OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, De Man met den Klompvcet Op en om de Jaarbeurs. isnsi WOEUSDAG 7 SEPTEMBER Feuilleton. io. 209 ttonderd drie en twintigste jaargang ihAnnflmeiitsuriis hii eooriiitbetaling per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.60. Bowijsn. 5 ct. Advertentiepr. 26 et. p. regol, Krootere letters natir plaatsrutnite. Bdevea franco N.V. Bock- on Ilandeisdr. v.li. KKernis. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adnunistr. No. 3. Bedactie No. 33. Dirftctour: G. II. KttAK.. IloofJireductourTj. N. ADEMA. (Er zijn wtinig Alkmaarsche ondernemngtn vertegen woordigd. In weinige uren tijds heeft een der trouw- ste Alkmaarsche deelnemers van de Utrecht sche Jaarbeurs, de heer H. Jansen, ons in zijn nieuwen „Hudson"-wagen, naar bet feestterrein gereden. De als't ware van ingehouden kracht trillende auto heeft ons door de fraaie Vecht- streek gevoerd, langs de vriendelijke Utrecht- sche dorpjes, die zich in een omlijsting van stemmig najaarsgroen in het stille, bijna rimpelooze water spiegelea. In Utrecht was het duidelijk merkbaar, dat we aan den vooravond van de komende, groo- te gebeurtenis stonden. De hotels waren overvuld en voornamelijk rond't Jaarbeuxs-terrein was het een geloop en gedraaf van zenuwachtige menschen, die het blijkbaar allemaal even druk hadden, Er was dan ook nog heel wat te doen. De dag voor de opening is voor alle deel nemers wel de meest inspannende. Dan wor- den de etalages in de verschillende stands in elkaar gezet, dan blijkt telkens weer de be- hoefte aan kleedjes, aan gordijntjes, aan planten, aan alles wat zoo'n stand gezellig en aantrekkelijk kan maken, en op het laatste oogenblik moet dat dan nog in ordia gebracht worden en is het een gepas en gemeet, ear loopen en draven van chefs en bedienden, die de geheele Jaarbeurs het karakter van een groote fajenkorf geven, waarvan de bijfen in zwermen gonzend in en uit vliegen. De tuin-architecten leggen de laaiste hand aan hun scheppiogen, aan uit den grond ge- tooverde gazons, aan rots-partijijes en fon- teintjes. Daar tusschendoof rumoert van alle kanten het kloppen en hameren der exposan- ten, die hun kisten uitpakken en hun artike len etaleeren en de drensige zang der Utrechtsche werkvrouwen, die in grooten ge- tale opgekomen, al die honderden kleine glasruitjes voor den grooten fccstdag een extra waschbeurt geven. En intusschen maken diverse deelnemers een vluchtig uitstapje over het Jaarbeurs-ter- ieih en loopen de bordjes dler stands langs, om oude kennissen weer de hand te kunnen drukken en zich van den aard en de grootte der concurrcntie een voorloopig denkbeeld te kunnen vormen. Allcs wat wcrken kon was gemobiliseerd en in actie en het was te voorzien, dat gister- morgen, op den dag der opening, de Jaar beurs reeds een zoo gocd als volledig beelc van zijn omvang en beteekenis zou kunnen geven. En werkelijk, toen de feestelijk bevlagde Dom gistermorgen het uur van negenen had geslagen, was de Utrechtsche Jaarbeurs ge- reed haar gasten op waardige wijze te ont- vangen. Tegen tien uur vereenigden zich in het oude Schouwburggebouw autoriteiten, deel nemers en belangstellenden om de plechtige officieele opening van het Jaarbeursgebouw bij te wonen. Op het tooneel hadden aan een breede be- stuurstafel naast tal van Jaarbeurs-autoritei- ten o. a. de burgemeester van Utrecht, voor- zitter van den Raad van Beheer, mr. J. P. Fockema Andreae, de Commissaris der Ko ningin in Utrecht Graaf van Lijnden van Sandenburg, benevens minister van IJssel- stein plaats genomen en in de zaal waren autoriteiten uit stad en- land, benevens zeer vele deelnemers. De komst van