DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 221 1921 21 SEPTEMBER msmsm Pit aa^jteep tojastftftVcy 8 bla<ten Honderd dri« en twintigste Jaargang Ibonneinentsprijs bij Foornitbctaling per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. IJowijsn. 5 ct. Actvortontiepr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsruiinte. Brieveu franco N.Y. Koek- en llanctolsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. WOENSD 1G Director: G. II. KRAK. IloofdredaeleurT). N. ADEMA. Buitenland DE IERSCHE KWESTIE. De indruk, welken het telegram van De Valera gemaakt heeft, is zeer verschillend. Men is het er echter over eens, dat de nutte- loze manoeuvres er mee word en voortgezet en men is teleurgesteld, dat hij geen recht- streeksch antwoord heeft kunnen geven op de rechtstreeksche vraag van den premier. Met commentaar is verdeeld over de vraag, of De Valera zelf verantwoordelijk is voor den weinig uitgesproken vorm van zijn antwoord of dat hij door de extremistische elementen in de „Dail Eireann" werhouden wordt van aanvaarding van de uitnoodiging van den premier. Het „Central News"-agentschap vemeemt, ci't in politieke kringen het feit, dat definitief is besloten, dat zoomin Lloyd George als lord Curzon de conferentie te Washington zullen bijwonen, wordt beschouwd als een stellige aanwijzing, dat binnenkort de alge- meen verkiezingen zullen plaats hebben. De lersche kwestie en de werkloosheid zullen in grootere mate dan tot dusverre het geval was, de binnenlandsche politiek beheersdien en er bestaat gegronde reden om aan te ne- men, dat de lersche kwestie de basis zal wor- den van een beroep door Lloyd George op het land te doen, Een bekend politicus, aanhanger van Lloyd George, gaf te kennen, dat de houding van De Valera wordt beschouwd als onbuigzaam vijandig en indien de conferentie zou worden gehouden op de door hem gestelde voor- waarden, zouden Lloyd George en zijn kabi- net kunnen worden beschuldigd van emstige ontrouw jegens den troon. De bijzondere correspondent van de „Ti- mes" te Gairloch rr.eldt, dat Lloyd George de verschillende ministers naar Gairloch heeft ontboden, niet alleen om met hem over de kwestie der werkloosheid' te spreken, doch ook om hen te raadplegen over het door hem te zenden antwoord op De Valera's laatste telegram Ook de secretaris voor Ierland1, sir Hammar Greenwood, is naar Schotland ver- trokken. Heden zal te Flowerdale een ministerraad worden gehouden. Voorts zegt de corres pondent, dat De Valera's laatste mededeelin- gen van groot belang worden geacht, hoewel ae inhoud daarvan voor tweeerlei uitlegging .atbaar is Naar beweert wordt, heeft De Va lera definitief afgezien van den eisch, om ge- delegeerden naar de conferentie te zenden als vertegenwoordigers va neen onafhankelij'ken en soevereinen staat. Het is echter niet dui- delijlc, of hij ook er van afziet om de kwestie van de afscheiding van Ierland van het Brit- sche rijk te berde te brengen en om alle mis- verstand op te heffen, zal hem waarschijnlijk om opheldering daaromtrent worden ge- vraagd DE STRIJD IN KLEIN-AZIe. Moestafa Kenial heeft de algemeene mobi- lisatie in Anatolie afgekondigd. Uit Geneve wordt aan de „Times" gemeld: Door de Grieksche legatie alhier wordt het bericht tegengesproken, dat de Grieksche re- geering de tusschenkomst van den Volken- bond zou hebben ingeroepen voor de beein- diging van den oorlog met Turkije. De „Ti- mes" vemeemt voorts uit Smyrna, dd. 17 de- zer, dat de Grieken opnieuw de Sakaria zijn overgetrokken Fen deel van de Grieksche pers dringt aan op het inrocpen van bemiddeling om een ein- de te maken aan het bloedvergieten. De Grieksche premier gaf echter te kennen, dat een staken der vijandelijkheden niet kan plaats hebben alvorens de Grieken de alge- heele overwinning hebben behaald. Nieuwe Grieksche lichtingen zijn onder de wapenen geroepen. DE ONLUSTEiN FN B'RlTSCH-TNDIe. 