zake de clasificatie der hulpkantoreni bij cfen i richttag, die de eenig jutste wend geaclrt door de meerderheid der dc .post-, tetegraaf- en telefoondienst: Is de minister bereid mede te edielen, wan neer zal ingiaan de nieuwe regeling der das- sificatie van de kantoorhouders bij de poste- rijen? lxxidt het antwoord van den minister van waterstaat: De gestelde vraag kan niet worden beant- woord, voordat door de regeering is uitge- maakt, of onder de bestaande omstandig- heden de aan een nieuwe classificatie ver- bonden boogere uitgaven verantwoord kun nen heeten. Gemengd Nieuws EEN ZAK VOL ZILVERWERK. Drie iechercheurs van bet bureau War- moeesstraat te Amsterdam hebben Zaterdag middag een buitengewone vangst gedaan. Zij hadden er lucbt van gekregen, dat iemand in de oude stad zilverwerk tractate te verkoo- pen, dat afkomstig was van een inbraak in't liotel Jan Tabak te Bussum. Het spoor voerde hen naar de eerste ver- dieping van perceel Oudezijds Achterburg wal 15 Daar troffen zij, behalve de bewoon- ster, ook den man aan, die van de inbraak verdacht werd. In dezelfde 'kamer vond het drietal een groote zak met zilver, als vorken, lepels, viachmesjes, vischVorken cn ander eet- gerei De zak was zoo zwaar, dat het optil- len moeilijk was. De man werd gearresteerd. Op bet bureau Warmoesstraat viel hij al da- delijk door de mand. Hij bekende ingebroken te hebben in Jan Tabak en had daar een rooftocht ondemomen Het gestolene nam hij mee in een zak. Hij had deze braak verricht in gczclschap van een redeplichtige. Daar hij het zilver niet mee naar huis durfde nemen, bracht hij het naar het bewuste perceel aan den Achterburgwal, waar een juffrouw woon- de, met wie hij. vroeger kermis te Zaandam had gevierd. Vandaar uit wilde hij de partij stuk voor stuk verkoopen. Een beroepsnbreker is de man niet. •INBRAAK AAN HET ROKIN. In den nacht van. Vrijdag op Zaterdag is aan het Rokin te -Amsterdam een brutale in braak gepleegd De daders brachten een be- zoek aan twee lokalen, en namen daar voor een groote bedrag, circa 1500, aan mantels, borstrokken en wollen ondergoed mee. Op epeuren werd hij gevi een andere verdieping maakten ze een brand- huis in de Oude Kenn kast open, waarvan de sleutcl zich in de lade gearresteerd en met hem van een lessenaar bevond, Het gelcj, ten be- drage van 100, werd gestolen. ERGERLIJK. Dr. E Balet te Blaricum schrijft in „De Kampioen" Automobilisten worden dringend gewaar- schuwd voor het dorp Huizen. ,,Inboorlin- gen" hadden Zondagmorgen 4 September heel netjes een dubbele, aaneengcsloten rij vuistdikke glasstukken (mcest bodems van flesschen) dwars over den weg gelegd, en wel precies om den hoek, waar de weg van vBlaricum naar Naarden afdraait, dus midden in het dorp, vlak bij den wegwijzer van den A. N W B. .oor Uwe Excellence dato 10 Januari j.l. ingestelde „Commissie voor de Melkvoarziening. Zou te kwader ure hiervan worden afge- weken, en gevolg gegeven aan het telegrafisch verzoek, dat de Ned. Melkindustrieele Ver eeniging tot Uwe Excellentie richtte, dan zal dit bij de producenten een zoodanige ontstem- ming verwekken, dat de animo tot productie, vooral in het winterseizoen voor altijd ver- dwijnt. Het nemen van maatregelen, welke de Melk industrieele Vereeniging wenscht, zal dan nimmermeer beeindigd kunnen worden, wijl het tevens een beletsel is voor een normaal on'twikkelen van den handel. Zonder twijfel zal regeerings-on tho uding na betrekkelijk korten tijd een evenwichtstoe- stand doen intreden. ONDERWEG VERDWENEN. De firma Gebrs. Van E. te Rotterdam, heeft bij de politic