DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jac. MET, Alkmaar. Open en gesloten Auto's. Uit Alkmaar's verleden. rv«. 212 Honderd dric en twintigste jaargang 1921 ZiTERDAG - Luxe Verhuurinrlchtfng, - Eerste Was SPAARBOEKJES 10 SEPTEMBER PaT^J ASJES Bz., per wnMPtr tiurtart a btgflen. 4 bonnenifliitsprijfl bij rooruitbetnling per 3 mnftndcn f 2.—, fr. per post f 2.50. Rewijsn. 5 ct. Artvertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsriiimte. lirieven franco N.V. Roek- on Ifandolsdr. v.h. Hernia. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. DirecteurG. II. KRAK. lloofJroduetourTj. N. ADEMA. III. Wij zijn onzen lezers nog altijd het slot- artikel schuldig over de door mr. Paludanus in 1772 hier ter stede gehouden volkstelling. Inmiddeis is ons uit een schrijven van den archivaris der gemeente gebleken, dat deze mr Paludanus lang niet de eerste de beste geweest is. Mr. Rutgerus Paludanus, zoo schrijft ons Mej. Bruining, was schepeu in 1761 en 1762, schout in 1763 tot 1769, lid van de vroed- schap van 1763 tot 1787, burgemeester in 1780, '81, '84, '85, '87 en '88 en thesaurier in 1774 tot 1779. Wij hebben reeds gezien hoe hij, om de betrouwbaarheid van zijn op primitieve wij- ze gehouden volkstelling in onze gemeente te verdedigen, zich ten krachtigste tegen de stelling van zekeren heer Kersseboom keert, die tot algemeenen regel vastgesteld heeft „dat het getal des Volks is van zoo meenig- mael 35 zielen, als er jaerlijks in dat volk enkelde kinderen leevende gebooren worden" Mr. Paludanus heeft toen een lijst laten opmaken van de huwelijken binnen dertig jaar te Alkmaar voltrokken, „opgemaekt uit de Trouwboeken, onder den Voorzanger der Groote Kerk en op de Secretarye berustende". Dat er ook hier van eenige nauwkeurig- heid der cijfers geen sprake kan zijn blijkt wel uit de verklaring dat er weliswaar huwe lijken van „Roomschgezinden" op de lijst voorkomen, die in Alkmaar trouwen maar in de bedijkte Schermeer wouen en dus eigen- lijk niet op de lijst thuisbehooren, maar mr. Paludanus vindt dat niet zoo erg, omdat er ook wel eens kinderen op de dooplijsten ko- men waarvan de ouders elders wonen. Twee onnauwkeurigheden dus, maar mr. Paludanus neemt aan, dat dit tekort en te- veel ongeveer tegen elkaar opwegen. Hij kan niet ualaten bovendien te vermel- den dat „het getal der geenen, die hunne Gebooden laeten inteekenen in onze Stad, al- toos grooter is, dan het getal der geenen, die bij ons trouwen." Indien dus een paartje buiten de stad trouwde maar in Alkmaar kwam wonen, zou het tot de getrouwden moeten gerekend worden omdat de kinderen op de Alkmaar- sche dooplijsten komen. Dat is een nieuwe onnauwkeurigheid, maar mr. Paludanus helpt ze met bewonderens- waardige handigheid de wereld uit door de verklaring, „dat hier wederom tegenover staet, dat alle die geenen, welke binnen Alk- maer trouwen, juist niet in Alkmaer blijven woonen, en daerom bok dit tegen elkanderen moet gereekent worden." Het ging inderdaad wel gemoedelijk toe bij een volkstelling in den jare 1772. Bij zijn lijstentelling komt mr. Paludanus tot ae conclusie, „dat er door elkanderen ge- slaegen in dertig jaeren jaerlijks 93 paeren in onze stad getrouwd zijn". ■En aanstonds past hij hierop de stelling van den heer Kersseboom toe. Deze heeft toch beweerd, dat „tegen ieder 100 Huwelijken, die jaerlijks in een volk vol trokken worden, in dat Volk gebooren wor den 325 kinderen." Er zijn in de laatste 30 jaren 2797 huwe lijken voltrokken mr. Paludanus maakt er zonder eenig gewetensbezwaar 2800 van om een rond getal te