AlKmaarsche Gourant De Man metdenKlompvoet Maandag 19 September. VERGADERING van den Gemeenteraad. Fenilleton. (U. 219. ,921- Hondsrd Oris en Twintigste Jaargang. op DONDERDAG 22 SE'PT. 's nam. 1 uur. Te behandelen punten: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van eene commissie voor net niazien der gemeenterekening, dienst 1920. De Commissie bestond net vorig jaar uit de heerenF. Bak, voorzitter, J. Ringers, A. Oskam, G van Veen en J. Cloeck. 3. Idem leeraar Handelsscholen (bijlage Nr. ny. 4. Idem van eeni direoteur van het Grond- bedrijf, het Sportpark en het Marktwe- zen (bijlage Nr. 139). 5. Voorstel tot het doen van uitkeeringen a an het personeel der opgeheven stads- apotheek (bijlage Nr. 106). 6. Idem tot het verstrekken van steun aan de oarticuliere bouwnijverbeid (bijlagen Nrs. 114 en 125 k 7. Idem tot aanstelling van een klerk aan het gemeemtearchief (bijUage Nr. 116). 8. Idem tot het aangaan van eene geld- Leening (bijlage Nr. 128). 9. Idem tot uitbreiding school voor buiten- gewoon lager onderwijs (bijlage Nr. 134). 10. Idem inzake voorschot op eventueele loonsverhooging van gemeentewerklie- den (bijlage Nr. 135). 11 Idem in betrekking tot de regeling van het Uitgebreid lager onderwijs (bijlage Nr. 136). 12. Idem inzake weegbrug aan de Kanaal- kade (bijlagen Nrs. 89 en 118). 13. Idem in betrekking tot drankbestrijding (bijlage Nr. 115). 14. Idem tot uitkeering jaarwedden onder- wijzers bijz. lagere scholen (bijlage Nr. 124). 15. Idem inzake instelling gemeentelijfce dienst der Arbeidsmarkt (bijlage Nr. 127). 16. Idem betreffende het hek bij! bet sport- park (bijlage Nr. 113). 17. Voorstellen tot verhooging van credie- teni voor openbare werken (bijlage Nrs. 129 em 138). 18. Vaststelling 2e suppletoire begrooting voor de gem.plamfcsoenen, dienst 1920 (bijlage Nr. 130). 19. Idem af- en overschriiving alsmede re- kening Burgerlijk Armbestuur, idem rekening distributiebedrijf em idem reke- ning Al-km. Huishoud- en Industrie- school, alle dienst 1920 (bijlagen Nrs. 131, 132 en 133). 20. Behandeling van reclames tegen aan- slagen in den hoofdelijfcen omslag, dienst 1920 (bijlage VII). GEM EENTE-RE KENIN G BUR GE M E E ST E R en W ETHOUDERS der gemeemte ALKMAAR brengen ter alge- rneene fcennis, dat de gemeente-rekening over bet jaar 1920 van 19 September tot en met 2 October 192:1 ter secretarie voor een ieder ter lezing ligt en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verfcrijigbaar is. Alkmaar,, 17 September 1921. W. C. WENDELAAR, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, Loco-Secretaris. ProYlnciaal Nienws UIT HEILOO. Door bet fcies-distriot Purm!erend is tot can- didiaat als hoofd-inigeland gesteld, de beer C. Bakker Pzn, Wethouder van deze igemeente. 'Bijl voldoende deelname zal bier wederom een cursus in de bemestingsleer worden ge- geven UIT LIMME'N. Door de btwoners van den Westerwcg is eon request aan den gemeenteraad gericht, waarin gevraagd werd gclijken stroomprijs van het G E. B. over de geheele gemeente en niet zooals in de vorige raadszitting is beslo- ten, dat de westerzijde bewoners de extra aanlcgkosten boven den kostpdjs per K.W.U. moeten betalen. iZiji verMarem dat 'zfji unaniein deze kosten weigeren. 