aldaar, naar de „N. Rott. Crt." meldt, aangifte gedaan, dat met het mo- torschip „Avontuur" voor de firma van Rot terdam naar Amhcm 50.000 kilogram mais is vervoerd en dat men bij aankomst te Arn- hem bij1 de uitlading 2000 kilogram te kort is gekomen. DIEF9TAL IN EEN POSTKANTOOR. Uit het postkantoor aan de Plantage Mid- denlaan te Amsterdam is een blikken trommel met 5500 aan geld gestolen. In het kantoor was omstreeks sluitingstijd alleen nog aanwezig een klerk-telegrafist. Bij dezen kwam een anderen klerk-telegrafist een praatje maken, vermoedelijk met het doel om hem eenig geleend geld terug te betalen. In strijd met de bestaande voorschriften liet de dienstdoende telegrafist zijn collega binnen in het dienstlokaal. Terwijl zij daar samen zaten te praten werd de dienstdoende klerk aan het telegraaftoestel geroepen. Toen hij terugkwam was zijn „vrien<f' verdwenen en met hem den trommel met geld, die de ambtenaar naast zich had staan. De gedupeerde man deed onmiddellijk aan gifte bij de politie. Dadelijk gingen recher- cheurs uit om den verdachte te zoeken. Thuis bleek hij reeds langen tijd niet geweest te zijn aan de woning van zijn verloofde wist men ook niets van hem. Na lang en moeizaam wmmm 'onden in een verdacht ennissteeg. Daar werd hij EEN MOTORSPUIT DOOR DE BRUG GEZAKT Zondagmiddag speelden de kinderen van den landbouwer J. Bant onder de voormalige gemecnte Ransdorp met vochtig carbid in de buur-t van een hooischelf. Toen een der kin deren een lucifer aanstak ontstond een kleine ontploffing, waardoor het hooi vlam vatte. Aangewakkerd door den wind greep het vuur spoedig rond zich en stond ook een tweede hooischelf in lichte laaie; ofechioon de vroe- gere dorpsbrandwccr spoedig in actie was, vreesde men voor uitbreiding, daar de boer- derij op een meter afstand stond. De Am- sterdamsche brandweer rukte met twee groo te en een kleine motorspuit uit Men had cch- ter met pech te kampen, want toen de eerste TV/are motorspuit over de laatste brug voor Ransdorp reed bezweek deze en kwum de n-^tr>™raoen met de achterwielen in de sloot. Hierdnnr werd den anderen spuiten den weg versperd Men slaagde er ten slotte in een kleine mo torspuit - die steeds door den materieelwa- r:n on sleeptouw wordt genomen dwars over het land naar dc brandende hooischel- ven to bTcneen. Het blusschingswerk werd aanpenakt onder leiding van den waamemen- den rommandant den her Lodewijks. De Knerderii Weef behouden Nadat de motor- annft rrrlirhf was, werd de brug hersteld. WETHOUDER WIBAUT. De heer Wibaut was, om te genieten van een korte vacantie, naar Zwitserland gereisd. In de eerste dagen na zijn aankomst in dat land, maakte hij een wandeling van Grindel- wald (Berner Oberland) naar de Kleine Scheidegg. In een der hotels rustte hij wat uit en toen zou hij zijn tocht naar de Jungfrau vervolgen. Hij droeg met spijkers beslagen bergschoe- nen en daarvan was het gevolg, dat hij op een trapje in de nabijheid van het hotel uit- g1eed en viel. Bij dien val bezeerde hij zijh voet. Aan- vankelijk leek het echter zoo weinig ernstig, dat hij den tocht vervolgde. Later bleek, dat de val leelijk was aangeko- men. Het is waarschijnlijk, dat de voet gebro- ken is. De heer Wibaut kan nu maar heel moeih]k loopen. Toch heeft hij zijn werk op het Stad- huis hervat, al moet de gebroken voet voort- durend op een stoel rusten. WONINGBO'UW. De „N. Rott Ct." deelt mede, dat het be- richt van de „Tel.", als zouden de gemeente- besturen van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht binnenkort een adres tot den Minis ter van Arbeid