LUX 4o. (fait het itoenmaMge en1 het latere college van B. en W. mieit vrij milt gaat diaar bet te veel vrij spel i'iet asm den burgemeester en den' dlirecteur; 60. daft hletzelMe het geval lis met den Raad. !De commissie gaf het voiligende advies: De Raad beslttiit de distriSbutierekening niet goed te 'keuren, doch eenvoudig vast ite sitel- leni, render daarbdji eenige verantwoordelijk- heid voor het 'beheer op zichi te nemem en bij de inzending der rekening aan Ged. Staten eeni exemplaar vain het rapport te dtoen voe- gen. Overeenkomstig ditt advies heeft de Raad zonder hootfidielijlke stemming een beshiiiit geno-- men. In deaeMde vergaderimg werd: het vermenlg- vuldigin'gscijfer HL O. 1921 vastgesteld 1.5 vorig jaar 1.7. iDitt voorstel was, met het oog op den> fin. itoesitand der gemeente door den worzrtter bestreden. DE AARDAPPELHANDEL. De Nederlandsche Bond van Handelaren in Aardappelen schrijft aan het Hbld.: Naar aanleiding van verschillende berich- ten in de bladen Detreffende den uitvoer van aardappelen, is op de bestuu: van den Ned Bond van Handelaren in appelen, waarbij tegenwoordig waren de af- gevaardigden van de voornaamste vereenigin- gen op het gebied van den aardappelenhan- del, bovenbedoeld onderwerp ter sprake ge- bracht. De vergadering was van meening, dat hoe- wel een flink kwantum reeds is uitgevoerd, er nog in het geheel geen reden tot ongerust- heid bestaat, dat er een tekort aan aardappe len zal komen. Zeer af te keuren vindt zij de opwindende berichten in de bladen, die ten gevolge heb- ben dat het publiek zich bevreesd maakt en ontiidig aardappelen opdoet, evenzoo worden door deze berichten de boeren opgewekt om zoo snel mogelijk te rooien en af te leveren, vreezende voor die Regeeringsmaatregelen. 4e. „V .2*. O. D." te Rotterdam, met „Als dd Ikerseni bloeien" van Dr. J. van Epem, op Zaterdag 4 Fehruari 1922; 5e. ,,Kjennemerlaiid" te Beverwajk, met filet hbogste Rfccht" van Mevrouw Boudier- Bakker, op Zaterdag 11 Februari 1922; 6e. „La Belle Esperance" te Gronimgen, met „De Rechte Lip" van Fabrlcus, op Za terdag 11 Mlaart 1922: Geven de narnen van deze Verecnigingen met dte door haar op te voeren stukken reeds voldoende waarborg, dat de wedstrijd slagen zal, door de op andere wijze van alie zijden ondervonden medewerkiing is het succes reeds in, dier mate verzekerd, dat de Regelings-oom- missie het verioop der foestviering met ver- trouwen itegemoet kan zien. •Zoo zijni door verschillende antoriteiitem en openbare lichamen medailles itoegezegdl, waax- onder die van H. M. de Ktonlingin de eerste plants inneemt. Voorts hebbeni zich welwillend bereid ver- klaard ziting te nemen in het Eere-cotnite: Z. E. de Oommissaris der Ktoingin im de pro- Vincie Utrecht de Burgemeester der gemeente Utrecht, de Rector-Magnificus van den Se naat der Rijks-Univereiteit te Utrecht, de Rec tor-Magnificus van den> Senaat der Veeaifse- nijfeundige Hoogeschool, de Voorzitter der Schouwburg-Commissie, de Rector van den Senairus-Veteranorumi van het Utrechitsch Studentencorps en de Rector van den1 Senaat van' het Veterinair Studentencorps „Absyr- tus", terwijl de beoordeeling van de op te voeren stukken aan bevoegde handen is toe- vertrouwd, nul. aan de heeren: Prof. Dr. G. C. Ni. de Vooys, Hoogleeraar aan de Rijks-Uni- versiteit te Ultrecht; Mir. J. van Schevichaven, Tooneelsdrrijver te Bussum; J. J. VinJke- steyn, Tooneelverslaggever te Utrecht; W. de iHlaan, Voorziltter der Koniinklijke Rederijkers- kamer „Jan van Beers" te Utrechit en' J. Hi Miignon, Secretaris van de Afdeeling Utrecht van het Nederlandsche