'De beer J. Metselaar heeft bedanfct als lid van den raad. HS| wordt opgevolgd door de heer MJt. Ddeker. UIT STOMPETOREN. Een vijftal leden van oze gymnastiekver- eeniging behaalden onlangs op enkele plaat- sen een eersten prijs voor touwtrekken, maar thans is „Voorwaarts" nog grootcr eer te beurt gevallen. De heeren S. Kaan, J. Kaan, Jb Kokkes, H. Heep, G. de Jong en C. Groot Wz. verwierven te Haarlem den eersten prijs voor het kampioenschap van Noord-Holland. UIT HOORN. Tot slot van de Hoornscke winkelweek, die, dank zij't mooie weer en de vele schitte- rende attracties, waarvan we o.a. den recla- me-optocht noemen, uitstekend geslaagd mag beeten, werd Zondagmidag een coucours- hippique gehouden. Hieronder volgt de uitslag: Eenspannen landbouwtuigpaarden. lste prijs 60 J. Hdfman te Broek in Waterland, N.N.; 2de priis 40 H. F. Bultman te Haar lemmermeer,, N. N.; 3de prijs 25 IJ. W. Brouwer te Schellingwoude, Etta; 4de prijs 10 C. van Schieveen te Broek in Water- land, N. N.; 5de prijs 5 J. Koeman Cz. te Bobeldijk, Mannie; eerv. verm. P. Konijn te Venhuizen, Nelly. Prijs voor't schoonst ge- heel C. v. Schieveen. Eenspannen Open Masse: lste prijs 100 G Schoorl te mrcncarspcl, Adjutant Ca- penor; 2de prijs 60 C. Driendrijk te Apel- doorn, Demmington Prinses; 3de prijs 40 H. F. Bultman te Haarlemmermeer, Lieve- ling; 4de prijs 25 C. Driendijk te Apel- doorn, Forest Flower; eerv. verm. K. Bok te Ilpendam, Freddy. Eenspannen Pennieslste prijs 40 H. de Haart te Blokker, Miss Lofty III; 2de prijs 25 K. Smit te Opperdoes, Blac Ma rie; 3de pr. 10 J. Schuurman te Span- broek, Selban; 4de prijs 5 Th. Silver te Lutjewinkel, Lieveling; eerv. verm. Mevr. T. v d. Woude-Stammes te Schagen. Tweespannen Open Klasselste prijs 100 H. F. Bultman te Haarlemmermeer, Lieveling en N. N.; 2de prijs 60 I J. W. Brouwer te Schellingwoude, Etta en; Lieve ling; 3de prijs 40 J. J. Stroomier te Ou- dorp, Marie en Queen. Groot Sprincoucours B: lste prijs 250 en gouden medaille, eerste luiteniant huzaren jhr. v. d. Goes te Amersfoort, Bob; 2de prijs 150, eerste luitenant der huzaren jhr. v. d. Goes te Amersfoort, Bobbie; 3de pr. 75 luitenant van der Voort van Zijp te Amers foort, Mieke; 4de pr. 50 luitenant v. d. Voort van Zijp te Amersfoort, Barbaar; 5de prijs 25 lste luitenant der huzaren Da niels te Amersfoort, Erecstone. UIT ST. PANORAS. Zondag, 18 September, speelde V. V. V. I een match met D. T. S. I van Oudkarspel. D. T. S. speelde met den vriji harden wind in den rug em wist voor de rust 1 goal te maken. Nia de rust was V. V. V. I niet geluk- kig, keer op keer belaagde Vrona't doel van D T S.,waar de ballen of omgekeerd of door den wind bezijden de palen schoten, zoodat V. V. V. I slechts eenmaal doelde. Een. solo van den spil van D. T. S. gaf weder een goal voor de gasten, zoodat de match ein- digde in't voordeel van D. T. S. I met 2—1. Voor deze match kwam V.. V. V. II tegen Bl. W. II van Alkmaar in't veld en won met 21 en daarna streden de veteranen van V. V. V. tegen een combinatie van V. V. V. I en II, waarbij de combinatie verslagen werd met 1—0. De heeren C. Kloosterboer Jnz., Tj. Koe- lemeij Jr. en Jb. Kloosterboer Dz. hebben bun benoeming tot leden van de elftallencom- missie aangenomen.. UIT SCHAGEN. Sparta speelde Zondag alhier tegen N. V. V. van Nieuwe Niedorp. Tot heden had Schagen geene match van Nieuwe Niedorp kunnen winnen, doch daar Schagen voor een paar weken een eersten prijs in de seriewedstrijden te Nieuwe Nie dorp behaalde, was de nieuwsgiarigheid naar den uitslag van dezen wedstrijd bijzonder groot. Een talrijk publiek woonde dan ook de match bij. De uitslag was dat Sparta won met 40. UIT BERGEN. De oorzaak van den brand bij den heer