DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Now 202. Konderd drie en twiirtig'sfce Jaargnng. 1921 DINSDAG 80 AUGUSTUS Heerea-Ucdemagazijn W0LTERING-WA6KERS VERPLAATST naar da nvarzijda MIENT 9, Alkmaar, mt nnmmw begtaatntt i Maflwa Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zos- en Feestdagen, nifgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het gcheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone Advertentign. Per regel 0.25, bij groote contracien rabaf. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukker$ v/b. HERMs. COSTER 8t ZOON. Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dtrecteur: G. H. KRAK. Telefooanr. Bedactie 33. Hoofdredaoteor 13. N. ADEMA. DE COM MI'S SARIIS VAN POLITIE der gemeente ALKMAAR, vestigt, in verband met het steeds toene- mend verkeer in deze gemeente en met de sche piartij! wiordt het politiefke mooid-sysiteem, dat in Duitschland heerechit, aan- de nationa- len em de Duitsche volkspartij toegeschreven. Silrestmamn, de -leider dezer piartij, sebrijft b. veiligheid van het publiek, de aandacht van: iin de „Vos&ische Zeifumg", dat het scheppen A~ van een echte regeeringsbasis, op het stand- punt der bestaande toestanden, zonder twij- j- fel de stericste w-aarborg voor de beveiliging der republiek is. Het schijnt dat een nieuwe regeering in Pruisen geeisctot zal worden, waarhij dte onaf- hanlkelijken de aanspraken der sociaal-demo- craiten op eon' lcidende rol in de Pruisische re geering energiek zullen steumen. De door een Duitsch-nationaleini afgevaar- digde geredigeerde rechts-radioa-le kramt, het .Deutsche Tageblatt" heeft in een hoofdarti- kel de misdaad bijna verheerlijkt. Het noemt de daad „historisch bezien heel natuurl'ijk", i kent aan de daders, „die uit vaderiandsliefde hanidtelen verzachtende omstandigiheden toe en igeeft met instemming de uitlating van een do-mime's zoon weer, die met zijn vier breeders gezworen had, Erzberger neer te schieten. Het Rijkskabinet heeft gistermorgen te 11 uur een zitting gehouden. De belangrijkheid van deze vergadering wordt ook daardioor gekenmerkt, dat rijkspresident Ebert voorzit- ter was. De rijkskansel-ier dr. Wirth was voor deze vergadierimg van de Katho'liekend-ag te Frankfort teruggekeerd. Alle ministers waren aanwczig, voor zoover zij niet met verlof zijn. Als eerste resultaat van den ministerraadl het publiek er op, om steeds de voetpaden te gebruiken en daarop steeds de rechter- zijde te houden, en bestuurders van rij- en voertuigen en: mo- torrijtuigen of motorrijwielen en gewone riiwielen op den volgens artikel 2 van de Motor- en Rijwielwet op hen rustenden plicht om steed's reohts te houden (bij in- nalen alleen links) en in verband met artikel 153 der Algemeene Politieveror- dening (gemeenteblad No. 381) en van het Iste lid van artikel II der Motor- en Rijwielverordening (gemeenteblad No. 243) op het verbod om met dergeliike vervoermiddelen op eenig voetpad te rij den. Alkmaar, den 30sten Augustus 1921. De Commissaris van Politic voomoemd, W. TH. VAN OR IETHUIJSE N. WAARSCHUWING. DE OQMMI'SSARIS VAN POLITIE der Gemeente ALKMAAR, waarschuwt belang- hebbenden, voornamelijk H. H. Winkeliers, tegen een eenigszins gezette kermisreizigster, die hoogstwaarsdiijnlij-k met minder goede bedoelingen in winkels bankbiljetten met een bepaald1 serienummer of muntstukkien met een bepaalden beeldenaar ter wisseling vraagt. Alkmaar, den 