DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jac. MET, Alkmaar. Open en gesloten Auto's. Fa. J. ASJES Ez., Tabaksfabriek J. R. KEUSS, Alkmaar. so. 218 ZATERBAG DireeteurG. H. KKAK. IIooMredaeteurTj. N. ADEMA. 17 SEPTEMBER Sal Rochdale knnnen bow wen? SPAARBOEKJES Prima geurige PIJPTABAK, gefabriceerd door de Laxe Verhnurlnricbtiag. - Eerst® Mas Pft nHKmor bagfraat trH 9 b laden lionderti drie en twintigate Jaargang 1021 Abonnementsprijs bij roornitbctnling per 3 ninandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Iiewijsn. 6 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsruimte. ttk-town franco N.V. Book- en Handekdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Ailministr. No. 3. Rcdactio No. 33. Kinder tjes die erg voorspoedig ter wereld komen blijken later dikwijls de ergste slacht- offers van mazelen, tandjes en kiesjes en meer dergelijke verdrietige dingen, die de vroolijke jeugd maar al te vroeg leeren, dat de mensch niet voor zijn pleizier op de we reld is. Toen de voorstellen van B. en W. inzake Rochdale zoo zonder protest en zelfs zonder hoofdelijke stemming door den Raad aan- vaard waren, toen heel het huisgezin juichte omdat het kindje ..Rochdale" bincen gcko- men was, toen hebben wij bij de wieg van dezen kleinen sociaal-democratischen wereld- burger mede de hoop uitgesproken, dat hij tot een flinken, pootigen boy, de trots van zijn geestelijke vaders,^zou mogen opgrocien. Helaas, de mensch wikt, maar minister Aalberse beschikt, maar zelfs al voor het tot die fatale beschikking inzake Rijkssteun voor woningbouw kwam, heeft de jonge bouwver- eeniging zich door heel wat kinderziekten heen moeten worstelen. De ophooging van het vrij uit de buurt en vrij ongelukkig gelegen terrein, dat zich meer leent voor het planten van boerenkool dan voor het dragen van een 140-tal wonin- gen, is met heel wat stagnatie gepaard ge- gaan. Wij behoeven slechts te herinneren aan de door de sociaal-democraten te dier zake tot Burg, en Weth. gefichte interpellaties en aan de moeilijkheden welke zich door het vraag stuk van de werkverschaffing daarbij hebben doen gelden. En toen dat alles eindelijk afdoende gere geld was, toen vele nijvere handen werk von' den en den werkeloozen door bemiddeling der gemeente een behoorlijk aandeel in den ge- meenschappelijken arbeid was verzekerd, toen het zandtreintje zoo knusjes heen en weer rolde tusschen de singel-schuiten en het Rochdale-terrein toen kwam ineens de ver velende kipkarretjes-kwestie het Rochdale kindje een nieuwe, lastige, zij het dan ook niet gevaarlijke ziekte op den hals schuiven. Dat was in die wondervolle dagen van plotselinge verbroedering, toen alle raadsle- den een van ziel en ten van gedachte bleken, toen hoorenden doof en zienden blind waren. Tot.., er zells zulke kortzichtigen waren, dat zij het bestaan van een kipkarretje en alle daaraan verbonden minder prettigc vraag stukken ontkenden. En de bewoners van de Steynstraat en Em- mastraat die plotseling d'e zegeningen der be- schaving deelachtig werden, in zooverre hun woningen aan de nieuw geprojecteerde spoorlijn kwamen te liggen, heugt het nog met hoe groote belangstelling de Raad van hunne adressen heeft kennis genomen en hoe alle Raadsleden hun best gedaan hebben elkaar in het broeder- en zusterlijk doodzwij- gen van alles wat hierop betreklang had re overtreffen. Het was toen ook, dat de overzichtschrijver van een dagblad met een bepaalde kleur, in een artikel zonder einde aan de hand van Oppenheim en andere deskundigen trachtte aan te toonen, dat een advocaat-wethouder in de eerste hoedanigheid zijn bemiddeling in het kipkarretjes-drama verleenende, niet in conflict was met artikel 24 der gemeentewet, omdat ja omdat eigenlijk de gemeente met het bekende conflict en zijn gevolgen niets te maken had. En ziedaar, nauwelijks was het rumoer over deze kwestie een beetje bedaard of daar kwam plotseling de groote gevaarlijke kin- derziekte aansluipen, die het kleine