W. Schoorl. S. J. Barnstijn, N.I., van Kruisweg 17 naar Alkmaar, cadettenschool. M. Tn. van Woensel, R.K., dienstbode, v. ,,de Haematede" Brtelaan, naar Beverwijk, Hoflanderweg 15. L. J. H. F. van Daelen, R.K., ambt. S. Spoor, v. Beematerlaan bij wed. d'Hamecourt, naar Venlo, Mariaatraat 18. P. de Jong, Ger. bloembollenkweeker, Weg naar Egmond 37, naar Egmond aan den Hoef. J. v. d. Leek, N.H., dienstbode, v. Breelaan bij wed. Blijstra, n. Alkmaar, Spanjaardstraat 4. M. Hoebe, R.K., dienstbode, v. St. Ant.straat naar E)eventer. P. A. v. d. Bosch, R.K., rustend pastoor, v. Dorpsstraat 29 naar Grave, St. Elisabeths- gesticht. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De heeren P. Stins Jzn. alhier en S. C. Swager te Noord-Scharwoude, die onlangs slaagden voor kommies bij 'sRijks belastin- gen, invoerrechten en accijnzen, worden res- pectievclijk geplaatst te Amsterdam ea te Berg en Dal bij Nijmegen. Donderdagavond hield de Begrafenis- Vereeniging „De Laatste Eer" hare 8ste jaar- vergadering. De secretaris bracbt zijn jaarveislag ult, waaruit bleek, dat door de vereeniging 25 begrafenissen gedaan waren, hiervan waren 6 van leden der vereeniging, en 19 niet-leden. Het ledental bedroeg ruim 800. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar hadden bedragen 809,16, de uitgaven 596,86, een batig saldo atdus van f 212,30. Gevoegd bij het kassaldo 1919—1920 i 414.74, maakte dii een totaal bezit van 627,04. Door verhindering persoonlijk rapport uit te brengen, was door het commissielid den heer G Heinis schriftelijk aan het bfistuur medegedeeld, dat alles in de beste orde be- vonden was. zoowel boeken als de gelden. In de plaats van den heer C. Timmerman werd als lid der commissie van onderzoek 1920—1921 benoemd de heer J. Strijbis Jz. Voorgesteld werd de schuld der vereeni ging, ziinde nog 150, geheel af te lossen. De aftredende bestuursleden, de heeren J Bakker en W. Slot, werden hcrkozen. In dc plaats van den heer P. Dirkmaat, die bedankt had, en van den heer C. Bak (vcr- trokken), werden gekozen de heeren J. Strij bis zn. en CJ. Timerman. Daar de heer Tim- merman niet aanwezig was, zal zijne benoe ming hem door den secretaris worden mede gedeeld. De secretaris decide vervolgens mede. dat en verzoekschrift bij den Raad was ingediend om beter toezicht en ordebcwaring tijdens ene begraienisplechtigheid. Door den Raad was hierop goedgunstig beschikt. Dat de me- dewerking der leden gevraagd was omtrent vaststelling der uren van begraven, daar door de situatie aan den Langendijk ont- staan door het opheffen der zaak van K. de Boer het kon voorkomen meerdere begrafe nissen op een dag, alleen door den heer Wolfswinkel moesten worden verricht. Voorts ,las de secretaris verschillende ingekomen brieven voor. Ingekomen was een voorstel om een reservefonds te vormen, om daaruit te bestrijden dc kosten voor ondcrhoud van lcleeding en Eventueele aanschaffing van nieuwe costuums. Voorgesteld werd nog geene beslissing te nemen, maar to behandelen op dc e.k. jaar- vergadcring Vervolgens het voorstel om dc contributie terug te brengen voor dit jaar van 1,— op 0,75 per lid en per jaar. Daar de voorstel- ler absent was, en niemand het voorstel over- nam, kon dit niet behandeld worden. Voorgesteld werd een onderzoek in te stel- len naar de kosten eener automaat, ter neder- daling der kist in den groeve. Daarna werd verslag uitgebracht over den stand der afdeelingen van den Bond' der Be- grafenis Vereenigingen aan den Langendijk. Daariut