'Naar uit Madras wordt gemeld, hebben de opstaodige Mtoplahs alle regeeringsge- j bouwen te Mlam'bur in brand gestoken. 'De brug tusschen Nambad en Nilambur is ver- ndeldL Verder wordt gemeld, dat de leider der op- standelimgen, 'Kuinhatmnrad, een onbeperlkt ge- zaig uitoefent in West Emad en dat Emad en Walluvonad. tot onafbankelijike kontokrij- ken', zijin geprtodameerd. 'Een vluchteling, die te Calicut is aangeko- mieni, verlklaardte, dat hit 100' rupees had tnoe- ten betalen, voordat hem werd toegestaan zich naar Calicut te begeven. Kunbamlmad verklaarde, dat hat te Calicut niet veilig was, daar zijn mannen binnen twee of drie dagen naar de stad zouden oprukken, teneinde alle European em om het leven te brengen. DE SPANNING TUSSCHEN BEK- LIJN EN MuNCHEN. Het aftreden van den heer Von Kahr heeft reeds van het oogenblik af, dat het zeker was, eon gunstige uitwerking gehad op de verhou- ding tusschen Beieren en het rijk, constateert het HIM. De vooruitzichien voor de over- emstemming zijn zeer snel en zeer ver gevor- derd Zij wordt alleen nog verhinderd door bet ffemis van cen Beiersch kabinet. In poli tieke kringen te Miinchen verwacht men met feVerheid, dat de conservatieven in het nieu we kabinet niet vertegenwoordigd zullen ziin. zoodat de samenstelling der Beiersche regeerimg het igemakkeliijker zal maken met de r 'ksreerering tot overeen'stemming te komen vorming van het Beiersche kabinet zal noe wel eenigen tiid op zich laten wachten. Naar uit Miinchen gemeld wordt, is aan graaf I erchenfeld door de Beiersche Volks- rart de functie van minister-president toege- dacht. Graaf Lerchenfeld is thans gevol- v»* Bijk te Darmteadt. mj b+ hoort tot de Beiersche Volkspartij en is een neef van den bekenden graaf Lerchenfeld, die gedurende tientallen van jaren vertegenwoor- diger van Beieren te Berlijn was. In Beier sche poMdke kringen ite BerMjn rekent men er op, dat de reconstructie van het Beiersche kabinet door de benoeming van den Beier sche minister-president en van den nieuwen minister van justitie nog deze week zal plaats hebben De door het huidige zakenkabinet slechts niet-officeel gevoerde onderhandelin- gen zullen d'an weder officieel worden her- vai DEMONSTRATIE TEGEN VALUTA- SPECULANTEN. Gisterochtend kwam het te Weenen tenge- volge van valuta-speculatie der beurs, die co der een deel der bevolking de grootste ont- stemming heeft gewekt, tot opgewomden too- neeltjes vddr het beursgebouw, zooals de Htol. correspondent aldaar mededeelt. Arbeiders en burgers van alle partijen trok- ken naar de beurs en wilden deze bestormea.. Ook werd getracht in alle kleine bankiersza- ken en cafe's in den omtrek binnen te drin- gen, waarin een deel der niet-officieele beurs- zaken worden afgewikkeld. De demonstranten bestormden de stoep van de beurs en hidden deze om 3 uur des namiddags nog bezet. Ver schillende voorbijgangers weiden afgeran- seld. De demonstrates golden in de eerste plaats de Galicische joden, die van de valutazaken leven. De politic slaagde er In die menlgfe in toom te houden en het binnendringen der opgewon- den elementen in het beursgebouw zelf te ver- hinderen. Volgens geruchten is de beurshan- del stopgezet. Volgens andere berichten heb ben binnen het gebouw de zaken haar gewo- nen gang. Onder den indruk der demonstrate zakten de valuta-koersen tijdelijk in, om later weer hun hoogeren stand te bereiken. hladen