Alkmaarsche Gourant Groot® Paardenmarkt De Man met den Klompvoet te Alkmaar, op Maandag S September 1921. Doaderdag 25 Aug. F e n i 11 e t o n. N®. 198. 1921. Honderd Oris en Twlntlgste Jaargang. ProYinciaal Nieuws DE LAND- EN TUINBOUWTENTOON- STELLING TE HEILOO De collectie duiven van den heer Th. H. van Gijzen verwierf een eereprijs Dit behoeft zeker geen verwondering te wekben. Er wa- ren n.l. exemplaren onder, die op internatio- nale tentoonstellingen hooge onder&cheidin- gen hadden behaald. Om twee uur kwam het publick vopr het coneours-hippique in steeds grooter getale opzetten. De deelname bieraan wasi niet go ring en de jury, bestaande uit de heeren C. Roodzant en C Brommer, Alkmaar, en C. Visser, Heiloo, moest tcrdege alles overwe- gen. In de rubriek concours eenspan merrien en rumen", type landbouwtuigpaaxd, in No- derland geboren en gefokt, toebehoorende aan Nederlandsche landbouwers en fokkers, wa- ren niet minder dan 25 deelnemers jngeschre- ven, waarvan slechts 3 niet opgekonien zijn. De eereprijs, en gouden medalje, werd toe- gekend aan een eenspan van den heer E, Olij Pz., Haarlemmermeer, gereden door den heer Joh. Kohne uit Bergen, die zich 'n uitstekend bestuurder toonde. Den 2den prijs verwierf de heer E. Oliji Pz. persoonlijk, de le prijs de heer C. A. Beude- l ker uit Alkmaar, de 3e prijs mevr. de wed. P. A. Langendijk uit Velzen, aan wien tevens de prijs voor het schoonsje geheel werd toege- kend Winner ran den 4en prfja was de heer J J. Stroomer te Oudorp, terwijl de 5e prijs ver- overd werd door den heer P. H. Kockx te Beverwijk. De uitslag van het concours van tweespan- nen type landbouwtuigpaard, aangespannen voor boercnwagen, is de volgende: le prijs de heer E. Olij Pz te Haarlemmermeer, 2e prijs de heer H. Mulder te Heiloo, 3e prijs de heer J C. de Wit. eveneens te Heiloo Uitslag concours van tweespannen type luxe of tuigpaard: le pr. de heer E. Oliji Pz., Haarlemmermeer, 2e pr. de heer Joh. Kohne, Beigen, rijder voor den heer Olij, 3e prijs de heer J J Stroomer, Oudorp. Concours voor paarden openklasse, gere den door dames, vergezeld van heer: Eere prijs mevrouw E. Olij Pz., Haarlemmermeer, le prijs mevrouw Sprenger. Sleewijk, 2e pr, mevr P. A Langendijk, VeLsen, 3e pr mevr, Jac Gmot-Bommer, Egpiond-Binnen, 4e pr. mevr E. Asjes, Egmondermeer. Concours van vierspannen openklasse: le prijs de heer E. Olij Pz., Haarlemmermeer, -e pr de heer Joh Kohne, Bergen, rijdier voor den heer E. Olij Pz. De heer E. Olij Pz., Haarlemmermeer, ver wierf nog een gouden medalje voor het be- sturen van een achtspan voor en tilbury Deze prestatie werd zeer bewonderd, eveneens die van den heer H. Mulder, die een zevenspan voor een boerertwagen, bestuurde en daar voor een speciale onderscheiding ontving. Deze beide nummers hadden veel van cir- cusnummers Onder een teopasselijfc woord had de prils- uitreiking plaats. De voorzitter bracht dank aan alien die hebben medegewerkt om deze tentoonstelling te doen slagen. Aan hen die in eenig opzicht hebben uitgemunt wijdde spre'ker een harte- lijk woord. Na de prijsuitdeeling kwam het Heilooer fanfarecorps zijn vertrokken broeder vervan- gen. Zij vulde, als gewoonlijk, op verdien- door 'DOuglas Valentine Geautoriseerde vertaling van W. E, P. (Nadrufc verboden). Hoofdstufc I I. Het geheimschrift op de factuur. De sphinx-achtige verklaring vain Rood- lap was geen raadsel voor mi|. Ik wist op- eens, dat Francis in geheimen dienst moest zijn in het vijanddijke land en dat moest Duitsch land zijn._ Mijh broers buiitengewone kennis van de