Prins Hendrik gaf het sein tot de verschillende redevoeringen, waarvan wij gisteren reeds in het kort melding gB- maakt hebben. Al deze redevoeringen werden in het rlol- landsch gehouden en de hoofdpunten diaar- van weraen vervolgens in het Fransch weer- gegeven. Dit laatste geschiedde met het oog op de internationalisati'e van de 5de Jaarbeurs, waaraaD dit jaar voor het eerst talrijke bui- tenlandsche fabrikanten deelnamen en waar- aan nu ook een belangrijke koloniale afdee- ling toegevoegd is. Er den vroegen morgen waren wij nog ge- tuige van een korte maar treffende plechtig- Jieid. Dxie hoog-gehoede en zwart-gejaste leden van het Jaarbeurs-bestuur legdien eerbiedig een fraaie krans neer aan den voet der bron- zen plaquette in het vaste Jaarbeursgebouw. Deze plaquette geeft de levensgroote beel- tenis van den oud-Uteechtschen wethouder Mr. Dr. W. A. van Zijst, den onlangs plotse ling ontslapen eerste voorzitter van het Jaar- beurs-bcstuur, den energieken, voortvarenden man, aan wien de Utrechtsche Jaarbeurs ha re levenskracht en succes heeft te dlanken. Nadat de Commissaris der Koningin de Jaarbeurs voor geopend verklaara had, kni'pte Prins Hendrik de bloemenguirlande, die den toegang afsloot, door en maakten de autoriteiten een rondgang over de diverse Jaarbeursterreinen. Het viel ons op hoe talrijk het gezelschap der gezanten en diverse vertegenwoordigers der vreemde mogendheden was, die zich in hoofdzaak in het Fransch met elkaar ender- hielden en groote belangstelling in diverse binnen- en buitenlandsche stands toonden. Wat het eerste de aandacht trekt is natuur- lijk het nieuwe, zeven verdiepingen hooge vaste Jaarbeurs-gebouw op het Vriedenburg. Het is als 't -ware een enorm warenhuis, waar je alles kan koopen van af het kleinste drukknoopje tot, ja, we zouden haast zeg- gen, tot een witten olifant of een- Duitsche „dikkc Bertha". Elke verdiepihg geeft een keur van fraaie etalages en als je de zeven verdiepingen op en af bent geweest, kom je plotseling tot een axioma van de economie, namelijk dat er niets waardeloos is. Zoo onbelangrijk is er niets of er zijn nog menschen die er in- het groot hand'cl in drij- ven. Schoenvoering, sponsen, schilderijen, pia no's, kralen, glas, porcelein, was-figuiren, zijde, katoen, wol en alles wat er uit gemaakt kan worden, meubelen, fijne vleeschwaren, prenteboeken, kleeren, pijpen, tabak, sigarea en sigaretten, edel-smeedwerk, speelgoed, kantoor-inachincs en nog duizendcrlei ande- re artikelcn meer vragen de aandacht der be- zoekers. En die verdron-gen zich gisteren reeds in grooten getale op het Vredcnburg en op het hiet minder belangrijke Jaarbeurs-tcrrein aan de Kanaalstraat en veroverden tegen lunch- tijd een plaatsje aan een der tafels van het groote restaurant in het vasite gcbouw, om van daar zich weer spoedig over andere ho tels en restaurants in de stad te verdbelen, om de eenvoudige reden, dat een kellner iemand was, die bijna niet te pakken was te krijgen en die als ie hem na eindelooze geduldoefeningen te pakken had laconiek meedeld'e, dat alle maaltijdea uitverkocht wa ren. Het is niet doenlijk hier veel stands te be- schrijven en het is ook onze bedcuelilng niet daartoe over te gaan. Dit zou een artikel zonder eind worden en van zooveel belang is de Utrechtsche Jaar beurs voor onze gemeente en omgeving nog niet, dat wij er vecl plaatsruimte voor kunnen afetaan. Laten wij hier dadelijk de mededceling la- ten volgm, dat wij natuurlijk allcrcerst op stap gegaan zijn om de stands van Alkmaar sche noringdoenden en industriieelcn' op te zoeken en dat wij op dien tocht bitter tclcur- gesteld werden. Heeft Alkmaar dan geen industrie van