Rochdale- tje bijna ten grave gesleept heeft en, al is het ergste gevaar geweken, nog langen tijd zijn normalen groei en ontwikkeling bleef bedrei- gen. De we hadden bijna gezegd bekende, maar wij bedoelen eigenlijk beruchte cir- culaire van den Min. van Arbeid, zette plotse ling den Rijkssteun voor den woningbouw grootendeels stop en het noodlot wilde al- weer, dat de subsidie-aanvrage voor Rochda le juist een of twee dagen te laat ingediend was. Toen scheen, ondanks de krachtigste pro- testen, de geheele Rochdale-onderneming op een mislukking te zullen uitloopen. Toen scheen de gemeente plotseling voor alle kosten te moeten opkomen en intusschen rolde het speelgoed-treintje met zijn geblin- deerde locomotief nog maar steeds lustig heen en weer door Emma- en Steynstraat en elke rit beteekende een kleine verhooging van het Rochdale-terrein en een beduidende ver- laging van het geldpeil onzer gemeentelijke schatkist. Z66 vol verblijdende werklust bleken de zandvervoerders, zoo optimistisch de aanne- mers en zoo onophouaelijk bleef het kipkar- retjes-treintje heen en weer rijden, dat som- migen die kort geleden vol bewondering wa ren over dit zoogenaamde onhoorbare en uit aesthetisch oogpunt zoo eenig in het stads- beeld passende treintje, toch een beetje on- gerust begonnen te worden. Zelfs het blad, dat ter verdediging van den wethouder-advocaat, aan de hand van Op penheim en andere geleerden tot in finesses uiteen gezet had, waarom de gemeente met het heele zandvervoer eigenlijk niets te ma ken had, kwam plotseling tot de conclusie dat deze Rochdale-zand-geschiedenis voor de ge meente een financieele strop zou worden. Mogen wij aldus de Redactie van dat blad in ku* nuouKtr van An^uatua j.l. mogen wij dat treintje nog laten rijden? Tuft dat treintje ons niet den financieelen ondergang tegemoet? En het blad bepleitte een ominiddellijk stop- zetten van alle werkzaamheden, omdat het be- ter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald is. Burgemeester en Wethouders kwamen, na overleg met de commissie voor het grondbe- drijf, tot de conclusie, dat er nog een ander spreekwoord bestaat, waarin gezegd wordt, dat een half ei meer is dan een leege dop. Een stopzetten van het zandvervoer zou de tot dusver gedane uitgaven vrijwel nutte- loos maken en wanneer men de kosten van schadeloosstelling der aaninemens bij' die uit gaven optelde, kwam men tot een zoodanig bedrag, dat het't allerverstandigste was het aan de aannemingssom nog ontbrekende er maar bij te voegen. Bij stopzetting der werkzaamheden had men geen voordeel van beteekenis, bij voort zetting kon door een betrekkelijk gerige som meer, het terrein althans bouwrijp gemaakt worden. Wie wist in dezen tijd van verrassingen of nog niet plotseling de politieke hemel weer een andere kleur zou krijgen. Zoo veel ministers,, zoo veel wisselende in- zichten en zelfs bij eenzelfden minister kon het de ondervinding heeft het geleerd voorkomen, dat inzake steun voor woning bouw onverwachts weer in een nieuwe rich- ting gekoerst zou worden. En werkelijk, men schijnt goed gezien te hebben. De minister heeft, hoewel de interpellaties en de stemming in de Tweede Kamer hem sterk doen staan, zich in beginsel reeds be- reid verklaard de' gemeente het gevraagde voorschot voor het verkrijgen van bouwter- rein ten behoeve van de woningbouwvereeni- ging „Rochdale" te verleenen. Is het grond-vraagstuk dus tot een oplos- sing gebracht, wat het bouwvoorschot betreft, elt deelt men ons van overheidswege uitdrukke- lijk mede, dat dit niet verleend is. Wij gelooven niet, dat men zich over die mededeeling bijzonder ongerust behoeft ta maken. Zou de minister voor het verkrijgen van het bouwterrein zijn medewerking verleenen ais tevens niet de bedoeling voorzat ook voor het bouwen van de daarop gedachte wonin gen Rijkssteun te verleenen? Wij gelooven dat Rochdale wat dat betreft niet alte ongerust behoeft te zijn. - De burgemeester heeft Donderdag een on- derhoud