BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitantea op naar de betrekking van een LEERAAR(ES) in de Hoogduitsche taal en -letterkunde a an de Handelsscholen en het Gymnasium. Volledige betrekking; salari9 volgen9 rijks- regeling (2e klasse). Stukken uiterlijk 24 September a.9. in te zenden aan het gemeentebestuur. Burgemeester en Wethoudera van Alkmaar, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONltTH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene keu- nis dat de wethouder, de heer J. CLOECK, zich meer in het bijzonder zal belasten met de zorg voor de zaken van het Onderwijs, de ambtenaren- en arbeidsaangelegenheden, als- mede met die van den in te stellen dienst der arbeidsbemiddeling en der sodale aangele- genheden. De wethouder houdt spreekuur ten stadhui- ze des MAANDAGS van iedere week, des namiddags van 4 Uft 5 uur, Burgemeester en Wethoudera van Alkmaar, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretari9. de. Als om dezen zin te verzachten, consta- teert het blad dan, dat Van Kamebeek bij zonder zuiver de Fransche taal spreekt met een zeer gering accent. De „Petit Parisien" brengt eenige biografi- sche bijzonderheden omtrent den nieuwen president en vervolgt dan: De vergadering bracht niet alleen haar stem uit op een erni- nenten jurist, maar huldigde tevens ook het land waar het intemationaal Hot van Ar bitrage zetelt". De „Matin" kondigt vetgedrukt aan, dat Van Kamebeek, die Balfour's candidaat bleek te zijn, een eminent diplomaat is, die echter nooit concessies aan de geallieerden heeft gedaan en eertijds weigerde Wilhelm II uit te leveren. Toch zegt de „Matin" in dit verband: ,,de nieuwe president is een eerste-rangs figuur; dat erkennen zelfs zijn tegenstanders Hij zal zijn taak met tact en overleg vervullen. Nauwelijks had hij de eerste woorden gesproken of men zag de gezichten van bepaalde afgevaardigden die hem sterk bestredfen hadden, zich ontspan- nen. Hun was de charmante verrassing be- reids te" hoorcn dat deze Netherlander de Fransche taal om zoo te zeggen zonder ac cent kon spreken. De „Temps" schrijft dat alto Framschera, die met jhr. Van Kamebeek to aanraiktog zijn gefcomen, zulilen verklaren diat hij to het 'bij zonder het moeilijke ambt, waartoe ihij is ge- roepem, waardiig is en er de belkwaamhedten toe bezit. Terwijl het bliadi hem1 gelukwenscht voegt het er inj„Wij verheugen oms in de ge- dachte dat zsjni verkiezmz beteekent een eef voor Nederiandf, die niatie die de meest vurige vaderlandlsltefdte weet te dioen sameragaan met eerfotod! voor het recht en liefde tot dtem vredte". Het .Journal des Debits" echrijifit dat Framkrijik van hem verwaeht dat hij, to die hooge leiditog der debatten, welke hij zal pre- sidteerera, de orapartijdigheid zal tetracnitten „welke wdji het recht haddten te verwaohitem van wie ook order de verdienstelijke manner, die met hem naar deze plaats hadidera igedongen En wij zulleri riet uit het oog verliezen dat btonen enkele maandera' de eerste groote mia- raifestatiie van dlera Volkanbond, het Imternaiti- oriale Hof van Justitie, 's-Gravenhage tot zijn omlljgting zal faebben." Gemengd Nieuws TEGEN HET BEDROG MET MAAT EN GEWICHT. Het Maandblad tegen de vervalschingen khrijft: Het komt ons wenschelijk voor, naar aan leiding van zeer talrijke klachten, in het pu- bliek belang de aandacht te vestigen op het schromelijk bedrog dat nu eens bijwiize van afwisseling niet geschied ten opzichte van de hoedanigheid der waren, doch het- geen alleen op een onnoodig finantieel ver- lies komt te staan. Wij bedoelen het tekort in gewicht op geleverde artikelen hetgeen een inzender in een der bladen zeer teekenend met „knijpen" betitelt. In de eerste plaats komt hierbij de melk in aanmerking. Het „scheutje te mm" van ten klant, vormt in een groote stad een „melk- zee" en veroorzaakt