DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 203. Hoaitai tee m twirafcigste Jaaa^asag. mi DISSDAG 6 SEPTEMB1B pn nnmacf Deze Conranl wordt ELKEN AVOND, behahre op Zon- en Paaldag^n, nitgegeven. Abonnementsprijs bij voornitbeialing per 3 maandco vooi Alkmaar 2.franco door bet geheele RJjk 2.50. Afzonderlfjke en bewijsnnmmers 3 cents. Prfja der gewone Advert entiln. Per regel 0.25, bfj groote eontracien rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brievea franco aaa de N.V. Boek- en Handelsdrakker^ v/h. HERMa. COSTER ZOON, Voardam C 9. Telefoonnummer 3. Dlreoteuri 0. BL KRAK. Telefoonnr. Redactie 33. HooMredaclenri U. N. ADEMA. Buitenland DE MOORD OP ERZBEROER. In een Zondag door vele duizenden be- zochte demonstratie der Centrumpartij in de „Stadthalle", naar aanleiding van den moord op Erzberger, hield rijkskanselier Wirth een belangrijke rede, waarin hij zeer scherpe woorden sprak over de reactionnairen en een eerbeschermingswet aankondigde. De rijkskanselier zei o.m.: Zeven jaar na Serajfewo is wederom een vreeselijke moord van geschiedkundige betee- keniis gepleegd. 'Moeten wij ons weer, juist als toen, in een binnen- en buitenlandsche politieke draaikolk laten sleepen? Neen, wij willen de republiek met alle kracht bescher- men. Zij die moordgedachten verheerlijken, vinden het aaneengesloten front van het volk tegenover zich. Waarmee verdedigen wij Opper-Silezie? Met de gedachte van bet recht en van de zelfbestemming der volken, met de groote gedachte der democratische vrijheid, die wij voor onze Opper-Silezische broeders in de heele werelfl verkondigen. Thans, nu wij met de gedachte van zelfbe stemming invloed beginnen uit te oefenen op het geweten der wereld, verheffen zich in Duitschland reactionnaire kringen, die juist deze democratie willen vemietigen. Wie zijn land liefheeft, volgt de yaan der Duitsche republiek. Hebben de republikeinsche Fran- sche en Amerikaansche troepen niet da gevochten? En is de gedachte en de groo van een natie die zich zelf republikeinsch re- geert niet de geestdrift der jeugd waard? Wijl hebben eetn wet' noodig on iik zal er mi} voorspannen dat die spoedig komt, om te zorgen dat de eer van menschen in het po litieke leven evenzeer wordt gehandhaafd als in andere landen, zooals bijv. in Engeland. Ik herinner slechts aan het stoken tegen een man als dr. Walther Rathenau, die aan zijn vaderland de grootste diensten heeft bewe- zen en de zwaarste persoonlijke offers ge bracht. En nu die ellendige anti-semietische campagne tegen hem. Wij moeten alien dan- ken die den strijd tegen de geweldige vergif- tiging van het Duitsche volkswezen in net heele vaderland op zich hebben genomen. Spr. herinnerde aan de processen tegen Erzberger; het mijneeds-proces was afge- daan, het belastingproces was nog aan den gang. De uitslag kon rustig worden afge- wacht. Het grootste deel van het Duitsche volk was van goeden wil om den haat te doen verminderen, die ons arm vaderland verscheurt. Zoolang ik rijkskanselier ben, zal ik diein weg gaan. Re zal. alle uitersten bestrij- den met alle middelen van onze staatsmacht waarover wij nog beschikken. Wie een be- roep doet op het geweld, verloochent het nieuwe, vreedzame, democratische Duitsch land. Vooral niet opgeven, onze nieuwe volksstaat zal niet gewurgd worden door de draken der donkere machten. Hij zal zich handhaven en een groote macht des vredes worden. Het is onze eer den Duitschen volks staat te dienen met hand en hart, terwille van de vrijheid. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE De eerste versterkingen der Engelsche troe pen in Opper-Silezie zijn te Oppeln gearri- veerd. Zij werden aan het station door leden van de intergeallieerde commissie verwel- komd Voorloopig zullen zij in en nabij Op peln blijven. Generaal Le Rond is Maandagmorgen te Oppeln aangekomen en heeft de leiding der intergeallieerde commissie weer aanvaard. De staf van den Engelschen generaal Henic- ker is weer van Tamowitz naar Gross Streh- litz verplaatst. DE IERSCHE KWESTIE De Engelsche bladen van alle richtingen spreken liun teleurstelling uit over de termen van De Valera's antwoord op den brief van Lioyd George. De Britsche publieke opiate is verlangend om de Iersche kwestie op te les sen em de bladen zoeken in het document van De Valera naar een mogelijken uitweg tot het voortzetten der onderhandelingen. Ook in Ierland hoopt men nog op een schikking tusschen beide partijen. Dat blijkt uit berichten uit Dublin, waarin niettemin toegegeven wordt, dat er een crisis is ont- staan In Londensche politieke kringen stelt men thans vooral belang in de stappen die het Kabine' zal nemen wanneer het Woensdag te Inverness bijeenkomt. In dezelfde kringen verwncht men, dat een tijdgrens gesteld zal worden voor een ondubbelzinnig antwoord DE STRIJD INI KLEIN-AZIe. Het Turksche bureau voor inlcbtingen te Parij® verktaart gemachtigd te zijn het ge nu ch't uit Gricksche hron tegen te spreken', be- treffendfe een Griekschen optnarscn aan he: Sakharia-ftxrat. Een. telegram uit Konstanii nopel meldt dat de Turicen hun steHlinige» aan de Sakiharia niet hebben; verlaten, diat de Grieken EsMsjehir hebben onitruiimdl en diat hum terugtocbt bij Kodj acli door het Turic- sche leger wordt bedreigd1. De Grieken heb ben' a! sedert versdheidene dagea aanvallen op diat front gedaan tm hebbe* dtaar sware ver liezee geledcn. Dit klinkt heel w.at ondfers dan het berichit in ons no. van gisteren, diat spraik, van1 dfe Grieken voor de poorfcen van Angora. Trouwens, het Grielsche stafbe- richt van 3' Sept. doet ook een dergelijkem vooruitgang van iKonstantijn's troepen niet vermoedien. Hbt zegt: We zetten onze op- marsch voort al Strijdiande en hebben de heu- vels van iBasrikeny biji het station Polatli be- zet. Ook ten Noonden en Oos'ten van het dorp Emlifatali zijin wuj; vehder opgerufct. De berichten omtrent den toestand op het oorlogsterrein zijn erg onduidelijk. Reuter verneemt dat de opmarsch der Grieken eenigszins blijkt te zijn gestuit en dat de Turken thans hardnekkigen tegenstand bie- den. Er is hard gevochten aan de Kakariari- vier en het schijnt wel vast te staan dat de Grieken geen verdere vorderingen van betee- kenis hebben gemaakt, behalve het overste- ken van de Sakariarivier in de buurt van den Angora-spoorweg. De gevechten duren nog steeds voort. De „Times" meldt, dat de Grieken tot op 40 mijl van Angora verwijderd zijn en dat zij de stad binnen 4 dagen zullen bezetten. DE ONLUSTEN IN WEST-VIRGINIA. Drie bataljons infanterie, eenige machine- geweer-afdeelingen en een luchteskader zijn naar West-Virginia gezonden, om de orde in de mijnstreek te herstellen, waar de gevech ten tusschen de gewapende mijnwerkers en de plaatselijke garnizoenen nog steeds over een front van ettelijke mijlen voortduren. Volgens ontvangen berichten wordt het aan- tal mijnwerkers, dat in het gevecht van Vrij- dag j.l. is gedood, op tweehonderd geschat. Verscheidene honderden gewapende man- nen zijn omsingeld en hun werden de wapens ontnomen. Op last van president Harding zal een bijzondere commissie uit den senaat een on- derzoek instellen naar de toestanden in de steenkoolvelden van West-Virginia. De mijn werkers beweren, dat de eigenaara hun het recht van cooperatieven inkoop weigeren en een soort van terrorisme toepassen door sol- daten als detectieves te gebruiken. DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. Hongarije bereidt zich voor op een langen duur van den strijd om het Burgenland. Het oude Hongaarsche civiele bestuur is naar Oedenburg teruggekeerd. Verder wordt uit Boedapest gemeld, dat de demarche der Entente nog steeds niet is ge- schiied. Uit de allereerste bron vemeemt de comes- ondent van het Hbld. te Weenen, dat de ongaren pogen onder de buitenlandsche correspondenten te Weenen, die tot dusver voor Hongarije niet veel voelden, stemming te maken Zondag verscheen de