DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De f^an met den Klompvoet Ni>. 210 Honderd dric en twlnttgste Jam-gang ■M Fenilleton. 1921 Abonnementsprijs bij voornitbetnling per 3 maandcn f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. rogol, grootere letters naar plaatsrnimte. Brioveu franco N.V. Book- on IlandeMr. v.h. norms. Costor Zoon, Voordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. BOKDERDAG DlrecteurG. II. KHAR. noofdrodaetcurTJ. N. ADEMA. g SEPTEMBER Buitenland DE IERSCHiE KWESTIE. Alvorens die leden van het' Britsche kabinet gisler in het stadhuis te Iraveness bijeenkwa, rneni, can ite beraadlslagen over den vorm: van't anitwoordl, hetwelk zal worde® gegeven op dien laatsten brief van de Valera, bezocht de pre mier dtetn1 koraing, die eveneens in de Schoische hooglaradem vemijf houdit, en had een oifldter- houuid met hem, hetwelk twee uren duurde. In Dublin sdhijnt de ongerustheid geweldig groat te zijta en de aambamigers van de Valera schijraen er bijzomdter op uit te zijto, aan die brieven van huinnenl leider eene minder agras- sieve bedoelin'g toe ite keramen. Er schijnt een wedijver to heersdien onder de Sinn Feiners, om uit to leggen, wat de Valera bedoelde, en het laatste, wat znj; schijinen te verlangen is, dait zijne woordiem al te letterlijk zoudien moeten1 worden opgevat. De meenig neemt toe in Ier- laradt, diat eene fauit is begaan door den Ier- schen leider, met op de beslissende concession der regeering te antwoordem in een wrokken- den en korizichtigera geest. De onderhandelto- gera door de correspandentie der laatste we- ken hebbeni geene vorderiinig tot eene regaling gttoondl, en men verwacht, diat het antwoord van het kabinet een ttiijdgrens zal hebben ge- giesteld! voor de aanvaardtog of verwerptog der uitooodiging, het Britsche voorstel te be- sprteken. 'De schriftelijke -antwoordem van de Valera hebben dte regelimg van den toestand in gevaar gehracht, die op deze wijze niet be- ter wordt, en1 men is algemeen van: oordleel, dat de Valera thiams den werkelijken toestandi meet gaan beseffen. De kabinetsraadl eimdjgde laat in den raa- midldlag, waama men tot een besluit was ge- lcomen, hetwelk wend! ter hand! gesiteld aan den koerier van Sinn Fein, die daarop waohtte. Htet antwoord! zail heden warden gepubliceerd. Dte Raad der ledten van het kabinet in Schot- landi werd aangewezen, om den toestand na to gaan, die zou worden teweeggebracht na orat- varagist van het antwoord van de Valera. DE OPPEK-SILEZISOHE KWESTIE. Tengevolgen van het oprukken van de En gelsche soldaten in het district 'Beuthen keert daar de rust onder de bevolking meer en meer terug. De vroegere commandant van een op- standteltogencorps, thans rooverhoofdman, Ratay geriaamd!, is in een bosdh gearresteerd en naar de gevangenis te 'Beuthen overge- bradit. Verscheidene Duitsche gemeente-ambtena - ren te Kattowitz zijn gearresteerd in verband miet het ontdekken van een voorraad wapenen en munitie. Te Oppeln zijn Dinsdag d'e cerate Fransche troepentransporten aangtekomen. De staat van beleg in Oppcr-Silezi'S is op- geheven. Naar uit Rybnik wordt gemeld, hebben de Pootsdhe en Duitsche sociaal-democraten in het district Rybnik in een gemeensdhappelijike vergadering verfclaarden de