Dnitschers, van hun gewoonten hun leven en hum dialecten maakten hem een ideaal man voor al dergelijke gevaarlijke op drachten. Francis had altijd een buitengewoon talent voor talen gehad; hij' scheen ze zonder Inspanning alle te leeren, maar in' het Duitsch was hij onovertroffen. Gedurende het jaar, dat wiji beiden ten huize van1 Consistorial Rat von Mayburg inl Bonn doorbrachten, was hij mil' 'al heel gauw voor, en boewel ik aan het eind van ons veblijfl Duitsch kon spreken als .een Duitscher, kon Francis bovendien nog het „pateis" van Bonn en van Keulen spreken als een geboren inwoner van die steden, warempel waar, hij! kon to trioep recruten drillen to hun eigen taal als de snediigste „Leutnant", die pas van- Gross-Licbtenfeld kwam. Hij had nooit eenige moeite oni voor Duitscher door te gaan. Ik heriener mij noig goed1, hoe verrukt hiji was. torn hij als mede- Rijinlander begroet werd' door een Duitsch of- ficier, die wij ontmoetten, toen wij den zomer voor dfen oorlog in Cromer golf speelden en tegelijk onzen tijd nuttig besteedden met tus- scfiendoor wat te spionneeren. Ik geloof niet, dat Francis eenig under mo del had! bij zijn studie van Duitsch. Hij be- zat nu eenmaal het vermogen om te iraitee- ren1: taalkunde had hem altijd belang togeboe- emd en nad'at hij to' motorzaken was gegaan, .ad bij er altijd plezier in- gehad, om als hi] 'oor aaken ia Duitscfaland reisde, nieuwa dia- stelijke wijze, bet atille gedeelte van den avond en oogstte een welverdiend applaus. De voordrachten van den sneldichter het duo van Praag met de history Lett's gingen _niet door, tengevolge van een misverstand was de piano niet gekom'en, de moeite die het bestuur aanwendde om een ander te krij- gem, faalde, niettamin gaf hij nog een klucht welke de lachspieren in werking bracht. De heer J. van Gemeren, voorzitter van het comite van uitvoering, gaf in korte trek- ken een overzicht van de oprichting tot heden. Hij schetste hoe enkele mannen op 5 September 1916 met weinig geld en groot vertrouwen het initiatief tot het houden van een tentoonstelling hebben genomen en her innerde aan de moeilijkheden welke rich heb ben voorgedaan doch die ten slotte zijn over- wonnen. Spreker schetste den arbeid van den heer Berkhout, eerste voorzitter, die voor drie jaar vertrokken is en bracht hem dank voor zijn moeitevol werk in het belang der L. E. T. T. verricht. Spr. bracht de moeilijffieid naar voren die men had om, een geschikte opvol- ger te krijgen. De keuze die toen was geval- len op den tegenwoordigen voorzitter is ge- bleken een goede te zijn. Spr. die zijn werk kan beoordeeleni, vooral binnenkamers, kon dit met overtuiging verklaren. Het bestuur heeft gemeend hem op dit eerste lustrum een bescheiden aandenken voor rijn werk te moeten geven en hood hem een fraai bewerkte, met zilver gemonteerde voorzittershamer aan, welke geleverd was door onzen plaatsgenoot den heer Levert, hofjuwelier. De hamer had als inscriptie „L. E. T. T. 1921". Spr. sprak daarbij de hoop uit dat het hem gegeven moge rijn deze hamer nog lange jaren te gebruiken. (Ap plaus.) De voorzitter was daanmede zichtbaar ver- rast en zeide niet dadelijk daarvoor woorden van dankbaarheid te kunnen vinden. Dat het bestuur zijn bescheiden werk waardeerd heeft hem getroffen. Spr. bracht daarvoor zijn dank en gaf daarbij de verzekering dat hij zijn beste krachten voor de L .E. T. T. en voor Heiloo zal geven voor zoover hern dit mogelijk is. (Langdurig applaus.) Daarna werd net vuurwerk afgestokenwat het gewone verloop had. Tijdens het vuur werk kon