DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Intiem Cabaret. Hdtel „T0ELAST". LOUIS GONTRAH OATO GULP e.a. No. pit auuniwr boataat b$» ^bteflen Moaderd dri© en MDSgBto ja&rgang LW1 Abonnementsprijs bij roornitbetaling per 3 maanden t 2.—, fr. per,post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsriilmte. Brieveu franco N.V. Boek- on Ilandelsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. DINSD4.G Directeur: G. II. KRAIL HoofdredaetcurTj. N. ADGMA. gg AUGUSTUS Buitenland. DE STRIJD IN KLEIN-AZIS. De Grieken blijven nog steeds met succes opereeren in Klein-Azie. Zij zetten hunne opmarsch voort in twee colonnes en hebben na geringen tegenstand een meer oostelijk ge- legen lijn bezet. Uit Athene wordt al gemeld dat Grieksche vliegtuigen de Kemalistische hoofdstad Angora hebben gebombardeerd, waarbij groote schade werd toegebracht aan kazernes. In welingelichte Grieksche krin- gen acht men het oogenblik voor een beslis- senden slag nog niet gekomen Men verwacht dat Moestafa Kemal nog verder oostwaarts zal trekken om den vijand' te lokken op het door hem te kiezen terrein en dat hij cLaarom de mogelijkheid heeft overwogen van een ont- ruiming van Angora. In het noorden rukken de Grieken, na Ghieve-pas te zijn doorgetrok- ken, verder op, terwijl de Kemalisten, be- ducht voor een omsingeling, steeds meer te- rugtrekken. De Grieksche minister van oorlog Theoto- kis verklaarde tegenover den correspondent der „Voss. Ztg." te Athene, dat de Grieken niet naar Angora oprukken om er te blijven, doch om er waarborgen te scheppen tegen een mvasie van Kemal. Het verdrag van Sevres bestaat, tengevol- ge van het optreden der Turken, niet meer, voor zoover de bepalingen inzake Klein-AziS betreft. De Grieken eischen een' nieuw ver drag voor de offers, die ze hebben gebracht. Het leger van Kemal bedraagt momenteel 60.000 man, doch het is- gedemoraliscerd. Wanneer Kemal een beslissenden slag ont- wijkt en zich uit Angora terugtrekt, blijft hij toch maar een rebel, aldus Theotokis. Een maand na het einde van den Griekschen vdd- tocht zon er geen Turksche militaire macht meer bestaan. Theotokis kan wel optimist zijn, maar hij zal toch goed doen met te bedenken, dat de ben den d ie van het Turksche leger zouden overblijven, toch zeer zeker grooten last zou- den veroorzaken aan het Grieksche leger, vooral als dit op het Russ- che voorbeeld in 1812 de binnenlanden wordt ingelokt tegen den wintertijd. Een tegenslag van de Grieken wordt nu al gemeld. Volgcns de laatste berichten uit Klein-AzIS zou n.l het Grieksche offensief door de Turken tot siaan zijn gebracht. De Grieken zouden zware verliezen hebben gele- den Bijzonderheden ontbreken nog. In Turksche kfingen gelooft men niet dat Moestafa Kemal Angora zal verlaten zonder een grooten veldslag te leveren. DE IElRlS'GHIE KWElSTIE. Het Dail EiTeann kwam gister bijeen in geheime zitting om het antwoord van Sinn Fein op het aanbod der Britsche regeering te bespreken. De hoop, dat zou worden be- sloten tot een def'initief antwoord, om diit aan de openbare vergadering van het Dail voor te leggen, heeft plaats gemaakt voor de ver- wachting, dat de bespreking geretot zal wor- den. Volgens eene officieele vehklaring kan de openbare zitting, op welke het aan Lloyd George te zenden antwoord zal worden be- kend gemaakt, niet worden gehouden v6(5r Vrijdag. Dit uitstel heeft aanle'iding gegeven tot veel commentaren. Men hecht practische beteekenis aan de nationale concentie der Sixm Feiinorganisatle, die heden te Dublin geopend wordt eni hare meening over de voorwaardten te kennen zal geven. De conventie zal een groat aantal priesters, handeOsltedien