A 3LAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DeMan met dsn Klompvoet .\o. 208 DI1SDAG 6 SEPTEMBER Feuilleton. Honderd dric eh twintigstie jaargang 1921 i h„n„«mo«itrorliQ Mi raornltbotalinR P«r 3 mannrtftn f 3.-, If. par post f 3.50. Itmvljsn. ft ct. Artwrtontiapr. 3ft el. p. roecl, Rro(.tar« lattars naar plaatnrulintr. Blicvau franco N.V. Bocli- oil IfondoMr. v.li. Ilovma. Costor Zooil, Voordam C 9, Tul. Adiiiiiiisti-. No. 3. Koductlo No. 33. Directour: G. II. KRAE. IIoftMifSdaeteurTj. N. AI>EMA. Provinciaal Nieuws UIT BERGEN. De burgemeester heeft heden met een verlof van drie maanden de gemeente verla- ten en zeker zal wel niemand hepi, die reeds ruim 30 jaar het burgemeestersambt vervul- de, deze vacantie misgunnen. Die gewone vacancies zijn tern eindte en met de komst van de Septembermaand is ook plotseling de zomerdrukte in ons dorp ge- eindigd, en krijgt alles weer het gewone rus- tige aanzien, al zijn hier en daar, aangelokt door het schoone Septemberweer, nog wat gasten blijven hangen, die door hun bezig- heden aan geen tijd zijn gebonden. Deze zomer is voor Bergen een zeer druk- ke geweest. Er vertoefden hier meer gasten dan ooit te voren en hoewel er heel wat pen sions bij zijn gekomen, toch zijn alle pensi ons in den drukken tijd geheel bezet geweest. De drukke tijd is even wel voor velen te kort om een geheel jaar goed te maken, vandaar dat men er zich op richt om menschen naar de gemeente te trekken, die er een langere vacantieperiode kunnen doorbrengen. Nu de oorlog voor de in Indie wonende Nederlan- ders geen beletsel meer is om naar Europa te gaa'n, heeft ook Bergen reeds eenige dezer families tot zich getrokken en deze zullen bij hun terugkeer in Indie het noodige wel doen om Bergen ook daar bekend te maken. De fa milies die weder naar Indie terugkeerden ver- klaarden ons althans, dat zij over 6 jaar ze ker weer naar Bergen zullen komen. In Alkmaar is het inzicht, dat ook deze gemeente bij de bloei van Bergen veel be- lang heeft, reeds stevig doorgedrongen en het verwonderde ons dan ook wel een wei- nig, dat de secretaris van Alcmaria ontslag nam omdat de andere bestuursleden een ge- salarieerd secretaris wenschten, ook omdat zij zich met het werken van den secretaris voor Bergen niet konden vereenigen. Interne aangelegenheden zullen daar den toestand wel niet zuiver hebben gemaakt. Wij houden ons vooralsnog overtuigd, dat ook het be- stuur van Alcmaria van meening is, dat de bloei van de omgeving, ook de bloei van Alk maar is. De maatschappij „Nederland" heeft voor •het)bouwen vain villa's voor haar Imdische employe's reeds de hand gelegd op een com plex Egmondsche duinen en ook op Schoorl wordt voor dit doel meer het oog gevestigd. De verkeersmiddelen nemen toe en wie weet of deze niet spoedig zoo'n vlucht zullen ne men. dat het overbodig wordt om vruchtbaar land vlak bij de staa, door ophooging tot onvruchtbaar land te maken, omdat men de huizen kan bouwen, daar waar de terreinen er voor door de natuur zijn aangewezen. Een propaganda voor de vestiging van In- dische families in Noord-Kennemerland is ze ker een zaak die gemeenschappelijk door Alkmaar, Egmond, Bergen en Schoorl ge voerd kan worden. Bergen groeit de laatste jaren al zeer snel. In de laatste 10 jaar ging de bevolking 85 pCt. vooruit. Dat dit iets beteekent zal men erkennen,' wanneer men weet, dat van 1885 tot 1906 de bevolking met slechts 338 zielen was vooruit gegaan en toen nog maar be- stond uit 1804 personen. 