be- ieekenis, dat men het niet de moeite waard vindt onze gemeente te Utrecht eenigszins behoorlijk vertegenwoordigd te doen zijn? Wij zagen vele artikelen, die ook te Alk maar her levenslicht aanschouwen, maar de vertegenwoordigers van de Alkmaarsche fa- brieken en ondcrnemingen, neen, die zagen wuniet. Er was een kleine, met gordijnstof afgeslo- ten stand van de Alkmaarsche zuivel-export- handel Wij hebben Maandag en Dinsdag tevergeefs getracht in dit heilige der heiligten door te dringen, maar de deur was en bleef hermetisch gesloten en een onbescheiden gluur-kijkje tusschen de mooie gordijntjes gaf ons beide keeren de overtuiging, dat het kamertje volkomen leeg was. Wie gced exposeert en dit vanaf de eer ste Jaarbeurs geregeld gedaan heeft is de door Douglas Valentine Geautoriseerde vertaling van W. E. P. Nadruk verboden) HoofcMuk VII. Waarin een zilveren ster als een toovermiddel werki. Ik heb dikwijls opgemerkt, dat er dagen in het leven zijn, waarop een. of andere goed- gunsitige godiheid iederc daad schijnt te be- sturen. Op zuilke d'aigen kun je doen, wait je wilt, je handelt nooit verkeerd. Toen de iBer- lijnsche train met dondierendi geweld over de bruiggen reed, die die grachten en rivieren .tus schen dte hooge, grijze huizien: van- Rotterdam overspanden, en met kracht de vlakten met de wiindlmiolens en die knotwilligen instooimide, overllegdfe ilk, dat dit een van die geluksdiagen m-oest zijn, zoo vriendelijk had een- of andere sprookjesfee mijirn voetstappen geleid, sinds ik het cafe had veriaten. Zoo geheel was ilk op- gegaain in die groote ondememing, waarin ik mij had1 begeven, dat mijn handel en igeduran- dle dien morgen bijna automat5 sch was ge weest. lEh toch, hoe Was alles in mijn voor- dleel geweest f Ik had mijn kaartje vooruit ge- kochit; ik had! mijn overj-as en mijn tasdh aan een1 witkiel1 gegeven, die, zooals ik nu wist, rnijlm vermontde redder was geweest; ik was het station uiitgegaan en had -hem zoodoendte gelegenheid igegeven om veilig met mij te spraken. 'De voorteekenen wareni 'gdedh 'ik kon' vandlaag op mijn geluk vertrouwen, dat •oelde 'ik, en met eeni gevoel van verlicnlting egon- ik om me hecn te kijkon. k zat aileern in een eerste kias oonpi. Op «t run was «m papisr ^spiabt, not W ep- sdhrift, in't Hollandsch en1 in't -Duitsch, dat de coup^ gereserveerd was. Plotseling dadht ik aan mijin tasch en mijn overjas. Die waren nergens te zien. Nla even' zoeken vend ik ze ondar de bank. In de zak van de overjas zat een warte das. Zonder dlralen gaf ik aani dien wenk gehoor. Als een van u, die dit verhaal leest, op een igoedlen dag souls op het baan- vl'ak Rotterdam1'Dordrecht een baan opzich- ter tegenkomt met de beroemde kleuran van eeni beroemd regiment om zijn hals, dan zuif u begrijlpen-, hoe hij1 daanaan komt. Toen' viel ik, ui'tgeput van de vermoeienissen- van mijn slapeloozen naeht, iin' een vasten sliaap, met mijn groenige regenjas om mij: heen gesla gen' en Semilin's overjas over mijn knieen.. Ik droomde onrustig van een dolzinnige vluohit voor horden van. gidsen, die me op de h'ielen zaten, aan'gevoerd dOor Kad den kelil ner, toen het gebnais van remmen1 mij plotse ling deed ontwaken. De train verminderde aanmerkdijk zijn vaart. Buiten scheen de herstzon over mooie, uiigestrekte veengbon den, waar veel bloei'ende heide stand. Het volgende oogenblik, nog voordat ik goed wakker was, stonden wiji stil bij een spiksplin- terniieuw station' en het welbekende geroep van Alles aussteigen1Idlonfc in mijn ooren. Wij waren in 'Dui tsch land. Als een dOmderslag dlrong dit opeens tot miji door. Ik was in het vijandetijke land, zei- lend onder valsche vlag, met slechts heel, wei nig gegevens om'trent den man, wiens plaats ile had ingenomon, en, ik had geen aanneme- lijk verhaal1 klaar, zooals ik van plan was geweest in den train te verzinnen, om' miji door het strange vetrhOor van de douanen hecn te helpen. Van' welke firtna was ik? The 'Halewright Manufacturing Company. Wlat was ons fa- brikaat? Ik had er niet't geringste vermoe- den vaa. W-aarom lcwam: ik eigenlijk in DOiitscMandl? Ik wist het evenmin. 