Groote Paardenmarkt te Albmaar, op Maandag 5-Septemher 1921. RE6ENHANTELS PAARDENMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan AEKMJAAR brengen iter lalgemeane kennis, dat ter gelegenheid van de PAAR DENMARKT op MAANDAG 5 SEPTEM BER a.s. de aan te voerem dieren alleeni naar de markt mogen worden gebracht over de FRIESICHE BRUG en, door de PIETER- STRAAT van de Handelskade af. De dieren, die over de Boompoortsbrug bij het Zeglis de stad binnenkomen, mogen alee® naaT de miarkt gebracht worden langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermer- vloibrug em langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Alle dieren, die niet over de Friesche brug de stad birnnenkomeai, moeten zoodanig ver- voerd worden, dat ze d'oor de Pieterstraat van de Handelskade af ter markt koimenalle overiige toegangesn tot de nsarlot worden afge- zet. Biji de Friesche brug en aan de Pieterstraat zulleni de aan te voerem dieren dteskumdig wor den onderzocht. V66r des miorgem® zeven uur smogen geen dieren geplaatst warden op de markt, die des namididags vier uur eindigt. Voor het plaatsen der paarden worden aan- gewezen de Dijlk, de Doorbraak en zoo noo- di^ het Torenburg en de Achterweg, en voor het plaatsen der veulen® eem gedeelte vam het Wiaagplein. De gewome Mlaamdagsche week markt heeit op bovengenoemden datum plaats rondom het ouw. rJkmiaar, dem 30 Augustus 1921 Burgemeester en Wethouders voornoemd. W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. klaarde de Coroner, dat hij voorloopig alleen een bewijsvoering noodig achtte, welke hem in staat zou stellen, certificaten voor de be- grafenis der slachtoffers te geven, en dat hij de aarigelegenheid daaraa zou verdagen, tot- dat het mogelijk zou zijn, de overlevenden te hooren, en de omstandigheden, waaronder de ramp plaats had, in haar geheel te onderzoe- ken. Des middags werd het lichtingswerkher- vat. Door middel van een stalen kabel werd dit langzaam naar boven getrokken Plotse- ling werden, geklemd tusschen de balken van het frame, twee lijken Zichtbaar. Eerbiedlig zwijgend sloeg de menigte gade, hoe de lijken aan boord van een der sleepbooten werden gebracht. De zeelieden waren blijkbaar diep doordrongen van het tragische van hun taak. De aanwezigen namen hun hoeden af. De stilte werd slechts verbroken door het smik- ken der vrouwen. Het bleken de lijken te zijn van den serge- ant-vlieger Martin en van ingenieur A. L. Lofitn.'Sergeant Martin had het touw van een parachute om zijn lichaam en was blijk baar in de spandraden verward geraakt. Loftin had een telefoonhoorn in zijn hand en was dus tot het laatst op zijn post gebleven. RIJKAARDS. Volgens een juist verschenen boek van Klein, lid van de rekenkamer der stad New- York, is John Rockefeller, de Amerikaansche olie-magnaat, de rijkste man der wereld. Hij bezit de kleinigheid van 2,4 milliard dollar. In het boek van Klein komt verder o.m. een lijst voor met 175 fortuinen van boven de 10.000.000 dollar van de laatste generatie. Wij vermelden daarvam A. Carnegie 3O0.O0Q.000 dollar, William Astor 200.000.000, Charles Harkness, 170.000.000 en Oliver Payne 150.000.000 dollar. De bekende Kotschild-familie in Europa bezit 200.000.000 dollar. DE REVOLUTIONNAIRE BEWFGING IN PERU. Volgens berichten uit La Paz duurt de re- volutionnaire beweging in Peru voort De op- standelingen te Ignitos hebbem een voorloo- ige regeering gevormd, bestaande uit Virgil foregia commandant, Cervantes en Reategni. Ignitos is de hoofdplaats van het Peruaan- sche dtepartement Loreto. Het stadje telt ruim 10.000 inwoners. VAN