men zien hoe enorm groot het aan- tal bezoekera was. Het slotaummer, een boerin die een bandkarn zichtbaar bediende, omgeven door veelbleurige lichtbundels, was eenig mooi. De tentoonstelling ia in alle opriobten ge- slaagd. Rectificaiie. Niet voor eeni inzending „groenten" te telen op zandgrond kreeg de heer G. F. Smits eenige prijzen, maar voor de inzending „fruit". De prijs voor de inzending groenten viel ten deel aan den heer J. Drijver, kweekerij Helena te Heiloo. Hem werden in doze ru briek 7 eerste prijzen toegekend en eenige tweede prijzen, wel een bewijs voor de groote belangrijkheid van het tentoongestelde. Wegens onvolledigheid in ons nummer van gister van de bekroningen voor kippen en konijnen plaatsen we dat -gedeelte nog- maals: Toom en kippen, zuivere rassen, 1 ha an en 2 kippen, voor elk ras afzonderlijk, le pr. J. Kromihout, Alkmaar (Zilverpelien); H. Mooi, Egmond-binnen (Zilverp. Hamb.); D Haarijroek, Alkmaar (witte Wyand.); H. J. van Liven, Bakkum (Kriel); P. Oudejans, Bakbum (Red Island Red.); 2e pr. J. Krom' hout, Alkmaar (Patr. legh.); J. Blokker Egmond-binnen (Zilverp.); D. S. de Vries' ,Iei'00reLe"h-)i Casteele, Castricum (witte Wyand.) Indische loopeenden 2e pr. C. Zwaan, H- Hugowaard. Kalkoenem, geboren to 1920, 2e pr. D. S. de Vries, Heiloo, Konijnen (een ram en' een' voedster), le pr. H. J. Feldberg, Alkmaar (VI'. reus, haaskl.) 2e Pr- J- Kromhout, Alkmaar (idem jong); P. Wit, Hieiloo. Voedster met jongem (groote rassen), 2e pr. S. Met, Alkmaar (witte VI. reus) en Ni- co Apeldoom (witte Poolsche). Voedster met jongen, (andere rassen), le pr. W. Beumer, Bakkuim (Middengrij's). Nesten jongen, J. Kromhout, Alkmaar' (witte VI. reuzen) en; D. Haremaker Gz., Koog aan de Zaan (Black and Tan)2e pr. lecten aan te leeren. Zijn Duitsche imitaties waren buitengewoon geestiig. Eeni van zijn „reuzenbeurten" was een rumoerige ritting van den Rijksdag met redevoeringen van- Prins Btilow en August Bebel met „totexrupties"een tweede was bij- voorbeeld een patriottische itoeospraak van een oud- Russisch generaal aan1 een diner op 'a Keizers verjaardag. Francis had het merk- waard'ige vermogen van niet alleen Duitsch te schijmen^ maar er zelfs bijnia als Duitscher uit te zien, zoo absoluut kon hij zich to een toesiand verplaatsen. Maar toch nooit zou ik het to mijn hoofd gekregen hehben te droomen dat hij in oortogstijd zou probeeren to DuitschTand te komen en het oolk werkelijk zou doen; to dat land notabene, waar iedere bur- iger van rijn wieg af gecatal'ogiseerd en1 in to afzonderlijk afdeelinbje ondergebracht wordt. Maar die orakeltaali van ,,Roodlap" had mij alles duidtelijk gemaakt. Nlatourlijk, een op- dracht naar Duitschland was juist, wat Fran cis een kolfje naar rijn hand' moest vinden! Francis, die gevaar nooit telde, die verzot was •op gevaarlijke ondernemingien en er zich to verkneukelde den d'ikken mof te slim af te zijnwel, als er £en Engelschman moedig genoeg was om1 dergelijke dtogen te wagen, zou Francis de eerste rijn igeweest rich er voor aan' te bied'en. Ja, a's Francis ergens een opdracht had', d'an was het naruurlijk to Duitschlanid1.... 