DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ito. 207 ttonderd drio eu twmfcigsfco jaargaag 1921 MAASDAG Abonnementsprijs bij roornitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regcl, grooterc letters naar plaatsruimte. Uneven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordara CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. HoofJtcdactourTj. N. ADE1IA. 6 SEPTEHBEB Directed?: 6. II. KRAK. Buitenland. DE MOORD OP ERZBERGER. Nadat de betooging tegen den moord op Erzberger was ontbonden, schoolden te Spiers verscheidene groepen communisten sa- men. Zij drongen de regeeringsgebouwen binuen.en maakten zich meester van een groot aantal belangrijke documenten, welke zij vernietigden. Bovendien rukten zij de mo- narchistiscne platen van de wanden en wier- pen ze op straat. Verscheidene personen wer- den gearresteerd. Naar uit Detmold wordt gemeld, werd daar in de „Grotenburg" een concert gege ven, toen de moord op Erzberger bekend werd. Een aantal Duitsch-Nationalen dwong de kapel „Deutschland Deutschland iiber al- les" en „0, Deutschland, hoch in Ehren" te spelen. E>it geschiedde onder stormachtigen bijval van de nationalisten. De „Bielefelder Turmzeitung" merkt naar aanleiding hiervan op, dat men met wilden uit Zuid-Airika meent te doen te hebben, wan- neer men zoo iets leest „De rechts-bolsjewis- ten, die Duitschland reeds eenmaal hebben ten gronde gericht, zullen ook de doodgra- vers van de toekomst van het vaderland zijn", zei het blad en velen zullen het er mee eens zijn, dat een optreden als bovenbedoeld bij een breede schade kwaad bloed zal zetten en daardoor oorzaak kan zijn van heel wat rampspoeden. Een straatbetooging, als in vele steden in Duitschland ver leden week gehouden ten gunste van de republiek en tegen de moord- politiek, is door de intergeallieerde commis- sie te Oppelen (Opper-Silezie) verboden Een protestvergadering van de centrum-partij werd eveneens afgelast. In de katholieke hoofdkerk heeft echter wel een rouwplechtig- heid voor Erzberger plaats gehad. Op verzoek van de justitie te Offenburg is een bevel tot arrestatie tegen den oud- vaandrig Von Hirschfeld uitgevaardigd. De justitie te Oberkirch heeft voorts de Berlijn- sche politie verzocht, Hirschfeld, die zich te Berlijn in arrest bevind, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Erzber ger, naar Oberkirch te doen overbrengen, aan welk verzoek Vrijdagavond uitvoering is gegeven. De vaandrig Oltwig von Hirschfeld, die zich nog steeds als verdiadht van medeplich tigheid aan den moord in arrest bevimdt, heeft voor het politiegerech'tshnf te Berlijn ver- schillende-proeven van valsch handschrift moeten afleggen, aan de handi waarvan zal word-en onderzocM, of hij met Franz Riese of met Knud Berger, die zich tot den dag van den moord op Erzberger in het hotel Zum Weissen Hirsch te Oppenau hebben opgehou- den, ddentiek is. Het gerechtshof te Oberkirch houdt zich thans voomamelijk bezig met het alibi-bewijs, dat de advocaat Bahn voor von. -Hirschfeld heeft geleverd. Von Hirschfeld beweert na- melijk, dat hij zich op den morgen van den 26sten Augustus, d.i. de datum van den moord, op 35 K.M. afstamd van de plefc der misdaad bevond, en wel bij een molen te Ca'lmbach, waar hij!, in gezelsdiap van de bdide dochters en zoons van' den molenaar vertoefde. Des middags zou von Hirschfeld met een der zoons een uitstapje maken, waar van echter werd afgezien, daar het regende. DE IEKSCHE KWESTIE. Naar uit Louden d.d!. gisteren wordt ge meld, heeft De Valera onherroepdijk verwor- pen het voorstel der Engelsche regeering, maar blijft hij bereid tot een conferentie op den grondstag van regeering met toestem- ming der gercgeerden. iDit ibeginsel wordt in het