30sten Augustus 1921. De Commissaris van Politie voomoemd, W. TH. VAN ORIETHUIJSEN GEVONDEN VOORWER'PElN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van Politie aan de Langestraat, alleen op werkdagen tusschen 9 en 1 uur. Te vervoe gen bij den Waclitcommandant. Een damesmuts, een band van een kinder jurkje, 2 portemonnaies met en zonder in houd, 5 broches, eemig geld, 1 hondje, I ringen, 1 rozenkrans, 1 hondenketting, 1 ko nijn, 1 paardendeken, 1 hond, 1' damestasch je met inhoud, 1 vulpen, 1 paar kousen, 1 zilveren Mariabeeldje in etui, 1 dameshor- loge met armband en 1 hondenpenning. Alkmaar, 29 Auguctus 1921. De Commissaris van Politie, W. TH. VAN OR I ETHUI J'SEiN. Buitenland DE MOO'RD OiP ERZBERGER EN DE GIEVOLGEN. De bijzetting van Erzberger in het nabij Buberach opgeridit graf is tot Vrijdag uiitge- steldi, opdat, n,a afloop van het Katholieken congres te Frankfurt, alle leidende persoaaen der cemtrum-partij' daaraan kunnen deeline- men. De nasporingen der politie in zake bet ver- blijf van den vaandrig Ortwin v. Hirschfeld zijn zander resultaat gebleven. Von Hirsch feld is, naar bdeend is, voor 14 dagen uit de gevanigenis ontslagen, waar hij naar het beet zijn straf heeft uitgezeten. Thans loo-pen edi tor geruditen, dat zdjm ontslag uit de gevange. nis wegens ziekte is geschied. Beweerdi wordit, dat hij zich dezer dagen- in de buurt van Griesbach opgehouden heeft. Gistermorgen i-s het zoeken van den moorde- naar van Erzberger hervat. Een stdselmatig onderzoek van de omgeving, waar de mooid is gepleegd, heeft plaats gevonden. Er be- staa-nj zekere .aanwijzigingen, dat een- onder zoek op een: bepaald1 spoor g-ecancentreerd wo-rdt. Op dit spoor zijn politiehonden -aan het werk gezet. Van het spoor zullen gipsaf- d-rukken worden gemaakt Het ambtsvertreik van Erzberger in Berlijn is aotarieel- verze' geld. De „Badisiche Presse" heeft een interessan- -te aanwijzing in verband met idem moord. Vrij- dagimiorgem tegen twaalf u-ur werd deze kranit opgebeld dootr iemand-, die vroeg of er nieuws omtrent Erzberger was. Een redacteur ant- woordde dat er met het oo-g op de verkiezin- gen nog al eens berich-ton over Erzberger ikwa. m-en, miaar de vrager iuteresseerde zich hier- voor niet. Hiij bedoelde iets nieuws, bijv. een aanslag. Deze was echlter nog niet bekend, want het jijik werd eerSt omstreeks d-ien djd gevonden. De onbekende vrager m-oet dbs vani de planneni tot den mwrd' fgeweten hebben en niet in st'aat zijn geweest zijn- ongeduld te be- dwingen. -De politielce gevolgen van den- moord: op Erzberger beginnen reeds meitbaar te wor den. De sociaal-democratische partij heeft besio- ten, den d-ag van 'Eirzberger's bijzetting tot 'n groote demonstratie voor de republiek te ma- fan. Men verwacht, dat -onafhankelijken er even- a-ls de vakvereeniigingan- aan zulleni deelne- men. De ..Vorwarts" meldt veiider, dat de geza- menlijke vakVereenigingen 'n stap bij de re geering zullen ondememen om -haar ertoe te b»wegeni, alle middelien1 welke den staat ten dienste staan-, tegen dte rech-tsche agiitatie aan te wenden. In sen. manifest van dte soei aal-demoeraAi- heeft de rijkspresident eene verordtening uit- gevaardigd, die maatregelen bevat ter be- scherming van de veiligheid van d'en staat te gen geschriften, vergaderin-gen enz., waarin wordt aangespoord tot gewelddadige veran- dering of afschaffing der grondwet. Hierte- gem wordt