OOMMUNISTI9CH PROPAGAN DIST TOT POiLITIEAG'ENT. Bern vooraanstaandl lid van de afdeeling Rijsd vam de Fransche communistische partij, zekere Devienme, Is dezer dagem politieagent geworden, schriift de „D!aily Chronicle". Ter wijl: hiji te Rijsel een toespcaak hield voor een groote meniigte arbeiders, waarin hij' hem aan- spoorde, de bevelen van Lemirn te volgem, trad een gendarme de zaal binnen. De heer Dtevienne verschoot van kleur. E>e vertegen- woordiger van het gezag beklom't spreekge- stoelte en overhandigde den spreker een geze- geld officieel couvert Het bevatte de offiti- eele mededeeling vam DeVicnne's benoeming tot gendarme. Deze had eenigen tijd geleden naar de betrekkimg vam politieagent gesollici- icerd en bevond zicr thans voor de keuze, mmunistisch propagandist te blijven of het ueckresioelte vaarwe lte zeggen en zijn nieuw: bctrokking te aanvaarden. Hij be- sloot tot hot laatste. D EACHTURENDAG IN DUITSCH- LAND. Bij den Rijksraad en den voorloopigen „Reichswittrschaftsrat" is door het rijksmi- nisterie van arbeid een wetsnowerp over den arbeidstijd der arbeiders in de industrie in- gediend, dat een poging is tot definitieve rc- geling van de wetteHjke vastlegging van den 8-urendag. Den 23en November 1918 was door het dcstijds bestaande demobilisatie-bureau een verordeming uitgevaardigd, die den algemee- nen arbeidstijd tot 8 uren beperkte. Deze voorloopige regeling, die den commissaris voor de niobilisatie bovendien de bevoegd- heid gaf uitzondering toe te laten, had tot al- Icrlei moeilijkhcden geleid en bovendiem liep zij slechts tot 31 Maart 1922. DE OPSTAND IN BRITSCHrlNDIe. De bladen melden, dat volgens betrouw- bare berichten uit Shoranur de opstand der pi N Moplah'8 een zorgvuldig Yoorbereide pogmg was om de Indiscne regeering te verlammen. Onder de opstandelingen bevioden zich tal van oud-soldaten, behoorend tot het ontbon- den Moplah-regiment Gebleken is, dat se poys, behoorend tot de paolitie en het leger, een voorname rol speelden bij den opstand Door veiraad der sepoys waren de opstande- lingen in staat zich groote hoeveelheden wa- pens en munitic te verschaffen. DE BE9PREKINGEN TE WIESBADFN.- De besprekinigeni tuschen dem Franschen ininSster voor de bevrijde gebiedien, Loucheur, em- dem EXiitschen minister voor den wederop- bouw, eh-. Rathenau, hebben tot overeenstem- ming geleid. De twee desbetreffende docu- menteni zijn avonds onuerteekend en zullen onverwijld aan de Fransche en Duitsche re- geerimgem wordem' voorgelegd. Het eerste document tevat de algemeene voorwaarden van de overcenkomst. Het voor- ziet in de opnehting van twee particuliere, Fransche en Duitsche, maatschappijen die als bemiddelaarsier zullen optreden tusschen de Duitsche indus tree ten en de Fransche slacht offers im het verwoesle gebied. Het tWeede doatment is het contract, dat usschen die twee bovengenoemde maatschap- pijenl zal warden geslotem en waarin de leve ring van het matena.il wordt geregeld. De protocollen in zake de restituties in natura zijn aangehouden om' nader te warden onder zocht. Zander een overdreven oplimisme te toonen, begroet de Fransche pers met groote voldoe- ning de gesloten overeenkoinst en wijst zij op het prachsche karakter daarvan. Verder brangt zij hullde aan de bekwaarnheid van, Loucheur en den goedem wil van Rathenau. KORTE BERICHTEN. Op verzoek van dem Nioorschen zaakge- lastigde te Warschau, ontwerpt de minister vam Buitenlandsche Zaken thans een' handels- vedrag tuschen Polen en Noorwegen. De Litausche regeering heeft haar ver zoek om opneming in den Volkeribond her- haald. Het