bleek, dat het ledental der afdeelin gen gezamenlijk bedroeg 2325 met een bezit totaal van 2482,10. Als afgevaardigden naar de e.k. Bondsver- gadering werden benoemd de heeren J. Strij bis en J. Biersteker, welke tevens plaatsver- vangers zijn voor d'e 2 leden van het Hoofd- bestuur van den Bond, n.l. de heeren J. Bak ker en Alb. Schoon. Het Bondsvoorstel„Overname leden uit andere gemeenten buiten den Langendij'k", werd om de zwarigheden die dit mede zal brengen, verworpen. Het voorstel van den Bond, om in het re- glement op te nemen, ook elders te begraven, werd afgewezen. Vastgesteljd werd hierin de afdeelingen vrij te laten. Een schooa referaat leverde de secretaris over het pro en contra over begrafeniadien- sten vclke verricht zouden kunnen worden in andere plaatsen. Het voorstel in trekking inleggeld voor wie nu lid wenscht te worden, werd' ver worpen. Gehandhaafd dus blijft dit inlegbe- drag vastgelegd in de notulen. Hierna werd de vergadering gesloten Gemengd Nieuws DALiENDE HOTEL'S CGNSUMPTIE- PRIJZEN. De oprnerkingen van den heer Edward Bok in zijn „Handelsblad"-feuilleton over de Hollandsche hotelprijzen zijn niet zonder uit- werking gebleven, al kwam de heer Hermsen namens zijn organisatie er dan ook met nog zooveel kracht tegen op. Een Rotterdamsch hotelhouder adverteert in de plaatselijke bladen en hij bevestigde het ons desge- vraagd, nog eens telefoniseh, dat hij zijn hotelprijzen met pl.m. 30 pet. heeft ver- laagd. Doch ook de prijzen van de consump- tie in de door 'hem' geexploiteerde restaurants en cafe's heeft hij' belangrijk verminderd. Kofie en thee met 25 pet., dranken als port en advocaat met 30 pet. Hij deelde onsi mede, dat Horecaf deze maatregelen niet wil goed- keuren en dan ook al met een conflict ge- dreigd heeft. Waarschijnlijk heeft hij zich contractueel verbonden, ingeval hij zich niet aan de besluiten van zijn organisatie hield; een boete te betalen. (Corr.) De vertaagde prijzen' blijven echter ge handhaafd, daar de hotelhouder zijn zaken heeft overgedaan aan een familielid, die -niet bij Horecaf is aangesloten. Naar de meening van den Rotterdamsch en hotelhouder en cafE-exploitant zou de moge- lijkheid om de prijzen te verlagen niet alleen in zijn zaken bestaan, maar zouden al zijn collega's, als ze eens goed aan 't rekenen gingen en met wat geringer winsten tevreden waren, best wat van hun prijzen kunnen la- ten vallen. „H;bld." VERDACHT VAN VERDUISTERINO. Te Winschoten werd gisteren in hechtenis genomen J. W. BSdeker, geschorst boekhou- der der Spaar- en Voorschotbank aldaar, on- der verdenking van verduistering van 20.000. DERDE INTERNATION A AL CONGRES VOOR DEN VRIJHANDEL. Donderdagavond hebben de Nederland- sche leden van het Vrijhandelcongres den buitenlandschen deelnemers een fecstmaaltijd aangeboden in de Koningszaal van „Artis". DE SCHEURING IN DE COMMU- NISTISCHE PARTIJ. Ook fe Rotterdam hebben de dissid'enten een afdeeling der Communistische Arbeiders- partij opgericht, aanvankelijk met een twin- tigtal leden. De meeste onlan'gs door de Communistische Partij uitgestootcnen heb ben zich bij de nieuwe organisatie aangeslo ten. IT AL I AANSCH-NEDER'L ANDSOHE KAMEIR VAN KOOPHANDEL. In het Gebouw van de „Industrieele Glub" te Amsterdam is Zaterdag de eerste vergade ring gehouden van de Italiaansch-Neder- landsche Kamer van Koophandd, in tegen- woordigheid' o.a. van den gezant van Italie, Graaf de Carrobio, en den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt. Dr. C. J. K. van