DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uonderd drie en twinMgate jaargang „VR00L1JK KOEKRAD". fro. 201 Dit nontmer beat&fttott^Mftdea 1921 Abonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.k. norms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. If A ANT) Aft Directeur: G. II. KKAIL. HoofdrcdacleurTj. N. ADEMA. 29 AUGUSTUS Buitenland. DE MOORD OP ERZBERGER. Over dm moord op den Rijksdagafgevaar- digde Erzberger zijn nog de volgende bij- zonderhcden bekend geworden: Toen de beide Rijksdagafgevaardigden Erz berger en Dietz zich Vrijdagoditend om- streeks elf uur tusschen Griesbach en, Freu- denstadt op een wandeling bevonden, wer- den zij gevolgd door een tweetal goedgeklee- de jonge mannen van omstreeks 25~jarigen leeftijd. Toen de beide wandelaars aan deze hinderlijke vervolging tracbtten te ontkomm, versneldfen de vervolgers eveneens hunne schreden en liepen snel op de beide afgevaar- den toe. Een van de beide jonge mannen trok daarop plotseling en zonder dat er een woord was gesproken, zijn revolver en loste een schot op Erzberger. Dit eerste schot trof echter niet Erzberger, doch verwondde diens metgezel Dietsz, die ineenzonk. Erzberger frachtte daarop, door over een heg te sprin- gen, aan verdere aanvallen te ontkomen. De beide vervolgers lieten den gewoaden Dietz toen aan zijn lot over en sprongen eveneens over de heg, aanhoudend schoten op den vluchtenden Erzberger lossend. Erzberger was blijkbaar reeds door de eer ste schoten doodelijk getroffen, doch zijn ver volgers hieldfen niet op met vnren, zoodat Erzberger ten slotte door 12 schoten door- boord' was. Zoo gauw hij zich wat van den aanval had hersteld, begaf Dietz zich naar de plek, waar Erzberger was neergevallen Hij constateerde, dat alle schoten Erzberger in't hoofd hadden getroffen en dat de dood ieeds was ingctreden. De moordlenaars bleven zich op korten afstand van de plek nog eenigen tijd ophouden, blijkbaar met de bedoeling, zich van het resultant van hun aanslag te vergewissen. Zij gingen eerst heen, torn Dietz de plaats van den moord verliet om hulp te halen. Een der moordenaars, een groote, blonde man, was reeds .te Berlijn aan de politic op- gevallen, omdat hij zich bij het laatste vertrek van Erzberger aan het Anhalter Bahnhof ver- dacht maakte. Hij dook toen weer op te Beu- ren, waar Erzberger langen tijd vertoefde. Het had den schijn, alsof de moordenaar zijn slachtoffer voortdurend volgde. Tot dusver is geen der moordenaars gearresteerd. Twee jongemannen, de op het staioin te Offenburg werden gearresteerd als verdacht van den moord, zijn weer vrijgelatenbij een confron- tatie met de nafgevaardigde Dietz, verklaarde deze, dat zij het niet waren. De rijksregeering heeft, met het oog op de mogelijkheid, dat de moord op Erzberger een politiekc mifidaad is, een belooning uitge- loofd van 100,000 mark voor de aanwijzing der daders of medeplichtigen. Het lijk van Erzberger is naar Berlijn over- gebracht, waar het Woensdag in Wilmers- dorf ter aard'e wordt besteld. De Badensche staatsregeering heeft zich telegrafisch tot de Duitsche regeering ge- wefid en haar verzocht om hulp bij het op- sporen der moordenaars. De rijkskanselarij heeft zich daarop onmiddellijk in verbinding getseld met het hoofdcommissariaat van poli tic te Berlijn. Dit heeft thans bepaald, dat er een opsporingsdienst moet worden georgani- seerd. Twee commissarissen en: ongeveer der- tig rechercheurs zijn naar de plaats van de misdaad vertrokkm om een onderzoek in te stellen Deze rechercheurs zullen gesteund worden door Badensche hulpkrachtende z.g landjagers. Deze hebben reeds de gehee- le