wijzen crop, dat de doling van den1 'kronen^roers niet zoo zeer het gevolg is van de speculate als wel van de uitgifte van ongedekte bankbiljetten. iDe Ghristelijiloe telefoon- en1 tdtegraafbeamb- ten dreigen met een boycot van alle beurstele- foonverbindingen en beurstelegrammen. DE O'PPER-SILEZISCHE KWESTIE. De ledem der i mter-geallieerde commissie bezoelken het volkisstemminigsgebied1 en hou den besprekingen met vertegeniwooidigers van Poolsche en Duitsche organisaties met het doel, het ond'erzoek der gedelegeerden aan den'R aad van den Volkenbond in Opper-Si- lezie te vergemakkelijken. Deze gedelegeerden zulleni biinnenkort dit moeil'ijke vjaagstuk ter plaats komen bestud'eeren. EEN BETOOGING VAN MAGYAR'E'N. De „Tagepost" mieldt uit Laibach, dat de initergeallieerde commissie voor de vaststel- iing van de grens tusschen Joegoslavie en Hlongarije te Mlura Szombat door een menig- te Miagyaren em pro-Magyaarsche boeren met een girootte belonging is ontvangen. Toen de boeren dreigd'am de gendannen te ovennees- teren, rukten er troepen aan, die, toen de be- toogers weigerden uiteen te gaan, een salvo in de llucht iosteo. De betooging ging hierna uiteen. DE ONLUSTEIN IN WEST-VIRGINIA. Naar de „Chicago Tribune" uit Logan (West-Virginia) vemeemt, heeft de jury van. Logan, die een omderzoelk heeft ingesteM naar de omlusten in West-Viirginia, 32'5 personen, o.w. voorzitter en de secrolaris van den mijn- werkersbond, sdiuldig verktaard aan moord. Tweehondterd' andere personen zullen wor den vervotgd wegens het dragen van1 wape- meh en' het verwekken van een opstand. EEN JONIGIEIMIANNENVEREENIGING ONTBONDEN. De Leipziger Jongemamnenvereemiging van den Bond van Oorlhgsgetrouwen. is op grond van de Verondening van den Rijkspresident van 29i Augustus door dte polite verboden. De leden dezer vereeniging droegen imi- formem em waren' in compagnieen ingedeeld. Ook zoude zijl veldoefeningen hebben gehou- dn, welke een> militair karakter droegen. DE MOORD OP ERZBERGER. De Frankfurter Zeitung" mddt, dat te Frankfort is gearresteerd de oud-luitenant Willem Heinz. Hij wordt ervan verdacht met den moord op Erzberger bekend te zijn ge- weest en is reeds voor het openbaar ministerie te Offenburg geleid. Het eenige wat tot dus- ver omtrent hem bekend is in verband1 met den moord, is, dat hij na den aanslag te Frank fort bezoek ontving van den te Miinchen ge- arresteerden Von Killinger. Het onderzoek in zake den moord op Erz- berber is thans voorloopig gesloten. De Ba- densche commissie van onderzoek is uit Miin chen vertrokken. Er bestaat niet meer de ge- ringste twijfel aan de schuld van Schulz en Tillisen. Tot nu toe ontbreekt van hen echter nog elk spoor. EEN VERLIES VAN 12 MILLIARD. Uit Praag wordt gemeld De ambtelijke „Cesko Slovanska RepuMica" maakt melding van een enorm verlies dat door den Tsjecho- Slowakischto staat geleden' wordt: Bij' de li quidate van twee centralen heeft men een ver lies van 12 milliard Tsjechische kronen ont- dekt, veroorzaakt door bedrog en verkwisting in het beheer. De autoriteiteni hebben vastge- steld, dat een onderzoek in de boeken en reke- ningen der graan- en vetcen'trale onmogelijk was. DE STAKING IN NOORD-FRANKRIJK. G:stermiddag hebben de gedelegeerden van de werkgevers van Noord-Franmjk e«n ondcrhoud gehad met Briand en vervolgens met den minister van arbeid, Daniel Vincent en minister Loucheur. De besprekingen le- verden echter geen resultaat op De werkge- vers blij\en bun standpunt handhaven, doch zullen gaame een oplossing in overweging nemen, iodien de Fransche premier die zal kunnen vinden. Men zal heden nogmaals bij- eenkomeneen tweetal godclegecrden