gedreigd met zware geldboeten en gevangenisstraffen. Verder werd' in de Kabinetszitting besloten dat de rijksregcering eene proclamatie zal uitvaardigen tegen de schaamtelooze agiitatie, die ten doel heeft, de grondslagea te onder- mijnen van de politick en de staatsinstellin- gen, op welke het nieuwe Duitsche rijk moet worden opgebouwd. De taal der pers, die zulke noodlottige pogingen dient, wordit ver- oord-eeld, evenals de nieuwste tactiek van sommige organisaties en personen- uit de op- positie-partijen, die uit haat tegen den demo- crati-sch icpublikeinschen staatsvorm dikwijls aansporen tot verachting der grondwet en overtreding der wet-ten-. De procliamatie kon- digt een energiek op-treden aan tegen alle ge- wetenl-oozc en verblinde elemen-ten-. In aansluiting aan den Katholiekendlag had te Frankfort een bijzondere vergadering plaats d-er alda.ar aanwezi-ge bestuursleden van de Centrum-partij en van de Rijksdag- fractie van het Centrum. In deze vergadering werd besloten een oproep aan de ledeu van de Centrum-partij te richten, luidende: De afgevaardigde Erzberger is het slacht- offer geworden van- een sluipmoord. Diep ge- schokt staat de Centrum-partij bij zijn baar. Zijn heele leveni, zijn jeugdkrach-t, zijn m-an- nenleeftijd heeft hij aan den dienst van de partij gewijd. Slechts weinigen hebben zoo rusteloos en zoo met hart en- ziel gewerkt in het openbare leven als hij. Erzberger st-ond op den voorgrond van den politieken strijd en- in dezen met laster, haat, hartstocht en leugen gevoerden strijd werd- de publieke meaning; vergiftiigd en hat resultaat wias deze gemeene moord. Het graf van Erzberger mag niet gcsloten worden. aleer wij- door machti- ge demonstraties uitdrukking aan deze ge- dachte hebben gegeven: Mogcn alle Duit- schers Mjeenkomen, om zich met kracht te verzetten teigen el-ken strijd, met vergiftige waoens tegen de noodlottige volksophitsing gevoerd, tegen1 iederen gewdddaad. Wij zul len trouw aaneengeslotcn blijven tot handha- ving van orde en wet, onze oude spreuk ge- den-kendVoor waarheid, recht en- vrijheid. DE lERSCHE KWESTIE. De „Times" vemeemt uit Dublin: Het antwoord van De Valera op Lloyd George's laatste nota is per specialen koerier naar Londen verzonden. Te Dublin verwacht men, dat De Valera en de andere Sinn Fein-minis ters binnen enkel dagen naae Londen zullen vertrekken voor een conference met de En- gelscre regeering. Gister had o-pnieuw een geheime zitting van de Dail Eireann plaats, waarin de toe- stand, ontstaan d-oor Lloyd George's laatste nota, werd besproken. Aangenomen- wordit, dat het antwoord hierop in de zitting van heden is opgesteld Te Dublin wordt nog steeds de grootste geheimzinnigheid betracht. De algemeene ver- wach-ting is, dat een breuk in de onderhande- lingen zal worden voorlcometi. Waarschijnlijk zal Sinn Fein toestemmen in een vredesconferen-tie, maar men verwacht, dat De Valera eerst eenige andere punten wil rehandelen. Sinn Fein is tamelijk geirriteerd over wat zij noemen den supirieuren toon van Llo-yd George's laatste nota met de daarin gema-a-kte o-pmerkdng omtrent een- spelen met woorden en het zoeken van uitstel. Men verwacht, dat De Valera daartegen zal opkomen- voor hij formed toestemt m een nieuwe samenkomst. In de eerstkomende dagen zal geen zitting van de Dail Eireann plaats hebben. Iedere min-uut is kostbaar, zeide Thomas. Hij was overtuigd, dat het apoorwegperso- neel