richten naar aanleiding van diens circulaire d.d. 1 Juni j.l., op zijn minst genomen voorbarig is. Er heeft over deze gelegenheid weliswaar een bespreking plaats gehad tusschen de 'be- trokken wethouders van Amsterdam, Rotter- dam( Den Haag en Utrecht, doch de zaak is vooralsnog in het stadium van overleg DE MELKVOORZIENING. Bij den Minister van Landbouw is het vol- gend adres ingekomen Het Centraal Bestuur van de Provinciale Bonden van Melkveehouders in Nederland, acht het niet overbodig Uwe Excellentie als zijn meening kenbaar te maken, dat een goede consumptiemelkvoorziening in de naaste toe- komst en in den aanstaanden .winter het best gewaarborgd is, als gestuurd wordt in de [e „jongen" der vrouwen, die verdacht worden van heling. Op I den jonge man werd nog een gedeelte van het gestolen geld gevonderi. DRIE PERSONEN GEWOND. Zaterdagavond heeft in de nabijheid der Oude-kerk te Amsterdam een tot dusverre on i bekend gebleven individu rondgezwalkt, die j om onverklaarbere reden een drietal perso- j nen met een mes heeft toegetakeld Het eerste geval spelde zich om bij elven af op de brug over den Oudezijds Achterburgwal tegenover de Stormsteeg. Daar liep een bewoner van de Ridderstraat te wandelen, tot eensklaps een man op hem toeschoot en hem een aantal steken too bracht. De kerel zwaaide in het wilde weg met het mes Gelukkig waren de verwondingen niet zeer diep. Het slachtoffer kreeg een steek' in den riek en eeni in de zijde. Per autobrancard werd' de gewonde naar het Binnen-Gasthuis vervoerd en daar verbon- den. Na eenigen tijd kon hij huiswaarts gaan Nauwelijks' lag den man in de autobran card of weer op den Oudezijds Achterburg- wal, ditmaal op den hoek van de Lange Nie- i tevab da's rij1 zel, ontstond een nieuwe volksoploop. Het belastingen een bleek. dat -de messenheld aldaar twee perso- nen, een man en een vrouw, had geatta- queerd. Het tweetal, dat daar in de buurt woont, zag eensklaps een man met een ge- trokken mes op zich afkomen. De vrouw kreeg een zware steek boven het linkeroog, tengevolge waarvan zij een hevig blocdende wonde lo*eeg Toen de vrouw ineen was ge- zegen, wendde de schurk zich tot.den man en voor deze er op verdacht was had hij1 het mes onder den linkerschoudcr. Beide gewon- den werden per autobranvflrd naar het Bin- nen-Oasthuis vervoerd, na in het politiepost- huis Nieuwmarkt te ziin verbonden. Hun toestand is ernstig De dader is ontvludht De politie heeft den peheelen nacht naar hem gezocht, maar te- vergeefs. Gistermorgen was men nog Zijn spoor bilster Hr- eenc'ao-en hadden telkenmale geweldige volksooloopen ten gevolge. geheete voornad vleeschbt tat betlag geno men. (Weer een bewijs, dat een keuring aan een' abattoir in alle opzichten het meest aanbeve- lenswaardig is. Red. Alkm. Crt.) VEOHTPARJTIJ TE AMSTERDAM. ■Het wordt hoe 1 anger hoe meer een vrijge- vochten bende in de buurt van de Warmoes straat en Zeedijk. Zaterdagavond heeft men een groentenkoopman uit1 de Utrechtsche- dwarsstraat op den hoek van den Langen Niezel dusdanig mishandeld, dat de man in zeer emstigen toestand naar het Binnen- Gasthuis vervoerd moest worden. Hij werd cangerand door een onbekend persoon natuurlijk kon niemand der omstanders in- lichtingen geven waarna hij een slag ont- ving, die hem op den grond deed1 tuimelen. Toen de groentenkoopman zich oprichtte ont- ying hij een tweeden slag, waardoor hij be- wusteloos bleef liggen. liet b'loea stroomde over zijn gezicht. Men heeft den ongelukkige in het bureau Warmoesstraat een voorloopig verband aangelegd, waama het transport naar het Gasthuis