Polen, dat zij in Opper-Silezite gezamenlijk naar de aam- sluiting van Opper-SileziS bij Duitschland zouden streven. DE SPANNINO TUSSCHEN BERLIJN EN MuNGHEN. Gistermiddag kwamen te Berlijn de leiders der soc. dem parti} en onafhanlkelijke soc. partij in conferentie bijeen ter bchandteling van ae Beiersche kwestie. In de eerate plaats werd besloten, zoodanigen druk op de rijks- regeering uit te oeferaeni. diat zij; met alle ener- gie de opheffihg van aen uitzonderingstoe- stand in Beieren eischt. Verder werd in deze zitting nogmaals overeengekomen, in dte kwestie van den uitzonderingstoestand in Beieren, evenals ook in dten strijd tegen de reactie, voortaan gemeenschappelijk op te treden De rijkskanselier staat ook op het stand- punt dat de uitzonderingstoestand in Beie ren onvoorwaardelijk moet worden opgehe- ven. DE STRIJD IN KLEIN AZIe. De Times" verneemt uit Konstantinopel De strijd ten Oosten van de Sakaria is in een periode van stilstand getreden. Beide partijen bereiden zich voor op een nieuwen hevigen door Douglas Valentine Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Niadruk verboden). 14) „Ik geef gcen laars om Herr von Stein hard! of Herr von wait dan ook," schreeuwde de Duiitscher. Toen zeide hij kortaf tot een kruiperigen secretaris naast hern: „Is hij gefouillcerd1?" De secretaris wierp een angstig-verschrilk- ten bliik op den schildwacht. ,yN)een, Herr Mlajor," zei de secretaris. „Nou, neem hem dan mce en1 bleed! hem uit en' brerug mij alles wat je vindt." De schildwacht draaidc op zijn hielen als een autounaat. Het oogenblik was gekomen omi mijn laatste kaart uit te spelcnif voelde, diat ik het er niet op wagen toon mij! aan de grenzem te laten opbouden, want dan bou- den Stdze en zijln vrienden mij achterhalem. Ik wias verbaas'dl, dat zij blijkhaar niet getele- grafeerd hadden om mij. tegen te houden. „Een oogenblik, Herr Major," zei ik. „Breng henl weg 'De d'ikke m&alkte een af- vijzcTid igiebaar met de hand'. waapwhuw u," vervoljpie iVu „dat ill steijd. De Turken hebben het dorp Hannana ten Oosten van den berg Ghalldagh nog in bun bezit. Ten gevolge van drastische maat- regelen van den plaatselijken gouvemeur zijn de depot-troepen van de zesde divistie van de Tui1ksche national isten te Ada! la aan het muittn gestagen zij hebben daarbij hulp ge- kregea van de bevolking in deze stad. Man- schappen van de ftaliaansdie vloot zijn aan land gebracht om de Italiaansdhe en andere buitenlandsche onderdanen te beschennen. De laatste berichten van het front in Klein Azie melden, dat de Grieken na een strijd, die adht dagen duurde. er in slaagden, over een afstand van 7 K-M. aan. het Samgarice- front op te rukken. Het sdhijnt, dat het bericht omtrent de in- naming van Angora voorbarig is geweest. Geen enkel bericht bevestigt het tenminste en uit bovenstaande valt het ook niet af te leiden. Zoowel Tuiken1 als Grieken lijden zware verliezen. DE OPSTAND IN BRITSGH-INDI6. Driehoniderd opstandige Moplahs, die na- bij Taoer en elders werden gearresteerd, zijn door bijondere rechtbanken, ingesteld krach- teus den staat van beleg, veroondfceld tot ver- scheidene janen dwangaibeid, ter zake van het verwijderea van spoorrails enz. DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. Wegens