en; anderen omvat- ,ten, die verlangend zijn, alle mogelijke mid- delen na te gaan, om tot vrede te geraken. Ofschoon hunne besluiten geente Mndende kracht zouden hebben voor het Dail Eireann, zouden zij toch noodzakelijkerwijze van ln- vloed zijn op de inzichten van deszelfs leden. Deze conventie wordt inderdaad beschouwd als in zekeren beperkten zin eene soort van referendum van bet gros van Sinn Fein. DE NOOD IN RUSLAND. Uit Rusland komen weer eens berichten, die den toestand' in de door honger geteister- de streken minder erg voorstellen Volgens een bericht uit Riga zou de sov- iet-commissaris Mjaskof, die naar het Wolga- gebied was gezonden om over den toestand aidaar verslag uit te brengen, hebben ver- klaard, dat de to dusver gepubliceerde be richten over den hongersnood sterk overdre- ven waren. Ongetwijfeld heerscht in de gou- vernementen aan de Wolga hongersnood, maar de berichten over legers vluchtelingen, massasterfte van tienduizenden, enz. zijn sterk overdreven. Mjaskof gaf toe, dat de gansche bevolking gedwongen is zich voor de helft met surro- gaten te voeden. De resultaten van den oogst kunnen cerst in den herfst worden overzien. Wanneer deze echter beneden het gemiddelde zou blijven, dan zou voor September in dit arebied een werkelijke katastrofe zijn te ver- wachten. T" Nan sen, die te Riga is aangekomen, heeft verklaard, dat en groot internationaal credict voorloopig misschien 10 millioen n(lnd sterling, noodig zal zijn voor de hulp- ver'eenins' Nansen zal naar Moskou vertrck- ken om met de soviet-regeering de algemeene '•n'narde te bespreken. Daarna zal hij naar mpneve paan, om aan het hoofdbestuur van het Internationale Roode Kruis voorstellen te doen in zake de hulpverleening. Ador. de voorzitter der gemengde commis- sie v^n het internationaal Roode Kruis-comi- t6 heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het internationaal comitA voor do hulpverleening aan Rusland, dat te Geneve is ingesteld, er in geen geval in zai toestemmen, om in Rusland werkzaam te zijn onder iichtere voorwaarden dan die, welke door Amerika zijn gesteld. De Britsche gedelegeerden zijn gereed1 om te vertrekken naar Parijs voor de vergadering der internationale commissie voor hulpverlee ning aan Rusland. De datum dezer bijeen- komst is echter nog onzeker, daar Frankrijk nog geen vertegenwoordigers heeft benoemd. t DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. De Fransclie, Britsche en Italiaansche re- geeringen zijn het er over eens geworden om iedcr twee bataljons naar Opper-SileziS te zenden. Thans heeft ook de Poolsche „volksraad voor Opper-Silezie", die de houding der Pool- sche bevolking in het volksstemmingsgebied beheerscht, op voorbeeld van de Duitsche commissie, tot de Opper-Sileziera de verma- riing gericht om de rust niet te verstoren zoo- lang het probleem der grensrcgeling door den Volkenbond onderzodit wordt. Zou Opper-Silezie nu verschoond blijven van nieuwe onlusten? Zoo heel erg gerust schijnjn de geallieerden daar nog niet op te zijn, getuige hun besluit om nog samen een 6(X)0 man versterking voor de reeds aanwe- zige troepen te zenden. BRANDSTICHTINGEN IN OPPER- h SILEZIe. De bladen publiceeren; bijzonderheden 001- trent de branden die door de Duitsche „Stosstruppen" wordien gesticht. Deze sitre- ken de Opper-Silezische bosschen in brand, waarbij somtijds de dorpen niet gespaard blijven. Het dorp Geszonioe bij Kattowitz is volkomen in de asch gelegd en de bosschen in de omgeving zijn volkomen vernielld. De brandlweerliedeni, die hulp kwamen brengen, werden gedwongen terug te keeren, nadat er met revolvers op hen was geschoten. In het dorp Nieskonice zijn