Aalst had toegezegd deze Kamer te zullen installeeren. Wegens ziekte was hij echter hiertoe verhinderd. De voorzitter, de heer P. Loeb, las nu de door dr. Van Aalst voorbereide rede. In deze rede, welke in d'e Fransche taal werd uitgesproken, wordt gezegd, dat dr. Van Aalst aanvankelijk had geaarzdd zijn medewerking aan de Kamer te verleenen, doch ten slotte toch daartoe is overgegaan uit overweging, dat uitsluitend 'internationa- le samenwerking de groote moeielijfcheden van den tegenwoordigen tijd kan overwin- nen, Vervolgens hield prof. dr. H. Blink, voor zitter van de Neaerlandsche Vereeniging voor Economische Geographie, een rede over ,,De economische opkomst en beteekenis van Iitalie in betrekking tot Nederland". De voorzitter dankte den spreker voor zijn belangwekkende voordracht en deeflde aan de door Douglas Valentine. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 23) „Nog een gias wijin? U fcunt 'het veilig doen; van een heele flesch zult u nog geen toooldpijln krijlgen. Wei, Herr Dofetor, nu u mij tot nu toe zoo geduldig hebt aangehoord, zal ilk vender gaani. Ik vertelde u, toen iik u vanavond voor het eerst zag, dat deze on;t- cnoetiinig mij! groot igenoegeo deed. Dat was niet enkel een banaliteit, maar de zuivere wa'arheid. Want weet u, ik heb juist de per- scon;,, met wien u in de gpgeven omstandighe- den in aanraking zoudt wenschen te komen Ik ben; beroofd van de eer, die mij rechtens toetooimt, om; deze opdradht alleen te oniderne- men en. te voltooien, maar ik vind, dat u mij in de gelegenheiid ;leunt stellen om de op- dracht tot een succesvol einde te brengen, ter- wijl ik, wat mij aangaat, bereid ben uw dien- sten te belooneni naar wat zij waard zijn en niet volgens Bernstorff's hongerlijdiers-maat- staf. „Qm fcort te gaan, Herr Doktor... hoeveel?" iHliji kwam zoo pioiseliug tot deze anti-cli max, dat ik terugdeinsde. De man keek mij, ondanks zijtn sohijnba ar onverschillig voorko men d'oordringend aan, en1 ik voelde meer dan oo;i!t de ■nood'zakelijkheid om op mijn hoe- de te zijii. Als ik maar kon vermoeden, hoe veel hij1 eigenliijk wist. Van twee dingen voel de ik mijl vrij. zelker: de kerel dacht, dat ik Semlin was en was onder den inidlruk, dat ik nog mijin deel van het-document achterhield. Ik tnoest tijd winnen-. 'De koop van mijn helft ani dm brief, dien hij mij; voorsteide, kon mij •m gelegenheid daartoe geven. Bovendien (Mat ik uitviiaidiaa »i kij warkelijk de sndare hdft van het stuk had, en zoo ja, waar hij, 't bewaarde. Hij. verbrak het stilzwijgen. „Wel, 'Hterr Doktor, wilt u d'at ik inijn bie- den begin? U behoeft niet bang te zijn. Ik ben royaal." Ik leuinde ernstig voorover in imijn stoel, „U heeft met bewooderenswoordiige open- hartigheidi gesproken, Herr Doktor", zei ik, „en ik will even eenvoudiig spreken, maar ik zal fcort zijn. In de eerste plaats wensch ik te weten1 of u de man is, die u voorgeeft te zijtn tot dusverre, dat meet u niet vergeten, heb ik alleen de verzekerinig van onzen opvliegen- den jongen vriend." „Uw voorzichtigheid is hoogst prijzens- waardig," zeide de ander, „maar ik zou zeg- gen, dat ik mijn maam op mijto sehoen ge- schreven draag." En hij hief zijh leelijken, misvormden voet op. „Dat is geen afdoend bewijs", antwoordde ik, „in cen zoo belangrijke zaak als deze. Een dergelijk kenmerk zou gem'akelijk nagemaakt ikunneni worden d'aar zou in elk geval in te voorzien zijn." „Miijn insigne," en de man haalde