'Mlaar welk vooluitzicht had1 hij1 ooit terug te keeren. met de grenzen gesloten en ingang en uitgang practisch versperd zelfs voor pro- Duitsdhe neutralen? Mienigen nacht to de loopgraven had ik een visioen gehad van Francis, staande tegenover een vuurpeleton van Duitsche 6oldaten, hij, die altijd zoo edel- moed'iig was en, onverschrokken. Van den dag af van die lunch in de Bath Club tot op dezen middag toe had ik geen en- kelte aanwijzing gelkregen om'trent mijns broe- ders lot of verblijfplaats. De auteriteiten in Engeland gaven voor, niets te weten, zooals ik ook wel begreep, dat hum plicht was, en ik had nieja dat me ook maar eenigszins op weg ikon helpen, totdat Dicky Allerton's brief kwam. Aisheroft aan hot Departeaneiit vaa dezelfde (Havana and Tan). Het mooiste luxe rijtuig., le en 2e pr. Jac. UIT SCHOORL, Dinsdagavond hadden we het geuoegert een- telepathische seance te kunnen biiwonen, wel ke werd gegeven door den heer Maloitz, met zijne nieuwste experimenten op het gebied van telepathic. 'sAvonds 6 uur had de heer Maloitz een geheime opdracht uit te voeren, samengesteld door de heeren Peeck, van Lie- nen en Wognum Deze opdracht was gefor- meerd fen werd stipt ten uitvoer gebracht) als volgt: In een auto met mevrouw Smitz als geleidster, en staande op het treeijzer, rij1- den naar de tram van 6 uur, daar mejuffrouw A. Peeck aanhouden en mee laten rijden, ver- der naar Catrijp, bij bakker Bakker een porte- monnaie met inhoud zoeken uit een trommeir tje, verdcr te Hargen bij den heer Duin Wzn. uit de aschlade van het fornuia een gulden onder de asch opdiepen, Hargen rondrijden, weder naar Schoorl tot de waranda van. pen sion „Schorlewald", uit de vestzak van een der gasten van dit pension eenig kleingeld halen: hiervan enkele bepaalde geldstukken behouden en't restant weer teruggeven aan den eigenaar, weer uitstappen en bij den heer Harbrink Numan en aan de woning van den heer Fl. Schermer een geldstuk afgeven, hier- na tot de „Roode Leeuw" en van daaruit de dames van't gezelschap naar de woning van den heer Smit brengen. Het geheele plan werd zeer vlot uitgevoerd. Te ruim 8 uur vervolgde de telepaath zijn seance in de nieuwe zaal van de „Roode Leeuw" en voerde daar verschillende, voor hem bcslist geheime opdrachten, zeer nauw- keurig uit. Ook sterke staaltjes op het gebied van hypnose en massasuggestie werden ten uitvoer gebracht Het mooiste gedeelte van den avond waren wel de uitgevoerde op drachten met z.g koper-contact. Een good bezet auditorium volgde met zeer veel aan- dacht de seance, Een dankbaar applaus be- wees. dat een en ander werd gewaardeerd UIT BERGEN. 'Door het Dagelijiksch Bestuur van de Ber- germeer zal in een1 binnenkort te houden ver- gadering van Hoofd- Ingel'an den het voorstel worden ged'aan, om den Bergerweg en den Groene-weg niet aan de gemeente Bergen oyer te dragen, wanneer de geimeente meent zich te moeten blijven onttrekken aan de vol- gens de Bergermeer door de gemeente aan- vaarde verplichting tot electraficatie van de Bergermeer. Aan dten heer J. van Reenen, Burge- meester dezer gemeente, is door den Commis- saris der Koningin in deze provincie, verlof verleend om zich van 25 Augustus tot 25 September a.s. buiten de gemeente op te bon- den. Verschillende in het centrum dezer ge meente gelegen wegen, we'lke onlangs dOor den eigenaar den heer J. van Reenen aan de gemeente zijn geschctiken, zijn thans offici- eel aan dfe gemeente to eigendom overgedra- gen. De heereni A. Pascha, onderwijzer aan de Openbare Lagere School, en H. F. Groe- nendijk, onderwijzer der Berger-Schoolvereeni- ging, alhier, zijn Diinsdag geslaagd' voor de Hoofd-akte. Vanwege den minister van Landbouw, Nijverheid em Hlaindel is aan den heer P. Weijer, Oldenburglaan alhier, het diploma uitgeieikt als Eerste Stuurman voor de Groo te Stoomvaart. welk diploma tevens als be wijs van bekwaamheid geldt als schipper in de groote stoomvaart. UIT BEEMSTER. Op den eersten dag van het muziek-con- cours