natuurlijk een evenredig finantieel verlies. En is er alleen kwestie van flesschen en dus niet van een maat, dan speelt de inhouds-capaciteit daarbij een zeer belangrijke rolen wordt de schuld gege- ven aan de moeilijkheid om gelijke flesschen te krijgen. Dit moge nu volkomen waar zijn, doch net behoort in geen geval een motief te worden om het publiek minder waarde voor zijn goede gela te leveren. Wij zouden, om dit euvel dat inderdaad propter is dan vermoed wordt, te bestrijden, ui ovefweging wenschen te geven om den verkoop van melk uitsluitend toe te staan in officieel geijkte heele en halve flesschen, zoo- als wij ait b.v. in Duitschland bij den bier- verkoop zagen. Het moge in den aanvang eenige. moeite eroorzakeii voor de verkoopers, wij gelooven •intusschen dat het algemeen belang in deze het zwaarste behoort te wegen. Een tweede misstand die ongetwijfeld als bedrog gebrandmerkt behoort te worden, is het schier dagelijks in de dagbladen vermel- de tekort op net gewicht van ons brood. In- dien de klant hierop aanmerking maakt, wordt hij gewoonlijk met de meest onmoge- lijke verontschuldigingen afgescheept. Nu t ens heet het „dat de schaal van den klant niet juist is", dan weer geheimzinnig en quasi-wetenschappelijk„dat de hoeveelheid droge stof voldoende is" en eindelijk dat het brood wat langer dan gewoonlijk in den oven yertoefd heeft, en dus minder water- houdend en derhalvebeter is dan het ge- wone brood! Men kan natuurlijk even goed beweren dat beschuit voedzamer is dan witte- brood, mits men maar niet vraagt hoeveel brood men wel vbor den prijs van een be- paald gewicht beschuit kan koopen. De b rood-lever ancier heeft te zorgen: le. dat zijn wittebrood een constant wa- tergehalte bezit overeenkomstig de gestelde eischen; 2e. dat hij voor een bepaalden prijs een bepaald gewicht levert. Het publiek kan in deze krachtig in zijn eigenbelang medewerken, door het brood on- middellijk na ontvangst te wegen, en door bij een vruchteloos herhaalde klacht, de namen der overtreders ter kennis van den gemeente- lijkea Keuringsdienst te brengen. EEN STAKEND PREDIKANT. In de gemeente Knijpe (Fr.) heeft ©niangs de predikant bekend gemaakt, dat hij; niet gender voor de gemeente zou optreden, dan nadat eenst het tradtament was verhoogd. Voor den oorlog n.l. was hiji iberoepen op een tradement van f 1600, ondar de bijvoe- gtog dat het salaria zou worden verhoogd zoodra het maar eendgszins kon. Dit nu was niet gebeund. De dure oorlogsjaren en de du re jaren1 die er op volgden, heeft deze voor- ganger moetan doortobben met zijn nietig in- komen. Nadlat de predlikamit, die to die gemeen/ten zeer wel gezien is, twee of droe maal den dienst 'had laien stilstaan, was cr to de over het 'al gemeen arms gemeente een jaarlijlksdie ex- tra-toelage bijeengetoracht van omstreeks 800. Het merkwaardigste is echter, dat een der bijdrajgen, groot 100, gegeven werd- onder de mtdmkkelijke voorwaarde, dat ze den pre dikant niet mocht ten goede komen, maar aan het 'kenkgebouw. De bijdrage was van den president-kerk- voogd. Vond deze kerkelijke autoritedt een to- komien van 16QO voor een predikant nog voldoende? BRAND EN SCH'RIK. Door onbekende oorzaak ontsitond te Bra- kel brand to een sahuur die overslOeg op een beleadende wontog. Bedde peroeelen werden in de asch gelegd1. De huisvnouw is door den brand zoo geschrolcken, dat zij eenige uren later ten gevolge daarvan is over-leden. De politic stelde een emstig onderzoek in daar er vermoedens van brandstichting wa- aen gerezen. DE OPVOLGER VAN Mr. TREUB. Prof. mr. M. W. F. Treub moet als Ka- merlid opgevolgd worden- door den heer H. AKbeda. De heer Albed'a klom van wefkman op tot opzichter aan het slachthuis te Groningen. Steeds speelde hij een groote rol to de neu- trale vakbeweging. Hij was geruimen tijd voorzitter van de Algemeene