31 December van het vorig jaar bedroeg dit aantal 4078 en sindsdien ging het zielental reeds weer met: een 150 vooruit. Wij zagen in 10 jaar de bevolking verdub belen en maken ons sterk dat er over 10 jaar weer van een verdubbeling van het zielenta" kan worden gesproken. Door deze snelle groei wordt de raad voor de oplossing van tal van vraagstukken ge- steld, die niet gemakkelijk zijn op te lossen en die vaak te veel vorderen van dezen raad, die naar het zielental reeds lang te klein is en voor het grootste deel te zeer uit personen bestaat, uitstekend voor een kleine dorpsge- meente, maar ongeschikt om deze snelgroei- ende gemeente te besturen. Het fatale is, dat deze elementen, wanneer ze door de politiek uit hun natuurlijk evenwicht slaan, door hun dorpspolitiek de gemeenschap nog groote schade kunnen toebrengen. Bergen mag geen enkele factor om tot bloei te komen verwaarloozen. De families die zich van elders hier vestigen beschouwen bet gemis van gas in de gemeente als een groot inconvenient. Het moge waar zijn, dat bij de keuze tusschen electriciteit en gas, elec- triciteit de voorkeur verdient, het. is niet min der waar dat voor de verwarmingsdoeleinden vooralsnog het gas met de eerepalm gaat strijken. Nu de exorbitant hooge oorlogs- prijzen van het ijzer zijn verdwenen en er weer aan de mogelijkheid van een buizennet voor gastoevoer in de gemeente gedacht kail worden, verheugt het ons, dat Alkmaar met de gemeente contact heeft gezocht om de gaslevering in de gemeente te verzekeren. Dat de raad in groote meerderheid inzag, dat Bergen, wil het tot gasdistributie komen, op Alkmaar is aangewezen, verheugt ons ten zeerste. Het arbeidsloon is thans wel de belang- rijkste factor bij de prijsbepaling van een product. Of een goed ingerichte gasfabriek een duizend M3. gas meer of minder fabri- ceert, maakt voor het arbeidsloon geen groot verschil en daarom wordt het mogelijk om bij een hoogere productie per M*. goedkooper te produceeren. Het Berger belang brengt dus mede om een hoeveelheid gas te betrekken, die als deel van eeni igroot kwantum is gefabriceerd en wordt dus niet gebaad bij het stichten van een eigen fabriekje. Het Alkmaarsche belang wordt gediend door nieuw afzetgebied te zoeken voor haar groote gasfabriek, aangezien daardoor be- reikt wordt, dat Alkmaar zijn inwoners gas kan verstrekken als deel van een grooter ge fabriceerd kwantum en daardoor per M*. goedkooper. Beide belangen zijn dus bij samenwerking gebaat en juist daarom is men op samen werking aangewezen De raad was o.i. in deze aangelegenheid, hoewel hij gelukkig de juiste weg insloeg, te lauw, omdat hij nog niet voldoende door- drongen is van het groote belang dat Ber gen heeft bij een spoedig tot standkomen van een gasbuizennet. Het is ons bekend, dat men in Alkmaar, vertrouwende op de toekomsf van Bergen, die daardoor een groote afnemer kan wor den, bereid is om risico te loopen. Ongetwijfeld is er koopmansschap noodig om te voorkomen, dat bepalingen gemaakt worden, die later in het nadeel van Bergen blijken te zijn. De heer Hoksbergen, die reeds gewaagde van een clausule, die aan Bergen het recht verschafte het net over re nemen, en de heer Bogtman, die de voetan- gels en klemmen in het nieuwe waterleidings- contract reeds ontdekten. gaven reeds blijk deze koopmansschap wel te bezitten. Nu de heer Hoksbergen tijdelijk wethouder zagen wij gaarne, dat hi] gedurende dien tijd deed wat mogelijk is om de zaak voor te bereiden. De vergadering van burgers, waarvan de door Douglas Valentine Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Niadruk