den invall dteT' Hongaren bij Kirdhschlag heeft de regeering zidh opnieuw gewend tot de vertegenwoordigers der Enten te. Bij de gevedhten hadden, de Oostenrijkers 2 d'oden en 20 gewondfen De Hongaren be- dreven gruwelijke wreedheden; een hospitaal- soldaat werd met bajonetsteken doorbooid. Twee bataillons rijksweer zijn naar de gren- zen gemarcheerd. De mogelijkheid bestaat, dat de diplomatie- ke betrekfcingen worden afgebrolken. De kleine Entente wil Hongarije binnenrukken, hetgeen Frankrijk niet toelaat. Naar de Ghr. Soc. Reichspost van het ge- vechtsterrein bij Kirchsdhlag verneemt, heb ben de Hongaareche txoepen dc Oostenrijkers aangevallen onder het geroep van: „Leve de Koning." Vol gens het Neuc Wiener Tagoblatt zui- verden de Oositenrijksche troepen de hoogten om Kirdhschlag. welke thans alle weder in Oostenrijksch bezit zijn. In Kirchsdilag zijn de Britsche militaiire attache kolonel Cunningham en de Ameri- kaansche kolonel Brudlge, alsmede de com mandant der intergeallieerde militaire com- missie te Weenen, generaal Hallier, aangeij komen. De „Grazer Tagespost" vemeemit uit Bel- grado, dat de dhdf van den Generalen Staf van het Zuid-Slavisdhe leger,_Bojovk, in ver band met de gebeurfenissen in Hkmgarije naar Esseg vertrokken is. De Nationale Raad heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waadn een beroep Avordt gedaan op den Volkenbond, om de noodige maatregelen te treffen voor de handhaving van den' vredle en de bescherming van de Oostenrijksdhe republiek tegen de Hongaaradhe aanvallen en voor de eerbiedi- ging door Hongarije van de Oostenrijksche grenzen, die overeenkomstig de verdragen van St. Germain en Trianon zijn vastgesteldl IDE 'NOOD IN RUSLAND. Aani dd frankfurter Zeitung" wondt uit Riga gemelldl: Uit Moskou is het bericht ont- vangen, dat Caroll, die vertegenwoordiger van Hoover, dien 4eni Sept. den eersten' levensmid- ddentrein uit Mosikou rechtsitxeeks rnaar Sa- mlara heeft gezonden. Twee van, zijn verte genwoordigers begavan zich tegelijikertijd niaar net Wolga-gebield1 om er die eerate hulp te or- ganiiseeren'. lUlit Riga komen nog meer levensmidldelen- transporten 'aan, welke onverwijild doorgczon- deni zullen' worden De dochiter van' Leo Tolstoi, lid vara het AlijRussisch' hulpcomite voor de hongei raoodi lijdtenidie gebieden, iis volgens de „Vossi- sche Zig." door die bolsjewistem' gearresteerd1. Vblgenis de „M)orniingp08f' zijn die leden1 vara het al-Rlussische comite ,ter bestrijding van dfen ranger in Ruslianid, die raaar men weet onlangs in hechtenis zijoi genomen, wedterom vriji gelatera, met uitzopntering van drie ledien Gotovin, dte voormalige voorzitter vara de Doe- ma, Kisj'kin, oud-minister uit het kabinet-Ke- rensky, en. prof. Proko povitetj. Deze wordten1 ira dte Botehyzki-gevangenis vastigtehoudeni, era zull'en voor eeni revoludonnaire rech'tbank te- rcchtstaan. Die redenem, wdke tot ©mtbindittg dler eom- rnissie hebben' geleid, zouden dte volgende zijto: de aarawezigheid van „bourgecis" era fli- beralten ira bat politick geb'ied vara Sovjet- Rusliarad, welke tot eera uitbarating vara geest- drift onder de 'adbeidende klasse era de iatel- lectueeten zou hebben geleid. Voorts het feit, dat dte eerate uitgave van het bulletin' „Po- m'ostj" ('Help) door dte commissie, welks for- rnaat, dlruk, opschdftera, enz. eeni nauwkeuri- ge overeenkomst vertoondiera met de „Roeskia Viedowasti", het Ira 1918 dteor dte bolsjewie- ken verboden liberale dagblad, groote sensa- tie verwekten. 