mili tairen van land- en zeemacht, waaruit pen sioen wordt verleend aan weduwen en wee zen van militairen van land- em zeemacht. Recht op weduwen-pensioen heeft: a. de weduiwe van een militair, tenzij het huwelijk was gesloten nadat hij den leeftijd1 van 65 jaar had bereikt; b. de weduwe van een gepensionneerd mi litair, tenzij het huwelijk was gesloten, nadat hij was gepensionneerd of nadat hij den leeftijd van 65 jaar had' bereikf! Indien een weduwe op grond van het on- der a. vennelde in meer dan ten hoedanig heid recht heeft op pensioen, kan zij slechts aanspraak maken op &n pensioen; en wel op het hoogste. Het recht op weezen-pensioen hebben: a. de minderjarige wettige of gewettigde kinderen van een overleden militair, tenzij zij geborem zijn uit een huwelijk, gesloten nadat hun vader den leeftijd van 65 jaar had bereikt, of tenzij zjj< na dat tijdstip ge- wettigd zijn b. de minderjarige wettige of gewettigde kinderen van een overleden gepensionneerd militair, tenzij1 zij geboren- zijn uit een' huwe lijk, gesloten nadat hun vader was gepensi onneerd of nadat hij den leeftijd; van 65 jaar had bereikt, of tenzij zij na dat tijdstip ge- wettigd zijn. Recht op tijdelij-k pensioen hebben1 de vrouw en d'e minderjarige wettige of gewettigde kin deren van een militair, die in de uitoefening van zijn dienst is vennist geraakt. Het weduwen-pensioen bedraagt 50 pet. van den pensioengrondslag, die de overlede- ne, vol gens de bepalingen van de Pensioen- wet voor de landmacht of van de zeemacht, het laatst als militair had, of zou gehad hebben, indien op het tijdstip van zijn over- lijden of van zijn pensionneering de in de varenvermelde wetten vastgestelde bepalin gen aangaande den pensioengrondslag reedis van kracht waren geweest. Het weezen-pensioen bedraagt: a. 10 pet. van den* pensioengrondslag, hiervoren bedoeld, voor elk kind, welks moe- der aan het overlijden van deni vader aan spraak op pensioen' ontleent; b. 20 pet. van diem pensioengrondslag voor elk ander kind. Het weduwen- en weezenpensioen wordt, evenals het gezamenlijk bedrag van het wee zenpensioen naar -boven afgerond in guldens. Het weduwenpensioen en't weezenpensioen wordt ten hoogste berekend' over een grond- slag van 3000'. Het gezamenlijke bedrag aan weduwen- en weezenpensioen of aan weezenpensioen gaat den pensioengrondslag niet te boven en oversohrijett in geen geval ihet bedrag van 3000. Ingeval die weduwe of d!e kinderen van den overledene recht hebben op pensioen ten laste van het pensioenfonds en op een rente krachtens de Ongevallenwet 1901 of een an- dere wet in zake sociale verzekering, op of oudjerdomsuitkeering ten laste van den Staat, wordt over den' tijd gedurende welken beide gelijktijdig zouden worden genoten, het he- drag der uitkeering in minderiag gebracht van het pensioen. Het tijdelijk pensioen voor de vrouw en de kinderen van een militair die in de uitoefe ning van den dienst vermist is geraakt, is gelijk aan het bedrag aan pensioen, dat de belanghebbenden zouden ontvangen, wan- neer de echtgenoot of vader bij de dienstver- ridhting ware overleden. ALWEER WDRMERVEER Men schrijlft uit Wormerveer aan „Het Volk." 