verb odea). IS) Dus volgde ilk den knipmessende zoon van Son in zijn donfcenen, Viezen winkel en dook er weer uit op met een schrikwekkend leelijke groene regenj as, die afschuweTijk naar rubber rook. Het was een monsterlijk kleedtegstuk, maar iik bedacht me, dat ik een' Duitscher was en dus mijn kHeediing dienovereerikomstig moest kiezen. Den winkel uitfcomend, liep ik bijina een klein mannetje omver, dat liep rond te draai- en bijl den ingang. Het was eeni verschrom- peld, sjofel manneke, met een1 vuile pet met een kilep op, waamomheen een band zat, die eenmaal igoud was geweest. Ik zag dadelijk, dat) hij1 een van die half onderdaniige, half bruitale igidsetn was, die de buurt van de sin ti'ons van alle groote stedem op het vastelanc i onveilig maken. ",n Gids noodig, meneer?" zei de man an het Duitsch. Ik schudde van neem en ging haastig vender. De man bleef naast mij loo pen. „Mteet u een goed hotel hebben, meneer, niet te duur? Een goed, fatsoenlijk huis. Wilt u....» „Ach! igehen 'Sie zum Teufelrii kwaad. Maar de man hield niet op en maar naast me lloopen, terwijil hij met zijn hijgende, astaatlische stem1 steeds doourate de. Ik sloeg bltedellings een' z'ijstraat in, biji de eerste bocht Waar ik aankwam, h'opend einde- lijfc van dien kercl veriest te worden, maar te- vergeefs. Ten slotte bleef ik staan en stak hem ien gulden toe. „Hier, neem dit en ga dan weg P z)ei ik. „Danke, danke", zei' hij achteloos, terwijl ij tegelijkertijd naar links m naar r«eht« voorzitter gewaagde, is noodig, wanneer men er aan twijfelt of gewenscht "wordt. Wie zich herinnert hoe zeer de burgerij reeds het gas begeerde toen er tusschen gas en electriciteit gekozen moest worden zal er niet aan twijfelen of de burgerij, nu de gemeente in de gelegenheid wordt gesteld, zonder een cent risico, het gas van een derde te betrekken, zal zich voor net gas verklaren. In de verschillende gemeenteraden is het adres van den raad -van Bergen, waarin ver- zocht wordt zich uit te spreken voor mede- zeggingschap aan de buitengemeenten over de Handels- en Nijverheidsscholen te Alk maar, die door leerlingen uit de buitenge meenten bezocht worden en aan te geven hoe men denkt dit te regelen, ter tafel geweest. Het komt ons voor, dat B. en W. met het verzenden van dit adres niet precies deden hetgeen de raad wenschte. B. en W. waren aanvankelijk niet enthousiast in deze en ga ven na herhaalde aandrang van den raad op deze wijze gevolg aan den wensch van deu raad, om verschillende gemeentebesturen uit te noodigen een of meer afgevaardigden te zenden voor eenin Bergen of Alkmaar te houden vergadering over deze aangelegen heid, om aldaar een gemeenschappelijke hou ding vast te stellen. B. en W. van Hoorn zijn zoo slim ge weest om te meenen, dat Bergen veronder- stelt, dat elke gemeente, die kinderen voor een der scholen levert, een vertegenwoordi- er in het bestuur van deze scholen moet nnnen aanwijzen en wisten op grond van deze voorstelling te bereiken, dat de raad, hoewel sympathiek tegenover de zaak staan- de, het schrijven voor kennisgeving aannam. In St. Pancras verwacht men, dat de zaak wel in orde zal komen, omdat ze in bespre- king is bij de vereeniging van N. H. burge- meesters. In Heiloo besloot de raad en dit on danks dat de secretaris er weinig voor ge- voelde aan Bergen te berichten, dat instemt met het streven om zeggingschap voor de buitengemeenten te veroveren. Koe- dijk nam een gelijk standpunt in en zeker zullen meerdere gemeenten volgen. Het komt ons gewenscht voor, dat Bergen