Alkmaarsche Courant De Man met den Klompvoet Achterultgang van de nluen, Honderd Drle en Twintigste Jaargang, Binsdag 20 September. Feiiilleton. 290. 1921. OEVON1DEN VOORWBRPEN. Uitsluitend te bevragen a an het Bureau ran Poll tie, alleen op werkdagen ran 91 uur. (Zich te vervoegen bij den WAGHT- COMM AND ANT Een huissleutel, een ijzeren olievat, een redicule met inhoud, twee armbanden, vier auto-bandm, twee rozenkransen, twee rin- fen, twee 'honden, een medallion, een hoe- enveer, twee portemonnaies met inhoud, een band van een kinderwagen, een zak erwten, een zilverbon, een ijzeren gewicht «n een ko ralen hal&ketting. De Commissaris ran Politic, W. TH VAN1 OR IETIHOI JSElN. Alkmaar, den ldden September 1921. Provlnciaal Nieuws UIT OTERLEEK. De Raad vergaderde Maandagmiddag ten 2 ure Na opening las de voorzitter, tevens secre taris, de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeuid. Ingekomen onedcdeelingen van de ouder- commissies te Stompetoren cn Oterleek, hou- dende mededeeling, dat tot voorzitters waren gekozen de heeren J. M Bakker en J. Sloo- ten; Schrijven van de gemeente Alkmaar, hou- dende mededeeling, dat de kosten voor het keuren van waren 22 y, k 25 cent per inwotfer zullen bedragen; Een verzoek van den heer Mijndcrsma, houdcnde verzoek om in verband met de da- ling dcr kolenprijzen zijn verschuldigd vast recht, groot 7,50, aanmerkelijik te verlagcn De voorzitter dcelde mede, dat de commis sie van bijstand voor het electrisch bedrijf adviseert dit niet te doen, omdat de Kilo- wattuur door de provineie waarschijnlijk met f 30 verlaagd zal worden De heer Zeeman stelde nog in het licht, dat het bedrijf hoogstwaarschijnlijk een 300 k f 400 winst zal maken. Dit bedrag is nog niet zoo dat over de geheele linie tot verla- ging kan worden overgegaan De Raad vereenigde zich hierop met het voorstel om het verzoek af te wijzen. In behandeling kwarn hierop het bekepdc schrijven der gemeente Bergen inzake de me- dezeggingschap der buitengemeenten in het besturen der Nijverheids- en- Handelsscholcn te Alkmaar De heer Zeeman oordeelde het wel ge- wenscht, dat de buitengemeenten medezeg- gingschap of controle kregen over de finan- cieele regelingen. Spr. bracht dit reeds eerder naar vorer,Het komt hem niet onbillijk voor, dat de buitengemeenten betalen, maar men hceft dan ook recht op mcdczeggingschap. De heer Spaan herinnerde aan de deotijds in deze door Wieringerwaard ingeluide ac tio Spr. meende, dat Efergen dczc acti$ voort- zct en meende ook, dat tegenover plichten rcchten staan. De voorzitter wees er op, dat Oterleek des- tijds met Wieringerwaard adhacoie betuigde en daarop niets had vcmomen. Spr. stelde narficns B en W voor om Bergen te herich- ten, dat Oterleek ook meent, dat aan de bui- tengemcenten medezcggingschap moet wor den tocgekend. Spr. h'oopte, dat een verga- dering van de besturen der buitengemeenten zal volgen, waar een regeling ontworpen wordt. De Raad vereenigde zich met deze ziensr wijze, al was men wel van meening, dat Ber gen zich wat sterk uitdrukte Voorts was ingekomen een handlciding voor uiivoering van het werkloosheidsbesluit 1917, met het verzoek aan de gemeente als- nog tot deze nationale regeling toe te treden. Besloten werd dit schrijven tot een vol- gende vergadering aan te houden Van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten was een verzoek ingekomen om alsnog dd der vereeniging afd. Noord-Hol- land te worden. De heer Zeeman wees er op. dat de veree niging van electriciteitsbedrijven een onder- afdeeling is geworden