Tooneelverbond. De wedstrijd zal door de Kamer geopend worden met een Feest-Voorstelling in den MAAKT KANTEN OORDIJNEM WEDEB AJLS NIEDW demonstratieveigaderiing tegen de duurte tot botsingen en op de Karlsplatz tot een scbiet- partij, waarbij een der demoositranten gedood en- een ander zwaar gewond werd. De afbnaak van het gnoote rad te Pa- rijs, waaimee in November van het vorige jaar begonnen werdi, rnaar die daama weer gestaakt werd, zal nu dezer dlagen worden hervat. Het reusachtige rad zal editor wel niet v66r het ainde van dit jaar uit het Pa- rijsche stadsbedd verdwenen zijtn, dat het nimmer verfraaid heeft. Een tehuis voor oude Duiitsche tooneel- schrijyers en componisten is onlangs te Thai, in Thiiringen gestichthet zal in Maart wor den geopend. Een complex van vijf gebouwen met tuin is aangekocht. Te Barmen (Duitschland) zijn twaalf valsche munters gearresteerd. Een groote hoeveelheid valsche bankbiljetten is in be- slag genomen. De oud-ministerpresident van Honga- rijie Weckerle is overleden in den ouderdom van 73 jaar. Uit Zuricihi wordt gemeld, dat de Zwit- sersche bonldsraad1 de teestemming 'tot het ver- blijf van ex-keizer Karl in Zwiitserland voor- loopdg tot eiind October heeft verlengd. Het malvliegtuiig, dat van Londen naar Brus6el vloog, is op vier mijlen aistand van Calais in vlammen opgegaan. Het aamtal; ver- liezen is nog niet bekend. Binnenland SGHlR'IFTBL IJ K E VRAGEN. Op de vragen van den heer Snoeck Hen- kemans betreffende het openbaar maken in dagbladen van gedeelten van het advies van den Hoogen Raad' van Arbeid over een proe- ve van een ontwerp-Ziektewet; publicatie van den' juisten tekst van dit advies en1 toe- zending aan de leden der Kamer van een1 afdruk van tusschen den Minister en dien Raad gewisselde, niet geheime stukken over dat on twerp antwoordde de Minister van Arbeid. Dat gedeelten van het advies van den Hoogen Raad van .Arbeid over „de proeve van een ontwerp-Ziektewet" in dagbladen zijn openbaar gemaakt draagt geenszins de goedkeuring van den> minister weg. Hij heeft reeds meermalen zijn leedwezen en zijn afkeuring er over uitgesproken, dat stukken van vertrouwelijken aard worden openbaar gemaakt. De vraag, of het geen aanbeveling ver- dient thans den juisten tekst van het hier- voren bedoelde advies te publiceereni, wordt door den minister nader overwogen. Het ligt in zijn voornemen om, alvorens tot pu blicatie van adviezen van den Hoogen Raad van Aibdd over te gaan, met dit college daaromtrent overleg te plegen. De minister is thans reeds bereid van be doelde stukken- enkele exemplaren ter griffie van de Kamer te deponeeren. G©m«Bgd Nieirws NA DE KELUNElRl&STAK INIG Zaterdagavond is het nieuwe strijdmiddel d'oor de georganiseerde arbeiders op het Haagsche Koffiehuis te Utrecht toegepast. Van ongeveer 7 uur af is het cafe zoo goed als uitsluitend door arbeiders bezet; slechts aan enkele personen werd consumptie ver- strekt, doch overigens werd niet bediend. De ongewenschte gasten gedragen zich zeer or- delijk, zoodat van ingrijpen door de politie geen sprake kan zijn. Voor het cate is een groote menschenmassa op de been, die door de politie onder leiding van den hoofdeom- missaris en een hoofdinspecteur tot doorloo- pen wodt aangemaand. Tot aan het afzen- den van dit bericht was alles volkomen rustig. De directie van het Cabaret Modern heeft alle stakers wederom in dienst genomen. De actie van de Modeme Arbeidersbon- den tegen het Haagsche Kofiehuis heeft Za terdagavond tot het einde toe een kalm ver ioop gehad, al had de politie handen vol werk om het verkeer regelmatig te doen plaats hebben. Vanwege den. Bestuurdersbond werd Zon- dagmorgen een zeer drukbezochte algemeene vergadering gehouden, waarin het soc.