vier personem verbrand. In het district Pless breiden de boschbran- den zich in verschillende richtingen uit. Vol gens de Taatste berichten, is het dorp Janow in Vlammen opgdgaan. t DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Naar uit Madrid bericht wordt, is aidaar een telegram uit Tanger ontvangen, dat de strijd om Melilla in vollen gang is. De Ma- rokkanen beschoten de Spaansche stellingen reeds op korten afstand met de onlangs ver- overde machinegeweren. De Spanjaarden hebben tot dusver niet veel geluk Bij hun Marokkaansche expeditie. Nu weer wordt gemeld, dat in de baai van Alge- ciras een Spaansch transportschip, dat artil- ,lerie naar Marokko moest brengen, aan den grond is vastgeloopen. Er zijn sleepbooten aan het werk om het schip vlot te krijgen, maar tot dusver zonder succes. De Engelsche bladen gewagen' van een mo gelijke samenwerking van' Frankrijk en Span- je in Marokko en maken melding van' de aan- komst te Madrid van den Spaanschen gezani te Parijs, die daar met zijn regeering overleg komt plegen omtrent een toekomstige samen werking van beide landen, wier belangen zoo nauw bij het noordelijk deel van Marokko zijn betrokken. DE STAK1NOSBEWEGIN'G IN POLEN. Sedert gistermorgen staat het spoorweg- verkeer in Polen en Pommerellen stil. Het Poolsche ministerie heeft de eischen der bonden van spoorwegpersoneel van West- Polen ingewilligd. De regeering heeft maatre- gelen getroffen om het verkeer zoo goed mo- gelijk aan den gang te houden Overal worden vergaderingen gehouden van postbeambten en transportarbeiders, am te beraadslagen over een sympathiestaking. De algemeene staking in de Poolsche me- taal-industrie houdt in Congres-Polen, voor al in Warschau, onveranderd aan. Te War- schau houdt bovendien een gedeelte der trans portarbeiders de staking vol en gistermorgen heeft ook het trampersoneel den1 arbeid neer- gelegd1. Teekenend is, zegt 't Hbld., dat, in tegen- stelling met de tot dusver uitgevaardigde offi cieele stukken, het jongste manifest van den Poolschen ministerraad er op wijst, dat com- munistische agitatoren bij de ongeregeldhe- den in Posen de hand in het spel hebben. DE REPUBLIEK BARANYA. Het uitroepen tot republiek van het gebied van Baranya en het verspreiden van berichten over gebeurlijkhedeu bij overdracht van het gebied aan Hongarije heeft de Hongaren niet van bezciting terug kunnen houden. Hunne troepen zijn Fiinfkirchen binnengetrokken en de opperbevelhebber heeft een waarschuwing gericht tot onwillige bewoners. „Wij zijn srekomen", zoo schreef hij in zijne proclama- tie, „otn tranen te drogen en wonden te hee- len Verzoeningsgezina en met broederlijke liefde treden wij ook hen tegemoet, die, door gewctenlooze agitatoren op een dwaalspoor gebracht, voor een oogenblik geaarzeld heb ben De opruiers echter zullen. door de strenghcid van de wet worden getroffen, en wie het zou wagen met overmoedige hand het herstel der orde te storen, op hen zal de strenge vuist van het nationale leger onver- biddelijk neerdalen." Een aantal personen, die Zuid-Slavihrs wilUn bliiven zijn uit het gebied getroklcen. DE OOSTZEEJSTATE'N EN ROSLAND. De regeering van Letland, Estland, Li- tauen en Finland hebben door bun respectie- ve vertegenwoordigers te Moskou een nota doen overhandigen, waarin geprotesteerd wordt tegen de niet-uitvoering van het vre- desverdrag, dat tusschen Rusland en ge- noemde mogendiheden is gesloten. DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. Omtrent de hervattiiMj van de besprekingen tusschen Loucheur en Kathenau wordt ge meld, dat zij hoofdzakelijk zullen gaan over leveranties en wat daarmede in verband staat. Men verwacht niet, dat