plaats had. DE BONDSRAAD VAN 'DEN NEDER- LANDSGHEN MIJN'WERKERSBOND. In de gisfcer gehouden1 bondsraad van den Ned. Mijnwerkersbond te Heexlen gehouden, werd o.ni. aangenomen een voorstd van het hoofdbestuur de andere organisaties uit te noodigen geen genoegen te nemen met de aangezegae loonsverlaging ,eni de aan deze organisation uit te noodigen gezamenlijk de scnerpste maatregelen te nemen, deze loons verlaging tegen te gaan. ONDER DE TRAM. Te Nijega wilde de hulpconducteur K. Visser van de goederentram uit Drachten een paar wagens afhaken, die met hout ge- laden waren, terwijl de tram nog in bewe- ging was. Hij stniikelde en kwam onder de tram t erecht. De dood trad onmiddellijk in. Een paar wagens ontspoorden, doch konden door eenige arbeiders weer op de rails ge- plaatst worden. VERDUISTERI NO. De Leidsche recherche heeft te Rotterdam gearresrteerd A. A. L., bedieade van de firma Vroom en Dreesmann te Leiden, die zich ten nadeele van deze firma aan venduis- tering van 2500 heeft schuldig gemaakt. DE RiJKSKOLENVOORZIENINO. De crisis-enquetocommissie heeft aan de koningin een achtste verslag aangeboden, waarin de uitslag van het onderzoek naar het nadeelig saldo van de rijkskolenvoorzie- i ning en den aankoop van kolen in Noord- j Amerika is vermeld. GEARREiSTEERD. De politie te Zegwaard heeft gisteren drie kwartjesvinders gearresteerd, die bij de landbouwtentbonstelling aldaar hun slag trachtten te slaan. Enkele personen waren van hun optreden reeds het slachtoffer ge- worden. Bij informatie te Rotterdam bleek, dat men met vrij beruchte inbreker® te had, naar wie de politie reeds eenigen- had gezocht. DIREiCTE BELASTINGEN EN HYPOTHEKEN. Het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland heeft de aan- dacht van de Tweede Kamer verzocht voor de omstandigheid, dst art. 12 der wet van 22 Mei 1845, Stbl. no. 2,2, op de invordering van's rijks direci^helastingen de bepaliag TKhatkist voor de directe oorrang heeft, die boven1 doen tijd GEDENKTTEEKEIN VOOR UEiOER EN VLOOT. Dfe onthulliing van het gedentteeken, ter herinnerinig aan- de diensten, door leger en Vloot gfldurende de mobilisatie aan den lan- de bewezen, opgeridit te Scheveningen, zal, igelijk reeds gemeld is, plaats hebben door ae Koningini, a.s. Dinsdag namiddag- half- vier. 'De miinister van staat, oud-mini!ster van binnenlandsdie zaken, mr. P. W. A, Cort van der Lindten' zal1 daarfrijt een redevoering uit- spreken. Oud--generaal C. Jl. Snijders, oud-opperbe- vfllhebber van land- en zeemacht, zal Hare Majesteit welkom, heeten en Haar uitnoodi- gen tot de onthulling over te gaan. De heer HL M. van Bemmelen, voorzilter v.an de Kon. Nederl. Vereeniging Otnze Vloot, zal het monument in eigendom overdragen aan de gemeemte 's-Gravehage, waarop na- mens deze de burgemeester bet monument zal aanvaarden. Leger en vloot en1 het Niedterlandsch-Indi- eche leger zulllen vertegenwoordigd worden door deputaties. De voorzitter der Vereeniging Indie Weer- baar, de heer K. A. K. Bosscha,'- zal namens die vereeniging een krans bij het monument neerleggen. De ontwerpen9 van het gedenkteeken, de heeren Toon Dupuis en' D. Roosenburg, zul leni bij! de onthulling tagenwoordig zlj:n. Na afloop van de plechtigheid biedt de ge meemte 's-Gravenihage aan genoodigden een thee aan op het Kuihaus. ONDBUGDELIJK VLEESCH. Te Wageningen zijn eeni aantal .personen ernstig ongesteld geworden na het eten van vleesch, afkomstig van een koe, die door den gemeenteveeartsjkeurmeester goedgekeurd was. Van twee patienten is de toestand zeer ernstig, een van hen is de zoon