zijn vertoliff in cte tropen nog ana dureo. Ge- heel onverwacht omtving hi] in 1896 tele- grafisch bterichl van1 zijn.benoeming tot hoogleeraar aan dte Leidsc'he universiteit als opvolger van prof. Land, die wegens ziekte had moeten aitreden. Zijn benoeming had plaats onder het ministerie-Van Houteni en hij had deze vooral tie danken aan zijn ouden beschenner, prof. Cosijn, die hem met waim- te aan de litterarische faculteit aanbeval. Het is Van Houten's roem, dat hij iemand, die, wat wereldbeschouwnig betreft, zijn vol- 6lagen antipode mocht heeten en wiens wijs- geerige werk ten koste van zijn eigen werk was in de hoogte gestokem, onbevooroardeeld en alleen op grand, van r ai die door hem erkende verdienste, aan Neeriand's eenste universiteit verbonden heeft. OONGRES VOOR HUISHOUDONDER- WIJS. De Internationale Federatie voor Huishoud- onderwijs heeft besloten een 3de Internatio- naal Congres te houden, ditmaal in Parijs, van 18 tot 21 April 1922. Dit congres is in aansluiting met het lste gehouden te Frei burg (Zwin 1908 en het 2de in Gent in 1913. Op dit congres zal men kunnen hoo- ren hoe in den oorlog en den crisistijd de huishoudscholen en leeraressen hebben kun nen medewerken in het belang. van Staat en gemeenschap en hoe die medewerking door Staat en gemeente werd gewaardeerd. Behal- ve de oudervragen zullen ook behandeld worden de overwegingen of het huishoudon- derwijs op de Lagere en Middelbare Scho- len moet worden ingevoerd, of er een oplei- ding met examen veiplicht voor dienstboden moet worden ingesteld, hoe het huishoudon- derwijis rich moet aanpassen biji de vereen- voudiging van de huishouding, in welk op- zicht het huishoudonderwijs mec kan werken aan verbetering van huisvesting en bewo- ning, van voeaing en kindcrverzorging. Het congres verzoekt de medewerking van alien, die belang'in deze punten stellen door het inzenden van rapporten, het zich aange- ven als lid, en het zich doen vertegenwoor- digen van vereenigingen op het emigres, naast de deelname van particulieren. Het lidmaatschap kost frs. 10 Op de beide eerste congressen was Neder- land zeer goed1 vertegenwootdigd. Ook mi moge het niet achterblijven. Voor inlichtingen en inteekenbiljctten kan men zich wenden tot: 1' Office International de l'enseignement Menager Fribourg (Suis se) en tot Mej. S. G. F. Meijboom, Boschlaan 7, Hilyersm; bit de laatste met ingesloten convert, gefrankecrdi en voorzien Van naam en adrcs van den aanvrager (aanvraagseer). EEN NOODDOTTIG SCHOT. Zondagavond waren nabif het cafe L. in de kolonie Passart Nieuwenhagen te Heerlen, eenige personen aan het ruzie maken. Een der ruziemaikers schoot een revolver in dten blinde af en trof een zekeren Van Tiene, die in het cafe een potje bier zat te drinken en met het geheele geval niets te maken had, in de zijde. Van Tiene werd onmiddellijk naar het hospitaal te Heerien vervoerd, waar men den kogel verwijderen wilde. Onder de opera- tie is-hij bezweken. Van Tiene was gtehuwd en vader van zeven kinderen en woonachdg te Hoensbroek. Door de marechaussee werd 'n uitgebreid onderzoek ingesteld en een drietal personen, zekere R. uit Rumpen en de beide gebr. R. uit Versilienbosdi gearresteerd Wie van dit drietal het noodlottig sdhot heeft ge- lost is nog niet bekend. Het onderzoek duurt intusschen voort. EEN! OANIHB'ARE VADER. Dte vader van een leerlinge van een handels- 6cbool te Amsterdam heeft, ter gelegenheid van' het slagen van zijn dochtar voor het etod1- examen, elk der Jeerarem, van wie het meisje op die school1 onderwijs had1 genoten, vijlhon- derd gulden item