DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FIAT Automobielen A. DAM Co. Sarage Snaarmanslaan, hoek Sotiarloo. So. 203. Honderd drie en t?mntigste Jaargung, 1921 WOESSDAG SI AUGUSTUS in verschillende modellen direct Maar. Dit nmnnrer bestaat nil 2 bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemenisprijs bij vooruitbefaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het gchcele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone Advertentita. Per regel 0.25, bij groote eoniraften rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte, Brieven franco, aan de N.V. Boek- en Handeladrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Directeur: 0. H. KRAK. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie S3. HoofdredactenrT!J. M. AD EM A. Buitenland DE MOORD OP ERZBERGER EN DE GEVOLGEN. De politie zet haar onderzoek naar den moord op Erzberger met grooten ijver voort. meldt de Berlijnsche correspondent van het Hbld. Ieder spoor, waarvan men aanneemt, dat het ook slechts een zwakke mogelijkheid zal bieden tot opheldering van den moord wordt gevolgd. SLoo is het ook te verklaren, dat op verschillende plaajsen jonge lieden zijn aangehouden, ervan verdacht de moorde- naars te zijn. Gistermorgen werden in Berlijn twee vroegere cadetten gearresteerd, van wie de een in een Berlijnsche bioscoop tot een vriendin zou gezegd hebben, dat zijn vriend een der schulaigen was. De vriendin deed hiervan mededeeling aan ie politie waarop beiden gearresteerd werden. jebleken is, dat beiden omstreeks den tijd van den moord uit Berlijn afwezig zijn ge- weest. De beide personen hebben een alibi aangevoerd dat thans nagegaan wordt. Hun literlijk komt in het algemeen met het signa lement der daders overeen. Ook te Heidelberg zijn twee personen ge arresteerd. Een der gearresteerden deed on- middellijk na zijn arrestatie een poging tot zelfmoord, die tijdig belet werd. Ook hun jiterlijk komt vrijwel met 'het signalement rvereen. Bij beiden werd ineer dan 100.000 mark gevondem Naar uit Oppenafi gemeld wordt, volgt de politie ook daar een spoor, dat succes belooft. Een hotelier heeft meegedeeld, dat voor eenige dagen twee jonge lieden bij hem in het hotel vertoefden, waarop het signalement van toe- passing is. De beide jonge mannen maakten iederen dag uitstapjes en hadden het hotel Vrijdagmorgen, den dag van den moord, ver laten .Toen na hun vertrek de moord de en het verden- signalement bekend werden, viel king dadelijk op hen. De door de politieafdeeling der Berlijnsche politie bevolen arrestatie der ouders van dea vaandrig Ortwin von Hirschfeld, die naar Berlijn zouden worden gebracht om te wor- den gehoord over de huidige verblijfplaats van hun zoon heeft niet plaats gehad, daar de moeder en Ortwin zelf gistermorgen bij het parket in Moabit zijn verschenen. Von Hirschfeld spreekt beslist tegen zich in de nabijheid van Griesbach te hebben opgehou- den en ontkende iets met den moord uitstaan- de te hebben. Ziin ziekteverlof uit de gevangenis heeft hij eerst in verschillende plaatsen in Branden burg doorgebracht en later reisde hij voor korten tijd naar Beieren. Na opgemaakt proces-verbaal zijn moeder en zoon vrijgelaten, meldt het Hbl. Intusschen duurt de opwinding in Duitsch- land voort. In parlementaire kringen be- schouwt men, naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, den toestand als buitengewoon ernstig. Men is algemeen van meening, dat de door den rijkspresident getroffen maatre- gelen den toestand wel is waar verscherpen, doch dat zij tevens veel hebben bijgedragen tot een duidelijk overzicht der situatie. De re- geeringspartijen staan vast aaneengesloten achter de regeering, welke voornemens is energiek Op den ingesl'agen weg voort te gaan. Naar de „Borsencourier" mededeelt, ont- vangt de rijkskanselier dr. Wirth de laatste dagen tal van dreigbrieven. Zelfs worden te gen hem ook per telefoon bedreiginpen geuit. Ook vele andere vooraanstaande