antwoord van Sinn Fein nader verdedigd. Het Iersche volk aldus de nota erkent geen vrijtwillige unie met Brittannie. Het eisdit het funda- menteele en matuurlijke recht om. vrijelijk voor zichzelf te kiezen. Brittannie treedt op, alsof Ierland gebonden is door een. bezegeldte unie, die afscheidinig uitstuit. Steunende op deze zienswijze, eischen regeering en. parlement van Brittannie het recht voor zich op, voor Ierland te regeeren en wetgevand op te tre- den, waarbij zij zelfe het Iersche gebied tegen den wensch van de bevoTking to willen ver- deelen en iederen Ierschen burger, die de ge- lofte van trouw weigert af te leggen, doodten of gevan'gen zetten'. De Britsche voorstellen waren geen uitmoo- digtog aan Ierland om tot eigen wil zich te vereenigen met de vrije naties van het Brit sche gemetentebest, doch om voorwaarden te aanvaarden, die een mtoderwaardigen states zoud'en' scheppen. De Britsche dominions zijn alle tegen heersdhappiji van Brittannie .bevei- ligdj niet alleen door de (ricemntog van hun constitetioneel recht, die hanr gelijlkheid van positie en absolute vrijheid van Britsche to- menging geeft, maar ook door de duizenden mijlen, die hen van het moederland scheiden. Ierland zal noch door den afstamd, noch door een verieend recht beveiligd worden. Ieriand zal worden verdeeld to twee kunstmatige Sta- ten, beide afbreuk doend aan elkaars invloed en beide onderworpen aan. de Britsche mili- taire en economiisdhe macht. De leren moeten gelegenheid krijgen de bistoriscfae en geografische feiten van Iersch standpunt te beschouwen. Zij zijn bereid er in toe te stemmen, dat een neutraal en onpartij- dig arbiter uitepraak doct tesschen Ierland en Brittannie. Als de Britten dreigen hun zienswijze met geweld d'oor te zetten, kunnen dte leren niete anders doen dan weerstand bieden. De bedragtogen met gewdd moeten ophouden, tem etode aan de gevolmachtigden gelegenheid te geven de geschillen op te loe- sen niet met een beroep op macht, doch reke- n.ing houdend met een leddend: begtosel, waar- over beide partijen. het eens zijn. Wij stellen als leidend begtosel voor, een regeering met iostemming van hen die geregeerd v/orden, hetgeen door de Engdsdhen als een bij uit- stek Britech begtosd wordt uitgeroepen. Dit begtosel is de eenige basis waarop de Brit sche en Iersche vertegenwoordigers tot over- eenstemming moeten komen. Op deze basis zijn wij bereid omniddeltijk gevolmachtigdea te benoemen1. Naar de Press-Association" mddt, wordt het Sinn' Feim-antwoord to regeertogslkrto- gen besdiouwd als een deftoitieve verwerptog van' de regeertogsvoorstellen to zake een do minion-status voor Ierland. E>e toestand wordt als ernstig opgevat. Het feit, dat dte ministerraad bijeen is geroepen te Inverness, to SChotland, waar Lloyd George op het oogenblik vertoeft, ten etodte onmidddlijk den toestand to besprteken, versterkt de openbare meentog omtrent den emst van den htodigen toestand. DE NOOD IN RUSLAN'D. Het Letlandsche Bureau te Parijs heeft een bcricht ontvangen uit Riga, volgens hetwelk to Danzig Hamburg en Zweedsche havens omafgebroken zendtogen levencmiddelen, be- stemd voor Rudan d, aankomen Deze trans- ponten bestaan hoofdzakdijk uit rijst, graan en1 gecondtenseerde melk. De te Helsingfora aangekomen Finsche ge- zant te Moskou heeft als oorzaak der ontbin- ding van het Russische hulpcomite genoemd de overtuigtog der sovjet-regeering, dat zij thans den toestand to het hongersnoodgebied het hoofd kan bieden. Volgens de „Prawda" besdiifct dte regeering thans over 9 millioen poed (1 poed is rtom 16 K.G.) graan voor dten uitzaai. Zij besdiouwt; den toestand opti- mistisch. Een. belangrijlke catastarofe is vol gens haar niet te vreezen. De politieke toestand was volgens den Fto- schen gezant onveranderdi en wordt door dte Meine communistische groep door energie en terreur bteheerscht. 