alsnog met den meesten spoed een vergade ring voor afgevaardigden van gemeenten uitschrijft en den burgemeester van de Wie ringerwaard, die in aeze reeds zeer actie' was, uitnoodigt deze vergadering te leiden. Wij zijn overtuigd, dat Alkmaar, dat links en rechts zoo prat gaat op zijn democratic, op formeele gronden de buitengemeenten he recht niet zal willen onthouden om collectle in de bestuurscolleges der scholen een verte- genwoordiger aan te wijzen. Dat Alkmaar er op staat, dat de buitenge meenten betalen is billijk, maar billijk is ook, dat de partijen samen de rekening opmaken. UIT HERRHUGOWAARD. In de najaarsvergadering der afd. van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd met bijna algemeene stemmen als secretaris herko- zen de heer W van Slooten, terwijl in de vacature W. Oudhuis werd voorzien door de verkiezing van den heer Jac. Beerse. Met het oog op den slechten stand der kas werd besloten ditmaal geen afgevaardigden te zenden naar de algemeene vergadering Ook zal de afdeeling niet worden vertegenwoor- digd op den tc houden Landbouwdag te Broek in Waterland. Ter sprake werd gebracht de trage uitbeta- ling door -de Acsurantiemaatschappij na de as nog door de burgerij keek. Toen zei' hij' met een kalme EngeTsdie stem, geheel verschillend van zijn jeagelend accent van daareven: „J'iji moet een1 verduivelt koelbloediiige vent zijn r iMIaar ik IW me niet uit t veld' slaan, hoe verschaikt ik ook was. Ik nntwoordde snel in 't D'uitsch „Wat wil je van me? Ik versta je niet. Als je me nog verder last'ig valt, zal ik die politie roepen." Weer antwoordde hij! in t Engelsch en het was de stem van een' welopgevoed Engelsch- man, die mij1 in1 de ooren: klonk: ,,Je bent of een onovertroffen meester iin het spel of je bent stapelgek. Nota bene, het hee- le station is op zoek naar je! En jij wandelde kailim; de restanrati'ezaal uit en door 4e heele benlde van je vervolgers been zonder een pink te verdraaien. Geen wonder, dat ze je niet in de gaiDen hadlden!" Weer antwoordde ik in It Duitsdh „Ich verstehe nicbt!" Maar hij ging voort :in 'it Engelsch, zonder zich aan rnijn opmerking te storen: „Laat nou naar je kijkem, m'an, je kunt tech niet naar Dukschland gaan met een uniform- das aan Mijini hauidi vlooig na'ar mijn board en *t bloea naar miijn hOofd. Wat een ellendige amateur was ik toch eigenlijk nog maar! Ik had totaal vergeten, dat ik de kleuren1 van mijh regiment droeg. Ik was rood van1 kwaad- heidi, maar ik had toch ook ecu gevoel van venltchting. Ik vodde, dat ik dezen man kon ventnouwen. 'Het moest al een heeil gewiekste Dtuitsche spion zijn, die zoo'n kleine bijzon- derheid opmerkite. Maar toch besloot ik, mij maar aan't Duitsch te hondlen: ik wide niemand1 ver- itrouwen. Maar de gids was weer met zijn gerammel begorinen. Ik zag twee werklui aankomen. Toen ze voorbij waren, zei hij1, nu in t En- regeling, getroffen voor rocrcndc goederen. Bij gelegenheid zal hierop wordefl gewezen in een volgende algemeene vergadering. Besloten werd naar de kosten voor het houden van een cursus in landbouwboekhou- den en tevens of hiervoor voldoende animo bestaat. Hot bestuur ontving de opdracht naar be- vind van zaken in dezen te nandelen. G e b o r e n Cornelis, z. van Jan Tesse- laar en Cornelia Bleeker. Cornelia, d. van Johannes Wester en Jantje Hoekstra. An- van Antonius Vreeker en Theodora de na, d Boer.. Adrianus, z. van Hendrikus Swin kels en Alida Abbes. Ursula, d. van Wou- ter Hoogland en Adriana Oudeman. Wil- lem, z van Comelis Wester en Trijntje