-dem. raadslid mr. J. A. Rosenveld't de vraag be- sprak: ,,Hoe kunnen wij onze actie tegen1 de Horecaffers zoo scherp en doelmatig moge lijk voeren, zonder in strijd te komen met wet of verordening?" In het bijzonder behandelde spreker daar- bij huisvredebreuk en wederspannigheid. Na afloop der bijeenkomst gingen de aanwezi- gen naar het Haagsche Koffiehuis, doch de gerant had de deuren gesloten en weigerde hun den toegang. Slechts enkele gewone be- zoekers werden toegelaten. In overeenstem- ming met de wenken van mr. Rosenveldt v/erden de pogingen om in het caf6 toegela ten te worden, telkens herhaal'd, doch zonder resultaat. Natuurlijk lokte een en ander heel wat belangstelling van het publiek uit. VElEINiBRAND. De veenbrand te FochteLo (Fr.) is enorm toegenomen. Veenhuizen wordt opnieuw be- dreigd. Er zijn honderden menschen bezig, om den brand te keeren in Veenhuizen. Wan- neer de wind iets Noordelijker draait, dan loopen de veenderijen te Appelscha gevaar. De brandspuiten uit de gemeente Ooststel- 'ingwerf verleenen assistentie. Er is waterge- brek en de brand is alleen te keeren door het graven van een greppel. DE LOO'NSVERLAGING DER TRANS PORT ARBEIDERS. Te Amsterdam heeft een eonferenifcie plaats gehad tusschen de directie van de Holland- sche Stoomboot- M'aatschappij1 en het bestuur van den Gentr. Bond van Transportarbei- ders over het nieuwe contract dot de Holl. Stoomboot-Maatschappiji haar werkliedien heeft voorgelegdl. Dit conitract betreft, zooals men weet een' loomswerlaging. Door hett 'onderhoud is miet bereikt, diat er wijziging is gekomen in het standpoint van de directie van de Hdll. Stoomboot- Maatschiap- pdj. Het bestuur vani den' Cemtr. Bond heeft,, naar wij vememen, aan de werklieden geen advies gegeven om het nieuwe contract te tee- kenen) of dit na te laten. LIEIFDESDRAMA. Ziaterdagnadht heeft «eni zekere 'G. A., te Utrecht die in relatie staait met een vronw op het Vredenboirg, n'a een ruzle, een revolver- schoit op haar gelost. Hij had de revolver in zijn jdszak en' loste daarin het schot, zoodat de jas een,' brandgait vertoonde. 'De vrouw werd slechts licht aan den voet gewond. iDe dader ging op de vliucht eni wierp den revol ver, waarop nog '5 scherpe patron en zaten, weg. In de iKonte Viesitraat wist mien hem^ te grijpen1 ran aan het hoofidbureau van poliiie te brengen. Den weggegooiden revolver heeft men later teruggevonden. IDE GRO NDWIETS'HERZ I EN ING iHet Centrum vemeemt, dat het voornemen, bij de a.s Grondwetsherzieninig het hoofdsituk van dien1 godsdiemst touiiten behandeliing te la- ten, niets heeft uit te staan met de pnocessie kwestie, maar verbamdl houdt met de moeilijk- heden in zabe de finiancieele verhouding tus schen de verschillende Karken en dien1 Staat, waamm'trent niet de gewenschte overeenstem- mling is verknegem. DE IN'BRAKEN TE VUGHT. In verband met de te Vught gepleegde in- braken lieeft de Groningsche recherche aan- gehouden. de gebroeders De H. en hun vriend S. de H., te Zwaagwesteinde. Een groote som gelds werd in hun bezit gevonden. Ze zijn ter beschikking gesteld van den officier van ju stice te 's-Hertogenbosch. BESTOLEN Een tuinder te Loosduinea inde deze week op de Hanzebank zijn veiling te goed, groot ongeveer 4000. Eerst den volgenden dag antdekte hij dat zijn portefeuille met den in- houd verloren was. Alle nasporingen bleven te vergeefs. Vrijdag echter kreeg hij over de post een pakje inhoudende Engelsche