'Hij: bevestigde, dat het grondbezit aan dte eigemaars is teruggege- ven alleen zijn de koopbrieven vervangen door bons der bolsjewieken. Ieder kan een oo- dememtog naar goedvtoden pachten en voor eigen rekentog drijven. DE STRIJD IN KL.EIN-AZI6. De correspondent van de „Daily Express" te Konstanttoopd mteldt dat de Griteksche troepen voor de poorten van' Angora staan, dat verlaten is en dat de Turken terugtrekken naar het Zuidoosten. Volgens dienzelfden cor respondent is Kemals regeering naar Caese- ria (ten Z. O. van Angora) verplaatst. Een B.T.A. uit Konstantionptel did. 3 Sept meldt, dat er voortdurend hevig gevochiten wordt aan de oevers van de Sakaria en de Geoeksoe. HET CONGRES DER DUITSCH-NATIONALEN. Op het congres van de DuitschrNatiomale Volkspartij werd de volgende motie aange- nomcn 1. De Duitsch-Nationale Volkspartij veroor- deelt met de meeste kracht den moord op af- gevaardigde Erzberger, onverschillig om welke redenen de misdaad is begaan 2. De Duitsch-Nationale Volkspartij pro- testeert met verontwaardigtog en verachting tegen de leugenachtige en' het volk vergifti- gende campagne, die naar aanleiding. van deze gebeurtenis tegen alle nationaal gezto- de kringen van het Duitsche volk is ontke- tend. Zij betreurt het ten zeerste, dat deze campagne door de rijksregeering wordt aan- gemoedigd, waardoor de kloof to het Duit sche volk nog verbreed wordt. 3. De Duitsch-Nationale Volkspartij; staat op een basis van recht, wet en grondwettige politieke toestanden. Zij; richt zich tot haar aanhangers en vrienden en raadt hun aan, zich door deze ophitstogen niet te laten ver- leiden om met gelijke munt te betalen. Hij:, die in een politieken strijd zijn toevlucht neemt tot gewelddaden, sluit zich daamiede buiten de Duitsch-Nationale Volkspartij. 4. De Duitsch-Nationale Volkspartij protes- teert ten scherpste tegen de verordentog van den rijkspresident en de maatregelen der rijksregeering, waardoor een groot deel van het Duitsche volk zonder eenig motief een deel zijner rechten verliest, en welke verorde- ning zelfs gewelddaden tegen dit deel van het Duitsche volk aanmoedigt, terwijt voorts met terzijdestelling van de grondwet wordt inge- grepen in de bevoegdheden der afzonderlijke landen. to dit meten met twee maten ziet zi; een emstige schending van grondwet en recht. Met een zuiver geweten en een onbezoedelc schild, met ter wille van de partij, doch ter wille van de eer van den Duitschen rechts- staat en den nationalen vrede, zal de Duitsch- Nationale Volkspartij, gebruik makend van alle wettige en grondwettige middelen, tegen deze ongerechtvaardigde maatregelen strij- rien. totdat de geschonden beginselen der rechtsgelij.kheid to Duitschland zijn hersteid DE SCHORSING VAN KRANTEN IN DUITSCHLAND. Het bestuur van de Berlijnsche afdeeling van do Duitsche persvereeniging heeft een re- solutie aangenomen, waarin wordt geprotes teerd tegen de beperking van de persvrijheic en het scborsen van een aantal bladen op grond van algcmeene tendenzen, die waren ^eoublicccrd voor het van kracht worden van 'eze uit/onderingsbepalingen. Het verbieden van de ,,Lokal Anzeiger" en de ,,Tag" we- <rens het ovememen van een artikel uit de „Miesbacher Ztg.", na de schorsing van dit blad, wordt cogegrond genoemd. Tevens worden de leden van de Duitsche persvereni- ging uitgenoodigd, de grootst mogelijke zelfbeheerschtog bij him joumlistieken aibeid in acht te nemen. De Duitsch-Nationale „Hallesche Zeitung" is ook voor den- tijd van 14 dagen verboden wegens het overnemen van het artikel, waar- mede de „Miesbacher Zeitung" het verbod van