geschanke gegeven. OVERDRACHT RECTORATEN. In alle universiteitsplaatsen heeft gisteren de overdracht van rectoraten plants gehad. KORTE BERICHTEN. - Te Zeven aar is de directeur der Groen- ten- en Vruchtenveiltog de heer A. M. van T. door commissaris®en in zijn betrekkinlg ge- schoirsit. Aan, den Sdhamdterweg te Maastricht is Zondtag een electricicn, die aan een paal der geleidiing werkte, met paal en allies omge- vallen. Hij btekwam emstiige verwoudingen, waardoor hiji na eenige oogenblikken overleed. Te Heerierheide is Zondagavondi de mo taalbewerker Th. biji em hetbergtwist doodge- schoten. Eenige personen, die baj de twist be- trokken waren, zijn gearresteerd. TolpgfraTiimen van heden OPENING STATEN-GENERAAL 's-GRAVEMTAGE, 20 Sept. Begun- stigd door prachtig weder heeft heden de koningin om half twee in de ridderzaal het nieuwe zittingsjaar der Staten>-Gene- raal geopend. Allerwege langs den weg d'ien de stoet nam werden de koningin en de prins hartelijk toegejuichd. De ridder- zaa'l bood inwendiig den gebruikeliijken schitterenden aanblik van kamerleden, au- toriteiiten enz. in galakleeding of uniform aan. ACTIE VOOR: 'HERMAN G'ROENEM- DAAL. DENl HA AG, 20 Sept. Tijdiens de ope- nmgs-plechtigheid van de ziting der Sta- te® Gmeraal werd'en op enkele plaatsen langs den weig weike de Koninlklijke stoet volgd'e, eenige mannen en vrouwm die banderolleni met het opschrift „Hennan Groenendaal moet vrij", vertoonden, gear- resteerd. Ook in do Ridderzaal, toen de Koningin op demtroon had plaats genomen en een aanvang zou ma;ken met de voorlezing van de troonred'e, weerklonken plotseling van, de tribune luide kretm Herman Groenendlaal moet vrij?' Onmiddellijk schoten talirijk re- diercheurs toe om de manifestanten, onge- veer 6 mannen en vrouwen te verwijderen. TegelijkerEijjd1 trachtte de voorzitter door hamer-geklop de orde te herstellen. Terwijil dte manifestanten nog van de tribune verwijdterd werden, ontstond) ook in de zaal zelf eeniig rumoer doordat eenige dicht bij den ingang ,gezeten toehoorders opnieuw het „Hterman Groenendaal moet vrij'' lieten hoorai. Ook deze rustversroor- dters waren zeer spoedig verwijderd "Nliette- min gingen dte eerste woorden van de troon- rede grootendeels in het gedmfisch verloren. Onder de verwijdterde manifestanten be yond zichi de echtgenoote van het Tweede Kamerlid Kolthek. MONUMENT LEOER EN VLOOT. DEN HAAG, 20 September. Om half vier's middags heeft in te- genwoordigheid van talrijke autoriteiten eni dieputaten uit leger, vloot en burgerij door de koningin, die vergezeld was door prins en prinses, ,te Scheveningen de plech- tige onthuliing plaats gehad van het mo nument voor leger em vloot als hendienking van die gewichtige diensten tijdens mobili- satie." Redevoeringen werden o. m. gehou den door den oud-opperbevelhebber Snij- ders, den oud-minister Cort van der Lin den en door de Koningin die de omthul- lingspledhtigheid liet voorafgaan door een betuiging van hulde en dank aan alien die ondanfcs de offers die die veiligheid van den Staat en het Vaderland en kolonien vergdte, getrouw bun plicht vo'lbrachten. Groote huldte bracht de koningin aan Ge- neraal Snijders voor zijn algeheelte toewij- ding aan de verdediging en1 beveiliging van het vaderland1 en: aan het toenmialig kabinet-Cort van der Linden. Ten slotte droeg de voorzitter van dte vtereenigimg „Onze Vloot" het monument over aan den burgemeester dler residtentie, mr. Patijn, die het namens dten Haag met em toespraak aanvaardde ERNSTIGE BRAND. PARIJS, 19 Sept. Zaterdag heeft een he- vige brand gewoed in Bagnolet bij Parijs. Een meubelfabriek werd gteheel vemield, evenals een groot aantal huizen. Vijftien huizm zijn geheel in de asch gelegd. 