'Hot gmaStA vat aperat klaak im 4a §amg meubel-fabriek „Eik en Linden". Op het Jaarbeurs-terrain aan den Kanaalweg heeft de heer Jansen een groote learner van vier te zamen getrokken araeelingen, waarin een keur van alles wat deze Alkmaarsche fa- briek aan den handel levert de belangstelling der bezockers trekt. Schrijfbureau's, buffetten, kasten, theeta- fels, ameublementen in diversen vorm en kleur waarondfer nieuwe slaapkamer- ameublement&i ook in gebeitst beukenhout, dat de kleur van mahonie nadert, de aan dacht trekken de bekende kinderstoel, trekwagens, loophekken, kaptafels, houten schemerlampen en diverse andere artikelen, tc veel om op te noemen, staan hier geeta- leerd en geprijsd. Alles is eigen, degelijk fabrikaat en kan elke concurrcntie d'oorstaan. En toch is op het oogenblik de toestand zoo, dat een zware strijd gevoerd moet wor den tegen de buitenlandsche fabrikanten, die goedkooper kunnen leveren, hoewel zich het verschil in prijs natuurlijk allereenst iin de kwalitcit demonstreert. Aan den Alkmaarschen kant alles eerste kwaliteit massief eikenhout. aan den Duit- schen en Oostcnrijkschen kant gefineerd ei- ken-(vuren)-hout. Blijft het publiek minder solide waar voor minder geld verlangen. dan kan en zal ook „Eik en Linden" dit leveren, door zicn met groote buitenlandsche fabricken in ver- binding te stellcn, Slechts als de cconomische hemel weer spoedig en voldoende opklaart, worden de Alkmaarsche machines voor houtbewerking weer in voile werking gesteld. Dwalende en speurende op het uitgestrekte Jaarbeurs-terrein zagen wij plotseling icts bekends, een foto-reeks van houten landhui- zen, waarvan er eenige een opvallcnde gelij- kenis vertoonden met de Heiloosche blokhui- zen, die thans op verscheidene punten het bosch sieren. En werkelijk, het waren foto's van die huizen cn de vertegenwoord'iger van de.fir- ma Christoph Unmack, wier naamkaartje in geschilderde letters buiten den stand stak, was Jhr. H. van Foreest, die hier een flinke reclame maakt voor de transportabele hou ten kapconstructies, spoorwegwagons en tramwagens. van den train, en een officier, op den voet ge- voillgdi door twee gewone soldiaten, die het wit- te kruis van dfe Landwehr op hun' helmen droegen, standi in het deuntje. „iUw papieren alsublieft," zed1 hij! kort, maar beleefdi. Ik reifctc mijn Amerikaanschen paspoor: over. „Die 5® niet geviseerdi," zei de officier. 'Mlet een1 schotk drang het tot mij dloor, dlat ik weer in gebrefke was gebleven. Natuurlijk hadl dfe pas doot het Duitsche consul aai ;n Rotterdam afgestempeld .moeten worden. „Ik had) geen itijd meer," zei ik onverschrok- ken. ,,'Ik reis voor boo;gst belangrijke zaken naar Berlijn... Ik kwam pas gisteravond in Rotterdam 'aan en toen was het comsulaat ge sloten." De lui'tenant wenddle zidh tat een van de soildaten. „Brenig mijnheer naar het douanekamtoor," en ging naar de volgende coupfe. !De soildaat nam- mijn overjas an' tasch en bedluiddfe mij 'hem te volgen. Het perron was met hiekken :afgezet. Ik zag, dat alle passa- giers als een' kudlde schapen door een' nauwe d'oorgamg met ij'zeren; hekiken aan beide kan ten gedreven werden, naa een gesloten deur. waarboven Zoll-Revision stand. Ik