Grontoger Werkliedenvereeniging. Nadat hij eenigen tijd buiten het bestuur was gebleven is hij thans to die functie terug. Naar de „N. Armh. Ot." vemeemt bestaat er een groote Ikans, dat de heer Albeda zijn benoemmg als Kamerlid niet zal aanvaar- den. In dat geval zal de heer Boersma, hoofdre- dacteur van het „Nieuwdblad van het Noor- den", lid worden van de Tweede Kamer. DE ZAA'K-GRDE'NENDAAL. Bij tofonmatie hoe het staat met het rapport naar aanleiding van het psychiatrisch onder zoek naar de geestvermogens van den dienst- weigeraar Herman Groenendaal en de verde- re afwilkikeling van diens zaak werd medege- deelld, diat uit het onderhoud, Idat de secreta ris van dlen iKrijigsraad' had' met Dr. Tempel- mians-Plait en eenige van de dOktoren, die be- last zijn met het geneeskundig onderzoek, ge- blekeni is, dat door de verechiilendte andere geneeskundige ondierzoeben, waaimede de dtoktoren' belast zijn en door de vele moeilijk- hedeni, waaimede men to het ondierhavige ge val te kanipem heeft, voodoopig het rapport nog niet te verwachten is. THEATER CARR6. Op de Maand'ag gehouden algemeene ver gadering van aandeel'houders der N. V. The ater Carre werd' aan de heeren Max Gabriel en A. Godsehal'k als directeuren en Is. Zwaaf, als adjunct-d'irecteur, benevens aan de heeren Mr. S. R. Fuldauer, M. -Philip, H. Speyer, C. G. Sprenger, J. S. Meuwsen en H. M. Polak als commissarissen, eervol ontslag verleend, ingaande 5 September 1921, behoudens aan dten heer M. Philip, wiens ontslag zal ingaan op 2 Januari 1922. Tot directeur werd benoemd de heer Chris de V'os en tot commissarissen de heeren Mr. F. A. Kokoslcy, G. H. Koopman en Mr Max Levenbadh, van welken de heer Koopman als president-commissaris zal optreden. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe di- rectie, het gebouw gedurend'e een groot ge- deelte van het jaar per avond te verhuren, speciaal aan die directies, welke te Amster dam slechts zeer weinig speelavonden hebben, waarvoor reeds thans onderhandelingen kun- nen worden aangelmoopt. Ook zal de zaal beschikbaar zijn voor het houden van con- gressen en voor liefdhdige doeleinden, voor welk laatste deel overdag het theater gratis zal worden ter beschikking gesteld. Het Theater Carrte zal inwendig geheel op- nieuw worden gerestaureerd en- van eene nieu we, meer intieme belichting worden voorzien. UITSTEL BEHANDELEN DER PENSIOENWETTEN. Door het A. C. O. P. is, in verband' met het verzoek van- dten Minister van Financien, om het wetsontwerp „Pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen" van de agenda der Kamer af te voeren, een onderhoud, bij dezen autoriteit en bij de Soc. E>em. Kamerfractie aangevraagd, terwijl een adres aan de leden der Tweede Kamer is toe- gezonden. ZUINIGHEID. „Het Centrum" rectificeert zijn onlangs vermeld en ook door ons overgenomen staaltje van verkwisting van rijksgelden aangaande het gebruik van rijwielen door de rijksveldwacht als volgt: ,,De kwestie is zoo. Elke rijksveldwacliter heeft het recht een eigen rijwiel te houden, dat hij na aanvraag en toestemming in dienst mag gebruiken. Daarvoor krijgt hij dan een vergoeding van 54 per jaar. „Een verzoek om twee rijwielen is nooit gedaan. Er worden dan ook door het rijk geen rijwielen beschikbaar gesteld". DE MOORD TE BLER1K to aansluiting met ons bericht, betreffende den moord op de 19-jarige v. d. B. Zondag- avond te Blerik gepleegd, kunnen we nog melden, d'at J., die zich persoonlijk bij de ma- rechaussee had komen melden', een volledige bekentenis heeft afgelegd. Het meisje had eenige maanden verkeefing met J. gtebad, doch zij had deze verbroken. De dader was werkloos oq tea hulze van da vermooixte In de test. Het "meisje was met haar jongere zus- ter Zondagavond naar het bail geweest en keerde huiswaarta, toen J. plotseiing te voor- schijn kwam en op het meisje, dat