gehad met Jhr. de Graaff, den in- specteur van de Volksgezondheid. De zekerheid werd verkregen, dat de mi nister den wonirigbouw met Rijkssteun voor Alkmaar wel zal steiinen, wanneer vast staat, dat er hier woningnood is en de be- noodigde bouwarbeiders aanwezig zijn. In verband met dit onderhoud besloten B. en W. te trachten den woningbouw met Rijkssteun in Alkmaar te bespoedigen. Tot nog toe hadden B. en W. in verband met de bekende circulaire een afwachtende houding aangenomen. Het was echter wel te voorzien, dat de mi nister ten opzichte van Al'kmiaar tot andere gedachten zou komen. De minister, aldus de ons van officieele zij- de toegezonden mededeeling, heeft het bouw voorschot niet verleend maar, hij is be- reid, als te gelegenertijd tot bebouwing zal worden overgegaan, Rijkssteun toe te ken- nentenminste als bij dien bouw de grootste geleidelijkheid betracht wordt en de bouw tegen sterk verlaagde prijzen kan uit- gevoerd worden. Wij hebben zelden iemand met den schijn van een weigering, zooveel concessies zien doen als deze van zijn beginsel-voetstuk ge- vallen minister. En wij zijn er van overtuigd, dat het Roch- dale-kindje, na den dood zoo wonderbaarlijk ontsnapt te zijn, thans met den dag zal aan- sterken, en zich in een ommezien zal ontwik- kelen tot een gezonden pootigen boy, die de vreugde van het sociaal-democratische huis gezin en de trots van zijn geestelijke vaders zal worden. RIJTDIGFABRIEK - ALKMAAR. Groote voorraad RIJTUIGEN en WAGENS. Levering onder garnntie i-: Pr\jzen uiterst laag. Buitenland DE IER9CHE KWESTIE De Iersche kwestie is weer in een ander stadium gekomen. Op de weigering van Li.-v George om de conferentie e Inverness te doen doorgaan, omdat Sinn Fein vast hield aan den ei&ch als vertegenwoordiger van een sou- vereincn staat te verschijnen, is thans weer door de Valera geantwoord in een zin, die getuigt van den ernstigen wensch om toch een bespreking te voeren. Hij heeft n.l. doen we- ten, dat hij er op staat dat de onderhande- laars bijeen komen zonder door eenige voor- waarden belemmerd te zijn. Dit is wat Lloyd George al aanstonds had verwacht. Mogelijk dat nu toch nog een over- eenkomst wordt ibereikt, nu beide partijen blijk hebben gegeven deze te wenschen. In verband met den toestand der Iersche kwestie zal Lloyd George, wanneer hij her- eteld is (hij heeft een verkoudheid te pakken on moot rich tea paar dajfan iss aeht nenwra) waarschijnlijk eerder naar Londea tei-ugkee- len dan werd verwacht. Er zal dan onverwijld een kabinetszitting worden gehouden. DE MOORD OP ERZBERGER. Er hebben te Miinchen in verband met den moord op Erzberger sinds Woensdag geen arrestaties meer plaats gevonden. Dien dag heeft de broeder van den verdachte Tillesen zich ter beschikking van de justitie gesteld, meldt de Tel. Naar officieel wordt medegedeeld, is thans vastgesteld, dat een organisatie voor politieke moorden niet bestaat. De gearresteerden ston- den in verbinding met de brigade-Ehrhardt en hadden vaak samenkomsten met de leden daarvan om de vriendschapsbanden te ver- sterken. Naar de „Ulmer Zeitung" schrijft, hebben de moordenaars van Erzberger den nacht van Dinsdag 13 Augustus in een hotel in Ulm doorgebracht. Den volgenden nachi heeft Tillesen in een ander hotel aldaar ver- toefd, waar hij zich met zijn vollen naam in het vreemdelingenboek inschreef. De vakvereenigingen en de drie socialisti- sche partijen zijn voornemens morgen te Ber- lijn een groote demonstratie tegen de reactie te houden. De „Vorwarts" publiceerde de foto's van de moordenaars van Erzberger en kondigt aan, dat deze portretten in de eerstvolgende dagen overal zullen worden gepubliceerd. De „Freiheit" eischt in een hoofdartikel, dat tegen Pohner, den politiecommissaris te Miin chen, en Roth, Beiersch minister (nu afgetre- den), een aank'acht zal worden ingediend, daar zij zelf hebben verklaard, met de leden van de Kapp-partij in relatie te hebben ge- staan. Zij hebben zich daarbij schuldig ge