van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, onder bepa- ling, dat nog toe te treden afdeelingen ook lid worden van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten. Oterleek is dus vrij om al of niot toe te treden, al wordt het wel ge- wenscht. Besloten werd het schrijven1 voor kennisge- ving aan te nemen. In behandeling kwam hierop het voorstel- Bontcs, inzake het toekennen van voeding aan het politie-personeel op kermissen en openbare vermakelijkheden, voor rekening der gemeente te nemen. rWbrdt varvolgd) UIT WAKMENHUIZEN. Zomdagmuidag gaf het fanfarecorps „T. A. V. E. N. FT, aMer wederom een buftoneoori- cert, nu op het erf van den heer J. Kraafcman Az. naaxTiet cafe ,,De Ooijevaar". Het tal- rijk cpgefkomen publiek bcweei opmieuw, dat deze buiten Uiilvoeriingen wel in den imaak valie*, m „T. A. V. Nt. Hi." bad «r *ue«* UIT WINKE'E. Tot rijicsveldwachter alh'er is benoemrf! de heer W. iBruinis, than* ala zoodanig te Uit- hooim. UIT SCHAOEN. Het kantoor van de Raad van Arbeid te dezer plaatse wordt opgeheven. Dte beirok- ken ambtonaar wordt overgeplaatst naar Hel- der. 'De heer J. van Arkcl te Houtern (Ut recht) wordt overgeplaatst ale besteller aan het postkantoor alhier. UIT ST. PANCRAS. Gieter ihad de aanbeetedimg plaate van den verbouw en de uitbreiding van het schoolgebouw van de vereeniging voor een Vrije school met den Bijbel a'Thier. Ingeschreven werd voor het bouwwerk door: Holltus voor 47576; v. d Das yoar 42843; Beemster voor 41246; Knller (met glaswerk enz.) voor 40250; Tenmaat voor 37944; Hes en Morsch voor 35975, Faus en Ruitsen voor 31790. Voor t glas- en schilderweik door: Goed- hart voor 3885; Ringers voor 2500; Druinen voor 2140; Petri voor 1764; Overdijk en Wievit voor 1735; Lanlgendijk voor 1620; Kateveld! voor 1577. Aan de laagste inschrijvers de heeren Faus en Ru'tsen en1 Kaleveld is't werk ge- gund. UIT SCHOORL. Aan de gemeente Schoorl zijn, tegem een rente van 5 pet., voorschotten uit's rijka kas verieend van ten h(*>gste 1300 en 25.(X)0. alsmede een bijdrage van ten hoogste 628 tea behoeve.van het verkrijgen van bouwter- rein en den bouw en de exploitatie van 4 ar- beiderswoningen door de Vereeniging Schoorl, alhier. St&dsnieuws. VEREENIGING VOOR DEN HANDEL- DRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN M1DDENST AbliD. Gisterenavond werd in het cafe „Central een „algemeene vergadering" gehouden van bovengenoemde vereeniging. Behalve 7 be- stuursleden waren zeven gewone leden aan1 wezig (later acht.) - De voorzitter, de heer J. Cloeck, opende de vergadering met een opmerkmg over het ge- ringe bezoek, dat geleid had <tot het bekende Alkmaarsch kwartiertje. Daama zei do voorzitter, dat het verslag van de vorige vergadering in het N. H. Dag- blad niet geheel juist was geweest, waar dit mededeelde dat de vergadering in het geheim was voortgezet nadat de verslaggever was vertrokken. De vergadering was slechts be- zocht geweest door twee ieden en was niet doorgegaan. Men had er een onderonsje van gemaakt. Spr. wilde niet graag, dat van de Middenstandsvereeniging gezegd zou worden dat zij in het geheim vergaderde. Spr. uitte zijne teleurstelling over het slechte bezoek van toen en hoopte dat een vergadering als die niet weer Zou voorkomen. Thans aldus de voorzitter is het ech- ter al niet veel beter. Alsof er niets was dat de Alkmaarsche winkeliers in beweging Iran brengen. Er is b.v. de Zaterdagavondmarkt, waarover is geschreven. dat zij zooveel scha- de brengt aan den Alkmaarschen winkel- stand. Er is gezegd, dat de marktkooplieden, doordat