verzoek zal door den Bond tijdens de tweede algemeene vergadering in behande- ling wordem genomen. Ter gelegenheid vam het Ziomiistem-con- gres, dat den l en September te Karlsbad be- gimt, zal het bureau vam het congres met goedkeuring van de Tsjecho-Slowakische re geering een bijzonderesn postzegel uitgeven met Tsjechischen en Hebreeuwschen .opdruk. Koning Albert van Belgie zal zich de zer dagen naar Algiers begeven om daar eenligen tijd rust te nemen. Koningin Elisa beth, is naar Italie vertrokken1 naar naar moe- der em begeeft zich begin September eveneens naar Algiers. 'De reis van het koningspaar zal incognito zijn. De posltarieven-, die in Engeland em daar niet a!16en heriiaaldelijk ma deni oor- log gewijzigd zijm, zullen volgiend jaar op- nieuv.' veranderdi worden, maar diitmaal zal het een verlaging zijm. Tusschen Duitschland en Italie is een economische overeenkomst geteekend. De gealieerden hebben eene gemeen- schappelijke nota aan Duitschland gezonden waarin zij mededeelen, dat er van uit Frank- rijk, Engeland en Italie troepen zullen wor den gezonden naar Opper-Silezie, om de orde aldaar te handhaven. De Franschen zullen bovendien een detach em ent cavalerie zenden. Gemengd Nieuws DE ZAAK GROENENDAAL. Op Woensdag 17 Augustus hadden L. J. Bot Jr. en Albert de Jong als vertegenwoor- digers van de I. A. M. V. en het I. A. M. B. een onderhoud met enkele bestuurders van het N-. V. V.onder wie Stenhuis, v. d. Walle en K[up€rs Van de zijde der anti-militaristem werd er op gewezen, hoe door vele jongeren den strijd tegen het militairisme als zoo urgent word't gevoeld, dat zij zich daartegen met dienstwei- gering verzetten1, en zelfs in het geval Groe- nendaal met het vcrschrilckelijke wapen der voedselweigering, waarbij een 20-jarige zijn gezond'heid en zelfs zijn leven geeft als imzet in den strijd tegen' het militairisme. Deze voedselweigering is een protest tegen het feit, dat de arbeidersklasse van Nederland het steeds vrijwel lijdelijk heeft aangezien, dat hond'erden dienstweigeraars als misdadigers in de gevangenis worden geworpen. Het be- droevendste voor de Nederlandsche arbeiders- beweging is, dat zij nu zelfs Groenend'aal in den steek laat, terwijl zijn zaak door de over- heid klaariblijkelij'k maar weer op die lange baan wordt geschoven. Indien de gezonde en- ergie der jongeren niet kan op- gaan in een degelijke actie, komt het geheel ter vcramtwoording van de ouderen, indien de jongeren den strijd zouden gaan voortzetten op een wijze, die zij misschien minder juist adhten. De anti-militairisten vroegen daarom, of het N. V. V. zijn standpunt in de zaak Groe- nemdaal reeds had overwogen, en nog voorne- mens was iets !te doen. Het Bestuur van het N. V. V. gaf als zijn tneening te kennen, dat dte actie Groenendiaal ning werd genouden met de reeele macht der Nederlandsche arbeid'ersbeweging, doordien een staking die evenitueel had kumnen voortvloeien uit een goed gelukkende a.gitatie reeds dadelijk werd geprokl'ameerd. Het noemde de ache misdadig, daar tengevolge van het onmiddellijk stellen der machtskwes- tie. Groenend'aal het slachtoffer zou zijn ge worden. De vakbeweging had onmiddeliijk in de zaak gekend dienen te worden, omdat bui- ten haar niet tot staking besloten kan wor den. Indien er dadelijk overleg gepleegd wa re, zou het bestuur van het N. V. V. zeker be- reid zijn geweest tot het voeren van een schriftelijke en mondelinge propaganda voor de gewetensvrijheid, doch niet tot het procla- meeren van een staking. Dienstweigering, voedselstaking of and'ere daden van individu- eelen aard;, leggen, haar