van een sla- ger, bij wien het vjeesch is gekocht. Bij drie slagers, die alle vleesch van het betreffende rund hadden verkocht, ie Vrijdagaivond de hypotheken gaat. jet hoofdbestuur vertrouwt; dat de Twee de Kamer bereid! zal worden, gevonden: maat regelen te nemen om een eind te maken aan het gewraakte privilegie en de toepas&ing daarvan. OVERDRAOHT RECTORAAT. Men meldt ons uit LeidenHedenmiddag heeft de rector-magnificus prof. R. P. van Calcar in bet groot-auditorium van het Uni- versiteitsgebouw aan. het begin van den nieu- wen cursus verslag gegeven van de lotgeval- len der Universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger Prof. G. Snouck Hurgronje. Uitgereikt werden tevens de gouden me- daille aan den heer F. H. Penninck, docto- randus in de wis- en natuurkunde, en een eer- volle vermelding aan den heer C. W. A. M. Keulemans, jurid. cand. voor antwoorden op prijsvragen van den Senaat. DE SCHEUREN IN HET ROTTER- DAMSCHE RAADHUIS. Een officieel onderzoek is, naar het „Rott Nbld." vemeemt, ingesteld naar de vele klei ne scheuien, die het nieuwe raadhuis van Rotterdam ontsieren. En het is daarbij ge- bleken, dat hun aantal wel is waar veel groo'- ter is, dan oppervlakkig valt te constateeren, maar dat er vooralsnog geen aanwijzingen zijn, die voor emstige verzakkingen zouden doen vreezen. In 't desbetreffende rapport wordt de voor- naamste oorzaak gezocht in de betonfundee- ring De samenstelling van de betonspecie schijnt geen voldoende garantie te hebben ge- boden voor zoo snelle en zoo afdoende ver- harding, dat ze niet door den last van het er op rustende metselwcrk kon worden inge- drukt. Daardoor zijn zettingen en spannin- gen in de gevcls ontstaan, die de zaiidsteen- bekleeding doen scheuren, omdat deze min der elastisch is dan de achtermetsclarij:. Het rapport zoekt ook in de groote ,droog- te een der oorzaken. Daardoor zou namelijk een te sn|l en meer dan normaal krimpen van de specie tusschen de baksteenlagen der achtermetseling ontstaan zijn. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. In den tuin van het Jagershuis in tuin- dorp-Vreewijk heeft de Christelijk-Historische Unie gisteren een landdag gehouden. De heer J. R Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer, mej. mr. Frida Katz, lid van den Amsterdamschen gcmeaiteraad en ds. I Voorsteegh, van Katwijk aan Zee, hebben daar het woord gevoerd. WIJZIGING KIESWET, PROV. EN GEMEENTEWET. De regeering heeft in verband met de tweed lczing van de wetsontwerpen tot wij- ziging van ae Kietwet. Provinciale Wet en de Gemeentewet in overleg met de Commussie van Rapporteurs een aantal wijzigingen in deze wetsonhverpen voorgesteld. Met betrekking tot de wijziging van de Kieswet wordt medegadeeld, dat Wt het over- leg tusschen de regeering en da Commissie van Rapporteurs is geblekcn, dat het outbro ken van een overgangsbepaling ten aanzien van enkele bepalingcn tot moeilijkheden aan leiding geeft. Aangezien het invoegen van een dergelijke bepaling niet noodzakelijk is ge worden door bij de eerste lezing aangeno men wijzigingen of de verwerping van arti- kelen, kan die invoeging niet bij tweede le zing gcschieden. Bij de regeering is in over- weging hiervoor een afzonderlijk wetsont- werp in te dienen. Met betrekking tot de wijziging van de Provinciale Wet wordt er de aandacht op ge- vestigd, dat het amendement van den heer Rutgers op de Kieswet om dc uitgevallen can- didaten, die daartoe den wensch te kennen geven, op hunne oorspronkelijk plaats op de lijst te herplaatsen, in plaats van onder aan de lijst, niet is