krijgen. Volgens de stelling-Kersseboom zouden er dus 9100 kinderen geboren moeten zijn. Het aantal bedraagt evenwel volgens een ruwe schatting 8508. Dus, zegt mr. Palu danus, is miin telling wel zuiver. „Wil men", zegt hij, „het bij het jaer be- palen, dan zouden, volgens de stelling van den heer Kersseboom, bij ons tegen 93 in 't jaer voltrokkene Huwelijken moeten ge booren geweest zijn ruim 303 kinderen, ter- wijl, volgens onze reekening, jaerlijks geboo ren zijn ruim 283 kinderen, zoodat nieruit wederom blijkt. dat de aangenoomene gron- den van den heer Kersseboom ten opzichte van onze Stad niet kunnen doorgaen." A1 geeft mr. Paludanus toe, dat de kerk- registers vroeger niet nauwkeurig zijn ge weest, hij twijfelt intusschen niet aan de be- trekkelijke zuiverheid van de door hem ge houden volkstelling. Natuurlijk heeft mr. Paludanus zich ook met de gestorvenen bezig gehouden. Wij zullen hem bij zijn becijferingen op dit gebied maar niet op den voet volgen en willen slechts mededeelen, dat men „op zijn verzoek de goedheit gehadt heeft om, met het begin van het jaer 1772 op de Secretarye den ouderdom der overleedene Persoonen binnen Alkmaer, bij de aangeeving der Lij- ken aenteteekenen". Van een zekere voldaanheid getuigt zijn mededeeling: „waere ten tijde van Mo ses de daegen der jaeren al slechts seeventig, of, zoo men sterk was, tachtig, wij danken der Godtlijke Voorzienigheid, dat er veelen in Alkmaer ook deze jaeren moogen berei- ken. Wij hebben zelfs op heeden nog men- schen in de Stad, welke al over de 90 jaeren out zijn". Hoe men in die dagen op de opgaven van de secretarie vertrouwen kon blijkt uit een bespreking van de lijst der dooden door een zekeren heer Duin gepubliceerd. Mr. Paludanus is net met deze lijst heele- maal niet eens. „In alle die jaeren", zegt hij, „zijn de Gestorvenen aen Zijn Ed. veel te min in getale opgegeeven. Ik vermoede, dat dit geschiet is uit eene verkeerde eigenliefde voor onze Stad". Mr. Paludanus komt ten slotte mede tot d« gevolgtrekking, dat er in Alkmaar tua- schen de jaren 1742 en 1751 bijna zooveel inwoners moeten geweest zijn als in de jaren 1762 tot 1771. Hij constateert dit mede door de „Aen- teekening der Gebouwen, derzelver Eigenae- ren en Bewooneren, als meede het getal der Ingezeetenen binnen Alkmaer zooals het was in de maand October 1747, (hem) ter hand gestelt door de Wel Edele Gestrenge Heer Mr. Willem Jacob Kloek, Raed in de Vroed- schap onzer Stad en dezelve is eigenhandig escnreeven door den Heer Mr. Gerard Tloek, die in zijn Wel. Ed. Gestrenge leeven de Burgemeesterlijke waerdigheit meermae- len in onze Stad bekleed heeft". Wij willen dit artikeltje besluiten met de mededeeling, dat mr. Paludanus ten slotte tot de overtuiging gekomen is, dat in 1772 de bevolking van Alkmaar sedert de vorige eeuw achteruitgegaan is. Hij geeft hiervoor verschillende verklarin- gen en komt tot de overtuiging, dat de ach- teruitgang van Alkmaar's bevolking voor een groot deel te wijten zal zijn aan: „het overmaetig drinken van warme Koffy en Thee, het welk in onze Stad zoo sterk in swang gaet, dan moogelijk ergens, en waer van de menschen, die in de voorige Eeuw overleeden zijn, nauwelijks de nadeelige ge- volgen konden weeten". Wat zou de interessante volksteller er wel van zeggen als hij eens zien kon hoe, on- danks zijn goedgemeende waarschuwing, vele Alkmaarders van 1921 zich nog altijd te buiten gaan aan „het overmaetig drinken van warme Koffy en Thee." En dat desondanks de bevolking van onze stad niet langer achteruitgaat. Telefoon 672. Buitenland DE IERSCHE