grens afgezet, zoodat de moordenaars, wanneer zij zich nog in Baden bevinden, waarschijnlijk niet daariut zullen ontsnap- pen. Naar de ..Gennania" meldt, is Oltwig von Hirschfeld, de dader van dfen vorogm aan- s'ag op Erzberger, eenige dagen geleden op vrije voeten gesteld. De politic stelt thans een onderzoek in, of er eenig verband heeft be- staan tusschen hem of zijne vrienden en de moordenaars. De pogingen der politic om von Hirschfeld te Berlijn op te sporen, heb ben tot dusver geen resultaat gehad. Rijksdagpresident Lobe werd Zaterdag door een medewerker van de ,,B. Z. am Mit- iag" naar de politieke gevolgen van den moord op Erzberger gevraagd. Deze zeide: ,.De gevolgen zullen naar mijn meening zoo- wel binnen als buiten het parlement onbere- kenbaar zijn. Ofschoon ik daarvoor geen di rect bewijs kan geven, verwachtte ik, dat Erz berger in den herfst weer aan de werkzaam- heden van den Rijksdag zou deelnemen, want cen deel van de redenen waarom hij, van de zittingen wegbleef, zijn nu vervallen en de kwestie van de betaling der schadeloosstel- ling had zijn bijzondere belangstelling. De aanleiding van den aanslag is ongetwij- leld de teugellooze agitatie, waar a an Erz berger in het bijzonder wegens zijn belasting op het vermogen en wegens het sluiten van den wapenstilstand heeft blootgestaan. Aan- slaeen van dezen aard werden nog aange- n ocdigd door de buitengewoen milde beoor- deehng van beieedigingen tegen vooraan- staande politici en het feit, dat moordaansla- gen soma in het geheel niet of zeer mild wer den gestraft. Ik beleefde gisteren iets dat typeerend is voor de mentaliteit van zekere kriogen, Ik keerde van de zitting van partijleiders bij den rijkskanselier terug en bleef even staan bij cen aangeplakt bulletin over den moord De hoorde toen een heer voor mij[ opmerken Zie- zoo die zal geen onheil meer stichten! En de dame die in zijn gezelschap was, voegde er aan toe: Zoo moet het alien revolutionnairen vergaan. Ik liet den naam van deze pensonen door de politic opnemen De heer bleek een gepen- sioneerd gerechts-assessor uit Keulen te zijn, op het oogenblik in Berlijn woonachtig. De dame ontkmdte eerst uitdrukkelijk haar uit- roep. Toen ik mij bekend maakte, zeide ziji te hebben uitgeroepen: Zoo zal het alien revo lutionnairen vergaan. Kenmerkend blijft dit geval echter zonder twijfel voor zekere maatschappelijke kringen, die zich in Duitschland tot de intellectueelen rekenen en met het gerecht in relatie staan." In alle regeeringskringen is men ontzet over den moord op het Rijksdaglid Erzber ger. De kwestie vormde een onderwerp van bespreking in den Vrijdag gehouden kabi- netsraad1. Bij de opening van een conference met de partijleiders over de ambtenaarssalarissen en den vrede met Amerika zei de rijksdagpresi dent over den moord „Wij zijn alien ten zeerste onder den in- druk van het bericht van den moord, die zoo- even heeft plaats gehad. Ik kan geen woor- den vindea voor deze gebeurtenis. Dat deze moord van poli+leken oorsprong is, laat geen twijfel over. Deze revolverlcogels hebben ech ter niet alleen den' persoon Erzberger, doch ook den vrede van ons volk getroffen en kun- nen. onberekenbare gevolgen hebben voor ons ongelukkige volk en vaderland. In dit uur beperlc ik mij den fractievrienden mijn harte- lijke deelneming te betuigen met dfen dood van Erzberjger". De Berlijnsclie bladen nemen alle met die- pe verontwaaidiging kennis van den moord op Erzberger. Met uitzondering van de bla den van de rechterzijde wijt men algemeen de schuld van' den moord aan de hetz-campagne der Du Itsch-nationalen. Het bestuur der Ehiitsch-Nationale Volks- partij