te Hilversum behaalde het muziekge- zelschap „Excelsior" van hier den eersten en een tweeden prijs in de eerste afdeeling fanfare, UIT O'UD'KARSPEL. De overstroomde polder. Spoed'ig na dfe ramp werden reeds de eer ste voorbereidingen getroffen, om het water te verwijdferen van de plaats, waar het zooveel schade berokkend heeft. Voor hel plaatsen van cie kistdammen werden door den heer Tauber Dinsdag reeds de opmetingen ged'aan en spoe- dig was men in onze plaatselijke zagerij en schaveriji dlruk in die weer om het hout daar voor benoodigd in gereedheid te brengen1 Toen de Woensdagmiiddag een kijkje Buitenl'andsche Zaken maakte mijn pas voor mij in orde eni to minder dan geen tijd keek ik op de wtodmolens en die keurige, rechfe kana- len van Holland iuplaats van op de roode rolsen en de witte zeemeeuwen van Cornwall. Ehi nu bad ik to mijn borstzak, geschre- ven op een klein stukje goedfcoop buitenr l'andsdh factuurpapier, de berichten waar- voor ik expres naar Groningen was gereisd. Zoo nietszeggend, zoo nonsensikaal, zoo teleurstellendi waren die paar regels, dat Ik mijn tocht naar Holland al beschouwde als een; vergeefsche poging. Ik vond Dicky, rond en blozend van ge- zon'dheid, op rijn kamer to1 het toterneerings- kamp. 'Hij wist alleen maar, dat Francis ver- dwen'en was. Toen ik hem vertelde van mijn oritmoettog met Rood'lap op de Bath Club, van1 de woorden, die deze bij't afscheid tot mij gezegd had, floot hij even en zette toen een ernstig gezicht. Met zijn gewone kordaat- hcid ging hij! zonder omwegen dadelijk op rijn doel af. „Ifc zal je eerst een verhaal doen, 'Des mond," zei hij tegem miji, „dan: zal ik je een stukje papier l'aten zien. Of die twee dtogen samen passen in jouw theorie over Francis' verdwijnem, zal jij moeten beoordeelen. Tot nu, moet ik bekennen', had ik me ge- neiigid gevoeld de aanduidtog op je broer, die dit papier schijnt te geven, toe te schrijven aan1 een pnur toevall'ige gelijkenis to namien1, maar wat jiji me hebt verteld, maafct de zaak hoogst bdiangrijk: bij, de goden, dat doet het. Maar nu eerst dat heele verhaal. ,.Je broer en ifc hebben vroeger handlelsbe- trekkingen aamgeknoopt met een Hollander to Nijmegen, die In den motorenhandel was. Hij heet van Urutiuus. In den goeden ouden tijd is hij! dikwijls over geweest om ons to Cloven- try op te zoeken en Francis is eens of twee maal' bij hem' in Nijmegen geweest, toen; hij uit Duitschland terugkwam. Je weet Nijmegen is vlak bij' de Duitsche grens. 'Die oude Uru- tius is heel geschikt voor me geweest, sindS ik hier to gevangenschap zit, en is me verschei- den malen komen opzoeken1; meestal bracht hij een paar kistjes van dia lektoere Holland- sche sigaraa mee." gingen nemen, was een aantal landverbrul- kers van den polder onder leidtog van den polder-opzichter, den heer Tauber druk met heien bezig en vftrnamen we dat met ploegen van 14 man dag en nacht wordt d'oorgewerkt. Daardoor hoopt men D'onderdagmorgen mer de kistd'ammen, die dwars over de nngvaait komen, gereed tc rijn. Inmidde's zijn dt heer Memo fink ing.nieuT- van het PJEjNI en die eleotricien Bakker uit AMcmaar op eis gegaan om 4 contrifugaal- pompen te krijgen. Men hoopt die dan' in den loop van den.' dag (Donderdiag) ite kunnen plaatsen. Men is reedls begonuen met bet plaatsen van palen voor de dechrische geleiding, niet al leen omdat het voor den nachtaibeid noodig is dat het terrein verlicat wordt, doch vooral omdat deze pompen door twee electrische mo- toren moeten1 wordea gedreven. Ook deze hoopt men nog Donderdag te kunnen