brie- ven, bonnetjes van veilingmanden en andere papieren. die voor den vinder blijkbaar geen waarde hadden. Het convert van een der brie- ven had men gebruikt om alles in te pakken en daar een postzegel opgeplakt, zoodat geen handschrift iets verraden kon. DE STAKING AAN DE DOMiANIALE MIJN. De Directie der Dominiale mijn heeft zich, naar de „L. K." meldt, bereid verklaard om de maandelijksche bijdragen voor het al- gemeen Mijnwerkersfonds te blijven betalen, gedurende de staking, waarna de stakings- leiding accoord is gegaan met de volgende regeling: le. Aan de stakende arbeiders, ziek gewor- den na 1 Augustus 1921, zal het ziekengeld waarop ziji recht hebben1 gedurende de sta king onverkort worden uitbetaald. 2e. De stakingsleiding verplicht zich daar- tegenover aan de stakende arbeiders te zul- len mededeelen, dat ze de bijdragen, die ze maandelijks voor de ziekenkas moeten af- dragen, na afloop der staking op eeni wijze, door de fondscommissie der Domaniale mij- nen in overleg met den directeur van het Algemeen Mijnwerkersfonds nader overeen te komen, zullen hebben na te betalen. BOUW- EN WONINGTOEZICHT TE UTRECHT. Naar de Tel. vemeemt is bij de justitie te Utrecht em zaak in onderzoek tegen' eenige ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht, die zich schuldig zouden gemaakt hebben' aan onregelmatigheden. Is de Tel. goed ingelicht, dan' moet het een kwestie zijn van geschen- ken aannemen. „De Courant" sdirijft hierover het volgen de: Omtrent deze onregelmatigheden veraa- men1 wij bij informatie, dat uit de boeken van den bouv/kundige J. J. L. bij onderzoek door de belastingambtenaren bleek, dat genoemdle bouwkund'ige in 1919 aan een viertal ambte naren bedragm' in geld had gegeven1. Deze gegevens werden ter beschikking gesteld van de justitie. Uit het door haar ingestelde on derzoek en verhoor der betrokken personen bleek, dat deze geschenken door den bouw- kundige Iniet gegeven zijn, opdat bedoelde ambtenaren iets zouden docn of hebben ge- daan in strijd met hun plicht. Het justified onderzoek heeft dan 00k geen termen opgele- verd om tegen bedoelde personen een ver- volging in te stellen. Hoewel bij de justitie deze zaak is afge- daan, is zij dat evenwel niet voor de gemeen te. Gebleken is n.l., dat deze ambtenaren door het aannemen der gelden in strijd hebben ge- handeld met de bestaande voorschriften voor de gemeenteambtenaren. In verband hiermede is thans deze zaak in handen van het gemem- tebestuur. dat naar de feiten thans een nader onderzoek instelt. Zaterdlag had de tweede steunuitkeering plaats aan' die stakende mijinwerkers van de Domaniale mijn. De georganiseerden omitvin- gen wedcr de reglemenntaire uitkeering en aami die ongeorganiseerde arbeiders werd1 een zelfdle bedrag ate de vorige rnaal gegeven. 'De staking blijft algemeen. Ongerege^e- den1 doen zidi niet voor. Wol zien' de stakere reikzalzend uit naar de resultaten van het on. derzoek dat de regeeritaig insitelt over die vraag of de Domaniale mijmen StaatsmijlnlbeidrijJ kunnen' worden. Van' verschillenden zij'de is men1 bezig Ka- merleden te bewerken, opdat zij er bijl de re- geeri'hg op aan dringen, grooten' spoed: met dit onderaoek te malkm. Naar het Vollk1 vemeemt, heeft het Tweede Kamerlid de Jbnge aan dem voorzitter der Ka mer bericht, dat hij, zoo de omstandigheden niet grondig zijnt gewijzigd, in de eerstvol- gende vergaderittg der Kamer verlof zal ver- zoaken, 0m1 de Regeering te interpelleeren in zake de staking in de Domaniale miin. HET UEVEiNSMIIDDEUEMBEDRIJF TE UEE'RDAM. Mien meldt uit Leerdam aan het Hbl. In zijn