'Het volgende is nu weer aan het licht geko- men: Wormerveer heeft een werklooshedd, zooals nog nimmer is gekend. Dooi productief werk wordt door het gemeentebestaur getracht dien mood te lenigen. De regeering was bereid' voor aillerlei werk 50 pCt. in de kosten bij te dragen. Het blijkt nu dat de burgemeester al- weer in twee kabinetbrieven er bij de regee ring op aan diringt geen bijdrage meer te ver leenen, omdat wij te royaal zouden leven. Wij hebben op oa drag uitgetrokken kleediing, fauii onze begrooting n.l een be- voor schoolvoeding en :uis- en kraamverzorging en tot steun van lichamdijke ontwikkeling Dit acht de burgemeester te weelderig, bovendien kee- ren wij volgens den burgemeester, den werk loozen een te hog bedrag uit. Daarom advi- seert hij de regeering: „ik noodig u dringend uit deze gemeante geen verderen steun te ge- ven." (Woardelijk). Den minister was dit klaarblijkelijk te mach- tdg en hijneemt dit zoo maar niet aan van do zen wddoener van Wormerveer. Daarom hij bij het gemeentebestuur om nadere inliritingen. In de plaatselijke pers zal de volledige cor- respondentie als „onideele berichten" wor den opgenomen, EEN GE'LUKWENSCH VAN DEN EX-KEIZER. De Tribune" te Geneve vemeemt uit authentieke bron, dat ex-kdzer Wilhelm aan zijn zwager Constantijn een sdhriftelijkea ge- .eeft gezonden naar aamleidmg van het succes der Grieksche wapenen en de iiezetting van Eskisjehir. De ex-keizer herin- nert er aan, diat hij persoonliik er voor heeft geijverd!, een spoorwegniet in Anatolie te doen ontstaan, waarvan het voomaamste kruis- >unt zicn thans in handen van de Grieken >evindt. Vervallen van zijn vroegere maCht en ver van het EXiitsche vaderland, verheugt Wilhelm zich over het succes van Constan tijn. In een tweeden brief, gericht tot koningin Sophie te Smyrna zegt Wilhelm, dat zij door de wonden der Grieksche soldaten te verb'n- den, tevens een der womdten van Duitschland verbindt. DUIZEND ZILVERBONS GESTOLEN, Het Departement van Financien is reeds eeniige maanden bezig met het onttrelldken van zilverbons aan de circulatie, gezien het feit, dat het zilvergeld steeds rnecr en meer ont vangen en uitgegeven wordt De Rijksbetaahneesters houden: dan ook de zilverbons in en sturen ze van tijd tot tijd in ijzeren kisten naar de Algemeene Rekenka- mer, welke met de vemietiging van deze kost- bare papieren is belast Zoo heeft Donderdagochtend1 de Rijksbe- taalmeester te Amsterdam een- verzegdde ijze ren kist, gevuld met zilverbons van 2,50, naar de Algemeene Rekenkamer gezonden, welke wel Donderdagmiddag is gearriveerd, maar na onderweg te zijn opengebroken. Althans gistcrochtend bleek, aldus „De Rcsidentiebode", dat het zegel geschonden was en ae kist tusschen Amsterdam en den Haag was opengemaakt. Onmiddellijk is tot de telling overgegaan en er bleken tien pakjes van honderd zilverbons gestolen te zijn, zoo- dat een wahrde van 2500 wordt vennist. Zeer waarschijnlijk zijn meer personen in deze zaak betrokken, daar de geldkist steeds onder voortdurende controle van eehige per sonen staat. Politie en autoriteiten staan voor een raad- sel. Verschillende personen en beambten reeds gehoord, zonder resultaat. Intusschen zullen de dieven geen gemakke- lijke taak hebben om de bons aan den man te brengen, daar a lie bons reeds gemerkt zijn met het vemietigingsteeken. In elken bon zijn ter hoogte van de hand- teekening van den Minister van Financien vier gaatjes geprikt, waardoor de bona her- kenbaar zijn. Men zij dus voorzichtig bij het ontvangen van zilverbons van 2,50. AANDUIDING PLAATSNAMEN LANGS DE WATERWEGEN. De Commissaris der Koningin in de pro vince Noord-Holland heeft aan de gemeen- tebeshircn in dat gewest de volgende aan- chriiving gezonden: ,,Het Dagelijksch Bestuur van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer deelt mij mede, dat zoowel door landgenooten als door vreemde- lingen bij het maken van bootreizen in ons land herhaaldelijk groot ongerief wordt on- dervonden