uit zijn vestjeszak een; zdlveren ster, juist zooals die, welke ik in mijn bretel droeg, maar met al- leeni de letter „G" boven het inschrift ,,Abt. VII." „Ook dat", antwoordde ik, „is niet voldoen de." KlompvoePs igeest was buitengewoon vlug, hoe langzaam en- log zijn liohaam ook mocht zijtn. HSji zat een oogenblik na te denken, de handen gefcruiist.op zijn di'kken buifc. „Waarom' niet?" zei hij! plotseling, greep naar zijn sitgarenkoker, die naast hem op ta- fcl ilag, en- haalde drie stukken glimmend pa pier voor deni dag, beschreven met die onver- getelijke, spichtige hand, een deel van het vergulde vignet bovenaan, fcortom de ont- brekende helft van het document, dat' ik in Semite's tasch bad gevonden. Klompvoet hield ze waaiersgewijze voor cuij uitgespreid, Zwagerman op't Woud, waaromtrent men aanvankelijk in het duister tastte, is thans bekend. Gebleken is dat buurjongens met lu- cifers hebben gespeeld m het hooi hebben aaagestokea. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: K. Abbens, E.L., scheepsteeke- naar, Kerkelaan 12, uit Ned. O. Indie. J. C. Roskam, R.K., pensionaat, Loudelsweg 20, van Zijpe. H. N. Klooster en gez., R.K., onderwijzer, Karel de Grootelaan 38, uit Ned. O.-lndie. E. ter Brugge, N.H., onderwij zer, Breelaan 66, van Hengelo. C, Verwer, R.K., z. b., pensionaat, Loudelsweg 20, van Boskoop. A. dfe Porto, R.K., z.b., pensio naat, Loudelsweg 20 van Texel. F. Rijken- 'berg, R.K., z.b., pensionaat, Loudelsweg 20, van Hazerswoude. M. Rijkenberg, R.K., z.b., pensionaat, Loudelsweg 20, van Hazers woude. A. M. J. Mescher, R.K., z.b., pen sionaat Loudelsweg 20, van Hoorn. A. M. C. E. Simon, R.K., z.b., pensionaat, Lou delsweg 20, van Helder. B. J. Appel, N. H., broodbakker, H. Dijs, Dorpsstraat, van Heiloo. P. W. Morsch, echtgen. A. Kolk, R. K., bij B. Doornebos, Kogendijk, van Alk maar. E. Pancras, R.K., dienstbode bij G. v. d. Berg, Bergerweg, van N. Niedorp. M. A. J. Goes, R.K., pensionaat, Loudelsweg 20, van Alkmaar. A. van der Hoek en ge- zin, D.G., drukker, Kruisweg 22, van Uit- geest. F. C. de Munk en gez., R.K, koop- man goud en zilver, Meerweg 15, van Alk maar. J. E. Onkenhout, G.K,. Nieuweweg Wiedenbrugge 1, van Amsterdam. W. Th. Scholten, R.K., kapper, Lijtweg 38, van Apel- doorn. M. Groenewoudt, echtgen. N. Roos, N.H., z.b., Jan Jacoblaan 13, van Hoorn. J. G. Kelvink en gezin, N.H., rei- ziger, Meerweg 9, van Amsterdam. G. W. v. Bladeren en gezin, geen, kunstschilder, Loudelsweg 64, uit Frankrijk. P. M. L. Willemsc, echtgen. v. J. J. Kamermans, N.H., z.b., Karel de Grootelaan 27, van Vlis- singen. Vertrokken: J. O'tminghuis en gezin, geen, z.b., van Russenweg 2, naar Amsterdam, v. Eeghenlaan 34. Jhr. C. E, W. van Pan- huijs en gez., Rem., ingenieur waterstaat, Hoflaan 22 naar 's-Gravenhage, K. van By- landtstraat 3. J. M. Graadt v. Roggen, N.H., z.b., van Russenweg 9, naar Amster dam, Prins Hendrikkade 189. M. Grave- steijn, D.G., electricien, van boulevard „Nas- sau-Bergen" naar Wormerveer, Zuideinde 9. A. Schaar, N.H., dienstbode, v. Karel de Grootelaan bij1 A. Waal, naar Krommenie, Weiverweg. M. M. Barnhoorn, R.K., van pensionaat Loudelsweg 20, naar Bloemen- daal, Overveen, Middentuindorplaan 23. I. de Veen, N H., dienstbode, O'ldenburglaan, bij K. J. Blom, naar Lisse, Kanaalstraat 36. M. S. Braun, R.K., winkeljuf. van Schoolstraat, ,,'t Witte Huis", naar Beverwijk, Peperstraat 24. A. M. Groen, R K., z.b., pensionaat Loudelsweg 20, naar H.