zij geen belasting in A1kmaar behoe- ven te betalen en niet op zulke zware lasten zitten als onze winkeliers, goedkooper kun- nen zijn dan deze. Spr. geloofde niet, dat de Zateravondmarkt schade doet aan onzen win- kelstand, want waar volk is, is nering. De ge wone soliede winkeliers en daartoe beho'o- ren toch nog wel 95 pot. onzer neringdoenden nemen fuet meer dan een gewone normaie winst, omdat zij weten, dat anders de koopers weg bliiven. Spr. wees op de hooge kosten, verbonden aan de reis en het verblijf van de marktkooplieden. Een kleine winkelier alhier heeft niet meer onkosten. Krijgt men groote- ren omzet en daardoor grootere kosten, dan zal toch het onkostenpercentage niet stijgen. Spr. was overtuigd, dat men in Amsterdam niet goedkooper koopt dan in Alkmaar, alleen heeft men daar misschien wat grooter keuze. Resumeerende, zei spr., dat, volgens zijne meening, de klacht over de Zaterdagavond markt, zooals die thans wordt aangeheven, geen reden van bestaan heeft. Als straks de prijsdalingen tot staan komen, zal, naar spr. geloofde, de mark! in verval raken. Het pu bliek zal ervaren, dat men in de winkels al hier niet duurder uit is en begrijpen, dat men alleen daar verhaal heeft op de gekochte goe- deren. E)e winkeliers kunnen niet van de winst leven, maar van de klantcn en dezen houden ze alleen als zij goed behandeld worden. De Zaterdagavondmarkt heeft de leden niet naar de vergadering 'kunnen brengen, zei de voorzitter, en ook de andere kwestie, de win- kelsluiting, vermocht dit niet. Spr. weet dit tear, omdat dace eaak bTsteakort de orde zal komen. Spr. knoopte hieraan de madedeehng vast, dat hij, waar aaa voldoen- de kannia van sen en asder den Midden- stand rakende zooveel studie en ander work ia verbonden, daarvoor geen tijd meer kan vin- den, nu hij tot een wethouderafunctie ia ge- roepen. Hij had daarom besloten het voorzit- terschap der vereeniging neer te leggen. Hij bleef echter evenveel voor dea middenatand gevoelen als voorheen. Hieraa verklaarde de voorzitter de verga dering voor geopend, waarna de secretaris de notulen las en mededeeling deed van eenige ingekomen stukken. Edn daarvan, een mede deeling, dat op 29 Sept. de vervolgvergade- ring van den Middenstandsbond zal plaats hebben, gaf aanleiding om den heer Wolzak, die de vereeniging op de eerste vergadering vertegenwoordigde, te verzoeken ook die bij- eenkomst bii te wonem Van het heele congres kon dan later ineens verslag worden uitge- bracht Da vergadering ging hiermeda ac- coord. Voorziening in de bestuursvacatura, we- gens bedanken van den heer J. Cloeck, was nu aan d< orde. Op verschillende heeren werden stemmen uitgebracht, zonder dat 66n hunner de meerderheid kreeg, waardoor een tweede vrije stemming noodig werd. De uit- slag hiervan was, dat gekozen werd de heer J. Lakeman, die deze benoeming accepteerde. De voorzitter feliciteerde hem met zijne verkie- zing en sprak den wensch uit, dat het den hr. L. moeht gelukken meer belangstelling voor de vereeniging op te wekken, dan in den laat- sten tijd getoond werd. De heer Cloeck verliet zijn zetel en de heer R. J. Hon wing, vice-voorzitter, nam zijne p'aats in. Deze sprak eenige hartelijke woorden van dank aan de heer Cloeck voor wat hij deed in het belang van de vereeniging, die mede door hem werd opgericht. De heer H. de Raat leidde hierop in het punt: Deelname Risico-vereeniging. Spr. memoreerde, dat na de jongste wijzigmg in de betreffende wet bijna geen enkel bedrijf meer aan verplichbe verzekering zal kunnen ont- snappen. Waar nu de