men in den loop dezer onderhaudelingen reeds tot een definitief re- sultaat zal komen. Men hoopt evenwel, dat de beraadslagingen opheldering zullen bren gen in verschillende belngrijke hangende kwesties. Door zulke besprekingen wordt waar- schijnlijk meer bereikt ter toenadering tus schen beide landen dan door het zenden van nota's of door behaudeilng in commissies. KNOEIERIJ MET PASSEN. Door de politie te Brussd is dezer diagen gearresteerd zeikere Fransica Piisterm, een vrouw van Ehhtsche nationaliteit, diie tijdens den oorlog in Zwitserlandj wegeins spionnage ten gunste van Duitschland was veroordeeld. Zij was in het bezit van een valsch paspoort en verklaarde bij haat arrestatie, dat dit haar was verstrekt door den kanseliier. van de Bel gisdhe legatie ite Stockholm, Bovy, met wien zij tetreikkLngeit onderhield. Zij verklaarde verder, dat Bovy, met de diplooiatieke mail alooholische dranken in Zweden invoerdie, om de invoerrechten te ontduikea, waarmede bij veel geld verdienide an dlat hij. betrekkingen onderhield met de communistische leidetns te Stockholm en te Berlijin. Bovy hadl haar, naar zij zeide, naar Berlijn gezonidea met die ojp- dracht, aan de communistische ieiders valsche passen te verkoopen .tegen 3000 kronen per stuk. De Berlijnsche oomimunistea hadden dit aanbod1 edhter afgewezen. Francisca Pfistorm voegde hieraan nog toe, dat zij de correspon dence tusschen Bovy en de connnunisten in handen had gesteld van den gewezen chef van den Duitschea spioxmagedienst, die thans commissaris van politie te Berlijn is. Om de waarheid van' deze getuigenis te bewijzen schreef zij; aan dezen commissaris om haar bewuste correspondence te zenden, hetgeen geschiedde. Do brieven werden echter door de Belgische justiCe ondersdhept en bletoen zeer compiomiitteerendi voor den heer Bovy te zijn, die door t Belgisiche ministerie van1 buiiten- landsche zaken naar Brussel werd ontboden, waar zijn arrestatie werd gelast. 'Hij erkende, een valsche pm wb& Francisca Pfi hebben verstrekt, doen ontkende in relaCe te staan met de Duitsche communistein. NED. STUDENTEN IN NOOR- WEGEN. Een aantal studenten van' Nederlandsche hoogescholen bezoefct dezer dagen de hoofd stad van Noorwegen. Dit bezoek is op touw gezet door den Nborschein Stud'entenbond met medewerking van den voormaligen Ndorschen consul-generaal Harald Petersen. De Neder landsche Studenten worden overal zeer harte- lijk ontvangen. De laatste dagen van hun 'be zoek zullen zij doorbrengen in het groote bosch bij ChrisCania, waar sporthutten ter hunner beschikking zijn gesteld, DE VOLKENBOND. In de kringen van den Volkenbond te Ge neve wordt uit Rome vernomtn dat ItaliS voornemens is, op het eerstvolgend congres van den Volkenbond belangrijke wijzigingen in de organisatie daarvan voor te stelTen. Mochten deze worden verworpen, dan zou den de Italiaansche gedelegeerden den Bond verlaten, evenals de Argemtijnsche. DE ONRUST IN BRITSCH-INDIe. Opstandelingen hebben gedeelten van' de spoorlijn en telegraafkabels van den Zuid- Indisdien spoorweg vernield, zoodat de trein- dienst is stopgezet. Een ploeg arbeiders, die onder politiegeleide voor den herstellingsar- beid uittrok, moest terugkeeren. Twee officie- ren en twee politiemannen worden vermist. In Tanur en Parpanangdai hebben de op standelingen de postkantoren geplunderd. Een extra-trein met troepen en politie heeft Calicut naar het tooneel der ongeregeldheden verlaten. EEN DWAASHEID. Het „Kasseler VolksblatF' publiceert een document uit Maart 1918, waarin Lud'endorff benoemd wordt tot doctor h. c. van' de medi- sche faculteit van de universiteit te Freiburg In dat document wordt het