hebben .zich naar R ssel begeven om ruggespraak te ihouden Inmiddels wordt de staking vortgezet. Er wordt druk gepost bij de fabrieken, waar de werkwilligen wenschen tcrug te keeren De stakers houden zich echter overal kalm. De gemeente-arbeiders van Roubaix heb ben met 150 tegen 50 stemmen en 30 ont- houdingm besloten, weer aan het werk te gaan. DE ONBEIKENDE DOODEN. Er zijn emstige kladhten geuit over het feit dat het Britsohe departement van oorlog het opgraven van de lijkem dler gesmeuivelde Bxitteni in Nooid-Frankrijk vrijiwd geheel heeft stopgezet. De mannen van het speciale batalon der Royal Fusiliers, die met diezen arbeid waren belast, zijn op enkele honder- den na in Emgeliand tieruggekeerd. Het stop- zetten van het werk wordt itoegeschreven aan al te groote zuinigheid! van het departe ment. Nietemin liggen er noig tal van lijfcen onder pijnhoopen of verwoeste fcraiters bedol- ven1, en de openbare meenfng eischt dat ook het stoffelijk overschot van deze nirnmer meer te idlentificeeren strijders op waardiige wijze op de officieele berkhoven ter aarde zal worden besteld. Het ligit thans in het voomemen den ar beid door civielen te doen hervatten. DE PEST-GEVALLEN TE BRISiBlANE. Daar dd pl'aatselijke autoriiteiten te Bris bane gedurende 22 dagen den ddodl van een man, die aan de pest gestorven was, hadden verzwegeni, heeft die federale regeering den geheelfen staat Queensland besmet verklaard. Tot dusver hebben zich' eveowel geen nieuiwe pestgevallen voorgedlaan. REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN GUATEMALA. Naar de „Chicago Tribune" uit Washing ton vemeemt, zijn daar berichten ontvangen uit Guatemala, volgens welke dc conservatie- ven een revolutionnaire beweging zijn be- gonnen en de Indianen aassporen, de leiders van de liberate partij te dooden, met de be- lofte, dat hun bezittingen onder de Indianen zullen worden verdeeld. OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Een onweer, dat in den nacht van Zater- dag pp Zondag boven het departement Cor- reze woedde, heeft door de overstroomingen, die er mee gepaard gingen, een enorme cata strophe veroorzaakt. Mannen, vrouwen, kin- deren en dieren werden door het water me- degesleept De steenen brug van Malemort is door den stroom vernield. Een vrouw, die door de rivier werd medegesleept, met haar kind in den arm, kon zich aan een cotwortel- de boom vastklampen. Zij hield haar kind ze- ven uur lang vast, maar, overwonnen door vermoeidheid, moest zij het ten slotte losla- ten. Zij zelf werd vier uur later gered. De aanirerichte schade wordt op vele millioenen geschat. Een gedeelte van de stad Brivue is eveneens emstig door het water geteisterd. Van alle kanten wordt hulp gezonden. DE NOOD IN RUSLAND. De Paus heeft aan den gemeenschappelij- ken raad van het intemationaal Roode Kruis- comite en de Liga van Roode Kruisvereeni- gingen medegedeeld, dat hij een miilioen Lire bijdraagt voor de steunverleening voor den hongersnood in Rusland'. De eerste Amerikaansche spijskokerij: is te .Petrograd geopend. PERSGONFERENTIE TE BRUSSEL. Nu de Joumalisten-Vereenigingen van verschillende landen, die in den oorlog neu- traal gebleven zijn, besloten hebben, niet deel te nemen aan de Internationale Persconferen- tie op 9 October a.s. te Brussel, heeft het da- gelijksch bestuur van den Ned. Joumalistm- Kring telegrafisch in overweging gegeven, de conferentie eenigen tijd uit te stellen. Mocht daartoe besloten worden, dan is het dagelijksch bestuur bereid aan het Kringbe- stuur voor te stellen aanstonds overleg te openen met bovenbedoelde persvereenigin- gen, teneinde een zoo algemeen mogelijke deelneming