Kuij- pers. Johanna, d. van Johannes Stet en Cornelia Bruin. Petrus, z. van Gerrit Wijn- ker en Anna Kieft. Maria, d. van Arie van Langen en Antje Dekker. Adrianus, z. van Johannes Oudhuis en Neeltje Groen. Ja cob, z ran Manus Korver en Neeltje Hegge- laar Ursula, d. van Anthonius Groot en Maria Oudeman. Kors, z. van Pieter Har- tog en Aletta Timmer. Geertruida, d. van Jan Appelman en Catharina Schilder Jan, z. van Pieter Beers en Guurtje Hoedjes. Gluurtje, d. van Htonanus Schouten en' Catharina Hoebe. Jacob, z. van Jan de Goede en Hendrika Kos. Overleden Cornelis, z. van Cornelis Langedijk en Antje Groot, 10 dagen. The- odorus, 2. van Dirk de Boer en Maria Beer se, 6 maanden Dirk de Graaf, 66 jaar, weduwnaar van Trijntje van Lienen. Cor nells Mooij, 70 jaar, weduwnaar van Aagje Kruli. Johanna van Zelm, 52 jaar, echtgen. van Andries Veldman. Levenloos aangege- van kind van Cornells Vader en Maria Kra mer, Ondertrouwd Gerrit Wever en Aafje Groot. Henricus Petrua Kager en Maria Weel Getrouwd Theodoras Molenaar en Jacoba Andrichen. Gerrit Wever en Aafje Groot. Henricus Petrus Kager en Maria Weel. UIT WINKEL. Omstreeks drie weken geleden werd te Lut- jewinkel besloten tot oprichting van een Harddraverij-vereeniging. Verscheidene hee- ren, houders van paarden te Lutjewinkel en de Weere, traden als lid toe en een gevolg daarvan was, dat reeds op 4 September de eerste harddraverij plaats had, waarvoor 18 paarden werden ingeschreven. De prijzen bestonden uit geldprijzen van 10, 7.50, 5 en 2.50, de troostprrjzen 7.50, 5. 2.50 en 1.— Winkels Harmonie speelde in de nabijheic van de draverij. Er was nogal veel belang- stelling. De draverij werd gehouden op een gedeel te van den weg van winkel naar Lutjewinkel over een baan van 300 Meter. HAPENKARSPEL. (Augustus). Geboren: Catharina Elizabeth, d. van Hendrikus Boon en Helena Stoop. Jan, van Jan Burger en Johanna Hessing. Johan, 7. van Renger van der Laan en Wikke Boomsma. Adrianus Hendrikus, z. van Ja cob Blokdijk en Cornelia de Wit. Agatha d. van Dirk Zutt en Grietje Roozendaal. Geertruida, d van Jan Bruin en Veronica Beers. Teunis, z. van Jan Brommer en Maartje van der Molen. Meijert Cornelis, z. van Cornelis Francis en Elisabeth Catha rina Stammes. „U hebt igdijlh voorzichitig te ziju met sen vreemde, zooals ik, maar ik moet u waar- schuwen. Kijk eens, -ik heb u den- heel-en mor- gen ail gevol'gd1. Gelukkig, dat ik het was en niet een- van- de amderen...." Ik zei nieis. De man ging voort „Hfet laatste half -uur heb'ben ze het station afgezocht maar u. Hbe u het aangelegidi hetot hun te ontsnappen, begrijp ik niet, alleen schlijut geen van hen een heal' duidelijke voor stelling van uw uiiterllijk te hebben. U ziet er niet erg Engelsch uit, dak igeef ik toe; maar ik zag uw das en toen heikende ik in u goed den Engelschen offieiier. „Neen, vertelt u ime m'aar niets over u zelf, dat gaat mij nietis aan, evenmin als >u iets over miji te weten zult fco-men. Ik weet, waar _u naar toe igaat, want ik hoordte u uw kaartje nemen; maar u kunt ook wel begrijpen, dat u net evenveel kans heeft om in uw trein te ko men, wanneer u gewoon dte groote hal van het station1 bimnenloopt en de trappen opgaait, als dat u kans heeft om over de grens te vliie- geni." „Mlaar ze kunnen me toch niet tegenhou- den zei lik. „Dit is tech Duitschland niet..." „*t Miocht wat P' zei de igids. Ze zuillen u ddnigen en1 duwen, dan komt er ruzie en een valsche bcschuldigiug en u mist uw treinZij zorgen dan wel voor de rest „Geloof me, man", ging hij voort, „ik weet wat ik zeg. Vooruit, ga nu maar met mij mee en dan zal ik u laten zien, wat we doen. U hebt nog twintig minuiten voordiat de trein gaat. 