heeft tegen de redactie van de „Frei- heit" reeds een aanklacht ingediend, wegen3 de in dit blad geuite bewering, dat in het partijbestuur der Dnitsch-Nationalle Volks- partij de aanstichters Van den fnoord op Erz berger zaten. De „Vorwarts" vemeemt, dat onderhande- lingen begonncn zijn voor een gemeenschap- pelijlcen stap van al de arbeiders-organisaties bij de regeering, ten einde te bewerken, dat deze alle middclen, die in haar macht staan, aanwende om de bolsjewistische opruilng van rech+s te verhinderen, waaruit ae poli tieke moorden van den jongsten tijd en ook die op Erzberger zijn voortgekomen. Een ge- lijken gemeenschappfelijken stap zullen, voir gens hetzelfde blad, ook de beide sociaal- democratische bladen ondememen Verdler kondigt het blad een groote republikeinsche betooging aan, die deze week door geheel Duitschland op touw zal worden gezet De rijksregeering verbood de op gisteren vastgestelde herdenking van den Tannenberg1- dag te Poatsdam, uit vrees voor oonflicten met een socialistische tegenbetooging, welke bij de opgewondenheid der bevolking over den moord op Erzberger bijzonder gevaarlijk lij- ken. De socialistische partijen hebben, vol- gens de „Vorwarts", besloten om voortaan geen uitdagende betoogingen van- de reaction- naire klassen meer toe te laten zonder tegen- betoogingen van de arbeiders. DE IERSCHE KWESTIE. In de slotzitting van het Dail Eierann te Dublin is De Valera herkozen als president der Iersche republiek. Ook het geiheele mini- sterie is herkozen. Men is het dus wel eens met de politiek van de Valera en'zijne minis- tens. Het voorstel om een leaning van 20 milli- oen dollars in Amerika en van een half mil- lioen pond sterling in Ierland op te nemen, werd goedgelkeurd. De Londensdhe bladen fceunen eenstemmig het antwoond1 van Lloyd George aan Ierland goed. In de Iersche pens is dte stemming van verzoenlijken aard. Naar verluidt heeft het Sinn Fein kabinet de uiitnoodiging van Lloyd George om de on- derhandelingen voort te zetten aangenomen. Deze onderhandfelingen zullen te Londfen plaats vindfen. DE BESPREKPNGEN TE WIESBADEN. Uit Wiesbaden wordit aan de bladen ge- meld, diat in het plan tot een vergelijk, dat door Loucheur en Rathenau bespro'ken. is, Duitschland zich verbindt ter betaling van uitgestelde schuld, voor 1 Mied 1926 voor een waardfe van circa zeven milliard gouden mar- ken leveringen in natura te doen. De som welke jaarlijks door Frankrijk zou worden af- betaald, zou met inbegrip van een enkelvou- digen interest van 5 p'Ct. niet meer bed'ragen dan een' milliard. Rathenau diingt op een sa- mengestelden interest aan en daarover loopt in hoofdzaak de discussie. De bladen achten bet onmogelijik, dat Frankrijk samengestelden interest betaalt, ter- wijl Duitschland ingevolge accoord van Lon dfen enkfelvoudigen interest moet betalen voor zijn achterstallige schuld. Overwogen' wordt een combinatie, die een accoord mogelijk zou maker. In Frankrijk maakt men zich bezorgd over mogelijike tegenwerking van bondgenooten in- zake de onderhandelingen. DE OPPER-SILEZIESGHE KWESTIE. Bij de verkiezingen voor de bedrijfsraden bij dte Gleiwitzer mijn hebben dte Duitsche ver- eenigingen alle 13 zetels gekregen, terwijl zij er vroeger 7 en de Polen 6 zetels haddten. Bij de staatsmijn te Knurrow hadden Duitschers totnogtoe geen enkelen zettel, bij de nieuwe verkiezingen kregen zif 8 van de 13. Op de Ferdinandsmijn bij Kattowitz bezetten de Duitschers vroeger 2 van dte 11 zetels, nu hebben zij er vijf, de Polen zee. Deze uitela- gen zijn van te meer belang, omdlat een ge- deelte dier Duitsche arbeidera nog niet het werk in de