widtde ook in die rij igaan staan, maar de soldaat porde mij! met zijn elleboog. Hij leidde mij naar een, zijdeur, die naar de kale, koude douanezaa' voerde, met de lange toonbanken voor het on- derzock van' dte bagage dter passagiers. In een hoelk ach'ter een lessenaar stopd een' groep of- ficieren en mindleren, allien' in de grij'ze uni form', die ik zoo goed kende van het leven- fa de ioopgraven'. T>e voornaamste scheen' ie zijn een' reusachtige man, buifemgewoon dik en zwaar, met een opgeblazen gezidht en een igrootfe goudfen1 brill. Hiji schreeuwde met luide, toornige stem: „Hij' is niet gekomeaDaar h«b je het nu wear! Nil lardji^aHi we waar al' dte mtmba voor aiaiaf* De heer en Van Foreest en Dasset hebben de alloen-vertegenwoordiging voor Nedler- land en Kolonien, alsmede voor Engeland en zij exp-oseferen naast de foto's diverse klefafe model len, van houten landhuizen, onderling afwijkend en waarbij met de bijzondere wen- schen der koopers bij den bouw rekening wordt gehouden. De te Niesky gevestigde fabriek heeft al heel wat baralcken, zickenhuizen, werkplaat- sen, bcambten-woningen, blokhuizen enz. jeleverd cn van de laatste ziin er diverse te ieiloo, Purmerend, Egmond aan Zee, Qm- mea, Dei Haag, Huizen, Dcldea en nog tal van andferc plaatsen verrezen. Waar wij geen andere vertegenwoordigers uit Alkmaar of naaste omgevfag op het Jaarbeurs-tcrrein liebben aangetroffen, zou- dten wij gevoegelijk dit overzicht hier kun nen eindigen. Een tweetal standls, die fa het bijzonder onze aandacht trokken, mogen echter nog even op een korte venneiding aanspraak ma- cen. De eerste is die van de cargadoors en ex- rediteurs Ruys Co. te Rotterdam, de loofdagenten der stoomvaartmaatschappij „Rotterdamsche Lloyd"' en agenten van di verse andere geregelde stoomvaartlijnen. Deze finna exposeert eigenlijk niets an- dera dan twee in groote glazen vitrines op- gestelde verklein de model len- van stoomsche- pen, cen van de passagiersboot „Insulinde" en een van de vrachtboot „Soerakarta". Deze raodellen zijn tot in de kleinste on- derdeelaa natuurgetrouw. Geen deeltje, hoe ldein ook, geen touwtje, geen' patrijspoort is vergeten en alles is beweegbaar, zooals het in werkelijkheid op de groote stoomsche- pen is. In deze fraaie stand verstrekt dc heer C. Barlage alle gewenschte falichtingen in zake booitdiensten, pensomen- en goederenvervoer, zeelbevrachtingen,, massa-transporten enz. En dfe laatste stand die wij hier bespreken, omdat zij werkelijk een bespreking waard is, is zelccr die van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij. Als men dfezen fraaien- stand aanschouwt, voelt men zich onwillekeurig al „fa dfe wol- ken" en dat gevoel wordt terdegc verstcrkt als dfe exposant u een volledige cabfae met de daarin gezellig aangebrachte fauteuils toont. Het Rotterdamsche vliegveld met een uitge strekte omgeving is er in hout en klei geboct- seerd en men ziet al die akkerties, huisjes en haven-scheepjes tot fa onderdeeltjes nauw1- keurig weergegeven en zoo klefa, alsof men er werkelijk van af duizenden- meters hoogte op neerkijlct. Laten wij met de vermelding van- dezen fa- teressanten stand onze Jaarbeurs-bcschou- wingen eindigen en moge het vorenstaande velen van onze lczers er toe brengen met ei gen oogen te gaan aanschouwen, wat de vijfde intern dien ale Jaarbeurs als een bewijs van een krachtige opleving van handel en indus trie naar voren kan brengen. de koningin te midden van palmen voltooidea het geheel ongewoon uitziende tooneel. V66r de tribune was, evenals v66r het tooneel, vlaggedoek gespannen en langs de wandea waren verschillende groene planten aange- bracht met hier en aaar een