'Doe nu maar weer, alsof u een Duit scher benlt!" We liepen die straat verder sameu door, voor do heele wereld ate een „slachtoffer" op sleeptouw van' een van die deugnieten van gidL sen, Toen wij1 het station naderden, zei de igids in zijn teemend 'Duiitech-: „Let np goed op. Ik zal u hier adhterlaiten. Ga naar hot lofcet van de lokaalspoor de iugiaing te in de straat links van net station. Ga daar in dte eerste klas wachikamer zittten en1 kijk door het raam dat ziet op de hal van het station. Dan zult u enkelle van de troepen site*, dte tegea u wj.n opigaooaiwtBdiserdi. Er Ondertrouwd: Johan Stoop en Ca tharina Kramer. Getrouwd Johan Stoop en Cathari na Kramer. Overleden: Casper Jonker, 6 weken. Immetje Blok, 85 jaar, wed. van Adrianus Raap. OUDKARSPEL. (Augustus) Geboren Janny, d. van Arie Ootjers en Hermanna Bigler. Overleden Cornelis Kok, echtgen van Trijntje Nol, 55 jaar. NOORDSCHARWOUDE. (Auk.) Overleden Cornelia Lievendag, 92 aar. OBDAM (Augustuss). Geboren Maria Barbara, d. van Ta- mis Leek en Maria Spaans. Johannes Pe trus, z. van Cornelis Stoop en Johanna van Dam. Aaltje, d. van Hendrik Bakker en Aafje Kamper. Pieter, z. van Johannes Swidde en Neeltje Hart. Gerbrand, z. van Cornelis Wiering en Anna Catharina Hui- berts Johannes, z. van Johannes van Die- pen en Antje Boots. Overleden1 Hendrikus Zwagermam, 21 jaar. Nicolaas Joseph, z. van Petrus van Velzen en Jantje Deen, 5 maanden. HEILOO Aug. Oeboren: Catharina Maria, d. v. Theod. Buij8 en Wilhtelmina Drlessen. Cornelia Anna, d1. v. Jan Borst en Egreta Guurdma Aafje Gnroot. Jacobus Marie, z. v. Nico laas Bakker en G'eertruida Kraakman. Johannes, z. v. WSIhelmus Stoop en- Antje S'tet. Pieter, z. v. Jan Muijs en Trijntje Bakker. Beliia Alida, d. v. Jan Mlodder en Guumtje Modder. Geertje Jlacoba, d. en Pieter z. v. Gerrit Mlooij en Geertje Brou- wer. Petronella Maria, d. v. IJsbraindl Kuindert Marie Kops en1 Grietje OudL Hlendlricus Jacobus, z. v. Petrus Cornelis Kaandorp en Anna Rijs. Overleden: Willltem Hoogeboom, 60 j. Klaas Wagemaker 4'1 j. - Jacob Jongerling, 73 j. Levenloos aangegeven kind van IJ. K. M. Kops en O. OudL Ondertrouwd: Petrus Leonardus Vermeu- lten en Antje Ntooij. Jhr. Pieter van Fo- reest en Jkvr. Cornelia Wilhelminia van Lidith de Jleude. Oetrouwd: P. L. Vermeuten en A. Nooij. is een heel cordon van gidsen zooals ik gepostieerd bij' de toegangen tot dte perrons van de hoofdlijnten, met groot vertoon natuurlijk. Ate u kijkt, zult u verscheiden sjovel geklee- de Duiitschers zien ook...." „Gi'dsen?" vroeg ik. Hij knifcte vroolijk. „Dat ziet er slecht voor me uit, hte? Maar je kunti meer uitrichten, als je tot hun gilde behoort. O, 's is in ordte hoorl In iedter igeval moet u nu op m'ij vertrouwen. Zite eens hier. Als u gezien heeft, dat het Waarbeid is, wat ik u verteld heb, neem dan een penronfcaar- tje en ga naar boven naar het vijfde perroni. Op dat perron zult u een trein zien staan. G a naar het eiad van dat perron, waar de rails buiten de overlapping liggen en; waar de lo- ocmotief ervoor gekoppeld moet worden. Step in dte 'laatste eerste klas coupe. Kom diaar in geen geval vandaan', voordat u mij' ziet. Nu, nu mag ik dan uw gulden wel helbben Ik gaf hem' het geldstuk. De kerel keek er naar, schudde het boofd, en dus gaf ik er hem' nog een, waarop hij zijn pet afmam, boog en haastig verdWeen'. In dte waehtkamer van de lokaalspoor gluurde ik