mijnen kon hervatten. DE NOOD IN R'USLAND. ,yBerlingske Tidende" vemeemt uit Hel- singfors, dat, volgens het verslag van de Russische gezondheidscommissie daa r te lande van 1 Januari tot 1 Juli 1921' 78.011 choleragevallen bekend zijn geworden. Het ergst woedde de epidemie in Saratof, Oefa, Astrakan en Tsaritsin. De Deensche minister van buitenlandsche zaken heeft in zijn hoedanigheid van voor- zitter van de Deensche commissie voor hulp- verleening aan Rusland, aan de pers eenige bijzonderneden medegedeeld omtrent de rnaat- regelen voor hulpverleening, door de com missie getroffen, ten aanzien van de bevol king van Petrograd. Voorloopig had men schikkingen getroffen voor het verschaffen van maaltijden aan ongeveer 5000 kinderen. De kosten hiervan zouden in 6 maandem on- feveer een' half millioen Kronen bedragen. narten voor de maaltijden zouden gedistri- bueerd worden door de dokters. De winter- voorraden van de expedite moesten natuur- lijk naar Petrograd worden verscheept, voor- dat de haven zou zijn dichtgevroren. DE ONLUSTFjN IN BRITSCH-INDI6. Volgens een telegram uit Bombay zijn er meer dan 1000 pensonen gedood tijdens dte onlusten, veroorzaakt door dlen opdtand van de Moplahs in de streek van Malabar. Hevi- ge gevechten hebben plaats gehad1 tusschen dte regeeringstroepen en rebellen. Mien is zeer ongerust over het lot van de vrouwen en kin deren op de verafgfelegen posten. .De opstandtelingen plunderm zelfs de item pels en de huizen van die inlanders, die weiL geren mee te doen aan een politick van lijdte- njk verzet tegen dte Britsdhe autoriteiten. Te Titan zijn een hooge ambtenaar, een inspec- teur van politic en- twee soldlaitm gevangen ge- nomen en weggevoerd door de opstandelin- gen. iHDNOARIJE EN ZUID-SLAVIe. Volgens telegrammen uit Agram publicee- ren de Zuid-S'lavische bladlen bijzonderheden omtrent zware represailles van de Hongaar- sche troepen, die in het gebied van Fiinfkir- dhen binnenrukten. Hooge gerechtsautoritei- ten, beambten enz. bevkiden zich, volgens be- richten uit Agram, in hechtenis. Tot nu toe zijn op Zuid-Slavisch gebied' meer dan tien- duizendl vluchtdingen aangekomen, welke voor het grootste gedeelte tot de arbeidtens- klasse bfehooren. De mijnwerkere in het gfebied Fiinfldrchen, verlaten de mijnen en zullen door de Zuid- Slavische regeering in de Macedonische mij> nen aan het werk worden gesteld. Er is toch ook al gemeld, dat alle vluchte- lingen uit het nu pas dOor Hongarije bezette gebied daar waren teruggekeerd. Welk van de berichten is nu onjuist? GEDESERTEERDE SOVJET-TROEPEN. Een afdeeling sovjet-troepea is gedeser- teerd en heeft de Roemeensche grens over schreden met wapens en bepakking. Tsjitsje- rin heeft de Roemeensche regeering gesom- meerd om de gedeserteerden uit te leveren, zoo niet, dan zou hij troepen naar Roemenie zenden. Roemenie heeft geweigerd met een beroep op het volkenrecht DE ONLUSTEN IN WEST-VIRGINA. De berichten omtrent emstige arbeidson- lusten in den Amerikaanschen staat West- Virginia worden bevestigd. De „Echo de Paris" vemeemt, dat een ware burgeroorlog in West-Virginia is uitgebro- ken1, die ontstaan is door het conflict tusschen de mijnwerkers en de mijn-eigenaren in ge- noemden staat. Verscheidtene duizenden arbei ders rukken, zooals reeds gemeld is, naar Charleston, dte hoofdstad van West-Virginia, op. De gouvemeur van den staat Virginia heeft een dringend telegram naar Washington gezonden, waarin hij om versterkingen vraagt. Het ministerie van oorlog heeft daar op troepen naar Virginia gezonden1. 