Oranjelint er tusschen. Verder viel in de zaal op de Neder- landsche leeuw, alsmede het wapen van Alk maar. De programma's, die den aanwezigen werden aangeoodeo, waren natuurlijk ge- drukt op Oranjepapier. Nadat alle opgekomenen hunne plaats had den ingenomen de zaal was geneel gevuld werd staande het Wilhelmus (oude toon- zetting) aangeheven, waarna ds. de Pree, herv. pred., het feestelijke samenzijn opende met gebed. Ds. de Pree, daarna de feestrede uitspre- kend, herinnerde er aan, dat het de tweede maal was, dat hij een samenkomst als deze mocht openen. Hij noemde het een bruiloit zonder bruid, omdat de verjaardag der ko ningin nu pas herdacht werd op 6 Sept. en zonder Hare aanwezigheid. Vervolgens herinnerde spr. aan het kinder- leest ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana, waarvoor verschillende per- sonen hunne medewerking hadden geweigerd, omdat zij een Oranjefeest op 30 April niet gewenscht achtten. Zij hadden geadviseerd het feest te houden op 6 Sept.. den kronings- dag van de koningin. Toen nad spr. liever den verjaardag op den dag zelve gevierd. Hij had den Enkhuizer almanak geraadpleega en deze had hem verteld, dat de kermis buiten dien dag viel, dus zou de zaal wel te krijgen zijn. Maar dezen keer was de almanak mis, de verjaardag viel in de kermisweek. Hoe dat nu zoo was enverleden jaar niet, had men spr. niet kunnen uitleggen. Ondanks het geestdriftig gestelde hoofdar- tikel in de Alkm. Crt. van verleden Zater- dag, wilde spr. wel zeggesn, dat hij, geen vooratander vain de kermis is. Door de ker mis komt het, dat 31 Augustas hier dit jaar niet goed gevierd is en a 1 was het maar al- leen- om dien dag, dan zou spreker nog wen- schen, dat de kermis verdwijnt. Als bewijs, dat een verjaardag in ons vorstenhuis de Nederlanders zelfs in het bui- tenland verheugt en de nationale gevoelens opniieuw wakker roept, vertcldte spr., dat op 2 Aug. 1.1. een 50-tal Nederlanders, onder wie de heer Wolzak van Alkmaar, den ver jaardag der koningin-moeder in Zwitserland gevierd heeft. Een Nederlandsche vlag had Stadsnieuws. do EEN KONINGINNEFEEST. De Harmonie bevatte gisteravond een zeer oote schare feestvierenden, samengeroepen oor de Chr. Oranjevereeniging, om den ver jaardag van de koningin te herdenken. Bij het binnentreden bemerkte men reeds aan- stonds dat er iets bijzonders was. Het too neel had door groene planten, waarvan de potten door vlaggedoek onzichtbaar waren, een feestelijk aanzien. Een groot Oranjedoek met opschrift „Chr. Oranjevereeniging" aan den kant en een borstbeeld in gips van H. M. Ik vend, dat hiji aan buifengewoon onaan genuam gehumeuird personage was en hoop- te vurig, dat ,iiki niet voor hem gebracht zou warden. De idleuran werdfen opengegooid. fa een1 aogwenk was de zaal overstroomid dloor een mienigte van allerlei slag menschen, die el kaar duwden en dronlgen en voor een' rij soil- dafen gedlreven werdfen. Een uur lianig was het een spraakverwarrfag als fa Babfel. Officie- ren schreeuwdcn faide tegen1 het publiek: het was een daverend van ruziemakende stein- men. 'Na woedend heen en weer gepraat werd eeni man, hefti'g gesticuleerend, door twee soildatem weggesleurd. Nooiiit fa' mijin leven zag ik zoo'n grondig onderzoek. Tasschen werdfen lfetterlijk onder- steboven gelceerd', en iedter voorwerp werd' be- keken en besnufield. Na het onderzoek van de douanen werdten dte menschen' naar de fouillleeiricamers geleid, de mannen aan de eenen kant, dte vrouwen aan dien andtere. B zag een vrouwelijke 'onderzoekster staan lum- melen bij een dteur... een afschuwel'ijk, grim- mig wijf, dat me dteed' denken aan een van die vreesel'ijke badviouwen uit onze jeugdL