-Hugo- waard, Middenweg (Noord). M. M. Oud, R.K., z.b., pensionaat, Loudelsweg 20, naar O.-Blokker P. G. Apeldoorn, R.K., boe- renknecht, Hoopweg naar Zijpe, St. Maaf- tensbrug bij J. Apeldoorn. E. N. E. M. Zeegers, R.K., van Russenweg naar Eind hoven, pensionaat Eikenburg. A. en M Verhagen, N.H., pensionhouder, v. School straat 30 naar Varik, Walgstraat. A. P. Dernison, R.K., van pensionaat, Loudelsweg 20, naar Texel (Den Burg). C. M. Hoog- zaad, R.K., v. pensionaat, Loudelsweg 20 n. Zoeterwouae. S. H. van Don, R.K., van Karel de Grootelaan 22, naar Amersfoort, Heerenstraat. H. H. Stieltjes en gez., N. H., v. Borselaan 3 naar's Gravenhage, Aert v. d. Goesstraat 22. M. Schools, R.K., z.b. van Russenweg bij J. Onrust, n. Amsterdam, Vondelstraat 114. A. H. J. Kelbling, R.K., kok, van Oranje-Hotel, Breelaan, naar Am sterdam. W. Buis en gezin, N.H., huis- knecht, Breelaan 7, naar Hilversum, Steen- laan 26. J. C. M. Goddijn, R.K., z.b., van sionaat, Loudelsweg 20, naar Boskoop. Friedmann, N.I., z. b. van „de Haemste- de" Breelaan, n. "Amsterdam, Middenlaan 36. Th. J. Jansen, R.K., kok, van Breelaan bij Kreb, naar Nijmegen, Korte Brouwerstr. 4c. G. Offeringa, N.H., ober-kellner, van „Oranje-Hotel" Breelaan, naar Groningen, Willemstraat 58. - W. J. Dumas, R.K, elec tricien, v. St. Ant.straat bij F. Wagtendtnk, naar Alkmaar, v. Teylingenstraat 10. A. Bos, geen, leerling-verpleegster, van Meer weg 1 bij Pilaar, n. Alkmaar, Stadszieken- huis. C. Schoorl, R.K, dienstbode, van Breelaan bij Dr. Blok, n. Egmond-Binnen bij om ze nrriji te liatera zien, maar goed buiten mijn- bereik. en hiji hiitld een grooten, spaiel- vormigen dukn1 op het boveneind van het eer ste blad, daar, waar de naam van den ge- adreseerde stond. ,Ifc denk, d'at u wel overtuigd is, Herr Dok tor", zei hij! met _eani glimlach, die zijn tanden liet zien, eni hiji deed1 de stukken bij: elfcaar, vouwde ze dubbel en verstopte ze weer to de sigarenkoker, dien! hiji te den- za-k stak. Ik moest het terrein nog verder verkennen „Heeft u er aan gcdacht, Herr Doktor", vroeg ik, „dat wijj maar heel wetoiig tij;d tot onze beschikking hebben? D'e perso-on, in wiens dienst wij zijh, wacht zeer verl a ngend1.." Klompvoet 1 achte en schudde het hoofd. „Ik wou de andere hdft van dien1 'brief heel graag hebbeni", zei hij;, ,.maar bet heeft niet zootei geweldige haast. Ik ben bang, dat u dat argument buiten beschouwiiig zult moeten- la- ten, want dat heeft geen handelswaarde. De persoon, van wien gij1 spreekt, is niet in Ber- lijn." „ilk had' wel eens gehoord van 's Keizers plotselimge verdwijntegen en verschijningen gedurende d'en oorlog, maar ik had n-iet ge- daoht, dat die z6o geheim gehiouden konden worden vo-or een van zijn vertrouwde diena- ren, want als zoodanig beschouwde ik Klomp voet. B'lijkbaar wist hij niets van teijn bezoek aan het slot dien avond. en ik was voor een oogenblik onvaderlaindslievend1 genoeg om te wenschen dat ik mijn halven brief gehouden had, om die nu- aan- Klompvoet te fctuinnen ge ven en zoo aan verder gevaar te ontkomen. „Duizend dollarszei Klompvoet. Ik zweeg. „Twee? Drie? Vier duizend? Man, je bent 'begeerig! Wel, ik zal het vijif duizend maken dat is twiinig duizend mark...." „Her Doktor", zei ik, „ik heb uw geld niet noodig. Ik wil fair zijn. Wanneer de persoon dien wij1 bedoeleni, u laat roepen, zullen wij usun pia. U cult vartallMi walk great aandeel u to deze zaak gehad heeft. Ik wil alleen maar de eer hebben van wat ik heb ge daan, niets ineer..." Er