1 MONARCH! STISCHE AGITATIE IN DUITSCHLAND. Ter ;gelegenheid van den naamd'agi van' dieni ex-boning van Bfeieren heeft te Miinchen een plechitige godsdienstoefeninig plaats gevon1- den'. De :Beiersche Nationale partij heeft een feestelijike bijeenkomsit gehouden, waarin Ru dolph Buttonann o.a. het volgende verMaar- deWij1 vertrouwen er op, dat 'in steeds bree der lagen dte bevolking het bewustzijm zich baan breekt, dat de monardxistische staats- vorm verre te verkiezen is boven de republi keinsche en1 dat de aanhankelijlcheid van' het volk aan1 het FMs Wittelsbach binnen niet al te langen, tijld ailte moeilijlkhedfen zal overWin- nen'. Spreker besloot met een' met grooten bij- val opigenomen Hoch op koning Lud'wig III en het geheele Huis Wittelsbach. Bij1 de godsdienstplechtiigheid! waren o.a. de in Miinchen1 aanwezige prinses van1 't k-onings- huis, de oudfe hofdignitarissen en talrijke ge- nferaals, 'Officieren en staatsambtenaren aan- wezig. Vender wordt uit Ko'burg gemeld, dat het vaoegere Thuringsche infanterie-regitnent 95 oind^ deelhame van mteer dan 3000 vroege- re ledten van het regiiment een1 regimenfcs-appel heeft gehouden. Overal in de stad wapperdle dc zwart-wi'tnroode vlag. EEIN SPOORWEGRAMP IN ITALIe. Te Mogliano bij Rome heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Tot dusver werden reeds 30 aooden onder de verbrijzel- de wagons vandaan gehaald. Men denkt, dat er meer dan 100 gewonden zijn, waar- van velen ernstig zijn gekwetst. ■EEN DUITSCHE NOTA AAN BRIAND. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs heeft aan Briand als voorzitter van den Opper- sten Raad1 eeni nota overhandlgd, waarin de Duitsche regeering ten zeerste betreurt, dat de Entente-regeeringm niet kunnen besluiten tot een spoedige onvoorwaardelijke opheffing der dwangmaatregelen: Zij verwacht dat tot 15 September geen in- en uitvoervergun- ningen worden toegestaan voor het buiten land, die voor het oogenblik niet noodig zijn, en: dat ook in de overgansbepalingen zooveel mogelijk acbt wordt geslagen op de bescher- ming van het Duitsche economische leven en de Duitsche financien. In de nota wordt ver- der de vaste verwachting uitgesproken, dat ook spoedig de militaire dwangmaatregelen worden opgeheven. DANZIG EN POLEN. Vier vergaderingen, waaraan meer dian 20.000 pensonen defelnamen, protesteerdten te- gen de beslissing van den hoogen oommissa- ris, waaxdkxM- het beheer van alle Danziger spoorwegen aan dte Poolsche spoorweg-admi- nistratite is overgedragen. to alle vergaderin gen wend eenstemmig de motie aangenomen, dat dit besluit een grove schending is van art. 104 van het vredesverdrag en van de Danzig Poolsche conventie van 9 Dec. 1920. Ver- langd wordt verder, dlat de senaat tegen deze schending zal optreden. De senaat besloot ote (bij dfin Volkenbonds- raad te protesteeren tegen de beslissing van den hoogen commissari3. DE PIJP-MGDE. Sinds eenigen tijd heeracht de pijjp-mode to de Engelsche hooge kringen I "Niet alleen dampen de dames lustig in haar salon, maar sinds eenige dagen ook to het openbaar. Dte Daily Chronicle!'' vertekt, dat dezer da gen to een afgelegen plekje van Hyde Park een jonge zeer goed gekleede vrouw heel gen noeglijk haar pijpje tabak zat te rooken. en het blad! meent, diat na dit eerste voorbeeld weldra de pijprookemde dames ook op sitraat een algemeen verschijnsel zal zijn. V'ERKOOP VAN AUTO'S IN DE V. S. In het tweede kwartaal van dit jaar zijn to de Vereenigdle Staten 177.885 auto's ver- kocht (de Ford-wagens niet tobegrepen). In bet eerste kwartaal werden slechts 85.794 gens verkocht De verikoop to het tweede kwartaal van dit jaar moet 57 pnocent zijn geweest van die to dezelfde periode van het vorig jaar. GLETSCHER IN