door het niet vermeld zijn van plaatsnamen bij de aanlegsteigers der passa- giersbooten1 langs de grooiere waterverkeers- wegen en verzocht mij, naar aanleiding daar- van, te bevorderen, dat hierin wordt voor- zien. Daaraan gevolg gevende, mage ik u, voor zooveel noodig en voof zoover uwe ge- meente aangaat, uitnoodigen het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat van gemeentewege op nenoemde platsen een bord wordt aange- >racht, v/aarop de plaatsnaam is vermeld. DE JAAR'B'EUR'S. De Kamer van Kopphandel en- Fabrieken te VGravenhage heeft zich tot den minister van Wateretaat gewend, met het verzoek de spoorwegtarieven voor de Jaarbeursbetzoekers te willen verminderen, ten einde 'handelaren en industrieelen het bezoek van de Jaarbeurs zooveel mogelijk te vergemaklcelijtei. EEN NEDERLANDSCHE. DAG. De pas opgerichte Bond van Nederland sche Vereemgingen in Westelijk Duitschland houdt op, 28 Augustus a.s. een Nederland'- schen Dag te Nlesenhof bij Essea ter vie- ring van den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Onze consul te Essen, de beer Schmid, geeft zich veel moeite voor het wel- slagen van den dag. Namens het Alg. Ned. Verbond zal het Hoofdbestuurslidl, kapitein Oudendijk, een feestrede houden. KORTE BERIOHTEN. Het Kort Verslag der Tweede Kamer Is niet opgeheven. (Het bestuur van den Ned'. Voetbalbond heeft besloten een commissie te benoemen wel ke een regeling voor het beroepsspel zal ont- werpen. Alls opvolger van wijlen den heer W. P. G. Helsdingen als lid van de Tweede 'Kamer zal worden aanigewezen de heer P. Hemstra, oud-lid van G'ed. Staten1 van' Friesland, voor- zitter van den Landarbeidersbond. Provinciaal Nienws LA AT 221^ Sedipl. leoraar Piano, Solo- en Koorzang. j Opleiding voor Kerk-Organist. moeten volgen en voor deze onderwerpen e6u alomvattenden dienst, onder den naam van „Dienst der arbeidsmarkt", in het leven te mocten roepen. Deze dienst ware zoo soepel mogelijk te maken om in zichzelf de gelegen- heid te hebben grooter te worden en samen- hangende onderwerpen tot zich te trekken. Wij stellen ons daarom voor eerst aan te van- gen met arbeidsbemiddeling en werkloos- granaten halsketting met gouden slotie; een g™.met aroeiosoemiaaeimg en werkloos- zwarte kmderkous; een „Crown" vulpenhou-1 |jei(lsverzekermg, waama, naarmate de be- - - 1 1 hoefte eventueel zou mogen blijken te bestaan, andere onderwerpen aan den' dienst kunnen worden toevertrouwd. Voorloopig wil het ons genoeg toeschijmen een directeur aan het hoofd van den dienst te UIT HEILOO. Zondagmiddag had op het sportteirein aan den Westerweg een wedstrijd plaats tusschen de voctbalclubs V. V. H. I van' Heiloo en Go Ahead III en IV van Alkmaar, om een verguld zilveren medaille. Voor rust werd mooi gespeeld, de rust gang 0—-0 in. Het scheen, dat na de rust de strijdi onbe- slist zou blijven, doch kort voor het einde maakte Heiloo een doelpunt en onmiddellijk er op hun gasten een. Daar net slechts enkele minuten v66r het einde was, werd van weenszijden hard aange- pakt en het spd werd eenigszins ruw, toch wist Alkmaar vlak voor het einde nog een doelpunt te maken, zoodat de strijd met 1 punt meer in het voordeel van onze gasten bleef. Onder een' toepasselijk woord werd de me daille uitgereikt. De Tuinbouwvereeniging „De Vooruit- gang" heeft dit jaar voor haar leden door bemiddeling van den Ned. Tuinbouwraad antrachiet besteld. Dat dit een groat voor deel opleverde, bewijst dat men 10.40 per ton minder besiteedde, dus eenlbelangirijk voor deeltje. 