toch niet de verplich- ting op, om maar dadelijk in staking te gaan De anti-militairisten wezen erop, .dat h.i. de zaak breeder irioet worden opgevat. De voedselstaking van Groenendaal is een symptoon van het groeiende verzet der ar beiders tegen de wereld-reactie en het militai risme. Het gaat om den strijd tegen de ver militairiseering van Europa en, den dreigen- dien wereldoorlog. Voor honderden jongeren is het te Nederland een moreele onmogelijk- heid geworden de kazerne binnen te treden, M. MEIJER ZOON PRIMA GABARDINE GEGARANDEERDE KWALITEIT. zooals het voor de arbeiders van de F. I. A. T. fabrieken in Italie een zedelijke onmogelijk- heid is gebleken, tanks en ander oorlogstuig te vervaardigen. Het vraagstuk van het mili tairisme is dus voor de vakbeweging uiterst urgent. Maar de georganiseerde en volwassen arbeiders in Nederland' zijn 'beschamend ach- ter bij de idealistische jongeren, op wier schoudera de strijd tegen het militairisme wordt afgewcnteld. Overigens is de vakbeweging tijdig in de zaak gekend. Reeds voor de eerste openbare vergadering in Den Haag op 26 Juni, had B. de Ligt zich namens de I. A. M. V. verstaan met den H. B. B.waar men' hem had toege- zegd de zaak aanhangig te makem bij het N. V. V. en de S. D. A. P.; waarvan de bestu- ren ier gelegenheid vam de begrafenis van van Kuikhof elkander tech zouden ontmoeten. La ter heeft oo'k het Haagsch Vakcomite zich nog tot den H. B. B. gewend. Maar reeds na de spontaan uitgebroken staking der bouwvakar beiders te Amsterdam, die plaats vond buiten ieder bestuur om, verklaarae Het Valk dat de modemen niet zouden staken. Ook na het spontaan neerleggen van den arbeid, werd pas de staking geproclameerd. Waar het N. V. V. zich heeft uitgesproken voor de bestrij- ding van het militairisme dioor de directe actie der vakbeweging, ineenden die anti-militairis ten, dat de zaak Groenendaal ook direct het N. V. V. aanging, en dat dit zonder uitnoo- diging der I. A. M. V. die in de eerste plaats voor voldoenae publicatie heeft zorg gedragen althans iets had moeten doen. Hoofdzaak is echter de vraag, wat er nu nog gedaan kan worden, en of het N. V. V. daar- omtrent eenig voornemen heeft. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. De actie Groenendaal is d'ood> en het N.V.V. weet geen middel om ze nieuw leven in te bla- zen. Voor het alsnog propageeren van een de- monstratieve staking werd niets gevoeld. In dien de anti-militainisten em anderen vorui van agitatie konden aangeven, zou het N.V. V. dit in overweging nemen. De anti-militairisten vonden het een onge- zonden toestand, dat het N.V.V. zou wachten op het indtiatief der I. A. M. V. Zij wezen er op; dat het N. V. V. toch ten minste een eigen actie had moeten voeren door middel van zijn pers en vakorganen. Hun conclusie was, dat het N. V. V. dus in dezen totaal maditeloos stond. Het bestuur van het N. V. V. was van oor- deel, dat een actie zijinerzijdS ook al bleef die oeperkt tot de vakpers naast die der syndicalisten en anti-militairisten, slechts op onderlingen strijd had kunnen uitloopen, die de zaak geen goed zou hebben gedaan. Het bestuur zag geen kans thans nog iets te doen Hiema werden de besprekingen geeindigd. Na dit onderhoud werd door ons dit pers- communique opgegsteld. Het bestuur van het N.V.V. kon zich hiermede vereenigen. Vanwege het secretariaat van het N'.A.S. wordt het volgende medegcdeeld Opnieuw hebben er besprekingen plants ge- venden tussChon de besturen1 van het N.A.S. en de I.A.M.V. over de zaak-Grocnenidaal en de dienstweigeraars. Beslaten werd de actie krachtig