BEWEGING. De aan Zwitsersche toaristen bekende Grtodelwald-gletecher is sedert eenige dagen to bewegtog gfekomen. De gletscher schuift vooruit ongeveer een voet per dag en vemielt onweerstaanbaar alles wat to den weg staat, boomem, siruiken,, groote rotsblokken, alles wordt weggeveegd. Het verschijnsel, dlat wordt tofegeschreven aan de langdurige droogte ^trdd een memigte bezoekers naar Grindelwald. POSTVUEGTUIG VERONGELUKT. Het postvliegtnig van Londen naar Brussel is in de nabijfaeid van Calais to brand gevlo gen. Omtrent het lot van de twee menschen to het vhegtuig is nog niet bekend. Door een buitengewoon toeval was het vliegtuig, dat twaalf personen kan bevatten, zonder passa- giers uit het vliegkamp te Croydon naar Brussel vertrokken. Een vaartuig, dat op onderzoek naar dfe to- zittenden was uitgevaren, heeft het wrak van het vliegtuig gevondea, met een bxievenzak, in de buurt van den vuurtoren Walden tus schen Calais en Graveltoes. Verschillende schepen en onderzeeers zijn op zoek gegaan naar de inzitteoden van het verongelukte vliegtuig, de Goliath O. B. L. A. N., het eigendom van het nationaal syndi- caat voor het bestudfeeren van het luchtver- keer. Het was een vroeger bombardemen'ts- vliegtuig, dat voor passagiersvervoer was omgebouwd. EEIN ROOKVERBOD. De inwoners van den Amerikaanschen staat Kansas zijn niet alleen tengevolge van de drooglegging gespeend van het verbruik van alcoholische dranken, van „spirits" zoo als zij het noemen, maar nu is. er daarenbo- ven ook nog de jacht geopend op verkoopers en rookers van sigaretten. Dat is geschied, krachtens een rookverbod-wet van 1907, waarbij: het vervaardigen en' verkoopen van sigaretten in den staat Kansas streng ver- boden is, maar welke wet tot dusver niet werd toegepast. Nu echter heeft plotseling de politie van dat gelukkige land zich het bestaan van de wet herinnerd, heeft zij de directeuren van vijf-en-dertig sigarettenfa- brieken te Topeka gearresteerd en tiendui- zenden pakjes sigaretten in beslag genomen. De inwoners protesteeren, maar de leden van den anti-sigaretten bond zijn vol vurigen ijver en hebben in alle steden van Kansas vrijwilligers opgeroepen die nauwlettend toe- zicht houden en' iederen vrijen Amerikaan schen burger die't waagt te rooken, laten arresteeren. EEN VBRiROLDE STAD. Het stadje Hibbing in Minnosota werd jareni geleden reeds bedreigd met een gevaar- lijke ondermijning, daar de United States Steel Corporation er mijnen had. De directie van de Steel heeft toen maat- regelen beraamd om dit gevaar te voorko- komen. Men koos een zeer origineel, echt Amerikaansch remedie. De heele stad, een zjjn evenals het vorlge jaar weer gearoiveerd met het De grootste attractle der kennis. StandplaatsGEDEMPTE NIEUWESLOOT. 200 houten gebouwen en waterwerken, werd gdeidelijk op rollen geplaatst en naar een ongevaarlijke plaats verrold. De 10.000 inwoners van het stadje hebben er niet den minsten last van ondervonden en de Steel kan ongestoord de mijnen' ex- ploiteeren, waar eens Fibbing lag. EEN JOOlDSCHE HANDELSVLOOT. Palesttoa, dat ondier Engelsdh patronaat als vaderland der Joden herleefd is, zal, naar die Matto" vemeemt, een eigen handelsvloot bezitten. De „Zion", het eerste schip van deze vloot, is in dienst gekpmen op een route, die alle ha vens van de Middellandsche Zee aandOet. VERKDARING VAN TSJITSJERIN. Tsjitsjerin, de commissaris voor buitenland sche zaken, heeft tot den correspondent van de Chicago Tribune gezegd1, dlat de sovjet-re- geertog niet voomemens is het doel na te streven van de derde totemationale om een wereldomwenteling te verwekken. De politiek van de regeering en