reereermgs- personen ontvangen herhaaldelijk dreigbrie ven. Tegelijk met de kabinetszitting in het pa- leis van den rijkskanselier hielden de beide socialistische Rijksdagfracties, de meerder- heidssocialisten en de onafhankelijken een gemeenschappelijke vergadering. Op deze vergadering werden de eischen besproken, welke aan de regeering zullen worden gesteld ter bestrijding van de anti-republikeinsche be- weging in Duitschland. De beide partijen verlangen van de regee ring een spoedig en energiek optreden tegen die partijen, welke naar haar meening als aanstichters van misdaden zooals de moord op Erzberger kunnen worden beschouwd. Voorts komen in aanmerking alle personen, die een stelselmatige ophitsing tegen politic! der linkerzijde en tegen de regeeringsinstellin- gen bedrijven. Zij eischen een wijziging op groote schaal in het staatsbestuur en in de iustitie, en in verband hiermede eischen beide partijen een onmiddellijke wijziging in de samenstelling der schepenrechtbanken en jury-rechtbanken, alsmede energiek optreden tegen de procu- reurs-generaal en rechters, wier ambtsuit- oefening tot dusver algemeen wantrouwen heeft gewekt. De vertegenwoordigers der beide socialis1 tische partijen hebben deze eischen aan den rijkskanselier doen toekomen. De rijkskanselier heeft voorts een delegatie der vakvereenigingen ontvangen, welke hem de eischen der vakvereenigingen met betrek- king tot den toestand, die door den moord op Erzberger is ontstaan, heeft medegedeeldl De delegatie verlangde, dat de rijksreges- ring energiek zou optreden tegen hen, dei een provoceerende houding jegens de republiek en de democratic aannemen. In het bijzonder verlangde zij, dat elke anti-republikeinsche en anti-democratische propaganda in de rijks- weer zal worden verboden, en dat er in geval van overtreding van dit verbod zonder aan- zien des persoons krachtig zou worden opge- treden. Evena's de beide Rijksdagfracties verlangde de delegatie der vakvereenigingen een wijzi ging in het staatsbestuur en de justitie. Lie regeering zit ook lang niet stil. Volgens een bericht uit Berlijn. had gisteren bij den rijkskanselier een bespreking plaats, waar- aan de Pruisische minister van financien 1 Do- mi nicus deelruam en waarbij men zich bezig- hield met d'e algemeene lijnen, die op grand der gisteren gepubliceerdc verordening van den rijkspresident gevolgd zullen worden. De lijksminister van binnenlandsche zaken vaar- digde een beschikkitig uit, waarbij op grond van deze verordening acht rechtsstaande bladen, waadvan de strekking onder de bepalingen van de verordening valt, ver boden worden- het verbod zou voor veer- tien dagen gelden en hedea in werking treden Het is gericht tegen de volgende bladien: De „Deutsche Zeitung", het Deutsche Tage blatt", het Deutsche Abcndblatt", 't „Span- dauer Tageblatt", de ,,Volkischer Beobach- ter" (Miinchen), de „Miesbacher Anzeiger", de „Siiddeutsche Zeitung" en het ^Deutsche Wochenblatt". Een WolffberiCht zegt, dat het verbod in het geheei tien rechtsche bladen betreft in Berlijn, Spandau, Miesbach, Miinchen, HamL burg en Stuttgart. De rechtsche pers' is zeer verontwaardigd over de uitzonderingsbepalingen, welke de rijksregeding naar aanleiding van den moord op Erzberger heeft uitgevaardigd1. De .Deutsche Tageszeitung" noemt deze bepar lingen cen geestelijken staat van beleg. Naar een' berichtenbureau van goed-inge- lichte zijde verneemt, is reeds in de eerstvol- gende dagen een nieuw verbod van den rijks- weerminister en den minister van binnenland sche zalken te wachtea, dat aan leden der Rijksweer en van' de „Sdhutpolizei" eens voor al iedere deelneming aan nationalistische feesten en vergaderingen verbiedt en in geval van overtrading met onmiddellijke verwijde- ring uit den dienst dreigt. De ieactie steekt in Duitschland van alle zij den den kop op. De onlangs ontbonden or- ganisatie Esch'erich blijkt zich in Sakseu op- nieuw te 'hebben. georganiseerd onder den naam ,,'Die Briidcr voon Stein". Te LimbaCh was een a idee ling gevormd. De vereeniging ,,'Die Briider vom Stein" is te Leipzig ont staan, alwaar zij ook hare zetel heeft. De ver eeniging heeft volgens een d'oor haar gepuWi- ceerden oproep ten doel, hare lcden op te voe- den „tot persoonilijke medewerking in dienst van den staat bij; het oplossen van politieke, cultureele en economische vraagstukken." Lid kan ieder Duitscher worden, die voorstander is van den „natkmalen staat". De leiders der afd. Limbach, een „Oberjustizsekretar" en een „Obersekretar", zijn gearresteerd Naar verluidt, uit zich de groote opwinding der RijnschJWestfaalsche arbeiders bij den moord op Erzberger in de idee van revanche- aanslagen, hetgeen met opmerkeoswaardige openhartigheid wordt erkend. Dit gevoelen beheerscht op het oogenblik de stemming meer dan de noodzakel ljkheid van een geslo- ten republiikeinsch eeniheidsfrant tegen de re- actie. De opvatting, dat de bloedwraak Helffe- rich, Ludendorff en andere gehate typen van het oude regiem opeischt is bij de opgewon- den menigte algemeen en vamzelfsprekend. Men kan bij de algdmeene loonbeweging die tot loonstrijd aanleiding zal geven en die door de tegenwoordige moeilijlke binnenland sche politieke crisis, heel ongunstig beinvloed wordt, met de ongelukkigste toestanden reke- ning houden en met gewe'ddaden, onder voor- wendsel van politieke zelfverdediging en naar het schijnt zullen. de vakvereenigings-organi- saties, die nu reeds vele verwijten der arbei ders moeten slikken, omdat zij het aangroeien van de reactie met lakse passiviteit hebben aangekeken, niet in staat wezen de massa's in toom te houden. De stemming der arbeiders uit zich in bun pers. De meerderheids-socialistische Essener Arbeiter Ztg. stelt de vraag: Zou men niet voor eliken vermoorde van links 12 reaction- nairen van kant moeten rnaken? Het blad verklaart, dat als het leven der nieuwe repu bliek slechts door 'n burgeroorlog beschermd kan worden, ook deze burgeroorlog d'oor bet Duitsche volk gedragee zal moeten worden. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEER De Volkenbondsraad kwam Maandag bij- een. Alle leden waren tegenwoordig. Na opening der zitting gaf burggraaf Isjli voor- lezing van het rapport, hetwelk in de Fran- sche taal was opgesteld. Het rapport gaf al- lereerst een uitcenzetting van de teksteni, waarin de positie van den Volkenbondsraad was bepaald. Door de toepassing van art 2 oar II van het Volkenbondsverdrag en het schrijven van den voorzdtter van' den Opper- sten Raad van 12 Augustus, die zijn advies vroeg over de bepaling van de grens tusschen Polen en Duitschland in Opper-Silezie, was de Raad bij de kwestie betrokkeni Aan den anderen kant geven de art. 87 en' 88 van het vredesverdrag van Versailles aan de gealli- eerde en geassocieerde mogendheden formed het rechd, om een definitieve beslissing te ne- men ten opzichte van deze grens. De positie .van den Volkenbondsraad is dus volkomen duidelijk afgebakend. Hij moet aan de mo gendheden welke in den Oppersten Raad, welke volgens het verdrag uitsLuitend het recht heeft, in dezen een deifinifcieve beslissing te nemen, van advies dienen. Anderzijds herinnerde Isj ii1 er aan, dat hij van Briand een nota had ontvangen, geda- leerd 24 Augustus 1921, en waarin werd ver- klaard, dat in de zitting van 12 Augustus ieder der regeeringen, vertegenwoordigd in den Oppersten Raad, in den loop der bespre- kingen oo zich had genomen, om de oplos- sing te aanvaarden, welke door den raad van den Volkenbond zou worden aanbevolen. Ik ben van meening, verklaarde Isjii, dat op die voorwaarden de raad van den Volken bond niet alleen het recht, maar tevens den plicht heeft, om de taak te aanvaarden, die in naam des vredes op hem is gelegd en waarbij hem alle vrijheid en ieder gezag wordt gelaten, dat hij wenschelijk acht Voorts legde Isjii er den nadruk op, waarbij hij zich beriep op art. 86 en annexen en art. 90 van het vredesverdrag, dat de ma kers van het vredesverdrag hebben gewild, dat de grens zou worden bepaald, zonder dat te voren eenige grensbepaling zou worden voorgesteld of uitgesloten. Hij zeide verder, dat hij; verlamgenri cm in elk opzicht de ver- plichtingen van den Raad te respecteeren, zich voorstelde, om niet in bijzonderheden te treden in zake een uiteenzetting van't vraag- stuk, of iets te zeggen, dat zou kunnen voor- uitloopen op de methode, welke de Raad zou kunnen volgen bij de nauwkeurige studie van het vraagstuk. 