'Bij gelegenheiid van de Land- en Tuin- bouwten'toonstelling te Heiloo, te houden op Woensdag 24 Augustus, rijden elk half uur extra-trams van Alkmaar naar Heiloo van 's mildidags 12 uur tot's niachts 12 uur. Deze trams stoppen aan het ternedn van' de tentoon- stelling. Men zie ook de advertentie in dit De heer J. Opdani, die in de laatste raads- zitting de aandacht vestigde op de plaag wel ke woonwagens voor de bewoners van Straatweg, Stationsweg en Bullaan zijn, heeft succes gehad met zijn verzoek om' hun die plaats te verbieden. Dezer dagen is daar een bord geplaatst met aanduiding dat dieze plaats verhoden is als staanplaats voor woon wagens en paarden. BURGEMEESTER HOORN. De heer D. Kooiman, burgemeester van Purmerend, deelt ons naar aanleiding van een mededeeling in ons blad van j.l. Woens dag mede, dat hij1 het burgemeestersambt van Hoorn niet begeert. UIT URSEM. Zondag was het een feestdag voor een •oot dcel van de bevolking dezer gemeente bisschop van Haarlem, Monseigneur Car- lier werd tegen, half acht 'savonds in het landelijke dorpje verwacht, om Maandag de nieuwe kerk alhier te consacreeren. Een eere- wacht verbeidde Monseigneur aan de grens der gemeente, waar Monseigneur Carlier per auto zou arriveeren. In een landauer, voor- afgegaan door een veertigtal ruiters, met geel- witte sjerpen gesierd, reed de Bissdiop naar het kerkgebouw, waar het fanfarecorps Z Eerw. verwelkomde. Door een aantal klei- ne vrouwellijke scholieren, en haie gesobaard, schreed Monseigneur naar de pastorie. De kleintjes beijverden zich het pad van»den Bis schop met confetti te bestrooien, terwijl de bevolking onder ademlooze stitle het oogen- blik afwachtte, dat de hooggeplaatste geeste- lijke zich aan alter oog ont trok. UIT BERGEN. Bij beschikking van den' Minister van, Ar- beid van 19 Augustus j.l. is aan deze ge meente ten behoove van de particuliere txrnw- nijrverheid een bijdrage uit s Rijks kas toege- kend; van 3120.voor 6ene woning. De vertelmiddag van den Arabischen Sprookjesspreker, Zaterdag in „de Rustende der; een double dames-armbandeen zwarte portemonnaie met 2,74. Verloren: Een dames-tasch, waar in o. m. een portemonnaie en handsehoenen; een zak- mes; een Zaansche zilveren broche met groen-zwarten steen; een bruin dames-taschje waarin o m. een portemonnaie met pi m. 7,15 en zilveren vingerhoed; een licht bruine wandelstok met ivoren knop en zilve ren randeen lederen riemeen grijze regen- jas; ec!i bruin lederen dames-tasch waarin een portemonnaie met 10 en eenig klein geldeen beige jongensjasje. UIT SCHAGEN. Sparta van Schagen en Witblauw van Oud'karspel kwamen Zondag te Schagen te gen elkander uit Het bleek al spoedig d;at Witblauw niet tegen Sparta opgewassen was. Sparta I won van Witblauw I met 4 tegen1 0. Sparta II won van Witblauw II met de- zelfde djfers. piaatsen, aan wien twee ambtenaren bij. den dienst zullen moeten worden toegevoegd, ter- Telegrammen yan heden UIT DE QEVANGENIS ONTVLUCHT SCHEVENINGEN, 22 Aug. De auto- mobielhandelaar A. V. v. d. K., uit Valken- burg, die in de strafgevangenis te Scheve- ningen 3 jaar gevangenicstraf moest onder- gaan' wegens oplichting van den Duitscher N voor 166.000, is Zaterdagnacht uit de gevangenis ontvlucht. DE ONVINDBARE GEVONDEN ROTTERDAM, 22 Aug. De lang gc- zochte W. Broekhuijs, de vroegere direc teur van de Handels- en Landbouwbank te Rotterdam, werd' Zaterdagnacht te Zed- dam, bij 's-Heerenberg, door twee Rotter- lamsche rechercheurs met behulp van mare- chaussees gearresteerd en per auto naar't hus van bewaring te Rotterdam overge bracht DE VEENBRAND IN DE PEEL HELMOND, 22 