De d'iklke diouaneoffirier was verawenien een bureau, dat grensde aan de douanezaal. Ik verondcrstelde, dat hij dte hoogste autori- teit was, want verschillendte passagiers, w. o. een zeer respectabel geklcede oude dame, werdfen naar het bureau op zij' gedlreven' en kwamen daarna niet meer fa dte zaal1 terug. Oed'urendte dit heelle tooneel van verwarring had niemand eenige notitie van, mij- genomen. Mijn bewa'ker ketek steak voor zich uit en zei geen wqjondL Toen die zaal zoowat leeg was, kwam er een man aan de deur van het bureau en gaf mijn bewaker een' teelken. Aan een taftel in het bureau, dat ondlanks den zonnesch'ijn buiten, verwarmd was als een broeikas, zag ik den dlilkke. Blijkbaar was er iets, dat hem' hevig vertoornd had, want zdjn wankbrauwen waren gefronst «n zijn bul- k«sidUa«hiidi0s «U|H MdM. va* vaaia, Hij worden, maar aan olzak een gloeiende men niet kunnen machtig tafel had toch de heer speech gehouden. Spr. wees er op, dat een vaderlandache vlag in den vreemde zulk een bekorende uit- werking heeft. Ds. de Pree wees voorts op het verschil tusschen betoogingen voor de republiek in Duitschland (na den moord op Erzberger) en een vaderlandsche betooging in Neder- land. Daar kanonnen enz. ter bescherming van autoriteiten, hier is daar geen sprake van. Herinnerende aan het koninklijke bezoek van verleden jaar, betoogde spr., dat Alk maar in tegenstelling met wat wel eens be- weerd werd, Oranjegezind is. Spr. prees ons land gelukkig met zijne re- geering onder een waardige nazaat vaa Oranje. Wat Israel gevoelde onder het Da- vidische koningshuis, voelt Nederland onder koningin Wilhelmina: „Gij zijt been van ons gebeente, vleesch van ons vleesch". Men kan, zei spr., God niet genoeg dau- ken voor den zegen, ons geschonken in de regeering van koningin Wilhelmina. Spr. wilde het niet te lang maken, met het oog op het uitgebreide programma, maar weer gebiedend met dfe hand toani ik bfanen- kwam. ,,Uw papieren," igromde hij. Ilk reikte mijn pas over. Met teen oogopslag ondterzocht hij't dfag, een.1 heftig rood verspreiddfe zich over zijn wangem eni voorhoofd en hij1 sl'oeg de vuist op tafel. 'De schiifalwaGht naast mij defasdfe merk baar teirug. „;Hiji is niet geviseend'," schreeuwdie dte dik- ke met een stem kxijschand van woedte. „Hiji is waardeloos... Wat denk je, dlat ik diaanmee be- ginnen kan'?" „Neemit u mij niet kwalijk," zei ik fa t Duitsch. „Ilk neemi ^t u wfel kwailijk," bruldle 'hij. „Wie bent u? Wat moet u in Ehiitschland1? U bent in Louden geweest, zie dk aan dezen pas." ,,'Ik hadl geen tijdl mijn pas te laten afstem- pelani aan net, consulaat fa Rottexdiam," zei ik. „Ik kwam daar's avondS te la at aan. Ik kon niet waebten. Ik moest naar Beriijn voor hoogst 'btelangnijke zaken." ,,Dat d'oet er niets toe," schreeuwdie dte man. Hij womd zidh tot waanzinnig wordens toe op. „Uw pas is niet in orde. U is geen Duit- sciher. U is een Amerikaan1. Wij, DUitschens, weten, wait we dtenlfeen m'oeten van onze Alme- rikaansche vrieniden, voaral die, die uit Lou den komen.' Een stem buitenschreeuwde: „Nach Berlin, alles eihsteigen". Ik zei, zoo belieefd als ik ikon' ondlanks mijn stijigend misnoegen „Ik won' liever mijn train niet missen. Mite reis naar Berlijn is van1 het hoogste belang. Ik jvertrouw, dat de trein kan worden opgehou- den, totdlat ik u overtuigd1 heb van mijn be- trouiwbaarheid. Ik heb hiifer een kaartje van Hterr von Steinhaidt." Hier zweeg ik even om dten naam goed te laten doordringen. Ilk was overtuigd!, d'at hij een of andere hooge piet in DuitsehM dienst moest zdjn. (Wwrii v«rvn)p() ALKMAARSCHE COORAN 2?

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5