maakt aan een misdaad, waarop volgens het wetboek van strafrecht tuchthuisstraf kan staan. In het Oostelijk Rijnsch-Westfaalsche ln- dustriegebied zijn nieuwe vereenigingen van centrum-aanhangers onder den naam van Erzberger-bonden ontstaan. Niaar de „Koln. Zeitung" mededeelt, is het doel de vorming van een nieuwe strijdbare organisatie tegen rechts en bei'nvloeding van de politick van het centrum in de democratische richting van Erzberger. Het Hbid schrijft, dat in de zaak Erzber ger te Miinchen nog een aanhouding is ge daan. Een koopmansv, .Juwe, die bcschul1- d'igd wordt twee personen, die met den moord in verband staan, gewaarschuwd te hebben, zoodat zij hebben hitmen vluchteni, is gearrcsteerd. Op de aanplakborden in de straten van Miinchen is een bevel tot aanhouding aange- bracht met de portretten van ErzbergeFs moordenaars. De meeste portretten zijn zoo geschonden, dat zij o.'iherkenbaar zijn geworden. NOORDHOLLANDSCH L ANDB OUW CREDIET. Rente 7,. DE NOOD IN RUSLAND. De Parijsche correspondent van de „Ti- mes" meldt, dat het internationaal comite voor de hulpverleening aan Rusland, dat te Parijs vergadert, in zijn Donderdag gehou den vergadering, ondanks het antwoord van de sovjet-regeering, besloten heeft, door te gaan met zijn plannen voor de hulpverlee ning aan Rusland. Besloten werd een Inter nationale conferentie te beleggen, die 6 Oc tober te Brussel zou bijeenkomen en waartoe ook de Oostzee-staten en Duitschland zullen worden uitgenoodigd. Het comite acht het echter niet voldoende, levensmiddelen naar Rusland te zenden, doch is van meening, dat ook moet gezorgd worden voor het vervoer daarvan in Rusland zelf naar de door den hongersnood geteister- de streken en het plan is om de naar Rusland te zenden commissie een onderzoek te laten instellen naar de beschikbare transportmid- delen. De sovjet-regeering heeft verklaard, dat vier millioen ton graan noodig zijn, waar- van twee millioen ton in Rusland zelf zijn te krijgen. Doch zij erkende tegenover dr. Nan- sen dat er geen voldoende vervoermiddelen zijn om het in Rusland voorradige graan naar de hongersnooddistricten te vervoeren en de Parijsche commissie vraagt zich daar- om af, welke zekerheid er bestaat, dat de twee millioen ton graan uit het buitenland naar de hongersnooddistricten zullen kunnen worden vervoerd. De „Petit Parisien" wijst er op, dat de internationale commissie voor nulpverlee- ning aan Rusland op voorstel van Delacroix (Belgie) besloten heeft een oproep tot alle natien te richten, welke haar liefdewerk wil- len steunen. In de nota werd er de nadruk op gelegd, dat het absoluut noodig is, dat de commissie zich op de hoogte stelt v, i de be- hoeften, waarin zij wenscnt te voorzien. De oproep eindigt met den wensch, dat de ver- schillende naties zich zullen laten vertegen- woordigen op de bovenbedoelde zitting van de internationale commissie. DE KABINETSCRISIS IN BEIEREN. De Bcicischc Landdag is tegen a.s. Woens dag bijeengeroepen voor de verkicziog van een minister-president. De rechtsclie kringen trachten met alle middclen stemming te maken voor de verkie- zing van von Kahr. Dit schijnt op de leidcrs van de Dultsche volkspartij wel ©enigen in- Neeint proeff met deze prima kwaUteiten in fraaie verpakking. TRAAGT ZE UWEN WINKELIEK. druk te makea Maandag zal de „commissie van ouden" uit de Bciersche volkspartij sa- mcnkomen. Naar men zegt, zal gcheimraad Held namens deze partij met von Kahr over oen wederbenoeming sprekca. De democratische fractie zal hare hou ding in de kabinetskwestie laten afhangen van de voorstellen, welke de Beicrsche volks partij aan de andere coalitiepartijen zal doen. Volgens de „Freihcit" aarzelen de recht- sche partijen om een regeering te vormen, om zoodoende tijd te winnen om een omwen- teling voor te berciden. Het blad blijft bij zijne bewering, dat er wapentransporkten naar Miinchen plaats vinden. De „Voss. Ztg." verneemt uit Munchen, dat de Beiersche Volkspartij: besloten heeft om von