niet met hern wi'lidie meegaan, twee schoten uit een re volver, die hij zrch voor eenige weken had ge- kocht, loste. Zij stortte neer en sltierf terstond aan inwendige venbloedtog. De dader heeft zich d'aarna aan de marechaussteekazeme aangegeven. Hij woxdt naar Roermond over- gebracht. DE VROUWEN VAN THANS. Dirk Witte geeft in de Telegraaf het vol- gende vers: Wanneer je 'n eenzaam koopman bent, Die vlijtig werkt voor elken cent, Die heel z'n hart en heel z'n zin Gezet heeft op een lief gezin, Dan heb je bij de vrouw van thans Een schijntje van een kans. Maaf geef je van het werk de brui, En draag ie een Oranje-trui, En ben je keeper, back, of spil, Dan mag je doen wat of je wil, Dan ben je een kerel, dan ben je een held, Dan is elke vrouw plotseiing op je gesteld, Ze vraagt om een haarlok, ze koopt je portret Je beenen, Je beenen, En ze droomt van je beenen in haar inaag- delijk bed. En ben je emstig en geleerd, Een man, die nachten lang studeert, Die door z'n werken stap voor stap, Een-steun wordt voor de wetenschap, Dan heb je bij de vrouw van thans Een schijntje van een kans. Maar speel je op de tennisbaan, Met louter witte kleeren aan, En als je teto keer per seizoen Een „set" wint van den kampioen Dan ben je een kerel, dan ben je een held, Dan is elke vrouw plotseiing op je gesteld, Ze vraagt om een haarlok, ze koopt je portret En ze droomt van je volleys, Je volleys, Je volleys, En ze droomt van je volleys in haar maag- delijk bed. Wanneer je denkt en droomt, en dicht, En zoekt naar waarheid en naar licht, Als je voor idealen leeft, En worstlend naar de schoonheid streeft, Dan heb je bij de vrouw van thans Een schijntje van een kans. Maar heb je een Indian, een Harley, een Ace, En hou je in vreedzame straten een race, Als je uitlaat knalt en bruit en stinkt. En j' eens per week een mensch verminkt Dan ben je de lieveling, de God van de vrouw, Ze kruipt op je duo, en zweert je haar trouw, Dan wordt je portret op haar tafel gezet, En ze droomt van je claxon, Je claxon, Je claxon, En ze droomt van je claxon in haar maag- delijk bed. Wat ik gezegd heb in dit lied Helaas, het is zoo. Waar of niet? Wij mannen, stellen ons te weer, Aan trouwen denken wij niet meer! Bij ons heeft zulk een vrouw van thans Geen schijntje van een kans. Maar als dan een meisje weer lonkt en weer lacht, En schuchter doet zien dat z' een woordie verwaeht Als we' in haar groote oogen zien, En wijfelen: ja, misschien misschien Dan zijn we weer ezels, dan zijn we weer MAN, Dan zijn we verloren, en zitten d'r an Ons heele principe is louter gepoch, We zijn weer verkouen, En trouwen Die vrouwen, We zijn weer verkouen en we trouwen ze t6ch! DIRK WITTE. SCH'RIFTELIJKE VRAGEN. De heer Bongaerts heeft betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege ten aanziem van de staking aan de Domani- ale mijn, de wlgende vragen gesteld 1Is het der Regeering bekend, d'at aan de Doonaniale mijn een staking is uitgebroken wegens vermindering van 'loon 2. Is de Regeering niet van oordeel, dat in hpt algemeen belang en met het oog bp de bij'zondere verhouding van den Staat tegen- over deze ondememing, van Regeeringswege maatregtelen dienen genomen te worden, om zoo spoedig mogelijk aan dezen toestand een einde te maken 3. Zoo ia, welke maatregelen stelt de Re geering zien voor te nemen Het antwoord van de ministers van Land- bouw en van Financien op deze vragen luidt De eerste vraag wordt bevestigend beant- woord. Ook de tweede vraag wordt bevestigend be- antwoord, in zoover „de bij'zondere (contrac- tueele) vertiouding van dten Staat tegenover deze ondememing tot de staking mocht heb ben geleid. In hoever dit het geval is, zal blijL ken uit het antwoord op de dforde vraag. Ter beantwoording van de derdte vraag wordte hieronder medegedeeld, welke maatre gelen van Regeeringswege genomen zijn. V66r