vergadering van 24 Jtini besloot de raad een oommissie van onderzoek in te stel len' voor de balans van het Levensmiddelenbe- drijf van 1919. In de vergadering van Vrijdagavond kwam eeni uitvoerig rapport dezer commissie in be- handeling. De commissie was tot de volgen de condusies gekomen': lo. de boekhouding is slecht gevoerd; 2o. het beheer kan niet anders dan' onver- antwoordelijk worden genoemd; geen zweern van eontrole is ioegepasit; 3o. nls hoofdschuldige voor de slechte uit- komsten van het bedrijf (gememoreerd1 wordt dat op zeep 51.713,15 en op puddingmeel 18,929,32 is verloren), moet worden aange- wezen de burgemeester, die steeds de verant- woordeliikhkeid1 op zidh nam, ied'ere inmen- ging in net beheer 'geweerd' heeft en lichtvaar- d'ig verschillende zaken, de distribuiie be treffende aan zich hield, om daama door zijn herhaalde afwezigheid met Jantje van I Leidetn zich van' de zaak af te maken Zij raadt iedcr die aardappelen wil opdoen aan, kalm de maand October af te wachten. Zij doet tevens opmerken, dat de aardappel- oogst niet tegenvalt, terwijl een groote tec- tor is, dat nicts verloren gaat door de aard- appelziekte, welke anders groote hoeveelhe- den vernietigt; het is dus in het geheel niet noordig onze bevolking in ongerustheid te brengen. Wel is het gewenscht, dat de Regeering een wakend oog op den uitveor houdt, doch ver- keerde en ontijdige maatregelen zouden -pen groote catastrophe voor ons land beteekenen. Te Sappemeer is een vergadering gehou den van afgevaardigden van vele landbouw- vereenigingen, tcneinde aldaar een aardappel- rnarkjt te vestigen. Men wil trachten zoo de vele misbruiken in dien handel weg te nemen Het stopzetten van den handel met het bui- tenland is mede een gevolg van de levering va nslechte waar. HERIJK VAN MATEiN EN GEWIOHTEN. Wij herinneren belanghebbenden, dat v6dr 1 October van dit jaar alle maten en ge- wichten, op gevaar van straif, moeten voor- zien zijn van de letter z. Voor degenen, die totnogtoe verzuimd Jieb- ben in de laatste twee jar en te laten herijken (00k voor de eigenaars van Metriek-Karaat gewicht) bestaat daartoe alsnog gelegemheid des Maandags en des Vrijdags van 9 34 tot 3 Yi uur aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht No. 276. TOONE ELW'EOSTRI J D UTRECHT- 90HE REIDE RIJKER9KAME R „MDLIeRE." Van de vde Vereenigingen', welke zich voor deelname am dien door bovenigenoemde Ka mer in helt a.s. winterseizoen ter gelegenheiid van haar 36-jarig bestaan ui'tgeschneven „Nationialen Tooneelwedstrijd" hebben opge- geven, zijn de navolgende tot den wedstrijd toegelaten: l e. .,Jian van1 Beers" te Amsterdam, met „Candida" van' 9haw„ op Zaiterdlag '5 No vember 19211 2e. ,Kunst na den Arboid" te den Haag, met „Onder een dak" van Fabricus, op Za terdag 26 November 1921 3e. ,,A. D. O." te dem Haag, met Me vrouw Warren's Bedlrijf" van 9haw, op Za terdag 10 December 1921 Schouwburg op Woensdag 19 October 1921, bij: welke gelegenheid! door de werkende ledien voor het voetlicht zal worden gebracht het in- dertijd door het „Hof8fad-Tooneel" met zoo- veel succes vertoonde „Mijn en Dijn", 9pel van Eerzudit en IJdelheid in 3 bedrijVem van Jo van Ammers-Kul'ler. DE VEILIGHEID VAN HET LUCHTVERKEER. Naar aanleiding van de twee kort achter- feenvolgende plaats gehad hebbende lucht- rampen, eerst van het brandend naar bene- den stortende luchtsdhip R. 38 en daarna van het in zee stortende postvliegtuig Londeni Brusisel. dteelt de directie van de K. L. M. het volgendb mede Rampen als deze zijn in staat het vertrou- wen van het publiek in het luchtverkeer