KWESTBE. De gebeurtenissen in lerlvad ontwikkelen zich in de rcihting van een conferentie te Du blin. Telegrammen wijz,en op het geloof dat Sinn Fein zal toestemmen De beslissing be- rust echter bij het Dail Eireann. Gistcrmiddag kwam het republikeinsche kabinet in het Mansion House te Dublin on der voorzitterschap van De Valera bijeen tot het in overweging nemen van de uitnoodi- ging der Britsche. regcering tot een conferen tie Officieel wordt bekend gemaakt, dat een geheime vergadering van het Dail Eireann te- fgen 14 dezer is bijeengeroepen. Er gaan in Jeriand stemmen op tegen af- scheiding van Engeland. Eenige graafschap- pen hebben zich cr al tegen verklaard. Thans heeft het graafschap Down (Ulster) het voor- beeld van Fermanagh en T>ronne gevolgd, en een deputatie Daar het Dai! Eireann ge- stuurd om te nrotcs eeren tegen de afschei- ding en tegen het opnemen van dit graaf schap in het gebied van het Uister-parleme 1: DE 9TRIJO IN KLEIN-AZIe. Ben Reuter-bericht bevestigt het telegram uiit Amgona, dat het Grieksche offencief tot sti listand1 is gekomen. De laatste dagen zou er aan de Sakaria ihevig zijn gevocbten, maar er zijn nu teekenen van een Grieksehen terug- tocht. Htet Grieksche ileger heeft zijn stellin- igem veertig mijlen naar het Zuid-western ver- plaatst), volgens Renter. Het Turksche iniichtingenbureau tc Parijs heeft telegrammen uit Constantinopel en An gora ontvangen, waarin wordt gezegd, dat Grieksche aanvallen op het Sakaria-front volkomcn zijn afgeslagen. De Grieksche ver- liezen zouden 30000 man bedragen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Volgens mededeelingen uit Melilla die dus door de censuur zijn toegelaten en den toestand zexer niet te denken voor Spanje voorstellen bombardeeren de opstandelin- gen nog steeds genoemde stad. Het Spaan- sche optreden heeft dus Mijkbaar nog niet veel uitgewerkt. 'De bladen te Madrid melden, dat foinnen- kort talrijke marine-vaartuigen langs de kust van Marokko zullen demonstreeren. Het Mad „Diario Universal" meldt, dat de stammen van Benesicar Tafana en Mesquita onderwerping hebben aangeboden. De Spaansche ministerraad heeft besloten opnieuw zijn vertrouwen in generaal Beren- guer uit te spreken. De regeering zal zich er- toe bepalen, den generaal alles te verschaffen wat hij vraagt. Het kabinet erkende dte nood- zakelijkheid1, te Melilla een groote voorraad oorlogsmateriaal bijeen te brengen. DE WE'ST-HDNTr A A RSCHE KWESTIE. Dte toestand1 in West-Hongarijte -is zeer ver- scherpt. Mien moet er rekening mede houdten, dat dte Oostenrijfcsche gen darmerie h«t door haar bezette gebied ten' Westen en ten Nteor- den van Oedenburg weder geheel zal1 moeten prijsgeyen1. Het optreden dter bendte heeft een zoodtoi'gen: omvang aangenomen, diait de OostenrijkS'cfae igendarmen, die elf dagen lang onafgtebroken dienst hebben1 gedaan, niet lan ger weerstandi zullen kunneni biedten aan den druk der oprukkendte Hongaren. 'Nbar aantleid'iing vain1 het drimgend verzoek van1 den boindakanselier, dr. Sehober, aan de initargeallieerdc miilitauire commiMie te Oedlem- burg, om rijksweera fdeel ingen ter verster- king! van de Oostenrijiksdie gendarmerie te mogen zenden, is van deze commissie de drin- gende waarschuwing ontvangen', dit in ieder gevat na te laten; als eenige concessie werd: machtigiog gegeven, dte gendarmerie door machinegeweer-afdeelingen te versterken. t Is toch wel opmerkeliik, dat de geallieer- dten zoo weinig doen om de Hongaren tot na- ileving van! het vredesverdrag te dwingen', zdj! hebben nog maar alleen een aaninaning