'Wanneer men het land in zijn geheei beschouwde, bleek, dat zekere streken in het Noorden en het Oosten, welke vooral bewoond worden door een landbouwende be- volking, de groote meerderheid van de ge- meenten voor Duitschland stemde, terwijl in andere streken, in het Zuiden, die een ge- mengde bevolbing van boeren en mijnwerkers hebben, bet meerendeel van de stemming ten g'unste van Polen was uitgebracht In het midden en in het Oosten, over een uitgestrekt gebied, waren de resultaten van de stemming intusschen zeer verscheiden. Daar bevindm zich de metaalfabrieken en de chemische fa- brieken, en de groote kolen-, zink- en ijzer- mijnen. DE IERSCHE KWESTIE. Uit bevoegde bran wordt gemeld, dat het antwoord der Dail Eierann op Lloyd Geor ge's brief de eerste dagen nog niet te Lon- den kan worden verwacht. Maandagavond had te Belfast een hevige kloppartij plaats tusschen Unionisten en Sinn Feiners. Er werden vele personen gedood' en gewond. De politie patrouilleerde in pantser- auto's d'oor de straten en had te middernadht de orde hersteld'. De opstootjes herhaalden zich gisteren, toen de Sinn Feiners een aanval deden op Unionis ten, die naar hun werk gingen. Ook toen vie- le tal van slachtoffers. De strijd was van zeer erastigen aard en bijna even hevig als in de ergste perioden eenige maanden geleden. Volgens een der beriditen ondernamen ge- wapende Qrangisten een actie tegen d'e in hoofdzaak door katholidken bezette districten die op hun beurt naar de wapens grepen, zoo- dat er in een oinmezien een verwoedte strijd aan den gang, die eeniige uren dnurde. Er werd veel gebruik gemaakt van bom- men en tallooze pogingen werden gedaan om huizen in brand te steken. NIEUWE „HONGERSTAKING" IN IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat twintig Sinn Feiners, geinterneerd op Spike Island, sedert Zondag „hongerstaken" Zij' eischen het recht op, te worden vrijgelaten, omdat zij veroor- deeld werden door een militaire rechtbank. Onlangs zijn dergelijke veroordeelingen on- geldig verklaard. Tenzij zij onvoorwaardelijk worden vrijgelaten, zullen nog vierhonderd leren eveneens beginnen met een hongersfca- king. iDE STRIJ'D IN KLEIN-AZIe. Een B. T. A. telegram uit Athene meldt dat volgens het Grieksche legerfoericht van 28 Aug. de slag aan de Sakaria nog met hevig- heid voortduurt. Overigens vernemen we echter niets om- trent dezen strijd, waarini volgens de berich- ten van Turksdhe zijde, de Turken een groote overwinning zou hebben behaald. Alleen heet het in het B. T. A. telegram, dat vclgens be voegde kringen, het voorafgaand legerberidit voldoende tegenspraak in van den geruchten over de Grieksche neder1aag. Dat is een zeer voorzichtige tegenspraak, die in een voor de Grieken gunstig geval kan beteekenen dat men omtrent de gebeurteuissen in Klein-Azie niet voiledig is ingelicht. Van Turksche zijde blijft men intusschen volhouden dat de Turksahe troepen steeds nieuwe successen behalen, maar van deze zij de komen nu over den afgesneden Griekschen vleugel geen bijzondere mededeelingen meer En de conclusie ten aanzien van de weder- zijdsche berichtgeving is deze, dat men er zeer voorzichtig mee moet zijn en maar niet dade lijk alles moet gelooven. De laatste berichtcn uit Klein-Azie beves- tigen de Grieksche nederlaag, aldus een be richt uit Konstantinopel. De Grieken zouden begonncn zijn met de ontruiming van Eskis- jehir en zouden deze stad in brand gestoken hebben. BEN