Riflcsverzekeringsbank jaarlijks met tekorten werkt, achtte spr. een onderlinge verzekering beter en daarom beval hij sterk aan de Risico-vereeniging, waarbij reeds verschillende vereenigingen zijn aange- sloten. De beer G. W. v. d. Veen vond het vreemd, dat voor het bakkersbedrijf, dat slechts ver- zekeringsplichtig is als het een krachtwerk- tuig heeft, de premie door de Rijksverzeke- ringsbank is verlaagd^ hetgeen volgens spr. toch n:et wees op het maken van jaarlijksche tekorten door die instelling. Spr. meende, dat de Middenstandsbond niet juist handelde door uitsluitend den handeldrijvenden mid- denstand op te wekken zich aan te sluiten bij de Risico-vereeniging. In elk opzidit was spr. v66r onderlinge verzekering. De heer de Raat antwoordde, onvolledig te zijn geweest dcor niet te hebben medegedeeld dat ook de industrieele middenstand word opgewekt om deel te nemen aan de Risico- vereeniging De heer v. d. Veen bleef er bij, dat dit deel van den middenstand niet werd uitgenoodigd De heer de Raat las hierop een aangifte- formulier voor, waaruit bleek, dat bedrijven met gcvarenklasse-nummer cn krachtwerktui1 gen ook worden aangenonien. Dit is toch 14) door Douglas Valentine. Gexutoriseerde vertaling van W. (Niadruk verbodan) E. P. Ik bleef op mijn stuk staan. „Dat mag misschien gelden: voor uw eigen volk", zd ik veirachtdijk, „maar het maakt geen indruk op mij, ik ben1 Amerikaansch burger!" ■Hij was nu kalmer, maar zijn oogen schit- terden gevaarlijk. „Eeni Amerikaansch burger?" zei hij op ijzigen toon. Toen siste hij letterlijk tegen mij: „Jou gek! Jou blinde, mallotige gek! Denk je, dat je met de macbt van het Duit- sche keizerrijk kunt spbtten? Ah! ik heb een aardig spelletje met je gespeeld, jou vu'ile Engelsche hond! Ik heb je zien Wur men en je verwrincen, terwijl die „dom- me Duitscher" je zijn verbaaltje vertelde, en je bezig hield met zijn wijn en zijn sigaren. Nu ben je in onze macht, jou ellendige En- clsche hoad! Begrijp je dat? Roep au je iMt aur am je ie reidea' Luiater! Ik zal tot het eind toe openhar- tig met u spreken. Ik had achterdocht tegen u van het begin af, toen ze mij tdefoneerden, dat u ontsnapt was uit het hotel, maar ik wilde zekerheid hebben. Al den tijd, dat je in deze kamer bent geweest, heb ik het in mijn macht gehad op die bel daar te drukken en je naar Spandau te laten brengen, waar ze ons van zulke vuile honden als jou afhelpen. Maar het spelletje vermaakt mij. Ik vond het grappig, mijnheer den Engelschman, den spion te zien spelen tegenover mij, die hun allemaal de baas ben. Weet je, groote gek, dat ouwe Schratt Engelsch kent, dat zij' jaren van haar slechte leven in Londen heeft door- gebracht, en dat gij, toen: je haar even een blik gunde in je pas, je eigen pas, die je zoo handig verbrandde, zich den naam herinnei'- de? Aha! dat wist je niet, is't wel? Zal ik je eens vertellen, wat er in dat tele gram stond, dat mij daarjuist gebracht werd? Het was van Schratt, onze trouwe Schratt, die een armband zal krijgen voor haar werk van dezen avond, om te zeggen, dat het lijk in het hotel een koord om den nek heeft met een identiteitsplaatje. waarop de'naam Semlin staat. Ha! dat wist je ook niet, wel?" En jij wou loven en bieden tegen nuj? Jij wou je voorwaardaa stellea. Jou aehuzjc! Jq elk geval, voor den indus'Tieelen midden, stand, al staat dan dat woord ook niet in he: verslag van den Bond, wat ook volgens spr, wel degelijk als een verzuim moet worden aangemerkt. E)e heer v. d. Veen verklaarde zich nu be- vredigd. Het verslag van het congres van