150 personen zijn dakloos. Bij het blusschings- werk werden zes brandweerlieden en ver- sdiillende burgers gewo-nd. De schade wordt op ongeveer 10 millioen francs gescfaat. GROOTE MIJNRAMP. LONDEN, 19 Sept. Een telegram uit Sydney meldt, dat in een steenkolenmijm bij Mont Mulligan een emstige mijnont- ploffing heeft plaats gehad. Zevemtig mijn- werkers werden bedolven. Men vreest, dat zij niet meer kunnen worden gered. Stftdsnienws PLAATS ING. •Bij; beschikking van den Min. van Oorlog, is de kapitein op nomaCtiviteit R. O. van Gennep, van het wapen der infanterie, met ingang van 5 Oct. a.s., in actieven dienst hersteld bij het 2'le beg. infanterie. Naar wij vememen, wordt genoemdle officier geplaatst bij den landstonn te Alkmaar. DE NOOO DER ZENDING. Ds. Vinke schrijft ons In hartelijken dank ontvangen voor den Nood der Zending van N. N. 100, idem 20. idem 10, idem 10, van S. 2, van J. W. 1.50, van P. 3, van M. 2, van N. N. 1 van G. 25. SCH1LDERWERK OPGEDRAGEN. Het schilderwerk te Weesp, Leiden en Voor- burg ten behoeve van arbeiderswoningen is onderhands opgedragm aan de heer J. Rui- ter alhier AFDEiELINGS VEiRGA'DERING R IJK S POL IT I E-VE RE E'N IG I NO. Op 1 October a.s. zal ten lokale van den heer van Gijzen, Breedstraat alhier, wordtem gehouden de vergadering van de afd. 6te district R. P. V. en zullen als sprekers op- treden de heer A. W. van der Burgt met het onderwerp: het' nieuwe wetboek voor straf- vord'ering en de wet tot vereerwoudiging voor de rechtspleging in licfite Sferafzaken en de heer Mr. G. T. J. de Jong, vcie-president der Anr. Rech'tbank te Amsterdma met het onderwerp: Rechtspraak en redasseering in hun onderling verband. UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor de volgende besluiten te nernen De Raad der Gemeente Alkmaar, Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders opgen omen in biji age Nb. 136 tot 's Raadls handelingen 'Gellet op dte bepalingen der Lager Onder- wijswet 1920; Besluit I. a. aan de Alkmaarsche Vrijjzineiige Schoolvereenigiinlg de bmoodigde gelden voor de oprichtilng van een: bijzondere school voor Uitgebreid Lager ondterwijs toe te staan, voor zoover deze i-ngevolge de bepalingen der La ger Onderwijswet 1920 ten laste dter Ge meente kamern tat een bedrag van' ten hoog- ste 35.000.— b. afschrift van dit besluit overeenkomstig art. 75 lid 1 der Wet te zendan aan- het Be- stuur der genoemde Vereeniging als beschik king op zijn adres van 28 Juni jJl. II I. a in deze gemeente op te richten een openbare school voor Uitgebreid Lager On derwijs voor jomgens met vier aditereenvofl- gende leerjaren, aansluitende aan het zes- de leerjaar eener school voor gewoon lager on dterwijs b. dteze school voorloopig te vestigen in twee daarvoor in te richten lokalen der Bur- gerschool; c. aan dteze school te doen onderwijzen de vakken a tot en' met i, 1 tot en met'o en q, ge- noemd in iart. 2 der Lager Ondterwijswet 1920, benevens vrije- en ordeoefeningm der gymnas- tiek; d. van dte verpliditiog tot het geven van onderwijs in het vak „lichameflijke oefening", vermeld in art. 2 onder j dier Wet overeen komstig art. 195 ontheffing te verzoeken; e. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen alle zoodamige maatregelen te me- men als noodig moohten zijh om een zoo spoe dig mogelijke opening der school te bevoide- ren; f. genoemd College een: bianco crediet te verleenen voor de kosten van eerste mrichting der school en de betrekkeUijke uitgaven nader bij, suppletoire begrooting te regelen g. afschrift van de besluiten a tot en met f te zenden aan de afdeeling Alkmaar van de Vereeniging voor Volksonderwijs .als beschik king op haar verzoek \an 26 Mei j.,1. en voorts aan dtegenen, die aan dit verzoek adhaesie be- tuigden Ter toelichtiog wordt in Bijlage Nb. 136 ge- zegd1: Bij adres van 28 Juni 1921 heeft het Be- stuur der rechtspersoonlijkheid bezittende Alkmaaische VrijZinoige Schoolvereeniging U-we vergadering verzocht, onder indiening van de bij de We* vereieehte stukken, de voor de stlchttng van een bfjzondtere schoou voor Uitgebreid Lager Onderwijs benoodiigde gel den toe te staan. Dit adtes werd1 om bench! en raadl in onze handten gesteld. Wij; hebben de eer aangaandte dteze aanvra- ge to dte eerste pl'aats het volgende onder Uwe aandacht te brengem. De regeling dezer zaak to de Lager Onderwijswet 1920 en meer be- paaldl to art. 75 lid 2 dier Wet is zood'anig, dat het oordeel over de wenschelijkheid der oprichting van bijizondere lagere scholen aan den Raad is onttrokken. Voor het toestaan der benoodigde gelden heeft dte Wet do vervulling van verschiliende voorwaarden als eisch ge steld; zijn dteze voorwaarden' vervuld, dan mag de Raadl zijne medewerking niet weige- ren. Het onderzoek van de aanvrage door den Raad en dus ook door ons College kan zich derhalve tot dte louter formeele zijde van het vraagstuk bepalen. Gelijlk U uit dte stukken zal blijken is aan de gestelde voorwaarden vold'aan. Ondter deze stuklkm toch bevtoden zich de voorfoopigc ra- mtog der kosten, vermeld in bet twecdte lid van art. 72>, zoowel, als dte verklartogeh en opga- veni, to art. 73 der Wet genoemd. De school zal bezocht mooten worden door ten'minste 18 leerliingerieen verbliaring van het 'School- bestuur, den 29sten Augustus door ons ont vangen, garandeert een aantal van' 20 leeriin- gm. Htet maximum aantal leerlingen per klas- se toegelaten1 zal 20 bedragen, het aantal klas- sen 3. De garautie-verfelaring dient als zeker- heid, dait het toegezegde aantal leerlingen ook werkdijk de school zal bezocken de uit- werktog van dit punt wordt to art. 79 der wet gegeven. IHbt punt der huisvesting van de school vereischt alleen eenige nadere toelichtingen. De schoolvereeniging verzoekt uitdrukkelijk en ui'tslui'tend) om haar de benood:gde gelden voor de stichttog van een1 nieuw gebouw toe te staan. Het subsidiair verzoek, dat de Wet bent, daartoe sttrekkende, dat de gemeente het gebouw ten behoeve van de Vereeniging zal stichten, wordt dus niet gedaan Niettemin roert de Vereeniging in het schrijven), diat hare aanvrage begelleidt, dit punt wel aan to zooverre als zij vraagt, of de genteenite we'licht bestaandte lokalen voor haar ter beschikking zou kunnen stellen'. Wij mee- nen echter, dat in de bestaande omstandiighe- den hiervan geen' sprake kan zijn, daar de ge meente niet bescfeifct over lokalen; die zij op't oogenblik of to de naaste toekomst niet zelf zal noodiig heb'ben. Dientengevoflge zou slechts overblijven1 dte stitehting voor een nieuw ge bouw dteor d'e Vereeniging met gelden, daar toe door dten: Gemeenteraad beschikbaar ge steld, ware het niet dat de Vereeniging in haar zooeven vermeld schrijjven spreekt van dte mo- gelijlkheid om de vereischte lokalen te huren. Uit haar nader sohrijiven. deni 29sten Angus- tus ontvangen, zal U blijken, welk lokaal dit is en welke huur dte Vereeniging daarvoor zal moeten1 betalcn. Nu spreekt de Wet slechts van stichting van niernve of verbouwing van bestaande gtebouwen, van1 kapitaalsuitgaven dus. Het kwam