het ingaan van de loonsverl'aging en het uitbreken! van de staking heeft de minis ter van Financial bij de werkgevers geinfor- meerd, of de loonsverlaging zou kunnen worden voorkomen, wanneer door het herstel van de dusgenaamde „veredelingspremie". zooals die van 19081916 gegbldten heeft, een gelijke reductie als vroeger op de volgens het bestaande contract aan den Staat ver- schuldigde uitkeering werd toegestaan. Het bleek, dat de loonsverlaging hierdoor niet kon worden voorkomen. Hierna werd geinformeerd, of de loonsver laging veertien aagen zou kunnen worden opgeschort, wanneer dezelfde minister zich bereid verklaarde in dien tijd te overwegen, of door wijzigtng van het bestaande contract een dusdanige regeling van de uitkeering wa re te verkrijgen, dat deze uitsluitend van wezenlijk gemaakte winsten verschuldigd zou zijn. In deze opschorting werd door de werk gevers niet getreden. Na het uitbreken van de staking werd ge informeerd, of een eventueele toezegging, dat een wijziging van het contract in den laatst- vermelden zin zou worden bevorderd, alsnog een opheffing van de loonsverlaging zou kun nen ten gevolge hebben. Ook hierop luidde het antwoord ontkennend. Wel werd een gedeeltelijke opheffing van de loonsverlaging aangeboden voor het geval het contract in een bepaalden, nader omschreven zin, gewij- zigd werd, dodi afgezien van de vraag, of dit laatste in den voorgestelden zin voor de Regeering aannemelijk was, werd door de werknemers het denkbeeld van beeindiging der staking op grond van een gedeeltelijke opheffing der loonsverlaging verworpen.-Er was voor de Regeering derhalve geen aan leiding de bedoelde contractswijziging nader te overwegen. Uit een en ander blijkt, dat niet de beken- de bepaling uit het bestaande contract, vol gens welke feitelijk ook wanneer met verlies gewerkt wordt, een uitkeering verschuldigd is, het voortduren van de loonsverlaging en van de staking beheerscht. De bestaande contractueele verhouding tusschen den Staat en de ondememing is dkhalve niet de oor zaak van de staking. De Regeering overweegt nader, of uit an der motief er voor haar aanleiding en moge- lijkheid bestaat, om te pogen het loonconflict bij de Domaniale mijn tot een einde te bren gen. KGRTE BERIGHTEN. Een depuifcatie uit de Contfetrentie voor totemationiaal orecht heeft te Delifit kransen gelegd op de graven van' Wil'lem den Zwij- ger, Hugo de Groot era Tromp. Te Zwolle 'kwam het schip Verwis- seltog" van schipper H. Poole in aanvaring met de badinrich'ting. Door die schok slioeg het vierjarig diochtertje, diat het roer vasthield, overbooid. Het werdi na eemigcra tijdi levcra- loos opgebaald Op de eerste biurgerlijke teredhtzitting na de vacaratie van1 dte arrondlissementsrechtbank te 's-Gravenhage kwiamen niet minder dam ruiimi 1460 zaken voor. Nabiji Reraver is, Vlak bij de grens op Duitschj groradgebiedl, een smekkeliaar dbor een 'Duitsch grensbeambte dbodigesohoten, na dat hij op -eeffi sommiaitie niet halt hield. 'Dit is het dlerde gevai to veertien diagen tijds bij de Limbuigsch-Duiitsehe grens. Btij geltegenheid vara de kennis in het grensstadje Vredten was Zondag en- Maandag de grens aidaar voor 2 Mark te passeerem. Bij Kon. beskit vara 1 dlezer is mr. S. J. R. de Mlorachy benoemd' tot burgemeester der gemeente Amhem. De imspccteur van- pol'itie te Hengedo heeft Zonttagavondi de kermisvermakelijkhe- den op het teraitoanstelldngsterreini oro half twaalf liatera sluiten, omdat de eigenaren der verschii'lende inrichtiragera' de prijzem zoodlanig opdreveni, diat het publiek ontevreden begora te worden. De algemeene vergaderirag van den Ned'. Bondi vara Gemeenteambteniarera is gister- avonid1 begonraen met een ontvangst van hoofdbestuur en afgevaardigden dbor de com- missie van omtvangst to het Concerthrais. Gistemach't as in de Marktstraat te