overgenomen in de Provin ciale Wet, evenmin als in de Gemeentewet, omdat de argumenten, welke voor deze bepa ling ten aanzien van Kamerverkiezingen gel- den, ntet in dezelfde mate kunnen worden aan^evoerd voor verkiezingen voor do Pro vinciate Staten en de Gemeenteradcn, zoodat deze wijzigingen niet geacht kunnen worden noodzakelijk te zijn geworden door het bij eerste lezing aangenomen amendement. GEPENiSIONNEEiRDBN DER ZEEMACHT. Te Amsterdam vergaderde dezer dagen de Nederl andsche Bond voor Pensioen,actie voor de Gepensionneerden der Zeemacht bo ned en den rang van oficier, onder voorzitter- schap van den heer H. J. Hendrikse. Na het openen der vergadering werd kenmis gegeven van de oprichting van vele onderafdeelin- gen van den Bond. iHet woord werd gevoerd! door den heer J. C. Ciliacus, vice-voorzitter van den bond, die zeide, dat weer 300.000.000 a 400.000.000 voor vlootbouw en 100.000.000 voor technische uifcrusting van het leger er zullen komen, er ook gelden gevonden moeten worden voor afdoening der schuld aan de oude zeamacht. Ook werd het woord gevoerd door de hee ren A. Jansen en D. Idzinga, die betoogden, dat bet vroegere marinepersoneel door den staat slecht werd1 bezoldigd en slecht werd gevoed, terwijl het de gemeenschap rijk- dommen aanbracht. Volgens beide sprekers is het dus een plicbt der gemeenschap hen hiervoor te beloonen. Sprekers zijn van mee ning, dat het onrecht, den ouden marineman thans aangedaan, zich niet staande mag en kan houden. Die volgende motie werd bij ac- clamatie aangenomen: De gepensionneerden der zeemacht ver- klaren: dat, gelet op het schandelijk feit, dat het vroegere marinepersoneel vanaf kindsheid door den staat is uitgebuit, gelet ook op het tergend onrecht, het door de Regeering noo- dig geoordefild pensioenJbedrag aan hen te willen onthouden, hiertegen in verzet te zul len komen. Zij geven imperatief mandaat aan het comite van actie, zorg te dragen, dat hun eindelijk recht wordt gedaan. HANDELSDRUKWERK UIT HET BUITENLAND De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londeu schrijft, dat te barer kennis is ge- bracht, dat enkele firma's in Nederland ge- bruik maken van de lage valuta, om circulai- res etc. in het buitenl'and te laten klaar ma ken en frankeeren. De Kamer wijst er op, dat dit in Engeland een slechten indruk maakt en den Nederlandi- schen naam en de industrie schade doet, om dat vermoed wordt. dat de Nederlandsche handel in handen is geraakt, of althans ge- leid wordt door niet-Nederlanders Ook is de Kamer er van overtuigd, dat de resultaten die bereikt zullen worden door deze besparing van onkosten, belangrijk min der'zullen zijn door gebrek aan sympathie die in den vreemde gevoeld kan worden voor Nederland en hare producten. HOTEL „DE TWEE STEDEN" OPNIF.UW GEeXPLOITEERD. Naar wij vernemen, heeft zich te 's-Gra- venhage een combinatie gevormd, welke het reeds geruimen tijd gesloten zijnde hotel „De Twee Steden" aan het Buitenhof te's Graven- hage, opnieuw zal exploiteeren. Het ligt in't voornemen, de heropening reeds half October te doen plaats vinden. De directie zal wordfen opgedragen aan een Amsterdamsch hotelier. KORTE BERICHTEN. Zaterdagmiddag is in tegenwoordig- heid van bestuursleden, vele donatrices en donateurs, vertcgenwoordigers van zusterin- stellingen, enzen wethouder dc, Zeeuw als vertegenwoordiger van het gemcentebestuur, het Kralingsche Volkshuis geopend Op de vergadering van de Ver. van Soc. Predikanten te Zwolle gehouden heeft ds. G. W. Melchers een inleiding gehouden over Kerk fcn Staat. Het zoontje van H. B te