door de overige bevolking van Ierland in ruime mate beloond zai worden voor de opofferingen, die het voor een omvangrijker en gewichtiger vrede zal brengen en welke vrede tlians niet alleen mogelijk is voor Ier land, maar voor aile menschelijke wezens op de aarde. In een interview met een correspondent van de Parijsche „Liberte", verklaarde De Valera, dat de voile sympathie van Ierland tijdens de noorlog uitgin-g naar Frankrijk, daar de oorlogsoogmerken van Engeland niet oprecht waren. De Valera zette vervolgens zijn pro gram voor de te voeren politieke a-ctie uiteen. Met name op godsdienstig gebicd zal weder- zijdschc vtrdraagzaamheid zijn houding ken- incrken. De Katholieke godsdienst is in Ier land geen staatsgodsdienst en wil dit ook niet zijn. Wat Ulster betreft. is De Valera van mee- ning, dat dit een krachtige minderheid vormt, geheel bestaande uit vreemdelingen De be volking van Ulster zal moeten kiezen tus schen Ierland en Engeland. De Valera verklaarde ten slotte, dat de Ier- sche regeering a-ls gelijke met Engeland wenscht te onderhandelen, en op voet van ge- lijkheid verdragen met dat land wil aangaan, zoowel in het belang van- Engeland zelf, als in dat van Ierlandl Lloyd George is gister uit Edinburgh naar Noord-Schotland vertrokken, waar hij zijn vacantie denkt door te brengen. Er wordt echter verklaard, dat hij zich ten alien tijde beschikbaar stelt, waarin de mogelijkheid be- staat voor een voortzetting der onderhande- lingcn. DS STRIJD IN KLEIN-AZIe. Volgens berichten iut Kemalistische bron is de strijd, die sedert twee dagen gevoerd werd- in de versterkte stellingen ten zuiden van Gueuk-su, een zij/ivier der Sakaria, en -ten noordwesten van de zoutwoestijn, ten na- deele van het Grieksche leger geeindigd. De poging der Grieken, om het front te doorbo- ren, mislukten en de Turksche troepen gin- gen tot het tegenoffensief over. Med-e wordt gemeld, dat Biledjik door de Turken bezet is. Als dit bericht juist is, zouden de achter- waartsche verbindingen der Grieken ernstig worden bedreigd. In alle Grieksche politieke en militaire kringen zouden deze berichten een d-eprknee- renden indruk hebben gewekt. Er moeten in Griekenland- zelf militaire maatregelen zijn 'genomenomdat men er een volksbeweging vreest tegen regeering en koning als de tegen- slagen in Klein-Azie emstiger worden HET WEST-HONGAARSCHE GEBIED. Naar het Hongaarsche Correspondentie- Bureau van welingelichte zijde vemeemt, is de militaire ontruiming van West-Hongarije vol'tooid Het terugtrekken der gendarmerie en der douane-beatnbten, behalve uit twee kleine zones, is echter voorloopig nog han- gende. De ontruiming van het door de Joego- slaven bezette gebied is nog niet volkomen uitgevoerd. Bij de beze'tting van West-Hongarije reb- ben botsingen plaats gehad' tusschen Oosten- rijksche gendarmes en Hongaarsche soldaten. Een tweetal Oostenrijksche kolonnes werd door de -Hongaren aangevallen. De eerste kolonne had' een gewonde, terwijl de Honga ren 2 dooden en 7 gewonden hadden. Van de tweed kolonne werd de commandant zwaar gewond. Bovenden werd-en twee gendarmes, een boer en een kind gewond. Te Wiener Neustadt binnen-gekomen be richten m-eldcn, dat de omgeving van Qden- burg door gewapende Hongaarsche afdeelin- gen is bezet. is met l&OO ton snijboonen aan boord naar Petrograd- vertrokken-, om de bevolking der stad van voedsel te voorzien. Dit is het eer ste schip, dat