den Mid denstandsbond moest achterwege bliiven., om dat de heer Wolzak, de afgevaardigde, afwe- zig was, Rondvraag. De heer L. Trijbetz kwam te- rug op de openingsspeech, wat betreft de Za- terdagavonamarkt. Spr. was overtuigd, dat een markt zoo uitgebreid als de nu gehoude- ne nooit in de bedoeling van B. en W. heeft gelegen. Zij berokkent wel degelijk schade aan ae winkeliers, ieder spreekt er over en spreker was er zeker van, dat er veel leden zouden zijn opgekomen, als een bespreking van die markt op de agenda had gestaan. Wat betreft de winkelsluiting, spr. wist nie dat die weer aan de orde kwam, maar had de ze op de agenda gestaai), dan was ook daar voor stellig belangstelling getoond. Ten slotte vroeg spr., waarom er dit jaar geen winkelweek is georganiseerd, waarmee men het vorig jaar zooveel succes had. De heer Cloeck gaf toe, dat een handig in elkaar gezette convocatie meer belangstelling kon brengen, maar dan. had men niet een spontane uiting van wat er leeft onder den winkelstand. Als de Zaterdagavondmarkt den winkeliers werkelijk na aan't hart ging, zou den zij thans wel ter vergadering zijn geko- men. Wat "de winkelsluiting betreft, ieder weet, dat geen processen-verbaal worden gemaakt bij het langer dan tot 9 uur geopend hebben van den winkel, omdat de officier van justitie die zake* toch met vervolgt, fa verband met de stemming in den lande over dit vraagstuk. Spr. was v66r winkelsluiting masr tegen de wettelijke. omdat hij, den kleincn winkelier, rie moet ploeteren om er te komen, niet de gelegenheid wil onlnemen ook 'a avond* is uur nog wat te verdienen. Spr. zou het een misdaad achten dit tegen te gaan. Maar toch mag een groot deel van den middenstand niet de dupe worden van een deiner deel. Spr. betwijfelde of deze kwestie den winkel stand wel warm kan maken. Men meent, dat let bestuur het maar in orde moet maken en als het dat niet goed doet, komt men pas in beweging, om een hijbeltje te hebben. Een middagsluiting, zooals de groote mid- denstanders die willen in hun belang, zal ook den strijd om het bestaan van de kleinen moeilijker maken. Bij elk Yoorstel dat er komt, moet bedacht worden, dat wat voor de groo- ten van belang is, den kleinsn moeilijkheden kan brengen. Wat het houden van een winkelweek be treft, spr meende, dat die spontaan moest tot stand komen, en niet moest behoeven te worden georganiseerd. De heer L. Tr betz meende, dat een winkel week een groot succes kan zijn en wees op die van verleden jaar en op die te Hoora van dezer dagen. Spr. vroeg om nu reeds in prin- cipe te besluiten om het volgende jaar een winkelweek te houden. De heer Teerink betreurde het, er zoo wei- nig belangstelling was nu de 'kwestie van de Zaterdagavondmarkt den1 laatsten tijd zoo druk besproken wordt. Spr. was het met den leer Trijbetz eens, dat de zaak op de agenda lad kunnen staan, maar aan den anderen kant dacht hij toch ook als de heer Cloeck, dat ook zonder vermelding op de convocatie veel meer belangstelling had getoond moeten wor den, als men werkelijk meende zoveel schade van de markt te ondervinden. Spr. voor zich was er van overtuigd, dat er veel schade door de markt ontstaat, ook voor ziine branche en hij heeft er al over gedacht oi het niet wen- schelijk was om iemand namens hem op de markt te laten verkoopen. Zooiets doen al meer middenstanders, naar spr meende Hij hoopte echter daartoe niet genoodzaakt te zullen worden. De heer Burger had wel eens van mensdien van het Hofplein gehoord, dat de markt daar en riet op de Laat behoordc Spr. ge loofde dat het dion