voort te zeten, terwijl er op Zondag 25 September in de meest belangrijke plaatsen van ons land demonstratieve meetings zullen worden gehou. den. Wat betreft Groenendaal kan aan de hand van imgewonnen in'lichtingen worden vastge- steld, d'at diens gezondheidstoestand ingewij- zigd! was gebleven. Groenendaal zelf wacht rustig den verderen loop van zaken af en ge- voelt Zich hoopvol. Imtusschen werd door de besturen hiervo- ren genoemd, met eemige bevreemdiing gecon- stateerd, d'at de afwikkeling van de zaak Groenendaal allesbehalve snel geschiedlt, zoo- dat overwogen wordt om zich dienaaoigaandte tot de betrokken autoriteiten1 te wenden. B'UITENGEWONE DEPUTAI EN- VERGADERIN'G EN CENTRALEN CONVENT. In de „Standard" roept het Centraal Cotni- te van Antirevolutionna'ire Kiesvereenigingen de kiesvereenigingen en provinciate comite's op tot een buitengewone deputatenvergade- ring op Vrijdag 14 Oct. tell v.m. in het ge- bouw van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Donderdag te voren zal in hetzelfde ge- bouw een Centralen-Convent worden gehou- den. In deze vergadering zal aan de orde worden gesteld het rapport van, de commissie inzake de candidaatsstellimg en zal een Col lege van Gemachtigden voor de verkiezingen van 1922 worden gekozen'. In het voor jaar zal, ter voorbereiding van de verkiezingen, een gewone deputatenverga- dering worden gehouden. TAPVERBOD TE APELDOORN. Naar aanleiding van het ontwerpen van het voonstel-Volgcrs tot inti;ekking van het tap- verbod door den Gemeenteraad in de zitting van j.1. Donderdag, hidden de vereenigingen „Horecafen „Ons Belang" eene spoedverga- dering om haar verdere houding vast te stel len. Besloten werd Zaterdagmiddag kalm door te tappen, dus zich aan het geheele tap- verbod niet te stonen, en eene bekeuring af te wachten. VOOR HAAR OOGEN VERDRONKEN. De motorboot „Noel" van de Engelsche Kerk te Rotterdam, bracht Zaterdagavond eenige zeelui uit het zeemanshuis aan den Pieter de Hooghweg, naar hun op stroom liggende schepen. Onder hen bevond zich de eerste stuurman', Brunston de Capac, met zijn vrouw en zevenjarig zoontje. Bij het aan boord gaan stapte de stuurman met zijn kind op den arm, zonder zich vast te houden, op de statietrap, gereed om zijn vrouw uit de motor- boot te helpen. Hij verloor zijn evenwicht en verdween met het kind voor de oogen zijner vrouw in de rivier. Pogingen om hen, te red den bleven vruchteloas. De lijken' zijn nog niet opgevischt. PAS OP DE PAS. Men meldt uit Zevenaar aan het Hbl. Ofschoon bekend is, d'at het verkeer met Ehiitschland niet vrij is zander pas, onder- vinden nog geregeld Hollandexs ce onaenge- name gevolgen van hun roekeloos gxenapas- seeren, zonder voorzien te zijn van een gevi- seerde pas. Verleden week werd te Emmerik een gezelschap Nederlandsche grensbewo- ners,, die het er aldus ook maar eens op ge- waagd hadden. aangehouden en na betaling eener grooter boete vrijgelaten. Dit komt thans veelvuldig voor. TYPHUS TE DELFT. Er zijn te Delft gedurende de vorige week geen nieuwe geyallen van typhus bijgefcomen. WOEST AUTO-RIJDER. Zondagnamiddag werd een wielrijder uit Goirle, terwijl bij op den Bredaschenweg over het rijwielpad reed, d'oor een in snelle vaart rijdende auto, bestuurd door iemand uit Dub- beldam, aangereden. De wielrijder werd over de auto heen weggeslingerd en' bekwam een beenbreuk en eem ernstigc wond aan't hoofd. In zorgelijfcen toestand weld hij naar't gast- huis te Tilburg vervoerd. MOTORONGELUK. Een moterwielrijdter te Assen reed te Rolde met zijn motorrijwiel tegen een boom. Hij werd door den schok