Steenwijk, dat door een steenkolenwagen overreden werd, is in een ziekenhuis te Zwolle overleden In de oude Roer bij Vlodorp is Zater dag een vrouw uit Rheydt, die bij familie op bezoek was, verdronken. Zaterdag is in de Societeit Vereeniging te Haarlem de Nederlandsche Philathelisten- dag geopend met een welkomstrede door den voorzitter van den Nederlandschen Bond van vereenigingen van postzegelverzame- laars, den heer G. V. van der Schooren. De 16-jarige zoon van den molenaar K A. te Dalen is Vrijdagavond door een der molenwieken getroffen en op slag gedood. Maandag is het 25 jaar geleden dat prof. Bolland te Leiden het hoogleeraars- ambt aanvaardde. Jhr. de GijSelaar heeft het Diaconessen- huis te Leiden jcunnen verlaten. Te Amsterdam vergaderde de Ital.-Ne derl. Kamer v. Koophandel. Het derde Nationaal congres voor de weerkracht van het Nederl. volk wordt 23 en 24 dezer te Arnhem gehouden. •DE RUSSISCHE HANDELSBETREK- KINGEN MET HET BUITENLAND. Te Kopenhagen is bericht ontvangen uit Moskou, volgens hetwelk Krassin op het spoorwegcongres te Moskou heeft gezegd, dat er voorloopig niet kan worden gedacht aan de uitbreiding van Rusland's handelsbe- trekkingen met het buitenland, daar het bui- tenland in betaling voor zijn leveringen aan Sovjet-Rusland uitsluitend goud aannmnt, an de Russlsche goudvoorraad aeer beperkt is. T«vens ontraadde Krassin het aanknoo pen van handelsbetrekkingen met het buiten land door Russische particulieren. VOOiR iHONG ER'L IJD'EiNID RIUSILA'NP. Ziehier nog een enkel xnerkwaardig frag ment uit de uitvoerige besdirijvingen, die eon correspondent van de „Times" !in Rusland pu- bliceert den toestand in de homgerllijidende dis- tricten. „Ik zonder mij af met een ouden- boer, op- da t de tegenwoordigheid van de sovjet-ambte- naren ons niet zullen hinderen, dfschoon ik niliji verplichit gevoel te zciggeu, dat ik tot nog toe diets vreesaanjagends gemerkt heb om- trenit hun gedrag. (Het betreft hier twee met name genoemde sovjet-ambtenaren.) wij ko men spoedig aan- de fediige ih-ufj, die mijn gids aanwijst als die van een man, die juist ge- storven is. ,„Waar is hiji aan gestorven vraag ik. „Is hij- van honger ontgekomen?" „Hiii >is gestorven, omdat hij te veel heeft ge- geten antwoordde de oude man. Em) dan legt hij, met een sardonischen Mik uit wat hij' bedoelt. „Deze man: had sedert langen tijd niet ge- geten, Toen, werd zijn oogst .rijip, en hiji was z66 hongeriig, dat hiji zijin oogst opat toen hij: hemi inhaalde, met hub en al, in plaats van hem naar den molen te brengen en hem te la- ten malen. En hij at zoo veel, dat zijn maag opzwol net als dit'" hij wees hierbij op een boog vlak vo6r hem „en daarna werd hij zwaar ziek cn stierf in twee dagen- tijds." Ik vroeg hoe het kwam dat hij zoo lang honger leed. Konden zijn buren hem1 niet wat voedscl geven om hem over den moeilijken tiid heen te helpen totdat zijn oogst rijp zou zijn? „Ja, in vroeger dagen hielp ledereen zijn buur. Met meel. of paarden, of arbeid, of wat hij ook noodig had. Maar tegenwoordig heeft niemand iets te missen. Kijk maar naar het brood dat ik eet." Hij haalde uit zijn zak een stuk van de verschrikkelijke samenstelling, waarover reds zooveel geschreven is. Ik tracht een stukje van dit brood te eten, doch ik kan het niet verwerken. Mijn keel weigert Er zit zoo weinig in dit brood dat voedsel is, en zooveel dat louter ballast is voor die maag van deze hpngerende menschen. De boer kijkt mij aan als ik hem het brood teruggeef. Is dit brood?", zegt hij met bitterheid. „Ja, wij zullen alien van honger omkomen." Het is ijzingwekkend, te beseffen dat wat hij daar zegt hoogstwaarschijnlijk waar is. „Wat gaat u nu doen?", vraag ik stupide, meenende, dat er een weg moet zijn om uit de ze ellende te komen. Dit bewijst dat ik nog steeds niet voldoende den omvang van de el lende van den hongersnood besef. Hij brengt mij spoedig tot rede. „Wat kunnen wij doen? Wij zullen hier blijven, en in een maand, of in twee maanden, zullen wij geen enkel voedingsmiddel meer hebben, en dan zullen wij sterven. 