sedert 1914 uit Marseille naar Petrograd vertrekt. De sovjet-regeering weigerde paspoorten te verstrekken aan de niet-officieele Russi- sche commissie, waartoe ook graaf Tolstoi" de president der eerste Doema behoort, die voornemens was in het buitenland om steun te gaan vragen voor de hongersnood-gebie- den. DE TOEOTAND IN BRITSCH-INDIe. In het district Calicut is de toestand tenge- volge van- den opstand der Moplahs emsfag. In groo-te benden trekken- de Mohammedlanen langs dte wegen, roovend, brandstiohtend en de verbindingen vemielend. De Europeanen woiden vermoord en ten gevolge van de organisatie van handel en verireer wordt het geheele district met hongersnood bedreigd. De Moplahs hebben zelfbestuur uitgerioe- pen en als teeken daarvan de groene vlag ge- hesdhen, Troepen worden -in ailerijl naar de bedneigdte centra gezonden. SPOORWEGRAMP IN ITALI6. Een goederentrein, die gerangeerd werd, kwam in botsing met een- passagierstrein, die teru-gkeerde van Ladispoli. De geheele om- vang van de ramp is nog niet bekend, doch er zijn reeds 30 dooden en 100 gewondten ge- teld. De Italiaansche minister van openbare wer- ken is ter plaatse aangekomen en leidt zelf het reddingswertk. Het was een gelukkige om- standigheid, dat het weer regenachtig was, d'e ramp nog veel grooter geweest. DE WET OP HET SPELEN IN BELGIe. In 1902 werd een wet aangenomen-, waar- door de spelen, ook in de badplaatsen, verbo- den werden. Deze kwestie is dezer dagen ook in den Scnaat te berde gebracht, waar bleek, dat er in den Sen-aat eene meerderheid be- staat voor de herziening of de afschaffing van genoemde wet. De v-oorstanders dezer herziening voeren aan, dat de wet van 1902 haar doei totaal heeft gemist. In de Kurza- len speelt meni weliswaar n-iet meer, dochi nu gebeurt dit in geheime speelholen. Het ge- volg der wet is geweest, dlat de rijke buiten- landers niet meer in Belgie, doch m andere landen hun- geldi gaan verteren. Senator Be- ryer beweerde, dat een matige beiasting op de spelen, zooals ze voor 1902 waren toege- laten, aan het land tenminste 25 millioen fr. per jaar zou o-pbrengen-. De meeste katholieke en liberale senatoren stemden v-oor de herzitening der wet van 1902. Nu valt nog af te wachten (aldus het „Hbl. van Antwerpen") of de Kamer na de verkiezingen deze opinie zal deelen. DE JAARBIEURSTE- LEIPZIG. Maandag den eersten dag van de jaarbeurs te Leipzig, bediroeg hat aantal uitgegeven kaarten ongeveer 85,000. De extra-treimen brachten oo'k vele buiten'lianders aan, vooral uit Oostemrijk, Zwitserl-anid, Tsjecho-Slowa- Denemankm, Niederiand en Zweden. KATHOLIEKE NOONQRES TE FRANKFURT. In de Maandag gehouden vergadering van het Katholiekencongres te Frankfurt a/M. werd op voorstel van den nuntius Pa- celli door de geheele vergadering eenstem- mig eene resolutie aangenomen, dat de ka tholieken van Duitschland het als een chris- telijken en nationalen plicht beschouwen, in overeenstemming met de, door den Heiligen Vader gegeven aanmaningen, den geest van ware volkenverzoening te verbreiden, die alleen tot het doel, de wonden van den oor- log te heelen, -leid'en kan, wanneer ook de De commissie voor buitenlandsche aangele- ffeloofsgenooten der vroeger vijandelijike lan- genheden uit de Oostenrijksche Nationale A1 Vergadering werd besloten na de onbelem- merde overd-racht van West-Hongarije d'e in uitzich-t gestelde onderhandelingen met Hon- garije te