aan de conferentie te waarbor- gem Alleen wanneer alte landen medewerken, kan de poging tot oprichting van een nieuwe wereldpers-unie slagen. HIET VQNNIS TEGEN AUGUST FISCHER. Het volksgerecht te Miinchen heeft d'en on- afhankellijken 1 anddag-afgevaard igde August Fischer, die eenigen tijd geleden werd' gear resteerd! onder beschuildiging, tot hoogver- raadl te hebben aamgespoord tot 4en jaar en drie maanden vestingstraf veroordeeld. Er was tegen hem: drie j>aar gevangenisstraf ge- eischt. HSji zou in een vergadering te Mun- chein' het proclameeron van de republiek Fran- knland hebben' verlangd. INTERN. VEREENIGING VAN HOTELEIGENAARS. De intemationale vereeniging van hotel- eigenaars kwam gister voor haar 47ste alge meene vergadering te Hamburg bijeen. Het is de eerste intemationale bijeenkomst der ver eeniging na den> oorlog. Aanwezig zijn in hoofdzaak vertegenwoordigers uit het neutra- le buitenland en uit de vroeger met Duitsch- land verbondfen landen. Ook uit Amsterdam zijn vertegenwoordigers aanwezig. BOTSINGENl TE 'STETTIN. Te Stettin hebben zich bloedige botsingen voorgedaan. Het vroegere pionniferscorps wil- de een regimen tsdiag vieren, doch werd door de socialdaten hierin belemtnerdi, waarbij het tot een handgemeeni kwam en vele personen verwomdingen optiepen. De politie venrichtte tad' van arrestaties en kon slechts met veel inspanning die rust herstelten. KORTE BERICHTEN. De voorzitter van den Amerikaanschen „shipping board" overweegt nieuwe maatre- gelen inzake de tarieven-politiek. Op het Witte Huis wordt medegedeeld, dat president Harding het vredesverdrag met Duitschland morgen naar den Senaat zal zenden, vergezeld van een korte nota. De Britsche regeering heeft aan Rusland een nota van protest gezonden tegen de actie der sovjet in Azie met verzoek om ophelde ring. De sociaal-democratische partijdag te Gdrlitz norn de motie inzake deelneming aan de regeering aan, waardoor samenwerking met de Duitsche Volkspartij; mogelijk wordt. De spoorwegtarieven in Duitschland worden met 30 pet. verhoogd. In de textielind'uStrie van Munster zijn de arbeiders in staking gegaan. In Rheine, Nordhom', Bocholt en Greven wordt ge- staakt. Het totaal aantal stakere bedraagt tot dusver plm. 10.000. Naar de bladen uit Augsburg melden, is eeh postwagen geplunderd. Den roovens vielen „R!eichsschatzainweisungen" tot een to- tale waaide van 5.898.000 mark, verscheide- ne officieele sfukkan, verder schatwissels ter waarde van 25.000 mark to hamden. De pos- tiljon bemerkte ndets van deze berooving. Een B. T. A. telegram uit Warchau maakt melding van een bericht uit Helstog- fors, volgens hetwelk op de Ruasische Oost- zeevloot een nieuwe opstand' zou zijn uitgebro- ken. Wegens looneischen is het heden op ver schillende stations in Weenen tot een staking gekomen. De Elngelsche premier is niaar Gairloch gevolgdl door Labour-burgemeestenj, die vastbesloten zijpi hem te spreken over het wer- keloosheidsvraaigstulk to hun gemeenten ea wrklaren dat zij. niet naar Londen zullen te- rugkeeren zoolang Lloyd George hen niet ont vangen heeft. De EngeTsche regeering is voornemens de volgende maand een begin to maker met den bouw van! vier nieuwe slagschepen. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 20 Sept. 