volgende ver klaard: De medische faculteit van de universiteit van Freiburg benoemt.den generaal der in- fanterie Ludendorff, eerste generaal-kwartier- meester, m wien de hoogste medische eischen ■n.l kijk op de werkelijkheid, een verstandig inzirht in het bereikbare, de kracht om het miste oogenblik af te wachten en doortasten- de besluitvaardigheid, op de gelukkigste wij- ze vercenigd zijn, in groote waardeering vnor ziin verdiensten bij de herovering van de om haar medische faculteit beroemde stad, tot doctor in de medicijnen. EE'Ni OO'RLOG'SIMONUMENT. Te Flirey, in het departement Meurthe et Moselle (Frankrijk), is omthuld een monu ment, dlat is opgericht ter gedachtenis van de Amerikaansche officieren en soldaten, die deel genomen hebben aan den veldslag bij Flirey. De plechtigheid was zeer indrukwekkend. Een Amerikaansch majoor, de gezant der Vereenigde Staten, maarschalk Foch en de Fransche minister van Oorlog Bar thou, brachtein hulde aan den heldenmoed vanl het Amerikaansche leger. GROOTE LEEUWENJACHT. De stad Bound Brook in New Yersey was den laatsten Cjd zeer verontrust door ge- ruohten, dat een' Rhodes!a-leeuw de bosschen in den omtrek onveilig maakte, Na een week dienden twee derden van de bevolking als drijvers aan het overige derde deel, dat met allerlei schiettuig een drijfjacht organi- seerde. De leeuw, vertelt men, had inwonera onder hevig gebiul achtervolgcl en een knaap was in de ochtendschemering door het monster gebeten. Een Cental moedige mannen wapende zich met buksen en geweren. Zij namen de leiding gevolgd door een aantal jachtlustige Jonge- lieden. Daarachter liepen de drijverB met lantaarns en patten en pannen, waarmee zij een oorverdoovend lawaai maakten. Zij Hap ten tegen de boomen met allerM „weiktui- gen" en schreeuwden zoo hard zij konden. Dit helsche lawaai duurde ongeveer drle uren voort. Allerlei dieren zag men door het bosch wegvlucbten, eekhoorn, hazen, konij- nen, enz. echter geen leeuw! Eindelijk kwam de „leeuw" opdagen; in de gedaante van een' grooten mastiff, lijdende aan hondsdolheid. De dapperen gaven vuur en het dier strotte dood ter aardle. De jongeling, die door het dier gebeten was, werd opgezonden naar het Pasteur-in- stituut te Manhattan. ONGEREG ELDHE REN IN WEST-PRUISEN EN POSEN. De voortdurendi toenemendie duurte van le- vensmiddelen in Polen', die een reeks sta- kingsbewegingen' en eischen tot loonsverhoo- -ging met zich meebrengt, heeft reeds een aan- 'tal fabrielken stopgezet en opoieuw tot bloedi- ge gebeurtenissen geleild' in het vroeger tot Pruisen behoorende gebied1. Daar zijn de prijlzen namelijk al beeil1 erg gestagen, omdiai net gebied door zijn bijlzonderei economische positie tot omlangS zeer veel lagere prijzen kende dan het overige Polen. De opheffing der economische grens naar Congres Polen maakt, dat men er nu ook die Warsdhausdhe prijzen moet betalen, die met dlen dag oploo- pen. De arbeiders in het vroegere Wtest-Pruilsen en Posen zijn daar erg boos over en uiten zich in geweldige demonstraffies, die dioor de uiterste terughoudendheid van politie en mili- tairen meest zonder emstige gevolgen zijn gebleven In het vroeger Wesf-Pruisische Kulm heeft zich heihaald wat onlangs reeds te Kosten tot ernsiti'ge rustverstoringen leidde de spoorwegarbeid'as hebben met geweld het vervoer van wagens met graan voor Gongres Polen belet. Veertien menschen werden gear resteerd en toen' het spoorwegpersoneel trachtte die te bevrijden loste de politie een salvo, waarcfoor eenige mannen werden ge- dood of zwaar gewond. De omrust wordt nog vermeerderd dOor de eindelooze stroomen1 van Russische honger- vluditelingen, die o.ver de oosteflijke