hervatten, en de Hongaarsche re geering reeds thans med'e te deelen-, dat Oos~ ton rijk streeft naar hot afsluitcn van een ver- °raR> waarin alle enjuiste verhoudingen tus schen Oostenrijk en Hongarije zullen worden geregeld. DE NOOD IN RUSLAND. Het bestaan van meen-ingsverschillen tus schen de helpers in Rusland wordt ontkend. De eerst bijeenkomst te Parijs der inter- nationale commissie voor den Russischen hongersnood zal heden gehouden worden. De regeering der Vereenigde Sta'ten zal niet officieel vertegenwoordigd zijn, doch de heer Brownl, die zich naar Riga begeven heeft uit naam der Amerikaansche steuncom- missie, zal verslag over den toestand uit- brengen. Het eerste voorstel op de agenda zal zijn het zendem eener kleine commissie, om de toestanden in de door hongersnood geteisterde landstreken grondig te onderzoe- ken, daar de inlichtingen, waarover men thans van alle bronnen heeft te beschikken, oppervlakkig en onvolledig zijn. Het Engelsche »toom«chip „Eaton Grove" den, door een- waren christelijken geest be- ziel'd, er van afzien, de schuld aan het ont staan en -het voeren van den weredloorlog, tot het nagaan waarvan thans geen objec- tieve wereldrechter aanwezig is, eenzijdig op de overwonnenten te schuiven. -De katholie ken der geheele wereld moesten het recht en de liefde stellen in plaats van haat, macht en laster. DE ARBEIDERS EN DE CONFEREN- TIE TE WASHINGTON. De voorzitter der Amerikaansche federatie van arbeiders, Samuel Gompers, heeft een oproep gericht tot de arbeiders der landen, welke deelnemen aan de a.s. ontwapenings- conferentie om zich door eigen delegati.es te laten vertegenwoordigen. MASSABEROOVING VAN GOE- DERENTREINEN. Te Maagdenburg is dezer dagen een groo te goed georganiseerde bond van spoorweg- roovers ontdekt en onschadelijk gemaakt, die Hp snoorw-pgkas reeds voor vele mil-lioenen schade heeft bezorgd1. Dr-ieenveertig leden van dezen bond, onder wie spoorwegarbei- ders^ zalcenlieden en ho-telhoud'ers, alsmede ppnieo Berliinsche smokkelaars, ziin reeds aan d'e politie bekend Zelfs een politie-ambtenaar maakte deel van- dezen bond1 uit Twin-tig voorheen fa. SCHNEIDERS. personen bevinden zich reeds in hechtenis en er worden nog meerdere arrestaities verwacht. De dieven hidden zich in- hoofdzaak bezig met het rooven van ijlgoederen gedurende de reis. EEN BOTSING MET COMMUNISTEN'. In1 bet dorp Wulwerstedt in Saksen is het naar aanleiding van de vaandelwijding der plaatselijke afdeeliing van de „Stahlhelm" tot een emstige botsing van den feest&toet met een communistische demonstratie gekomen. De communiotcn beproefden de vaandels der militaire vereenigingen buit te maken, waar bij een emstige veehtpartij ont&tondi. Er vie- len een doode en een aantal zwaar- en lich-t- gewonden. RELLETJES TE POTSDAM. Zondiag is het te Potsd'am den gehee'leni dag :eer onrustig geweest. De vele demonstranten, lie naar Portsdam wiaren gekomen om de vie- ring van het Tannenbergfeest te verhinderen, lebben de DuitschjNationalen gedwongen rich- op den achtergrond te houden. Vele be- woraers, dlie zwart-wit-roode vlaggetjes uit de ramen h-ingen, moesten deze weer inhalen, diaar de sociailisltische menigte dreigde de hui- zen te bestonnen. Alle personen, die met rwart-wit-ioode kokarde versierd waren, wer- ien afgeranseld1. Van p-olitiezijdte wordt over een incident vaarbij twee arbeiders gedood werdem- ihet vol- jende gemeldl: Een troep