'De artikelen in het bulletin be- vaitten dte handiteekeniiogem vara bekerade poli- tici en' sdhrijvere. De oommranistera verboden het aanstonds, era gaven een raieuw bulletin uit, ,,Na Pomostj" (eera xoep om hulp), dat al- leen door communis'ten werd wlgesehreven. Het bestaara van 'twee steuncomite'shet al-Russische era het steuncomiite van htet uit- voerend oomitte der sovjets, werd' onmogelijk, te meer d'aar alle veTzoeken om hulp gesta- dig naar het eerate werden gericht. De Sov- jet-autodteiten verordendten: toera, dat alle oorresporadtentie aani het comite aaa censuur mioest worden' onldterworpen. Doch ook dieze maalregd1 werd1 onvoldoendte geacht, zoodat werd besloten1 het comite te omtbindera. ENG'ELSCHE AUTODIEVEN. Te Londen zijn dte dieven van auto's era mo- torrijiwielen bijzonder druk in de weer. De autoriteitera zijn van1 meening, dat er een aan- tal benden in de Engelsche hoofdistad aan het werk zijra, waarvan de leden- de gewoonten der eigenaars nauwkeurig bestudeeren. Den eersten keer, dat zij hun voerhxig onbeheerd laten staan, waarop de dieven soms weken lang hebben gewadht, slaan deze hun slag. .De auto's worden dikwijls gestolen uit d'e garages, en onder de dieven bevinden zidh tal van heeren, die er uitstekeud1 slag van hebben met een dure auto weg te rij'den, wanneer dte eigenaar zich maar even heefj afgewend. Een van hun geliefkoosde trues is ook, te reflecteerem op een advertera'tie. waarbij' een' motorfiets te ikoop woidlt aangerwdera, en dian' een zeker bedrag b.v. 10 pd. st., als waar- borgsom te storten voor het maken van een proefritje. Dat de „proefrit" dan tot in het on- eindige wordt verlengd, behoeft geen be- toog. Soms vraagt de ,k00per" ook, op den d'uo- zit een ritje met den eigera'aar te mogen ma ken. Alles gaat goed, totdat dte kooper zijn pet „verliest" en den eigen'aar bdeefd ver- zoekt, het hoofddeksel even te gaan halen. Wanneer hieraan argetoos igevolg wordt ge- geven, dan is het motorrijwiel bij: den terug keer van den eigenaar nog slechfcs in een stoi- wolkje in de verte zidhtbaar. EEN VERM 1ST SOHIP TERUOGE- VONDEN. Eenigen tijd gteleden is in den Stillen Oce- aan een Canadeesdh stoomschip, de Canadian Importer door averij in hulpeloozen staat ge- raakt. Daar men niet nauwkeurig wist, waar het schip zidh bevond, duurde het twaalf d'a- gon, voordat het opgespoord was. De beman- ning was raog aan boord, doch ze had de hoop op redding reeds laten varen. Een red1- dingsboot was eenlge dagen geleden uitge- zet, doch daar men van deze niets meer ver- raam, vreest men dat ze vergaan is. DEi MJOORD OP ER7BERGER. Uiit Danzig wordt gemeld: De „G'azietba Gdanska" publiiceert eera merkwaardlig be richt over d)e moordenaara van Erzberger. In de wandtelgaragen1 vara dten' Volksdag werd door vde afgevaardigdten de wees uifge- dirulkt, dtot de moondleniaara van Erzberger zidh1 op Damziger grondgebiied kondten bevin den, daar dit in Duiiisdhland algemeen' bekerad staat als een asyl voor politieike 'avonturiere. Hierop verzekerden