grees van Polen komen. Hun aantal wordt op meer dan 100.000 geschat en dat geldt dan nog alleen voor degenen die langs de hoofdwegen over de grens zijn gekomen. Te Warschau is onlangs een conferentie ge houden van vertegenwoordigers der Duitsche bonden in het voormalige Posen en West- Pruisen, Galicig, Tesdlien en Congres Polen met de Duitsche afgevaardigden in het Pool sche parlement. Men is reeas gekomen tot de stichting van een hoofdbestuur voor al der- gelijke organisaties in Polen. DE POLITIEK VAN LENIN. Van de Russische grens wordt gemeld: In ■aansluiting met het besluit over het vrijge- ven van den handel, heeft de Raad van Volks- commissarissen een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk elke Russische burger boven 16 jaar handtel mag drijven. Alle tot nu toe bestaande beperkingen worden opgeheven. 'De vroeger in beslag genomen magazijoien wor den ter beschikking gesteld van1 vakvereeni- gingen en particuliere personen. EEN DOUANE-IN9PECTEUROP'LICH- TER EN KETTINGHA'NDELAAR. Het commissariaat tegen den woeker te Keulen heeft onlangs een zekeren Jansen ge- van'gen genomen' wegens oplichterijen en ket- tinghandel. Bij de huiszoeking waren groote hoeveelheden valsche banderollen en aanzien- lijke bedragen aan geld bij hem' in beslag ge nomen De Nederrijnsche bladen melden thans dat J. douane-inspccteur is en de laat ste jaren de aandacht op zich! had gevestiigd door de ontdekking van smokkelzaken op Ne- derland. Dat hij daarbij wel eens misgeep, be- wijst een aantal: gevalien, waarin hiji men schen gevangen: heeft laten nemen, die door den reader van instructie dadelijk weer wer den vrijigelaten. In het Nederrijnsche stand J. dan ook slecht aangeschreveni. EEN WOODIROW WILSON-FONDS. In de Vereenigde Staten is men tegenwoor- dig bezig met door middel van openbare in- schrijving een- fondis van een millioen' dollar bijeen te brengen, dat den naam „Woodrow Wilson Foundation" zal dragen en bedoeld is als een erkenning van de groote verdien sten van ,den gewezen president. Van tijd tot tijd zullen door een nationale commissie uitkeeringen uit de opbrengst van het fondis worden' gedaan aan personen o! lichamen, die in een bepaald tijdperfc belang rijke diensten hebben bewezen aan de demo- cratie, het openbare welzijn, de liberate ge- dachte of den vrede door rechtvaardigheid EEN ME IS J E ALS ROOVER- HOOF^MAN Een rooverbende, bestaande uit school ion- gens met vacantie, en aangevoerd door een meisje van zeventien jaar met „donkere oogen en ravenzwarte lokken", is dez„i dagen te Gutenberg, de voormalige residentie .der Habsburgsdhe prinsen, in hechtenis genomen. De jongens, die maskers droegen, werden betrapt, toen zij hadden ingebroken in een afgelegen huis. bewoond door een ouden beer werden vastgeoonden. De jeugdige boosdoe- ners hadden zich reeds meester gemaakt van geld en juweelen ter waarde van een aan- zienlijk bedrag. Tevoren hade d)e politie "een zestian-jarigen jongen gearresteserd, die tot de bende beho or- de. Zij slaagde er echter niet in, zijn mede- plichtigen op het spoor te komen, totdat het jongmensch een met roode inkt geschreven brief ontving, welke was opgeluisterd met een doodshoofd en gefcruiste beaideren, en onder teekend „De Vampier." In dien brief, aldius de ,,'Neue Freie Pres- se" werd den jongen opstraffe des doods ver- boden, de schiulplaats der bendfe te verraden. Maar toch wist de poMe, aan de hand van de gegevens, welke ae brietf haar verstrekte, res jongens op te eporen, alsmede het meisje, dat zij: tot „roover1hoofdmanf' hadden gekozen ,jomdiat zij zoo rnooi was." Op het politiebureau legdien de veeflbeloven- de jongelui een vollediige