Hongaarsche gezant te Weenen bij den bondspresident Schober. Zijn bezoek moet een poging tot toe- nadering zijn geweest, welke echter, naar men verzekert, in de houding der Oostenrijk- sche regeering geen verandering heeft ge- bracht. Er wordt melding gemaakt van verschillen- de igeveclnien tusschen benden en soldaben als- mede van arrcstaties. De Hongaarsche graaf Apponyl, die zich naar de openingszitting van den Raad van den Volkenbond naar Geneve had begeven, is wedler naar Boedapest teruggekeerd. Men con- cludeert daaruit, dat het door Tsjecho-Slot- wakije tegen de toetreding van Hongarije tot dien Bond ingebrachte bezwaar sucoes heeft gehad. B. T. A-telegrammen, melding malcende van bloedige botsingen in het Burgenland tusschen Oostenrijksche gendarmen en de be- volking, berichten, dat daarbij talrijke doo- den zijn gevallen. Te Weenen zijn Zondag groote betoogin- gen gchouden voor Burgenland, waarbij de regeering werd aangespoord de Entente te wijzen op den otihoudbaren toestand en de onmiddellijke ontruiming van Burgenland na- drukkelijk te eischen. Tevens werd geprotes- teerd tegen een verdeeling van Burgenland door de Hongaren. ONRUST IN VOOR-INDI5. Volgens berichten uit het district Meerut hebben daar georganiseerde plunderingen van graanvoorraden plaats gehad in verband met het feit, dat de prijzen der levensmidde- len door gewetenlooze speculanten buitenge- woon waren gestegen. De bazaar en de win- kels zijn geslotenin de wijken waar wanor- del kheden voorvielen, wordt doo:r_ de troe pen gepatrouilleerd. Er hadden eenige arrcs taties plaats. Naar verluidt, is de overheid den toestand thans weer volkomen meester. DE OPWINDING IN BEIEREN. In verband met het geschil tusschen de riiksregering te Berlijn en de Beiersche regee ring heeft Zondag te Neurenberg een congres olaats gehad,- waaraan socialistische afge- vaardigden uit alle deelen van Beieren, als- mede de leden van het bestuur der partij Hermann Muller en Otto Wels hebben deel- genomen. Zondagavond hieldm ook de Beiersche vak- Pc H« vereenigingen een bijeenkomst over dezelfde kwestie. Heden zal de lanidelijke commissie van den bond van Beiersche vakvereenigingeu bijeenkomen om eventueel definitieve beslui- ten te nemen, die eveneens gericht zullen zijn tegeru een afzonderliik optreden der commu- nisten. Men gelooft te mogen aannemen, dat de Beiersche socialisten met alle kracht de rijksr regeering zuEen steunen. De „Vorwarts" bevat reeds een waarschu- wing aan het adres der Beiersche regeering, „wier houding de arbeiders van het rijk en in het bijzonder bij dc sociaal-democratische partij van Duitschland tot maatregelen aan leiding heeft gegeven, die ingeval de bepalin- gen, door de rijksregeering uitgevaardigd, 1 langer worden gesaboteerd, in werking zullen treden. De Bcische regeering moet zich over den emst van den toestand geen illusies ma ken, daar de arbeiders en in het bijzonder de sociaal-democratie klaar staan allc3 te doen, om de eenhcid van het rijk te verdedigen en de maatregelen van de rijksregering te ateu- nen." Wij meenen juist te zijn gefnformeerd, zegt de „Vorwarts", als wij erop wijzen, dat de voorbereidingen tot de uitvoering van deze maatregel welke wij1 boven bedoelden, reeds zijn genomen. Intusschen is de opwinding in Beieren nog vergroot door een telegram van den rijksmi- nister van binnen landsche zaken, waarbij de „Munch. Augsb. Ztg." geschorst werd en be- volen werd een republikeinsche betooging toe te staan De Munchener bladen gaan heftig te keer tegen de aanvallen op de vrijheid van drukpers. Vele honderden marrnen en vrouwen zijn Zondag naar Wildenwarth aan het Tegem- meer getrokken, om den voormaligen Beier- schen koning ter gelegenheid van zijn naam- dag een huldigingsfeest te bereiden. Burge- meester Kogler verklaarde, dat de trouw aan het eiigen Ikoniingishuis in Bdercn dliep in de harten wortelt. Gelukl-g de dag waarop de blauw-witte vlag weer van alle huizen zal