versdiijnen beantwoordde. DE VERBODEN KRANTEN. Naar de bladen uit Mfinchen vememen is tegen dte Miesbadher Anz. een vervolgtog wegens grove laster? to het Donderdag ge- pu'blioeerde artikel, mgesteld. Men gelooft, dat deze houding der Beiersche regeering zal- meewerken aan het verdwijnen van de span ning tusschen Beieren en het overige Duitsch land over den uitzonderingstoestand. Het verbod van versdiijnen voor de „Lokal Anzeiger" en de „Tag" ih door den rijkspre sident opgeheven DE HERINNERING AAN DE MONARCH IE NOG NIET UITGEWISCHT. Dat de republikeinsche idee in de republiek Duitschland nog lang niet overal is doorge- drongen, vertelt de Vorwarts, waar het o.m. Het aantal gevallen, waarin het „kaiserlich kSniglich" enz. op republikeinsche gebouwen en ambtsschilden prijkt, is legio. In ontelba- re ambtsvertrekken hangen nog steeds de beeltenissen der Hohenzollems, vooral die van den laatsten keizer, en in menig ministe- rie vindt men in het diecstvertrek van den re- uiblikeinschen „geheimrat" of van den repu- dlikeinschen overste en generaal de beelte nissen omhangen met groen of rouwfloers. De musschen schreeuwen het van de daken dat afgezien van de Pruisische ministeries to het bijzonder in de ministeries van landsverdedigtog, spoorwegen en posterijen Wilhelm troef is; alleen de ministers weten dit niet. Terwijl de feesten ter herdenking van de republikeinsche grondwet to tegenwoordig-- heid van de republikeinsche ministers plaats vonden, zag men van de gebouwen van de re publikeinsche overheden, enkele uitgezonderd, geen vlaggen wapperen, geen postkantoor, geen spoorwegstation was met vlaggen ge- tooid. In Beieren heeft men onder den dekman- tel van den uitzonderingstoestand optochten tijdens de grondwetsfeesten verboden. Wel gtog men er echter in Beieren mede accoord, dat de „Leiber" onder leiding van prins Ruprecht met groot geschetter, met groote pracht en praal en militaire muziek hun regimentsfeestvierden, hetgeen ongetwij- feld ook ter bevordertog van de republikein sche idee geschiedde. Wanneer de regeering etodelijk eens den moed vindt, tegen de aanstichters van deze aanhoudende provocaties op te treden, zal zij het geheele volk achter zidi hebben. DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ LLNKSOH. In de zitttog der commissie van acht ver- klaarde de Rijksdagafgevaardigde Kahl na- mens znij partij, dat ae Duitsche Volkspartij (de vroegere Nationaal-liberalen) zich stelt op de basis der republikeinsche grondwet en de regeering met alle middelen zou steunen, om de grondwet te verdedigen. Tevens ver zocht hij, de Duitsche Volkspartij niet te be schouwen als een rechtsche partij:. Deze verklaring wordt door sommige bla den beschouwd als de aankondigtog van een wijziging in de tot dusverre door deze partij gevolgde politiek, wat betreft de kwestie van den staatsvorm. Deze opvatting blijkt echter onjuist te zijn. De houding van de Ehiitsche Volkspartij is naar de „Deutsche Allge- meine Zeitung" mededeelt niet veranderd. Herhaalaelijk is door deze partij verklaard, dat zij staat op een standpunt, dat een veran- dering van de grondwet door gewelddadige middelem afwijst, en zulk een verandering slechts met wettige middelen wil bewerkstelr ligen EEN SEDANFEEST VERSTOORD. Te Strakeu-Rummelsburg, een voorstad van Berlijn, vierden Vrijdagavond de leden van de Duitsche Volkspartij to besloten kring het Sedanfeest, daar de openbare herdenking ver boden was De vergadering werd door de communisten uiteengejaagd. Er ontstond tus schen beide partijen een verwoede vechtpartij. Spoedig daarop vielen schoten, waardoor 10 personen werden gewond, voor een deel ern stig Beide partijen beweerden van elkaar, dat ze met geweren en revolvers hadden