bebentenis af. EEN BETOOVERiD HUIS. De „Echo Beige!" bevat een verhaal over een ,,betooverd" huis te Roeulx (Hemegouwen- Belgig), dat aan de eotialiStisehett wdhouder Lebrun toebehoort Bijna geregeld worden er 's nachts eteenen naar den gave! en dOor de miiten gegooid, en niemand weet, waar ze vandaan komen. Op zekeren naicht echter ging men verder. In den stal en een remise brai op een gehdmzimnige wijze brand uit, met het gevolg, dat er een' groot gedeelte van verwoest wem. Vier en twin rig uur later, oat- stand car brand' in een bedstede. Het spreekt vanzelf, dat de bevolking van de plaats ten zeerste nieuwsgierig is gewor den. Eiken naeht vormt zich een cordon van toeschouwers om het huis, door politie en gen darmes op een eerbiedigen afstand gehou den. Ook worden brandbommen geworpen. Dezen avond werd er dbor een der bo- venvensters geslingerd, waardoor een begin van brand ontstondi. De politie is trouwens op brand voorbereid, en heeft overal eimmers wa ter laten neerzetten. Het huis ligt in ean dbodloopend straatje, en is een ouderweisdh stevig gebbuw met vier groote vensters en een verdieptag De correspondent van' de „Echo Beige" heeft er op een dag een bezoek gebracht. Hij trof er behalve de bewoners een: aantal burer en fantilieleden, die met die politie het gezin van den heer Lebrun gezelschap hielden. De vrouw des huizes, die ten gevolge van de verschillende gebeurtenissen ziek is gewor den, bevond zich te Thieu bij familie Tegen 11 uur dien avond kwam er een vuur- pijl aanvliegen, die het dak op een haar miste. Zij scheen uit die richting van het kerkhof te komen, dat op 150 meter afstand gelegen is. Politie en andere aanwezigen haastten zich naar buiten. Een der gendarmes had een' po- litiehond van erkende befkwaamheid bij zich. Terwijl 4 man op de hoeken van het kerkhof postvatten, stelden de overigen met de revol ver in de vuist een uitgebreid ondbrzoek in. Er werd1 edhter niets verdachts gevonden. Ver der verliep de nacht rustig. Allerlei' gissingen omtrent de reden van deze aanvallen doen de roode, en natuurlijk zijn er tal van lieden, die aan geestenmanifes- taties gelooven. Het doel van een en ander is intusschen vrijwel duidelijk. Men wil het huis opbranden, en liefst zoo spoedig mogelijk. Volgens een nader 'beridht is het geval al- weer opgehelderd. Gebleken moet n.l. zijn, dat de oorzaak van het steenenwerpen en de brandstichtingan binnenshiiis is gelegen. Meer mag het Mad, waaraan wij boven- staande ontleenen, de „Natton Beige", er nog niet van zeggen. KORTE BE'RIOHTEN. 'Uit Kristiania wordt gemeld^ dat aan' de Noorsche kusten nog steeds mijnen aanspoe- len. Dezer dagen' is nabij Bergen' mg een visschersvaartuig op een mijn geloopen, waar. bij de geheele bmannimg omkwam. 1 in het slot te Schwerin is een tentoon- stelling geopend van de zeven :M)ecklenburg- sche tromen. De Oostenrijksche regeering zal tege moet komen' aan den eisch der staatsambtena- reni om eenzelfde dUur'tetoeslag, als aan de spoorwegmannen toe te staan. De eischen welke evenwel op een dreigende toon waren geformuleerd, zijn dbor de regeerimg afgewe zen. Krachtems een bijzondere wet is het voortaan verboden. zonder voorafgaande toe- steinming va.n het gouvernement, op heel de uitgestmctheid van het vlagveld van Water loo verandering aan te brengen. De regeering behoudt zich cfaarenboven het recht voor de bebouwde of bebouwbare terreinen, te onteige- neni. In Sfaniim in Poolsch Lithauen heeft een hevige brand: gewoed, die ongeveer 100 hui- zen in d'e asch legde en' tal van gezinnen tot den bedelstaf bracht. Naar uit Brock (Pinzgau) wordt ge- AL&MAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1