plaat sen, waardoor het mogelijk is om nog den- zelfdea avond' met de waterverplaatsing een aanvang te maken. Men hoopt op deze manier per dag 100.008 Ma water te kunnen ver plaatsen en er wordt berekent, dat 350.000 M* water verplaatst zai moeten worden. Gaat dus alles zooals men zich dat denkt, dan zal M'aandagavond al het overtoll'ige wa ter uit den polder verwijtierd1 kunnen, rijn. Nlaar verluidt, is door het bamnebestuur vrij manldaat gegeven, wat de kosten betreft. Daarin ligt opgesloten, dat geen kosten behoe- ven te worden ontzien,, als het een spoedige verwijdering van het water kan bevorderen. Er schijnt echter niet de mtoste kans te be- staan, dat nog lets van de verloren produc- ten gered' kan worden. Twee d'erde van de oppervlakte is bouw- landl en' vele prodUcten; waren klaar om te oogsten of te verkoopen, het gewas stond reusachtig best, naar men ons mee deelde, ner- gens zoo, zoodat de stop van dien aard is, dat ze voor de vele kleine bouwertjes die er de du pe van zijn, moeilijk is te boven te komen. Ook vandaag was de belangstelling van kijklustigen groot. Ons dorp krijgt een bezoek van vreemdeliingen als nooit te voren. UIT KOEDIJK Woensdagavond trad to het lokaal van den heer Groot nogmaals op de heer Maloitz, voor een zeer matig bezette zaal. Mej. Tony Giersbergen opende den avond met eenige zangnurnmers, waarna de heer Maloitz eeni ge telepathische opdrachten volmaakt uitvoer- de Ook deed de heer Maloitz zich weer als uitmuntend zanger kennen. Hij gaf vervol- gens nog eenige staaltjes van hypnose, die soms een uitbundig gejuich uitlokten. Mej. Tony Giersbergen zong daarna nog „Moe- derweelde", welk lied ziji met veel gevoel voordroeg. Nadat de beer Maloitz nog eenige sterke staaltjes van hypnose had gegeven, sloot hij de bijeenkomst, rijn leedWezen uitsprekende over de geringe opkomst. Hij is wel bereid nogmaals op te treden, maar dan voor een beter bezette zaal. Buitenland. AARDBEVING IN CHINA. Het officieel bericht omtrent de aardbe- ving, die onlangs de Chineesche provincie Kansoe heeft geteisterd, meldt, dat tweehon- derd personen onder instortende heuvels zijn bedolven. Alle gebouwen over een uitge- strektheid van vijifemzeventig vierkante mij- len rijn verwoest. HUISZOEIKINGEN IN EEN CONSUL AAT TE RO'ME. De „Giornale d'ltalia" meldt, dat op last van den minister van binnenlandsche Zaken huiszoekingen zijn gedaan op het Montene- grijnsche consulaat te Rome, hetwelk door de politie is bezet. De bladen gelooven, dat de huiszoekingen in verband staan met het optreden van eeni ge Montenegrijneni, die op Italiaasch grond- gebied anti-Italiaansche propaganda voeren. EEN' GOUDEN AUTOMOBIEL. Uit Londen wordt aan „L'Auto" gemeld, dat daar in opdracht van eenige Indische vorsten een paar automobielen gemaakt wor den met em gouden carosserie. Het 45- paards chassis wordt n.l. voorzien van een limousine, die geheel met goud bedekt is. Het rijtuigwerk, de discuswielen, de lampen, het rijtuigdak eni de knop van den radiateur. Dezq laatste is van een goudkleurige elec- „Wat duivel Dicky," viel ik hem1 in de rede, „wat heeft dit alles nou met Francis te ma ken? Dat papiertije... „Bedaard, ouwe j'onganwas het o'nver- stoorbare antwoord, „laat mij op mijn manlier mijni garen1 sptonen. Niu kom ik aan dat stuk je papier...." „Nlu, d'an, de oude Urutius -kwam me een dag of tien geleden opzoeken. Ik had hem alles veteld wat ik van Francis wist, namelijk dat Francis to dienst gegaan en nu verdwe- nenl was. !Bet ging den ouden heer niet aan, dat Francis bij het bueau Iniformatie