gescho- ten. Ook in Miinchen is een Sedanfeest gevierd. waarop o. m. het woord werd gevoerd door den Beierschen generaal Krafft von Dellmen- singen en door dr. Helfferich. Vooral laatst- genoemde hield een felle redevoertog tegen de regeering te Berlijn. Hij zei o. nr.: „Te Berlijn zetelt een regeering, die een misdaac als voorwendsel gebruikt om tegen alien, die Duitsche trots en Duitsch fatsoen op prijs stellen te kunnen optreden. Deze volksregee- ring heeft ,zich het misnoegen van het volk op den hals gehaald. In Duitschland is er slechts een volksregeering, namelijk to Beie ren. Aan deze volksregeering hebben wij het te danken, dat duizenden mannen en vrouwen heden het Sedanfeest kunnen vieren Nooit ben ik er zoo trotsch op geweest als heden- avond, dat ik in Beieren' geboren ben". EX-KONING FERDINAND VAN BULGARIJE De Parijsche correspondent van de Wee kly Dispatch", die de aanwezigheid van ex- tsaar Ferdinand te Munchen signaleerde, meldt, dat Ferdinand, hoewel hij incognito reist, bezoek heeft ontvangen van zeer bekea- de figuren uit de militaire en monarchistische :ijen. Ferdinand heeft onlangs de 400.000 sterling ontvangen, die hij nog op een ngelsche bank te zijner beschikktog had staan. De Engelsche bladen, die Munchen be schouwen als het brandpunt van de Duitsche reactie, vragen zich af wat de bedoeltog van den ex-koning mag zijn. EEN AANSLAO BERAAMD? Te Praag is een jonge Zuid-Slavier gear resteerd, die zich bij de politie onder een val- schen naam had gemeld. Bij zijn vcrhoor ver- klaarde hij 45.000 dinaren te hebben ontvan gen, om daarvoor koning Alexander te ver- moorden. Toen hij echter den koning to Agram feestelijk zag inhalen, was hij voor de gegeven opdracht teruggeschrikt en ge- vlucht. De aangehoudene behoort tot de re- volutionnaire partij. DE ARBEIDSONLUSTEN IN WEST-VIRGINIA. Volgens een telegram uit Logan d.d. 2 Sep tember duurden de gevechten tusschen de stakers en de politie voort. Aan beide zijden werden machinegeweren gebruikt De verlie- zen aan dooden en gewonden zouden aan beide zijden zeer groot zijn. Men schat het aantal mijnwerkers, dat door bommen uit mi litaire vliegtuigen gedood is, op 200. Vrijdag zijn 4000 manschappen van het 4e iegercorps naar Mingo vertrokken. DE GEARRESTEERDE GEMEEN- TERAAD VAN POPLAR. Ofschoon groote opwtodtog to Poplar (Engeland) heersch, kwam het nog niet tot ongeregeldheden. Voordat de wethouder Scurr naar de gevangenis vertrok, hield hij een rede tot de menigte, die zich voor zijn huis verzameld had. Hij zeide: „Vergeet niet, wat ik jullie gezegd heb, er mogen geen on geregeldheden plaats hebben. Jullie hebt een machtig wapen to handcn, dat is lijdelij'k ver- zet. Betaa! geen penny belasttog". De negen gemeenteraadsleden, wier arres tatie is gemeld, zijn naar Brixton's prison overgebracht Onder de gearresteerden be- vindt zich ook de lord mayor van Poplar, San March. Later zijn nog vijf andere leden gearresteerd. Zeventien raadsleden bevinden zich nog op vrije voeten, onder wie de vijf vrouwelijke leden. BETOOGING VOOR ONTWAPEN1NG. Naar de „Daily Cronicle" uit New-York vemeemt, worden te Washington door ver- schillende burgerlijke en religieuze organisa ties plannen gemaakt voor het houden van groote betoogingen op den' wapenstilstandst- dag voor de ontwapening, daar alsdan tevens de Internationale ontwapeningsconferentie te Washington bijeen is Aan het orgeniseeren van deze betoogingen nemen ook tal van vrouwen deel. De nationale bond van vrouwenvakvereeni- gingen, waarbij twtotig bonden to de Veree- nigde Staten zijn aangesloten, met een totaal ledental van 600.000, stelt pogtogen to het werk om over de geheele wereld betoogingen door vrouwen te doen houden. De bond heeft aan tal van andere