menschen niet omi de markt ging, maar 0m1 wat anders. E>e heer J. L. Trijbetz was ervan overtuigd, dat de Zaterdagavondmarkt schade brengt. Het zijn uitsluitend Alkmaarders, die daar koopen. De Alkmaarsche winkeliers kunnen niet zoo goedkoop verkoopen als de markt kooplieden, omdat zij te hooge belastingen moeten betalen. Spr. had al gehoord dat de marktkooplieden van plan waren om verlof te vracen de week v66r St. Nieolaas alle dagen markt te houden. Een kwartje staangeld, ge- lijk nu geheven, achtte spr. veel te laag. De heer Cloeck herinnerde aan de voorge- schiedenis der marlct. Het verkeer in de Lan- gestraat werd gehinderd door de kooplieden, waarom werd voorgesteld de markt naar het stille eind van de Laat te verplaatsen. Spr. had toen direct gezegd, dat men er rekening mee moest houden, dat er dan winkels kwa- men. Daar zou dan volk komen en daardoor meer drukte. De kooplieden kregen hun zin, toen zij vroegen de markt te mogen houden op het eerste deel van die Laat, omdat daar meer licht is. Nu zal er een voorstel ko men, zei spr., om de Laat to verlichten met booglampen, d:e de kooplieden moeten beta len De heer de Raat meende dat het succes van de markt voor zich zelve sprak. Hij dacht dat de winkeliers blij zouden zijn, als de markt in hunne buurt werd gehouden. Dan was er immers veel volk. Oppositie tegen de markt zou niet veel helpen, Wel was spr. er voor, dat het marktgeld verhoogd werd. Spr. meende dat er ook geijverd kon worden voor splttsing der markt, op Hofplein .en Nieuwe- sloot en Laat. De voorzitter zegde bespreking van de marktkwestie toe in de eerstvolgenae bestuurs- vergadering. Dan zal ook de winkelsluiting besproken worden. Hierna sluiting. In besloten vergadering werden nog de bestuursfuncties opnieuw verdeeld, als volgt: :R. J. Houwing, voorzitter; A. Burger, vice- voorzitter; H. de Raat, secretaris; J. Lake- man, 2e secretaris; Veldhuijs, penningmees- \ter Em huisdokter verklaart, dat de erg*te gevallen vaa aierziekte gevoadflu worden bij person en, die te veel kebbw gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven vaa haact en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de mieren van een jongen. man van 40 jaren met die vaa een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen de stempd van ouderdom. Waarom? Omdat het leven, dat de jongeman leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidielijken deze woorden niet al te di'kwijls de oorzaak van rugpijn, urinestoor- nissen, waterzuchtige zwellingexi, niergruis, rheumatische aandoeningen, voortdurende vermoeidheid enz. N'ierziekte wordt als te voorkomen be- schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en k«u, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbewo- ging, ontspanning en slaap, en1 voor geregel- de ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren: Pilen zijn een on- schatbane hulp aan de natuur tot onderihoud en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om bet bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kw_ade gevol- gen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij1 gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alk maar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber h 1.75 per dfoos. met je hoofd in een strik, een spion, wiens zending mislukt is, een ongelukkige stum- pert, dien ik den dood in kan zenden met een wenk van mijn pink! Jou onbeschaamde hond! Wel, je zal je verdiende loon ditmaal krijgen, kapitein Desmond Okcwood maar eerat moet ik dat papier hebben!" Brullend1 „Geeif het