NOTA AA'N TSJITSJERIN. De Poolsche regeeriiinig heeft een nota tot Tsj i'tsjerin geridit, waarin geprotesteerd wiordt tegen de schending van het verdrag vani Riga door de sovjet-regeering, waarin met n ame de nadruk werd gelegd op de bedrij- vigheidl van de organisatie, „Zakerdo" ge- naamd, welke door de sovjet-regeering in Rus- land en de Oekraine's gevestigd een finianci- eel door haar wordt gesteund met het doel de grandslagen van staat, samenleviing en regee ring van' Polen. te ondermijnien. Aangedrau- geni wordt op ontbind'ing dezer organisatie, die zich ook tot Rijhland en de Baltische lan- den uitstrekt. Een' dergelijke nota is gezonden aan dCn commissaris voor de buitenlandsdhe zaken van sovjet-Oekrainc. Naar gemeld wordt hebben1 Finland, Est- landl en Letlamd soortgelijke nota's aan Tsjitsjerin gezonden. DE NOO'D IN RUSLAND. 'Het intergeall. hu'lpcomitd voor Rusl'and kwam gister te Parijs biieen' onder voorzitter- schap van den Franschen minister van hy- giane en socialen bijstand', Leredu. De conttnissie maakte van deze eerste zit ting gebruik oim zich te constiitueeren. Men besprak het bericht, dat Lenin aan Nansien heeit verzocht den geall. regeering- geni voor te stellen aan Rusl'and en leening vani 10 milliioen toe te sfaan ter bestrijding van den hongersnood'. De leden vani het co- mite waren van opinie, dat Nausea zich niet in naam van het Rioode Kruis fcon belasten met leeningskwesties en1 dat Lenin daartoe 'an dere wegen moet kiezen. HET DUITSCH-AMERIKAANSCHE VREDESVERDRAG. Men verwacht, dat de Amerikaansche Sc- naat dadelijk na het weder bijeenkomeii1, het geen op 21 September zal plaats vinden, het vredesverdrag met Duitschland zal ratificee- ren Het Witte Huis heeft aangekondigd, dat de Amerika.ansche troepen Duitschland spoe- di"f zullen verlaten. Een telegram aan de ,.New York Tribune" zegt daaromtrent. dat het duidelijk is, dat dit terugtrekken der Amerikaansche troepen alleen zal geschieden, om Duitschland van een economischen last te bevrijden en dat dit met het vredesverdrag niets heeft te maken. Volgens een bericht aan de „New York Times" zal president Harding met het ocg op de spoedige ratifieatie van het Duitsch-Amerikaansche vredesverdrag, een vredesproclamatie publiceeren. Naar de „New York Herald" uit Washing ton verneemt, heeft president Harding ver klaard, dat het sluiten van den vrede met Duitschland hem veel genoegen heeft gedaan, ook, omdat dit verdrag de goedkeuring heeft gehad van vele in richting zeer uiteenloopen- de politieke partijen in Amerika. Zonder twij- fel acht nii het vredesverdrag ook voor de ge- allieerden aannemelijk. UIT OPPER-SILEZIe Een secretaris der Engelsche commissie te Oppeln is in den trein BerlijnBreslau aan- gevallen en gewond. Op zijn aangifte wer den twee Polen op het hoofdstation gearres teerd. Een hunner bleek de Poolsche eerste- luitenant Thomasiewitz, lid der Poolsche veeleveriiigscommissie, te zijn. Op 't oogen blik van zijn arrestatie droeg hij een En- gelsch officiersuniform Bij het verhoor door de poiltie, dat in tegenwoordigheid van twee leden der Engelsche commissie te Breslau plaats had, verklaarde hij in antwoodd. op de vraag hoe hij aan die uniform kwam, dat hij haar uit Parijs had ontvangen. DE MOORD OP MAJOOR MONTALeGRE. De „Vossische Zeitnug" meldt uit Breslau, dat in het proees wegens den moord op ma- ioor Montalegre de beklaagde Joschke tot vijf jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. Niet moord maar doodslag werd als bewezen aangenomen. DE BESPREKINGEN TE WIESBADEN. In zake de besprekingen te Wiesbaden tus schen Rathenau en Loucheur wordt aan het „Berl. Tageblatt" uit palrmentaire kringen gemeld, dat de voomaamste overeenkomst, waarover de onderhandelingen gevoerd wer den, in hoofdzaak twee punten betreft, n.l. vervanging der Duitsche betalingen in geld Telefoon 490. aan Frankrijk door leveringen in natura en rervanging der restituties door subsituties. Door het in werking