ons daarorn twijfelachtig voor, of dteze opzet met dte wet in overeenstemmiing Ikon worden geachtto het tegengestelde geval zou de Vereeniging van het Rijk de vergoe- din© der salarissen ongetwijfteld niet verkrij- gen en' zou ook voor de gemeente geen ver- plidiftag tot ftoancieele medewerking to de- zen vorm bestaan. Daarbij fcomt nog, dat de te huren lokaliteit weliswaar dteor den Inspec- teur van heit Lager Onderwijs niet bepaald ougeschikf werd' geacht, dock niettemin niet voldoet aan de eischen, bij Kon. Besluit van 3 Maart 1921, Staatsblad No. 96, gesteld, Het desbetreffende schrijven' van den fnspec- teur trteft U biji de stukken aan. Daar deze op zet echter aan: den anderen kan t uit een oog- punt van gemeente-fin anc;en niet anders dan zeer wenschelijk ban worden geacht, hebben1 wij ons met een verzoek om inlichtingen ge- wend tot deu minister van Onderwijs. Dit leid- de tot een: nadere correspondentie, welke tot nu toe noig geen beslisSing heeft gebracht, doch toch reeds grand geeft om te vermoeden, dat een: gunstiige beslissing nog geensztos ver-' zekerdi is. In gelijken zin heeft de Inspecteur zich in' ctn conferentie met ons College van 6 September uitgelaten. Onder deze omsta ndigheden ware het eigen- l'ijlk wenschelijk geweest, indien wij met ons prae-advies haddeni kunnen wachten totdat aangaande dit punt zekerheid was verkregen Evenwtel schrijft art. 75., le lid dter lager on derwijswet 1920 voor, dat de Raad' op een dergelijk verzoek binnen drie maanden, d i. dus uiterlijk 27 September a.s., zijn beslis sing neemt; bovendien moet erkend worden; dat het voor de Vereeniging van belang is uiwe beslissing bij: den aanvang van het cursusj aar te verneiaen; ten slotte wilden wij uwe ver gadering niet later in staat stellen uwe be slissing over deze aanvrage te nemen, dan op den dag, waarop wij U de noodige voor- steMen zouden doen ter uitvoering van uw beginsclbesluit van' 21 Juli j 1. tot het 6chep- pen van gelegenheid voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens en voor meisjes van ofemeentcwege, wij,l deze laatste zaak in ver band met het to gemelde raadszitting ver- handelde als van zeer spoedeischcnden aard moest worden beschouwd. Derhallve meenen wiji U te moeten voorstel- len' de aanvrage to ite willigen en de benoo digde geldten! toe te staan. Het juiste bedrag dezer gelden kan uwe vergaderiing in haar besluit niet vaststellein, daar dit ingevolge de wettelijke regeling afhankelijk is van de nade re planner en de ged'etailleerde kostenbegrao- ttog, welke het Schoolbestuur thans bij ons zal moeten todiienen. Wij: volstaan ten deze dus met mede te deelen, dat een voortduren- de conltrole van de gemeente op dte wijze, waarop hare gelden door de Vereeniging wor den bestead; door de wet verzekerd is. V6or- dieni stellen wiji echter voor onze pogtagen te vervolgen ten etode alsnog va,nl den minister van Onderwijs de toestemming te verkrijgen, dat de Vereeniging de benood:gde lokalen zal kunnen' huren. Miochten deze pogtogen: succes hebben, dan zal ook biji dien opziet het juiste bedrag, ondanks de opgaven dienaangaande van het Schoolbestuur, op het oogenblik nog niet kunnen worden genoemd, daar dit van de bij'zoederhedten dier beslissing zal afhan- gen. Daafbiji zal dan moeten worden uitge- maakt, of de gemeente deze huur in gekapita- liseerden vorm aan dte Vereeniging behoort te verschaffen, dian wel dte jaarlijksdie betaling der huursom op zich behoort te nemen Van de beslissing van den minister sttelleni wij ons voor U zoo spoedig mogelijfc in kennis te stel len. (Wordt