Aug. De veenbrand in de Peel is in zooverre gebluscht, dat het vuur alleen nog doorvreet in het veen. De schade wordt geschat op 3 k 400 000 gul den, In totaal zijn naar thans bekend ge- worden is, vijf huizen een prooi der vlam- men geworden. Stuur den dokter weg en eet nu Fruit, de grootste sorteering, het mooiste fruit en de laagste prijzen vind u bij mij, bij- voorbeeld honigzoete Prachtdruiven 60; Handperen; Rijpe Dirkjes 10, Suikerperen 12; van Asperen 20; Diamant 20; Jutte 25; Maps Favorite 30 enz.; Roodstovers 10—12; Zoete 13; Moeszuur 810; fijn handzuur 1525; iets buitengewoons 30 enz. enz. Groenten zooals bekend, de laag ste prijzen. H. SCHIPPER, Oudegracht 12, Tel. 339. Aardappelen, zeer beste, 2.70 per 35 K.G enz. enz. Stadsnieuws Jager" gegeven, mag, de warmte in aanmer- king genomen, uitstekend geslaagd genoemd worden. De zaal was ruim voor de helft be- zet en door de smaakvol aangebrachte afslui- tingen bleek het zeer goed mogelijk de zaal des middags donker te maken. Door de artistiek uitgevoerde schimmen, die op een fraai tooneeltje in den vorm van een poppenkast werden vertoond, konden de kleinen de verhalen van „de Betooverde Jon- gen" en „Bruin de Beer" uitstekend volgen. De artisten Jan Ponsteijn en Jo. Voskuljl verdienen een woord van lof voor de wijze waarop zij de schimmen voor de sprookjes hebben gesneden. Hun werk is opvoedend en moet er toe bijdragen dat de kinderen het be- grip krijgen, dat het gewenscht is om alles zoo mooi en nauwgezet mogelijk te doen De figuren der schimmen zijn bijzonder fijn en kwamen door de goede belichting uit- ntmend uit. De verhalen dienen o. i. voor kinderen meer sprookjesachtig en geestiger te zijn. De kin deren moeten ook eens hartelijk kunnen lachen. Naar wij vemamen zijn de artisten reeds bezig de schimmen voor een sprookjes te ver- vaardigeir waarbij dit het geval is. Het was Zaterdagmiddag in ieder geval een beschavende midldlag. De lauwerkrans, die den sorookjesspreker aan het einde door vrienden werd aangeboden, was wel ver- diend. Voor de passagiersvLuchten alhier was vooral Zondag veel belangstelling. Verschei- dene passagiersvluchten werden gemaakt en steeds werden de 1 androgen voortreffelijk uit- gevoerd. Voor de ondernemers was het wel jammer, dat het terrein vlak aan den weg ge- legeo was. Hierdoor werden er weihig en- Tpo's gemaakt aangezien het publiek het da- lemi en opstijgen vanaf den weg kon volgen. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een schildpad haarspeld; een DE BURGIEMEE'STBR TERUGGE- KEERD. De burgemeester is in de stad teruggeikeerd' en heeft heden zijne ambtsbezigheden hervat. DE V. V. V. ALiCMARIA. Naar wij veraemen heeft in de Zaterdag middag ge'houden bestuursvergadering van „Alcmaria", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, de secretaris, de heer C. Nannes Gorter, voor ihet bestuurs- lidmaatschap bedan'kt. Hij, kon zich niet ver- eenigen met het voorstel van d'en voorzitter door de andere bestuursleden ondersteund om aan een1 nieuw te benoemen' eni betaal- den functionnaris, die in dienst der vereeni ging zal zijn het secretariaat op te dragen. Toen mede bleek, dat vier andere bestuurs leden van meening waren, dat het propagee- ren voor Bergen niet te vereenigen was met de belangen van „Alcmaria", acbtte de secretaris, mede in verband met hetgeen ge- passeerd is, zijn tijd gekomen en legde rijn functie neer. SCHOOLREISJE. Dank zij de geldelijke bijdragen van enkele gegoede ingezetenen in de gemeente, was de commissie voor schoolreizen van de afd. Alk maar van het