ge- zonden1, terwijil zij! dien Oostenrijkers niet toe- staan zich gedbcht te ^veer te stellen. In Woenen geloolt men stellig, dat de 'Hon1- gaarsche militaire actie staat onder leiding van Hongaarsche Karlisten'. iHet Agramer Tageblatt verlklaart, dat ex- keizer Karl tensWte als redder van West- :Hongarije zal vetrschijnen, teneinde Oosten- rijk en Hiongarije te verzoenen, en in zijn handien te brengen1. In een officiecle nota dter Hongaarsche re geering wordt formed1 tegen'gesproken, dat er geregelde 'Hongaarsche teoepee: aan den1 aan- val op Kixchschlag zoudten hebben1 deelgeno- men. iDe personieni, diie den aanval deden, ware® gewapende boeren, waarvan sommfgen mili taire kleedingstukken droegen1. Volgens berichten uit Weenen komen na den overval van benden en geregelde Hon gaarsche troepen op Agendorf steeds nieu we scharen vluchtehngen over de grens. Bij den aanval op Agendorf bleek nog dui- delijker dan de vorige dagen, dat de Hon gaarsche insurgenten en de geregelde troe pen samenwerken. Na den aanval op Agen dorf hebben de Hongaarsche benden, welker sterkte op 2000 man wordt geschat, de bruin- kolenmijn bij Brennbern aangevallen. De Oostenrijksche wachtpost moest zich terug- trekken en alle arbeiaers vluchtten. Van deze mijn is de kolenvoorziening van het door Hongaren bezette Oedenburg afhankelijk. Het „Neue Wiener Abondblatt" verneemt uit Wiener Neustadt, dat gisteren de arbei- dersklasse daar ter plaatse, daar de Entente geregelde troepen nog steed3 niet voor het gebruik in het Burgenland toelaat een vrij- willige „Selbstscliutz truppe" in het leven hebben geroepen. Melding wordt gemaakt van nog een twee- de nachtelijk gevecht. De Oostenrijksche re geering heeft, daar er ook dezen keer weder de aanwending van dt rijksweer verboden werd, de intergeallieerde algemeene commis sie in Oedenburg medegedeeld, dat zij ge- dwongen zou zijn, de Oostenrijksche gendar merie geheel uit het Burgenland terug te trekken ingeval aan den neerschenden toe stand niet spoedig den kop zou worden inge- drukt. De verdere doorvoering van het vre desverdrag zou dan volkomen aan de Enten te worden overgelaten. NO©EDHOLLANDSCH L ANDBOUW CREDIET. ReHte -3fe °/0- Dk SPAANSCHE TROON AAN HET WANKELEN? De Lordensche „Sunday Express" heeft van z n correspondent in Spanje een tele gram ontvangen, dat van de Fransch-Spaan- sche grens is verzonden, dus zonder de Spaansche censuur te zijn gepasseerd. Ondanks de officieele tegenspraken valt er, volgens dezen correspondent, niet aan te twij- felen, dat Spanje bij het avontuur in Marok ko in de laatste weken wel 15000 tot 18000 man heeft verloren en met deze mannen al het oorlogsmateriaal, dat was geconcentreerd bi; de Rif. Deze nederlaag heeft Spanje in grooten rouw gebraeht. Een golf van ontevredenheic en van wrok valt thans onder alle klassen der bevolking te bemerken, hetgeen de propa ganda der revolutionnairen zeer ten goede komt. Wanneer de tijdingen uit Melilla niet ver- beteren, zoodat het volk weer wat wordt ge- rustgesteld, zou men zich niet behoeven te verwonderen, wanneer deze crisis aan ko- ning Alfonso ten slotte zijn kroon zou kos- ten. OP DE RUSSISCH-POOLSCHE GRENS De correspondent van de „Daily Mail" Tarnopol, nabij de Poolsch-Russische grens, meldt, dat er langzamerhand hoe langer hoe meer Russische vluchtelingen naar die stac komen, die gelegen is te midden van een rijk land, dat juist een overvloedigen oogst heeft opgeleverd. Ze komen heimelijk over de grens, die hier gevormd wordt door het smal- ie riviertje de Zbroets Ze worden niet tenig- gestuurdj hoewel de Poolsche