vrouwen-organisaties to de Vereenigde Staten om medewerking ver zocht, alsmede aan alle organisaties in de landen, welke delegates zullen zenden naar het tweede intern ationale congres van arbei- dende vrouwen, dat over eenige weken te Ge neve zal bijeemkomen. EEN HUWELIJK TUSSCHEN DOODEN. De „Daily Mail"-correspondent te Peking vertelt van een huweLijk tusschen twee doo den. De zoon van den rijsthandelaar Hoe Sjangi stierf op dtenzelfden diag als zijin ver- loofde. Aangezien zij sedert hun pri'lle jeugd verloofd waren geweest, stemde men er to toe, hen nog na hun dood tot man en vrouw te maken. Na de huwlijksvotlrekking werden zij in het/elfde graf ter ruste gelegd. DE „UITZONDERINGSTOESTAN'D" IN BEIEREN. De besprekingen tusschen de rijksregeering en de Beiersche regeering inzake de spoedig te verwachten opheffing van den uitzonde ringstoestand in Beieren zijn Vrijdag begon- nen. De commissie uit den Beierschen landdag zal morgen een bijeenkomst houden. De bedrijfsraden te Neurenberg hebben hun; houdtog ten aanzien van den poliitieken toe stand bepaald1. Inigeval; van een vail van' de re geering van Von Kahr zuil'lem door d'e arbei- ders emstttge maatregelen warden genomen. Eveneens werd die kwestie van een afscheidinig van Franfcenllanid) van ZuidLBeieren) en aan- sluiting bij' het rijk overwogen. RADIUM. In de sal peter gToeven van Chill zijn radi- umlagen ontdekt. Mme Curie en andere voor- name radiologen hebben' de Chileensche re geering verzocht, daar een laboratorium voor onderzoek te vestigen. Omtrent de wercldproductie van radium wordt medegedeeld, dat tot het einde van 1918 de Vereenigde Staten 55 gram radium hadden opgeleverd, en dat dte lagen urandoya- nadium van Utah en Colorado to staat zijn, KG. radium te leveren. Portugal had tot 1915 5 gram verkregen, en uit Madagascar •en Tonkin zullen radiumertsen ter bewerking naar Frankrijk worden vervoerd. KORTE BERICHTEN. Het uitvoerend comite van den interna tionalen vrouwenraad houdt thans zijn zit- tingen te Geneve onder voorzitterschap van Mme. Chapponniere. Telegrammen uit Britsch-Indie melden, dat de ieider der opstandige Moplahs, Ali Musalier, gevangen genomen is. Bij het station. Dippach (Luxemburg) zijn een treto en een autobus in botsing geko- men. De conducteur van de autobus werd ge dood. De chauffeur werd zwaar gewond Eenige passagiers liepen lichte kwetsuren op De „Frankf. Ztg." vemeemt uit Neuren berg, dat de beide socialistische bladen de idee van een afscheidtog van Zuid-Beieren naar voren brengen. De regeering van Baden heeft een mante fest uitgevaardigd aan het volk van Baden, waarin wordt gezegd, dat de regeering al het mogelijke zal doen om to grondwettige sa- menwerktog met de rijksregeering de gevaren af te wenden, die den btonenlandschen vrede bedreigen, zoodat de orde to het land blijft verzekerd. Naar verluidt zal spoedig de commissie uit den Volkenbondsraad te Oppeln aanko men, om de plaatselijke toestanden to Opper- Silezie te bestudeeren. Hongaarsche troepen zijn de tweede zo ne van West-Hongarije btonengerukt. De Nationale Raad van Oostenrijk heeft met algemeene stemmen het vredesver- drag met Amerika geratificeerd. De staking der gemeente-arbeiders te Warschau is geeindigd met een vergelijk, waarbij de loonen verhoogd worden. Dte mi nisterraad heeft aan particuliere ondememin- ?en verzocht eveneens salaria-verhoogtogen toe tc staan. Een oppasser to den Bronx-dierentuin te New-York werd dezer dagen door een lang gebeten. Zijn leven is gered door den eldenmoed van een geneesheer, die den pols an den patient afbond en de door de slang 'emaakte wonde uitzoog. Te Zillebeek nabij Yperen zijn bij een ranaatontploffing drie arbeiders gedood en ier gewond. De arbeiders