wapperen en de vreugde en geestdrift ook de laatste aarzelenden zal meesleuren, zei de spreker. Burgemeester Krinder sprak woor den in denzelfden trant. Daarop antwoordde de ex-koning, aanspo- rend tot moed houden. Hij twijfelde er niet aan, dat dc nood van thans voorbij zal gaan en dat weder nieuw leven zal ontbloeien. De koning besloot met een „hoch" op Beie- renland, waaimee de menigte luide instemde. DE VOLKENBOND. De commissie voor de amendementeni op het verdnag van den Volkenbond heeft beslo- teni naar aanleiding van een voonstel dter Ca- nadeesche regeering, dat er reden' is om art. 10; van het verdirag, volgens de leden van1 den Volkenbond wederkeerig elfcaar de ongeschom1- deeheid van het grondgebied en de politieke omafhankelijkheid vvaadborgen, .te wijzigen1. Toen dit zal gebeunen, al in een volgende ver- gad'ering wordeni uitgemaakt. Alsdan zal een- rapport wordeni uitgebradit. E'EN I'NlVAiL IN BiRITSOH OOST-AFRI- KA. Abyssinische benden hebben een. inval gediaan in de Briitische .kolioniie Kenya in' Britsch Oost Afriikia. 'Die lEngdschen hdblben Oaddadtoean- nia en S'oelemoeddo onitruiimdl, zonder veri'ie- zen te lijden. -De toestand wordt emstig ge- acht, daar men meent dat de vijand van plan is verder op te rukken. Nadere bijzonderhmeni ontbrekea nog. DEI SPANJAAR'DEN IN MAROKKO. Eien1 bericht uit Madrid d'Jdl zegt to het jongste gevecht haldden de Moorem meer dani 100 dooden en 200 gewonden. Ver- scheidene stamhOofden zijn 'ged'ood. De Sipaansche verliezea bodroegen 250 man, meest gewonden'. iHet is well opmerlcelijk, dat die veriiiezen aan beidle zijnden ddor de Spanjaardeni vrijwel evenhooig geschat worden. Daar Mijkt uit, dat die Kabvlen goedi bewiapend zijn en over dan tot dusver, hoewel het verzet der Mooren hun nu reeds dluizenden manscbappen' heeft gekost, om van 'de andere verliezen nog niet eens te spreken. ONLUSTEN TE KOBURG. Een betooging te Koburg heeft een bloe- dig verloop gehad. De vergadering van le den der meerderheids-socialistische partij en der onafhankelijken werd door de veilig- heidspolitie. met handgranaten uiteenge- paagd. Volgens de „Vorwarts" zijn tal van Eersonen, w.o. twee kinderen, gewond. Een unner is gestorven. Het houden der vergadering was door de politie toegestaan, doch er mocht geen op- tocht worden gehouden. De politie was door een afdeeling uit Bayreuth versterkt, omdat men verwaditte, dat vier a vijfduizend perso- nen aan betooging zouden deelnemen, en men hen wilde beletten, een' optocbt te organisee- ren. Het officieel rapport in zake de wanorde- lijkheden zegt, dat een afdeeling politie door de menigte werd aangevallen. Na de me nigte vij! maal gesommeerd te hebben. de straat te ontruimen, maakte de politie van de vuurwapenen gebruik. DUITSCHE SCHUILPLAATS GE- VONDEN. In Wytschaete, een gemeenta bij den uit den oorlog bekenden Kemmelberg, hebben arbeiders, die bezig waren met het gelijkma- ken van terrein, een oude Duitsche schuil- plaats gevonden, die twee meter hoog en vijf meter breed is, en zich over een aanzienlijken afstand uitstrekt. Men ontdekte ereen groot aantal geweren, mitrailleurs, een installatie voor acetyleen-verlichting en een massa mu- nitie. Waarschijnlijk diende deze plaats als ambulance, waar de eerste verbanden wer den gelegd. De ruimte bood plaats voor ver scheidene duizenden soldaten. DE GEMEENTERAAL VAN POPLAR. Thans zijn ook de vijf vrouwelijke raadsle- den gearresteerd. Het was haar van te voren aangekondigd, dat zij spoedig in hechtenia zouden worden genomen, hetgeen een enorme menigte op de been had gebracht, welke het verkeer belemmerde. FRANKRIJK EN DE OORLOGS- MISDADIGERS. Bij de overhandigiug van het oorlogskruis aan het stadje Nomeny herinnerde de minis ter van oorlog aan de wandaden van de Bei ersche troepen in 1914, die plunderden en brandjichtten en 46 inwoners fusilleerden. E>e wijze, waarop de schuldigen voor het hoog gercchtshof te Leipzig berecht werden. was voor