zekere afgevaardigden, uit senaatskringen, officieel, dat de moordenaara voor belaragrijke zaken op reis ben,. Ik kara u ervara overtuigen1. Maar dan..." en ik keek het bureau nond, „dam moeten eeret al deze men- schen weggaara. Toit mijn verbazitog zakte dc woede vara den d'ikke zichtbaar. Hij staarde me een, poos aani, nam toera zijra bril af, en wireef de gia- zen met zijra zakdoek. Toen zei hij aditteloos: „Iodereon' moet Weggaara behialive deze heer De schffldlwachit, die weer op zijto hitelen was pmgedraaid, schteen iets te willen zeggenzijto stem smoorde, voordat hij eera gelraid had' ige- gevera: hij saluearde, draaide weer romd en volgde dte rest de kamCr uit. Toera- alien ver- dweneni Warm, trok ik rnijrai linker bretel1 uit het armsgat van mijn; vest en liet dte zilveren ster zien. 'De d'ikke miara sprang overeind. „De Herr Doktor moet miji miet kwalijk ne- men: ik ben er omtdaan van: ik had geen ver- moedten, dat dte Hterr Doktor raiet eera van de vervelemdte Ainerikaansdhe spiomneni was, die ons land overatroomen'... Als dte Her Doktor mlaar gezegdl had1, dat. Hterr 'Major," zei ik, en ik traehitte zoo on- beschiaamd mogelijk te zijn (daar is eera !Duit- scher zoo goed Vara thuis)„ik ben raiet ge- wooni mijto zakeni te vertcllen aan' iederen gek, d'ien ik tegenkom. Nu meet 'ik naar mijn train terug." „D« 8arlij»i»di* traia is wirokkisi, Hsw vara Erzberger zidh niet meer op het groradge- bied1 vara Danzig bevondera. Zoudera- die afge vaardigden meer wetera? 'De „B. Z. a. M." deelt mede, gisterochtend dtenl volgemdten brief te hebben ontvangera: „Zeer gieachte nedactie. 'Htet 'is raiet noodig mijnu maam' te publiceerem'; ik vertrek hedierai nog raaar het buitenland. Ik ben geen moraar- dust, maar eera ouldi soldiaat, die, wat hij met Zijra blioed heeft betaald, raiet dteor kapiiaal- 6mokkelaars era dleserteurs wil laten.' opma- kera. De last der schuldligen is nog zeer groot." Oeteekend: Frank Riese uit het schoorae Dua- seldterf. iNlaaT dte „B. Z." medtedeelt, is deze brief op het eerste gezicht gesdh-neven met de hand van) diem man, die to het vreemdeltogenboek vara het hotel, „Zum Hirsch" to Oppenau iee- kendte: Fr. Riese, jur.-stud. uit Dusseldorf, en op wim de verdenking is gevallen, dat hij eera, vara de beide moordenaa-rs vara Erzberger is geweest. Is dte brief edhit, dara zou daaruit blij- ken, dat de moondtemaars, of imminste dten vara hen, zich 'Dimsdag te Berlijn heeft opge- houden. D'e politic heeft ui'tgebcide maatrege len genomem om dit spoor te volgen VROUWELIJ KE BURGEMEESTER. In Bdgie is dte eerste vrouwelijke burge- meester benoemd', n.l. mejuffrouw Keignart van Gheluvelt, die aan bet hoofd zal staan van die gemeente, waar zij zich na den wa- penstilstand bij'zonder verdierastelijk heeft ge- maakt bij den, wederopbouw. HET GONG RES VOOR HET VOLKENRECHT. Het ooragnes voor het volkemredit, dat te Bern geho-uden wordt, heeft verschillendfe mo- ties aangenomen^ waarto o.rn. voor Roethenie en Slowakije het zelfbeschikkingsredht wordt opgeeischt. Wat betneft de Krim werd tot dten Volkenbond en dte organisaties tot levensmid- delen voorzieninig van Rusland het verzoek gericht, aara te dringen op dte onmiddtellij'ke ontruiming van dit land door de bolsjewiki, alsmede op on'afhankelijk-verklardng van de Krim. Voorts gaf de vergadering den wensch te kennen, dat Catalonie ze'fstandig over zijn toekomstig lot zal mogen beslissen, en werd besloten, de onafhankelijkheid van Macedoraie te edsdhen. MUITERIJ AAN DOORD. Aara1 boord van het Amerikaansche stoom schip Chester Kiwanis zijra zeistig man ge- wond bij de onderdrukkimg van muiterij on der de bemann ing. 