weggeslingerd en was onmiddellijk dood. DE S. D. A. P. TE ROTTERDAM. De Federaitie Rotterdam der S. D. A. P. hield gisteravond een openbare vergadering, waarin de voorzitter der raadsfractie, de heer J. ter Laani, em de beide sociaal-democrati- sche Wethouders, de faeeren De Zeeuw en iHeykoop, spraken over: „Waarom ohstructie en> waarom veriiet de soriaal-democra'tische fnactte de laatste raadsvergadering?" De voorzitter, de heer Van der Veen, noemde de houdiog der reactiomaire meerderheid in den raad' een symptoom van de algemeene in het land en speciaal te Rotterdam opkomende reactie. Onder leiding der oud-liberalen heb ben' de burgeriijke raadsleden zich aaneenge- sioten1 om weer naar de macht te grijpen. De reactie richt zich tegen' de beide wethoudeTS, dte er natuurlijk geen prijs op stellen te blij ven1 ziiiten, maar die men toch ook niet zal ver- diringeni zonder dat de Rotterdamsche axbei- ders zidi er tegen verzetten. Deze mteneering was de grondslag voor dte redevoerimgem der dirie sprekers, en kwam oak tot uiting in de matie, die de vergadering, wel ke het Verkooplotoaal geheel vulde, ten Sldtte aanmam. Deze matie luid'dte: 'Dte vergadering enz., ziet in de gewraakte handelingen van dten raad uitingen' van de op komende reactie, juicht het optreden der soci- aal-demiocratische fractie toe en roept de gan- sche Rotterdamsche arbeidensbeweging op om naast de sociaal-democratisehe fractie zich met alle fcrachrt te weer te stellen tegen de oud- liberaal-clericale meerderheid. BETRAPT. Toen Zaterdagavond' de dienstbode van een- gezin, womenlde aani den' Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage, circa 11 uur thuis kwam, bemerkte zij, in de woning een onbekenden man1, die met behulp van een ladder door een raam was geklommen. Zij vluchtte naar bui ten en riep om hulp. De onbekende klom vlug naar beneden en zette het op een loopen, terwijl een1 tweede man de dienstbode trachtte te grijpen. Een agent van politie was inmiddels ter hulp gekomen en zetten den inbreker na en wist hern in de Lange Poten te arresteeren na en lange vervolging door veel nauwe straten. De arrestant werd in bewaring gesteld. Hijl bleek te zijn een' 47-jarig los werkman, zon der vaste woonplaats. Verscheidene gouden en zilveren voorwer- pen, die de inbreker had weggeworpen, wer den door ide poliitie in beslag genomen. DOUANECRATIE. Een' reiziger klaagt over de klemgeestige plagerij van de NijmeegsChe douane, die een fleschje eau die cologne opengemaakt en voor driekwart leeg als smokkelwaar 'besch'ouwde, den reiziger f 1.37 rechten Het betalen en bo vendien' als straf hem en de dames van zijn gezelschap aan1 den lijve liet visiteeren. Er was verder niet het atlerminst op den inhoud van hun koffers, zakken en jassenvoeringen aan1 te merken. Hbl. „T AB AKSVE RGUNNI'NG De correspondent van het Hbl. te Purmer- end sChrij'ft nog nader over het aanhouden van iemand die bordjes „tabaksvergunnmg" aan den man trachtte te bremgen De bewuste „reiziger" was een diamamt'be- werker uit Amsterdam, die bij de wimkeliers pressie uitoefende om van hem een bordje met „Ta'baksvergunning" te koopen voor den prijs van 2.50. Hij gebruikte d'aarbij versChillen- de handigheidjes en zeide ook, dat men' vol gens den Bond van Sigarenwinkeliers zoo'n bordje van hem moest koopen. Daar een dter wimkeliers wist, dat de Bond deze bord'jes voor minder dan 1 beschikbaar zou stellen, werd' de politie in de zaak gemengd. De koopman werd op het potititebureau veihoord en zeidte van meening te zijin geoorlocfd zaken te d'oen. Hij had al eenige bordjes verkoCht