hier!" vloog hij op mij af als 'n dot dier uit de wildemis. De aderen van zijn vooriioofdi waron gezwollen, zijn ha- rige neusigaten sjxrden zich open en zijn adem ging gejaagd, zij-:n lange armcn schoten naar voren en- zijn groote Iklauwen wilden1 mijn keel vastgirijpen. Maar ik wachtte hem op. Toen hij; naar mij: itoekwam, hoorde ik zijn klompvoet een keer dreunep op den gladge- boenden1 vlber, toen h"'ef ik van den radiator aduter mij! de zware marmeren plaat en ldet die met alle kracht, die in mij was, op zijn hoofd' neerfomen. Als een' hond vid' hij neer, het bloed' vloeide langzaam van zijn hoofd' op denv loer. Ik stond even still, nam toen den sigarenko'ker uiit den zak, waar hij! dien had imgestaken, .trok het document er uit en vlucht- te van de kamer weg. Hoofdstuik II. Mis Mary Prendergast sieti haar reptrta- tie in is waagsekaai. Owh kuMtt lisps* imsat, zeedat au* vta Gemengd Nieuws SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Op vragen van den heer Kolthek betreffen de een aan den minister van arbeid gezonden advies van burgemeesters in Groningen om- 'trent het te betalen uurloon aan werklo zen, die te werk worden gesteld bij gemeentelijke werkverschaffingen', heeft de minister van ar beid gean'twoord: Ondergeteekende heeft van een burgemees- ter in de provineie Groningen ter beoordee- ling ontvangen eenige ste'lingen betreffende een regeling van de uurloonbedragen, welke de eene. in de andere kon komen zonder de gang door te gaan. Schmalz was langs dien kant verdweneni en: door de badkamer naar zijn eigen kamer gegaam. In de opwinding van het oogenblik vergat ik dit alles, anders zou ik niet hebben' nagelaten de knip op de deur tusschen mijn kamer en de badkamer te doen; dat zou toch mijn allereerste voorzorgsmaat- regel hebben moeten zijn. Toen ik de gang inliep, terwijl de smak van dat zware liohaam mij: nog in de ooren klonk, meende ik een lichiten voetstap in de badkamer te hoorenhet oogenbliik daarop hoordfe ik een1 deur openeni en toen een luiden uitroep van schrik in de kamer, diie ik juist verlaten had. De gang was half donlker en verlaten. Er schenen! geen gasten te zijln. Er stonden' igecn schoen buiten, en de open deuren, de een na de ander, waron votdoende bewijs, dat die ka- mere onbewoond waren. Ik wachtte geen oogenblik can te denken of een plan te maken. Toen1' ik die langgerekte kreet van schrik hoorde, rolde ik, zoo hard ik kon, de gang af, den hoek om naar rechts en toen ik daar een' smalle trap in't oog kreeg, vloog lik .die 'bijl drie treden tegclijk op. Toen ik bdven kwam, hoorde ik een1 luiden kreet op de verdiepinig benedea mij. Toen1 sloeg er een deur, haasrige voetatajym kleaksa. to**.... was h*i siil. moeten worden uitgekeerd aan werkloozen, die te werk gesteld worden bij gemeentelijke werkverschaf f ingen. Over deze stellingen wint hij het oordeel der Rijkscotnmissie voor de verruiming en re- gularisatie van werkgelegenheid in. De stellingen zijn, gelijk uit het bijgevoegd schrijven bleek, besproken en met instemming ontvangen in een vergadering van burgemees ters uit Oost-Groningen. Of door de burgemeesters over deze stellin gen met de gemeentebesturen en gemeentera- den overleg ia gepleegd, ia ondergeteekende onbekend. Ondergeteekende heeft geen bezwaar een af- sChrift van de stellingen voor de Kamer ter visie te leggen. (Dit stuk is ter' griffie neder- gelegd, ter inzage van de leden.) RQOKEN IN RAADSVERGADERINOEN In de raadsvergadering van. een Noord- Hollandsche gemeente werd' bij het vastellen van de gemeenterekening over 1920 door