's nam. 3.30. VoorzitterJ. J. G. baron van Voorst tot Voorst. GELOOFSBRIEF. Is ingekomen de geloofsbrief van het nieuw gekozen lid voor Zuid-Holland, prof. mr. A Anema. Gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Van der Fel tz, Bin- uerts en Van der Lijnden. Hangende het on derzoek werd de vergadering geschorst. Na heropening bradittde heer Van der Feltz (V.B.) verslag uit namens de commissie en condudeerde tot toelating van den gekozene, na af legging van de gevorderde eeden. Conform besloten. De heer Anema, door den griffier binnen- .ting, na in handen van den Voorzitter de bij. de Grondwet gevorderde eeden te hebben afgelegd en door hem met zijn benoeming te zijn gelukgewenscht. De Voorzitter aanvaardde het voorzitter- schap met ongeveer de volgende woorden Geachte medeleden 1 Bij den aanvang dezer zitting behaagde het wederom H. M. onze geeerbiedigde Koningin mij op vooidracht van dien tijdelijken voorzitter van den Minis terraad ook gedurende deze wetgevende peri- ode tot uwen voorzitter te benoemen. Het is mij een voorrecht mijh eerbiedigen dank te brengen voor het opnieuw in mij gestelde ver- trouwen, dat ik ook hoop weder in uw midden te mogen vinden. Immers indien uw steun mij daartoe niet in staat stelde zou ik onmogelijk deze gewichtige betrekking kunnen aanvaar- den en naar eisch vervullen. Op de Eerste Kamer is nu meer dan ooit alter oog geves- tigd. Ze wordt dan dringend verzocht, wets- ontwerpen te verwerpen, dan weder over- s'troomt men haar met verzoeken, wetsontwer- pen, die in de andere Kamer groot verzet hebben ondervonden, aan te nemen. En of- schoon voor aannemen en verwerpen veelszins deugdelijke gronden pleiten, is het onze plicht met terzij'destelling van gevoels- en partij over- wegingen's lands belang bij onze beslissin- geri in het oog te houden. Ik ben overtuigd dat ieder thans daarnaar streeft. Met den wensch dat dit moge voortduren en; dat onze beraadslagingen ook dit jaar rijke vruchten mogen dragen, aanvaard ik de mij opgedra- gen taak (teekenen van1 instemming). De griffier deed voorlezing van het over- lijdensbericht van het lid den heer Bavinck. De Voorzitter zeide ongeveer het volgende Geachte medeleden. Hetgeen wij reeds maan den vreesden is helaas geschied. Ons zoo ge acht medelid prof. dr. H. Bavinck is ons door den dood ontvalten. Tien jaren was deze man van beteekenis lid en. tevens sieraad van de Kamer. De voorbeelddge, eervolle wijze waar- op hij zijn taak opvatte, den. steun dien zijn uitnemende, gedocumenteerde, glasheldere adviezen aan de Regeering verleenden', de overredende wijze waarop hij sprak, den be- schaafden en overtuigenden toon zijner rede- voeringen, de vooriichting welke hij ons zoo menigmaal gaf op het gebied van het onder. wijs, dat alles zullen wij voortaan moeten mis- sen. Het vaderland kan met trots op zulke zonen neerzien. Door zijn politieken. en wetenschap- pelijken arbeid is hij velen ten zegen geweest. In onze herinnering zal hij blijven voortleven als een kundig, beschaafd, werkzaam en hoogstaand mensch', die door zijn opbouwend streven ieder recht deed wedervaren. en velen ten zegen is geweest. Op vooratel van den Voorzitter werd beslo ten nedenochtend 11 uur over ite gaan tot de verkiezing van twee leden.' der huishouddijke commissie en van 3 leden. der gemengde com missie voor de stenografie. Voorts werd op zijn voorstel besloten de Troonrede te beantwoorden met een adres van antwoord. De Kamer ging over tot het trekken der af- deelingen en begaf zich daarop in de afdeelin- gen ter benoeming van Voorzitters en Onder- voorzitters en van leden van de Oommissie van Redactie van het adires van antwoord. De vergadering werd120 minuten geschorst. Na heropening der vergadering decide de Voorzitter mede, dat de afdeelingen hebben benoemd tot Voorzitters de heeren Cremer, Binnerts, Van Nierop. Gilissen. en Reekers, tot Ondervoorzitters ae heeren Van Embden, Kraus, Van der Feltz, Van Lanschot, De Vos van Steenwijk, en tot leden van de commissie van redactie van het adres van antwoord op de Troonrede de heeren Slingenberg, Smeen- ge, Van der Feltz, Diepenhonet en De Vos van Steenwijk. Voorta deelde de Voorzitter mede dat de Centrale Afdeeling besloten heeft heden een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, waarvan de lijat onder dagteeke- ning van 15 dezer aan de leden, te medege deeld', met uitzondering van het wetsontwerp tot verhooging van de uitgaven en midldelen der Ned.