werkten aan de .poorlijn en ten hunner had getracht den kop /an een granaat, die hij to een' land had ge- /onden, ios te schroeven. Clemenoeau, oud-mtoister van Frankrijk, keert op zito ouden dag nog weer terug in de politiek. Hij zal to de tweede hclft dezer naand weer Kamer'id worden en heeft to Santene (op Corsica) reeds een redevoertog gehouden. Binnenland INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- WIE'T. Naar aanleiding van het versliag over de wetsontwerpen houdende wijziging der Inva- I'idliteditlswet eni wijzi'gling der Ouderdiomswet 1919 hebben dte ministers van Arbeid1, van Ftoancien en1 van Justitie eeme nota ingezon- denl, waarin ziji erkkmien, d'at het achteraf be- zien beiter ware geweest, indien zij de thans voorgestelde verhoogtog van de toon- en' ta- komstengrens van f 2000 tot 3000 reals aanstonds haddten tosgemaakt van1 hunne ver- dere eventueele wetsvooratelilen to verband' met de aannemtog dter to het veral'ag bectoelde motie. Aanvaiiikelijk kwam het hum echter juister voor oml to ten wets- ontwerp alle wijzigingen samen' te vatten, welke to de Invaliditedtewef zouden moeten wordten aangebrachit, iindien niet slechts dte loomgrenzen, doch ook de loomklassen en' dte premien zouden worden gewijzigd. De aan- zienlijlke verhoogtog dter Staatsbijdra.ge, be- doefldl to aort. 20 der Invalid'iteitswet, wel'ke bij een> niet al te onbeteekenende wijziging der loomklassen' en der premien noodzakelijk Week, gevoegd bij' dter. zorgelijkem toestand van's Rijks sdiatiisit, leidde ecnter tot uiter- aardi itijdroovend overleg tusschen den minis ter van' Arbeidl en den anibisvoorganger van den miinister van! Ftoancieh. Dit overleg bleek echter de zaak veel langer op te houdien dan' aanvankelijk gemeend' werd'. Toen dlit duidelijk was geworden, werd be sloten tot het doen van' voorstellen betreffen- de een aantal punten, ten aanzien waarvan nadene regelilng het meest dlrong HSoewel een spoedliger voorzientog omgetwij- betnokken groe- feld meer to het belang der pen' van arbeiders zou zijn geweest, wijzen de ministers er echter op dial, voor zoover na- deel' is gelteden door arbeiders en1 dte betrekkin- gen van' arbeiders, die dte verzekerimg hebben laiten vervallen, toen zij1 2000 en meer per jcar gingen verdiemem, dat nadteel tech go-ed- d'eels aan die arbeiders zelf moet worden ge weten'. Van' emstige mannen, met hart voor de belangen van hunne geztonen, die 40 en meer verd'ienenl, mag worden' verwacht, dat zij zich eeme tijdidijke opofferimg van 60 cents per week, ziji hadden zelfs kunnen volstaan met de betalimg van 25 cents per week, wi'llen getroosten. Dte ministers betreuren het dan ook, dat dte ledten, ten deze to het verslag aan het woord, door hun verwijt aan de Regee ring over een' naar hun imzian te langzame werkwijze, stelilen tegen hum bedioeltog to, het hunne hebben bajgedragen am' het bewust- zijn van verantwoordelij'kheid voor de belan gen van hun1 gezto Wji die arbeiders zeker niet te versterken. De voorgesiMde uitbreidtog van de toon- grens van 2000 tot 3000 houdt verband met dte sedert de tot stamdkomimg der Invalr- diitei'tswet ingetredeni stijgtog der toon-en1 en heeft dan ook geen andere streikktog dan te voorkomen;, dat arbeiders, die naar de bedoe- 1'ing van den wetgever verplicht vei"zekerd be- hooren te zijn, buiten de verzekering vallen. Een loon- van 2000 to 1913 beteeken: zeggen de ministers sitelllig niet minder dlan thans een loom van 3000, zoodat het thans ingediiende voorstel: om to het overgamgstijd- perk nog in de verzekering op te nemen arbei- des die meer dlan 2000, doch minder dan 3000 per jaar verditenem, en voorts de be- ALKMAARSCHE CQURANT.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1