autoriteiten weten dat het bolsjewistische agenten zijn De meeste vluchtelingen zijn joden en er zijn er zeker al meer dan 4000 aangekomen, van wie het meerendeel aanzienlijke hoeveelheden juweelen, goud en platina bij zich heeft Over Rusland laten zij zich met omzichtig- heid uit, maar de „Daily Mail"-correspon- dent kreeg toch uit hun mededeelingen den indruk, dat zij meenen dat de regeering van de bolsjewiki op een eind loopt en dat zij naar Polen zijn uitgeweken, omdat ze bang zijn dat het Russische volk wraak zal nemen op de rooden. Het is gebleken dat er onder de uitgewe- kenen ook bolsjewistische commissarissen zijn, die dus als ratten het zinkende schip verlaten en de diamanten en het goud mee- brengen, dat zij van hun si ach toff ere hebben afgenomen. Er zijn ook Russische vluchtelingen, die zonder een cent aankomen en in deerniswaar- digen toestand verkeeren en die mededeelen dat ze genoodzaakt waren te vluchten, omdat ze in de steden geen voedsel meer konden machtig worden. Deze vluchtelingen kunnen niet in de reeds te voile Poolsche steden blij ven, maar zullen moeten worden overge- bracht naar kleinere plaatsen op het platte- iand. Zeer eigenaardig is de toestand op de grens tusschen de Poolsche stad Podwolotziska en de Russische stad Wolotziska. Ze liggen te genover elkaar aan de Zbroets, maar welk een verschil is er tusschen die twee steden. Aan den eenen kant vrijheid, aan den ande- ren dwingelandij en de bewoners van de Poolsche stad spreken niet zonder huivering van Wolotziska, daar aan den overkant. Niemand mag van de Russische naar de Poolsche stad komen, maar er worden toch zaken gedaan op het midden van de houten brug over de rivier. Midden op de brug doen handelaars van allerlei gading hun zaken. De Polen mogen dat doen, maar aan de Russen is het verbo den, daar alle handel met het buitenland zoogenaamd in handen is van een bijzonder departement, waarvan de zetel in de meer Oostwaarts gelegen stad Vinnitza is. Maar de bolsjewistische commissarissen te Wo lotziska malen wat om die commissie voor den buitenlandschen handel. Ze doen gere- geld'hun zaken, midden op de brug en ver- dienen schatten aan hetgeen er uit Polen wordt ingevoerd. Ze doen dat nog wel met behulp van den geheimen dienst van de bui- tengewone commissie te Kief en de autoritei ten te Vinnitza hebben, om aan dezen handel een einde te maken, zelfs genoodzaakt ge weest een groot aantal leden van die buiten- gewone commissie te Wolotziska gear- res teerd. DE SPANNING TUSSCHEN BERLIJN EN MuNlCHEiN. Bijzonderheden' omtrenit het tusschen ver- tegenwoordigers van de regeeringen te Ber- lijn en Munchen getroffen compromis zijn nog niet bekend. Men meenit, de algemeene lijnen ongeveer als volgt te kunnen samen vatten. Beieren erkent principieel de maatre- gelen der rijksregeering ter beveiliging van d;e democratische republiek. De uitzonde- ringstoestand in Beieren1 zal met de voor het geheele rijk geldende verordeningen zooveel mogelijk in overeenstemming worden ge braeht. De Beiersche regeering verkrijgt het uiteluitend recht tot uitvoering van deze be- palingen. Zij geeft de verzekering, dat alle uitzonderingsbepalingen gelijkmatig en zon der rekening te houden met partijbelangen gehandhaafd worden. De Beiersche uitzon- deringstoestand zal met inachtnemingvan een korten termijn worden opgeheven. De Beiersche delegatie heeft deni minister- president von Kahr verslag uitgebracht. De Beiersche ministerraad vergaderde gisteren. De Beiersche vakvereenigingen hebben het Duitsche verbond van vakvereenigingen1 me degedeeld', dat