-todisdie begrooting over 1921, dat op verzoek van den heer Van Kol voorfoopig van de lijst is afgevoerd De vergadering werd verdaagd tot heden- morgen 11 uur. TWEEDE KAMER. N:a de opentogsplechtigheid heeft de Ka mer nog een korte zitting gehad. Minister de Geer bood de Staaisbegrooting voor 1922 met Mitlioenennota aan. Aan de orde was daama het opmaken van de nomir atia voor het voorrittersohap. Ala nummer een werd' bij eerste stemming mr. D. A. P. N. Koolen gekozen met 72 van 80 stem- men. De tweede plaats is na twee stemnringen en twee herstemmingen toegewezen aan mr. Rink met 35 stemmen, tegen 32 op den heer De Monte ver Loren de derde plaats bij eer ste stemming aan den heer De Monte verLo- ren, met 35 stemmen, tegen 31 op den heer Schaper. Besloten werd tot todating van den heer Ankerman. Ten kwart over 4 is de vergadering gesloten. Stadsnieuws VERHOOGING SUBSIDIES. iBSj de Staatsbegroottog voor 1922 woxdt voorgesteld verhooging van subsidie voor d'en .gem. handellscursus d'e haadelsdagschool en de hooiger handeisschool ite Alkmaar met resp. f 4225, 19850 en 4700.— SCHADEVERGOEDING Naar aanleiding van het verzoek van E. G Wentink, thans handelsreiziger, laatstelijk grossier in kruideniers- en koloniale waren, te Alkmaar, om volledige vergoeding van de schade, door hem geleden, wegens het in be- slag nemen in 1917 van een hem toebehoo- rende partij zeep, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel thans aan de Kamer doen toekomen afechrift van het ad- vies van de Commissie van Advies voor Cri- sisaangelegenheden in zake de inbezitnemta; van zeep onder Wentink te Alkmaar (we! stuk ter griffie is nedergelegd ter inzage van de leden). In aansluiting aan dit advies werd door den Minister af wijzen d op het verzoek om schadevergoeding beslist. GESLAAGD. De heer A. G. A. ter Berg alhier slaagde te Amsterdam voor het examen hoofdakte. Onze oud-stadgenoot, de heer L van Zon- neveld, thans onderwijzer te Amsterdam, leerling van den hoofdeursus alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen hoofdacte. DUINWANDELING. Men schrijift ons: Begunstigdi dloor schitterend herfstweer, werd iop Zondag 18 dezer door een 12-tal leden dter afdeeling Alkmaar en O. van de Nederlandische Natuurhistorische Vereeni ging een duinwanddling gemaakt van Ber gen aan Zee naar Bergen. Voorail in de duinpannen bleek diuidelijk die invloed van den drogen zomer; plaatsen;, welke gewooo- lij'lt niet diroogvoets dOor te treklcen zijn, la- gen nu geheel droog. Maar ook het zeer gertoge aantal paddestoelem, dat gevond'en word moet op rdciening van die langdurige droogte geschreven worden, 'waarin een paar regenidagen zooals de vorige week ons bracht, igeen verandering kuhnen brengen. Slechts enkele exemplar en1, zooals een eier- zwammetje en em paxillus-soort werden meegebracht. Zooals in dezen tijd van het jaar te verwachten is droegm vele kruiden vrucbt en zaad; gmoemd wordten wespen- orehis, bastaard'wederik. Verder zat de diuin- dbod vol met de trossen van prachtige niet onsmakelijfce oranje-gele bessm; de egelan- tier droeg zija fel roode rozeboftels, schijn- vruchten genoemd, omdat hot roode otnihul- n®8f

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1