N. O. G. ook dit jaar in staat, steun tc verleenen, om 62 leerlingen van de hoogerc klassen der le en 2e gemeenteschool in de gelegenheid te stellen een sehoolrois te maken, resp. naar Amsterdam en Den Haag- Scheveningen. NOORD-ZUID-HO'LLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. De opbrengst vain het rdzigeraverver over de lijn AlkmaarHaarlem bedroeg over de maand Juli bedroeg f 12118.28, het goe- derenvervoer bracht op 2819,89V2. De to- taal-opbrengst is dus f 14938,1714. Voor de maand Juli van 1920 bedragen deze ge- tallen respectievelijk 11242,12%, /3884,47 en 15126,5914. De opbrengst per dagkilo- metcr was over beide maanden resp. 16.79 en 17, de totaalopbrengst van 1 Jan.1 Aug j 1. was 81744.68 tegen 80818 46 over dezelfde maanden in 1920. INSTELLING VAN EEN GEMEEN- TELITKEN DIENST DER ARBEIDS MARKT. Bij hare zorg voor de oplossing der sociale vraagstukken heeft de Regeering mede hare voile aandacht geschonken aan onderwerpen als: arbeidsbemiddeling, werkloosheidsverze- kering, werkverschaffing, beroepskeuze enz. Zelf in deze het voorbeeld gevende, heeft zij een dienst in het leven geroepen, waaraan de behartiging van deze belangen reeds is, of anders in de naaste toekomst zal worden toe vertrouwd; zij tracht verder deze regelingen tot bloei te brengen door leiding en voor- lichting te geven aan de Gemeentebesturen, door de aanstelling van correspondenten in kleine gemeenten zooveel doenlijk te bevorde ren en door de organisatie van deze nieuwe instituten op wettelijke leest te schoeien. Daar het echter niet de bedoeling is om hiervan geheelen rijksregeling te maken, integendeel juist veel aan de gemeente zal worden over- gelaten, meenen wij de regeering hierin te wijl, zoo de behoefte zich hiertoe doet gevoe- len, pcrsoneelsuitbreiding mogelijk blijft Ten aanzien van het salaris, dat aan den directeur zou moeten worden toegekend, stel len wij u voor, dit te bepalen in aanvang op 2800's jaars met een maximum van 3640 en' daarvan melding te maken in art. 3 Ge- meenteblad 652. Fer vergelijking diene, dat dit salaris in andere gemeenten bedraagt: Hilversum 3700; Bussum 3000; Helmond 2500; Helder 3500—/ 4300. De lste ambteniaar zou maar onze mining in de O groep moeten worden gerangschikt en de 2de ambtenaar in de ecrste groep van art. 4 Gemeeniteblad1 652. Dat wiji den lsten ambtenaar in de O groep rangschikken, vindt zijn verklaring hierin, dat de tegcnwoordige directeur der arbeidsbeurs niet het directeur- schap van dezen nieuwen dienst ambieert, doch gaame voor halve dagen aan den dienst verbonden zal blijven. Indien later een amb tenaar noodig zal zijn die een voile dagtaak in dien werkkring vindt, stellen wij ons voor die te piaatsen in groep II van art. 4 Gemeente- blad! 652. Voorloopig is dat evenwel niet noodig. Tern aanzien van deze kosten wordt nog opgemerkt, dat thans ook reeds een belang- rijk bedrag voor dezen dienst wordt uitgege ven. Zoo is b.v. earn ambtenaar ter secretarie (salaris 2205) den geheelen dag hiervoor werkzaam; verder de tegcnwoordige direc teur der arbeidsbeurs en zijn plaatsvervanger (salaris 950), terwijl de kosten van admi- nistratie en controle bij een betere organisatie wellicht zelfs minder kunnen worden. Hier- uit blijkt, dat de nieuwe dienst niet zooveel meer kosten met zich zal brengen. Wat de huisvesting van den dienst betreft, mecnen wij, dat het van; het grootste belang is, dat deze installing in het centrum der stad komt, omdat, wil zij aan haar doel beant- woorden, een ieder, zoowel werkgever als werknemcr, haar spoedig en gemakbelijk