te schokken en daarom mag er wel eens oip ge- wezen worden, dat bij luditverkeersmaat- schappijen in het algemeen en bij de K. L. M. in het bijzonder strenge voo'rzorgsmaatrege- len gelden, die de kans op ongelukken tot een minimum beperken. De directie wijst er o.m. op, dat de vliegtui- gen der K. L. M. eene vaste route vo'lgen op welke zidi ferreinen bevinden, welke voor noodlandingen gesdtikt zijn. Mocbt de motor onderweg weigeren, dan kan de vlieger in glijvluciht steeds een dier terreinen bereiken. De overtodit over het Kanaal heeft plaats op het punt, waar dit het smalst is en duurt daar gemiddeld slechts 7 minuten. De toe- stellen klimmen vooraf tot zulk eene hoogte, dat zij steeds in glijvlucht een der beide, aan weerszijden gdlegen vliegvelden kunnen berei ken. Alvorens het Kanaal over te steken, le- zen de vliegers op de kust groote teekens, die hun mededeelen, welk weer er op het Kanaal heersch't. Ten slotte krijgt elke vlieger voor hij| vertrekt de laatste draadlooze weerberich- ten betreffende de route, welke hij volgen moet. Hoe veilig door al deze maatregelen het luchtverkeer wordt, blijkt dan 00k uit het feit, dat de toestellen der K. L. M. te zamen tot op heden 550.000 K M. hebben afgelegd, zender een enkel ongeval. Auto-ongelukken gebeuren dagelijks, maar het feit, dat er soms onbevoegden 'het stuurwiel in handen heb ben, is voor iemand eene reden om niet een taxi te nemen, wamneer hij' faaast heeft. Zoo heeft 00k reeds menige waaghals of onvol- leerde ongelukken met vliegtuigen veroor- zaakt em daardoor helaaa wel het luchtver keer in discrediet gebracht. Men mag dlan 00k wel overtuigd zijn, dat de twee bovenge- noemde luchtrampem bij grootere voorzichtig- hedd voorkomen hadden Ininnen worden. „Vei- ligheidl vdor alles" is de leus der K. L. M. en deze is bewezen die juiste te zijn. Dezer da gen belde iemand zijne levensverz. Mij. op, 001 te vememen, of zijn polis van kracht bleef, als hij ging vliegen. „Indien met een toestel der 'K. L. M. wel, anders niet" was het antwoord, DE LOON9V E)RL AG ING BIJ DE HO'L- I.AND9CHE9 TOGMtBOOT MIJ. Wij vememen thans, dat de arbeiders bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij: het hun voorgelegde arbeidscontract Zaterdag hebben1 aanvaard. Hierdoor is een conflict vermeden. KORTE BERICHTEN. Te Delft is mej. L. I. plotseling krank- zinaig geworden. Zij sloeg meubilair stuk, wierp emmers water door het huis en ging verschrilckelijk te keer. Met behulp van een aantal politieagenten is zij naar het St. Jo ns Gasthuis gebracht. Een arbader uit Hattem is te Fleringa onder Tubbergen van een schuur gevallen en aan schedclbreuk overleden. Op de plassen te Mijdrecht is in een schuitje aangetroffen een visscher, die bewus- teloos onder invloed van drank was. Zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. is hij overle den. Te Venlo zijn aangehouden A. V. en Th. W., beiden wonende aldaar, verdacht van diefstal van 800 dollar, ten nadeele van zeke- ren Peeters, uit Blerick. Volgens het weekblad van den A. N. D. B. stonden in de week van 14 tot 20 Augus tus te Amsterdam 6879 werklooze diamantbe- werkers ingeschreven tegen 6877 in de daar- aan voorafgaande week. Over het wetsonitwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonderwijswet is de Memorie van Antwoord verschenen De bijna 72-jarige S. Kooistra te Ni; tap (Fr.) is van het hooivak in de schuur op de deel gevallen en dien'tengevolge overleden De arbeiders werkzaam in de flesscben- fabrieken te Leerdam, hebben de voorstellen der patroons een werikweek van 51 uren, aan- genomen. Prof. Oscar