was, dus dat vertelde ifc hem niet. Van Urutius is sterk Engelschgezind, maar je kent het gezegd'e, dat wanneer iem'and' niets weet, hij; ook niets ver- klappen; kan. „Die oude Hollandsche vriend dus kwam hier tien dagen geleden' aanwaaien. Hij glom van; verrukking ,,Mr. Allerton," zegt hij, „ik heb een schrij ven gehad, een hoogst wonderlijk schrijven, ik dlenk van Francis Ofcewood." Ik stond paf. Als er openbartogen gedaan zouden worden, moesten die van den Hio liTand- sdien, niet van den Britschen kanlt komen, dat stond bij mij' vast. De Hollander ging voort: ,,Ik heb uit Duitschland een pak metalen schildfen ont- vangen of hoe noemt u die dtogen.1 pla ten, van tin, begrijpt u? Waarop ik reclame maafc voor mijn zaken. Ze zijn verleden week aangekomen, ik maafc het pak zelf open en bovenop ligt een' enveloppe met de factuur." Mijniheer Meld' even op; hij had gevoel voor 't dramatische van het geval „En....", zei' ik, ,;beet het u of zei het: Gott straffe Engeland, of wat eigenlijk?" Van Urutius lette niet op wat ik er uitflap- te en; herhaalde: „Ilk maak de enveloppe open-, en tusschten de factuur vind ik dit papiertje, hier!" En Dicky haalde zijn hand uit zijn zak: En hier heb je het nuEn hij wierp in mijn gretig uitgestrekte hand een dun half velle- tje buitenl'andsch blocnotepapier, zoo'n soort coedkoop glinrmend papier als je to cate's ijgt wammear je vraagt om schrijfbenoodigd- hedhn. trische klok voorzien. Onder de Indische zon zullen deze wagens misschien een buitengewoon effect bereiken, bij den Londenschen carossier maken zij echter den todruk van groota, gele automo bielen. VIJFTIO JAAR VERLOOFD. Zaterdag trouwde te Beriijn een paar, dat een halve eeuw lang verloofd is geweest De bmid1 is 65 jaar; de brnidegom nog tien jaar ouder. Zij maakten kennis met elkaar, toen zij drie en bij dertien jaar ond: was en toen Ro- sie vijftien jaar was, verloofden zij rich met elkaar. Zij werd dienstbode to het paleis van den kontog van Pruisen. Hij' wilde muzikant worden. Iedere week ontmoetten zij elkaar en apraken dan over den tijd, dat zij geld1 genoeg zouden hebben om te kunnen trouwen. /Die tijd kwam echter niet zoo spoedag, doch Ro sie bleef haar Hermann trouw. Thans is hij al zijn opgespaard geld kwijt; ook zijn gezond- heid is niet nicer wat zij: vroeger was, en hij woont thans to een armenhuia Toen hebben de verloofden than® genoeg van hun engage ment, en zij berioten te trouwen, geld' of geen geld1. Rosie rnak niet in het annhuia wonen, zij moeten dus gescheiden blijven. EENI OUDIE ST AD BIJ BERN BLOOTGE- LEGD. De „T'imes" verneemt uit Bern dlat dezen zomer voorgeze'tte opgravingen waarschijnlijk hebben gemaakt, dat een. der 12 „oppida", waairvan Julius Caesar to zijn beschrijving van Zwitserland melding maakt, to de onmid- dellijke .nabijheid van Bern aan den oever der Aar heeft gelegan. De stad moet herhaalde- lijk verwoest zijn, willicht ook omstreeks 260 v Chr. bij een inval1 der Alemannen verbrand. Tot de merkwaard'igste vonds'ten, die dezen zomer zijn blootgelegd beh'ooren1 oververblijf- selen1 van de bekende ROmijnschen heetwater- baden, een soort pergola, resten van een tem- pel, een groot aantal fuindlamenten vain hui- zen en tal van wapens. HET ;,SPOOKHU'IS" TE ROEULX. Met mysterie te Rtoeulx (Belgie), waar een huis door onzichtbare banden met wel- en niet-brandende projectielen werd gebombar- deerd1, en waarover wij reedi een en ander me- dedeelden, is thans plotseltog opgelost, zoo als wij ook reedl9 meldden. Mien heeft den „geesE' op heeterdaad WJ den arbeid1 