'De zaak was, volgens een Exchange-telegram uit New York, begonnen met een ruzie tussdhen de rwarte en blanke bemannirag over te langen d'uur van het la- dingswerk. De kapdtein kon de situatie raiet meester blijven en verwittigde draad'loos de havenpolitde, die langszij kwam en dte muitens met geweren aanviel. GHEQUE-VERVALSCHINGEN. Uiit Mainz wordlfc aani de „Frainfcfurter Zed- tung" gemdd, dat ten- nadeele vara de B araque Nationale die Gred-it cheque-vervalschingen tot een bednag van orageveer eeai1 millioem mark zijto gepleegd. Waaisdhijinlijk moet mera de sdhulldigen onder het persomeel van- de bank zoekera. Er is reeds een pensoora gear resteerd. EEN OPSTOOTJE. Naar aanleiding van de weigering der po litic om eenige personen, die verieden week bij een betooging waren gearresteerd, vrij te la teral, hebben de arbeiders te Spier® (Duitsch land) het werk neergdegd. G-istenmorgen werd het regeeringsgebouw door dte menigte bestormd. Bij; de botsing tus sdhen de poliue en de betoogers vielen scho- ten, waardoor een arbeider gediood en velen zwaar gewond werdten. DE FRAN1SCH-AMERIKAANSCHE VRIENSCHiAP. De stad New York heeft op 'pledhtige wijze dten verjaardag van den slag aan dte Marne en den geboortedag van1 Lafayette gevierd. In een boodschhp verklaart president Harding, d'at de vriendschap tusschen de Vereenigae Staten en Frankrijk, die gebaseerd is op de traditie en dte wederkeerig bewezen diensten, bezegeld1 werd door het tot staan brengen van den Duitschen aaraval. Doktor, m'aar..." „Dte Berllijmsche treira vertrokken?" zei ik. „Maar mijto zakera kuranen geea ui'tstel lajden-. Ik zeg u, dait ik varaavond in Berilijin moet zijini „Er to geera kwestie van, dat u den igewo- men treira neemt, iHtenr Doktor," amtiwoorddte dte diklke vleilend, „miaar ongelukkig is die ex- toa-itran, dien ik voor u kliaar had, afgecom- mandteeridi. Ik daoht, dat u niet weer kwam." Een extra itreito? Grootem goden'f Ik was blijkbaar een persoraage van belang. Maar eera extra-treim was heelemaal niet wat ik heb ben mo'estl Waar voor dien: dlrommell zou die me been- brangem?" „'De Berlijinsche treira moest hier opgehou- den' worden', totdat uw extra-treira weg was," girag dte majoor vo-ort, „m'aar nu zullen; we hern ira Wesel ophoudeni, totdat u voorbij1 is. Ik zal er dadteliik voor zorgen." Hij igaf enkele telefoinische orders en werad- de zich raa een- lcvenidig gesprek met een stra- lerad gelaat weer tot miji: ,,Ze zullen1 hern in Wesel- ophoudtera em de extra treiro zal ira: vijif-en-twiintig mtouten klaar zijra. Mlaar er is geera haast. U hebt een- uur of meer over. Mlag ik het genoegen hebbera den Herr 'Doktor een gl'as b;er era- een saind- wiidh aan to bieden to an® officierscastoo hier?" Tjia.:. nu zat Ik «r :aara vast. 