en wilde het geld gaarne teruggeven, indien1 dit werd gewenscht. De politie stelde dten officier van justitie te Haarlem telefonisch met het geval in kennis en deze verzocht hem, den, persoon voor te leiden, hetgeen daarop ge- beurd is. De officier was na zijn verhoor en kennisneming van het procesverbaal van oor- deel, dat hier geen strafbaar feit m den zin der wet gepleegd was, hoewel de koopman bij het te koop aanbieden der bordjes verkeerde practijken toepaste en een te hoogen prijs be- dong. De officier heeft dten man weer op yrije voeten gesteld, onder voorwaarde, d'at hij het geld van de reed's verkochte bordjes zou terug geven. Dat is toen gebeurd'. M AX IMU M-SNELH E ID. In de jongste Raadszitting der gemeente Zutphen, stelde een dter leden voor, de maxi- mum-'snelheid voor motorrijtuigen op de IJselbrug aldaar te bepalen op 5 K.M. per uur Het voorstel kwam niet in behandeling. VERZOEK TOT AANHOUDING. E>oor de poiltie genomen vingerafdmkken hebben uitgemaakt. dat de villa-inbraken te Baarn in den nacht van 20 op 21 en van 21 op 22 Aug. gepleegd moeten zijn door den 25-jarigen Poolschen landbouwer W Bud- synslci, zich eveneens noemende Stanislaus, Sfeboortig uit Karnowo. De politie te Baarn verzoekt opsporing en' aanhouding. NA DE 'KELLNE'RSSTAKING. Zomdlagavoodi poogden de georganiseerde arbeiders wederom Het Haagsche Kofflehtns te Utrecht te bezeitm, doch evenals middags, weigerde de gterant hun den toegang. Deze po gingen werden, tdentalden malen herhaald en telkene met hetzelfde resultaat. Slechts aan een enkelen arbeider blijkbaar bdj vergis- sing werdl toegang verleend. De gerant keurde zijh nieuwe bezoekers aan de deur en dan was hert* geregeld een afkeuring. Begrijpe- lijfcerwijs lokte een en ander een geweldiige menschenmassa op de been, waardoor de poli tie handen vol werk kreeg om het verkeer gaande te houden. Zoo nu en dan werd wat kracbtiger opgetredeu en daarna mocht nie- mand meer stil blijven staan. De uit het cafe geweerde -arbeiders bleven evenwel heen en weer loopen, zoodait het ver keer dreigde spiaak te loopen en men voor ern- stige gebeurtenissen vrecsde. De hoofdeommissaris van' politie verzocht daarom den voorzitter en den secretaris van den Bestuurdersbond een onderhoud met hem te hebben,, waarin hij, hen- verzocht om de ac tie op straat stop te zetten met het oog op eventueele gebeurlijkhedtesn. Dte bestuursle- dera stelden1 daartegenover den eisch sluiting van het cafe of openstelling ook voor de ar beiders. Van een: algeheele stopzetting der ac tie kan geen spralke zijm daar de ledten van Ho- recaf tegenover den U. B. B. hun woord1 !ge- broken hebben inzake het terugnemen' der stakens. Het resultaat dter canferentie was, dat de hoofdteomtaissaris den, burgemeester van een en1 ander op de hoogte zou stellen. Imtusschen liep het naar het sluitingsuur en vendweneni de menschen langzamerhand. Htet is na deze twee avonden nu wel heel duidelijk gewondieei, dat de strijd met groote hardnekkigheid door den Bestuurdersbond zal wordem voortgezet. Tot mu toe zijn slechts de bestuurders dter organiisaties in actie geweest, doch de bedoe- ling is in dten loop dezer week ook de leden te mobiliseerem, om tijdens de Jaarbeurs de voi le diruk op de cafe's te kunnen uitoefenen. Als de teekenen niet' bedriegem, diam is het einde van dezen strijd nog 'Dang niet te zien. MET OPZET O NG E F RAN'KE ERDE STUKKEN. De dirtecteur-generaal der Posterijen en Te- legrafie te 's-Gravanhage vestigt er de aan- dacht op, dat geen verzending plaats vindt van stukken voor't buitenland, welke (klaar- blijkelijk) met