betrapt en aan het driugend ver- zoek om zich voortaan rustig te houden, heeft de geest gevolg gegeven. De oorzaak van alle onrust bleek te rijn een vijftienj arigmeisjes, dat zoowel naar lichaam1 als naar geest wat achterlijk is, Men zag het kind op het oogenblik, dat zij een steentje dloor eenr uit gooide Op alle vra- gen gaf het ontwijkende anrivoorden, waaruit het parket de conchisie took, dat het had! ge- haudeld onder den invloed van een anderen persoon. Bovendien schijnt het dat de persoon die het kind1 suggereerde, elf weer handelde onder invloed' van een derde, die eenigen tijd geleden onaangenaamheden; met den eigenaar van het gebombardeerde huis had gehad. Bovenstaande leztog is opgesteld door het parket. We inwoners van Koenlx herademen tha/ns1. IEMAND VERKOOPT ZIJNi MEUBE'L'S EN ZIJN' VROUW. Iemand uit Gilly (provincie Henegouwen), ontmoette eenige diagen geleden zekeren F. m gezelsdhap van zijn vrouw, aldius de ,;Nieu- we GazetEen woordenwisseling ontstond, gevolgd door een worsteling, waaraan de po litie een eindc maakte. Per slot van relkening werd D. in de gemeentegevangenis opgeslo ten, waar hij den nacht moest doohbrengen. Het was natuuriijk te verwachten, dat het biji dit eerste bedrijf niet zou blijven. De ont- knooping is heel anders geweest dian men ver- moed zou hebben. D., na diepzinnige overwe- gingen, ging zijn tegenstander opzoeken en stdde hem voor zijn meubels en ook zijn vrouw voor 3000 to. te verkoopeni. F. nam aan en de koop werd gesloten. Bef- de mlannen teekenden de verkoopacte op ge- zegeld papier na de storting eener afkorting van- 100 to. door den aanwerver der vreemd- soortige koopwaar. ONG E REG E LDHE DE N TE MAAGDENBURG. Naai- uit Maagdenburg aan het ,,'Berl. Ta- geblatt" wordt bericht, is het daar Zondag tot een botslng gekomen tusschen arbeiders en oud-istrijders. De plaatselijke groep Grosz- 'Drie rinnetjes 'Duitsch, in vlot Duitsch handschrift met roodten inkt geschreven1 onder den naamj en het adrea van mijpheer Van .Urutius.... dat was alles. Ik kreeg een onbeschrijfelijk gevoel van te- leurstelling, toen1 ik het opschrift las. Z66 zag het papiertje er uit: Hlernn Willem van Urutius Autiomobilgeschaft Nlijinegen, Alexanderstoaat 81 bis, Beriijn, Is ten JuM 16. O Eichenholz! O Eichenholz, Wie leer sind' deine Blatter! Wie Achiles to dem Zelte, Wo zweie si'Ch zanken Erfeut sich der 'Dritte. (Vertaling) den beer Willem Van Urutius Motorenhandel a ar, Nijmegen, Alexanderetaat 6Ibis. O E'ikenhout! O Eikenhout, Hoe kaal zijn uw fakken. Zooals Achilles to de tent. Als twee honden vechten om een been Loopt de derde er mee been. 9tom staarde ik op dit onbegrijpelijke do cument. Mlijn ged'achten waren bijna te bit ter voor woorden. Eiindelijk bracht ik er uit, met een' vergeef sche poging om teleurstelltag niet to mijn stem te verraden: „Wat heeft al die nomsans nu met Francis te maken, Dicky?" „Dit lijkt wel een lijst van spreuken Voor de rectomeplaten van je Hollandschen vriend Maar ik verdiepte me toch weer to het be- stud'eeren van bet stukje papier. „Nief zoo haastig, ouwe jongen," antwoord- de Dicky kalm, laat mij' nn mijn verhaal uit- vertellen'. Die oude ploeteraar is een bom slimmer dan wij denken. Toen ik dat papier zag, vertelde hij mij, dacht ik eerst: dat is allcraaal flauwe onzto; maar teen vroeg ik mezelf af: wie zal er nu opzettelijk onzin tusschen mijn faeturen stop- pen? En ik las het papier nog eens. en toen begreep ifc opeeas, dat het een bericht was." 'Wordt vervtoed). I

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5