Frankrijk een reden, om zich. niet meer op buitenlandsche of intemationale rechtbanken te verlaten. Er zijn nog rechters in Frankrijk, zei hij. Misdrijven., door mili- tairen begaan, moeten door den krijgsraadi be- handeld worden. De minister was er van overtuigd, dat de publieke opinie, die da be- straffing der schuldigen. geeiscbt heeft. vot- daan zal zijn over de beshssingen, welke den Franschcn rechters door hun geweten wor den ingegeven VERBANNING DER HOHENZOLLERNS GE6ISCHT. to de „Welt am Montag" eischt Helmuth von Gerlach dc uitwijzing van de Hohenzol- lems uit Duitschland. Hij schrijft: Op 31 Augustus hebben de massa's zich voor de re- volutie uitgesproken. De emst van het oogenblik heeft de tot dusverre vijandelijke broeders vereenigd. Een zichtbaar teeken: van deze vereenigirig zou een gemeenschappelijk voorstel van beide socialistische partijen tot verbanning van de Hohenzollema zijn. DE JEUOD VAN CHARLIE CHAPLIN. Charlie Chaplin is op weg naar Engeland, waar hij in negen jaar niet is geweest. Hij verliet Engeland als onbekend variety-artist en komt terug als de populairste filmacteur van de wereld. Charles Spencer Chaplin is een Lon denaar. Hij werd 32 jaar geleden ten Zui- den van de Theems geboren en daar hij uit een acteurs-familie stamde, ging hij al vroeg aan't tooneel. Fred Karno, de schrijver van musichall-schetsen was een van de eerste di- recteuren van Charlie. Bij zijn eerste enga gement speelde hij in een schets getiteld „de voetbalmatch", waarin hij de rol van schurk vervulde, en betaald werd met drie pond per week. Daama speelde hij een rol van „rijke fat", wat hem acht pond per week opbracht in En geland en vijftien pond per week in Amerika. De laatste Chaplin-film, „The Kid" maakt overal waar hij vertoond wordt uitverkochte zalen. Met den kleinen, vijfjarigen Jackie Coogan heeft Charlie Chaplin in' „The Kid" een van de mooiste films gegeven cue ooit zijn vertoond, een groote comedie met af en toe ontroerende accenten. Gedurende zijn reis door Engeland wil hij een bezoek brengen aan de oude plaatsen waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht, o. a. aan zijn oude school. „Ik kan mij de naam van de school en de juiste figging niet her- inneren" zegt Charlie. „Ik weet alleen dat het een school was voor heel arme kinderen, en. ilk ben zetoer dat ik den weg daarheen zal weten, als ze tenminste nog bestaat. In dat geval zal ik een vrijen dag voor de kinderen vragen en hen royaal tracteeren". De heer T. A. Murch, schoolhoofd van de St. Agnes's Church School, Kenningtonpark, heeft aan een verslaggever van de Daily Chronicle" verteld dat hij een Charles Chaplin op school heeft gehad, maar nooit op het idee is gekomen dat dit de beroemde Charlie zou zijn. „Het was een merkwaardige jongen", al- dus de heer Murch, „omdat hij zeker niet normaal was. Hij was altijd alleen, en voet- balde of crickette nooit, hoewel hij toch heel populair was onder zijn vrienden en hen amuseerde met zijn grimassen. „Hij had zeer veel fantasie en was buiten- gewoon nerveus. Hij kon geen oogenblik op twee voeten blijven staan. Hij sprong van den eenen voet op den andere, en wanneer hij niets te doen had nam hij de een of andere onnatuurlijke houding aan, met een sehouder opgetrokken en den andere naar beneden, ter wijl een andere karakteristieke gewoonte van hem was zijn mond in alle mogelijke vouwen te trekken. Zijn voeten zette hij als de wijzers van een klok om kwart na 9 en hij had 'n vreemde manier om de trap dicht langs den muur op te schuifelen wan neer hij te laat was, wat helaas dikwijls voorkwam. De jongen was zeer excentriek gekleed, op het belachelijke af. Ik beschouwde hem nooit als groot oi in telligent, maar hij was goed in litteratuur (3i gaf daarin betere antwoorden dan al de andere jongens". EEN ENQUSTE ONDER JAPANSCHE DIENSTBODEN. Een philanthropische vereeniging in Japan heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag, wat dieastboden het meest bezighoudt. Deze insitel'lliing rich'tte zich tot driedhizend1 gedlien- stigen, en, naar verluidt, moeten er reeds weeduizend antwoorden zijn binnengeko- nen. „Wat hindert u het meest?" aldus luidde "rate vraag; 1625 oedervraaigdam hefbiben. 