Montelius, de Zweedsche geleerde, die als gedelegeende van het Nobel Instituut deze maand ons land bezoekt, heeft te 's-Gravenhage voor de Zweedsch-Ne ler- landsche Vereeniging een voordracht gehou den over: „Onze gemeenschappelijke voor ouders." In de laatst gehouden raadszitting 'an Schiedam is het voorstd Dilnkelaar c.s. om den gasprijs met 1 cent per kubieke meter te verlagen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, met 12 tegen 10 stem- men verworpen. Te Pijnacker is ingehro'ken ten huize van den' heer B. Duyvendak aan de •tiation- straat. De dieven hebben behalve de aanwezi- ge contanten een groot aantal gouden en zil- veren sieraden ontvreemd'. Er is ingebroken in villa „Johanna" op den Haagweg nabij: Delft, bewoond door de dames Van der Borg. Voor ongeveer 7000 aan tafelzilver is gestolen. Naar men van officieele zijde mede- deelt zal de winterdienst op de Ned', spoorwe- gen1 Maandlag 26 September as. een' aanvang nemen. De gemeenteraad van Baann heeft een voorstel om in beginsel te besluiten tot de op- richitihg van een' schoolbioscoop aamgenom'en. Mdt ingang van 29 Augustus as. zal op de Indische scheepvaartlijnenl een vrachtprijs- verlagi'ng intredfen, De Doopsgez. Gem. te 's-Gravenhage onMng een gift van 30,000 Het filiaal van- de Albino Mij. aan den1 Meeuwerderweg te Groningen is uitgebrand. De brand werd veroorzaakt door d'at de fili- aalhouder lak stookte in een1 kookpot. De ge- he le inventaris werd een prooi der vlammen Gistermiddag reed' de motorrijder Borst uit Assen, nabij Rolde tegen een boom. Zijn schedel werd verbrijzeld en hij was on- middellijk doodi EEN BOLSJEW 1STISOHE STOOMBOOT. De op 23 Aug. in Hamburg aangekbmen Bolsjewistische stoomboot Argun" heeft een groote hoeveelheid Bolsjewistisch proprogan- dla materiaal aan boord. Bovendien zijn er 71 Russen aan boord, die geen veriofplas bezit- ten, om zich naar het buitenland te begeven en dus niet aan land kunnen gaan en het schip let rno'gen verlaten. 'Het schip zal de Hamburger haven na eenige dagen verlaten. COMMUNISTISOHE ONLUSTEN. Het Herdenkingsfeest van den slag bij Tannenborg, dat de Duitsche nationalen in de open ludit Zondag hadden wiilen houden. was door den politiepresident verboden. De Duitseh-nationalen hidden daarop een ver gadering in de groote Luchtschiphal bij; het Wiidpark en in de aula van een gymnasium, welke beide een kalm verioop hadden. Van de Communisten waren 12000 man versChenen, die in verschillende lokalen vergadering wil- den houden. Zij marcheerdeu in gesloten rij- en daaTheen. Op een plaa'ts werden 2 rijks- weersoldaten door de menigte lastig gevallen en een wachtmeester neergeslagen. Hiema werd van de wapens gebruik gemaakt, waar bij 2 arbeiders gedood en 1 gewond werd. Bij kleinere botsingen op andere plaatsen werden eenige personen gewond. De Oommunisten hidden daarop een vergadering in den Lust- garten voor het Slot en gingen ten slotte rus tig ui'teen. REIZEN IN DUIT'SGHiLAND. Wie reizen in Duitschland vierde klas? De burgers. Wie reizen er derde? De arbeiders. Wie tweede? De menschen, die mir en mich verwis- selen (De Hollanders). Wie eerste? De menschen, die Mein en Dein ver- wisselen KORTE BERICHTEN. Op den eersten messe-dag op Zondag bedroeg het aantal toegangsbewijzen voor de Leipziger messe bijna 85000. Vele express- treinen lewamen van binnen- en buitenland waaronder van Qostenrij'k, TsjeCho-Slowakije. Holland, Deiemarken en Zweden. 08 LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEJ*. Fabrikante van Sunlight Zeep.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2