Ol- denzaal afgebnamd hiet huis met sl'agerij en rookerijl vara den- sl'ager C. Earners. NHets fcora gered worden. Alles is verzekerd. Gistemachit bemerkte luiitenarat R., dienstdoemde to1 die militaire carattoe te Hars- kamp, diat uit de brandkast aidaar eera bedrag van 1400 was ontvreemd. Van den dader geen spoor. De tantogto zal Zaterdlagmiddag 2 uur een wedstrijd' SpartaV.O.C. op het Spartaterreim bijwonen. Dit is de eerste keer, dat ons Sfaatshoofd belaragstel'limg voor die voatbalsport toont. B. en' W. van Amsterdam stellen' voor om ingaande 1 Dec. het tramtarief te stellen op. 10 cent met opheffing vara alle reducties, be ll alve de schoolbaarten. Tflleajrainnien van heden KONINKLIJK BEZOEK AAN DE 5e NED. JAARBEURS. UTRECHT, 7 Sept. H. M. de Koningin en Z. H. Prins Hendrik kwamen heden- morgen per auto van't Loo naar Utrecht, waar zij te 11 uur aankwamen. Er werd regelrecht doorgereden naar het Jaar- beursterrein, Kanaalstraat, waar de hoo- ge gasten door den heer Mr. J. P. Focke- ma Andreae, burgemeester van Utrecht, werden ontvangen. Na de begroeting der overige aanwezigen, werd een rondgang gemaakt over het terrein. Eenige stands werden door H. M. binnengetreaen. Na dit bezoek hebben de gasten gedejeuneerd ten huize van den Commissans der Koningin Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg. Te ongeveer kwart over twee werden het jaaroeursterrein-Vredenburg en het eerste vaste jaarbeursgebouw be- zocht. Daar werden H. M. en Z. K. H. toegesproken door den voorzitter van den Raad van Bestuur van het vaste Jaar beursgebouw Mr. Dr. A. van Doominck Wanneer deze zijn rede uitgesproken had, werden weer vele stands bezocht en zoowel de Koningin als de Prins gaven blijk van groote belangstelling. Laat in den middag reed de koninklijke auto eerst terug naqr't Loo. H. M. de koningin verliet pl.m. 12.15 u. het terrein van de Jaarbeurs. De Prina werd afzonderlijk rondgeleid door Jhr. Optennoort. Daama werd het dejeuner ge- bruikt bij den Commissaris van de Ko ningin. Hierna werdeen bezoek gebracht aan het Vaste Jaarbeursgebouw. Het jongste doch- tertje van den heer Damme bood H. M. bloemen aan. Een bezoek werd gebracht aan de af- deeling Kolonien en de verschillende an dere afdeelingen. Enkele stands werden bekeken. Te 4.30 u. verlieten Koningin en Prins Utrecht. SLUTS VERZAKT. DEN BOSCH, 7 Sept De groote ver- - keerssluis bij fort Crovecour is gistcr- avond aan het verzakkera gegaan. Het war ter stroomt uit de stad De havens staan droog en er heerscht een vespestende stank. In alterijl worden miaatregelcn genomen, om crger te voorkomen. Uit Den Bosch wordt nog gemeld: De Diesel en dte Dommel loopen leeg. De Zuid Willemsvaart tot de eerste sluis be gin! ook terug te loopen. De scheepvaart wordt onmogelijk gemaakt. Over het bezwijkem wordt nog medege deeld: De uitlaatsluiS bestaat to het mid den' uit twee stony-schuiven met aan bei- de zijden een doorgang met een- schut- balk-keering. In het midden is de sluis cn- dermijnd' geworden. Aan beide zijdlen breidde zich dit uit, zoodat de vleugels \an de sluis achterloops werden met het gevolg dat het water niet meer te keeren was. Het water vloeidte er met kracht door en ecu oogenblik vreesde men dat de heele brug zou instorten. Het water in Dommel en Diesel is 1.50 M. gezakt. Men is met alle krachten bezig voor de sluis een dam te leggen. opdat men het' water van de Die- ze van Den Bosch uit kan tegenhouden. In de haven van Den Bosch' staat nog maar 50 c.M. water. BOMMENFABRDCANTEN'? HAMBURG, 6 Sept. Hier zijn 7 perso- nen gearresteerd, bij wie 54 K.G. spriog- stoffen en 400 slaghoedjes' werden gtevon- den. De gearresteerden zijn jongie liedm, die niet geweten zouden hebben, dat zij met zoo gevaariijke stoffen te doera had den. Een deel vara hen heeft geweigaid!, te genover de politie verklaringen af te leg gen. Nlaar een der bladen evenwel bericht, zouden de jonge lieden' met de Sovjet- ster getooid zijn en tot de communistische partij behooren. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. RYBNIK, 7 Sept. Eenige dageo geleden vondera in het district Rybnik vergadterin- gen plaats van Poolsche en Duitsche soci- aal-democraten. In alle vergaderingen werd besloten tot samenweriring van Drait- schers en Polen om aansluiting bij Duitschland te verkrijgen. Gisterera kwamen nieuwe Fransche troe- Cin Oppeln aan. bestaande uit een in- :erie-bataljon met machinegewerera en mijnenwerpeds Des namiddags kwam nog een infanterie-bataljon met een auto-afdee- ling aan. DORP VERBRAND. KOPENHAGEN, 6 Sept. Volgens het laatste bericht uit Wilhelmina, zijn aidaar nog 10 woonhuizen afgebrand. In het ge heel zijn 150 families zonder dak. Het vuur werd op 5 September tot het uit- gangspunt beperkt. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. HALLE. 6 Sept. Hier werden omstreeks 20 jonge communisten en ook eenige ou- dere leden van de Crollwitzer vereeniging tot vorming van arbeidcrs in hechteniis ge nomen, wegens dteelneming aan eera over- val vara het stichtingsfeest der Crollwitzer districtsvereenitrina, onder bcschulidi'ging van landsvredebreuk. ARBEID HERVAT. HALLE, 6 Sept. De staking der metaal- arbeiders in Halle en omliggerade stedten is eeeincliefd. De werkgevers en v/erkne- mers hebben de uitspraak aanvaard van de scheidsrechterlijke commissie. EEN BREUK TUSSCHEN OOSTENRITK EN HONGARIJE? WEENEN, 7 Sept. Met betrekking tot de schending van Oostenrijksch gebied bij Kirschschlag, door Hongaarsche troepen en benden, de daar plaats gevonden ge- vechten, inrichting van loopgraven, opstel- ling van artillerie enz. in verband met dp gevangenneming en wegvoering van Oos- tenrijksche gendarmen en tolorganen op oud-Hongaarsch gebied, bestaat de moge- lijkheid, dat de (Splomatieke betrekkingen tusschen Weenen en Boedapest zullen wor den afgebroken,/ De bladen leggen den nadruk op den grooten ernst van den toestand en verkla ren eenparig, dat de Entente schuld treft, indien op het oogenblik Centraal-Europa opnjeuw door een catastrophe wordt be- dreigd. Alle bladen wijzen op het nieuwe groote gevaar en de Oostenrijksche Tageszeitung meldt, dat Hongarije speculeert op een gewapenden opstand van Kroaten en Slo- waken ten gunste van Hongarije. Hoe ernstig de toestand thans is, blijkt uit een artikel in het sociaal-democratische hoofdorgaan de Arbeiter-zeitung, waarin wordt verklaard, dat de arbeiaersklasse door het optreden van de entente wapenen moet eiscnen, daar algemeen gevoeld wordt dat de Entente Oostenrijk volko men weerloos heeft gemaakt, terwijl Hon garije Oostenrijk thans aanvalt met wa penen, hetgeen door de entente wordt ge- duld. De Arbeiter-Zeitung" verklaart dat bij voortzetting van de gebeurtenissen aan de Oostenrijksch-Hongaarsche grens de vrede in Centraal-Europ'a bloedig zou kun nen ineenstorten. ProTiwciftal Nifnww UIT BERGEN'. Tot Admtoistnateur van de Spaarbanlk alhier, is, to de piiaats van den heer K. 'Beets, die op dliens verzoek eervol oii'tslag wend ont- sl'agen, als zoodiaraiig ben'oemd, de heer W. Remstok, ambtenaar ter secretarie lalhier. B'ij dfe 'gisterera to eafte ,,Hiltebrand" door motaris Hilbrand van Obdlam gehouden pu- blteke verikooping van het heerenhuis „Majel- la^' aara dte Dorpsstnaat, lis kooper geworden dte heer H. A. B. 'Bouchette, womenide aan de Kerkeliaara allhier. Het perceel werd door laafetgenoemde to bod gebradit op 12800. en dOor naemand' afgemijndl. 'Eera kalf van dten' veehouder St. iaan' dten Kogendlijk is gisteren' dermate door dte tram 'aangeredlera dat het d'ier moest wordten afge- rraaakt. Door het bestuur der Ned1. Hervwmds Kerk alhier is, to de plaats vaa d«e hear K.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2