werd gefclopt. Dfe portier kwam binnen. „Een telegram voor den Herr Doktor," zei hij, en reifcte het op een presenteerblad over. Ergens to de nabijheid1 Monk danismuziek van een strijkje,... een- van die meesleepende prachtige Weener walsen. Er scheen een bal te zijn, want door de open- deur van de ka mer hoorde ik tusschen de muziek dioor den klank van stemmen en het geschuMel van voetein. Toen werd: de deur dichigedaan en de wereld was weer buitengesloten. „U neemt me niet kwalijfc," zei Grundt fcort, terwijl hij het telegram openbrak. Om niet den schijtn aan te nemen, dat ik hem be- gluurde, stond ik op, wandelde naar het raam en leunde tegen den warmen radiator. „Wel?" zei een stem vanuit den arm- stoel. „Wel?" echode -ik. „lk heb mijln voorstel gedaan, Herr Dok tor; u heeft het uwe gedaan. Het uwe is to taal onaannemelijk. 1k heb u met groote open- hartigheid verteld, waarom ik uw deel van het document noodzafcelijk moest hebben. Ik bepaafl de waarde ervan op vijif duizend dol lars. Dat geld zal ik u hier en onmiddellijk, in goed Duitsch bankpapier betalen, in ruil voor die stufcijes papier." 's Mans vriendelijkheid was geheel verdwe- nem: ziinl stem1 was schor en barsch. Zijn ooigen glinsterden onder Zijn bonstelige wenk- brauwen, terwijl hiji naar mij keek. Was ik minder zenuwachtig geweest, dan zou ik dit hebben; opgemerkt als een voorteeken van den op' handen zij-nden storm, en ook, d'at zijn groote apehanden zenuwachtig het tele- grain aan zijln- token- frommelden. „ilk heb u al gezegd", zei ik vastberaden, „dat ik uw geld niet noodig heb. U weet mijn voorwaarden!" Hij vloog op van zijn stoel en zijn gustalto •ehsin as1- te vsrheffsn. „Voorwaarden?" schreeuwde hij met een stem die trilde van -ingehouden hartstocht, voorwaarden? Begrijp, dat ik bevelen geef. Ik neem geen voorwaarden aan, van nie mand. We verspillen onzen tijd hier met pra- ten. Vooruit, neem het geld en geef mij het papier." Ik schudde het hoofd. Mijn brein was hel der, maar ik voelde, dat de crisis kwam. Ik greep met mijn handen de marm-eren plant, die den radiator achter mij1 bedekte, vast om mijzelf vastheid te geven. De plaat bewoog; werktuigelijk merkte ik op, dat het ding los was. De man voor mij schudde van woede. „Luister!" zei hij. „Ik zal u nog een kans geven. Maar let goed op mijn woorden. Weet u wat er gebeuxde met d-en man, die dat do cument stal? De Engelschen namen hem ge- vangen en schoten hem dood om datgene wat in zijn huis werd gevonden^ toen zij een onderzoek instelden. Weet u wat er met den tolk van het interneeringskamp gebeurde, die onze berichten overbracht en die ons een poets bakte door het document in tweeen te snijden,? De Engelschen schoten hem ook dood, ter wille van dingen, die openlijk met de post aan hem gericht waren. En wie zette Schulte op zijn nummer,. En wie gaf dien anderen man zijn verdiende loon? Wie be- raamde de valstrikken, die hen aan hun eind hielpen? Ik was het, Grundt, ik, de mankpoot, ik, de Klompvoet, die deze verra- ders liet dood-en al® voorbeeld voor de zes- duizend van ons, die onzen kelzer en ons rijk dienen in de duisternis! Jou bond, ik zal je vermorselen Hij brabelde als een woedende aap: zijn lichaam schudde van woede; elk haar op zijn gel a at en handen scheen overeind te staan van nijdigheid. Maar hij bleef op een afstand van mij, en ik zag, dat hij nog vocht om zijn zelfbeheer- sching to bshouden. (Wordt vervolgd A

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5