Kahr de candidatuur van minister-pre sident aan te bieden. Ook zijn aanhangers houdemi rekening met de mogelijkheid dat van Kahr deze niet aannemen zal, en in samen- werking hiermee overweegt men hier en daar of het niet gedaden zou zijn oin den Beier- schani Landdag te ontbinden en een1 volksbe- slissing door nieuwe verkiezingen uit te lot- ken. In de Donderdag gehouden vergadering der 'Duiisch-Nationaien zijn de rijiksregeering en de liniksche bladen heftig aangevaillen en aan von Kahr en Roth huld'e gebracht en hun teruigkeer gewensdit Overste Xylander verfclaarde nooh in deze crisis, nochi vroeger voornemens te organisee- reni; hij .zeide ook niet tot een organisatie te behooren, die zich metdl ergelijike gedachten bezighield. DE REACTIONNAIRE HAARD IN BEIEREN. De afgetreden Beiersche minister van justi tie Roth laat naar aanieiding van in de con- trcle-commissie van den Duitschea Rijksdo.,' gedane mededeelingen verklaren, dat hij noch kapitein Ehrhardt, noch kolonel Bauer of majoor Pabst kent, en dat dus de mede deelingen wat dit aangaat, geheel op fantasic berusten. De rijkskanselier (die uit een schrij- ven van dr. Weissman had medegedeeld, dat Roth en politiecommissaris Pohner in ver binding stonden met genoejnde militairen) had zich, door te voren in Munchen te irtfor- meeren, hieromtrent zekerheid kunnen ver- schaffen. Ook Pohner legt een verklaring af, waarin hij zegt: Het betreft hier een zeer oude zaak, waarvoor de rijksdagafgevaardigde Sanger een strafvervolging tegen mij heeft ingesteld. Ik heb dus geen verdere verklaringen te doen. Het Miinchener orgaan van de meerder- heidssocialisten, de „Miinchener Post", ver- wijt den hoofdeommissaris, dat hij voor Ehr- hardt-mannen valsche passen heeft opge- maakt. Een onderzoek naar deze aangelegen- heid is ingesteld. In politieke kringen te Berlijn is men van meening, dat het bericht van Dr. Weissman dringend nauwkeurige verklaring behoeft. Den Pruisischen Staatscommissaris van Openbare Orde is derhalve verzocht om de onduidelijkheden in zijn bericht op te helde- ren. De „Tag" weet uit goeden bron, dat dr. Weissman den betreffenden brief als streng vertrouwelijk aan dr. Wirth heeft gegeven. Dr. Wirth heeft zich niet aan deze strenge vertrouwelijkheid gehouden, waarover Dr. Weissman buitengewoon verontwaardigd is. In Beiersche rechtsche kringen neemt men het dr. Wirth voornamelijk kwalijk, dat hij de Beiersche regeering niet vooraf van de be- sehuldiging op de hoogte heeft gesteld. Door de permanente commissie uit den Beierschen Landdag werd een voorstel van Dirr (dem.) door alle partijen aangenomen, waarin van de Beiersche regeering wordt ge- eischt, dat zij aan het Beiersche parlement van de beschuldigingen in de controlecom- missie van den Rijksdag tegen minister Roth en den hoofdeommissaris Pohner geuit, een verklaring geve. INTERVENTIE IN HET GRIEKSCH- TURKSCH GONFLICT? Uit de kringen van den Volkenbond te Ge neve, komt het bericht, dat .van Grieksche zij- de getracht wordt den Volkenbond tot een in- terventie in het Grieksch-Turksche conflict te bewegen. De Grieksche gedelegeerden ver- klaarden dat Griekenland weliswaar geen in- terventie zoekt, maar zich daartegen niet ver- zeten zal, als het voorstel daartoe van de te- genpartij komt. In het begin van den oorlog tegen de Tur- ken wilden de Grieken heelemaal geen tus- schenkomst. Zij vertrouwden toen uitsluitend op hun beginsel en de kracht hunner wape- nen. GEVEGHITEN) AAN DE OOSTENRIJK- SCHE G'RENS. Vol'gens officieele berichten beginit de ben- den-actie der Bongaarsche insurgenten aan de Oostenirijiksche grens opruieuw. Bij Kirch- schlag werdieini de ingurgenten na een vuur- gevecht vedreven. Biji 'Nleudau vielen Hon- gaarsche insurgenten een Oo&'tenrijkschen pest aan, waarbiji in een vuurgevecht em Hongaarsch officier verwond werd. EEN BELEEFDHEIDSWEDSTRIJD. Het blad ,,1'Oeuvre" heeft een nationalen beleefdheidswedstrijd uitgeschreven, die van 30 September tot 30 December zal