arbeiders ontmoette eenige bc- imbteni van- de Sehutzpolitie en twee soldaten- /an den Reichswehr. De beide soJdaten wer den door de opgewonden menigte beschimpt. Zij vluchtten-, daar zij bevreesd waren, dat zij door dte massa overweldigd- zouden worden. Toen nu de diemonstrantem dte beide'soldaten op den loop zagen gaan, dacht men, dat zij hulp gingen halen om- zich voor de beschim- nngen te wreken en -alles stormde de vluchte- ingeni adh-tema. Op de kleine hrug, die over het kanaail voert, ontmoette zij twee wacht- nieesters van de Potsd'ammer Schutzpolizei. In het votlgend -oogenblik werden1 de beambten door de menigte aangevallen. De eene wacht- m-eester zocht bescherming in- een nan den overfoamt gelegen gebouw, waarin de beide ge- vluchte rijksweersoldaiten een' toevlucht hadaen gezocht De wachitmeester waarschuwde de menschen zich niet in het -gebouw te begeven. Eenige mannen liepeni echter desondanks ver der en*sloegen dten- beambte op het hOofd. De ze loste nu eenige schoiten met het gevolg dat de beide voorste aanvallers, bademdi in hun Moed, i-neenzakten. Toen overweldigden de amderen' den wachtmeester en sloegen op hem in met wandelstokken en zoo, dat de ongeluk- kige met gespleten onderkaak en zware won den aan- hoofd en beenera bewusteloos neer- zonk. Daarop d-oorzochit de menigte het gehee le igebouw naar de gevluehte rijksweersolda- ten. Juist h-adden zij den eenen sioldaat in- een kamer -ontdekt en -in -hianden gekregen, toen politiehulp opdlaagde en- den soldaat bevrijdd'e. NDO'IT GOED. In Schotlan-d, waar men zooals overal, van een zeer diro-gam zomer te lijden heeft gehad, heeft het nu in- den oogsttijd- zoo hard gere- gend, dat de oogst er door in gevaar is ge- raakt, zoodiat nu de -la-ndel-ij-ke bevolikdng, die wekenlang niet anders gedaan' heeft dam kla- gem over de droogte, nu wear snakken naar droogte, omdat hot andere mislloopt. HE! VERGAAN VAN DE R 38. Luitenant Wann, de geredde commandant van het verongelukte luchtschip R 38, liet Za- terdag uit het hospitaal, waar hij verpleegd wordt, een boodschap naar het tmreau van politie zenden, dat hij tegenover een verte- genwoordiger van de politie een- verklaring wenschte af te leggen. De inspecteur Demp begaf zich daarop naar het hospitaal, waar luitenant Wann hem zeide: „Ik wensch u mede te deelen, dat het ongeluk schijnt te zijn te wijten aan een ver- zwakking in de construetie van het lucht schip Een zwak deel brak, in tweeen. Ik zou evenwel niet met zekerheid kunnen zeggen welk deel dat is geweest. Ik had reeds gedu rende 36 uur gevlogen vo6r het ongeluk plaats had en had mij voorgenomen, dat deze vlucht miin laatste zou zijn De publieke belangstelling in verband met het vergaan van de R 38 is, naar de „Times" uit Hull vemeemt. opnieuw gaande gemaakt door het geslaagde lichtingswerk op- groote schaal en door het in-gestelde onderzoek naar de drie gefdentificeerde slachtoffers. Op den middag van den 26sten Augustus werd er een drijvende tachtig tons kraan aan het werk gezet Op het strand bevonden zich cm i zenden belangstellenden. Den geheelen nacht hadden treilers naar gedeelten van het gezonken wrak gezocht en de nauwkeurige positie de roverblijfseenl van het voorste g:e- d-eelte van het luchtschip was thans vastt^. steld. Bij het onderzoek der lijken van luit. Little, luit. Esterley en luit.-vlieger Montagu, ver-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1