die van de derde Internationale zijn volkomen van elkan- der verschillend. Het laatste maakt propagan da voor een wereldrevolutie, terwijl de sov- jet-regeering niets te maken heeft met dat doel. Onze missies en onze diplomatic gtog het voort zijn niet in overeenstem- ming met de derde intemationale. Zinovief, het hoofd van deze laatste, is voorzitter van de sovjet van Petersburg, maar niet van het plaatselijk bestuur. Wij willen ons geenszins mengen in de binnenlandsche aangelegenhe- den van andere landen Vervolgens zeide Tsjitsejerin, dat de sov- jet-regeenng bereid is, om de vrijheid dfer vreemdelingen te verzekeren en hen van be- lastingen te bevrijden, opdat zij hun iodus- trieele en handelsdoeleindfen kunnen beharti- gen. Wij willen alleen niet besloot hij, de scliulden der oude regeering erkennen. In deze kwestie is het echter mogelijk een schikking te treffen. STR'UIKROOVBRS EN ANDERE BANDIETEN. Het lijkt wel of dte dagen der fameuze ban- dieten van Calabrie terugkeeren. Langs den weg naar Valdonne, gemeente Cadolive, keprden Woensdagmiddag vier groenteboeren terug van de markt te Mar seille. Tegen 3 uur kwamen zij bij een kleln bosch, waaruit plotseling een aantal bandie- ten te voorschijn sprongen, maar dan ook zoo'n aantal, dat men van een' troep kon spreken. Allen waren1 gewapend, sommigen met revolvers en messen, anderen met gewe- ren, meest Mausers. Er klonken geweerscho- ten om de groenitekweekers te verontrusten, doch die sloegen op hun paarden los en gin gen er vandoor. Drie van hen wisten te ont komen, doch de vierde, wiens paard gedood werd, viel in handen van het gespuis, dat hem zijn portefeuille met 400 francs afnam. De gendarmerie van Cadolive, die op de hoogte gesteld werd, lichtte de posten in de naburige gemeente in en 's avonds werd uit Marseille een brigade politiemannen op de roovers afgezonden. 's Avonds kwamen ech ter weer twee gewapende aanvallen voor, te Pichauris en Allauch, die aan dezelfde ben- de worden toegeschreven. KORTE BERICHTEN. to Catalonie (Spanje) hebben zware re- gens hevige overstroomingen veroorzaakt. De sdhade aan den landbouw is groot. Men zal de regeering om hulp vragen. to het huis van den boekhoudfer Chinger, te Hagenau aan het meer van Gonstanz, zijn bij een hevigen brand, die daar was uitgebro- ken, Chinger zelf, diens vrouw, zijn beide kinderen en een logeergast in de vlarnmen omgekomen. De trambeambten in Stettin hebben zich niet bij de uitspraak der scheidsrechter- lijke commissie neergelegd' en zijn in staking gegaan. In hooge officieele kringen te Washing ton wordt te kennen gegeven dat het terug- trekken der Amerikaansfehe troepen aan den Rijn ernstig overwogen zal worden, zoodra de Amerikaansche senaat en de Duitsche rijiksdag het vredesverdrag zullen hebben ge- ratifioeerd. De voor-oorlogsche treinverbinding Ber lijnBofekarest zal eind October a.s. worden hersteld. De spoorwegstaking in Posen geein- d'igd. De treinen loopen weer gewoon. Honderd man van de staatspolitie te Chemnitz (Saksen) weigerden voor eenige dagen om voor een' oefening buiten de stad uit te rukken met stalen helmen, omdat de stalen helm opwtodend werkte op de bevol king. De minister-president ge'astte dadelijk de politieagenten te ontslaan. De zevende verjaardag van de Fransche overwinning aan, de Maine zal op 11 Sep tember te Meaux worden herdacht. Volgens bericht van het Korr. Bureau is Vrijdagavond de Hongaansche oud-minis- ter-president Alexander Weckerle in den ouderdom van, 73 jaar gestorven. Te Munfehen kwam het Vrijdag hij een ALKMAARSCHE COURANT. CocadorusenJaap

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1