opzet ongefrankeerd of ontoe- reikend geframkeerd worden ter post bezorgd. Ter voorkoming van vertraging in de over- komst wordt aan belanghebbenden aan'bevo- ien, om zich voor of ter post bezorging zoo nauwkeurig mogelijk te vergewissen of de naar het buitenland bestemde brieven en an- dere stukken toereikend zijn gefrankeerd. ZAKKENROLLERS AANGEHOUDEN. Te Leeuwardcn zijh gcvankelijk binnenge- bracht twee jongelingen, die op de jongste kermis te Sneek als zakkenrollers werden aangewezen, Zij hebben thans bekend de daders ook te zijn van de diefsta'llen van geldbeurzen in Maart en Ju'i j.l. gepleegd'. Het toen geTolde bedrag beliep eenige honderden guldens. Al het geld werd verteerd. Men vermoedt, dat zij ook de daders van het zakkenrollen, dat in den laatsten tijd op dorpskermissen in de provincie Friesland voorkwam. 9CHIP GE'ZONKEN. Gistermiddag Omstreeks 3 uur, zonk ten oostem van de Lemsterhaven het met grint beladen houten praamschip, van den Gro- ningschen schipper J. de Boer, die met dit vrachtje onder weg was van' Hasselt naar Groningen. Hij, zijn zuster, drie kinderen en de loods, de opvarenden, werden gered door Lemster visschers. De schipper was niet var- zekerd' terwijl van inboedel, geld enz., niets gered kon worden. B'RIEVENMALEN. De Directeur van het Postkantoor te Am sterdam brengt ter kennis, dat brievenmalen zullen worden verzonden naar Ned'. Oost-In die met het stoomschip ,,J. P. Coen" van de Stoomv. Mij. Nederland. Op dit stoomschi'p is een drijvende scheepsbrandkast geplaatst, waarin aangeteekend'e stukken en postpakket- ten kunnen worden gesloten, mits voorzien van speciale postzegels, verkrijgbaar aan alle postkantoren. VERLAGING MELKPRIJS. Het dagelijfcsch bestuur van dten Bond van mel'kveehouders te Amsterdam besloot den melkprijs met ingang van' 1 September tot 17 ct. per liter te verlagen. DUINBRAND. Wlaarschijinilijk door onvoorzichtigheid1 van enkele jongens, die de gevolgen van hun daad1 niet hebben overdacht, geraakte Zondagmid- dag het duin ten zuiden van de Haarlemmer- straat te Zandvoort in brand'. De omwaners door de brandlucht opmerkzaam gemaakt, waarschuwden dte poliitie. Spoodlg was de com missaris, de heer Lovin'k, met dem inspecteur en eenige mamschappen ter plaaise, onder wier leiding het gevaar spoedig bezworem was. NEDERL. VE'REiENIGING LANDVER- HUIZING. De Nederl. Vereen. Landverhuizing ver- neemt van bevoegde zijd eomtrent de immi- gratie in de Vereenigde Staten van Amerika het volgende: In Juni en Juli van dit jaar. werden alle immigranten, die tot en met den 21sten dezer maanden boven het, ingevolge de 3-procentswet, toe te laten aantal in de Vereenigde Staten aankwamen, niet afgewe- zen, maar voorloopig, d. w. z. tot 1 ctober a.s., onder persoonlijke borgtocht in de Unie toegelaten. 'Het aantal Nederlandsche immigranten, dat voor de maand Juli nog uit Nederland had kunnen worden toegelaten zonder het vastgestelde quatum te overschrijden, be- droeg 546. Uit dit laatste blijkt een sterk verminderde emigratielust bij onze landgenooten, welke in hoofdzaak aan de ongunstige economische toestanden in de Vereenigde Staten moet worden toegeschreven. EINlDELIJK EEN NIEUW1E KERK. Zes jaar geleden brandde door het inslaan van den bliksem, kerk en toren der Ned herw. gemeente te Oudenhoorn (Z.-H., eilnd Voorne) geheel af Door velerlei omstandig heden duurde het lang, eer met den opbouw van een nieuwe kerk en toren kon worden begonnen en' gedurende al diem tijd werden de godsdienstoefeningen gehouden in schoollokaal. eA

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2