zij dezelfde houding aanne- men als de Berlijnsche vakvereenigingen en dus achter de rijksregeering staan In een vergadering der onafhankelijke so- BIJTUlOFABRIGS - ALKMAAR. Groote voorraad RIJTDlGEN an WAGENS. Levering onder garantie :n Prflzen uiterst laag. cialisten te Berliin deelde de landd'agafge- vaard'e Fischer omtrent de houding der Noord-Beiersche arbeid'ers1 mede, dat de uit- roeping van de Noord-Beiersche republiek moet worden verwacht, indien de Beiersche regeering niet zou toegeven. DE BELGISCHE PA'SVISA. De Belgisdie legatie deeit mee, dat de vrij stelling van de pasvisa van 15 dezer af rtiet wordt toegestaan aan Nbdterlandsche onder- danen van ex-vijandelijken oorsprong, die de Nederlandsche nationaliteit verkregen hebben door naturalisatie of door keuze na 2 Aug. 1914. Deze personen moeten, evenals vroeger, een aanvraag om visa invullen, welke aan den consul moet worden gezonden, binnen wiens ressort zij verblijf houden. DE1 VOLIKEN1BON1D. 'Eten sub-commissie van den Volkenbonds- raad, besfaande uiit zeven1 Europecsche ledeni is ingesteld, om een onderzock in te stellen nopen® dte candiida'tuuren van Litauen, Let- lanidl, Elstland en1 Hongarije. Nederland is in deze sub-commissie verteganwoondiigtdi door jhr. mr. de Mlarees van Swinderen. DE O NTW APE NING SCO NF E R I NT IE De correspondent van de Tel. te New York meldt De Baltimore American deelt mede, dat president Harding stappen gedaan heeft om Nederland en Belgie uit te noodigen tot bij- woning van de Ontwapeningsconferentie. Ntederland zal uitgenoodigd1 worden, om dat het zeer groote belangen heeft in het Oos- ten en dit land moet daarom beschouwd wor den als een groote Oostersche mogendheid. Het Mad geeft voorts een beschrijving van de Nederlandsche kolonien en zegt, dat het koloniaal bezit een integreerend deel uit- maakt van de welvaart en de toekomst van Nederland. De correspondent had ook een mededee ling uit Washington ontvangen, dat Neder land op den dag, dat de ontwapeningsconfe- rentie geopend wordt vertegenwoordigd zal Zijn. De voorbereidende besprekingen tusschen de mogendheden, die belang hebben bij de ontwapeningsconferentie te Washington, zul len, naar de „Evening News" meldt, waar- schijnlijk aan het einde van deze maand1 te Londen worden gehouden. De besprekingen zullen niet van formeelen aard zijn, en zij zullen allerminst het karakter van een con- erentic dragen. Het doel is alleen de punten van de Washingtonsche agenda na te gaan, ten einde eventueele geschillen te voorkomen en den voortgang der beraadslagingen te be- spoedigen. Men heeft groote verwachtingen van dezebesprekingen. Hoewel de Amerikaansehe regeering aan- vankelijk niet voor dergelijke voorbereidende besprekingen) was, gaat zij er, volgens de '..Evening News", thans mede accoord De /onerikaansche gezant, die thans in Hythe is, zal van het behandelde op de hoogte blijven. Reuter verneemt, dat, ofschoon de Briteche regeering een voorstel voor het houden van voorloopige besprekingen) en over de Was hingtonsche conferentie te Londen gaarne z,ou tegemoet zien, een voorstel in dien geest niet is gedaan, sinds het Britsche voorstel daaromtrent twee maanden geleden werd verwoipen, dhar Washington er blijlkbaar niet zijn onvoorwaardelijke goedkeuring aan nechtte In officieele kringen is men van meening, at het hier een zakelijke bespreking betreft, ■ie onvermijdelijk aan een Internationale con- ■•.rentie als die te Washington moet vooraf- aan. Dergelijke besprekingen behoeven niet oor hooggeplaatste diplomaten tc worden ehoudln. DE DUITSCHE OORLOGSMISDA- DIGERS. In