1 er zonder aarzelen op geantwoord:, diait order de dingen, die haar hinderden, in de eerste plaats de onverdiende verwijten video, die -• ij zoo vaak te slikken kregen. 1036 anderen onden het vervelend, steeds genoodzaakt te 'jn, zoo laat naar bed te gaan. Men moet na- nelijk weten, dat het in Japan de gewoonte s, dat de vrouwelijke bedienden hare tnees- ers steeds goeden nacht wenschen, hoe laat lezen ook mogen thuis komen. „Wat verachaft u het meeste genoegen?", 'uidde de tweede vraag. Een meerderheid van 858 dienstboden was het er over eens, dat ..lit fjet ontvangen van verdienden dank van .taar meesteres was „Een heetje gdd" en .,wat vrije tijd konden ieder slechts een stem- menaantal krijgen van 1055. De meest gelief- de onispanning van de Japanners is natuiir- lijk ook de bioscoop, 1896 verklaardeu dit zonder omwegen, terwijl het theater 6lechts een minderheia van 250 kon behaleni En slechte 7 kamermeisjes verklaarden, dat zij ,haar werk de aangenaamste bezigheid von- den! De laatste vraag luidde: „wat of zij nu wd boven a li es verkozen" en 1673 antwoordden, dat zij het allerplezierigst vonden, als be- hoorende tot de f ami lie te worden behandeld; 723 stel der zich al met een beetje vriend- ,schap en goedheid tevreden en eenzelfde aan tal verlangde1 niets meer dan slechts eens per maand eeri rustdag. 't ZAL WEL WAAR ZIjNl! Een brutate musch lunchte deze week in het Londensche St. James5 Park met de kruiimpjes, dlie vara 5s pelikanen taM waren gevallen, toen plotsding yyn d'er kortzichtiige vogels den durfal ophapte. Wie er verbaas- der was, de pelifcaam, of de musch, kon niet woden nagegaan. Na eenig nadenken 'besloot eersitgenoemiae een. poging te doen zij vreemdi- dessert door te slikken. Daar moesten echter de groote kaken voor open gaan, met het nega- tteve gevolig dat de musch een uitweg zag en naar bu'iten fl'adlderde. Maar de pellikaan vond diat todij brutaal eni gaf het musdhje eeh tik met zijn swavel, waardoor het neerviel en weer to' den snavelizak verdween. Met een bo- venmenscheLijke, of juister: een bovenpeHilkane- lijke poging, werd; de musch nu ingeslikt. Doch1 niet voorgoedl Want de pellikaan took een gezichf of hij zeeziek werd en wederom kwiam het muschje, als een Jonas der dieren- wereld, uit detn. grooten bek te voorschijn. Dit- miaal' ontenapite het heusch, blijkbaar zon der nadeellige gevol'gen van1 zijn kortstondtge doch zonderlinge gevangenschap te ondervm- den. EEN AMERIKAANSCHE ONBEKENDE SOLDAAT. De „Matin" bericht dat bij het Fransche departement van oorlog officieel bericht is ontvangen; dat de Amerikaansche generaal Pershing begin October naar Frankrijk zal komen om daar het stoffelijk overschot te doen opgraven van een onbekenden Ameri- kaanscnen soldaat, dat bestemd is te worden begraven op het nationale kerkhof te Arling ton. Maarschalk Foch zal einde October bij die plechtige begrafenis tegenwoordig zijn. EEN NIEUW TERREIN VAN WERK- ZAAMHEI'D VOOR HYPNOT1SEURS. Een Weenscfa hypnotiseur heeft een aantal verdwijningen in de Oostenrijksche Alpen tot klaarheid gebracht, nadat politie, reddings- brigad'es en speurhondan tevergeefs onderzoe- kingen hadden gediaan. Gedurende de laatste we!ken waren tien toe- risten verdwenen, zonder ook maar een enkel spoor achter te laten. Ten einde raad, ver- zocht men toen een hypnotiseur, een onder zoek naar de vermisten in te steilen, het.geen hij deed. Zijn vrouwelijke medium vertelde toen, na onder hytmose te zijn gebracht, dat roovers een der toeristen haddien vermoord en in een bergstroom geworpen. Uit haar be- schrijving van het voorgevallene kon de pdli- ^n, waar en wanneer de rr

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1