'Zoo wij naar de stedten gaan, zullen wij, dat weet ik, ook sterven. Daarom blijven wij maar hier Hij spreekt zonder eenig gevoel, precies als een man die objectief een feit mededeelt. In onze nabijheid staat een paard, dat op de harde aarde knabbelt bij het zoeken naar een paar grassprietjes. „Ik weet nie hoe wij de paarden zullen voe- den. Wanneer wij ons zelven niet kunnen voe- den, kunnen wij de paarden ook niet voeden. dat is duidelijk. En zonder paarden kan de boer niet leven, zelfs wanneer hij den hon gersnood overleeft. Onze weiden zijn d'eze len- te niet overstroomd en wij hebben geen voed sel voor ons vee of onze paarden." Wij loopen naar een breed omheinde plaats waar het dorp gewoonlijk zijn hooi bewaart „Gewoonlijk is er geen plaats genoeg voor al onzen oogst", zegt de boed „doch dit jaar kijk zelf maar." Tk zie een half dozijn magere hoopen hooi, die verloren gaan in leegheid van het omhein de veld. „Zoo is het met al onze oogsten", zegt mijn gids„gewoonlijk is er geen ruimte om ze te bergener is zoo veel koren dat wij er geen plaats voor hebben. Doch dit jaar, kijk!" Mijn gids brengt mij naar een anderen boer. „Wij zijn met ons tienen in onze familie", zegt de boer, „en dit is alles wat wij voor den winter hebben. Als wij dit hebben op°-e<reten wat zullen wij dan anders doen dan sterven Mijn gids wijst mij op een lange rij kleine schuren, waarin elke boer gewoon was zijn eigen voorraad graan te bewaren, waarop hij tot den volgenden oogst moet leven. „In al deze schuren", zegt hii, ,,is op het oogenblik niet een enkele aar. Zij zijn alle- maal leek" Hij leid't mij naar een hoop onkruid. „Dat is wat wij nu eten in plaats van med"; zesft hij. „Doch het is moeilijk om het than* te krijgen, want het is allemaal optsegeten Het vee lust het niet, doch wij eten het tegen woordig graag." THcarmmmrn ran heden GROOTE BRAND. KOPENHAGEN, 19 Sept. Naar uit Malmo wordt gemeld, heeft te Maessjo in Zuid-Zweden een groote brand gewoed. Een groot aantal personen is dakloos. De schade bedraagt eenige millioenen kronen. De oorzaak is onbekend. DE POLfTIEKE TOESTAND IN HDN- GARIJE. WEEfNIEN, 17 Sept. Volgens een- bericht van de „Neue Freie Presse" uit Boed'apest, is het zeiker, dat een algemeene regeering®- crisis voor de deur staat. Men verwach't dat er wijziging zal1 komen din den aligemeenen, politiieken boers in Hon- farije. R'ijksbestnurder Horthy -ontvangt nancieele politici en de directeuren der groote bankiins'tellingen om een fimand- eele oplossing te verkrijgen. Men maakt zioh in poliitfeik-economisohe kri-ngen em- s!tiig ongerust over den stand van den Hon- gaarsche Kroou. De minister van financier! is afgetreden wegens mislukking van zijn financieele plannen. De Vereeniig!ing „Onitwakend Hongarije" richt een oprocp tot de bevollking onder den titel „WSjl vcrhongeren", waarin erop gewe- zen wordt dat weliswaar aan den cenen ikant welstand bestaat, maar dat de groote massa's aan de ellende zijn ovcrgeleverd. DE WANORDE IN DE MINISTERIES. WEENEN, 17 Sept. Volgens de „Neu«

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2