een der raadsleden de aandacht gevestigd op een post van 100 voor 1200 sigaren, welke in de raadsvergaderingen door de leden zouden zijn opgerookt. Dit aantal vond het raadelid veel te hoog. In 1920 zijn 16 vergaderingen gehouden en als hij voor ^ke vergadering 20 sigaren rekent, dan wordt dat er dus 320 voor de raadsvergadering. Rekent men, heel ruim, er ook 320 voor de wethoudersvergade- ringen, dan wordt het nog maar in totaal 640 sigaren. Waar bleven dan de overige? De voorzitter merkte op, dat ook commis- sievergaderingen in het Raadhuis worden ge houden, waarbij sigaren worden gepresen- teerd. Het raadslid vond echter in elk geval een post van1 100 voor sigaren te hoog en wilde hierop bezuinigen, of in het geheel niet meer op kosten van de gemeente in de verga deringen rooken. De raad was het er over eens, dat in deze bezuinigd moest worden. INBRAAK. Te Winschofen is Zondagavond ingebroken in het huis van den heer T. Burema. Ruim f 630 werd uit een kast gestolen. Gistemacht is de dader, de arbeider H. de W., uit Win- schoten, in een danstent aldaar gearresteerd. Ruim 600 van het gestolene had hij onder zijn kleeren verborgen. EEN NIIE'UW TOONBELJGEZEL'SCHAP. Dezer dagen werd te Amsterdam gericht het fooneelgezelschap „De Provinciesipelers" hetwelk zich tendoel stelt bij voortduring het geheele land te bereizen tot het.geven van er- 'kend goede volksstukkea. Toonedleid'er is de heer Henri Orvan. AJls gast is geengageerd die heer Barend Barendse, terwijl het gezel- ■schap overigens bestaat uit de dames: Marie van Bramkom, Ada van Duyl, Greetje Stihoo- menlberg, Corry Vonfc, alsmedfe de heerenAm- fon Veriiagen, Rlaf Kapper, Henri Orvan, Karel Baans. De toumee wordt aangevangen met De Kermismeid, Schets uit hat Boll and- sche Kermisleven in: drie bedirijven van Her man Bouber MUziek en coupletten van Louis Davids em M'argy Morris. ZUfDEtRZEERlAAD. Op hun daartoe gedaan verzoek is eervol on is! a g verieend aan j'hr. mr. B. C. die Jonge tc 's-Gravemhage als lid en onder-voorzitter en aan Th. M. Th. van Welderem baron Ren- gens te Oenkerk als lid van den Zuiderziee- raad. Benoemd zijn tot lid en onddr-vooraitter van den Zuiderzeenaad dr. F. E. Posthuma, oud-mindster van landbouw, nlijiverheid en handel, te 's-Graven!hage, en tot lid de hee ren B W. Oikma, lid van Gedeputeerde Sta lk bevond me op de volgende verdieping in een< gang, die volkomen gelijk was aan' die, waar ik juist vandaan kwam. Even verlaten en flauw verticht. De kamers ook, dfe een voor, de ander na, still en' leeg. Zoo zenuwach- Ug als ik was, trof miiji toch het contrast met de helVerl'icbte, drukke vestibule met den1 drom van gegalonneerde bedi'enden. Zelfs de hotels, zoo scheen 't mij toe, hielpen mee aan het feweldige Duiitsdie 'gebluf, dat mij getroffen ad bij het lezen van de Duiitsche fcranten in Rotterdam. Ik had geen plan w mijn hoofd1, alleen een wild verlangee om zoo ver mogelijk van dien' aapmensch beneden weg te komen. Dus na 'n oogenblik stilgestaan' te hebben om te luiste- ren' em' op adem te komen, ging ik er weer vandoor. Plotseling ging er, geen ticn pas van rniji af, een deur in de gang open en' een vrouwengestailte kwam naar buiten. Ik hield mijn vaart in, maar het was te laat en ik kwam vlak tegenover haar te staan. Zij was jong en1 moofr; het dikke, bruine haar golfdte langs haar blanke voorhoofd. Zij' was 'in avondtoilet en' droeg eon witte j:a- poin met een bontmantd1. Zoodra ik haar zag, herkendt ik haar em zij (Wordt vacvolgrf.) in

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5