duren. le- der kan eraan deelnemen door de Franschen van beiderlei kunne aan te wijzen, die het meest een belooning waard worden geacht Er zullen speciale dagen met speciale prijzen worden ingesteld voor de verschillende cate- gorieea van ambtenaren en beambten, die voortdurend met het publiek te maken hebben. Begonnen zal worden op 30 September en 1 October, met de taxi-chauffeurs *en huurkoet- siers. Er worden voor deze categorie een prijs van duizend en tien van honderd francs uit- geloofd De jury zal voor de helft uit abomte's en voor de andere helft uit redacteuren van ,,1'Oeuvre" bestaan. Telefoen 572. EEN LEGER VAN BELASTING- AMBTENAREN. Officieel wordt meegedeeld, dat thans In Duitschland 600.000 beiasting ambtenaren werkzaam zijn. De nieuwe belastingen zullen nog 300.000 ambtenaren noodig hebben, zoo dat het Duitsche volk dus 900.000 belasting- ambtenaren moet onderhouden, d.w.z. op elke 600700 inwoners tea ambtenaar. HET ECONOMISCH HERSTEL VAN DUITSCHLAND Onder voorzitterschap van rijkskanselier Wirth hebben den laatsten tijd besprekingen met bestuursleden van den rijksbond der Duitsche industrie en met vertegenwoordi- gers der banken plaats gevonden. Onder- werp van de besprekingen was de ernstige financieele en economische toestand van het rijk. Van alle zijden werd nadruk gelegd op den goeden wil om met alle kracht en' offei- vaardigheid mede te werken aan het pro- bleem, het rijk de tot nakoming van zijn ver- plichtingen noodige middelen te werschaffen. De onderhandelingen zijn op een gunsfcige basis van begrip van den toestand en tege-. moetkomendheid ver gevorderd. Om tot een definiticf resultaat te komen, is echter nog overleg met andere produdieve elementcn van DuiLschland's economisch leven noodza- De berichten, welke over deze onderhande lingen in het openbaar verspreid zijn, zijn in hoofdzaak vermoedens en beweringen. De besprekingen, welke tot de belangr kste dis- cussies behooren, welke een regeering ooit had te voeren en die daarom de meest nauw- lettende consideratie door alle bij den weder- opbouw van Duitschland betrokken kringen verdienen, zullen met de vertegenwoordigers der bank.wereld, alsoo'k met die van dem land- bouw, in snelle opeenvolging worden voort- geze' Dat de toestand van Duitschland im finan- cieel zoowel als economisch opzicht slecht is, hebben tal van berichten den laatsten tijd al doen zien en heel Duitschland zal moeten aanpakken om door deze moeilijke tijden heen te komen Maar ook de geallieerden kunnen veel tot het herstel van Duitschland bijdra- gen; door opheffing der economische sanc- ties. En daartoe was al half en half besloten De geallieerden zouden die opheffing over- wegen. wanneer op 31 Augustus het eerste milliard goudmarken was betaald1. De Duit sche regeft-ing heeft aan dien betalingsplicht voldaan, maar de dwangmaatregelen wor den onvenninderd gehandhaafd. Dit zet in Duitschland kwaad bleed, wekt verbittcring cn deze vocdt weer de vijand- schap, die dan toch nog altijd bij een deel v:>n het oude Duitschland bestaat, voorname- lijk tegen Frankrijk, dat het meest onverzoen- lijk tegenover den vroegeren vijand staat. Een vcrheugend bericht voor heel Duitsch land za' ziin de mededeeling van de „Koln. 7tg.", dat de Engelsche douane-beambten uit Opladen (Rijnland) zijn terug geroepen. Dat is dtn tenminste eene stap in de goede rich- ti'.fr om het Duitschland beter mogelijk te maken te voldoen aan de zeer zeker zware verplichtingen van het verdrag van Versail les. VALSCHE BANKBILJETTEN. Te Brussel werd dezer dagen iemand aan- gehouden onder verdenking valsche Neder- landsche hankbiljetten te hebben verspreid. Thans heeft het kantoor te Amsterdam van Thos. Cook and Son van het Brusselsche kan toor dier firma ontvangen twee valsche bank- biljetten van 60. Naar het kantoor aan het Hbl. mededeelt. waren ze van de eehte te emderseheiden doot IMAARSCIE COURANT. MIMilWI Albiraaar's 11® em

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1