y«wol0d.) LIGHT OP! Voor rijwielen en andere yoartulgea denavond ta 7.30 uur licht op. he- Rechtszaken ARRONDIS SE:M ENTS-R EOHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. IJ. H., Zaandijk, (ged.) misdr. art. 247 wetb. v. strafr., 3 maanden gev. voorw. met 3 proefjarien. Nic. B., Bergen; verduistertog, aangehou- den tot a.s, week. Huibert D., Eigmond aan Zee, wedexspan- nigheid, 1 maand gevangenisstraf. Arie Zw., Egmond aan Zee, wedierspan- nigheid, 30 boete of 30 dagen hechtenis. Hendrik V., Enkhuizen, eenv. beleediging, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Adr. de M., Bergen, appel vonnis Kanton- gerecht, appel niet on'tvankelijk. Nic. V., Bergen, appel vonnis Kantonge- recht appel niet ontvaokelijk. Grietje van't V., huisvr. D. S., Ui'tgeest, mishandeling, 15 boete of 15 d. hechtenis. Jan VI., Uitgeest, mishandeling, als voren. Corn. T., Eigmondbinnen, misdr. art. 247 wetb. v. strafr. (ged.) 4 maanden gev. Dirk B., Wieringerwaard, vemieling, 20 boete of 20 dagen hechtenis Gerrit B., Oudendijk, mishanddtog, 20 boete of 20 dagen hechtenis. Ard. W., Sdiagen, mishanddtog, 30 boete of 30 dagen hechtenis. Corn. B., Niibbixwoud, mishandieltog, f 40 boete of 40 d'agen hechtenis. Jouke O., Hoorn, eenv. beleediging, f 7 boete of 7 dagen hechtenis. Ingezonden Stukken. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redae- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zim; dat de Redactie er mede instemt). BESTUUR CONTRA EX-VADER EN MOEDER VAN HET DIACONIEHUIS TE ALKMAAR. Ondergeteekende verzoekt den Redadeur .van dit blad nogmaals beleefd opneming van enkele regelen, waarvoor hij1 bij voorbaat dank zegt. De emsi der naar voren gebrachte beschul- digingen, welke de Redactie in het ingezon- den stuk d d. 15 dezer van den ex-vader J. Brock heeft meenen te zien, schijnt bij de onderteekenaars der twee daarop betrekldng hebbende tegenstukken niet dien todruk ge- maakt te hebben, hetgeen blijkt uit den in- houd daarvan, waarto van geen verdediging sprake is Ondtxgeteekende was besloten niet verder meer op de zaak door te gaan, doch hij: acht zich nu genoodzaakt door onderstaand af schrift van een in zijn bezit zijnd schrijven te weerleggen, dat van „ontslagen werd" geen sprake is. Wat betreft de zinsnedey „Wan- neer wij hem zoo gekend hadden v66r de be- wuste Diakenvergadering op 28 Juni j.L enz.", mag ondergeteekende toch wel aanne- men, dat een bestuur, bestaande uit perso nen weike aanspraak maken op den naam van mannen van ontwikkeling en beschaving, een vader en moeder van een dergelijke to- richting in zeven jaar tijds van practisch werken loch wel hebben leeren kennen Daarbii wil hij nog toevoegen, dat de heer Roderwijh, welke als scriba mede-onderteeke- naar is van het laatste ingezonden stukje, waarin hij toch mede-vm«itwoonle!1jl: stett voor de gedragtogen van broeder Vuyk, en kele dagen na het ontvangen van bovenge- noemd schrijven den vader en de moeder persoonlijk heeft aangespoord op hun besluit tot het verlaten hunner functie terug te ko ine®. Hierbij het bovenbedoeld afschrift-schrijr ven: Alkmaar, 29 Juni 1921. Den Hteer en Mejuffrouw J. Broek, alhier. Op uw verzoek om ontslag als Vader en Moeder van het Diaconiehuis, ingaande 16 Augustus a s., is door het College van Diake- nen gunstig beschikt. Het College waardeert uwe verdiensten, in den omgang met de verpleegden van het Diaconiehuis betoond. Namens het College, (w g.I O. LOUWAARS, President, (w. g.) F. W RODERWIJN, Scriba. Alkmaar, 20 September 1921 J. BROEK, Lindenlaan 115. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Joseph Adrianus Weiler en Gesina Maria Geels. GEBOREN Hendrik Machiel, z van Jan Franken van. Duincn en Jantje Willemina van Gameren Willemina Maria, d. van Jan van Stuijven- berg en Jansje Maria Verkuijl Hendrikus, z. van Leonardus Dirk Boom en Geertruida Verdegaal. TELEGRAFISCH WEIRBER1CHT 20 September. Meiiegedeeld door het Nedcrlandsch Metecrologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond van 21 Sept. In het gebicd van de waarnemtog is de hoogste stand van den barometer 774.5 te Wisby. De laagste stand van den barometer 747 8 te Vestmanoer. VTSRWACHTlNa Meest zwakke oostelijke tot zuidelijke wind, gedeeltelijk bewoLkt, weinig of geen regen, zclfde temperatuur Mrktberichten. PURMER'END, 19 Sept. Afs'lagvereeni- ging „Bieem®ter, Purmerend em Omstr." 678 zak aard'appelen 1.37 Yff 2.39 p. zak (25 KG.); 203 zak slahoomem 7.30— 8.10 per zak (15 K.G.); snijboonem 3 8.45 per zak (15 KG 6380 K.G. peren 10 per 100 K.G. (baerengroem)940 K.G. peren 10.60 per 100 K.G. (Sistermijnen) appelen 0.07f 0.37 p. K.G.; aardbezien 1.19 per K.G.; roode kool 3.708.10 per 100 situks; savoye kool 11.60; spruit- kool 3.25—/ 4.40 per mand (15 KG bieten 2037 per 1000 stuks; uien 2.40—/ 2,75 par 34 H.L. Handtel vlug. AMSTERDAM, 20 September 1921. De aardappelprijzen waren heden: Friesche bur gers 6 tot 6.10, Hill, eigenh. le soort 7.50 tot 8, Hill, eigenh. 2e soort 6 tot 6.50, Spuisdie eigenh. 6 10 tot 6.20, Spuische bl. eig. 6 tot 6.30, Spuische po- ters 5.25, Zeeuwsche bl. 7.20 tot 7.25, Zeeuwsche bonten 7 tot 7.50, Zeeuwsche eigenh. 6 tot 6.10, Zeeuwsche bl. eigenh. 6. 20 tot 6.40. Aanvoer 2 ladingen. ran 20 September 1921. Opgave van Noordbollandscb Landbonwcrediet Koers ran heden te Si! Vorl£8 koers. wk 3171/, 407 324 328 95! 26 1547/, pi.m. 1.30 117-8 120 42 10#/, 100 367 132 115 70 90 38 400 140 139-40 90 44 IPI-10 331 106 105 310 105 in 358/, pi,m. 1,45 10 367 255 134 70 90J 140! 440 pl.in. 140! 9i 363-4 133 70! 89 140 440 110! 34i-5 105-6 305 33!-4 pl.m. 2.15 117^-20 367-! 255 134! 71 90*/, 146! 444| 88! 33-1/, pl.m. 2.38 1174-8 1171-20 104-11 370 255 136 70 91 463 1464-7 446-7 89 34 310 154 (Ontvangen per dr? adloo*# talefoon.) Co STAATSLEENINGEN. I bledarl. '19 BANKJNSTBLLINQBN. Eel. Bank Indisshs Bank Handel Mpij- INDUSTR. OND. BINNENL. Insullnde Oliefabr. INDUSTR. OND. BUITENL. Steel comm. GULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Gultuui Cult. Vorateal. ito action* ompania Poerworedjo Bodjong PETROLEUM. Orion Dordtsohe Petr. Gee. Holl. Olie Oude Kon. Petr. RUBBERS. Am.attrd. Rubber Nederi. Rubber letercontin. Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Setbadjadi SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Sekeeptaart Unie Holl. Lloyd PaketVaart Oude Boot Holl. Stoombeot SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm. Marine prof. TABAKKEN. Oude Ddi Senembaa Medan Deb Batavie Besoeki AMERIKA. Southern Rails Ufeien' paeifio 122'/a 1221/, M5»'i 12 100 374 2601/, Hli/a 122 75 951/* 132| 39 4131/* 1451/, 453) 80* 44! 97/M 40! 67! 153 185 117 42* 108 1051/, 71 12* 561/, PROLONGATIE vorige koere 3* heden 38/, pCt. WISSELK QERSEN. Vdorbeu V irige koer*. (3erlt)n Brnssel Londen New-Yoik Parijs Weenen /.wltserlaud 3 09 22 421/, 11 791/, 3 16 22 521/, 0 29 54 55 koers op hedei, 3 00-3.04 22 26-22.32 11.791/,-11.79 V« 3.161/8-3.17 22.45—22.51 0 281/, -0.29* 54 50—54.60 VREEMD BANRPAflER. *>uitsch Bankpapier (rood) 3 25 I'.ttpi.r Ban' tiapier (ongestempeld) 0.22 Idem (gestempeld) 0.27 3.05V»—3.08i/, 0.20 0.22 0.22-0.24

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2