aansluiting op de rede van den minister an justitie te Nomeny, waar hij1 verklaarde, lat Frankrijk de vervolging van de oorlogsr nisdadigers niet zal opgeven, weet de „Ex- ;elsioF' te melden, dat de groot-zegelbe- vaarder en de minister van oorlog reeds de loodige maatregelen hebben genome®, om Irie van de voornaamste schuldigen aan wreedheden in de streek van Nomeny, de Duitsche generaals ven Oven, von Montge- las en Riedl voor den kriigsraad te Nancy te dagen. Zij zullen uitgenoodigd worden zich bij den rapporteur van dezen raad te melden. Indien zij in gebreke blijven, zullen z bij verstek verooraeeld worden. DE SCHADELOOSSTELLING DOOR DUITSCHL AND. De Duitsche rijfcskanselier dr. Wirth stond Dinsdag een onderhoud toe aan den Berliin- schen correspondent van de „Daily Mail.' „Op het oogenblik vrees ik geen monar ch istischen staatsgreep", verklaarde de rijks- kanselier, „maar wij1 moeten waakzaam blij ven. Het Duitsche volk past zich geleidelij'k aan bij de .beginselen der democratic. Het zal in de toekomst zichzelf moeten regeeren en het vraagstuk der verantwoordelljkheid moe ten oplossen, inplaats van zich er mede te ver- genoegen, „ja" of „neen" te zeggen, zooals onder de moarchie. Misschien zal de monarch istische agitatie in Duitschland blijven1 voortduren. Het mon- archisme zal wdlicht zelfs een nuttige roi spelen in de oppositie, d'oor de andere partij- en van het republikeinsche Moc bijeen te hou den. Op het oogenblik bevindt het centrum der m-onarchistische en militaristische beweging zich in Beieren, hetgeen nog niet wil zeggen, dat alle Beieren monarchisten of alle monar- chisten Beieren zouden zijn. Ik ben vast besloten", verklaarde dr. Wirth vervolgens, ,,het met Beieren niet tot een con flict te laten komen. Ik vermoed, dat het wel zal toegeven, evenals het deed met. betrekking tot de ontwapening van de burgerwachten." Ook omtrent d'e schadeloosstel 1 ing zeide de rijkskanselier eenige woorden. „Ik kan u ver- zekeren," aldus dr. Wirth, „dat 'het een zwa- re taak is geweest, onze betalin'gsverplichtin- gen na te komen. Doch wij zullen doorgaan met betalen zoo- lang ons d'it mogelijk is, zelfs al moeten wij er onder lijden. Wij zullen niet meer protestee- ren door nota's of memoranda die toch door niemand worden gelezen maar wij zullen volboud'en totdat ten slotte de feiten voor zichzelve zullen spreken. Bijna alles hangt af", zeide de rijkskanse lier ten slotte, „van de oplossing van het Op- per-Silezische vraagstuk. Daaraan en aan de opheffing van de sancties in Rijnland hechten wij de grootste waarde. Het is ons te eenen male onmogdijk te begrijpen, waarom de mi litaire sancties moeten blijven bestaan, wan neer de economlsche sancties worden opgehe ven. DE NOOD IN RUSLAND. De weigering der Sovjetregeering om aan de intergeallieerde hulpcommissie toe te staan om een onderzoek in te stellen naar de toestanden in Rusland zal niet onmogelijk tot resultaat hebben dat de commissie, die thans te Parijs zetelt, zal worden ontbonden, daar men meent dat het met het oog op de starre houding der sovjetregeering geen doel heeft den arbeid voort te zetten. De ontvangst van Tsjitserin's nota, welke de weigering vervat houdt, valt samen met een aanschouwelijke voorstelling van den wanhopigen toestand, waarin de Russische bevolking verkeert, en wel in een brief, dien de „Daily Telegraph uit betrouwbare bron in Duitschland in naar bezit kreeg. De brief is geteekend door Litvinof en geadresseerd aan zijn broer, die vertegenwoordiger.van de

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1