moet kunnen bereiken. Het tegenwoordig bij de arbeidsbeurs in gebruik zijnde gebouw aan de Doclenstraat voldoet volkomen aan deze eischen. Wij meenen met deze toelichting te kunnen volstaan, indien wij althans nog nadrukkelijk uwe aandacht hebben gevestigd op artikel 3, waarbij wij aanteekenen dat wij daarin zijn afgeweken van de hier bij de arbeidsbeurs be- staande regeling om n 1. in geval van werk- staking en uiteluiting geen bemiddeling meer te vericenen. Wij hebben gemeend thans het in nagenoeg alle Duitsche steden geldende sy- steem te moeten volgen om n.l. in geval van uitsluiting of werkstaking hiervan aan den om bemiddeling vragenden werkgever resp. werknemer mededeeling te doen, aan hem zelf de beslissing overlatende of hij alsdan nog bemiddeling verlangt. Wij meenen- n.l dat ieder voor zichzelf behoort uit te maken of een staking of uitsluiting al dan niet zijn sympathie heeft en of zij hem al dan niet toe- laat een opengekomen plaats aan te vullen of te bezctten. Kan uwe vergadering zich met onze plan- nen vereenigen, dan hebben wij de eer haar voor te stellen te nemen het volgende besluit: In te trekkenle. de verordening op de ar beidsbeurs der gemeente Alkmaar, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 October 1916 (Ge- meentebladen Ns 503 en 534); 2e het reglement op de arbeidsbeurs der gemeente Alkmaar, vastgesteld bij raadsbe sluit van 4 December 1917 (Gemeenteblad No. 570); 3e. de instructie voor den directeur van de arbeidsbeurs der gemeente Alkmaar, vastge steld bij raadsbesluit van 4 December 1917 (Gemeenteblad No. 571); 4e. de verordening op de commissie van ad- vies voor de werkloosheidsverzekering in de gemeente Alkmaar (Gemeenteblad No. 537) B. en W. doen deze bijlage vergezeld gaan van een concept-verordening voor den ge- meentelijken dienst der arbeidsbeurs, die zii den Raad ter vaststelling aanbieden. KANTOOR-, SCHRIJF- en TEEKEN- BEHOEFTEN levert zeer voordeelig L. FRANKENBERG, ALKMAAR. UITKEERING JAAR'WEDDEN ONDBR- WIJZBR'S, INGE'VO'LGE ART. 59decies DER WET L. O. AAN BIJZONDERE LA'GERE SCHO'LEIN. Den 14en Mei 1920 besloot de Raad over- eenkomstig een voorstel van B. en W., opge nomen in bijlage no. 69, aan het bestuur van de bijzondere R. C. Jongensschool C. der vereeniging „St. ojseph" alhier over het jaar 1919 uit de gemeentekas voor een on- derwijzers boven't aantal, van't welk't rijk ingevolge art. 59 der L. O. wet 1878 de jaarwedden vergoedt, in overeenstemming met de daartoe strekkende aanvraag, eene uitkefcring te verleenen van 1075.83. Bij schrijven d.d. 2 Maart j.l. no. 154 deelden de Gedeputeerde Stateni dezer pro- vintie mede, dat bedoelde uitkeering ten on- rechte heeft plaats gehad, in verband waar- rnede de Raad den 23 Juni 1. 1. overeenkom- stig fact voorstel van B. en' W. (bijlage no. 81) besloot voormeld besluit in te trekken en het bestuur der betreffende vereeniging uit te noodigen bedoeld bedrag in de gemeente kas terug te etorten. Blij'kens sdirijven' dd. 3 Augustus 1921 no. 217 van Gedeputeerde Staten dezer pro- vincie heeft de minister van onderwijs, kun- sten en wetensohappen nader zijn standpunt inzake de toepassing van art. 59 decies der voormalige lager onderwijswet medegedeeld, waaruit B. en W. vernemen dat de reeds eer- der toegekende, doch inmiddels teruggevor- derde uitkeering ad 1076.83 alsnog \veder- om verleend kan worden. B. en W. stellen daarom voor te besluiten, aan het bestuur van de genoemde R. C. Jon gensschool over het jaar 1919 uit de gemeen- zijn mummer

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2