'Een axtra trek, dte mm dte hernial weat waarijeen svu brengen voor ik weet raiet welke (foeleindem... Misschien zou ik enkele inlichtingeni uiit mijn: dikkera vrienidl kuranen krijigen, als i'k met hem meegtoig, dus nam ik zijn uitnoodigtoig met gepaste raeerbuigerade vriendelijfcheid aan'. De majoor veromtschuldigde zich een oogenblik en 'keendle toen terug met mijmi over- j'as en' tasch. „Zoo," riep hij, „diat kuranen we hier la ten, totdat we terugkomenAdhter hem' door de open deur zag ik een groepje beambten nieuwsgieriig de kamer in gluren. Toen wij langs hen heera wandeld'en, giragen ze haastig uiteen. Er was bepaald iets eerbied'igs ira hun maraier vara doera, dat mij ten hoogste verwora- derde. Een auto, bestuurd door eera oppasser, stond op het statioraspleira; een van dte douarae- beambien stoinid' met dte pet to' de hand bij het portier. Wiji reden sraell door de n'ieuwe stra- tera raaar een pleiratje waar een schildwacht bij eera ij'zerera raek voor de officierssociteteit ge- posteerd1 stond. In de zijkamer waren vier of vijf officierera in grijze uraiformen aan't luieren. Toen wiji btoraerakwamen, sprongen ze op en bleven to de houdirag staan1, terwijl de majoor hen' voorsteldle: kapiteira Pahl, luite- raarait Mteij'er,.... eera heele reeks raiamen. Eera vara d'e officierera miiste een' arm, eera arader v/as sterk mank, de overigen warera kliaarblij- kelijk oudegediendieo. „E«n AmerihaaB, heeren, een goed vriand OOSTENRIJKS FINANCIEELE NOOD. Uit Weenen wordt gemeld: Naar aanlei ding van de alarmeerende berichten met be- trekkmg tot de credietactie ten bate van Oos- terarijk. wordt uit Weenen medegedeeld, dat de pndterhanddlngen te Genteve -nog steeds wortduren, era dat er tot dusver officieel geen ongunstige berichten zijra oii'tvangen. De Oos tenrijksche regeering heeft edhter in verband met de vertraging van de credietactie den Na- tioraalera Raad tegen 20 September bijeen go- roepen voor het toestaan vara een crediet ten ijedrage van acht milliard kronen. Ten gevol ge van dte steeds toenelmendte duurte hebben de ambtenaren zich weer met nieuwe loora- eisdhen tot de regeering gewend, welke met orageveer 20 milliard kronen op ae begrooting zouden dnukken. Het deficit voor dte eenstvol- gende begroottog wordt op 70 milliard kro nen geschat. WERKLOOZDNRELLETJES TE DUNDEE. Een groot aantal werkloozen hebben te Dundee (Schotlarad) eera betooging gehou- den. De ruiten en de dteunem van bet gemeen- tehuis werden verbrijzeld. De politie voerdte xra charge uit en verspreiddte de menigte. Verschillende personen werden1 gewond. KGRTE BERICHTEN. Het trampersoneel te Ca'cutta is thans oor de derde maal to teen jaar in sta'btog ge- ■aan. Naar sommige bladen melden, zijra te euven aara de Hoogeschool verschillende ieuwe professoren aangesteld wor het geyen an Vlaamsdhe leergangen to de faculteiten jor rechten, wijsbegeerte en wetenschappen. Tengevolge van een onopgeheldlerde ont- loffing is te Bayon-ne een cafe to brand ge- lafct en1 verwoest. Zes gewonden werden naar et ziekenhuis getranspoonteerd. Eera van hen gestorven. Cinder de puinhoopen bevinden ton nog lijken. Volgens Diario Universal zal het alge- neen Spaansch offensief tegen dte Rifbewo- lers to Marokko -v6or bet einde vara dte raaand begtonen. Het Amerikaansche legervlicgtuig, vetks vermissing gisteren werd gemeld, is raar thans gebleken is verongelukt. De luitenants Speck en Fi-tzpatrick, benevens twee araderen, zijn daarbij om het leven gekomen.