door het raam aan den, kant van de hal van 't station. Inlderdaad zag ik een, itwee...., vier...., zes gidsen, die romddoolden bij1 dte toegangen' tot dte hoofdperrons. Dte hal was vol mienschen en zeker waren daaronder verschilltenide personen, die dien eigenaardiL gen soiaak in kleeding en dte dikke gestalte be- zaten, dte in 'n goote menigte een Duitscher omderscheidtem van een anderen landsman. Ik aarzelde nu niet de bevelen van den gids let- terlijk op te volgen. Het vijfde perron was ge heel varl'afcn, toen ik ademloos van dte lange itrappenreeks boven verscheen en ik had1 geen moeite onopgemerkt in de laatste eerste coupe te komen. Ik 'ging zitten aan het verst afgele- gen raampje. De brume wanden met dte vergul'de letters van een' Duitschen restauratiewagen schoven laings mij' heen. Ik keek op mijn horloige. Het was nog tien mihuten voor zeven. Er was nog gaee spoor vu Btqni gehsimrinnigwi vrieod to SCHOORL. Augustus 1921. Geboren: Wilhelmina, d. v. Mcolaas Opdam en van Catharina Beemsterboer. Jan, z. v. Gerrit Hoogvorst en van Femmetje Wilhelmina Harp. Ondertrouwd: Jozef Petrus Hul- berts te Schagen en Anna Maria Dekker. Getrouwd: Johan Ghristiaan Alexan der Willem Mulder en Johanna Helena Ma ria Hemsing. Jozef Petrus Hui'berts te Schagen' en Anna Maria Dekker. Overleden: Levenloos aangegeven kind v. Petrus Kooyman e. v. Elizabeth v. d. Kamer. Oobisje van Lienen echtg. van Ja cob Bakker 52 j. Aaltje, d. v. Cornelis Slik e. v. Hendrtka Maria Krabman 7 j. Gemengd Nieuws BESTRIJDING VAN STEENBRAND IN TARWE EN GERST. De Plantenziektenkundige dienst te Wage- n in gen schrijft: Het nog steeds veelvuldig voorkomen van steenbrand, zoowel in tarwe als in gerst, zien. Ik had ook een1 vaag gevoel van verwon- dering, wat er van miijh witkitel geworden zou zijn. Er was wel niets van1 eonig belang in Semite's itasch, maar een reiziger met bagage boezem't tech meer vertrouwen in dan een, die niets bijl zich' heeft. -Vijf mteuten voor zevenNog niets te zien van dten gids. De mteuten gingen voorbij. Groote hemel! Ik zou den trein missen. Miaar ik zat vastgeraden1 te mijn hoekje. Ik had1 mijn vertrouwen in dtezen man gesteld. Ik zou hem icht voor het portier werd tot het laatste toe vertrouwen. Plotseling verscheen zijn raampje naast mijn elleboog. opengesmeten. „Gauw", beet hij iriij te het oor, „voIlg mij". „MSjn bagage," stootte ik uit, met een' votet op dte tfeeplank van den 'andteren 'trein. Op hetzelfdte oogenblik zette dte 'trein zich te be- weging. Dte gids weer op dte coupte, waarte1 ik juist gestapt was. „Dte witkielschreeuwdte ik d'oor't open portier, denkendi dat bij! mij niet venstaan had. Dte gilds wees weer naar de coupte en klop zidizdf toen -op de borst met een veelbetedi nenden- glitellaai. Het volgende oogenblik was hiji verdwenen en ik had1 hem zelfs niet be- danlkt. iDe Benlijnsche 'trein dreunde zwaar het station uit. Ik gluurde voorichtig uit het raampje en zag nog juist een .tip van -Karl, den kellner, die als een razende het perron af- liep. iBij hern was een donkere-zwaargebouw- de man, die sterk op een stok leunde en pijn- lijfc mank liep. Een van zijn voeten, dat zag ik nog juist, was misvormd en het zweet' liep hem' van't gelaat. iHet liefst had ik het tweetal met mijn hand willten toewuiven, maar ik itrok me voorzichtig terug buiten't gezicht van het perron. Voor zichtig,voorzichtig en nag eens voorzichtig moest voortaan mijln waehtwoord zijn. fW<5fdt vwvolgd) UMi AL1NAAKSCIE COURANT. gai

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5