treden' van het tweede deel zal het grootste deel der talrijke con- trdle-commissies die zich thans in Duitsch land ophoud'en en die in fabrieken en andere mdustrieele ondernemingen naar evenitueele ait Frankrijk en Belgie weggevoerde goede- *en zoeken, vervallen. De overeenkomst zal jp 1 October in werking treden. HET EERSTE DUITSCHE MILLIARD De Fransche Kamer-commissie voor finan- deel aangelegenheden was eenstemmig van x>rdeel, dat het vredesverdrag van Versailles liet toestaat, dat Frankrijk uitgeslotea wordit van zijn aandeel in het eerste Duitsdhe mil- 'iard. De mijncn van het Saargebied vonnen volgens de commissie slechts een schadeloos- telling voor dc verwoeste mijnen in. Noord- iTankrijk, en kunnen niet op de rekening van ie kosten der bezettingstroepen worden. go ichreven. De commissie was eveneens van xirdeel. dat de som van 52 milliard, welke van Duitschland geeischt wordt, niet mag >mvatten de vergoeding aan. de geallieerden voor de bezetting. DE BESLISSING OVER OPPER-SILEZI6. De algemeene opinie te Geneve is, dat de Raad van den Volkenbond in staat zal zijn om in de eerste week van October zijn: advies nopens het vraagstuk van- Opper-SileziS uit te brengen. MOTORONGIELUKiKiEN IN EfNG'E- LAND. Een bericht uit Glasgow aan d'e „Times maalct melcfing van een. ernstig auto-ojigeluk, dat nabij; Wemyss Bay in Schotland1 heeft weg tangs d'e zee in botsing met een particu- liiere auto, met het gevotg dat de motorhua over de zeewering werd geworpen en. op het strandl terecht kwam. Twee inzittenden. wer den op slag gedood, terwijl' twintig anderen werden gewond!, waarvan eenige ernisitig. De chauffeur en d'e conducteur kregen geen schram. Eeni ander motorongeluk gebeurde te Guildford!. Daar stond1 voor het station een auto, waarvan de motor weigeide aan te slaan, toen de chauffeur hem in gang wilde zetten. Daarom duwde hij den auto een eind- je. DHvars over d'en weg gekomen, begon de motor plotseling te werken. en de onbestuurde auiio reed1 ineens over het trottoir, waarop zidi vele voetgangers bevonden, die uit het station kwamen. Veleni werden omvergeworpen en' twee per sonen1 werden ernstig gewond MONARCH! STISCHE BEWEGING IN CHINA. Naar uit Peking aan de „Daily Mail" wordt bericht, is een nieuwe godisdienstige sectie, de aan'btidders van de acht toovergodimnen, wel ke eenigen tijd gdeden te Peking was opige- richt, igebleken eeni monarchistische vereeni ging te zijlm, welke ten1 doe! had, den; 15-jari- gen keizerszoon' vani China, Sjoean Toeng op den troon te brengen. Vele hooge militairen en ambtenaren in de hoofdstad baddeni ziich bij deze sectie aange- sloten, welke langzamerband een grooten in- vloedi had gekregen ip de hoogste kringen. Loe Tsjoe, de leid'er van- de beweging, be- weerde in de toekomst te kunnen zien-; hij had zelfs een datum genoemd, waarop de monar chic hersteld zou worden. Itituschen. worden er tal van complotten en tegencomplotten te Peking gesmeed en de republi'keinsche militaie leiders te Peking, en de royalistische gouverneurs van de provin- cies van M'antsjoerije intrigeeren en manoe- vreeren er om het hardst tegen elkaar. De be- wakers van deni zoon van den Hemel, zooals de keizerszoon genoemd wordt, hebben aan de buitenlandsche legation verzocht, haar invloed aan te wenden, en- te verhinderen, dat het jon ge prins op den; troon: komt. DURE HERSTELLINGEN De groote Tower-brug te Londen, de eenige over de Theems, die geopend kan wor den, om zeeschepen tot binnen de stad te doen komen, zal de volgende zes maanden on derhanden genomen worden door een hon- derdtal schilders. Het werk zal nacht en dag. in de week en Zondags, zonder ophouden worden voortgezet Er wordt berekend dat meer dan 60 ton loodwit alleen noodig1 zul len zijn. Met de noodige herstellingen, die ge- durende den oorlog achterwege bleven., zal het hcele Icarweitje ongeveer 20.000 pond ster ling kosten. IMAAKSC1B COIRAIT

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1