- Off icieel wordt medegedeeld, dat de kro- ntogsfeesfcera tot een lateren datum zijra uitge- steld. Naar uit Pra'ag wordt gemeld, heeft de Tsjechisdhe sociaal-democratische partij be- sl'oten, aan de komendte regeering detel te ne- men. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. verneemt dat onderhandelingen gaan- de zijra tusschen versdheidene dagbladdirecties era groote Belgische-Frarasdhe ban'kinsteliin- gen met het doel een anti-Vlaamsdh. anti-En- gelsch en anti-Ntedterlandsch „persbloc" tot stand te brengen. -Blijfcens het resultaat van de jongste voUcstelling bevinden zich te Parijls 169.527 vreamdtelingera. Een vliegtuig vara den dienst Parijs— Straateburg is te le Bourget gevallten. Vier passag iera werdten' gedteod'. 'Dte vlieger werdi igewond raaar het ziekenhuis overgebnacht waar hij1 overleed. Dte tovallen vara Miessiraische bendten to de kolon-ie Kenya: (Oost-Afrika) zijh opge- houdten. Ipi dte dlstricten, waar raids hebfcn plaats gevondtera, is het thans weer rustig. Fransche vliegenlier George Ki'rsah' heeft het Bteltgisdhe hoogtereoodl verbeterd1, dloar 8400 meter te stijgen, met een 300 H.P. Nieu- port tweedtekfcer. iKirsch1 is wereldreoardhou- der met 10600 meter. Het Belgische record stand1 op 7907 meter. 'Dte Zuidi-Slravische regeeing heeft h-aar vertegenwoordiger bij dten Volkenbond opge- drageni, tegen dte opmiame vara Htongarije krachtig te pproitesteerera. Te Argora is eera Porzisch mtoister ;aan- gekomeni voor het sluiten vara eera vetidirag bond'sgcnootschap met de Kemalisten. De regeeringscommissie voor het Saar- gehitedi heeft den burgemeester van Saarbruc- keni medegedteeld, daf van 1 April 1922 af ook het safaris dler gemeeratebeamhidlera to vara ons"; dlilt was de vorm, waarto' dte ma joor miji voorsteld'e aara het gezelschiap. Weer verwonderdtem mij dte buiitengewone eerbieds- betuigtoigeni, waarmee ik oratvangen werd. Duiltschers houdlen' niet vara Amerikanen, voor- al raiet stods dieze het to hun hoofd! kiregen, graraaten aara dte gealfieorden te verkoopen, en ik begora te denkera, dat al deze officieren meer van miji moesten wetera dlara ik zelf wist. Een oraraoozel uiitziendte oppasser met witte harad'- schoenera bracht bier en een' paar eigenaardi- ge, onooglijfce sardine-samidlwiches, die mij bltekem gemiaakt te zijra van „oorliogsbrood." Terwijl! het biter togeschonkera werdi, ikeek ik dte kamer eens rorad', die kaal era heel eenvou- dig igemeubeld1 was. Afschuwelijke chromio- lilmlografieen vara keizer era kroonprtos hin- gen aara dem wand, bovera eera lijst vol oorlogs- trofeeen. 'Dte weemoed sloeg mij om 'het hart bij het herkenmera, onder aradbre zegeteekenen, vara eera Engelsche pet met een, groot. gat er bovera in. Toera schoot het mij' te btonem, dat ik to de streek van1 het 7e regiment was, diat een van oinze taaiste tegenstanders aara het West- frorat is. Htet gesprek werd op beleefden em lusteloo- zera toon gevoerdl „Htet is bij' igeltegeraihed'en- zooals deze," zei de officier, ,,dat men. ziet, 'hoe craze broediars over zee dte Duitsche zaak hdpen." (Wcwdi vapwjgd). ALRMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1